Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. let IÉ op liet eiM i FEUILLETON Archibald Marshall. GEMEENTERAAD. •>r> taaiupsclie ri Langstraatsche Conrant, Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ AN TOON TIELEN Telefoon No. IS Telegr.-Adre»: ECHO. Prijs der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD KAATSHEUVEL. Voorstellen B. en W.'inz. Gas- en Stroomprijs aangenomen. Nijverheidsonderwijskwesties. De arbeidersgroep tegen de belastingvoorstellen. Alweer de Waterleiding. l)c Raad der gemeente Loon-op-Zand kwam Maandagavond bijeen ten Raad- huize te Kaatsheuvel. Voorzitter de E.A. Heer J. v. Besouw. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De Voorzitter stelt aan de orde: Gas- en Stroomprijs. 1. Voorstel B. en W. inzake Gas- en Stroomprijs (voor het uitvoerige prae- advies zie vorig nummer). De discussies over dit punt werden geopend door den heer Beerens, die met betrekking tot den gasprijs er zijn teleur stelling over moet uitspreken, dat in deze voorstellen niet met den wensch van den Raad is rekening gehouden. De prijzen zyn nu reeds voor de derde maal gehandhaafd. Hoewel spr. meent dat de zaak al vol doende besproken is in de vorige verga dering, wil hij op enkele punten nog zijn aandacht laten vallen. Op de eerste plaats is de heele kwes- lie, dat gezocht wordt naar een grooter afzetdebiet voor de gasfabriek, en dan is het volgens spr. niet consequent, dat dit gezocht wordt bij het grootverbruik, dat dan zou profiteeren van de kleine commissie, waarvan de Burgemeester zelf Voorzitter is. Nu echter de Licht- commissie tesamen met B. en W. de zaak nog eens bekeken heeft, heeft spr. zich op de hoogte gesteld van het verbruik van gas. Spreker is dan tot de volgend*, cijfers gekomen 751 verbruikers beneden de 20 M3, met een gem. verbruik van 12 M3. 562 verbruikers tusschen 20 en 40 M3, met een gem. verbruik van 30 M3. Toen het I)ag. bestuur besprekingen voerde met den Directeur van het Licht- bedrijf, is naar voren gebracht de mo gelijkheid om de eerste 40 M3 te geven tegen'11 cent en dus de prijzen van 12 en 10 cent te laten vervallen. Aan de hand hiervan heeft spr. een becijfering gemaakt en hij komt dan tot het volgend resultaat: de 751 verbrui kers van gem. 12 M3 brengen een ver lies op van 751 x 12 cent per maand, want iedere M3 wordt met 1 cent ver laagd; dit verlies bedraagt per jaar 1081.44; de 562 verbruikers tusschen 20 en 40 M3 komen van 10 op 11 cent, deze verbruiken gemiddeld 30 M3 en de eerste 20 M3 hiervan worden ook voor hen verlaagd van 12 op 11 cent; op de eerste 20 M3 wordt dus verloren 20 cent terwijl op de laatste 10 M3 slechts 10 cent gewonnen wordt, dit kom', dus neer op een verlies van 10 cent per ver bruiker en per maand of per jaar een bedrag van 674.40. Het totale verlies is dus te berekenen op 1755.84. Spr. merkt voorts nog op, dat, wan neer verbruikers van gem. 12 M3 een reductie zouden krijgen van cent, dit voor hen slechts een voordeel zou bc- teekenen van 3 cent per week. De bewering van dhr. Beerens als zou den de kleinverbruikers bij een prys van 6 cent boven de 60 M3. het verbruik der groot-afnemers betalen, kan spr. niet aannemen. De verhoogde productie kost immers spr. ervan overtuigd, dat de kostprijs beduidend zal dalen en als dat gebeurt kan ook de prijs voor klein-verbruik dalen. Nu brengt dhr. Beerens iets nieuws naar voren, n.l. de reductie voor groo- tere gezinnen en spr. betreurt het dat dhr. B. dit voorstel niet aan de Commis sie heeft ingestuurd, dan had deze het onder de oogen kunnen zien. Spr. weet niet of dit voor die menschen een groot voordeel zou opleveren, want bij ccn vermindering van 1 cent zou hun dat nog maar een bedrag van 3 cent per week schelen. Tenslotte legt