IE £G10 VAN HIT I0I1EN, y0. 24. Woensdag 23 Maart 1932. 5óe Jrg. DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. LOONOPZAND- KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente van Maandag 21 Maart 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer van Besouw. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De notulen geven den heer Beerens aanleiding op te merken dat het geenszins in zijn bedoeling heeft ge legen de begrooting aldus aan te nemen, uit de notulen blijkt echter dat B. en W. in de raeening verkeeren dat de begrooting is goedgekeurd. De Voorzitter meent dat tegen de goedkeuring der begrooting geen be- zwaar bestond, alleen zijn enkele pun ten aangehouden. 1. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim te Kaatsheuvel voor het jaar 1931. In een 16 tal vergaderingen der commissie werden 87 gevallen behan deld, waarvan 82 ongeoorloofd werden verklaardin vergelijking met het vorige jaar bleef het aantal ongeveer statlonnair. Ontspanning werkloozen 2. Verzoek van het Bestuur der R.K Werkliedenvereniging te Kaats heuvel om een subsidie van f 100 voor de on wikkeling en de ontspan ning van werkloozen. Blijkens het prae-advies in ons vorig blad stellen B. en W. voor dit bedrag toe te staan. Dhr. Snaphaan acht de bedoeling heel goed, hij zou graag zien dat o )k niet leden der vereenlging tot de ontspanning werden toegelaten, voor hen zou dit bovendien misschien nog een aansporing zijn om lid te wor. den. Dhr. Roestenberg verklaart dat het bestuur der R.K. W V. daartegen aller minst bezwaar zal bebben, integendeel het zal graag zien dat ook de anderen belangstelling gaan toonen. Dhr. Nijkamp vraagt of 't niet mogelijk is ook voor de werkloozen in Loonopzand een dergelijke cursus in te stellen. Dhr. Snoeren acht dit moeilijk, er zijn in Loon maar een tiental werk loozen en hij gel oft niel dat die genegen zullen zijn om met dit kleine aantal een cursus te volgen, word* de toestand ook in Loon slechter, en komen ook daar meer werkloozen dan zal de R.K W V. dier plaats ook we! om subsidie komen. De subsidie wordt toegestaan. Subsidie Landstorm. 3. Verzoek van den Piaatselljken leider van den Vrijwilligen Landstorm te Loonopzand om een subsidie van 150.— voor den aankoop van prijzen voor een schietwedstrijd. Evenals vorige jaren stellen B. en W. vêor een gunstige beslissing te ne men. Wo.dt goedgevonden. Verkoop bouwterrein. 4 Verzoek van H. W. V. van den Wildenberg te Loonopzand om aan koop van bouwterrein. Blijkens prae-advies stellen B. en W. voor den grond te verkoopen doch naast de school een dam van 1 M. open te houden. Dhr. Nijkamp licht toe dat het in de bedoeling van den heer van den Wildenberg ligt toch het recht te behouden om naderhand het bedoelde strookje weer in eigendom te krijgen, hoewel h^ voorloopig bereid was dezen dam aan de gemeente te laten. Spr. vindt dat de gemeente zeer weinig belang heeft bij die strook, en zouj daarom v. d. W. het geheele terrein verkoopen. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt een gang te houden naar de achterliggende bergplaats. Misschien zou het mogelijk zijn deze langs de andere zijde te bereiken. De heer Snoeren vreest dat de ge meente weinig zal hebben aan een gang van 1 M. breedte en hij zou 't dan ook een betere oplossing vinden als in 'i brandweerlokaal een deur werd gemaakt naar de bergplaats, v. d. W. zou dan een vrije plaats kunnen hebben. De heer Roestenberg acht het wen schelp dat B. en W. deze zaak met adressant bespreken. De zaak wordt aan B. en W. over gelaten, die met v. d. W. de kwestie zullen regelen. De heer Nijkamp maakt van de gelegenheid gebruik om er op te wijzen dat bedoeld terrein in een zter ver waarloosden toestand verkeert. HIJ vindt dat de gemeente erin moest voorgaan haar terreinen een beetje ordelp te houden. 