ECHOVAN IET IIIIOIN H. KOLSTERËN-LAGARDE d. Dames! Corv.d. Wiel Fa. F. W. VAN LIEMPT :waa Fijne Cognac Blikken Stukgoederen en Jodekoeken. Eet nu I JK, WIJNEN LIKEUREN GEDISTILLEERD. Voor het beste en het fijnste wat er op dit gebied te krijgen is, zorgt sinds 1882 Tel. 173. 1 Mei Winkelsluiting. GROOTESTRAATWAAL WIJ K. or: Permanent Wave DERDE BLAD. ïelastin ivicgsbi gens snz. es 2ondag 1 Mei treedt de winkel, lunlngswet in werking en zullen jldus op Zondagen de winkels ge- jj0ten m >eten zijn. Hiervan zijn uitgezonderd Rijkskantoren apo hrken, voor zoover betreft den ftrlcoop en de aflevering van genees- {D verbandmiddelen koffiehuizen, restaurants en andere lurichiingen, waar uitsluitend of in ^ofdzaak sprljzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover betreft den ver- loop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse de verkoop en de afl «vering van brandstof en smeermiddelen voor en »an onderdeelen voor spoedelschende herstellingen aan voer- en vaartuigen jn rijwielen de verkoop van dag en weekbla den; De verkoop en de aflevering van Ijl(hieronder wordt ook verstaan consumptie ijs). de verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnen tomende, uitgaande en doorgaande jchepen de verkoop door middel van auto- maten de aflevering van maaltijden en tokswaren de verkoop en de aflevering van [Ouwkleeding het verrichten van herstellingen en de aflevering van in herstelling gegeven voorwerpen De bepalingen dezer wet zijn boven, dien niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergasten, noch op openbare mid. delen van vervoer en restaurants In nations, voor zoover betreft leveringen un reizigers. B. Ten aanzien van melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des mid. dags, uitsluitend voor den verkoop van melk. room, visch en fruit; Aldus mag b.v. een fruitwinkel geen groenten, kruldenlersartikelen of an. derszins verkoopen, maar alleen fruit. 2o. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk of chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur des voormiddags e- buur des namiddags, doch uitslutteno not den verkoop van die wa<en en onder voorwaarde, dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, te allen lljde duidelijk is kennts gegeven op een geschrift of drukwerk, dat aan dr toegangsdeur tot den winkel is be. vestlgd, zoodanig, dat daarvan van bulten af gemakkelijk kan worden kennis genomen. Aldus moeten de winkels, die ge. brink willen maken van deze uitzon dering doen blijken door eemg geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is be- vesiigd. wélke 4 achtereenvolgende aren, gelegen tusschen 9 uur dc> morgens en 8 uur des namiddags, zl) geopend wenschen te zijn. Deze be- kendmaking moet ten allen tijde aldaar bevestigd zijn, dus niet alleen de Zondags. Ten slotte zij er op gewezen, dat deze winkels ook maar allee» brood, banket, suikerwerk of choco lade mogen verkoopen, dus niet eer ander artikel, dat zij benevens hun hoofdartikel "ok verkoopen. 12 85 - f 3 20 13.70 per liter DENKT OM ONZE Fijne Bonbons 2 ons voor 25 c». Fijne Rumboonen 2 ons voor 25 ct. Fijne Mokkaatjes 2 ons voor 25 ct. Vergeet ook niet onze groote sorteering llfae Koekjes, oa Arnhemsche Meisjes, Krakelingen, Pain Qrec, enz. Huishoud Spercieboonen Snljboonen Spinazie Soep-asperges Stoof asperges Punt.asperges Sleep.asperges Bleekcelerle Tulnboonen enz. Voor alle andere HERO-ARTIKELEN /raagt prijscourant. JK. 3.95 2.60 DCD. 4 90 4.50 n. 8030 len. 8005 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 April 1932. Tentoonstelling Gas, Electra, Water en Sanitair. De opening. De tentoonstelling op het gebied van gas, electriciteit, water en sanitair, door de gemeentelijke licht- en water bedrijven in samenwerking met de plaatselijk erkende installateurs op touw gezet, is Woensdagmiddag onder groote belangstelling geopend. Aanwezig waren o.m. het volledige gemeentebestuur en vele raadsleden, Deken van Riel, pastoor van Erp en vele andere H.H. Geestelijken, verte genwoordigers (sters) van verschillen de plaatselijke vereenigingen, als Waalwijks