uEKKERE KOFFIE BUITENLAND. Turkije in den Volkenbond? De .Daily Tel.* bevestigt, dat de Turksche regeering ernstig overweegt binnenkort te vragen om opgenomen te worden als lid van den Volkenbond. Deze candidatuur zou volgens het blad stellig op steun van Engeland kunnen rekenen. De Turksche regeering zal echter waarschijnlijk geen beslissing nemen alvorens zekerheid is verkregen, dat zij kans heeft op een permanenten zetel in den Raad of althans een 9emi- permanenten zetel. BINNENLAND. Ons disconto verlaagd. Van 3 tot 2 De directie der Nederlandsche Bank ieelt mede, dat zij met Ingang van 19 April haar rentetarieven als volgt heeft gewijzigd Wisseldisconto 2'/, 3 Prome8sendlsconto 3 3 Öeleening van tffecten 3 4 Seleenlng op goederen 3 4 Voorschotten in Rek-Crt. 3 4 SPORT. DE PROMOTIE- WEDSTRI/D. W.SC.-PJCUS 8-2. Er zullen er maar weinigen zijn die een dergelijken uitslag van dezen der den promotie—wedstrijd hadden dur ven verwachten. Er vallen wel zware cijfers in deze competitie, eerst in Eindhoven een wedstrijd met 11 en au een hier met 10 doelpunten. Het eenige verschil is dat de verdeeling der punten wat eenzijdiger is. Het zal voor de Eindhovenaren wel een bitteren tegenvaller zijn geweest dat zij tegen WSC. met zulke zware cijfers het loodje moesten leggen. Zij hebben het dan ook niet bijzonder getroffen W.S.C juist in dezen vorm te ontmoeten, want de zwarthemden hebben dezen middag stuk voor stuk een uitstekenden wedstrijd gespeeld. Er was een enthousiasme zooals we dat nog zelden in de ploeg zagen, van de eerste tot de laatste minuut hebben de spelers zich geheel gegeven. Vooral de vooihoede, waar het noodige vuur de laatste wedstrijden wel eens heeft ontbroken, was dezen middag bijzon der actief. Het succes kon dan ook niet uitblijven, temeer waar Plcus' grootste kracht niet in de verdediging schuilt. Keer op keer werden de Eindhoven, sche achterspelers gepasseerd en de zwarthemden kregen kansen te over om hun productiviteit te toonen, bet geen zij dan ook niet nalieten. Kort. om de pioeg was sinds haar laatsten wadstrijd geheel herboren. Men meene niet dat bij zulk een uitslag de wedstrijd zelf van weinig beteekenis was. Het tegendeel is waar, want de Eindhovenaren gaven een bij. zonder goed tegenspel, al gelukte het hen slechts zelden de hechte W.S.C.- verdediging te doorbreken. De wed strijd stond op een hoog pijl en er zullen wel weinig toeschouwers zijn die na afloop spijt van hun kwartjes hadden. Door deze overwinning heeft W.S.C. zich aan het hoofd dezer kleine com. petitie geplaatst, en o. 1. komt de ploeg, indien zij in dezen vorm speelt, deze plaats ten volle toe. Tenslotte nog een woord over de leiding die meer dan slecht was. Scheidsrechter Nuyten uit Helmond toonde zich vooral in de tweede helft van den wedstrijd van een zeer par tijdige zijde. Herhaaldelijk onderbrak hij de W.S.C.—aanvallen voor buiten spel, hoewel daarvan in de meeste gevallen geen sprake was. Voeg daarbij nog een penally die aan Picus werd toegekend, en die als hier gestraft moest worden, toch een veel te zware straf beteekende, en een doelpunt vlak VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE voor de rust dat wegens off—side werd geannuleerd ofschoon er geen vuiltje aan de lucht was. Het is te hopen dat de competitie—leiding voor de volgende wedstrijden eerlijker ar biters aanwijst. De belangstelling was zeer groot ondanks een dreigende lucht, een gure wind en Holland—Belgifi concurrentie. Om even over half drie liet scheids rechter Nuyten beginnen, nadat de W S C—aanvoerder het voordeel van den wind gekozen had. Dit voordeel was echter slechts gering daar de wind schuin over het veld stond. Beide verdedigingen krijgen al aan- stonds een corner le verwerken, het- geen hen goed afgaat. Direct slingert de W.S.C.