Luxor Bioscoop. Vrijdagavond 8 uur Mooier film iag U nooit. Als extra nummer Holland-België 2-1. 40—jarig jubileum. Mej. P. van Qorcum, hoofdzelatrice van den levenden Rozenkrans en van den Sr.Pieterspenning herdacht Zondag den dag waarop zt] zich 40 jiar aan dezen arbeid wijdde In de St.Vincentlus. zaai werd Mej v. Qorcum door deken van Riel gecomplimenteerd In'I bijzijn van alie Zelatricen. Als geschenk werd haar een afbeel ding van den Paus met den aposto lischen zegen aangeboden. St. Nico laas— Ziekenhuis. Men verzocht ons mede te deeien dat Or. van Mens wegens ziekte Donderdag 28 April a s. geen zitting kan houden in het St. Nicoiaas— Ziekenhuis alhier. Nieuwe telefoon geleiding. Tusschen Rotterdam en Waalwijk Is eene nieuwe rechtstreeksche telefoon, geleiding tn dienst gesteld. Tentoonstelling van Qas, Water en Electncltelt. Hedenmiddag ten 3 uur wordt in .Musis Sacrum" de door de directie der bedrijven in overleg met de plaatselijke installateurs* met zooveel energie opgezette tentoonstelling door den burgemeester van Waalwijk, otfi cleel geopend, voor welke plechtigheid verschillende uitnoodigingen zijn ver zonden. De uitstekend opgezette reclame, we verwijzen daarvoor naar het extra nummer bij ons blad van 11. Ziterdag en naar de kiek In dit nummer, zal zeker velen aansporen een kijkje te gaan nemen, maar ook tentoonstelling zelf wettigt dat volkomen. We hebben vooraf eens een kijkje genomen en kunnen gerust zeggen, dat er voor eenieder veel Interessants ie zien zal zijn op 't gebied van kooklnstallatie. verwarming, electrische huishoudelijke apparaten, verlichting en wat dies meer zij. Hoogst belangr^ke demonstraties, verhandelingen worden In deze dagen gegeven en ook de verschillende in stallateurs komen uitnemend voor den dag. De aankleeding van 't geheel is uitstekend en smaakvol. Wij raden eenieder aan 't programma nauwkeurig te raadplegen en eens na te gaan hoe men zijn ttjd kan besteden voor bezichtiging of 't bijwonen van demonstraties of lezingen. Ook voor de jeugd zal er veel te zien en te leeren vallen, terwijl voor haar de Edison-film wordt gedraaid. Werkelijk heelt de directie naast een belangwekkende expositie, waarmee iedereen zoowel vrouw als man In onze dagen zijn voordeel doen kan, een zeer interessant programma weten saam te stellen, dat geheel gratis geboden wordt en ook de noodlge variatie biedt Alle redenen om dit bezoek, waarvan we de buitengemeenten zeker niet uitsluiten, zoo druk mogelijk te doen zijn, wat we voor de fl/erige en be- kwame directie, voor de bedrijven, de installateurs, maar niet minder voor 't pnbliek gaarne hopen. Commissie van Georganiseerd Overleg Deze Commissie heeft Maandag avond onder leiding van den Burge meester een vergadering gehouden over de voorstellen van B en W in verband met het Kortingswetje. Parochie St. Anionlus. In deze parochie wordt op 1 Mei den jaarlijkschen aanbiddingsdag ge houden. Bij die gelegenheid zal hel kostbare nieuwe baldakijn worden in gebruik genomen. St. Antoniuskerk. Heden, 27 April, is Jiet 30 jaar geleden dat de bisschop van 's Bosch. Mgr. v. d. Ven aan pastoor Kuipers opdracht gaf tot vorming der St Antontusparochie. De heer A. de Qraaff werd toen gelijk benoemd tot kerkmeester, welke functie hij al dien tijd heeft waargenomen. Het feit is hedenmorgen herdacht met een plechtige zingende mis opge dragen voor beide overleden pastoors der parochie de Z.E. heeren Kuipers en Hasselbach. De groei der parochie is in dien tijd zeer sterk geweest, waren er bij het begin slechts 700, thans zijn er 2100 Katholieken. vereeniging „Kunst en Vriendschap* dat de belangstelling