nninnri KING y0> 35. Zaterdag 30 Apj. '32. 55e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op Dinsdag j7 April' 1.1, voormiddags 10 uur Voorzitter de Edelachib. hr. D. Brune. Secretaris dhr. v. d. Schans. Aanwezig alie leden. De notulen werden na voorlezing goedgekeurd. De heer v. Buuren stemde voor goed keuring, hoewel hij de vorige vergade ring gezegcl heeft dat voortaan niet „jeer te zuilen doen. Sor. blijft het ^treuren dat de notulen niet ter inzage gorden gegeven, hoewel hij kan be grijpen dat het rondsturen moeilijk, beden oplevert. Werkverschaffing. De Voorzitter stelt eerst het laatste agendapunt aan de orde n.I Werk verschöffi ig. De werkverschalfi )g aan den ürongelschen Dijk is afgeloopen en de menschen zijn ontslagen. Tot sprekers spijt is de toestand echter nog niet van dien aard dat de gemeente verder van alle zorg voor de werk loozen is ontslagen. Het aantal werk. loozen is nog even groot als in het najaar. Het gemeentebestuur heeft zich afgevraagd wat nu gedaan moet wor den. Aan den dijk kan in de zomer, maanden bezwaarlijk gewerkt worden. Spr. heeft een schrijven ontvangen van den ontvanger der registratie te Wer kendam die vroeg of de gemeente het fort te Doeveren wil koopen. B. er. W. zijn van meening dat hiertoe, mits de voorwaarden billijk zijn, moet worden overgegaan opdat de menscnen daar aan het werk gesteld kui nen worden. B, en W. hebben daarom aanstonds den toestand ter plaatse opgenomen en zij zijn tot de corclusle gekomen dat er werk genoeg is. Daarom is direct aan den ontvanger medegedeeld dat de gemeente in beginsel bereid was bet fort te koopen, maar dat er reke ning mee moest worden gehouden dat de zaak zooveel mogelijk wordt be spoedigd. Het is echter gebleken dat de zaak niet zoo vlot van stapel zal loopen als wei wenschelijk is, daar een en ander nog door verschillende banden moet gaan. De ontvanger heeft echter beloofd de zaak nog deze week In orde te zullen brengen, al is spr. len deze nog pessimistisch De moei lijkheid is hoe men voor de menschen aan werk moet komen. In de vorige vergadering is wel gesproken over een Steunverleening, maar nadere inlich tingen dienaangaande wettigen het vermoeden dat een steunregeling niet door den minister zou worden goed gekeurd. De toestemming voor de werkverschaffing is slechts tot einde April verleend, er dienen du» spoedig maatregelen te worden getrt ff n. B. en W willen zich hierover aanstonds tot den minister wenden, zoodat de werk verschaffing Maandag weer zou kunnen beginnen Daarvoor is eerst vergunning uit den Haag noodig. De heer Donken vermoedt dat B en W. nog werk zullen moeien zoeken, en vestigt daarom de aandacht op den dijk in Drongelen die verbeterd dient le worden. De Voorzitter wil dit onderwerp even laten wachten, er is altijd hier of daar nog wel wat werk te vinden Het voornaamste is dat de toestemming van den minister verkregen wordt. Besloten wordt aan den minister te vragen of Maandag met de werk verschaffing kan begonnen worden. Aan de orde Ingekomen stukken. Verschillende Inwoners van Meeuwen verzoeken om verbetering in de drink, watervoorziening aan te brengen. Deze is in het ongereede geraakt door de werkzaamheden aan den dijk. waar door een duiker verstopt is. B. en W. stellen voor dit stuk aan te houden, daar een hoofdingenieur van het rQk heeft gezegd dat het rijk verbetering in dezen toestand zal brengen. De heer v. Buuren heeft gehoord dat de menschen daar graag een pomp zouden hebben.'* Besloten conform voorstel B. en W. „Snorders.* A. Thur verzoekt om de laatste wijziging der politieverordening, tot wering der „snorders", te vernietigen daar volgens deze bepaling geen luxe auto zonder vergunning van B. en W. verhuurd zou mogen worden. