Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; (j „HGDBDBRABiND FEUILLETON Archibald Marshall. „„MMER 20 r-*i 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. |i. Telegr.-Adre»: ECHO. Prijs der Advartentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bi) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 April a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG—HED1KHUIZEN. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de EdelAchtb. heer J. van Heereveld. Secretaris de heer H. Couwenberg. Naar aanleiding der notulen heeft de heer Winkel een opmerking. Zijn discussie met Weth. v. d. Water zou n.l. niet in de vergadering maar na de sluiting hebben plaats gehad. De Voorzitter blijft er echter bij, dat ook tijdens de vergadering woorden zfln gevallen. Juist daarom heeft spr. de vergadering gesloten. Daarna is het dispuut tn den gang nog heiliger voort, gezet. Verschillende heeren bevestigen deze woorden. De Voorzitter vraagt den heer Win kel of deze stemming wenscht, waarop deze antwoordt: Wij zullen er maar niet over stemmen, want het kan me weinig schelen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Stalen nola van aanmer kingen op de gemeente-rekening 1930 en de begrooting 1932. Deze nota's worden met het u't- voerige concept-aniwoord van B en W voorgelezen. De wijzigingen zijn voor 't grootste deel van administratieven aard en de raad kan zich hiermede dan ook zonder discussie vereenigen. Van Ged. Staten verdaging der be slissing op het besluit van den raad Inzake regeling rechtstoestand van gemeente-ambtenaren. Toren Hedlkhulzen Van den heer v. Noort te Zalt Bommel is thans de begrooting inge komen van onkosten der restauratie van den gemeentetoren. B en W. moeten toegeven, dat de ramingskosten laag zijn, doch zij vinden deze toch nog te hoog voor deze gemeente en zien geen kans de restau ratie uit eigen middelen te fiiancleeren, temeer daar het zeer moeilijk is om aan geld te komen. De gemeente moet de uiterst mogelijke soberheid betrach- ten en alleen bij strikte noodzakelijk heid mag dan ook tot een uitgave als deze worden overgegaan. Al mocht het Gemeentebestuur er in slagen aan geld te komen dan nog blQft er een bezwaar, n.l. er zullen nieuwe lasten op den gewonen dienst drukken en de raad dient zich af te vragen of de gewone dienst deze lasten wel zal kunnen dragen. B. en W. moeten in deze vergade ring al met een voorstel komen tot verkoop van obligaties, daar zij op een andere wijze niet aan contanten kunnen komen. Zelf is spr. een voorstander van het behoud van dergelijke monumenten, maar een bedrag van 13680 tot f 3975 zooals de begrooting aanwijst, vindt hij toch te hoog. Daarom rest er B. en W. niets anders dan te komen met een voorstel om betere tijden voor de restauratie af te wachten en voor- loopig niet tot testauratle over te gaan. De heer van Hemert blijft bij hetgeen hij reeds zoovele malen heeft gezegd, n 1. dat het jammer is dat dit werk dat reeds lang noodig was al jarenlang versloft is, waardoor het nog veel kostbaarder Is geworden. De Voorz. zegt, dat eventueele restau ratie volgens de plannen van het rijk nog veel duurder zou uitkomen. Wor den de omstandigheden beter dan zal hij zelf de eerste zijn. die op herstel zal aandringen. Werkverschaffing. Van den Minister van Landbouw mededeeling, dat aan de menschen in de rljkswerkverschalfiig voor den tijd der vorstperiode regenverlet zal worden betaald. De Voorzitter deelt hierbij nog mede, dat de provincie na 1 Januari geen subsidie meer geeft in de werkver schaffing. Dit deel wordt dan door 't rlik overgenomen, zoodat dit voortaan 37V/o zal bijdragen. De werkver- schatting kost de gemeente thans weke- Ityks 50.