provinciaal nieuws. Woensdag 27 Apr. *32. 55e Jrg. tweede blad. Waalwijk, 26 April 1932^ jaarmarkt te waalwijk 0P DONDERDAG 28 APRIL 1932.' Jaarver gadnrlng K. fVerkliedenvereenigtng. De R K. Werkliedenvereeniging hield yndagavond in de Oildenbond hare vergadering die door omstandig* iljen ecnlgszins verlaat was. 'la zijn openingswoord moeit de Voorzitter, de heer F. Passier. er zijn [m over uitdrukken, dat de opkomst fr leden niet in overeenstemming was je belangrllkheid dezer vergade- Van de 900 leden immers waren jiiecbis 100 tegenwoordig, ondanks feit dat er een bestuursverkiezing J de agenda stond. De noiulen worden door den secre- lif( de heer C. P. Dldden, voorge- ,ltn en daarna zonder wijziging *edgekeurd. Hei ledental bedroeg op 31 Dec. 1930 jiaal 713. waarvan 619 mannelijke en vrouwelijke leden, en 52 mannelijke ;04 vrouwelijke aspirant-leden. Op 31 December 1931 waren deze ifers als volgttotaal 839 leden, narvan 723 mannelijke en 51 vr. leden 62 m. en 3 vr. aspirant-leden. Het Bestaar bleef ongewijzigd. In 't afgeloopen jaar hadden 5 al. jameene en 39 bestuursvergaderingen ^De' jaarlljWsche feestdag had dit jaar op Zondag 25 October plaats, en het St. josephsfeest op 25 Maart. Voorts ,érden ook, dit jaar de gewone pro otsgle naar Elshout en het St. Nico liasfeest gehouden. Door het gemeentebestuur werd in overleg met het bestuur der vereent- •Ing een steunregeling voor uitgetrok ken werkloozen in het leven geroepen. October werd de rijksregeling goed- gekeurd voor de werkloozen in de schoen- en lederindustrie. Aan het R.K. Congres op 6 Sept. te ytrecht werd door ruim 200 leden deelgenomen. In de bestuursvergaderingen kwam meermalen de wenschelijkheld tot tiling, om ook In onze plaats de door den Dioc. Bond te geven cursussen m kadervormingte krijgen Ten dien einde werd in de bestuursvergadering van 7 September besloten de afdee lingen uit de omgeving aan te schrijven jn te trachten een voldoend aantal deelnemers bijeen te krijgen om hier een cursus te doen geven. In de ver- gadering van den bestuursraad van 19 October verklaarden verschillende le den zich bereid den cursus Ie volgen Indien die in onze plaats gegeven weid. Het werd bezwaarlijk geacht een cursus op een andere plaats te volgen. Het gevolg van een en ander Is dat momenteel den cursus hier reeds een 3-tal weken loopende is en begonnen werd met 37 deelnemers. In den loop van het jaar werden Iwee nieuwe vak—afdeellrgen opge richt en wel een afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Overhelds perso neel .St. Paulus" op 13 April en een afdeeling van den Ned. R.K. Metaal- bewerkersbond op 22 Mei, welke respectievelijk 27 en 29 leden tellen Beide afdeelir.gen traden in zijn geheel lol onze vereenlging toe. Het werk der Tuberculose Bestrijding. Deze speldjesdag ten bate van Her- wonnen Levenskracht, door het plaat selijk comité georganiseerd, bracht oo ie som van f 136 97'/a tegen f 115 10 In 1930 De opbrengt van de vrijwillige S'ul- versac'le was f 206.61 tegen 1239.14 In 1930. De.' voortgezette verkoop van steenen. planken en balken ten bate van het nieuwe sanatorium, bracht op f 133 25. De verkoop van loten voor de Provinciale verloting bracht op f 25 00 Het aantal leden der vrijwillige stuiversactie bedroeg 80. Ontwikkelingswerk. De op 11 December aangevangen reeks ontwikkelingsavonden werd voortgezet. Op 