—middenvoor tusschen de verdedigers door en lost een vliegend schot dat juist over gaat. De W S.C voorhoede toont reeds direct dat zij groote dingen van plan Is want even later maakt de linksbuiten van de hem geboden gelegenheid gebruik om hard onder tegen de lat te schietende bil tikt op de doellijn, wordt nog eens ingekopt, maar tenslotte weet de doel man het gevaar te bezweren. Het is een mooie gelljkopgaande strijd en het leer wordt snel op en neer gewerkt. Voor doel blijken de W.S.C 'ers echter veel gevaarlijker. Na een kwartier spelen ontstaat voor het Picus—doel een strubbeling, waar bij de bal In het net gewerkt wordt. Het blijft een fraaie, aantrekkelijke strijd en van de Eindhoventche voor linie is het vooral de linksbuiten die voortdurend gevaarlijk Is. Als een hall uur gespeeld is heeft W.S.C. opnieuw succes als de rechtsbuiten een bal van links opvangt en ineens inknalt Groote geestdrift onder de supporters natuur, lijk. Picus zit intusschen ook niet stil en een uitstekend schot van haar rechts binnen ketst tegen de lat. Het succes komt echter weer aan de andere zijde, waar de W.S C.—linksbuiten bij een scrimmage hard inschiet. Even daarna krijgt de W.S C.rechtsbinnen den bal toegespeeld, hij trekt er alleen tusrehen uit, passeert enkele verdedigers en schiet dan hard vlak onder de lat, Ieder denkt dat de stand op 4-0 is gebracht. Scheidsrechter Nuyten stelde echter allen voor een raadsel door het doelpunt wegens off—side te annu* leeren. Kort voor de rust weet de rappe Elndhovensche centervoor er toch nog even tusschen door te glippen en den W.S.C —doelman te passeeren, waar* mee Picus haar goede werk met een tegenpunt beloond ziet. De rust gaat in met een veilfgen voorsprong van 3—1 voor de thuis club. Om alle onzekerheid weg te nemen pakt W.S.C. direct na de thee weer even stevig aan, en reeds in de eerste minuten vliegt een schot van den links buiten langs den Picus—keeper. De zelfde speler probeert het dan nog 2 maal achter elkaar, doch den eersten keer wordt zijn uitstekend schot ge- houden, terwijl hjj den tweeden keer als hij alles gepasseerd is tegen den uit loopenden keeper schiet. Dan gaat de centervoor er op zijn eentje vandoor en nadat hij zich door de verdediging gewerkt heeft, schuift hQ den bal in het uiterste hoekje. Bij een der Plcus—aanvallen kwam de centervoor waarschijnlijk door de gladheid van het terrein te vallen en tot Ieders groote verwondering wijf! de scheidsrechter naar het berichte stipje. Het Is voor Picus dus een kleine moeite het tweede punt te maken- WSC. bleef voortdurend In de meer derheid en voorzoover haar aanvallen niet in de kiem werden gesmoord door het fluitje van den arbiter leveren deze steeds gevaar op. Kort na elkaar weet de rechtsbinnen met twee goede schoten het net te vinden, terwjjl even voor het einde de centervoor met het achtste doelpunt de maat vol* maakt. De stand der competitie If nu als volgt WSC 2 PICUS 2 BaardwPk 2 Kamplotin SC 0 11 0 10-4 3 l p 1 «r13 2 0 1 1 t-1 1 0 0 0 zonder dat men over de noodige gege vens beschikt. Weth. v. d. Horst waarschuwt ervoor, dat aan de winst moet worden vastge houden. Hij gelooft niet dat dhr. Beè- rens een voorstel zal willen doen, waar het bedrijf mee zou kunnen lijden. Spr. wijst er nog eens op, dat de kostprijs hij een productie van 050.000700.000 M3 reeds .veel zal afnemen. Volgens -dhr. Hoesten berg blijft het 'n kwestie van aanvoelen. De directeur kan allerlei berekeningen opzetten en daar zit de Itaad ondeskundig tegenover. Spr. vraagt zich af: waarom had de commissie niet evengoed kunnen voor stellen om den prijs op 7, inplaats van op G cent te brengen, om ook de klein verbruikers een kleine tegemoetkoming te kunnen verleenen? I)e heer Vrinten vreest, dat men be /.waarlijk hooger als 6 cent kan gaan dan is het gebruik van gas voor droog kasten toch reeds duur genoeg. De heer Nijkamp zegt, dat de Direc teur in de laatste vergadering der com missif heeft opgemerkt, dat de afnemers die minder dan 19 M3 verbruiken, voor tiet bedrijf een verlies beteekenen. Daaruit blijkt wel. dat het grootver bruik de prijs vopr klein-afnemers drukt was er geen enkel groot-verbruiker aan gesloten, dan zou de prijs belangrijk hooger moeten worden. De heer Hoestcnberg: Tegen mij heeft de Directeur gezegd, dat hij op het grootverbruik evenmin winst maakt Waar moet die winst dan vandaan ko men? Het zou zeer reëel zijn als men een voorstel had gedaan om het kleinver bruik tegemoet te komen, daarmede be hoeven we dan de grondbasis van het bedrijf niet aan te tasten. De Voorzitter zegt, dat dhr. It. gas- en electriciteitstarief door elkaar haalt. De heer Snoeren is altijd sterk ge weest voor tegemoetkoming aan de kleinverbruikers, maar uit de bespre kingen in de commissie is hem geble ken, dat dit niet kan. Daarom heeft bi) zich erbij neergelegd om het voor één jaar te probecren. Spr. voelt veel voor hetgeen Weth. v. d. Horst gezegd heeft, n.l. om alsnog te trachten voor groote gezinnen een tegemoetkoming te ver leenen. De heer Beerens stelt voor reductie te geven aan groote gezinnen ten be drage van 2 cent per M3 voor gezinnen van 5 of meer kinderen en van 1 cent voor gezinnen van .S of meer kinderen. De heer Maas ziet er een onbillijkheid in, dat in de kom der gemeente verla ging van den gasprijs wordt gegeven, terwijl buiten nog vele mcnschcn niet van de gasleiding kunnen profiteeren en zich met petroleum moeten behelpen. De heer Snaphaan zegt, dat onder deze verlaging niet alleen de verbruikers in de gemeente, maar ook die uit andere plaatsen zouden vallen. Weth. v. d. Horst voegt hieraan nog loe, dat niet alleen de kleine man, maar ook de beter gesitueerde den boogen prjjs blijft betalen. Spr. zou 't onverant woordelijk vinden, indien men zonder onderzoek op hel voorstel-Beerens zou ingaan. De heer Beerens heeft er geen bezwaar tegen zijn voorstel terug te nemen, mits de zaak onderzocht zal worden. Spre ker gelooft niet, dat de directeur gene gen is de kleinverbruikers tegemoet te komen. Weth. v. d. Horst stelt dhr. Beerens gerust, door'op te merken dat er naast den directeur nog een lichtcommissie en een Dag. Bestuur zijn. Spreker zelf heeft de zaak persoonlijk bestudeerd, zonder inmenging van den directeur. De wensch van den Baad moet aan den directeur worden kenbaar gemaakt. Spr. merkt voorts nog op, dat bij deze nieuwe regeling overal slechts 1 meter zal geplaatst worden, teneinde fraude te voorkomen en te zorgen dat in elk ge val de eerste 20 en de volgende 40 M3 resp. tegen 12 en 10 cent worden afge nomen. Betreffende de electriciteit, vraagt dhr. Hoestcnberg of het B. en W. bekend is. dat reeds een 4-tal bedrijven hun clectrische kracht vervangen hebben door ruwolie-motoren. De Voorzitter zegt, dat de directeur daarover bij de P.N.E.M. is geweest. Daar feci men hem echter, dat in geen enkele plaats de tarieven zoo gunstig zijn als hier. Men ziet het verschijnsel in vele plaatsen, o.a. in de klompen industrie in de omstreken van Schijn- del, doch overal laat men ze maar gaan, daar ze na verloop van tijd vanzelf weer terugkomen. De heer Grootzwagers heeft in de vorige vergadering al gezegd, dat vele fabrieken een andere krachtbron zoe ken. Daarom zou hij ook graag zien dat een grootere reductie werd gegeven \oor kleinkrachtverbruik. De Voorzitter zegt, dat de gemeente absoluut niet lager kan gaan als de P.N.E.M. niet meewerkt en die doet dat niet. Dhr. Roe sten berg weet dat nel zeer moeilijk is de P.N.E.M. te dwingen in de richting die men wenscut. Het doet voor