—. Spr. zegt, dat verschillende tewerk- gestelden hebben getracht elders werk te krijgen, doch het is hen niet gelukt. Als het perceel dat men nu onderhan den heeft klaar is. Is er niets meer te bewerken. B. en W. zouden dan eerst een rustperiode van 14 dagen willen nemen, om daarna over te gaan tot andere werkzaamheden. Spr. hoopt, dat de menschen echter gauw elders werk zullen vinden, want als de werk- verschalhng den heelen zomer moet doorgaan, weet hij niet waar de geld middelen vandaan moeten komen. De heer Winkel heeft er verwonderd van gestaan, dat het land in de Bernsche hoeven is omgeslagen, hij vindt dat men hiervoor beter het land van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van in de Zooislagen had kunnen nemen, daar dit heel wat beter is. Weth. v. d. Water antwoordt, dat de Zooislagen in den winter geregeld onderloopen en men daar dus moeilijk kon gaan werken. De Voorzitter bevestigt deze woorden. Er volgt een discussie over de ver pachting der Zooislagen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het voorste gedeelte te laten liggen voor bouwterrein en het achterste te ver pachtenkomen er echter binnen 14 dagen geen aanvragen voor dit eerste deel, dan zal ook dit verpacht worden als bouwland. Van den Minister van Landbouw Is een schrijven Ingekomen houdende nadere bepalingen inzake de werk verschaffing. Wanneer arbeiders zonder toestemming het werk verlaten of zich aan wangedrag schuldig maken, moet daarvan aan den Minister worden kennis gegeven en worden deze ar beiders van de werkverschaffing uit gesloten. Tijdens deze uitsluitirg mag geen steun worden uitgekeerd, tenzij in dringende gevallen in natura. Indien een arbeider geschorscht Is, mag hQ niet herplaatst worden dan na schrlfte- lljke toestemming van den Minister. De heer van Hemert vraagt of onder wangedrag ook misbruik van drank valt. De Voorzitter zegt. dat deze bepa lingen alleen voor misbruiken tijdens de werkverschaffing gelden. Ingekomen Is nog een schrijven van het Nat. Crisis-Comité, waarin wordt meegedeeld, dat de gemeente voor steunverleenlng en werkverschaffing resp. een ultkeerlng van 10 en 5 ct. per inwoner kan krijgen, mits zij zelf een gelijk bedrag fourneert. Weth. v. d. Dobbelsteen vindt het onnoodig dit aanbod aan te nemen het is maar een bedrag van f 140.— of f 70.—. terwijl er veel administratie voor noodig is. Bovendien hebben de arbeiders toch reeds een goed loon. In dit verband merkt de Voorzitter op, dat de Crisis—Comiié's van Haar- steeg en Hedlkhulzen thans in één comi'é vereenlgd zijn. HQ betreurt het dat door een vergissing de boeren van Hedlkhulzen niet hebben kunnen pro- fiieeren van de zwavelzure ammoniak die door 't N.C C Is beschikbaar ge steld. Het heeft spr. bevreemd, dat de boeren daarvan niets geweten hebben en hij heeft terstond maatregelen ge- nomen om ook Hedlkhulzen nog aan kunstmest te helpen. Weth. v. d. Dobbelsteen vindt de samenstelling van 't Crisis—Comité verkeerd en Is van meening dat daarin alle gezindten hadden moeten ver tegenwoordigd zijn. Besloten wordt niet op het aanbod van het N.C C. In te gaan. De AN.W.B. heeft meegedeeld, dat twee verkeersborden in de gemeente zullen geplaatst worden. Dit aanbod wordt in dank aangenomen. 