5. Machtiging van B. en W. tot het houden der jaarlpsche verpach tingen. Wordt goedgevonden. Ambtenarensalarissen. 6. Voorstel verhooging van salaris van de ambtenaren ter secretarie de heeren v. d. Hoven en v. Woensel. (Voor prae-advies zie vorig nummer). De heer Roestenberg heeft niet zon der verwondering kennis genomen van de voorstellen en evenmin zonder be zwaar. Aanvankelp was voor v. d Hoven een salaris vastgesteld van f 1075. Dit was echter volgens den raad te laag, waarom nu een salaris van f 1400f J 800 wordt voorgesteld Spr. vestigt echter de aandacht op de bestaande salarlsregeling. die voor een 3den ambtenaar loopt van f 1300— f 1700 Met dtt voorstel wordt nu van deze regeling afgeweken en dit staat voor spr. gelijk met een overboord werpen dier regeling Wel moet hij erkennen dat de verhooging der sala rissen reeds eenige jaren hangende is. en daarom zou hij er zich mee kunnen vereenigen dat direct een salaris van f 1400 toegekend wordt, maar dan tot maximum f 1700, dus met inacht neming der regeling Daarenboven kan dan nog een vergoeding van f 75 voor het bezit van 't diploma worden ge- geren. De afstand tusschen het aan. vankelpe en het nieuwe voorstel vindt spr. nogal groot, en hij stelt voor binnen het raam der bestaande regeling te blijven. Ten aanzien van 't salaris van v Woensel spijt het spr., dat B. en W niet met een afgerond voorstel zijn gekomen. Wel staat er bepaald, dat de wijziging terugweikende kracht zal hebben, maar den persoon in kwestie zal het niet aangenaam aandoen, dat zoolang getraineerd wordt. Spr. vindt het jammer, dat men zoo karig is met de regeling ten aanzien van dezen persoon, er is toch voldoende tijd geweest om te achterhalen welke ver goeding wordt gegeven voor hel agentschap der arbeidsbemiddeling. Vlugge afwerking zou voor den persoon aangenamer geweest zijn De heer Snaphaan vraagt wat feite lijk het werk is van v. Woensel omdat het In de bedoeling ligt hem nu tot agent aan te stellen. De Voorzitter zegt. da! hij gewoon secretariewerk doet Vroeger deed de secretaris het werk van het agentschap doch deze kan het niet meer bij bren- gen en daarom is het wenschelp er een der ambtenaren voor te nemen. Het werk dat hieraan verbonden is. is maar gering en doet niets af aan zijn gewone werk De heer Dingemans gelooft, dat v W. nu met de werkloozen voldoende werk heeft. De heer Wijdemans heeft gelezen, dat de secretarie 's middags voortaan gesloten is, nu gaat men in de straat al zeggen, dat er 's middags niet meer gewerkt wordt. Dergelpe praatjes kunnen altijd verkocht worden, meent de voorzitter en die zijn feltelp niet eens een ant woord waard. Juist om deambisnaren beter gelegenheid te geven door te werken worden de loketten 's middags gesloten, zoodat men niet aanhoudend wordt afgeleid. Spr. is van meening. dat voor den 3den ambtenaar het diploma verplich tend moet worden gesteld en daarom is ook aan v. W. in uitzicht gesteld, dat hij bij het behalen van het diploma ook voor 3de ambtenaar in aanmerking zal komen. Weth. v. d. Horst kan den gedachten- gang van den heer Roestenberg niet volgen. Er wordt nu voorgesteld een 3de ambtenaar aan te stellen hetgeen oorspronkelijk niet het geval was. B en W. hebben gemeend, dat voor dezen graad het diploma verplichtend gesteld moest worden en daarom is het vanzelfsprekend, dat dit in het salaris geregeld is Dat B. en W. iets hooger wilden gaan, komt doordat v. d. H. dikwijls werk te doen krijgt, waaraan groote verantwoordelijkheid verbonden is en dit werk verricht hij zeer Gonsensieus. Daaiom willen B. en W. gaan tot f 1800. Roestenberg wil slechts tot f 1700.