voor de uitvoe ring op Zaterdag- en Zondagavond in de zaai van Wed. v, Helvoirt, niet zoo groot was als we gewoon zijn. Wfl zullen dit grootendeels moeten schuiven op rekening van het ver gevorderd seizoen, maar het keurige spel van deze tooneellisten en het kostelijke hlIjspel .Gebroeders Kalkoen* hadden volle zaien verdiend. Van het begin tot het einde blijft dit 3-bedrij/ige blijspel spannend en dol—vermakelijk, vol onverwachte verwikkelingen en bovendien wordt er nog even een mooi maatschappelijk- soclaal lesje doorheen geweven. Maar het stuk zelf moge nog zoo vermakelijk en vlot geschreven zijn, de wijze waarop het voor het voet licht gebracht wordt blijft de voor naamste facior en in dit opzicht moe ten wij de speelsters en spelers en bijzonder hun huldigen regisseur den heer C. v. d. Meijlenberg een com pliment maken. Deze opvoering stond werkelijk op hoog peil; het spel heeft bij iedere uitvoering al aan on gedwongenheid en natuurlijkheid ge wonnen. Wat werden die gebroeders Kalkoen echt geiyoeerd door de heeren C. v. d. Wiel en L Leljtens. Den eerste kenden wij reeds langer als een zeer gerouti neerd speler, en ook deze rol lag hem weer uitstekend. Maar ook L. Leljtens voldeed ons in elk opzicht; hij bleek voor deze uitbeelding geknipt en heeft getoond een uitstekende kracht in het gezelschap te zijn. Ook het spel van P Leljtens (de neef) had veel aan vlotheid gewonnen en voldeed heel goed, terwijl de heer Jac. Bakkers zich als altijd een handig speler toonde met dezelfde na tuurlijkheid in zijn optreden. Maar ook de dames hebben zich weer als prima tooneelkrachten doen kennen. Al trad mej K. Bakkers, die de zeer dankbare rol van „Fientje" te vervul len had hierdoor het meest op den Is gearriveerd. Deze schitterende Operette film wordt in de LUXOR vertoond Zaterdag 8 aar Zondag 6 en 8'/2 aar. de vorige week in het Amsterdamsche Stadion gespeelde Voetbalwedstrijd Wegens de groote belangstelling voor dit film program worden houders van vrijkaarten er aan herinnerd dat deze alleen Vrijdagavond geldig zijn. 48121 Aankondiging Postkantoor. Met ingang van Zaterdag 7 Mei e.k. wordt het postkantoor alhier in het vervolg op Zaterdag voor den postloketdienst gesloten om 16 uur met dien verstande dat het bij wijze van overgangsmaatregel gedurende den normalen openstellingstijd, doch niet later dan 18 uur, geopend biijft voor het behandelen van expresse-zendingen (zoowel brief- als pakketpost), tele grafische postwissels, reispostchèques, chèques met spoedadviezen, stortingen met spoedbehandeling en voor het afhalen van poste-restante stukken. De bestaande faciliteiten met betrek king tot het afhalen van correspondentie door busrechthouders tot het op de overige werkdagen geldende sluitings uur van het kantoor, tot het afhalen door personen te wier huize minder veelvoudig wordt besteld dan in de kom en tot het afhalen van stukken in verband met de afschaffing van de Zondagsbestelling, worden gehand haafd. Rijkstelefoon. Nieuwe aansluiting. A van der Heijden-van Loon, B* soljenschestraat 8, telefoon no 242. Vervallen aansluitingen. J. Nleuwland, telefoon no. 216. Uitvoering. Maandagavond werd in het Patro naatsgebouw der St. Clemens-parochie een keurig verzorgde uitvoering ge geven door de tooneelvereeniging „St Christophorus" uit Kaatsheuvel, met medewerking van het Mondharmonica orkest, beiden onderafdeelingen van het Patronaat aldaar. Na hetgeen destijds, na de uitvoe ringen te Kaatsheuvel, over deze too- neelclub en het orkestje in ons blad is geschreven, behoeven wij hierover thans niet verder uit te weiden. Wij kunnen volmondig beamen dat het