Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Lopbe m\Wm. mgopd ivpaband i Mol Voor. ii ol Gaat FEUILLETON DOOR ERVARING WTEHW Archibald Marsham.. ZATERDAG 2 APRIL 1232. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG.1^ grieven, Ingezonden stukken, gelden enx.. franco te zenden aan den Uitgever. y Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: .WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. M. Jelegr.-Adre»: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD Na Deventer: Haarlem. 0 >k voor kringen, die buiten de SOAP staan, is het van belang om er zteti rekenschap van te geven, wat de consequenties zullen zijn van de scheuring, welke zich met de Paasch- dagen in die partij voltrok. Oiwillekeurig herinnert men zich op het oogenbhk het vóór-oorlogsche neventer congres der S.D.A.P., waar eveneens een innerlijk geschil over beginsel en tactiek tot een scheuring leidde. De orthodoxe Marxisten, die door hun roerig optreden het de partij, leiding zeer lastig hadden gemaakt, werden toen uitgebannenWijnkoop oa de Visser, Dr. van Ravensteijn en Ce»ón die onmiddellijk daarop de SD P. stichtten, welke later een sectie werd van de communistische inter nationale. Slechts schijnbaar heeft de breuk van Deventer de S D.A.P schade ge. daan. Schijnbaar slechts, omdat de communistische partij 'óch geformeerd zou zijn alleen iets later terwijl de SD AP. haar normale groeizame ontwikkeling na Deventer nooit zou hebben vervolgd, indien ze door de albrekende crltiek vanuit eigen gele deren verlamd zou zij* gebleven. Ook na Haarlem-1932 voorzien we geen groote schade voor de S.D A.P Wel verwachten we geen sterke ont wikkeling meer van de partij, omdat het reformistisch socialisme het hoogte punt van haar opgang schijnt te hebben bereikt, maar ze zal door het uittreden van de revolteerende linkerzijde min der verlies aan macht en beteekenis krijgen te boeken, dan wanneer voor bet uiterlijk een comornmU ware ge- WINKEL NIEUWS. Waarom voor Stoffen Naar MOL Onze bevoorrechte positie in stoff n is het resultaat van een grondige studie in alle buitenlandsche mode centra en van onze verbindingen met de meest vooraanstaande fabrikanten. De vele variaties in weefsels, kleuren en dessins, waarvan wij een ongeëve naarde collectie in verkoop brengen, maken onze stoffen-sorteering tot de meest uitgeoreide ter stede. Mol Is steeds goedkooper Kan ook goedkooper ztln. forceerd. doch de kracht naar butien door een voortgezeiten strijd om de macht naar binnen, zou zijn verlamd. Waarop kwamen de tegenstellingen in de partij de laatste jaren neer Een linksche groep met communis tische tendenzen, wilde de partij op een meer radicalen weg drijven De meerderheid der partij streefde oppor tunistische oogmerken na. Ze deelde de opvatting van Vliegen, die op het Paaschcongres verklaardevandaag ben ik reformistisch, morgen zal ik revolutionnair zijn, als de geboden kansen dat rechtvaardigen. De link- schen echter wilden vóór alles en altijd revolutionnair zijn De meerder held voelt b.v. ook veel voor de vei- ligstelling van den gulden, omdat de arbeiders de eerste slachu ff is zouden ziji van munt—depreciatie. delink- schen zeggenlaat den boel maar kraken, want we willen den ondergang der kapitalistische maatschappij ver haasten om de socialistische gedachten te kunnen verwezenlijken Ze dreven naar agitatie werkloozen—demonstra ties, een opmarsch der werkloozen naar Den Haag enz. Wat de links—socialisten willen, dat wordt gedaan en gepropageerd door de communisten. Het zijn de geestverwanten van de in Deventer ultgeworpenen, die in Haarlem naar de macht in de