— gaan, met een verhooging van f 75.voor 't diploma, dus het scheelt nog slechts f 25.—. De heer Roestenberg meent, dat als er een salarisregeling is deze ook moet worden toegepast, hetgeen door 't voorstel B. en W. niet gedaan wordt. Weth. v. d. Horst wil wel een ver goeding geven voor 't diploma als dit niet verplicht is, is dit echter wel het geval dan kan men er geen aparte vergoeding meer voor gaan geven. Den heer Roestenberg blijft erbij dat B. en W. rekening hadden moeten houden met de regeling. Voor het diploma wil hij een aparte vergoeding geven van f75. Wethouder van den Horst wpt er op dat deze regeling reeds 1'/» jaar geleden is vastgesteld, sindsdien is er wel een en ander veranderd dat de aiwping wettigt. Beerens Waaróm kwamen B. en W. de vorige maal met een voorstel om f 1100 te geven Wethouder van den Horst zegt dat het toen In de bedoeling lag v. W. en v. d. H. gelijk te stellen Als gevolg van besprekingen in verschillende vergaderingen komen B. en W. nu met dit voorstel. De heer Beerens verklaart zich er tegen omdat de regeling wordt los gelaten. De heer Roestenberg vindt de wijzi ging door B. en W voorgesteld niet loghch, daar men de regeling geheel uitschakelt. Hij acht het trouwens zeer wei mogelijk dat er een ambtenaar zonder diploma wordt aangesteld. De heer Snoeren is het met den heer Roestenberg eens. Het voorstel B en W. wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 6 steramen Tegen stemden de heeren Roestenberg, M. Dingemans, Beerens, Grootzwagers, Snaphaan en Snoeren. 7. Verzoek van L. Aff.iurtit te de Moer om vergoeding overeenkomstig art. 13 der Lager Onderwijswet voor het bezoeken door zijn zoontje van de Christelpe school met den Bijbel te Tilburg Op voorstel van B en W. wordt afwpend beschikt daar het kind den verplichten leeftijd nog niet heelt be reikt. Belastingheffing. 8 Nota van aanmerking gevallen op de begrooting voor het dienstjaar 1932 met het voorstel tot heffing van op centen op de gemeentefondsbeiasting en de Personeele belasting. (Prae-advies in 't vorfg nummer De heer Roestenberg herinnert er aan dat hij reeds vorige vergadering bezwaar heeft gemaakt tegen plaatsing in de 3de klasse, zooal6 B. en W ook nu weer voorstellen Dit voorstel geeft spr. rog meer reden tot bezwaar dan het eerste, de plaatsing in de derde klas blijft bestaan, en daarnaast worden de opcenten Oemeente Fondsbelasling verhoogd van 65 op 80 en die op de Personeele Belasting van 70 op 80. Spr. blljit tegen plaatsing in de derde klas daardoor krijgt men z.i, geen goede verhouding tusschen de belas ting der beter en der minder goed gesitueerden en de economisch zwak ke en betalen in verhouding meer. Voor de veihooglng der opcenten geldt hetzelfde bezwaar. De uitkomsten der nieuwe schatting der huurwaarde wijzen ook reeds een verhooging aan, zooals spr indertijd al voorspeld heeft Waar het voorstel zoovele groote bezwaren voor spr. hetft is hfl er tegen. Spr. wil daarentegen de gemeente handhaven in de 2de klasse met helfi g van 80 opcenten. Hij wil primair stellen dat er een behoorlijk progres sieve belasting moet komen en dat de verhooging naar draagkracht moet zijn. De heer Snaphaan vestigt de aan dacht op het Burg. Armbestuur. 