Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Logische gevofeMiiiig. IS (IB Winkelnieuws. Voor. MOORD BPABAND FEUILLETON i FRISOBAM Mol Gaat DOOR, EM® &FE&.W Archibald Marshall. DIT nummer bestaat uit Redenen waarom U beter bij MOL kunt koopen HOL levert steeds het beste voor den laagst mogelijken prijs. MOL is dus beter met het goedkoo- pere en goedkooper met het betere genre. MOL bllfft goedkooper. van „De Echo van het Zuiden". 9SCH.1 id aan. :en van ler jaai Iszakec refferii if 2.50. PER Vi POND GEEL. ...30d. GROEN 35 ROOD .40 B39 ZATERDAG 30 APRIL 1982. 55e JAARGANG. itltljksrlr en Laiigstraatsehe Conranti Dit blad verschijnt OEN S DAG en ZATERDAG, dieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. VIER BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ AN TOON TIELEN Telefoon No. IR. Telegr.-Adre»ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. GEERTRI' IDENBERG. Het Kruithuis. De zaak van het Kruithuis is op 7 0ri! voor den Raad van State geweest, aar de Voorzitter de bezwaren der ge- eente mondeling heeft toegelicht. De üspraak 'heeft nog niet plaats gehad, aar de Voorzitter meent, dat er groote ■ns is, dat de nieuwe inrichting er lint. Het zal echter geen munitie-maga- jn worden, maar een magazijn voor jtronen van klein kaliber. Betreffende het oude Kruithuis is een schrijven ingekomen van den Minister jn Defensie. In verband met het adres jer ingezetenen heeft de minister tien lirecteur van materialen opdracht ge- tven te onderzoeken of het Kruithuis 'og wel voldoet aan de eischen die daar- ,an gesteld kunnen worden. De heer Timmermans constateert, dat 1 verzoek der bewoners niet wordt in- (willigd. [)e Voorzitter zegt. dat de actie hoofd- ikelijk ging tegen het bestaande kruit- iis. Het nieuwe is door zijn inhoud en jging minder gevaarlijk. Timmermans. Als het nieuwe er kemt lorden de omwonenden er de dupe van Ten kan niet ontkennen dat het gevaar lijk is, anders zouden de voorzorgsmaat regelen ook niet noodzakelijk zijn. Voorzitter. De voorzorgsmaatregelen i;i op ons verzoek genomen. Men slaapt •truster naast een bakker dan naast een kruithuis natuurlijk. G. de Bas, die in de vorige vergadc- ■jng een verzoek om grondverkoop in- iende, deelt nu mede dat hij den prijs horfg vindt. Waterleiding. Mededeeling van de Waterleiding Mij. jat tegen het in het schrijven van B. en W. vervatte plan ernstige bezwarerf be staan. Vele inwoners zouden immers hun perceel van de waterleiding laten afsluiten en dit voorbeeld zou in meer- icre gemeenten gevolgd worden. De Mij. ral zich dan ook, zoo noodig, tot den Minister wenden, om art. 23 der Lee- Dings-overeenkomst toe te passen. De Voorzitter heeft intusschen verno men. dat de werkliedenorganisatie een actie voert om aan de bezwaren der hooge waterleidingskosten en de drie- maandelijksche betaling tegemoet te komen. De heer v. d. Loo vindt het schrijven zeer scherp. Jansen. Men houdt maar vast aan die hygiëne, maar als men enkele meters verder van de leiding woont als de hee- ren goeddunkt, wordt men niet aange- sloten. Het is maar goed, dat er geen raadsleden bij zijn, die geen aansluiting hebben kunnen krijgen, anders zaten we hier gevaarlijk. I)e Voetbalvereen „Good Luck" vraagt om nog enkele maanden van het speel terrein aan de Koestraat te mogen ge bruik maken. B. en W. hebben n.l. de vereeniging gewaarschuwd, dat het ter rein binnenkort niet meer mag worden gebruikt in verband met den woning bouw. Zoolang hel geen gevaar oplevert wil de Voorzitter de club wel laten spelen. Hij is echter met iemand in onderhan deling, die daar wil gaan bouwen en de uitbreiding der gemeente mag toch niet aan voetbalbelangen worden opgeofferd. Spreker wil de