Biedt zich aan Modelleur, Aanbesteding. en in OpenDare Venturing W e i l a n d. te verhuren: Hoofdpijn ■h en Kiespijn hoiaris R. Schaap aanbesteden: publiek verkoopen INZET. Notaris RIETRA Trouwkaarten of Trouwbrieven A. Mulders-S ars BUITENLAND. putsch plannen der Nat..Socialisten? Naar het Wolff—bureau verneemt hcboen in geheel Prutsen, op bevel yjn minister van Binnenlandsche Men, Severing, huiszoekingen plaats M aiie kantoren en afdelingsleiders der nationaal—socialistische partij, ten einde na te gaan of er onwettig propa gandamateriaal aanwezig is. Uit optreden van den minister is, naar het ministerie van Binnenlandsche liltn mededeelt, het gevolg van be- ficnten, die van de poiilie zijn ont- vangen en waaruit blijkt, dat op den verkiezingsdag, Zondag j.l. de z g. iiormafdeeltngen van ae nationaal— lociaiistische partij geconsigneerd wa. ren. Het bevel voordien maatregel was u,igegaan van de commandanten te Mü.»cnen. la Dij na alle plaatsen in het Oosten (Q Nooiden van Pruisen heeft de politie viHgesteid, dat deze voorbereidingen volgens een lysleem plaats hadden en dgi daarvoor niet als verklaring kan worden aangenomen het'temperament va0 sommige plaatselijke leiders. Indien men verband legt met de veikiezings- redevoeringen der Jnatlonaal—socialis- Hscne leiders, dan krijgt men den Indruk, dat veie groepen en leiders der stoimafdeelingen ernstige daden van geweid overwogen hebben. Volgens de plannen weid een in sluiting van Beriiji door vooraf naar de omgeving gcorachie Beriijnsctie iiormatueelingen met steun van uit de provincie samengetrokken afdeeiingen zorgvuldig vooioeretd. Op geiyke plannen wijst een alarmbevel van de ttormaldeeiing in het district Ostmark Scnnetdemüni, dat eenige dagen gele den in hauden der politie is gekomen to waarbij gerekend werd op weken lange boistngen der stormafdeelingen. 0:detailleerd zijn de verzamelplaatsen voor de afzonderlijke formaties aan gegeven, alsmede aanwijzingen betref- lende het opmareneeren. Er moest gezorgd worden voor voorraden aard. appelen, erwten en vee, terwijl voor de levering van brood bakkerQen moesten worden bezet. De wapens oer landsverdediging moesten door de leiders in beslag woiden genomen en medegebracht naar de verzamelpunten. In de verblijfplaatsen, die voor elke ildeeling afzonderlijk zijn aangewezen, moesten de burgemeesters en veld- wachters gevangen worden gehouden, verder moesten de telefoonkantoren woiden bezet, Ook in hét districtsbureau der nat.- toc. in Beilijn zijn mobilisatiebevelen gevonden, die van kracht waren voor den eersten verkiezingsdag. Deze aan- wjzingen werden van kracht, zoodra het parool werd uitgegeven .Grootmoeder gestorven, Max." Na ontvangst van dit parool werden alle oorlogs- en alarm voorschriften tan kracht. Het zijn alle voorbereidingen voor den gewapenden burgeroorlog, die niet verontschuldigd kunnen worden met het voorwendsel, dat onlusten der communisten werden gevreesd. Er wordt met vuur gespeeld en dePrut- slsche regeeerlng kan dat niet langer dulden. De Pruisische regeering is niet van plan ztenderoogen toe te laten, dat een leger wordt uitgerust, dat een voortdurend element van onrust moet iljn. Oe rijksdagfractie van de nat.