2. Ontwerp—besluit ex. art 9 der Winkelsluitingswet. De Voorziiter heeft hierover reeds met de winkeliers onderhandeld. Ook Is de regeling getoetst aan die van omliggende gemeenten. De 20 dagen waarop de winkels tot 10 uur 's avonds geopend mogen ztjn, worden vastgesteld conform *t voorstel B. en W. Op verzoek van dhr. v. d. Heijden zullen de winkeliers een afschrift van dit besluit ontvangen. 3. Benoeming commissie tot onder zoek der nieuwe politieverordening. De Voorzitter acht het wemchelijk een dergelijke* commissie te benoemen daar de verordening grootscheeps is opgezet en daardoor onbruikbaar voor plattelandsgemeenten. De heeren v. Hemert en v. d. Brand worden benoemd. 4. Voorstel B. en W. tot verkoop van obligaties met plaatsing der vrij komende gelden bij de gemeente zelve. De .Voorzitter zegt. dat de geld- leenlng van f 8000.— bij Ged. S'aten bedenkingen heeft ontmoet, die echter niet van onoverkomelljken aard waren. B. en W. hebben getracht de leening onderhandsch te plaatsen, omdat 2ij te klein was voor publieke inschrijving. Sof, Is er echter noe niet in gestaagd t2) Ik voel mij zeer gevleid dat u mijn huurder wilt zijn, Lord Caradoc, zei Guy met een buiging. Ik zal u natuur lijk gaarne alle inlichtingen geven, die U mocht verlangen. Meneer Calthorp behartigt mijn zaken. Guy stelde Calthorp voor, die juist kwam aanslenteren en bracht zijn vriend op de hoogte van Lord Cara doc's plannen. Toen wendde hij zich weer tot den ouden edelman. Er is een ding, dat ik U nog moet vertellen. Mijn neef, Roderick Bert ram, is kort geleden onder eigenaar dige omstanigheden gestorven dat wil zeggen.... Och, wat spijt me dat, riep Lord Caradoc uit. Is hij lang ziek geweest? Ik kan mij niel herinneren hem den laatsten tijd ontmoet te hebben. Niemand heeft hem de laatste vijf en twintig jaar ontmoet, antwoord de Guy, die niet goed wist hoe hij het den ouden heer aan 't verstand moest brengen, wat iedereen op het oogen- blik bekend was. Hij is vrij plotseling gestorven, ziet U en het geheimzinnige zit niet zoozeer in zijn overlijden dan wel in het feit dat zijn lichaam verdwenen is. Wel, wel, het is toch wat te zeg gen! riep Lord Caradoc hoofdschud dend. Het zal daarom misschien noodig zijn 0111 een clausule in het huurcon tract op te nemen, dat wij ten allen tijde recht van toegang tot het huis hebben, wanneer de oplossing van dat mysterie dat noodig maakt. Daar heb ik geen bezwaar tegen, verklaarde Lord Caradoc royaal, als er maar geen lawaai wordt gemaakt en mijn papieren niet door elkaar worden gegooid. Maar U kunt alle details met mijn advocaat regelen. Wij zullen zorgen U zoo weinig mogelijk last te veroorzaken, beloofde Calthorp. Cicely was boven op haar oom's mailcoach geklommen om het kleurig gewemel op het grasveld te kunnen zien. Tot haar verbazing zag ze plot seling Bertram naar boven komen. Hij ging naast haar zitten en vertelde Uw vader gaat in mijn huis in Cumberland wonen, juffrouw Cara» doc. We hebben er niet lang over be hoeven te onderhandelen. Cicely keek hem verrast aan en kreeg een kleur. Mijn vader? riep ze uit. Op Wet- stones? U hebt dan zeker wel over het landgoed gelezen; er heeft genoeg over in de kranten gestaan. Wat heerlijk om weer buiten te wonen! Ik houd heelemael niet van Londen. Als U soms hier of daar in een verborgen hoekje voor ruim een mil- lioen aan edelsteenen vindt, waar schuwt U mij even? vroeg hij lachend. Ik