15 Januari werd een lezing met lichtbeelden gegeven door den ZeerEerw. Pater WQnhoven over ,De hereeniging der Christelijke Ker ken', op 29 |anuari een lezing met lichtbeelden door den ZeerEerw. heer Dr. H. v. Heesch met het onderwerp .Van het oude Egypte naar het beloof de land* en op 12 Maart een lezing met lichtbeelden door den ZeerEerw Paler Zuure over „Geheimzinnig Af- rika". Het bezoek aan deze zeer Inle- ressante lezingen was slechts matig en had aanmerkelQk beter kunnen zijn Het Doktersfondt. Het ledental van dit fonds gaat nog steeds in een stevig tempo omhoog. Teide het op 31 December 1929 1459 leden verdeeld over 370 gezinnen, op 31 Dec. 1930 was dit aantal gestegen tot 1602 over 4/0 gezinnen en op 31 Dec. 1931 kon weer een vermeerdering geconstaieeid worden van 70 leden en oedroeg hei aantal 1672 leden, ver deeld over 448 gezinnen. Aan sprc>aiisusche hulp werd be taald f 1152.40. Aan veiloskundige hulp f 600 00. Aan Apothekerskosten f 3784.71. Vergoeding bij aanschalfi.,g van een bril werd In 61 gevallen verstrekt. Het aan de plaatselijke medici te betalen bedrag kan momenteel nog niet met zeketheid worden vermeld Tot heden kon het bestuur nog geen overeenstemming verkrijgen met medici of specialisten. Op verzoek van het bestuur werd door den Gemeenteraad wederom eene subsidie toegekend van t 500 Het Verplegingskas Deze nieuwe instelling werd op 19 Januari als onder-afdeeltng van het Üokiersfonds opgericht. De toetredir.g tot dit tonds overtrof verre de ver wachtingen van het bestuur. Op 31 Dec. 1931 bedroeg het aantal leden 1287, welk aantal nog steeds toeneemt. Aan Ziekenhuisverpleging werd in totaal betaald een som van f 818 58 Ziekenkas. Deze kas telde op 31 December 313 leden, legen 342 op 31 Dec. 1930, dus een vermindering van 29. De uitkeering bij ziekte bedroeg in totaal f 1554.13. Aan tandheelkundige hulp werd be taald f 81.50. Aan uitkeering bij ongevallen f 127 80 Aan vergoeding bij Ziekenhuisver pleging f 100.50. Uit het aan de Ziekenkas verbonden Steunfonds werd uitgekeerd f 954.22. Op 31 Dec 1931 oedroeg het bezit der Ziekenkas t 8808 12 en van het Steunfonds t 3321 47. alzoo een totaal- bezit van f 12.12959. Steenkolen-tnkoop.vereenlglng. De Steenkolen-inkoop vereenlging hield op 25 November haar 25ste jaarvergadering Begonnen met 52 Ie- den, wist het ijverige bestuur, trots de vele moeilijkheden, waarmede het te kampen had. de vereenlging totgroo- ten bloei te brengen en kan thans met trots gewagen van een ledental van 414. Den omzet over het afgeloopen jaar is iets gestegen en beliep 10.304 H.L. Steenkolen, tegen 10201 over 1930. in den loop van het jaar kreeg de vereenlging de beschikking over teen eigen steenkolenloods, welke gebouwd werd op het stations—emplacement. Evenals vorige jaren werd ook thans weer f 25 geschonken aan de Werk liedenvereeniging, terwijl f 15 werd bijgedragen in de kosten van het Kinder—St. Nicolaasfeest. Jeugd—organisatie. De Jeugd—afdeeling, in den vorm zooals deze hier bestond, voldeed niet aan de verwachtingen van het bestuur. Hoewel hel aantal leden voor den korten tijd van het bestaan vrij goed te noemen was, ging toch van deze afdeeling niet die goede werking uit die er van verwacht werd, waarom dan ook besloten werd de afdeeling te ontbinden, terwijl overwogen wera een afdeeling op te richten van den Diocesanen Bond ,De