spel dezer jeugdige dilettanten op hoog peil staat, dat het drama in 3 bedrij ven „Pastor Bonus" van Henri 't Sas een ontroerend en boeiend tooneelstuk is en dat het mondharmonica-orkest, dat nog pas kort is opgericht, het reeds ver heeft gebracht, waarvoor den leider, den heer W. Berzeveld een complimentje toekomt. Van de tooneelspelers traden vooral de heeren C. van Dijk en H Kops op den voorgrond door hun keurig spel en ook Joh. Didden mag hier wel eens extra genoemd worden. Wat niet wil zeggen dat de overigen minder goed voldeden allen waren hun rol waardig en het vormde een geheel dat er zijn mocht. Als toegift werden de aanwezigen nog verrast met een heel komisch stukje „De Schildwacht bij het kruit magaziin", dat eveneens een welver diend succes had. Wij hopen deze tooneelclub en het mondharmonica orkest uit Kaatsheuvel nog eens meer hier te hooren. Werkloosheid. Bond van Chr. Kantooren Handelsbedienden. Om te komen tot oprichting van een afdeellng Waalwijk van den Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den zal a.s. Vrijdag te half acht In de zaal boven de Chr. Bewaarschool een vergadering worden gehouden. Als spreker treedt op de heer F Fuljkscliot met het onderwerp: „Wat onze vereeniging wil en wat zij doet*. Artstlk Weef cursussen. De Artsilk weefcursussen zullen a.s. Maandag 2 Mei een aanvang nemen. Voor deze gratis cursussen die ge houden worden in Musis Sacrum hebben zich reeds een 16-tal dames opgegeven. Er kunnen nog enkele dames geplaatst worden, waarvoor men zich bij Bergmans Smits, Markt alhier kan aanmelden. Ongetwijfeld zullen er veie dames zijn die van deze gelegenheid willen gebruik maken om met dit nieuwe handwerk kennis te maken. Gebroeders Kalkoen. Wj betreuren het voor de tooneel voorgrond, voor het spel der dames |C Bakkers, als „Truus* de antieke huishoudster en J. Mulders als „Pietje de al even exentrleke zuster van de „Kalkoen'jes", hebben we niet minder waardeering. Zij wisten deze oude 'ypen aardig uit te beelden. Voorde meer ondergeschikte rollen had de club in de heeren Jan Lam- mers, J. Kampman en Cor Persons goede vertolkers. Alles liep keurig vlot van stapel, de rollen waren met zorg toegewezen aan de daarvoor meest geschikte personen, zooals de geheele opvoering, speciaal ook de grimeering, uitstekend verzorgt was. „Kunst en Vriendschap* heeft haar goede reputatie hiermede weer alle eer aangedaan. Tijdens de pauze werd het gezel schap naar aanleiding van het be haalde succes op den te Pdncenhage gehouden wedstrfld door den heer A van Herpt gehuldigd Namens mej. de Wed. van Helvoirt werden bloemen aangeboden, terwij een der donateurs een fraai uitge voerde ledenlijst aanbood. Emmabloem. De verkoop van de Emmabloem heeft alhier opgebracht f 201.10. Een mooi resultaat, waartoe allen op zoo spontane wijze medewerkten en waarvoor de ijverige verkoopers— (sters) zich zooveel moeite hebben getroost. De nieuwbenoemde burgemeester van Oss. Bij Kon. Besluit van gisteren is be noemd tot burgemeester van deze ge* meente de heer J, F. Ploegmakers. Hij is te Oss geboren op 8 Maart 1879. Hij Is thans wethouder en plaats vervangend burgemeester. Hl| heeft verder zitting in de Provinciale Staten van N )ord—Brabant en is adjunct- Inspecteur der werkverschafTng voor Noord—Oostelijk Noord—Brabant. BIJ het Agentschap der Openbare Arbeidsbemiddeling stonden op 23 Ap'ilals werkzoekenden ingeschreven 150 schoenmakers en leerlooiers, 14 losse weiklui. 4 opperlieden, 6 lirn meriieden, 1 rietmeubelmaker, 1 scheepsbeschieter, 4 metselaars, 3 kleermakers. 1 machinestoker, 8 grond werkers, 2 machinisten, 6 meubel, makers. 