spr. er den nadruk op, dat door de grootcre afname de kost prijs voor de kleinverbruikers reeds be duidend is verlaagd. De heer Beerens merkt op, dat het niet zijné bedoeling is den kostprijs vai» het oogenblik te verlugen, zijn bezwaar gaat ertegen, dat dc kleinverbruikers moeten blijven betalen om het mogelijk te maken dat er gas geleverd kan wor den. Er wordt nooit iets gedaan om de kleinverbruikers'in dit opzicht terwille te zyn. Een vorige maal is besloten om het gas voor kachelverwarming te geven voor 6 cent. Reeds dat besluit heeft bij de arbeiders kwaad bloed gezet. Ook nu weer zien de arbeiders zich gepasseerd. Bovendien, merkt spreker op, zou het de gemeente 1500.kosten als om een of andere reden de verwachte toename van het verbruik eens zou uitblijven. Spreker had gemeend, zijn voorstel betreffende reductie aan groote gezinnen niet te behoeven kenbaar maken aan de commissie, daar hij dacht, dat deze wel rekening zou houden met de meening die in de vorige vergadering is uitge sproken. De heer Snaphaan meent, dat de zaak voor den heer Beerens nog niet geheel duidelijk is. In de vorige vergadering is er wel over gesproken dat dit voorstel de gemeente 1500.zou kunnen kos ten, maar na die vergadering is de toe stand voor de gasfabriek geheel gewy- /.igu. Spreker wijst op de afname dooi schoenfabrieken, er is nu reeds één fa briek die maandelijks 300350 M3 af neemt. Dit is juist de reden waarom de gascommissie zich bij het voorstel heeft neergelegd. Gezien de becijferingen, zou spreker het eens willen probeeren, want hij gelooft stellig, dat de winst erdoor zal kunnen worden opgevoerd. Dhr. Grootswagers kan uit de voor stellen niets anders concludeercn, als dat deze bedoeld zijn als een propaganda middel om de fabrieken te doen over gaan tot het verbruik van gas. Indien "i ii: l»«ï vernuuuuc uruuucue koï>i irnraen verbruikers, die den hoogeren p.ijs blij- maar zeer w|inigHen dus kan daarop >n ven betalen. i flinke winst worden gemaakt, die weer Spr. herinnert er aan dat in de vo- ten ,p kan komcn' aan de kieinver- nge vergadering gesproken is over re- bruikers Sprcker wil daarom de zaak ductie aan groote gezinnen Spr. gelooft j omkccren en zeggen dat door dc groo_ nog steeds, dat erop di terrein meer tere afnam(, de prijs voor klein-verbruik verbruikers te vinden zullen zijn en die I kan dajcn een hoogeren prijs willen betalen dan j Qm dp verlaging-van den kostprijs van 6ct. per M3. Spr stelt dan ook voor om hef le demonstreeren, geeft spreker den prijs voor gebruik boven 60 M3 te I de voigende cijfers stellen op 8 cent en een reductie te ge- In 1931 is bjijkcns het verslag afgeno- vcn voor groote gezinnen en wel van men 58f).728 M3 tegen ccn kostprijs van 2 cent voor gezinnen met 5 of meer kin- 9 26 cen, wannccr er slcchts ^en loe- deren, en van 4 cent voor gezinnen me namc js ,ot f)50 000 M3 dan kan de kost_ 8 of meer kinderen. Sprekei meent dat prjjs reeds djrect dalen tot 8.5 cent. De hiermede de belangen der groote gezin- gebeeie fabriek is ingesteld op een veel non gediend zullen zyn en dat dit een grootcre prodlictie met hetzelfde perso- grooter verbruik door vele kleine afne- nee, en dczelfde onkosten, uitgezonderd iners zal tengevolge hebben. natuurlijk de kolen. Wanneer de fabriek Weth. v. d. Horst neemt dan t woord. veej gr0ot-afnemers heeft zooals er In de vorige vergadering heeft hy over nu reeds zijn van 300 M3 maand, en deze zaak weinig gezegd, daar liet on- dd aantal kan nog toenemen dan is derzoek was opgedragen aan de Licht- MAAT5C HAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEfl deze belasting voor de kleinverbruikers ook worden verlaagd. De heer Roestenberg meent, dat de heer Grootzwagers een zeer juiste op merking heeft gemaakt