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling van het ingevoegde artikel niet zoo verstrekker d is, hetgeen trouwens ieder wel weet, De wijziging der politie verordening heeft alleen de bedoeling een einde te maken aan de z g n. snor. derdiensten die het de bestaande auto. busonderneming zeer moeilijk maakten, vooral in dezen tijd nu het toch reeds niet zoo rooskleurig gaat Per slot van rekening is het toch de autobus-- onderneming geweest die de kastanjes heeft uit het vuur gehaald en die de gemeente heeft voorzien van een ver. keersdierst waarnaar jarenlang was uit gezien. Het bestaan der Alad acht spr. voor de geheele streek van groot be. lang en dit is voor hem een reden, om afwijzend op het verzoek aan B. en W. te beschikken. Voor den betrokken persoon is het natuurlijk jammer, dat hij de gevolgen der omstandigheden moet ondervinden, maar de gemeenteraad moet naar spr., meent het algemeen belang voorstaan. Daarom moet de raad strijden voor de belangen der „Alad", die voor deze aireek beslist onmisbaar is. Dat zou men het best ondervinden als door omstandigheden de „Alad" eens zou worden opgeheven. De heer Donken heeft indertijd de verordening niet wenschelijk geacht. Men is liefst zoo weinig mogelijk ge bonden en de mensch wil gelegenheid hebben een stuk brood te verdienen. Spr vindt, dat het rijk of Qed. Staten de .snorders" maar moesten verbieden. Waarom moet dat weer op de ge meente geschoven worden Spr. zou leder zooveel mogelijk zijn vrijen gang laten gaan. De Vooizltier vindt, dat er niets tegen is dat de menschen rijden, mits ze dat maar doen met een openbaar vervoermiddel. De „Alad" heeft een zeer moeilijk bestaan vooral door de concurrentie der snorders. Als de „Alad" er het bijlije bij zou gaan neer. leggen, zou dat niet in 'i belang der streek zijn Spr. wijst erop. dat deze bepaling in het leven is geroepen naar aanleiding van een vergadering die onder leiding van den Comm. der Kon op het stadhuis te Heusden ge houden is. Men moet alles doen om de „Alad" in stand te houden en daarom moet geen toestemming gegeven worden aan menschen die probeeren om een open bare onderneming zooveel mogelijk af te brtken. De autobusdienst staat voor zware kosten zooals keuring e.d hetgeen voor de snorders niet het geval is. De heer O. v. d. Beek Is het met den voorzitter eens dat de autobus onderneming moet gesteund worden en dat daarom het snorren ook geweerd moet worden. Spr. vraagt zich echter af of het bewezen is. dat er werkelijk gesnord wordt. De beteekenis van dit nieuwe woord is spr. ook niet zeer duidelijk. Spr meent te weten, dat op grond dezer bepaling processen zijn gemaakt maar dat de verbaliseerde is vrljge. sproken. Daarin ligt toch opgesloten, dat de menschen geen kwaad gedaan hebben, anders hadden ze tenminste boete moeten kriigen De zaak is voor spr. nog zeer duister. Hij vindt, dat men de menschen niet in hun strijd om het bestaan moet tegenwerken. De Voorzitter kan op deze zaak moeilijk een antwoord geven. Of er werkelijk snordersdlenst verricht is. is een zaak die volgens spr, door den kantonrechter moet worden uitgemaakt. De mogelijkheid bestaat toch nog. dat iemand, hoewel schuldig zijnde, moet worden vrijgesproken, omdat het wet- tige bewijs niet kan worden geleverd Waarom zouden wij de politie—ver ordening gaan wijzigen op verzoek van iemand die geregeld deze veror dening overtreedt en toch niet strafbaar is. Als overtreding der verordening toch niet strafbaar is. laat het dan zeker maar s'aan, meent spr. De heer Q. v. d Beek is ook van meening, dat de snorders weg moeten. Hij is echter tegen de bepaling die letterlijk voorschrijft, dit iemand die een luxe-auto rijdt daarvoor vergun ning moet vragen. De Voorzitter wil de bepaling zoo laten en dan door B. en W. laten uit. maken aan wie vergunning gegeven wordt. De heer Donken is ertegen de ver ordering zoo te laten staan. Hij heeft niets tegen de autobus maar