6 ververs, 2 machine-bank werkers, 4 smid-bankwerkers, 1 dek- knecht, 1 broodbakker, 2 electriciens. 1 wissellooper. 1 lintzager, 3 iypo grafen, 1 chauffiur en 1 voerman. Totaal 223. Spaarkas de Dobbelsteen Heden Woensdagavond 8 uur geeft de Spaarvereeniging „de Dobbelsteen" in de zaal van den Heer van Berkel een bal. Het bestuur der vereeniging heeft kosten nog moeite gespaard en heeft voor deze gelegenheid het bekende orkest van den Akker, uit den Bosch geëngageerd. Het geheel staat onder leiding van den heer Wim Govaerts. Er staat de dansliefhebbers weer een gezelligen avond te wachten. Er is nog een beperkt aantal kaar ten te verkrijgen bij Hotel „Royal." Flets gestolen. Zaterdagmiddag heeft men kans gezien een fiets weg te halen, die door den eigenaar in de Stationsstraat geplaatst was. Biljarten. Vriendschappelijke wedstrijd bij „Ons Qenoegen* ('t Vosje) tegen „Nooit Volleerd". Ons Qenoegen. Nooit Volleerd. Jos. Staats 100 L. van Cromvoirt 29 M. Pullens 100 J. Braat 73 K. Leijtens 100 L. d. Folter 86 M. van Mierlo 100 Adr. Pullens 87 F. de Vries 98 M. Leijtens 100 L. v. d. Geld 80 F. Schuurmans 100 578 475 Hoogste serie Jos. Slaats van Ons Genoe gen 64 carambolles. Zuid Nederlandsche Plulmveebond. De Zuid-Nederiandsche vereeniging voor Pluimvee—teelt, gevestigd te 's Bosch, heeft Zondagmiddag in café v. d. Pluljm alhier haar jaarvergade. ring gehouden. Er waren een 20-tal afgevaardigden der verschillende aan gesloten plaatselijke vereeniglngen aanwezig. De jaarverslagen werden uitgebracht, terwijl de slechte toestand voor de klppenhouderlj werd besproken. esloten werd do volgende Jaarver- gadering te Bosch te houden. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 29 April 1932, des namiddags om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 April 1932, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Burgem. Smeele- laan aan A. van Ham. 2. Alsvöór tot aanvaarding van een door de R.K. Werkliedenvereniging ten geschenke aangeboden eikenhou ten rustbank voor de henedenhall van het nieuwe raadhuis. 3. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 11 April 1932. nr. 18, tot goedkeu ring o.a. van de bij raadsbesluit van 26 Februari 1932 vastgestelde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 1932/1933. 4. Ter beoordeeling töêgezonden ontwerp-besluit tot toepassing eener tijdelijke korting op de wedden van burgemeesters, secretarissen, ontvan gers, ambtenaren van den burgerlijken stand en wethouders. 5. Goedgekeurde gemeente- en be drijf sbegrootingen voor 1932. b. Van het Gemeentebestuur van Sprang-Gapelle. Verzoek om instemming te betuigen met hun aan de Gedeputeerde Staten gerichte verzoek om over te gaan tot een algemeene salarisverlaging voor dat gedeelte van 't gemeentepersoneel, waarvan de salarissen door of volgens voorschrift van dat college worden vastgesteld. c. Van de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Ar beidsbemiddeling, alhier. Verslag over 1931. d. an de Nationale Commissie te gen het Alcoholisme, Utrecht. Verzoek om, overeenkomstig.artikel 40 der drankwet, aan de Kroon het ver zoek te richten om een verlaging van het maximum der verloven A vast te stellen. e. Van de Vereeniging „Waahvijks Belang", alhier. Dankbetuiging voor het gegeven blijk van belangstelling bij haar 25-jarig be staan. Van de Besoiiensche Woning bouwvereniging, alhier. Verslag en balans-rekening van ver lies en winst over 1931. g. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele 'Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, 's-Gravenhage. Rapport betreffende gehouden kas- opneming en controle bij den gemeen te-ontvanger in het eerste kwartaal 1932. h. Van S. F. van Wees, alhier. Mededeeling aanneming zijner be noeming tol lid der commissie van toe zicht op het gemeentelijk nijverheids onderwijs. i. Van he^ Bestuur van het Oud- Mannenhuis, Baa rd wij k oordracht voor de benoeming van twee bestuursleden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlij den van de heeren H. G. Donkers en J. A. J. van Heijst. j. Van den Nederlandschen R. K. Hanzebond v. Slagerspatroons, Noord- wijk. Verzoek vermindering van de slacht- huistarieven. 2. oorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van vergun ningsrecht en van een verordening op de heffing van verlofsrecht, alsmede van verordeningen op de invordering dézer rechten. 3. oorstel tot vaststelling "eener (gewijzigde) verordening ingevolge ar tikel 9, eerste lid. der winkelsluitings wet. 4. oorstel tot aanvaarding eener door de Vereenigde R.K. en Chr. Bouw- patroons alhier aangeboden eikenhou ten rustbank voor de hall van het nieu we raadhuis. 5. Alsvoor van een voorzittersha mer, aangeboden door de afdeeling YV aalwijk van de Algemeene Roomsch Katholieke Ambtenaarsvereenicing (A R. K.A.). 6. oorstel tot toepassing eener tij delijke korting op de salarissen van het gemeentepersoneel. Prae-advtes Vergunningsrecht en Verlofsrecht. Op 1 April j.I. is de Drankwet, Staatsblad 1931, no. 476, in werking getreden. Krachtens artikel 78 dier wet moeten de plaatselijke verordeningen, regelende het heffen van vergunnings recht, voor zooveel noodig overeen komstig de bepalingen dier wet worden herzien binnen 6 maanden na den dag. waarop de wet in werking is getreden dus vóór 1 October 1932, terwijl bin nen dienzelfden termijn moeten zijn vastgesteld de verordeningen, regelende het verlofsrecht. Het vergunningsrecht wordt geheven naar de jaarlijks te schatten huur waarde, die de localiteit, in verband met den omvang van het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geacht worden te bezitten. Het maxi mum en het minimum van het te heffen recht per f50 huurwaarde is in de gewijzigde wet onveranderd ge bleven.^ echter is het minimum recht van f 25 op f 40 gebracht, terwijl een bepaling is opgenomen, dat bij het verleenen vaa een vergunning een nieuw bedrijf voor de eerste m°°ï een vergunningsrecht van f 100 v schuldigd is. er- Het tarief van art. 1 van 't ontwem verordening tot heffing van het v gunningsrecht is met uitzondert van het verhoogde minimum ad fin en van het recht, voor de eerste mal te betalen voor de vergunning Vo een nieuw bedrijf gelijk aan Z tarief der vroegere verordening (f 12 -# per 150 huurwaarde ofgedeeltedaarva?? Verlofsrecht werd voorheen nog n;e, geheven. De bepalingen daaromtrent zijn eerst thans in de wet opgenomen Alleen voor verloven A (voor ve koop van zwak-alcoholischen drank in het klein) is verlofsrecht verschul digd en wel tot een bedrag van 12$ per jaar (art. 46, lid 1, der wet). V00 een verlof B (voor verkoop van alcohol vrijen drank in het klein) is ook than, nog geen recht verschuldigd. Van het verlofsrecht, alsmede van het vergunningsrecht voor de hotel vergunningen, draagt de gemeente de helft af aan het rijk. Wij stellen U voor de ter inzage liggende ontwerp-verordeningen aldu vast te stellen. Burg. en Weth. van Waalwijk. Prae.advles Verordening op de Winkelsluiting. Nadat de „Verordening op de winkel sluiting", als bedoeld in art. 9, eerste lid, der Winkelsluitingswet 1930, Stbl 460, door Uwen Raad ter vergadering van 22 Januari j.I. was vastgesteld, heeft de Minister, van Arbeid, Handel en Nijverheid bij algemeene circulaire van 20 Februari 1932, No. 