door te zeggen, dat propaganda moet worden gevoerd onder de kleinverbruikers om deze tot meerdere afname te brengen. Waarom heeft de lichtccmmissie niet getracht er iets op te vinden dat dc klein-verbrui- kers meer gaan afnemen'? B. en W. hebben voor de fabrieken vooral het oog op de droogkasten, maar spr. ziet hierin nog maar weinig, want de fabrieken die hiervoor in aanmer king zouden komen, hebben of krijgen centrale verwarming en hebben dus geen gas meer noodig. Weth. v. d. Horst: En zomers dan? De heer Roestenberg heeft een tijd meegemaakt dat men in de lichtcom- missie zei: We hechten geen waarde aan de groote bedrijven, laat ze maar gaan! Men is nu wel van gedachten ver dit het geval is, zou het z.i. misschien I "wisseld, vindt spr. Per saldo komt het er op neer dat de groote massa, die toch verreweg het meeste afneemt, den hoog- sten prijs betaalt. Waarom vindt men niet een systeem cm den meest behoef tige tegemoet te komen? Waarom moet deze steeds worden weggestuurd met de belofte: straks zal het ook voor jul lie wef beter worden. Weth. v. d. Horst merkt op, dat dhr. Roestenberg een en ander verwart, deze bewering sloeg niet op het gas, maar op de electriciteit. De heer Vrintcn vreest, dat de propa ganda onder de massa niet veel zul ba len, de menschen die om het geld ver legen zitten, zullen toch niet meer ge bruiken om dat kleine verschil. En als die gezinnen meer afnemen, zullen zij toch nog evenveel moeten betalen, zoo dat zy er weinig mee zullen opschieten. De heer Beerens meent, dat er ge streefd moet worden naar een verbruid, waarop stabiel gerekend kan worden. De neer Dingemans ziet ook weinig in dc afname voor droogkasten. Ook de clectrische verwarming die men inder tijd heeft toegepast, heeft niet lang stand gehouden, daar deze veel te duur was. Spreker vreest dat het om technische redenen niet mogelijk zal zyn droogkas ten met gas te verwarmen. De heer Vrinten bestrijdt deze mee ning en zegt, dat er reeds enkele volgens dit systeem werken. De héér Snaphaan meent, dat er wei nig bezwaar zal zyn het voorstel aan te nemen, daar het toch slechts een proef neming voor slechts één jaar betreft. De heer Beerens meent daarentegen, dat men het nu ook wel eens kan pro beeren met een speciaal tarief voor groo te gezinnen, nu men toch aan het pro beeren is. De heer v. d. Hoven acht het onmoge lijk daar nu aanstonds mee te beginnen, beter zijn, wanneer die propaganda eens gevoerd werd onder dc arbeiders, om daar meer massa-afzet te verkrijgen. Spreker wijst erop, dat men in vele huisgezinnen is overgegaan tot het aan schaffen van petroleumlicht, omdat het gas te duur is. Als aan het bezwaar van den hoogen prys wordt tegemoetgeko men, meent spreker, dat onder de massa nog een groot afzetgebied te vinden zal z.ijn. De heer Beerens komt terug op de opmerking van Weth. v. d. Horst, die sprak over 751 afnemers van gemiddeld 12 M3. Het is voor spreker een uitge maakte zaak, dat bij deze klein-verbrui- kers nog een massa-debiet te vinden zou zijn, mits de prijs verlaagd werd. Het is zijn persoonlijke ondervinding dat ve len geen gas verbruiken, omdat de prijs te hoog is. Weth. v. d. Horst voelt gedeeltelijk voor de woorden van dhr. Grootswagers. Het bedrijf propageert om meer gasver bruik te krijgen en waar dat meerdere verbruik zit, bij groot- of kleinverbrui kers, laat spr. koud. Spreker zou daar om eerst dit voorstel aannemen en de lichtcommissie opdracht geven te on derzoeken of ook bij de massa nog meer afzetgebied te vinden is. De commissie zou kunnen nagaan wie nog niet zijn aangesloten en hoeveel hier te plaatsen zou zijn. Men zou zoo kunnen komen tot een kleineren kostprijs, dus ook tot een lagere verkoopsprijs. Aan de winst, zooals die op het oogenblik