-socia. listliche partij heeft in een telegram aan den rijksminister van binnen— landiche zaken geprotesteerd legende huiszoekingen in de nat. socialistische bureaux. In du telegram wordt de actie van de Pruisische regeering „veikiezlngs- propaganda van een zich in haar Duchispositie bedreigd voelende inter nationale partij", genoemd. Voorts wordt er op gewezen, dat het in be slaggenomen materiaal vervalscht zou bunnen worden. Engeland en het Donauplan. In een hoofdartikel over Tardleu's voorstel tot een engere oeconomische unie tusschen de Donaustaten, maakt ie Times een aanmerking op de pro cedure van Tardieu, die, al trekt het zeil deze conclusie niet, hierop neer bomt, dat Frankrijk zich in dit geval un dezelfde psychologische fout schuldig gemaakt zuu heboen als dit 'and anders altijd gaarne aan Duitsch- 'and toeschrijft. Een onmiddelijke moeilijkheid is jo'gens de Times, dat Bulgarije, een Donau—oeverstaat, en ook Polen, dat net al de vijf aangewezen landen ^economisch zoo eng verbonden Is als tegenwoordige tariefsmuren toe. 'aten, buiten het plan gesloten zijn. Het welslagen van dit plai hangt at Duttschland, en de Times achi üel een betreurenswaardig onderscheid Haken dat het plan In eersten aanleg a'leen aan Qroot—BritanniS en Italië tn "iet aan Duitschland meegedeeld werd.. Dc latere mededeeling aan Duitsch. Jndkon de fout niet geheel meer her. •«Hm, daar het wantrouwen, dat her plan t.o.v. Duitschland politieke doeleinden nastreeft, nu eenmaal ge wekt is. Het welslagen van Tardleu's voorstel is, naar de Times schrijft, ten slotte ook afhankelijk van Groot— Brltannië, dat bereid gevonden moet worden om sommige voordeelen, die het thans geniet als meest begunstigde natie op te geven, en dat een deel van de benoodigde credieten zal moe ten verschaffen. Groot—B'ittannië. schrijft de Times, zal daartoe alleen bereid zijn, wanneer het plan op ge zonde oeconomische en fi ïancteele denkbeelden rust, en alle opzettelijk politieke doeleinden mist. Wat de a.s. behandeling van het vraagstuk door de Europeesche com missie van den Volkenbond betreft, schrijft het bladnog.dat een negatieve conclusie de voorkeur verdienen zou boven het verwijzen der tegenwoordige voorstellen naar een nieuw lichaam van onderzoek. Het Crisisgevaar In 't Oosten geweken. Naar het oordeel van het Amerikaan- sche departement is het crisisgevaar te Sjanghai thans geweken en daarom is aan zes torpedojagers, een dej.6i- schip voor onderzeeboofen en een transportschip opdracht gegeven de Aziatische wateren te verlaten. De schepen begeven zich resp. naar Cali fornia en naar Hawaii. Zondagmiddag heeft een japansch duikboot—eskader, een groep kruisers en een deel der japansche luchvloot Woesoeng verlaten en zich naar Japan begeven. Maandag zijn voorts drie Japansche transportschepen met 3—40CO man troepen aan boord, naar Japan ver trokken. Waarschijnlijk zullen tot Vrij dag eiken dag drie transportschepen van Sjanghai naar Japan vertrekken. De onderhandelingen. De bij de Japansch—Chlneesche be- middellngsor.deihandelingen op het Britsche consulaat te Shanghai getrof fen overeenkomst is ter goedkeuring verzonden naar de japansche en Chl neesche regeering. Hoewel de tekst van de overeen komst nog niet gepubliceerd is, is reeds bekend, dat de regeling loopt over de volgende vier punten 1. De vyandciykheden worden defi nitief gestaakt. 2. De Japansche troepen worden binnen de internationale concessie en de daaraan grenzende straten terug getrokken. 3. De Chineezen blijven binnen hun huidige stellingen en verplichten zich, geen uitvallen te doen of tot nieuwe aanvallen over te gaan. 4. Het beheer van de neutrale zdne wordt door de Chineesche autoriteiten overgenomen. Nader meldt men Men vreest te Shanghai dat de vredesonderhandelingen tenslotte toch zullen mislukken. En men schrytt dit waarschyniyk geacht echec vooral toe aan het veld winnen van Hitleri- aansche opvattingen in japan. Hoe het ook zij, het Is een feit, dat de Japanners wegen en loopgraven aanleggen langs den spoorweg