hij wil de menschen niet hun brood ontnemen. Het voorstel B. en W. om de bepa- llng te laten staan, wordt verworpen met 4 3 stemmen; tegen de heeren Weth. E. v. d. Beek, O. v. d. Beek, Donken en Vos. De bepaling vervalt dus hiermede Salarisverlaging. Ingekomen zijn brieven der gemeente Sprang—Capelle en der Oed. S'aten. De eerste verzoekt om adhaesie—be tuiging aan een verzoek aan O St. tot verlaging der salarissen, terwijl in 't tweede Qed. Staten de meening van den raad vragen over een verlaging van 3°/0 voor tde hoogere ambtenaren. De heer Donken vindt 3°/0 weinig, daar de ambtenaren nog al ijd een groot salaris hebben. Hij s'elt voor aan Qed. St. te verzoeken 10°/0 ver laging in te voeren. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen dit te verzoeken, maar hij ver moedt dat de stem der gemeente Eethen alleen heel weinig resultaat zal op. leveren. De heer Q. v. d. Beek merkt op dat de gemeenten die daarvoor hebben gewerkt niets hebben bereikt. Als het voorstel van een andere categorie der bevolking was uitgegaan zou de ver laging mlsschitn wel 2 pCt. geweest zijn. De Voorzitter wil eenvoudig aan Qed. S'aten mededeelen dat de raad met de voorgenomen korting accoord gaat. De heer Q v d Beek vindt 't nuttig dat de raad zijn werkelijke meening bij Oed. S'aten laat hooren. W-»h. E. v. d. Beek zou dan liever om 25 pCt verlaging verzoeken. Het voorstel—Donken wordt aan genomen. 2. Vaststel'ing Ambtenarenreglement. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP, De jongens allebei, Ze waren kwijt hun zinnen, Nu heel gevaarlijk was 't Wat moesten zij beginnen Hel monster voor de tent, Keek hen nog steeds maar aan, De jongens dachten dat, Hun laatste uur zou slaan. Zij stonden bevend daar,, Het angstzweet brak hun uit. Eu weer klonk daar opeens, Dat vreeselljk geluid. Waarheen te vluchten nu? De angst gaf beiden moed, En stormden uit de tent. En renden weg met spoed. Al vluchtend zagen zij, Jtog steeds de vurige oogen. Die wat heel vreemd wel was, Z'ch heen en weer bewogen. Nu laag, dan hooger weer, Of verder uit elkaar, Knip dacht: nu staat dat beest, Om toe te springen klaar. Hij voelde, naar hij dacht, Den klauw reeds van den leeuw, En In zijn grooten angst, Qaf hij een luiden schreeuw. De jongens renden sleeds, Zoo snel zij konden voort. Daar werd opeens door hen, Een mannenstem gehoord. Die riep.Komt toch eens hier, Waarom toch gaat ge vluchten Z over ik weet, is hier, Toch geen gevaar te duchten." Knip had de s*em herkend, En plotseling stond hij stil, „Daar is", riep hij, „een Voor deze gemeente is dit van weinig beteekenis Wordt goedgevonden. 3. Wijziging Bouwverordening. Ingevolge de wijziging der Woning. wet moei een bepaling worden gemaakt inzake het beroep bij den gemeente raad op beslissingen van B. en W. Wordt goedgevonden. 4. Wijziging begrootingen 1931 en 1932. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer v. Buuren vraagt of. nu Heusden electriclteit heeft, ook Hees been niet voor aansluiting in aanmer king kan komen. De Voorzitter is in 't najaar bij de PNEM geweest. Men had toen echter daar zooveel werk dat het eerste half jaar van 1932 nog niet aan deze uit. breiding gedacht kon worden. Spr. heeft het toen toch zoover gekregen dat de uitbreiding B'broek-Blesheuvel nog gedaan is. Bovendien is het niet zeker dat er in Heesbeen voldoende aansluitingen zullen zijn. Er zijn wel menschen die aansluiting wenschen, maar anderen willen er niets van weten. Om de zaak geen fi isco te laten lijden zwijgt spr. er voorlooplg liever over. Op het oogenblik zouden er weinig menschen zijn die willen aansluiten omdat men algemeen opziet tegen de kosten der installatie. De heer Donken vraagt waarom er al enkele dagen gewacht is met de verharding van den weg te Drongelen. Weth. v d. Schans zegt dat gewacht moest worden op het grint dat nu eindelijk ges'uurd is. De heer Q. v. d. Beek komt terug op de snorderskwestie. Nu de bepaling verworpen is zullen B. en W met een nieuw voorstel moeten komen. Spr. hoopt dat dit zoo noodig zal gebeuren. In den tusschemijd acht spr. 