is, zou spr. liever niet tornen. Spr. zou er zelfs een voorstander van zijn om niet de eerste 20, doch de eerste 40 M3 aan 12 cent te verstrekken. Spr. beschouwt de gasprijs als een in directe belasting, waarvan hij geen t©v genstander is. Door het verlagen van den prijs boven 60 M3 tot 6 cent, kan van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Hel is algemeen bekend, dat ik op het oogenblik in een tamelijk eigenaar dige positie verkeer, antwoordde Guy. Zooals* U ook ongetwijfeld zult weten, I maar ik kan niet op uw voorstel ingaan. gaan. Integendeel, ik geloof dat hij het wel zal willen koopen. En bent u bereid 'iet te verkoopen. Er was een spotter de flikkering in Richards grijze, koude oogen, maar Guy zag het niet, omdat hij op dat oogenblik toevallig niet naar den spreker keek. Voorloopig niet, antwoordde Guy. Overigens laat ik voor mezelf een klein landhuisje bouwen en als ik binnenkort trouw kan ik het grooter laten maken, dan ik oorspronkelijk van plan was. Met het inkomen, dat ik op het moment heb, heelemaal afgezien van het verdwenen vermogen, kan ik daar uitstekend en onbezorgd van leven. Richards staarde een heele poos zwij gend voor zich uit. Het Spijt me, zei hij ten laatste, ben ik de erfgenaam van een zeer ge fortuneerd man, die het overgroote deel voir zijn vermogen in kostbare edelstee- ncn had belegd, cn die zijn helaas ge stolen. Dat is me inderdaad bekend, klonk het koel. Maar als u voor uw inkomen afhankelijk bent van een vermogen, waarvan u zelf erkent dat het gestolen is, dat u in elk geval nooit van uw leven in handen zult hebben, dan kunt u uw positie toch niet bepaald zeker noemen. Mijn inkomen is daarvan alleen niet afhankelijk. Ik heb, of juister ge zegd, zal hebben, wanneer al mijn geld belegd is, onafhankelijk van dat gesto len fortuin, een inkomen van vijfhon derd pond en ik bezit een huis dat op het moment voor een jaarlijksch bedrag van twaalf honderd pond verhuurd is. Voor hoeveel? Twaalf honderd pond per jaar. Ik heb het gemeubeld verhuurd aan Lord Caradoc en ik ben overtuigd dat hij er niat daq noodgedwongen weer zou uit- veel belangrijker beschouw dan positie. Het is me niet duidelijk hoe u aan deze meening komt! Ik kan van mijn Guy keek hem onthutst aan. U wilt mij ongetwijfeld wel de re den van uw weigering uiteenzetten?, vroeg hij stamelend. Ik zie niet in, waarom ik dat zou doen, was het weinig tegemoetkomende antwoord. Het komt me- voor dat dit wel het minste is, waarop ik recht heb, meende Guy, die zich weer geheel beheerschte en zich voorgenomen had te vechten, tot het bittere einde als het moest. Misschien hebt u gelijku hebt me tenslotte een eerlijk voorstel ge daan. Ik zal er nu maar niets meer van zeggen, dat u uw woord niet hebt ge houden en eerst met mp dochter hebt gesproken; dat is gebeurd en zij zal er de onplezierige gevolgen van ondervin. den. Ik wil mij een oogenblik op het standpunt stellen dat een huwelijksaan zoek door iemand van uw positie, die, wat er ook gebeuren mag, zooveel aan zienlijker is dan de mijne, een eer voor mij is. Maar ar zIJd dingen, die ik als En als Sir Roderick nu eens her- Bijvoorbeeld dit! wat voor nuttig en j trouwd was en uit het tweede huwelijk ernstig werk hebt u ooit in uw leven een zoon was geboren, wat zoudt u dan eigendommen verkoopen wat ik wil gedaan; hoe hebt u uw tijd en de vele zijn begonnen? vroeg hij. 