Jonge Werk man". Ten dien einde werd op 24 September een vergadering van den Bestuursraad bijeengeroepen, waar als spreker optrad de ZeerEerw. heer Rector Mommersteeg. Die in goed gek «zen woorden het nut en de nood zakelijkheid van „De Jonge Werkman" uiteenzette. In aiwachting van de op richting van een afdeeling hier ter plaatse werd op 26 November begon nen met een cursus over de Encycliek Qjadragesimo Anno*, welken cursus 1 geven werd door den WelEerw heer Kapelaan Vos en den Eerw Adviseur. Het bestuur vertrouwt dal, wanneer t.z.t. hier een afdeeling zal worden opgericht, een schaar van jongens zal toetreden. Centrale Volksbank. Het agentschap der Centrale Volks bank kon evenals vorige jaren tevreden zijn over de resultaten. Bij de Spaarkas werd ingelegd Agentschap „De Volkskrant Het aantal abonré's op .De Volks trant" breidde zich, dank zij de No- vemberactie met 26 uit. Deze toename is voor een vereenlging als de deze niet noemenswaard en kan nog aan merkelijk worden vergroot. Tenslotte worden de prestaties der Harmonie en der Tooneelvereeniging in 't afgeloopen jaar opgesomd. De secretaris sloot zijn uitgebreid verslag met een krachtige opwekking tot Ijver voor de organisatie. HQ hoopte dat ook dit jaar Gods zegen weer op de vereenlging zou rusten. De Voorzitter bracht een dankwoord aan den secretaris voor de uitvoerige wijze waarop hij een overzicht van hei afgeloopen jaar had gegeven. Flnaniieel verslag. De pennlngm., de heer F. Smolders gaf verslag van de geldmiddelen. De ontvangsten der Bondskas be droegen totaal 14554.45, waarvan 1 3585 82 aan contributie; de uitgaven waren groot 14525 18 waarvan aan contributie D. Bond t 1465.15 en aan ontspanning f 1329 07. Het batig saldo bedroeg dus f 29.27 De exploitatie van c^lé en gebouw leverde een nadeelig slot van f 714. feitelijk slechts van 1214.— daar f 500 op de Volksbank werd gestort; de Inkomsten bedroegen 15655.54 en de uitgaven 16379 54. De pennlngm. merkte nog op dat door de leden der vereenlging totaal f 452 79 is bijeengebracht tot steun der stakende Textielarbeiders in Twente. De heer v. Hoof zelde namens de Controle—commissie dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Hij dankte den penningmeester voor het vele werk dat hij zich dit jaar weer getroost heeft. Ook de Voorzitter sprak een dank woord tot den penningmeester, en hij hoopte dat deze zoowel als de secre taris de vele werkzaamheden aan hunne functies verbonden nog lang zullen mogen vervulien. Uit het gröote bedrag dat voor Twente is bijeengebracht trok spr.de conclusie dat de Waalwljk«che ar beiders nog een hoog solidariteits gevoel hebben. Begrooting. De begrootingen voor 1933 werden hierna goedgekeurd. De Bondskas— begrooting sluit op f4750 de ex ploitatie-begrooting van caié op f 6200.- Bij de Beleggingskas werd ingelegd Uit de Spaarkas werd f 16152.95 f 2830 terugbetaald f 14712.81 Uit de Belegg - kas werd terugbetaald f 3658 48 Alzoo een vooruitgang van de Spaar kas met f 1440 14 en een achteruitgang van de Beleggingskas van f 828 18 Agentschap Concordia Ook dit Agentschap gaat, zij het dan niet in snel tempo, toch gestadig crescendo. Benoemingen. In de Controle-commissie was af tredend de heer N. van Hoof. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Schalken. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Smolders, N. van Gorcum en J. Didden werden allen herkozen daar geen nieuwe candidaten gesteld waren. De Voorzitter dankte de vergadering voor het vertrouwen in deze bestaurs- leden gesteld, hetgeen wel gebleken is uit het feit dat geen nieuwe candi daten werden gesteld. Spr. hoopte dat de herkozenen met denzelfden ijver de vereenlging zullen blijven dienen. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G v. Assen, waren candidaat gesteld de heeren G. v. Someren en J. v. d Griendt. Bij stemming werd de heer van Someren gekozen met 65 stemmen van de 105 De Voorzitter hoopte dat de heer van Someren met trouw en Ijver in 't bestuur zal werkzaam zijn. De gekozene dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hij zal trachten in 't bestuur mede opbouwend werk in het belang der leden t-e ver- richten. De Voorzitter dankte voorts nog de heer G v. Assen voor hetgeen hij tijdens zijne bestuursperiode voor de vereenlging heeft gedaan, Geschenk Raadhuis. Aan de orde waren de mededeetingen. De Voorzitter zelde dat het besiuur zich verplicht heeft geacht bij den bouw van het nieuwe raadnuis evenals de Mlddenstandsvereeniging een ge schenk te moeten aanbieden namens de R.K. W. V. Het bestuur meende dit te moeten doen daar de W. V. veel te danken heeft aan het gemeente bestuur. Het bestuur offreerde daarom een bank ter plaatsing in de hal van het gemeentehuis, in het vertrouwen dat de leden zouden instemmen met dit besluit, J Door applaus geeft de vergadering hiermede zijn instemming le kennen. Op 8 Mei zal wederom de bedevaart naar Elshout plaats vinden en de Voorzitter vertrouwt dat weer velen hieraan zullen deelnemen. Cursussen. Wat der» cursus betreft zelde apr. dat velen hieraan deelnemen en dat deze een bijzonder goed verloop hebben. Het bestuur vertrouwt dan ook dat allen zooveel mogelijk den cursus tot het einde meemaken. Er is voor de leden veel ontwikkeling op sociaal gebied le halen en spr. vertrouwde daarom dat allen zullen medewerken. De Voorzitter spoorde de arbeiders die misschien naar Eindhoven zullen trekken nog aan zich voor een kost- huls op te geven bij den Gezellenbond. Harmonie. De Harmonie gaat op 2en Pinksterdag weer op concours naar Zeist. Ambitie en ijver veifhuwen dus niet en spr. hoopt dat de muzikanten gelauwerd uit Zeist zullen terugkomen. Wie de de reis naar Zeist wenscht mee te maken moet zich hiervoor tijdig op geven. Processie Elshout. De adviseur zeide nog enkelen woorden betrtffende de as. processie naar Elshout. Bruidjes van plm. 9 jaar kunnen ook dit jaar weer den tocht mee maken. ZQ kunnen zich opgeven bij mej.P. van Gorcum, Kloosterwerf, en bij mej. Hombergen Stationsstraat. Zooals andere jaren is de bijeen komst en vertrek, in de gewone orde, weer vanaf den Gildenbond 's morgens om 5 uur, Om 6'/a aankomst te Elshout. waar te kwart voor zeven de H. Mis begint. Spr. spoorde allen aan tot een algemeene H. Communie tot intentie van de bestrijding der crisis. Bij het vertrek zullen weer insignes en liedjes worden beschikbaar gesteld. De cursus heeft volgens spr. een goed verloop hetgeen voor hem een voldoening is. Spr. hoopte dat allen dezelfde belangstelling zullen blijven toonen. Het resultaat blijkt uit de bestuursverkiezingbeide candidaten voor de opengevallen plaats hebben Irouw den cursus bezocht. De Voorzitter dankte den adviseur in 't vertrouwen dat zijn verzoek zal