't wen schelijk dat alles zijn ouden gang blijft gaan. Notulen. Verder komt de heer Q v. d. Beek terug op heigeen de vorige vergade ring besproken is betri ffende de notulen De heer van Buuren heeft er toen op aangedrongen dat de notulen voortaan zouden worden thuisgestuurd Spr heeft toen tegen den Voorzitter gezegd U weet wel waarom de notulen op 't oogenblik niet meer worden verzonden Spr. voelt behoefte om deze verklaring nu nog even toe te lichten opdat leder en In 't bijzonder de heer v. Buuren dat weet. Spr. hoopt met zijn uitlating niemand te kwetsen. De notulen zijn na een zeker moment niet meer rond. gestuurd omdat een der vroegere raadsleden, wijlen de heer v. Buuren, er toen aanmerkingen op maakte. Als gevolg daarvan Is toen gezegd dat de notulen niet meer zouden worden toegezonden. De vergadering wordt daarna ge sloten. HEUSDEN. De Raadsvergadering was voltallig. 1. Notulen der vorige vergadering. Deze werden onveranderd goedge keurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen was een besluit van Qed. Staten, goedkeurend de in de vorige vergadering gemaakte wijziging der gem. begrooting voor 1931 Verder een dankbetuiging van den heer v. Delft, ambtenaar ter Secretarie voor de hem toegekende grat ficatie Een advies van den Nederl Bond van Gemeente— ambtenaren met betrekking tot het ver halen van 8'/a pCt. pensioensbijdragen. Dit werd voor kennisgeving aangeno men, daar de zaak reeds werd afge handeld Een brief van de Noordbrab DE BEREIDING PEPERMUNT En als extra waarborg voor echtheid en zui verheid de controle van het lab. Dr. van Hamel Roos Har mens. A'dam. Blindenzorg—vereenigirg „St. Odllia" om toekennlne van een subsidie over 1932 van één csnt per inwoner. B en W. stelden voor die subsidie te verleenen, daar de zorg van St. Odllia gaat over alle gezindten. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. 111. Voorstel van B en W. tot vast stelling van verordeningen, regelende de he'filng en Invordering van verlofs- en vergunnlngsrech'en. De Voorzitter lichtte toe, dat voor iedere f50 huurwaarde f 10 wordt gegeven met een minimum van f 40 voor vergunning en diio van f 25 voor verlof. Overeenkomstig het voorstel werd besloten. 4 Voorstel van Ged Staten tot tijde- lljke korting op de jaarwedde van Burgemeester, secretarissen, ontvangers, ambtenaren van den Burgerlijken Siand en Weihouders. De Voorzitter vond, dat, waarin de vorige bijeenkomst reeds was besloten tot het verhalen van 8'/a pCt. pen sioensbijdragen ruimschots was vol. daan aan den wensch van Qed Staten. In die nieuwe regeling echter waren de Weihouders niet betrokken, waar om B. en W. voorstellen op hen een korting toe te passen van 3 pCt. vol- gens 't verlangen van Qed. S'aien. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Het lid Stap vond het te hoog voor den gemeentebode. Hierop antwoordde de voorzitter, dat men moeilijk voor een enkel persoon een uitzondering kan maken, doch stelde voor den betrokkene op andere wijze tegemoet te komen, door hen b v. f 25 toelage te geven voor on- derhoudskosten voor zijn fiets, waar. mede allen zich konden vereenigen. 5 Brief van B. en W. der gemeente Sprang—Capelle teneinde het salaris van Burgemeester, Secretaris en ver dere gtm -ambtenaren te verminderen. Dit schrijven werd voor kennisge ving aangenomen, daar in dien geest hier reeds een besluit gevallen was. 6 Verzoek van de Reederij van der Schuijt om veimindering van aanleg- geld. B. en W. stelden voor hun verzoek om f 50 te betalen per boot in te wil. ligen met het oog op de andere reede- rljen, die hier van de aanlegplaats ge bruik maken. Aldus werd besloten. 