sociaüsche parij grepen. De greep is mislukt en nu vormden de 400 opposanlen van Haarlem aan. stonds een nieuwe partijde Onaf. hankelijke Socialistische Arbeiders Partij De nieuwe partij meent heel wat te kunnen en te zullen worden, want op het congres der S.D A P. bleek ze reeds 20 pCt. der vertegenwoordiging uit te maken. En achter de 400 oprichters der O S.A.P. staan, naar het heet, 4000 volgelingen. Heeft de O.S.A.P. inderdaad toe- komst Men bedenkena Deventer werd het communisme voor ons land geboren, dat is: een beweging, verwant aan het socialisme, maar toch fets anders. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit z\]n. tionnair sentiment bij de massa zouden wakker roepen. Als de economische chaos Inderdaad snel volkomen zou worden, .dia krijgt de O S A.P. haar kans. Anders niet. van „De Echo van het Zuiden". Er werd na Deventer dus Inderdaad een nieuwe vlag geheschen. Na Haarlem traden wat menschen uit de S D.A.P., die met hun nieuwe partij geen enkele nieuwe beweging scheppen. Zij zijn communisten en hei communisme wis hier reeds georgani seerd. Wie reformistisch socialist is, zal bij de S.D.A P. blijvenwie com munlstische denkbeelden is toegedaan zal weinig voelen voor het ersatz— communisme der O.S.A D.. waar de partij van de Visser en Wijnkoop het .zuivere-, door Moskou gewaarmerkte communisme vertegenwoordigt. De O.S A.P. begon in Haarlem met 400 leden en laten we't aannemen 4000 aanhangers in den lande Maar zulk een kern geeft geen macht, als er geen groote bijloop is De S.O.A.P. heeft ook slechts 80.000 leden, maar toch staat 25 pCt van hei volk achter haar, een in hoofdzaak niet, of door het N.V.V. slechts indi rect socialistisch georganiseerde macht De socialistische gedachte leeft in dezen grooten bijloop, doch meer als een instinct dan als eendiep-beredeneerde overtuiging. Aan die massa is de critiek der linksche oppositie voorbijgegaan zonder dat er interesse voor werd gewekt. Zoo zal het blijven, tenzij groote maatschappelijke evoluties zich schok kend zouden voltrekken enhetrevnlu In een brochure over de oorzaken en middelen tot herstel der wereld crisis ontwikkelt de heer J. E. H. Libourel verschillende bezwaren tegen het stelsel der Contingenteerlng. Op de eerste plaats vreest de schrij ver voor een willekeurige ot door de betrokken landen of personen onbillijk g-achte vaststelling der invoer—per centages. hetgeen aanleiding geeft tot geprikkeldheid en tot het nemen van repressalllemaatregelen, Verder meent de heer Libourel dat con'ingenteering niet, ol alihans in zeer onvoldoende mate tot het beoogde resultaat leidt, De overproduceerende landen werpen weliswaar niet meer hun geheele overproductie op de binnenlandsche markt, maar toch blijft nog steeds een belangrijk gedeelte ons land binnenstroomen, waardoor het algemeen prijsniveau tot beneden het loonend peil gedrukt wordt. De schrijver acht het ondoenlijk om tegelijk met den producent voor de binnenlandsche markt ook den export producent te steunen, en daar dit laatste bedrijf met den dag onzekerder wordt wil hij zijn steun geven aan den producent van het binnenland waardoor het mogelijk wordt straks in een be hoefte te voorzien. Onze landbouw, onze industrie, onze handel, zij moeten niet langer het oog angstvallig gericht houden op de mogelijkheid van export, van mede. dinging op de wereldmarkt. Er bestaat helaas voor het gron'ste deel van onze Naar het Engelscb van 19. En die gedachten waren niet bijster vroobjk. Hij was uit Londen weggegaan in een stroomenden regen, die gedurende vrijwel de geheele reis bleef doorgutsen. Een grauw wolkendek hing laag over de