'k mogelijkheden, die het leven u geboden i Als, als, herhaalde Guy, die moeite Maar PtW's v»der lie' hem niet uit- heeft, gebruikt? U zult een jaar of zes had zijn geduld niet te verliezen. Al die sPreken- en twintig zijn, nietwaar? Wat hebt u onwaarschijnlijke veronderstellingen zijn 's doelloos deze discussie voort ooit uitgevoerd dan te trachten u zoo nu eenmaal niet in vervulling gegaan. De ,e zettcn- Onze ideeën loopen zóó ver goed mogelijk te amuseeren? Waarvan vraag waar het om gaat is tenslotte niet uiteen» dat ik niet anders kan doen dan leefde u tevoren.... vóór u deze erfenis wat ik zou hebben gedaan, wanneer ik uw aanzoek afwijzen. En laat ik er bij gedwongen was geweest mijn eigen voegen, dat ik niet van gedachten zal brood te verdienen, maar of ik, nu dat veranderen, al zoudt u hier vier-cn- niet het geval is, iets heb gedaan dat me twintig uur aan één stuk blyven zitten onwaardig maakt om met uw dochter om te trachten mij te overtuigen, te trouwen. I Guy begon te beseffen dat hij aan het Richards stond op en begon de kamer eind van zijn Latijn was, dat er tegen op en neer te loopen; Guy kreeg den in- hef starre vooroordeel van dezen killen druk dat hij opgewondener was dan hy man n'e* te praten viel. wilde laten blijken. waagde hij nog een wanhopige Een paar minuten bleef het stil in de P°£in8- kamer; toen ging Richards weer zitten Beteekent liet geluk van uw dochter en zei: dan niets voor u, pleitte hij. Ik kan mijn toestemming niet ge- Ik ben beter in staat om te beoor- ven en dit moet u als myn laatste woord deelen wat tot het geluk van myn doch- deze beschouwen. Als u morgen-aan- ter strekt dan u of zijzelf op haar leef- kreeg? Ik had een toelage van Sir Roderick. En wat zoudt u hebben gedaan als deze toelage eens had opgehouden, of wanneer hij zijn geld aan een ander had nagelaten? Is u misschien iets bekend, waaruit blijkt dat hij dat niet had kun nen doen? Neen. En wat ik in zoo'n geval zou hebben gedaan? De vraag is nog nooit in myn hoofd opgekomen, meneer Ri chards! Ik was zijn eenige levende bloedverwant en direct nadat mijn va der gestorven was, gaf hy mij die toe lage, die ik behield tot ik zijn erfgenaam werd. Hebt u uw oom ooit gezien? - Niet dat ik me herinneren kan. Maar ik was een jaar toen zijn vrouw stierf en hij zich op Wetstones levend begroef. Niemand heeft hem na dien tijd ooit meer gezien of gesproken. Maar zooals ik zeg, hield Richards aan, gesteld dat hij zijn bezit aan een ander had nagelaten? Hy had in elk geval niet het recht het huis aan een ander als mij te ver maken. Het huis. Het huis brengt geen penny in. Pardon, het brengt twaalf honderd pond per jaar in. Richards gooide het over een ande ren boeg. den-dag uw geld zou verliezen, zoudt u Uid, antwoordde Richards uit de hoog- niet in staat zijn uw eigen brood te ver- te. Heusch, er valt aan mijn besluit niets dienen, laat staan een vrouw te onder houden. Van het standpunt van een za kenman bekeken, biedt uw positie niet de minste zekerheid Maar neemt u me niet kwalijk, pro testeerde Guy ,ik ben absoluut niet van plan mijn geld te verliezen. Het wordt volkomen veilig belegdik ben be reid u over de wijze van belegging alle verlangde inlichtingen te geven. Maar gesteld zelfs dat ik inderdaad mijn geld geheel of een deel zou verliezen, dan is mijn huis in Cumberland zoo propvol kunstschatten dat ik maar een gedeelte van zou behoeven te verkoopen om di rect weer een rijk man te zyn. U kunt ze niet verkoopen, flapte Richards uit. te veranderen. Ook niet, wanneer ik het groole vermogen dat mij ontstolen is, terug vind? Richards gaf niet direct antwoord. Wanneer de juweelcn, of het groot ste gedeelte van de juweelcn, die u ont stolen zijn, zei hij na eenig nadenken, ooit in uw bezit komen, weldan wil ik uw verzoek opnieuw in overwe ging nemen. Daarmede moet u zich te vreden stellen. En tot het zoover is, ver lang ik definitief en stellig uw belofte dat u op geen enkele wijze contact zult hebben met myn dochter, een belofte die ditmaal op geenerlei wijze ontdoken zal worden. Wordt wTolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1