hoop dat ik ze voor U zal vin den, antwoordde Cicely ernstig. Ik vrees dat het U niet zal mee vallen, schertste hij en daarop zich zelf in de rede vallend Neem U me niet kwalijk, ik moet die luitjes daar even spreken. Guy klauterde haastig omlaag en Cecely zag hem op een knappen jon geman toegaan die in gezelschap was van een smaakvol gekleed mooi jong meisje. De begroeting was buitenge woon hartelijk en vroolijk pratend ver dween het drietal weldra in de menig te. HOOFDSTUK X. Guy krijgt een uitnoodiging. Wel, wel, ik dacht dat U hoog en droog in Parijs was, juffrouw Ri chards, zei Guy, terwijl hij met Geor ge Greenfield en Peggy verder wan delde. Weet je wat dat ondeugende kind gedaan heeft? vroeg George Ze is kalmpjes weggeloopen. Ik had er schoon genoeg van, verklaarde Peggy. In Dresden ging het wel maar in Parijs kreeg ik zoo'n heimwee en de directrice was zoo'n vreeselijk spook dat ik het niet meer kon uithouden. Wat u gelijk had, viel Guv haar lachend bij. Wacht maar tot Maandag, jonge dame, als je vader komt. dreigde George vroolijk. Ik ga toch niet terug, klonk het beslist. Toen zij een uurtje in eikaars opge wekt en monter gezelschap hadden doorgebracht, deelde Guy een beetje beschroomd mede, dat hij al lang van plan was geweest Mevrouw Greenfield eens een bezoek te brengen. Doe dat kerel, moedigde George aan. Ze zal het heel aardig vinden. Ga Zondag met me mee, dan gaan we des middags een lange wandeling maken. Afgesproken, zei Guy. Dan tot Zondag. Tegen den avond bracht George Peg gy naar Highgate. Ze was vol van wat ze dien dag gezien en beleefd had en babbelde honderd uit. Maar toen ze dicht bij huis waren gekomen werd ze stil. Zeg George, begon ze eensklaps ernstig, ik vind dat moeder er heele- maal niet goed uitziet. Ik geloof, dat ze ergens over piekert. Geen wonder, zei George droog weg. Neen George, het is niet omdat ik van school ben weggeloopen. Er is iets anders, iets dat veel dieper zit. Wat kan er zijn? Ik weet het niet, maar kun jij niet een paar dagen thuis blijven? Ze j vroolijkt er altijd zoo van op als jij er bent. Vanavond kan ik blijven, maar morgen moet ik naar Londen terug. Zondagmorgen kom ik weer. Reuzengezellig! En wat leuk dat meneer Bertram Sir Guy heet hij nu hé meekomt. Moeder zal het wel aardig vinden hem weer eens te zien. Ja, hij is een geschikte kerel, stemde George afwezig toe. Hij be dacht of Richards zijn moeder mis schien onaangenaam bejegend had 1 omdat Peggy van school was wegge loopen en zijn gezicht kreeg een drei gende uitdrukking. George keek zijn moeder onderzoe kend aan, toen ze hem begroette. Ze was erg blij hem weer te zien, maar ze zag er ongetwijfeld zorgelijk uit. Wat is met U moederlief? vroeg George, toen Peggy naar haar kamer was gegaan. Heeft Richards u mis- schien een onhebbelijken brief over I dat ondeugende kind geschreven? Neen, dat kan ook nog niet. Ik vind het toch zoo heerlijk dat je er bent, mijn jongen, voegde ze er snel aan toe, om het gesprek een andere wending te geven. George kuste haar. Het spijt me dat ik morgenochtend weer weg moet, maar Zondag kom ik terug en dan breng ik een vriend mee, dien u kent. Een vriend? echode Mevrouw Greenfield. Wie dan? U hebt hem twee jaar geleden ontmoet, toen U en Peggy in Cam bridge waren. Wordt vervolgd. WOENSDAG 9 MAART 1932. laalwyksche en Langstraatscbe Courants MAAT5C HAPPY VAN VERZEKERING OP MET LEVET1_

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1