landen, waardoor de trein zijn haastigen weg vervolgde en de dikke droppen, die tegen de coupévensters kletterden en er in straaltjes langs sijpelden, maakten Guy's stemming nog droefgeestiger dan ze bij zijn vertrek al was geweest. Hij dacht aan Peggyzijn gedachten had den zich vaak met haar bezig gehouden de laatste week! Vóór Richards' onwel kom bezoek zou het niet bij hem zijn op gekomen zichzelf de vraag te stellen of zijn gevoelens voor het meisje dieper gin gen dan oppervlakkig aardig vinden. Hij was driemaal in zijn leven in haar gezelschap geweest en in de tusschenpoo- zen tusschen die ontmoetingen had hij nauwelijks een enkelen keer aan haar ge dacht. Hij had zich tot haar aangetrokken gevoeld, maar meer ook niet. Ze was im mers een heel knap en vroolijk meisje, dat onderhoudend wist te praten. Dus het niets bijzonders dat hij haar bijzijn op prijs stelde. Maar na de wandeling op dien Zondagmiddag, nu bijna twee weken geleden, was hij tot de overtuiging geko men dat haar aantrekkelijk persoontje dieper indruk op hem had gemaakt, dan hij zich toen bewust was geweest. En tel kens was het verlangen naar een nieuwe ontmoeting bij hem opgekomen en had hij heftige spijt gevoeld over zijn zonder veel verzet gegeven belofte. Maar toen hij deze gaf, had hij niet geweten wat hij nu wist. George Greenfield had hij sedert dien Zondagmiddag niet meer gezien en even min had hij iets van hem gehoord en Guy veronderstelde dat, zooals ook inderdaad het geval was, Richards niets gezegd had van zijn bezoek bij hem. Hij vroeg zich af wat George wel zou zeggen, als hij er van wist en nog meer interesseerde hem het antwoord op de vraag wat Peggy van hem zou denken, wanneer ze hoorde hoe gemakkelijk hij zich tot de belofte had la ten verleiden haar niet weer te zien; zóó gemakkelijk dat het wel leek of het hem niet kon schelen of ze leefde of dood was. Van Calthorp, met wien hij geregeld in verbinding was gebleven, doch die al dien tijd niets nieuws te vertellen had ge had in de zaak die hem zoozeer ter harte ging, had hij, even voor zijn vertrek een brief ontvangen, dien hij in zijn zak had gestoken. Hij had het te druk gehad met zijn toebereidselen, om op zijn gemak van den inhoud kennis te nemen, maar nu in den trein had hij gelegenheid genoeg hem te lezen. Ziehier wat zijn vriend hem mededeelde. „Beste Guy, Daar ik geen gelegenheid meer heb je vóór je vertrek op te zoeken, laat ik je door dezen even weten, dat we in Italië weer het een en ander gewaar zijn geworden. De ontdekking die wij weer hebben gedaan, maakt het mys terie weliswaar grooter, maar of ze voor ons doel van veel nut zijn, meen ik tot mijn spijt te moeten betwijfelen. Lady Bertram blijkt niet in Italië be graven. Haar lijk is indertijd naar de kust vervoerd en aan boord van een jacht gebracht, dat Sir Roderick speci aal voor dat doel gehuurd schijnt te hebben. Waarheen de reis ging, is niet bekend; maar Engeland moet wel de bestemming van het schip zijn geweest, j daar Sir Roderick een veertien dagen later op Wetstones terug was. We ho pen binnenkort zekerheid te krijgen omtrent het reisdoel van het jacht. Het kind stierf een dag na het ver trek van het reisgezelschap uit Folig- no. Het werd begraven in Spoleto, de eerste stad waar zij kwamen op hun weg naar de kust. In Spoleto bevindt zich een grafsteen met het opschrift: „Aan de nagedachtenis van den zoon van Sir Roderick Bertram, achtste ba ronet van Wetstones, Cumberland. Ge boren 14 Maart 19..; overleden 17 Maart van hetzelfde jaar." Dat is alles." Calthorp's brief eindigde met een kor ten groet. Eindelijk Keswick, dacht Guy met een