club zooveel mogelijk terwille zijn, maar hij kan niets garan deeren. De heer Jansen vestigt de aandacht op het korfbalterrcin. daar is plaats ge noeg voor twee clubs. Spreker zou het jammer vinden, dat de club geen ter rein meer zou hebben. Misschien wil de burgemeester zich er wel mee bemoeien. De Voorzitter is ten allen tijde voor de vereeniging te spreken als deze be zwaren heeft. Van de Zuider Stoomtramwegmaat schappij verzoek om subsidie. Op voorstel van B. en \V. wordt dit aangehouden, daar B. en W. eerst met de Directie over deze zaak willen spre ken, omdat tot nog toe de verzoeken van de gemeente aan de Maatschappij ook slechts weinig succes hebben opge leverd. Verzoek om subsidie van het Nat. Cri sis Comité. Als de gemeente een bedrag van 10 cent per inwoner afstaat, zal ook het Rijk een gelijk bedrag bijpassen. De Voorzitter stelt voor, deze subsidie van pl.m. f 280.— toe te kennen. Wordt goedgevonden. Van hel bestuur van den Emiliapolder verzoek om subsidie in de voorloopige kosten om te komen tot een werkver schaffing in dezen polder. De Voorzitter licht dit punt toe. In Nov. heeft de eerste vergadering met het Polderbestuur plaats gehad. Toen heeft spr. in de Raadsvergadering al medegedeeld, dat overwogen werd, om bij wijze van werkverschaffing den dijk van dezen polder te verzwaren. Toen is in principe besloten accoord te gaan met een bijdrage in de voorloopige kos ten. Deze kosten, die naar schatting 250.— zouden bedragen, zouden over 3 gemeenten en hel Polderbestuur wor den omgeslagen. De zaak staat er op het oogenblik vrij goed voor, zoodat het binnenkort wel zal mogelijk zijn om met deze werkver- schaffing te beginnen. De voorloopige kosten zullen echter tot 350400 op- loopen. Besloten wordt de indertijd toegezeg de bijdrage te betalen. Huurverlaging, j Van de huurders van gemeentewonin- gen verzoek om de huren met 1 gld. per week te verlagen, met ingang van 1 Mei. In verband hiermede is nog een re- j quest ingekomen van alle belastingbeta lers, dat tegen het eerste gericht is. De belastingdruk is in deze gemeente toen al hoog genoeg, aldus dit request, en de woningen liggen op zeer goeden stand. Verlaging der huren zal een algemeenen druk op den huurstand uitoefenen, waardoor hel onmogelijk zal worden nieuwe huurwoningen te boüwen. De Voorzitter zegt, dal het hier tie woningen betreft, die de gemeente bij het faillissement der Bergsche Bouw maatschappij in eigendom heeft gekre gen. Deze woningen liggen op het beste punt van Gcertruide-iberg, terwijl de MAATSCHAPPy VAM VERZEKERING OP MET LEVEN Naar het Engelsch van aschgrauw en weggetrokken, het was duidelijk te zien dat hij aan het einde van zijn krachten was. Toen Cecilv en Mevrouw Herbert be neden kwamen om te ontbijten, deelde de oude butler mede, dat Lord Caradoc ziek was en zijn kamer niet kon verla ten. Verder dat Meneer Greenfield even na zessen zich per rijtuig naar Keswick had laten brengen, om den eersten trein naar Londen tc kunnen halen. 28. Zij heeft mij nooit een woord over mijn vader gerept, klonk het antwoord. Het eenige dat zij ooit over hem gezegd heeft, was, dat hij overleden is en dat ie niet over hem wenschte te spreken. Het groeiende licht van den ochtend scheen absolute duidelijkheid en op rechtheid af te dwingen, zonder eenige terughouding en zonder eenig zelfmede lijden. Lord Caradoc zat geruimen tijd ge heel in gedachten verloren; het leek of rijn plotseling ontwaakten zin voor de werkelijkheid weer even snel verdwe nen was als ze was gekomen. George's overpeinzingen, terwijl hij daar bij het hooge boogvenster stond, hielden zich bezig met de sombere vraag, wat voor noodlottigcn invloed t geheim van zijn geboorte, waarmee