7. Verzoek van de Nationale Com missie tegen alcoholisme om verlaging van het aantal verloven A Oplossingen van de vorige week. 1Een zwaluw maakt nog geen zomer. 2. f tor barst fornuis pruim hit 8 3. koon loon hoon toon Nieuwe Raadsels. 1. Ik ben een spreekwoord van 29 letters 4-2-8—6—13 plaats In de Betuwe 0-10-11 16-14 kleur 117—18—29 wonen wij allen In 21 10-11 13—17 draagt men aan den voef 23-18—24—25-5—28 zitten aan alles wat rijdt 19-10-3 huisdier 22—20 26—28 lichaamsdeel 9-87 hoofddeksel 13-27 lidwoord 9-8—15 kern van een noot 3. Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik een land in het werelddeel x klinker xxx rivier In prov Utrecht xxxxx plaats in het Qooi xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx riviervisch xxx verkorte meisjesnaam x medi klinker Het geheel is eenig in Nederland. 1—2—3 is onmisbaar in de keuken 6-5—4 vindt men op eiken berg 10—9—3—6 is een bekend gebouw in Amsterdam 8-2—8-0—4 is een vrucht, welke In Nederland niet verbouwd wordt 2—3-6 is een verkorte meisjesnaam 2. Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik Iets waar vaak ongelukken gebeuren, omdat er geen bewaking is x klinker xxx meisjesnaam xxxxx niet „smal" xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx heel dun gebak xxx vrucht x medeklinker 4—4—7—8 wordt gebruikt In het huishouden 8—5—4 is een afsluiting 2—3 is het voortbrengel van een vogel 1-2—3-8 is ons ten dienste 1-5-6-7 verlicht ons 4- 5—6 is het hoofd des gezins 7—6 is een verkorte vrouwennaam 2-3—7—8-2 is het laatste DE GESTRAFTE KONINGIN. (Een Sprookje). Er stond eens in het veld een groote paardenbloem. Ze was erg trotsch, omdat ze meende, heel mooi te zijn en daarom spreidde ze de gele blaadjes zoo wijd mogelijk uit, die in een krans haar hoofdje versierden. En wan neer er een zacht windje kwam, ging haar dun lichaampje langzaam heen en weer, als wilde ze zich tooncn aan de bloemen, die om haar heen stom den. In het zonnetje, dat zoo dikwijls heerlijke warmte aan de weide gaf, richtte de paardenbloem zich nog hooger op en dan verbeeldde zij zich, dat de zon tegen haar lachte. „Ben ik niet mooi", vroeg de bloem aan haar vriendin, de zon, „kus mij maar, want zie, ik ben immers de koningin van deze groote weide!" Er bloeiden nog vele andere bloe men, die meer bescheiden bleven en hoog tegen haar deftige zuster op keken. Deze leek wel een vorstin met haar groote gele kroon. De kleine, eenvoudige madeliefjes groeiden ne derig tusschen de boterbloemen en dorsten de statige dame haast niet te naderen. Zij vonden zich zelf zoo nie tig, omdat ze maar nauwelijks met haar hoofdje hoven het gras uitkwa men. Maar als het regende, zagen de madeliefjes wel, dat, evenals zij, ook de paardenbloem dikwijls haar blaad jes slap liet hangen. Zij was evenmin tegen den mach tigen regen bestand, die zelfs de zon verdringen kon. Dan lachten de bloempjes onder elkaar en fluister den: „Zie, nu staat die verwaande pauw te treuren, omdat ze niet pron ken kan. Het is toch eigenlijk mal, dat we zoo tegen haar opzien. Wat betee- kent ze meer dan wij? Kijk, ze wil zich nu achter het gras verschuilen en hoopt dat we haar niet zien zul len". Steeds werden de madeliefjes bru taler, nu ze haar zuster zoo machte loos zagen en riepen„Kom, zij staat hier maar alleen en als we met elkaar samenspannen, kunnen we best tegen haar opstaan. Zal ze straks weer niet onuitstaanbaar zijn, als de zon haar van KING pepermunt staat in het teeken der controle: Controle op de grond stoffen allereerst, om dat hier de oorzaak ligt van de opwekkende eigenschappen en fijne smaak der origineele maar bovendien con trole op de samenstel ling, op de verpakking en verzending, op de toepassing derhygiëne in allo vormen. I

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5