Belang, Wit-Gele en Groe ne Kruis, R.K. Middenstandsbond R.K. Winkeliersvereen., Waalwijksche Winkeliersver., N.C.B., R.K. Vrouwen bond. Voorts de heer Teunissen, direc teur der bedrijven te Kaatsheuvel en de heeren J. Uiterwijk, H. G. v. d. Mo len en J. J. Jagtenberg, die de ver schillende voordrachten en demon straties op de tentoonstelling zouden houden. De heer P. van Vliet, directeur dei- bedrijven alhier, sprak een welkomst woord tot de aanwezigen, in 't bijzon der den burgemeester en zijn echtge note, de beide wethouders, de leden der bedrijfscommissie en van den ge ®eenteraad en de heeren geestelijken Ren apart woord van welkom had spr. voor de heeren v. d. Molen van Philips, Uiterwijk van de Mij. tot verv van Gasmeters te Dordrecht en Jagten berg van Siemens - Schuckertwerke lezingen en demonstraties zullen hou den. Spr. dankt allen die hebben wil len gehoor geven aan de uitnoodiging om bij de opening tegenwoordig te zijn. Op initiatief van den burgemees ter is tot het houden van deze ten toonstelling besloten. Spr. meende niet beter te kunnen doen dan deze met de plaatselijke installateurs op touw te zetten. Het gemeentebestuur hecht te er zijn goedkeuring aan dat de ge meentebedrijven voor een groot deel de kosten op zich namen. Spr. bestreed de meening die bij sommigen heerscht n.l. dat gas en electriciteit moeilijk naast elkander kunnen gaan, eikaars concurrenten zijn. Deze moeilijkheid kon spr. niet zwaar inzien, daar nu eens het eene en dan weer het andere oor toepassing in aanmerking komt. Spr. bracht nog dank aan allen die aan de voorbereiding hebben medege werkt, speciaal aan de heeren Bank en v. Dongen en het overige personeel der bedrijven, die hun best hebben ge daan om het beste van de tentoonstel ling te maken. Spr. eindigde met de hoop dat deze tentoonstelling aan de verwachtingen zal beantwoorden en verzocht daarna den burgemeester tot de opening te willen overgaan. De burgemeester hield de volgende rede: Demonstraties en Voordrachten Direct na deze officieele opening hield de heer J. Uiterwijk van de Mij. ter vervaardiging van Gasmeters te Dordrecht een gaskookdemonstratie. Bespreekt om teleurstelling (e voorkomen voor de a. s. P1NKSTERDAOEN tijdig uw b\\ Telef 8. N h. Postkantoor. Waalwijk. 's Middags werd de demonstratie van electrische apparaten en 's avonds de kookdemonstratie herhaald. Wat er te zien is. Laat ons vervolgens eens vluchtig een rondgang maken door de fleurige zaal, waar de wanden worden ge- Vervolgens nam de heer F. Smol ders, wethouder der bedrijven, het woord om de volgende rede te houden: Hoewel de heer Uiterwijk zijn spij- I vormd door bontgekleurde stands, die zen bereidde op een by de meeste huismoeders weinig gebruikelijke wijze, bleek hij een goede kok en de hapjes die de aanwezigen werden op gediend, lieten zich uitstekend sma ken. Uitvoerig wees de heer Uiterwijk daarbij op de voordeelen die zijn me thode inhoudt boven de „ouderwet- aan het geheel een uitstekend cachet, een echt tentoonstellings-idee geven. Interessante dingen zien wij bij het gem. gasbedryf. Ten eerste een vei ligheidsgaskachel, die electrisch ont stoken wordt en die vooral voor ga rages en dergelijke inrichtingen, waar groot brandgevaar is, aanbeveling ver- sche' met veel geluid, reuk, damp en I dient. Men loopt daardoor nooit het verspilling gepaard gaande kook- I risico van brand door een weggewor- wijze. I pen lucifer. Om 6 uur werd de tentoonstelling Verder Kordl hier het verSchil ge- voor het publiek opengesteld en om toond tusschen een goede en een 8 uur heeft de heer Uiterwijk nog- slechte leiding In een slechte leiding, maals de Waalwijksche huismoeders me, vele sch bochten en hoeken, met zijn kookdemonstratie in verruk king gebracht. Donderdagmorgen werd de jeugd der hoogste klasse der lagere scholen een prettige en tevens zeer leerzame voormiddag bereid. In den Gilden bond kwamen de kinderen bijeen, waar de heer H. G. van der Molen voor hen een voordracht hield over „Licht en Verlichting". Op een zeer bevattelijke manier zooals vroeger veelal door onkundige installateurs