hij rich in zijn jeugd en jongelingsjaren nauwelijks had beziggehouden, maar dat nu in zijn overweldigende, dreigen de kracht voor zijn geest verrees, zou hebben op zijn verder leven. Tenslotte rees Lord Caradoc uit zijn stoel op; hij keerde zich van het gelige lichtschijnsel van de kandelabers op de tafel naar het koude licht dat door het raam naar binnen viel; zijn gezicht was huur in vergelijking met in andere plaat sen niet hoog, zelfs laag kan genoemd worden. Het aangehaalde motief van salarisverlaging der bewoners vervalt geheel, daar slechts enkelen een vast salaris hebben, dat bovendien nog niet verlaagd is. Wanneer er menschen wo nen voor wie in deze tijdsomstandighe den de huur te hoog is, dan moeten deze een andere woning zoeken. Dat moeten wel meer menschen doen.. De motieven, aangehaald in het tegen- request, moet spreker onderschrijven. Bovendien zal het de gemeente een bedrag van 600 kosten, terwijl ook de P. B. minder zou gaan opbrengen. De inkomsten der gemeente zouden dus zeer verminderen, terwijl men voor een vermeerdering der uitgaven staat. B. en W. stellen dan ook voor. afwij zend te beschikken. Aldus wordt bèsloten. Ook de bewoners der woningen van de Bouwvereen. aan de Elisabethstraat verzoeken om verlaging van huur. De Voorzitter zegt, dat deze huren door den Minister worden vastgesteld; déze heeft voor enkele jaren zelf op ver- hooging aangedrongen, omdat de huren niet voldoende zijn om de exploitatie kosten te dekken. Er is dus heel weinig kans op verlaging der huren, en de ge meente mag zich reeds gelukkig prijzen dat de minister haar altijd zoo is ter- wille geweest met de dekking der tekor ten der bouwvereeniging. De heer Timmermans zegt, dat de Minister bij zijn vorig besluit rekening hield met betere omstandigheden. Spre ker wil de aflossing der credieten op een grooter aantal jaren stellen en het Rijk nog iets meer ten goede laten komen in de exploitatiekosten. De Voorzitter zal bij den Minister op verlaging aandringen; hij mccnl dat er op den duur toch wel een algemeene regeling zal moeten komen. Salarissen. Van de gemeente Sprang-Capelle kwam een verzoek in tot adhaesie-betui- ging aan 'n door haar aan Ged. Staten gedaan verzoek tot salarisverlaging. Voorzitter. Het is wel gewenscht, dat de verschillende gemeentebesturen zich voortaan alleen met hun eigen zaken be moeien. Als men in Sprang-Capelle PERHPtt HOOFDSTUK XVI. ALS EEN DIEF IX DEN NACHT. Ofschoon George het plan had dien dag van Wetstones weg te gaan, zou hij niet zoo vroeg zijn vertrokken, noch zou hij verzuimd hebben Mevrouw Herbert en Cecily goeden dag te zeggen, als hij niet een telegram had ontvangen, dat den vorigen avond door Peggy verzon den was. „Kom beslist morgen thuis, Moeder mag niet weten, dat ik je seinde". Gissingen omtrent de beteekenis van deze geheimzinnige boodschap hielden zijn geest bezig. Voorgevoelens van ziek te of moeilijkheden mengden zich in z 11 droevige gedachten over de bittere te leurstellingen die hij den afgeloopen nacht had ondervonden. Hij had zijn moeder een paar maal geschreven en nu verweet hij zichzelf dat hij uit Peggy s brieven niet begrepen had, dat er thuis iets niet in orde moest zijn. Peggy had overigens korte briefjes ge- stuurd en de luchtige humor, die haar schrijftrant altijd kenmerkte, ontbrak volkomen. Een paar maal schreef zij dat mevrouw Greenfield niet heelemaal goed in orde was. Over zichzelf had zij opmerkelijk weinig verteld en de heele toon van haar brieven waren zoo ge drukt geweest, dat George, toen hij ze gedurende de reis nog eens na elkaar doorlas, zich niet kon voorstellen, dat ze weinig indruk op hem hadden ge maakt. Maar hij was, als alle jonge men schen, door de liefde wat zelfzuchtig ge worden. Cjoedkoopé Z/ed>ak f meent, dat daar dc ambtenaren te hoog bezoldigd worden, moet men voor zieh- zelf verlaging vragen, maar dan moet men zich niet aanmatigen, zich te plaat sen op den stoel van Ged. Staten, daar is men in Sprang-Capelle niet voor competent. Ged. Staten zelf verzoeken den gein.