1 jaar geleden is f4000— gevraagd voor 't B. A.. toen is daarbij gezegd dat er eenige veranderingen zouden plaats hebben. De verpleging vanouden *an dagen zou worden herzien, maar ondanks dal komt men nu weer met een voorstel tot verhooging, Spr. zou graag zien dat eerst de toegezegde herziening zal plaats lubben. Weth. v. d. Horst zegt dat het bedrag van f2000 absoluut onvoldoende is voor het loopend jaar. De hooge uit gaven zijn mede een gevolg van de crisis-toestanden Er kan slechts zeer schriel hulp verstrekt worden aan de armlastigen De uitgaven voor ouden van dagen zijn ondeizocht, doch men kan niet goedkooper slagen. In de gestichten kan men niet goedkooper terech». Spr. geeft enkele cijfers in een krankzinnigengesticht moet f720 betaald worden, in inrichtingen ais de Heibloem slechts f 170.— h 180 Het bestuur heeft er alle moeite voor gedaan. Spr. vraagt zich af: Waar moet het naar toe Enkele feilen uit de laatste weken illustreeren dit vol. doende, zoo kostten enkele noodzake lijke verplegingen van kinderen in gasthuizen resp. f420.—, f 112.en f 137.— Spr. betreurt het dat de zieken huizen voor deze armlastigen geen reductie toestaan, maar het voile pond vragen f 2000 Is onvoldoende, het Arm bestuur keert absoluut onvoldoende uit. Voor een gezin met 9 kinderen, een zieke vrouw en een man die niet kon gaan werken moest volstaan worden met een weekgeld vanf 2 50. Uit een dergelijk feit blijkt toch wel dat het Armbestuur niet roekeloos met het geld omspringt. Vergelijking met andere gemeenten toont trouwens aan dat In Kaatsheuvel een zeer laag bedrag gevraagd wordt. In Waalwijk is dit b.v. f 20000 dus f 8000 hooger dan hier, waarbij dan nog in aanmer* king genomen moet worden dat deze gemeente uit verschillende plaatsen bestaat. Het B. A. tracht allea zoo goedkoop mogelijk te doen maar het kan ook niet de verantwoording op zich nemen om b.v. een kind thuis te laten, terwijl de dokter dringend adviseert, dat het naar een ziekenhuis moet. De heer Snaphaan is het niet met den wethouder eens, dat er geen ge- stichten zijn, waar men goedkooper terecht kan. Weth. v. d. Horst geeft dit toe, doch het gaat z.i. niet aan om de menschen uit te besteden in andere plaatsen, terwijl ze hier familie en kennissen hebben. Spr. zou het treurig vinden als voor een dergelijk luttel bedrag die menschen zouden worden losge scheurd van hun woonplaats. De heer Snaphaan wenscht dat het B. A. nogmaals over deze kwestie spreekt. Wanneer dergelijke feiten gememoreerd worden zal het bestuur z.i. wel voor rede vatbaar zijn. Weth. v. d. Horst zegt toe hiervoor zijn best te zuilen doen, want ook het Armbestuur zelf voelt dat er bezuinigd moet worden. Op verzoek van den Voorzitter licht de Secretaris het prae-advies nog nader toe. Wordt volgens de bedoeling van dhr. Roestenberg de bestaande klasse gehandhaafd met 80 opcenten dan wordt meer ontvangen f 4800, du9 niet voldoende om het tekort te dekken. Gaat uien boven 80 opcenten dan mag geen progressie worden ingevoerd. De heer Roestenberg vraagt zich af welke bedoeling heeft voorgezeten om te komen met een dergelijk voorstel dat geen rekening houdt met de draag kracht. De kleine lui, arbeiders en boeren worden hierdoor zeer getroffen. Hij zou liever het tekort willen dekken uit een zakelijke bedrijfsbelasting. Spr. weet wel dat de fabrikanten hun arbei ders niet voor plezier op straat zetten, maar ten slotte zijn de laatsten toch het meest gedupeerd. Weth. v. d. Horst staat angstvallig tegenover de regeling. In de tweede klasse waren de inkomens beneden f700, voor gezinnen zonder kinderen, vrij van