spr. onaangenaam aan, dat onder al de maatregelen die sedcrf de oprich ting van het elcclriciteitsbedrijf. zijn ge nomen, er geen enkele was waardoor 'l lichttarief verlaagd werd Ook deze voorstellen komen weer ten goede van de kracht verbruikers. Waarom kunnen nu ook de lichtverbruikers niet aan de beurt komen? Dat komt zeker weer als er heel veel verbruikt wordt, meent spr. Weth. v. d. Horst merkt den heer H. op, dat men niet moet zeggen: laat de grootverbruikers maar betalen, dat is 'n klein kunstje, maar daar schiet men niets mee op. Het gaat er over, of het winst of verlies oplevert. De grootkrachtverbruikers hebben in 1931 afgenomen 181.731 K.W.U., daar komt bij 15% of 27.259 K.W.U. netver lies, dus totaal moet worden betaald 208.990 K.W.U. a 3.5 cent, dus 7314.65, de maximum-belasting van 82 K.W. te gen 87.50 kost ƒ71.75, zoodat de ge meente 14.489.65 aan de P.N.E.M. moet betalen. Voor deze uitgave wordt totaal terug gekregen 15.403.25, zoodat er een winst overschiet van ƒ913.60. Had de gemeente die groot-afnemers laten gaan, dan zou zij die winst hebben moeten derven en dan zouden de tarieven voor licht noodzakelijk verhoogd moeten ge worden zijn. Het is gemakkelijk maar te zeggen, dat de grootbedrijven weer minder be talen, maar de gemeente heeft rekening te houden met de P.N.E.M. en zij heeft zich te richten naar de tarieven die deze maatschappij voor grootbedrijven re kent. Bij het doorsnuffelen van het ver slag is het spr. opgevallen, dat er nog steeds een kolenclausule van 753 in stond, die niet meer noodig was, daar door is het mogelijk geworden het tarief voor kleinkracht nog 1 cent lager te stellen. De vraag die men zich moet stellen isheeft de gemeente voordeel aan dt grootverbruikers en wanneer deze weg gaan, worden ze dan niet gemist? Inder daad is vroeger wel eens gezegd: de grooten kunnen we missen, maar op het oogenblik is de toestand veranderd door het leggen van zwaardere netten, ena. De heer Hoestcnberg: Als wij er vo- rigen keer niet op hadden aangedrongen ook de kleineren terwille te zijn, dan had die kolenclausule weer niet ten goede van dezen gekomen. Daaruit blijkt voor spr. hoe treurig de directie tegen die zaak aankijkt. De fabrikanten hebben vanaf de oprichting der PNEM aangedrongen op vermindering van het tarief. De bedrijven betalen nu dan ook veel minder als de gemeenten die toch veel meer afnemen. Als de massa ook hier maar meer drang kon uitoefenen op de P.N.E.M., dan zou het ook voor de gemeenten wel beter worden. De heer Snaphaan laat zich niet wijs maken, dat er aan het grootbedrijf nog winst te behalen is, zeker geen 900. Spr. vertrouwt, dat de daarvoor inge stelde commissie van den Minister ge daan zal kunnen krijgen, dat de PNEM ook de gemeenten ten goede komt. Weth. v. d. Horst zegt. dat deze ver houding ontstaan is, doordat de gemeen ten geen eigen centrale mogen inrich ten, anders zou de P.N.E.M. de prijzen voor de gemeenten al lang verlaagd heb ben. Spr. wijst op de z.i. onbillijke ver houding die bestaat tusschen gemeenten die uitsluitend stroom afnemen voor Irchtverbruik en voor licht- en kracht- verbruik. Zoo moet door deze gemeente de max. belasting evengoed worden betaald als deze slechts een half uur heeft bestaan, ais b.v. de gemeente Vught, die alleen lichtverbruik heeft en waar de max. be lasting 's avonds 5 uren aanhoudt. De gemeenten waar veel krachtgebruik is, moesten een ander tarief hebben als die waar enkel licht-afname is. Dhr. Snaphaan wijst erop, dat het uiist de grootbedrijven zijn, die den doorslag geven tot de maximale belas ting. Hij vraagt zich daarom af hoe het mogelijk is, (lat op deze bedrijven nog winst gemaakt kan worden. Het voorstel van B. en W. wordt hier na zonder stemming aangenomen. N ij verhei (is on der wijs 2. Subsidie