werd aangelegd, wordt de druk van het gas goeddeels weg genomen. Niet alleen de manometers, maar ook de vlam zelf toont dat over duidelijk. Nieuwe alluminium gasme ters en drukregulateurs en veilig heidsinstallatie op de gasmeters ver dienen eveneens de aandacht. Deze veiligheid is zoo ingesteld dat men den meter 's avonds op 'n zeker verbruik kan instellen; meer dan deze hoeveelheid gas wordt niet verbruikt, zoodat een eventueele lekkage nooit noodlottige gevolgen kan hebben, ter wijl een laatkomer toch nog even het gascomfoor kan ontsteken. Laat men bij vergissing een kraan openstaan, dan kan slechts een beperkte hoe veelheid gas uitstrooinen. Daar deze veiligheidsinstallatie geen gas door laat indien er een lek in de leiding mocht ontstaan, wordt de bewoner gedwongen zoo gauw mogelijk een event, lekkage te laten herstellen. "~Voor de huisvrouw verdient de gas- strykbout de aandacht. Wel is deze in de aanschaffing iets duurder dan de electrische, doch de gebruikskos ten zijn veel minder, daar deze slechts 1 cent per uur verbruikt. Ook de vei- ligheidsmoer aan gascomfoors zou in door hunne tarievenpolitiek bij benadering voor- bracht de heer v. d. Molen zijn jeug- I menig gezin nuttige toepassing klin- af bet winstpercentage vaststellen dat jaarlijks j dj hof)r de'hoogte met de voor- nen vinden. Kinderen kunnen daarbij lijk ten top als de heer v. d. Molen zijn beweringen verduidelijkte met 'een proef. gasslang door een van alluminium is al even practisch. By het G.E.B. worden de verschil- En enthousiast werd geklapt, toen I len getoond tusschen goede en slechte de heer v. Vliet onder de pauze mee-1 (deels zelfgemaakte) electrische ap paraten. Onder de slechte zien we ver schillende zeer gevaarlijke exempla ren, waarmede doodelijke ongevallen hebben plaats gehad. Het verdient daarom altijd aanbeveling bij den De electriciteit en het gas, hoewei in zekeren i Musis, waar de tentoonstelling be- I aanleg van een electrische leiding des- deelde, dat zoo aanstonds nog een bedrijven en voor mij. Ons streven is wel het film ZOU gedraaid WOrden. Tijdens meest gericht in de richting van een vrij sterk de pauze werden de jongens en meis- afloopeiiti vastrechttarief. De resultaten dcaer p chocolade Onthaald, tenslotte doen. s Middags demonstreerde de heer I Verder wordt hier getoond hoe men J. J. Jagtenberg van Siemens Schu-I jangS electrischen weg waterleidingen kan ontdooien en netstoringen opspo ren. Wij behoeven wel niet te zeggen van hoe groote beteekenis deze toe stellen zijn. Vroeger kwam het voor dat men dagen achtereen naar een teekenis die een goede verlichting I een en ander vlug en gemakkelijk te voor de woning biedt. Een gezellig herstellen. interieur is moeilijk te verkrijgen zon der goede verlichting. Daarom moet de huisvrouw bij de keuze hiervan zeer voorzichtig zijn. Ook de stands der erkende instal lateurs, de firma's E.L.E.M., C. J. Marks, E. Dekkers en H. Meeth, ver dienen de aandacht. Zij zijn alle zeer Tot zijn genoegen kan spr. consta- I smaakvol opgezet en uitgevoerd en borgen voor deugdelijk werk, omdat het onder De Edisonfilm werd daarna vertoond, een strijkje dan de gezelligheid nog teeren dat meer en meer de architec ten zelf de verlichting reeds in hun bouwplan gaan opnemen, hetgeen de juiste weg is, daar het licht één moet zijn met de geheele architectuur. Spr. ging de ontwikkeling na van niet minder trekt de etalage der artikelen. De huisvrouw kan hier heel wat zien wat haar nu of in de toekomst te pas kan komen. Zoo b.v. een elec trische klok ook voor huishoudelijk Edison's kooldraadlamp, van de me- I gebruik wordt aanbevolen, een lucht- taaldraadlamp Arga en de half Watt- I ververscher, die tevens de zuurstof lamp; de laatst-nieuwe, de Argenta, rijke ozonlucht produceert, beval hij speciaal voor huisverlichting I Warenhuis Speet heeft een stand aan. I van smaakvolle artikelen, die vooral Spr. wees op de voordeelen van I in de belichting zeer fraai aandoet, electrische- boven gasverlichting. I Vooral 's avonds als de talrijke Na de pauze verduidelijkte de heer I lichtpunten ontstoken zijn en als een v. d. M. een en ander aan de hand van I lustig stukje muziek door de zaal een serie lantaarnplaatjes. I klinkt, biedt de tentoonstelling een Tijdens de pauze maakten de aan- I gezellige aanblik en hebben de stand- wezigen 'n rondgang langs de stands, houders druk werk om de nieuwsgie- waar zij veel bewondering toonden I rige bezoekers met de geheimen der voor de nieuwe apparaten die hen ge-1 geëxposeerde nieuwigheden op de toond werden. hoogte te brengen. Gistermorgen hebben voorts de leer- Er is werkelijk heel veel te zien. lingen der H.B.S.