- "raad zijn oordeel uit te spreken over 'n j verlaging met 3% der salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger, Ambtenaar van den Burg. Stand en Wet- houders. De Voorzitter meent, dat het redelijk is,- voor de ambtenaren in de bres tc springen. Alleen dan immers kan deze verlaging rechtvaardig zijn, als de sala rissen zich op een normaal peil bevin den. Spr. zou de laatste zijn om in dit geval de verlaging af te keuren. Spreker vergelijkt de positie van den gem. secre taris met die van een rijks-ambtenaar, het hoofd der school, die niet minder dan 2000.meer krijgt dan de secre taris. Daarom vindt spr. het niet billijk dat het salaris van den secretaris even veel verlaagd wordt als van het school hoofd. Bovendien zijn de salarissen die door Ged. Staten worden vastgesteld, in de meeste provincies hooger dan hier, hetgeen spreker met cijfers aantoont Daar komt bij, dat in deze provincie een groot verschil bestaat tusschen gemeen ten van 5000 en minder zielen. Dat ver schil bedraagt 1300.—. De in 1928 voorgestelde verhooging voor gemecnlcn beneden 5000 zielen is nog steeds uil- gebleven, daarom moet nu onderscheid gemaakt worden tusschen deze 2 groe pen van gemeenten. B. en stellen daarom voor, Ged. Staten mede U dee- len, dat de Raad zich niet niet de kor ting kan vereenigen. Dc heer Jansen zou het beter gevon- Toen Peggy op den hoek van Hamp- stead Lane, afscheid had genomen van Guy, vóór zijn vertrek naar Wetstones, was ze naar huis teruggewandeld, als het gelukkigste meisje van heel Enge land. Bij haar thuiskomst ging ze regel recht naar de kamers waar mevrouw Greenfield aan het venster zat te naaien, zij knielde naast haar neer en nestelde haar donkere kopje tegen den schouder van de oude vrouw. Er is iets met me gebeurd, moeder, zei zij, met een stem trillend van emotie. Mevrouw Greenfield sloeg haar arm om het meisje heen. Zij kon vermoeden wat er komen zou en haar gezicht kreeg een angstige, bezorgde uitdrukking; een paar maal probeerde ze te spreken, maar zc kon geen woord uitbrengen. Vertel het me, lieveling, fluisterde zij ten slotte en dicht hij baar oor ver telde Peggy het wonderlijke sprookje van dien morgen. En hij gaat vanavond direct door naar Glasgow, om met vader te spreken, eindigde zij. Mevrouw Greenfield trok Peggy naar zich toe en drukte haar aan haar hart. Je moet niet te veel hoop hebben, lieveling, klonk het somber. Waarom moeder?, riep Peggy ang- stig-verwonderd uit. Vader kan toch im mers geen „neen" zeggen? Dat denkt U toch niet, wel? Ik weet het niet, kindlief, ant woordde mevrouw Greenfield aarze lend, maar in je eigen belang raad ik je aan niet te optimistisch te zijn, voor je zekerheid hebt. Peggy stond op: Ik zal het morgen weten,'zei zij. Hij heeft beloofd een tele gram te sturen en direct naar mij toe te komen. Ik weet zeker dat hij mij niet zal opgeven, wat er ook gebeuren mag. Ze was trotsch op den man die haar lief had en daardoor kwam het niet in haar op zich af te vragen welke reden haar vader zou kunnen hebben om hem af te wijzen. Maar helaas, er kwam geen telegram den volgenden dag en ook de dag daar op kroop in bittere ontgoocheling voor bij, toen noch bericht, noch een vurige minnaar in eigen persoon kwam. In den namiddag ging Peggy uit om eenige boodschappen te doen en toen zq terug kwam, riep mevrouw Greenfield haar bij zich. Tl