gevoel van onuitsprekelijke opluch ting, toen de lange, melancholieke trein reis volbracht was. Het was bijna don ker toen hij op het perron stapte de re gen had opgehouden en de rit in het rij tuig dat in Keswick voor hem gereed stond, een rit onder een helderen hemel vol sterren, door een vochtig-frisschen zomeravond, was een ware verkwikking na de sombere uren in den trein. Aan de landingsplaats lag een boot voor hem ge reed en daarin ontdekte hij twee gestal ten in lange mantels; Cecily en Mevrouw Herbert. We zijn maar eens overgestoken om u te verwelkomen, begroette de oudere dame hem, toen hij in de boot stapte. De regen heeft ons den heelen dag in huis gehouden en het meer is zoo mooi bij het licht van de sterren, dat we de verleiding niet konden weerstaan om nog een tocht je te maken. Guy was buitengewoon verheugd met het onverwachte gezelschap. Tijdens het laatste deel van den rit was het hem ge weest, of iets van het mysterie dat over het landgoed hing, zich op hem ging leg gen als een druk, maar alles was nu an ders, terwijl Mevrouw Herbert opgewekt babbelde over duizenderlei kleinigheden en het vroolijke, jonge meisje naast hem, dat het roer hield, met een eenigszins onregelmatigen koers de boot naar het eiland stuurde. HOOFDSTUK XIII. Het Groote Werk. Lord Caradoc had al ontbeten, toen Guy den volgenden morgen beneden kwam, maar Cecily en Mevrouw Herbert wachtten op den gast in de ontbijtkamer. Vader is haast nog niet uit de bi bliotheek te voorschijn gekomen, sinds we hier zyn, vertelde het jonge meisje. We zijn Zondag in Morthwaite naar de kerk geweest en na de lunch heb ik hem zoover gekregen dat hij met mij het park heeft rondgewandeld. Hij was in één woord verrukt en zei dat Sir Roderick een geboren tuinarchitect moet zijn ge weest. Op den duur zal hü wel veel plei- zier in den tuin krijgen, maar voorloopig heeft de bibliotheek nog grooter attractie voor hem. Het was een regenachtige ochtend. Na het ontbijt stak Guy in de rookkamer een pijp op en terwijl hij naar de van de hoo rnen vallende droppels tuurde, vroeg hij zich af, wat hij in vredesnaam zou gaan doen. De kranten zouden niet voor den volgenden dag komen. Plotseling ging de deur open en Cecily kwam binnen. Ze had blijkbaar evenveel behoefte aan afleiding als hü en in haar jeugdige onschuld scheen ze gaarne be reid om vriendschap te sluiten met den logé, iets waartegen Guy in zyn verlan gen naar prettig gezelschap, niet het min ste bezwaar had. Zullen we het huis eens rondgaan? stelde het meisje voor. Er is een heeleboel te zien en ik heb op u gewacht om als gids dienst te doen. Bent u nog niet in alle kamers ge weest? Neen, nog maar in een klein deel er van. Gaat u dan maar mee. Het is net iets voor een regenachtigen morgen. Het huis is een soort museum vol kunstschatten. Alleen ben ik niet zoo'n erg geschikte gids, want ik ken zelf ook lang niet alles, maar ik zal myn best doen. Er moest ei- genlyk een catalogus van zyn. Het mate riaal er voor is aanwezig. Zullen we dan maar beginnen? Ze gingen eerst naar den grooten salon die, zooals Guy het meisje vertelde, altüd als 't ware in gereedheid was gehouden voor de dierbare overledene, die vijfen twintig jaar geleden gestorven was. Juffrouw Cheetham vertelde dat het met den kleinen salon precies eender was, merkte Cicely op, de kamer biei- naast, die Mevrouw Herbert en ik gebrui ken. En boven waren ook kamers, die voor haar bestemd waren. Ik ben er nog niet in geweest. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, »aalwiifesck en Langstraatscbe Courant* MAATSCHAJJpy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1