van Shangnai naar Woesoeng. Men ziet daarin een bevestiging van de geruch ten, dat Japan vooiloopig twee divisies tn China zal achierlaten en bovendien voor onbepaalden tijd nog een divisie, die het geoied tusschen den spoorweg van Shanghai naar Woesoeng en de Whanglpo—rivier zal beheerschen. Deze geruchten komen uit de krin gen van de Japansche belanghebbend den te Shanghai, die byzonder gtïn teresseerd zijn by den politleken toe stand in Japan en die verwachten dat er een militaire dictatuur zal voor komen, dewelke ten opzichte van China een krachtiger politiek zal volgen. BINNENLAND. Zorgen van den Landbouw. H. M. de Koningin heeft in audiëntie ontvangen de heeren Nysingh, voor zitter van het Kon. Nsd. Landbouw, comité, Verheggen, voorzitter van den Kaih. Ned. Boeren, en Tuindersbond, en prof. dr. Diepenhorst, voorzitter van den Chr. Boeren, en Tuinders, bond. De heeren hebben de zorgen en moeilijkheden van den landbouw uit voerig uiteengezet, Hare Majesteit ver zocht in het bijzonder Hare aandacht te willen wijden aan de veehouderij en de gemengde bedrijven en daarbij de hoop uilgesproken, dat, kon het zijn spoedig, van regeeringswege maatrege len zouden worden genomen om aan den daarin heerschenden nood tege moet te komen. De werkloosheid In Nederland. Het departement van binnenland* sche zaken en landbouw deelt het volgende mede: inzake de werkloozenzorg zijn aan alle gemeenten in ons land inlichtingen verzocht. Van 152 gemeenten met rond 745.660 inwoners waren bij het •amsnatoileo van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Het aantal werkloozen, dat als werkzoekenden bij de organen van de arbeidsbemiddeling in gemeenten wel. ke inlichtingen verstrekten, op 27 Fe. bruari stond ingeschreven was 272,666. Bovendien waren gedeeltelijk werkloos 16,734 personen. Geheel werkloos wa ren 3676 vrouwen. Vereenlgtng tot behoud van natuur monumenten tn Nederland. In het Koloniaal Instituut te Amster dam heeft de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland laar jaarlijksche vergadering gehouden. Het bezit der vereeniging is ver meerderd met een vijftal natuurmonu menten, o m. de Loonsche en Drunen. sche Duinen, in den loop der jaren in het geheim aangekocht door de vereeniging, het complex Staalberg. ven Wolfsputven Groot Aderven, aangekocht met onbekrompen steun van de gemeenten Oisterwijk en Til burg. Eenig gerucht maakte de aankoop van de vennen bij Oisterwijk en de looilanden in Waalenburg Zeer aan. zienlijke financiers wilden niet geloo- ven, dat het zou gelukken en het is toch gelukt. Heel anders dan in vroe gere tijden, want er kwamen slecht9 weinig groote bedragen binnen, maar de kleine giften waren talrijk en zoo con de vereeniging beschikken voor Oisterwijk over f 33 808 80 aan giften en f 15.600 aan rentelooze voorschot ten. De aankoopen der vennen had hoofd zakelijk ten doel om het oorspronkelijk )ezit in Oisterwijk, het complex van Esschenven, Witven, Choorven te be- hoeden tegen insluiting en tegen afslui. ting van het achterland. Bovendien zijn de vennen biologisch van groot belang, in het bijzonder het Staalbergven, een der weinige groeiplaatsen van Isoëtes acustris. Ontwateringsplannen van Maasgronden Naar reeds Is gemeld heeft het be stuur der polder .Het Laag Hemaal" te Ois besloten een overeenkomst in zake gemeenschappeiyke bemaling der Maaspolders, aan te gaan met het waterschap „De Maas". Men verwacht dat binnenkort ook de besturen der overige Maaspolders tot dit collectief ontwateringsplan zul* len toetreden. Indien deze laatste polders evenwel, tegen de verwachting in. niet tot mede. werking zouden