overeenkomstig de Nij- ■uvlieidsonderwijswet ten behoeve van den cursus in het schoenmaken en het pafronenmaken te Kaatsheuvel. (Zie prae-advies vorig nummer). De heer Snoeren wenscht hierover iets te zeggen, hoewel hij op de subsidie zelf niets tegen heeft. Indertyd is de commissie van Kaats heuvel gelijk met die van Loon-op-Zand naar den Minister geweest om Rijkssub sidie, men kon toen niet veel hoop op subsidie geven. Spr. moest het nu be treuren dat hij op de agenda zag, dat de Kaatsheuvelsche commissie subsidie had gekregen, zonder dat overleg is gepleegd met Loon-op-Zand. Als men samen op stap gaat moet men ook in de verdere stappen bij elkaar blijven, meent spr. Lij betreurt het, dat de Kaatsheuvelsche commissie de Loonsche links heeft laten liggen. De heer Hoestcnberg zegt, dat de sub sidie van jaar tot jaar verschoven is en nu plotseling is afgekomen. Het was al lerminst de bedoeling Loon te passeeren. de ?noeren b.Wt erbij, dat het e plicht der commissie was geweest om voeling te houden met Loon, zooals dat ook vorig jaar nog gebeifrd is. De heer Dingemans wijst erop, dat sindsdien een reorganisatie in do com missie heeft plaats gehad, die de oor zaak is dat Loon niet is ingelicht. De heer Snoeren neemt dit niet aan, daar er nog genoeg oude leden in dé commissie zitten. Hij hoopt dat de school in Loon kan worden in stand gehouden, want zooals Kaatsheuvel niet graag ziet dat zijn jongens naar Waalwijk gaan, geeft Loon ook liever zijn jeugd in eigen plaats onderwijs. 3. Vaststelling le kohier trottoirbc- lasting. 4. Verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. 5. Verordening tot hot heffen van een verlofsrecht voor den verkoop v. Zwak- alcoholische dranken in het klein. 6. Verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. 7. Voorstel om bij de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Za ken en Landbouw in beroep te gaan te gen de beslissing van Gedeputeerde Sta ten, waarbij voor het jaar 1930 de uit ga af cijfers zijn vastgesteld, die voor de latere berekening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meente zullen gelden. Deze voorstellen worden zonder dis cussie of stemming aangenomen. oor prne-adviezenzie vorig no.). Salariskorting. 8 Schrijven van Ged. Staten inzake \eilaging der bezoldiging van den bur gemeester, de Wethouders, den Secre taris den Ontvanger en de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Op al deze salarissen zal, met ingang van 1 Juli a.s. gedurende een tijdvak van 3 jaren, een korting van 3% wor den toegepast. Deze korting wordt even wel niet toegepast indien en voor zoo ver zjj overschrijdt het bedrag, 't welk op den betrokkene in dat ambt over het zelfde tijdvak is verhaald wegens bijdra gen voor pensioen. De Voorzitter vestigt nog de aandacht op het Kortingswetje, dat 1 Mei zal in gaan en waardoor het Rijk 3% inhoudt van alle salarissen der gemeente. Het komt B. en W. onbillijk voor, dat de hoogere ambtenaren allen buiten de ver laging zouden vallen, omdat reed^ 3.5% der pensioensbijdrage op deze ambtena ren verhaald wordt. Daarom stellen B. en Vv.oor de pensioenbijdrage voor alle ambtenaren met 3.5% te verhoogen. De heer Roestenberg apprecieert de bereidwilligheid der ambtenaren, maar hij vindt het toch beter niet op de zaak vooruit te loopen. Hij voelt deze verla ging als een bezwaar voor de lagere ambtenaren en werklieden. De Voorzitter vindt het onbillijk, als de hoogere salarissen juist buiten de regeling zouden vallen. De heer Roestenberg: Dat is in den kop altijd goed geregeld. De Voorzitter zegt, dat het Rijk reeds het sein tot deze verlaging heeft gegeven door de korting op de uitkeeringen. De heor Vrinten vreest, dat een bedrag van 1700.uit de belasting zal moe ten worden gevonden, als niet tot dezen