worden opgevolgd. Rondvraag. Bij de rondvraag deed zich een minder prettig incident voor toen het lid de Jong er tegen protesteerde dat de bank voor het gemeentehuis door het bestuur zonder voorkennis der leden gekocht was. De Voorzitter diende het lid van antwoord. Het bestuur meende in 't belang der leden te handelen door dit cadeau aan de gemeente aan te bieden. Het bestuur meende hiermede ook in den geest der leden te handelen en het wilde de aanbieding zoolang mo gelijk geheim houden, zoodat het een verrassing was. De leden dienen, naar spr. meende, vertrouwen In het besiuur te stellen en het bestuur de vrijheid geven om over den post onvoorziene uitgaven te beschikken. Spr. veronderstelde dat het protes— teerende lid loopjongen speelde voor personen die uil het geval politieke munt trachten te slaan. Wijzende op de verschillende subsidies die de R K. W. V. van de gemeente ontvangt noemde spr. hel een schandaal dat tegen een blijk van dankbaarheid van de zijde der vereenlging wordt geageerd. De heer J. Leijten vertolkte daarna de gevoelens der leden door het be stuur dank te zeggen voor zijn beleid, In deze kwestie, welke woorden door applaus werden gevolgd. Na nog enkele opmerkingen werd de vergadering met de Chr. groet gesloten. DENKT AAN DE COLLECTE VOOR 'T CRISIS - COMITÉ. Het A.S. W. Warmwaterapparaat „W. 726'. Sinds eenigen tijd komt de Auto. matie Screw Works te Nijmegen met het A S W. Warmwaterapparaat op de maikt, '1 welk ook hier op de Ten toonstelling zal worden gedemonstreerd, waarom wij er eene nadere technische beschrijving van geven. In den laatsten lijd komen deze apparaten meer en meer in zwang en het is dus wel interessant er hier eens wat meer over uit te wijden, vooral nu een dergelijk apparaat, hetwelk tot op heden uitsluitend uit het buitenland werd geïmporteerd, nu door een uit stekende Hoilandsche fabriek wordt vervaardigd. Het toestel waarvan men in dit no. «ten afbeelding aantreft is bestemd om op elk uur van den dag een willekeurige hoeveeiheid water te leveren met een temparatuur tot maximaal 75° h 80° Celsius. In de keuken, bij den dokter of tandarts, op kantoren, bij kappers doet zich onophoudelijk de behoefte aan warm water gevoelen. Dit kan het beste worden verkregen door een z.g. doorstroomapparaat als het hierbij beschrevene. Immers, het water komt direct uit de leiding, is dut steeds versch en doordat de ver warming tijdens het doorstroomen ge schiedt, is de hoeveelheid onbeperkt. Het toestel bestaat uit 'n kranenstel, één voor koud en één voor warm wa ter, een brander en boven dien bran der het verwarmingselement. Dit laatste bestaat uit een spiraal van vertind roodkoper, waardoor het water na het openen van de warm waterkraan stroomt om dit door den open uitlaat aan d« onderzijde te ver laten. Het toestel is zoodanig ingericht, dat na het openen van de warmwater- kraan, dus nadat er water door de spiraal stroomt, automatisch gas wordt toegevoegd aan den brander. De bran dende aansteekvlam. ook wel waak. vlam genoemd, steekt den grooten brander aan. Zorgvuldig is er voor zorggedragen dat niet plotseling een grooie hoeveel heid gas aan den brander wordt toe gevoerd, doch dat de vlammen eerst op kleine hoogte aangaan om daarna geleidelijk op volle hoogte te komen. Het hinderlijke en bovendien gevaar lijke „ploffen" en „roeten" wordt daardoor voorkomen. In