besluiten, zat toch aan de plannen van eerstgenoemde waterschapsbesturen uitvoering worden gegeven, teneinde het Maasland zoo. veei mogelijk droog te houden. De kosten van het voorgenomen werk zullen in totaal f 900 000 bedragen en door Ryk. provincie en waterschappen elk voor '/a deel worden eedragen. Men verwacht einde 1933 met deze ontwatering een gebied van circa 13.000 H.A. behooriyk droog te kun nen houden. Daartoe zal men een krachtige mo. derne pompinstallatie plaatsen, ter assistentie van de oude bemailngs— inrichting, terwijl het gemaal van „Het Laag Hemaal", zal worden ver vangen door een geheel nieuw gemaal, daar het oude, bij hoogen waterstand niet werken kan. Ook wordt een klep- duiker op de Hertogwetering aange bracht. Met dit werk zal men evenwel de polders nog niet tegen overstrooming van de Beersche Maas kunnen be schermen. Aangezien echter door den bouw van een stuw by Llth en door ont eigening van gronden reeds 'n begin van uitvoering is gegeven aan het groote ontwaterlngsplan-Lely. hoopt men, dat binnen tien jaar ook de wer king der Beersche Maas tot het ver leden zal behooren. Handelsverdrag met Belgll. Uit de beste bron vernemen wij, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en België in zake de regeling der kanaaltollen en over het afsluiten van een handelsverdrag tusschen beide landen, heden als geëindigd beschouwd kunnen worden. Deze mededeeling werd in den gis teravond gehouden ministerraad ge daan. Er blijven nog slechts enkele detailkwesties te regelen over. Wij meenen te weten, dat de ratifi. caties door beide landen de volgende maand zouden kunnen geschieden. Het texilelconflict tn Twente. Donderdag j.l. werd te VGravenhage een conferentie gehouden tusschen den bnrgemeester vau Enschede, den heer Edo J Bergsma, en vertegenwoordigers der drie arbeidersorganisaties, betrok ken bij het texiielconflict in Twente, ten einde te trachten de afwijkende inzichten dezer organisaties tot elkaar te brengen. Deze conferentie heeft een negatief resultaat gehad daar de mo. derne organisatie „De Eendracht" op het standpunt bleef, dat op de basis eener 10 pCt.'s loonsverlaging niet met ds fsbrlkantenvtreeniging onderhan. deld kon worden. De -Tel." verneemt thans, dat na dezen uitslag de burgemeester aan de betrokken partijen heeft medegedeeld, dat de bemiddelingspogingen zijner zijds vruchteloos zijn gebleven, waarom hij van verdere stappen thans afziet. Mijnhardi's Poeders RECHTZAKEN. Het mes. P. C. Z. grondwerker Ie Raamsdonk was door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis, straf voorwaardelijk ter zakedat hij te Oosterhout op 22 Nov. 1931 op. zetteiyk Frans de Bont met een ge opend mes verschillende steken in diens lichaam heeft toegebracht. De getriff.-ne beeft ruim 3 weken aan de verwondingen geleden. Hy had 4 steken bekomen. Getuige Fr. J. de Bont 18 jaar, arbeider te Raamsdonk, verklaart dat hy zich bevond in de herberg van Van Mook te Oostèrhout. Daar vroeg verdachie hem om een glas bier. Oetuige kon geen glas aanbieden, omdat hy geen geld meer had. Ver dachte daagde hem daarna uit en gaf hem verschillende steken bulten het café. Oetuige Chr. Peters, arbeider te Oostèrhout had het gesprek gehoord. De Bont had er een hateiykheid by gezegd door de opmerkingen„Al nad ik geld dan kreeg Piet Zijlmans nog niks". Ónder eede verklaarde Fr. de Bont niet te weten, dat hy zooiets had gezegd. Een getuige uit Best had den vech tersbaas met een mes in de hand ge zien. De adv. gen. achtte verdachte geen clementie waard en eischte dat de voorwaardeiyke Straf zon gewyzigd worden in een maand gevangenisstraf