-H.H.S. en der ULO- Wie dat nog niet gedaan heeft moet school de tentoonstelling bezocht en vanmiddag of vanavond of morgen geluisterd naar een voordracht van zeker eens een kykje gaan nemen, den heer v. d. Molen over het licht. Dat zal zeker bevallen, temeer daar \'o- 35. Zaterdag 30 Apr. '32. 55e Jrg. 5 die op de tentoonstellingsdagen eenige wanr thans schaduwen de overhand hebben. Het I Het is thans 8 jaren geleden dat Ik in deze zelfde zaal de eerste tentoonstelling op het ge bied van gas, water en electriciteit opende. Waar om zoo lang is gewacht met de organisatie van de tweede tentoonstelling, kan ik moeilijk verkla- wel echter waarom juist nu aan deze ten- toonstellingslooze jaren een einde is gemaakt. Eigenlijk behoef ik voor u die vraag niet te be antwoorden, want velen uwer zullen oogenblik- kelijk het eenlg mogelijke antwoord op deze vraag geven. Het is hetzelfde antwoord dat de verklaring geeft van talrijke verschijnselen die tegelijk de aandacht vragen: do economische cri sis, van wier intensiteit velen het slachtoffer zijn geworden en aan wier breeden rug velen het behoud van hun gemoedsrust hebben te danken. Deze tentoonstelling moet dus worden be schouwd als een crisisverschijnsel en wel om twee redenen Ten eerste de mindere afzet, of althans min der dan verwachte toename van het gebruik der producten der gemeentelijke bedrijven. Ik moet hierbij een zeer nadrukkelijke uitzondering ma ken voor de cokes der gasfabriek; het bedrijf kan die niet in een zoodanige hoeveelheid pro- duceeren dat dit gelijken tred houdt met de aanvraag. Ten tweede is deze tentoonstelling een crisis verschijnsel, wegens de talrijke nieuwe toestellen op het gebied van water, electrlsch en gas, zoo wel voor huishoudelijk als voor industrieel ge bruik, die? den laatsten tijd zijn op de markt ge bracht. Immers ook dat Is een crisisverschijn sel, ook al spreekt het verband tusschen uitvin ding en crisis niet zoo duidelijk als dat tusschen crisis en winstderving. Nood maakt vindingrijk en nood heerscht in talrijke industrieën, ook in die welke zich bezig houden met de vervaardi ging van toestellen voor huishoudelijk gebruik van water, gas en electriciteit. Nood heerscht echter ook in vele gezinnen cn die nood dringt aan op bezuiniging door uitspa ring van grondstoffen en hulpmiddelen, hetgeen in verband met deze tentoonstelling beteekent een meer economisch verbruik van gas, water en j electriciteit cn bezuiniging door uitsparing van j arbeidskracht, hetgeen In 't gezin het gemak en de rust verhoogt. Door deze omstandigheden heb- j ben de technici zich verplicht gevoeld om die toestellen uit te denken, waarmede dat doel kan worden bereikt. Het is toevallig dat ik dezer dagen een artikel las in een der dagbladen, dat handelde over den tijd die de huisvrouw gemiddeld moet wijden aan de zorg voor haar gezin. In dat artikel werd een vergelijking getrokken tusschen de Europee- sche en de Amerikaansche vrouw, waaruit bleek dat de huisvrouw in Amerika, waar de rationa lisatie en mechanisatie ook in de huishouding veel verder dan bij ons is doorgedrongen, minder dan de helft van den tijd aan haar hulshouding behoeft te wijden dan de gemiddelde Europee- sclie huisvrouw. Het is een jaar geleden dat ik van een familielid uit Amerika hoorde dat hij een wekker had die niet alleen het tijdstip aan kondigde waarop hij 's morgens zijn dagtaak moest aanvangen, maar die tegelijk den electri- schen haard inschakelde. Dames en Heeren, U moet uit mijn betoog niet afleiden dat het de