belasting. In de derde wordt dat verlaagd tot f600, dus men valt nog niet gauw in de belasting Hij wijst erop dat ook de menschen die geen arbeider zijn en toch in groote zorgen zitten, worden getroffen. Als 't mogelijk is zou spr. in de tweede klas willen blijven en dan met 100 opcenten, en als men er dan zou komen dan wil spr. er graag aan meewerken, maar de groote vraag is of dat werkelijk kan. In elk geval moet het geld er komen. Spr. is het met dhr. R eens dat deze belasting, drukt, op de minder gegoeden, maar daartegenover stelt hQ dat zij juist is om door de steur.ver- leening de werkloozen tegemoet te komen. Wat de Pers. Belasting befreft daar is men niet aan een pCt. gebonden en daarom lijkt dit spr. de eenige bron waar nog wat uitgehaald zou kunnen worden. BeerensZakelijke bedrijfsbelasting. NijkampBegin daar maar mee in dezen tijd Dhr. Roestenberg vraagt zich af of van werkgeverszijde wel het noodlge is gedaan om de arbeiders tegemoet, te komen. Beerens Interrumpeert: Nee l Dhr. Roestenberg moet dit gedeelte lijk ook zeggen, doch hij heeft ook nog andere ervaringen. Hij blflft erbij dat de belasting naar draagkracht recht is en meent dan ook dat in die richting gestreefd zal moeten worden. De onmogelijkheid om zoo het tekort te dekken is voor hem nog niet aange toond. en é's het mogelijk is, moet het worden overwogen. De arbeiders en boeren zijn de dupe van den algemeenen toestand en daarom moeien die het minst ge troffen worden, terwijl de menschen die het best kunnen maar wat meer moeten betalen Mocht het blijken dat in den geeat als spr. bedoelt het tekort niet is te dekken, doch acht hij reden aanwezig om een zakelijke bedrijfs belasting In te stellen. Dhr. Beerens protesteert ertegen dat veie werkgevers de gemeente maar steun laten betalen, terwijl zij honderden werknemers van bulten de gemeente in dienst hebben Met wat goeden wil van die zijde zou er een groot voordeel voor de gemeente uit te halen zijn. Dhr. Roestenberg vindt dit verschrik kelijk en wijst erop dat men in Waalwijk besloten heeft alleen inwo ners aan 't werk te stellen. Er zijn werkgevers die gedaan hebben wat zij kunnen, maar anderen hebben direct bij de eerste moeilijkheden de arbeiders op straat gezet. Zelfs werk* gevers die best hadden kunnen door werken hebben zware lasten op de gemeente laten rusten. Dhr v. d. Hoven kan zich niet voorstellen dat een fabrikant met plezier zijn werkvolk op straat zet. maar het is nu eenmaal een onmogelijkheid om voor den voorraad te werken. Dhr. Roestenberg zou wenschen dat alle fabrikanten met het zelfde inzicht waren tewerk gegaan als van den Hoven. Van den HovenDat zijn ze ook. Hier werkt ZPrrfirïf Beerens: Wanneer slechls de con- tractueele verplichtingen waren nage komen dan zou dat voor de gemeente ai een groot voordeel geweest zijn. De Voorzitter moet het ook betreu ren dat vele buitenlui hier komen werken, doch hiertegen kan de gemeen te niets doen Hij vraagt dhr. Roesten berg op te geven op welke wijze hij dan het geld wil vinden. De heer Roestenberg wil dat B en W. het vraagstuk nog eens in studie nemen. Hij kan dit zoo niet aangeven, maar vindt dat ook B. en W. in deze in gebreke zijn gebleven. De Voorzitter wijst erop dat alles toch uitstel van executie zal zijn. Het volgend jaar moet men toch in de derde klas. De kosten zullen dan nog hooger worden. Waar zal de werk verschaffing en de steunregeling van betaald moeten worden Iedere week kost dit de gemeente f 1000. De heer Beerens bejammert het daarom zoo dat velen van buiten hier werk vinden. Dit vindt hij een