den brandervoet bevindt zich bovendien een kiep die pas geopend wordt nadat eeh bepaald orgaan door de warmte van de waakvlam ls verhit. Door deze inrichting wordt een abso lute veiligheid verkregen. Het toestel onderscheidt zich verder door de volgende eigenschappen 1. flinke capaciteit, 2. laag gasverbruik, 3. hoog nuttig (.fleet, 4. geen gevaar voor plcffen, roeten, 5. geen gevaar voor doorbranden, daar bij een abnormale verlaging van den waterleldlngdruk auto matisch de gastoevoer wordt af- gesloten, 6. zeer eenvoudige montage, 7. geen of weinig ondeihoud, 8. drukvasiheid. Het apparaat kan in elke keuken, boven iedere waschtafel of gootsteen worden aangebracht in de normale muurplaat. Slechts een zeer geringe doorsnee is voor de gasleiding ver- eischt. Het toestel kan op elke waterleiding en gasdruk zeer eenvoudig worden Ingesteld, hetgeen slechts eenmaal bij het aanbrengen behoeft te geschieden. Zooals blijkt uit de in dit nummer voorkomende advertentie zal dit toestel op de Tentoonstelling in Musis te zien zijn en te beproeven. Het zal verkrijg baar zijn zoo deelt de firma ons mede bij den heer C. J. Marks. Huldiging Dr. L. A. M.van der Spek. Naar wij vernemen is dezer dagen aan de patiënten en oud—patiënten van dr. van der Spek eene circulaire gezonden van den volgenden Inhoud Aan alle patiënten en oud- patiënten van Dr. van der Spek L.S. Het is U ongetwijfeld bekend, dat dr. L. A. M. van der Spek, Genees heer—Directeur van het Grootkieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch, ons met 1 juli e k., wegens zijne benoeming In dezelfde lunctie aan het O. L. Vrouwe- Gasthuis te Amsterdam, gaat verlaten. Hoewel wij ons allen in deze eer volle promotie vanzelfsprekend ver heugen, zien wij hem met leede oogen vertrekken, daar wij in hem een Dok ter verliezen, die zQne groote bekwaam heid paart aan eene dtepgfevoelde be langstelling voor ieder zijner patiënten, Ten teeken dat zijn patiënten en oud patiënten hem een warm hart toedra gen. hebben ondergeteekenden gemeend het initiatief te moeten nemen om Dr. van der Spek een blijvend aandenken als bewijs van waardeering en dank baarheid aan te bieden. Wij stellen ons voor dit in de tijds omstandigheden passend huldeblijk vergezeld te doen gaan vaneenflbum met de namen van de deelnemers. De aanbieding zal plaats vinden op Dinsdag 21 Juni e.k. in de Aula van het Groot—Ziekengasthuis te 's Herto- genbosch, de» namiddags ten half vier ure. Uwe tegenwoordigheid bij de uit reiking zal op hoogen prijs worden gesteld. Met belangstelling zien wQ Uwe bij drage (ook kleine zijn welkom 1) in dien mogelijk gaarne vóór 10 Mei e.k. tegemoet. Namens patiënten en oud patiënten. Het Comité Mej. A. van den Hoek, Capelle. Mevr. M.Tlmmermans-de Naeyer Waalwijk. Dr. H. Hefting, St. Oedenrode. Mr. G. Kolfschoten, 's Bosch. Mr. J. Ph. Korthals Altus Vught. Mr. H. P. Lot ff, Utrecht. C. Philips. Zalt—Bommel. W. Wientjes, Reek. Bijdragen worden gaarne ingewacht op postrekening 19530 der Incasso- Bank, den Bosch op de rekening „Huldeblijk dr. van der Spek." Wij zijn ervan overtuigd, dat alle patiënten en vroegere patiënten van dezen bekenden en sympathieken Medicus zonder aarzeling hun steentje tot deze huldiging zullen bijdragen, ook zij die het Comlié niet per cir culaire kon bereiken. 34-

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5