maatregel besloten wordt. Het voorstel B. en W. wordt aange nomen. lielasti ngregeli ng. 9. Heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting en personeele belasting. (Uitvoerig prae-advies vorig nummer). De heer Roestenberg heeft geconsta teerd dat B. en W. hun oude voorstel handhaven en dat men niet durft aan een zakelijke bedrijfsbelasting op grond van het feit, dat de industrie weer op nieuw belast zou worden. Ook de arbei ders zijn er niet voor om de industrie opnieuw te gaan belasten, ofschoon zij nu en dan wel eens in twijfel komen of de fabrieken er wel zoo erg slecht voor staan. De druk dezer voorstellen komt weer op de massa zwakkeren. In den overgang van de 2e naar de 3e klasse komt dat sprekend tot uiting: iemand die ƒ1000 verdient, betaalt 3.30 meer, terwijl iemand die 6000 verdient, slechts ƒ6.60 verhoogd wordt. Dit vindt spr. onbillijk. Waar de industrie over het algemeen niet goed is, ligt het voor de hand, dat het meerendeel der fabrieken geen be lasting zal betalen, hetgeen spr. jammer genoeg vindt. Datzelfde is ook in den vorigen crisis meegemaakt. Nu springt het bezwaar des te sterker naar voren, omdat ambtenaren en arbeiders het grootste deel der belasting moeten be talen. Spreker had graag gezien waar de P. B. een ruimer speling in opcenten toelaat dat over de 100 was gegaan om het tekort te vinden. Het voorstel kon de arbeidersgroep niet bevredigen en deze doet daarom 'n ander voorstel, dat beoogt handhaving der 65 Opc. G. F. B. op aanslagen tot 1200.80 Opc. op inkomens boven 1200.— met handhaving der gemeen te in de tweede klasse, en voor de P. B. handhaving van 70 opcenten op belast bare huurwaarden beneden 300.en het verdere tekort te dekken uit een hooaere heffing op huurwaarden boven 300.-, Het doet spr. al te zeer aan, dat die mcnschcn die auto's koopen met radio toestellen voorzien, buiten de belasting zouden vallen. Daarom moet men gaan in de richting van hoogere opccnten- heffing op de P. B. Ook de heer Wijdemans vindt de re geling niet geheel billijk. De heer Snaphaan wenscht een spe ciale belasting op auto's. De Voorzitter zegt, dat deze in de P.B. worden aangeslagen. De heer Roestenberg vindt hel billijk als op de belasting op motoren opcen ten worden geheven. De heer Beerens heeft nagegaan hoe de belastingregeling in andere gemeen ten is. Hij haalt o.m. de volgende plaat sen aan: Breda in de le klas met 80-150 Opc. P. B. en 47 G. F. B., Breukelen in de 2e klas met 45 Opc. G. F. B. en 76 96 P. B.; Bussum Ie klas met 50100 Opc. P. B. De heer Roestenberg zou graag zien, dat B. en W. de voorstellen opnieuw in studie namen. Weth. v. d. Horst wijst erop, welk stuk weer met opcenten moet worden inge haald, als de gemeente in de 2e klas ge plaatst wordt. Spr. leest een tabel voor om te laten zien, dat er van een werke- lijken belastingdruk bij het voorstel B. en W. nog geen sprake is: een huis gezin met 4 kinderen betaalt bij een in komen van 1000: ƒ1.80 per jaar, bij 5 kinderen zelfs niets. 1200.inkomen, 4 kinderen, ƒ9.---. 1200.inkomen, 5 kinderen, niets. 1350.inkomen, 4 kinderen, ƒ14.40. 1350.inkomen, 5 kinderen, 5.46. 1400.inkomen, 4 kinderen, ƒ14.40. 1400.inkomen, 5 kinderen, 5.40. 1400.inkomen, 6 kinderen, niets, ('n vreemd geval, daar men bij een in komen van 1350.met 6 kinderen wel belasting betaalt). 1500.inkomen, 4 kinderen, ƒ16.20. 1500.inkomen, 5 kinderen, 7.20. 2000.inkomen, 7 kinderen, niets. 3000.inkomen, 4 kinderen, 75.60. 3000.inkomen, 7 kinderen, 12.60. De belasting voor een gezin met 9 kin deren begint pas bij een inkomen van 2600.