3416, Afd. Handel en Nijverheid, aanwijzingen gegeven betreffende de eischen, waar- aan gemeentelijke verordeningen, be doeld in art. 9 der wet moeten vol- doen om de Koninklijke goedkeuring te kunnen erlangen. Omtrent enkele onderdeelen der vastgestelde verordening is daarna met den Minister gecorrespondeerd. Zoo had de Minister bezwaar tegen de in art 3 der verordening toegestane afwijking van art. 8, le lid,'der wet. Dit wetsontwerp zegt, dat het venten! het verkoopen en het te koop aan! bieden op of aan voor het openbaar verkeer o; tnstaande land- en water- wegen verboden is b. op de eerste 5 werkdagen der week met uitzondering van de werkdagen, welke, vallen in de tijd. vakken, genoemd in art. 4, 2e lid, onder c der wet vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur namiddags; c. op Zaterdag en op de andere werkdagen, welke vallen in de tijd vakken, genoemd in art. 4, 2e lid, onder c, vóór 5 uur des voormiddags en na 10 uur namiddags. Het oorspronkelijk in de verordening opgenomen art. 3 stond toe, dat Burg. en Weth., zoo noodig onder door hen te stellen voorwaarden, aan personen voor wie de handel onder meer in zoogenaamd zacht fruit een hoofd, bestaan vormt, schriftelijk afwijking konden toestaan van het bepaalde in art 8, lid 1, der wet, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus, uit. sluitend voor zoover betrof den ver koop van zoogenaamde zachte fruit- soorten. De Minister wilde deze afwij king evenwel alleen toelaten voor de Zondagen, doch ook op de Zondagen wilde hij geen volledige vrijheid laten aan de hierbedoelde venters, omdat daardoor een z i. onbillijke concur, rentie zou kunnen worden bezorgd aan de fruitwinkels, die ingevolge art. 4, lid 1, sub c, der wet slechts tot 12 uur v.m. geopend mogen zijn. In bijgaande ontwerp-verordening, welke wij U hierbij opnieuw ter vast stelling aanbieden, is daarmede reke- ning gehouden. Verder had de Minister bezwaar tegen art. 4 der verordening, houdende )epalingen omtrent de automaten. In )ovenbedoe!de algemeene circulaire zegt hij hieromtrent o.m. Artikel 3 der Winkelsluitingswet somt een aantal onderwerpen op, waarop de wet niet van toepassing is. Je wetgever heeft gewild, dat'daar- omtrent geen bepalingen van winkel sluiting zouden worden vastgesteld, en dus kunnen ook niet krachtens een gemeentelijke winkelsluitingsver orde ning zoodanige voorzieningen getroffen worden. De gemeenten zullen derhalve b.v. niet, ter regeling van de onder- linge concurrentieverhoudingen, voor schriften omtrent het plaatsen van automaten mogen geven. De onder- linge concurrentieverhoudingen immers vormen juist een der voornaamste aangelegenheden, waarvoor de Winkel sluitingswet een regeling beoogt. Wel zal een gemeentelijke verordening voorschriften inzake het plaatsen van automaten mogen geven, indien die voorschriften hun grond vinden inde zorg voor de openbare orde, b.v. het verkeer, of de gezondheid." Op grond hiervan is art. 4 in bij gaand ontwerp niet meer opgenomen- Het vroegere art. 5 is nu genum. merd 4. Wij stellen U voor; le. In te trekken de op 22 Januari 1932 vastgestelde verordening op de winkelsluiting ingevolge art. 9, eerste lid, der Winkelsluitingswet 1930, Stbl. nr. 460: Betref f ei -tvingeii „dit bl en Garissen >r gem ander 0n kant I. te tr wing te til der v vermin (meentef( verdei rdt velf tl geval 1 inge /Kroon jj2 tot e irissen v; küjdelut ]D n f rfslag de .jen van jD de handha t 3. in h iiT voor passen leeschkei Pe Com east ka orsteller ii(f van Sjef vï toordpot raakte ifers var ;e Italia, wast t a. op Zondag

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6