Ik heb een brief gehad, kind. Haar stem beefde en er stonden tranen in haar oogen. Op dat moment voelde Peggy, dat zc niets meer te hopen had. Zij werd heel bleek en wankelde op haar voeten. Me vrouw Greenfield deed haar in een stoel plaatsnemen en drukte haar hoofd tegen zich aan: Is alles verkeerd geloopen, moe der?, stamelde ze. Ja lieveling. Je zult alle gedachten aan hem uit je hart moeten bannen. Peggy zweeg een oogenblik. Hebt u iets van vader gehoord?, vroeg ze toen. Neen, was het antwoord en ze hoef de niet te vragen, wie dan wel den fa talen brief had geschreven. Je vader heeft hem verboden je ooit weer op te zoeken of ooit weer tc schrijven, als hij zich daaraan niet houdt moet je hier dadelijk vandiran en naar Glasgow komen. Daarom heeft hij be loofd zich bij den wensch van jc vader neer te leggen. Hoe wreed van vader, hoe wreed!, riep Peggv gesmoord. Maar een derge lijke belofte kan hij vader niet hebben gegeven; hij verzekerde mij, dat hii van mij houdt en dan kan hij niet zoc gemak kelijk beloofd hebben mij op te geven. Hij deed het natuurlijk om jou ver driet te besparen. Je vader zou je van ons weggenomen hebben om jc bij zich te nemen in zijn eigen huis. Hij had het niet moeten beloven, hield Peggy vol vuur vol. Hij had op mij moeten vertrouwen, hij had moeten be grijpen dat ik voor hem alles had wil len verdragen. Vader denkt zeker, dat hij met mij kan doen wat hij wil. Ik haat 1 hem, ja, ik haat hem; hij is nooit anders j dan in naam mijn vader geweest, en nu, zonder eenige oorzaak, verwoest hij mijn levensgeluk. Ik zou jaren op hem heb- hen gewacht, en hij geeft mij op, bij den eersten hinderpaal, zonder strijd, i En het meisje barstte in een wilde huilbui uit. I)e oude vrouw kon haar weinig hoop of troost geven. Eindelijk kalmeerde Peggy wat en met horten en stooten bracht ze snikkend iqt „Ik zal hem vergeten, ik zal zijn naafli niet meer noemen, zijn brief wil ik niet zien, u kunt hem verbranden of behou den". Richards liet niets van zich hoorcn. Tevreden met de belofte, die hij had af gedwongen, liet hij de zaken op hun be loop en trok zich niets aan van bran dende tranen en een gebroken meisjes- hart. Ongeveer een week na het sterven van haar kortstondig geluk, zat Peggy laat in den avond voor het open raam. Nog heelemaal verloren in haar verdriet, wist zij dat de nacht haar geen rust zou brengen, (lat zij uren lang zou wakker liggen, starend in de duisternis Plotseling klopte het hart haar in de keel, zij zat onbeweeglijk, in de stilte van den laten avond klonken voestappen, die zacht naderbij kwamen en een voor zichtige hand gleed over de klink van de tuinpoort. Het was een donkere avond doch het licht van een in de nabijheid staande straatlantaarn deed haar de ge stalte zien van een man, staande in de schaduw van dc takken die over de poort hingen. Even bonsde een wilde schok van hoop in haar, maar die maakte vrijwel onmiddellijk plaats voor een gevoel van namelooze beklemming, toen de man met steelsche passen naar de deur van dc kleine villa kroop vlak onder haar venster en zachtjes klopte. Het meis je kon het gezicht van den nachtelijken bezoeker onder den rand van den neer geslagen hoed niet zien, maar de man die zij liefhad, zou nooit op deze wijze komen en vrees overheerschte haar zoo danig, dat iedere gedachteaan Guy er door verdrongen werd. Ze dwong zichzelf op te staan en op haar teenen naar de kamerdeur te gaan met het plan om mevrouw Greenfield wakker te maken. Toen deed een nieu we gedachte haar eensklaps stilstaan. Ontsteld werd ze zich bewust, dat het geheimzinnig kloppen diende om beant woord te worden door iemand in huis. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1