—. Ook bij deze voorstellen zal het weer de middenstand zijn, die het grootste deel betaalt. Deze belasting kan spr. niet ondrage lijk noemen. Men moet niet altijd zeg gen: B. en W. komen met voorstellen om het van den kleinen man te halen. Dat is niet het geval, alvorens zijn stem aan dit voorstel te geven, heeft spr. wel de- gelyk overwogen, wat bij de verschil lende inkomsten moet betaald worden. De heer Roestenberg zegt, dat de over gang van de 2e naar de 3e klas verschil lende menschen in de belasting brengt, die er vroeger buiten vielen. Hij vindt dit niet goed en zou liever de opcenten P.B. opvoeren. De Secretaris wijst erop, dat er slechts heel weinig perceelen zijn met een huur waarde van meer dan 300.—, zoodat daarvan weinig te halen zal zijn. De heer Nijkamp zegt, dat bij plaat sing in de 2e klas vele jongelui, die het best kunnen betalen, buiten de belasting vallen. De groote gezinnen vallen betrek kelijk buiten de belasting. Vele midden standers hebben het harder te halen dan arbeiders. Spreker acht het wenschelijk, dat een der arbeiders zitting neemt in de commissie, dan kan veel noodeloos gepraat voorkomen worden. De Voorzitter verwacht, dat er vol gend jaar toch weer nieuwe bronnen zullen moeten worden gezocht, dan kan dus nog een wijziging worden gebracht. Nu kan met de vaststelling der belas ting niet langer meer worden gewacht, daar Ged. Staten al verschillende malen naar de begrooting gevraagd hebben. Het voorstel-B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 5 stemmen; tegen de hcc- ren Snoeren, Roestenberg, Dingemans, Beerens en Grootzwagers. 10. Voorstel tot het verleenen van 't gewone jaarlijksche voorschot op de ex ploitatie-uitgaven door de Besturen der Bijzondere Scholen in deze gemeente. Wordt vastgesteld op de bedragen ge noemd in het prae-advies (zie vorig nummer). De Voorzitter zegt, dat met de school besturen een overeenkomst gesloten is, waardoor voor 5 jaren het bedrag op 7.50 per leerling wordt gesteld. Spr. brengt een woord van dank aan de bereidwilligheid door de schoolbe sturen in deze betoond; hadden deze den wettelijken weg willen bewandelen, dan zouden z. wel 16.hebben kunnen vorderen. Rondvraag. De heer Snaphaan vraagt de aandacht \oor de electrificalie der Rechtvaart. Indertijd heeft Weth. v. d. Horst toe gezegd een begrooting te zullen maken. Nu zijn de materialen goedkoop, zoodat htt een goed tijdstip is om met het werk le beginnen. De Voorzitter zal dit ter kennis van den Directeur brengen. Waterleiding. De heer Dingemans (arb.) spreekt ovêi de waterleiding en acht het nu den lyd om te probeeren den waterprijs te verla gen. Hij heeft vernomen dat verschillen de inwoners waterputten hebben gt plaatst en dat men tracht de waterlei ding afgesloten te krijgen, omdat men het niet kan betalen. De heer Roestenberg betreurt het, dat lal van inwoners, ook in de Kom der gemeente, nog steeds weigeren aan te sluiten. Dat geeft tegenover anderen een onaangename verhouding. De heer Beerens zegt, dat er ook wel menschen zijn, die het water wel kun nen betalen, maar die toch laten af sluiten. Weth. v. d. Horst vindt, dat de Direc tie actiever moest zyn, wanneer de wa terleiding eenmaal is afgesloten, hoort men er verder niets meer van, hetgeen de menschen wel prettig vinden. Bin nenkort zou ook de woningbouwvere niging in haar woningen weer putten kunnen gaan leggen. Als er van hooger- hand zoo weinig aan gedaan wordt, moet men van onderaf maar eens zoo begin nen, meent spreker. De Voorzitter zal aan een en ander zijn aandacht schenken. Geen der leden verlangt dan nog het woord en de openbare vergadering wordt gesloten. Verlaagd Sedert CO tot Sept. 1931 Pot. Pot. SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Ct. per halfpond»pa|n, BLAUWMERK 35 Ct. per halfpondspaU CIRKELKOFFIE 32 Ct. per halfpondspakj» MAGNEETKOFFIE 28 Ct. per haltpondspaku FAKKELKOFFIE 24 Ct. per Halfpondspakj# VRAAGT UWÈN WINKELIER W

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2