argu ment om bedrijfsbelasting in te stellen. Weth. v. d. Horst betreurt het ook dat zoovele overwerkvergunningen moeten worden gegeven. Hij vindt het gewenscht dat B. en W. met enkele nieuwe plannen naar voren komen. De heer Roestenberg dringt nog maals aan op zakelijke bedrijfs belasting. De heer Nijkamp daarentegen vindt dat het niet aangaat om in dezen tijd de bedrijven, die met zulke groote moeilijkheden te kampen hebben, nog een extra belasting op te leggen. De heer Snaphaan vieest dat de bedrijfsbelasting toch op de arbeiders zal verhaald worden. Het voorstel wordt aangehouden. 9. Aanwijzing van 't Centraal Bureau voor Verificatie en Fiiancieele Ad viezen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten als. boekhoud kundige voor de door dat Bureau te controleeren bedrijven. Wordt goedgevonden. 10; 11. Verlaging stroom, en gasprijs. (Prae-advie9 zie vorig nummer.) De heer Roestenberg moet ook hier zijn bezwaren weer blootleggen. Ook hier is z.i de sterkste weer het meest bevoordeeld en hij vindt het onbillijk dat ook hier weer het grootbedrijf een voorsprong wordt gegeven. Men schermt wel met de redeneering dat ze anders zullen weggaan, maar spr. zou dit allerminst een bezwaar vinden daar men aan deze afnemers toch weinig of niets verdient. Hetzelfde bezwaar geldt voor den gasprijs. Als bij 't gasbedrijf van ver laging sprake is komt deze altijd ten goede aan de sterksten. Ook nu weer blijft de prijs voor de kleine afnemers op 12 ct. gehandhaafd. Het object der verlaging moet zoo zijn dat de zwak. kere bevoordeeld wordt en men moet het niet zuiver als een koopmansbedrijf opvatten. Spr. stelt voor het tarief voor klein-afnemers met 4 ct. en dat der groot-afnemers met slechts 1 ct. te verlagen. Laat de groot-bedrijven maar heen gaan, meent spr. De heer Snaphaan wil de woorden van den heer R. nog eenigszins aan vullen. Met den electriciteitsprijs kan spr. zich niet vereenigen, daar deze op de volgende wijze is tot stand ge komen Eerst werd bepaald wat er voor de gemeente moest overschieten, met dit feit kan spr. zich vereenigen daar hij de prijs blijft beschouwen als een extra-belasting, daarna echter heeft men den prijs voor groot-afnemers zoo gesteld dat men er zeker van was dat deze niet naar de PNEM zullen over gaan en eerst daarna heeft men den prijs voor klein.kracht verminderd. Waarom heeft men nu de groot-be drijven weer verlaging toegestaan, terwijl anderhalf jaar geleden aan deze geadviseerd is naar de PNEM over te gaan Dat is volgens spr. omdat er nadien een commissie is benoemd die tracht de grootbedrijven aan de gemeente te houden maar de lasten daarvoor worden volgens spr. betaald door de kleinkracht-verbruikers. De heer Vrinten verklaart zich tegen het voorstel. De heer Grootzwagers zegt dat reeds nu vele klein-bedrijven met andere kracht gaan werken wanneer er vele weggaan is dat een groote schade voor het bedrijf, daarom zou spr adviseeren den prijs voor hen beduidend te ver lagen. De Voorzitter zegt dat B. en W. hebben gemeend het voorstel te moe ten doen zooals dat is aanbevolen door den directeur van het bedrijf. Die heeft toch in de eerste plaats het belang van het bedrijf op het oog. De heer Beerens wenscht een spe ciale verlaging voor groote gezinnen, zooals dat ook te Bussum is toegepast. De heer Roestenberg merkt op dat de massa der afnemers wordt gevormd door de kleineren, die moeten dus 't meest van de verlaging profiteeren. het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen 25. 45 cn 65 ets.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9