onvoorwaardeiyk. Dat neem ik niet aan, bromde verdachte, ik ben ge trouwd en ik heb 8 kinderen Dan moest je je schamen om in de heiberg te gaan zitten. Biyt in je ge zin, je hoort bij je vrouw en je 8 kinderen En drink niet. zóó dat je een razende geiyk bent. Besteedt je centen maar aan je gezin, Voegde een der raads- heeren er aan toe. De uitspraak werd bepaald 4 April a.s. Mishandeling. Voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft gister terecht gestaan de 19 jarige landbouwer G. J. M.teOos- terhout, verdacht op 12 September 1931 zijn vader, opzettelijk mishandelend, een trap te hebben gegeven, tengevolge waarvan deze is overleden. Door den trap was er buikvliesontsteking ont- staan, die, hoewel nog een operatie beproefd werd, den dood tot gevolg had Verd. erkende den trap gegeven te hebben. De Bredasche rechtbank nam den opzet niet aan en sprak verd. wegens gebrek aan bewij9 vrij. L)e advocaat-generaal bij het Hof achtte straf verdiend en eischt vij maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr, van de Poll te Vught, meende, dat hier sprake is van een ongeluk. De jongen is zeer onder den indruk dat het zoo geloopen is en heeft zijn vader voor diens dood vergiffenis gevraagd. Pleiter drong aan op bevestiging van het Bredasche von nis sub9. voorwaardelijke veroordee ling. KANTOOR VAN te Waalwijk, zal op Zaterdag 26 Maart 1932, des nam l'/i uur. ten verzoeke en ten huize van Mej. GEZ. VAN HEYST aan het West- einde te Besoyen, Een prima ook eventueel als Chcl la snij derf] ol stlkkerlf. Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. blad. 47949 Het Architectenbureau VAN REE BOSSAERTS, te Waalwyk zal publiek 3et bouwen van een dubbel Woonhuis aan de Oost zijde van het Raadhuis plein, te Waalwijk, voor rekening van den Heer P. T. Bierlaagh—van der Heijden te Waalwijk. De aanbesteding zal plaats lebben In Hotel „De Twee Ko lommen" te Waalwyk op Dinsdag 29 Maart 1932, des avonds ten 7'/« uur, Bestek en teekeningte bekomen by het Architectenbureau voor. noemd tegen betaling van 15.- per stel (restitutie f 2 50 Inlichtingen verstrtkt onder- geteekende. De Architect, 47921 ED. BOSSAERTS. w. o. kast, penantkast. tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, kachels, wieg, kinderstoel, regen- ton, hulshoudeiyk gerief, glas. en aardeweik enz. Te bezichtigen een uur voor den verkoop. 47947 IEDEREEN KAN MEEPUZZELEN Alleen b!| de Pht 11 p s-R adlo-zaak Stationsstraat 95 Waalwijk. van Het Diaconie Armbestuur der Ned. Herv. Gemeente te DUSSEN is voornemens np Donderdag 24 Maart 1932, des voorm. ten 10 ure, ten herberge van J. LEEMANS te Dussen Het Welland in perceelen als van ouds, toebehoorende aan bovengenoemde Diaconie, voor den tyd van 1 jaar. 47948 te Dussen, bericht, dat de LANDERIJEN van den heer DIRKZWAÓER zijn ingezet als volgt: Koop 1 12450-, Koop 2 f2400-, Koop 3 15100.Koop 4 17000.-, Koop 5 f 1000.-, Koop 6 f 1000.., Koop 7 f3000-, Koop 8 f 1050.-, Koop 9 f 1000.-, Koop 10 I 6300 - Toeslag Donderdag 81 Maart 1932, voorm. 11 uur precies te Waalwyk In Hotel VERWIEL. Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tteltn, Mulf»- zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. aan de Philips Radio- Paaschprijsvraag, onver schillig of men een Radio heeft of niet. Goed lezen, dat is alles wat men moet doen, goed lezen wat van de Philipsproducten ver meld staat op het prijs vraag-formulier. En hoe eerder de oplossing bij ons wordt ingeleverd, des te grooter wordt de kans op een schitterenden prijs. Haalt vandaag nog een gratis formulier bij ons".

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 3