bedoeling is van de directie van het bedrijf om door deze tentoonstelling den afzet der productie kleiner te maken. Integen deel, de bedoeling is den omzet te verhoogen en dat doel wil de directie alleen bereiken door uw gemak en voordeel te dienen. Velen uwer zullen vermoedelijk, wanneer zij de toestellen bezichti gen, tot de overtuiging komen dat de aanschaf fing voor hen voordeelig is ter vervanging vim een ander hulpmiddel, dat tot heden werd gebe zigd. Zoo zou dus de gemeente den omzet van het bedrijf verhoogen. Daarentegen zullen er ook onder U zijn, die tot de ervaring zullen komen dat ze, wanneer ze mo derne apparaten toepassen, ook direct kunnen bezuinigen, hetgeen natuurlijk wel een vermin dering van den afzet beteekent. Maar daardoor Worden de artikelen toch des te meer aantrekke lijk, hetgeen voor anderen weer aanleiding zou zijn ook zulke apparaten aan te schaffen. Wij hopen van harte dat met deze tentoonstel ling zal worden bereikt het resultaat dat de di rectie daarvan verwacht. Maar ook wanneer deze verwachting niet ten volle zou worden bevredigd, dan nog mag deze actie der directie worden be schouwd als een sympathieke daad, want daar door kan zij opwekking brengen, waar wellicht moedeloosheid of berusting heerscht. Daardoor is het mogelijk dat een lichtstraal doordringt zekere controle geschiedt. De Gasstichtlng als instituut van de Neder- landsche Vereeniging van Gasfabrikanten tot touk hebbende de keuring van gasapparatcn en opleiding van geschoold personeel, is op één lijn te stellen met dq K.E.M.A. bij electriciteit. Met de opsomming van ccn en ander heb ik willen wijzen op de belangrijkheid der tentoon stelling en plaatselijk meer bekendheid willen ge ven aan de nieuwste prestaties op het gebied van gas- cn electrlciteitstoepassing. Ik ben er van overtuigd, dat hetgeen hier op dit gebied te zien is, aanspraak kan maken op eenieders belangstel ling en Ik vertrouw, dat vooral de huismoeders door de aanschouwing van het tentoongestelde zullen worden overtuigd, dat toepassing van gas en electriciteit voor hul&houdlijke doeleinden in deze gemeente in de toekomst op veel ruimere schaal behoort te geschieden, dan tot heden het geval ls. Ik eindig in de hoop, dat, de tentoonstelling in alle opzichten moge slagen cn dat zij zal staan In het tceken der algeheele belangstelling van de zijde der Ingezetenen. nieuwe leven in de ontluikende natuur vult onze harten met optimisme en met Gods hulp zal op timisme en vertrouwen tenslotte den muur neer halen die ons van een betere toekomst scheldt. In het vertrouwen dat dit toekomstbeeld zich in steeds scherper lijnen voor onze oogen zal ont- wilkkelen, verklaar lk deze tentoonstelling voor geopend. Na het Inleidend welkomstwoord van den heer van Vliet, directeur der gemeentelijke licht- en waterleidingbedrijven, die, in samenwerking met de plaatselijke installateurs, deze tentoonstelling heeft voorbereid; na het kernachtig openings woord van onzen hooggeachten heer burgemees ter, gevoel ik mij, als wethouder der bedrijven, gedrongen, bij deze openingsplechtigheid ook een en ander te zeggen. In algemeenen zin wil ik enkele punten, de tentoonstelling betreffende of daarmede verband houdende, naar voren brengen. Bij de doorlezing van het keurig verzorgde ten- toonstellingsnummcr, waaraan zoovelen door het schrijven eener bijdrage hunne medewerking ver leenden, valt het op, dat in verschillende arti kelen wordt gezinspeeld op mogelijke tariefsver lagingen (ook persoonlijk heb ik dit onderwerp even aangeroerd), waarom het mij dienstig lijkt, er hier thans iets over te zeggen. De monopolistische overheidsbedrijven kunnen aan dc gemeentekas ten goede komt en het ls een f I -i ie i:- ,i sinds jaren algemeen aanvaard beginsel, dat een 1 naamste bijzonderheden over het nooit zelfstandig de kraan opcnstel- redelijkc winst ook bij de gemeentebedrijven op licht. De belangstelling steeg natuur- I len- De Vervanging der lastige gummi- haar plaats is. Ik zeg met opzet REDELIJKE winst, omdat een tariefstelling, die dit redelijke zou overschrijden, naar meerdere kanten schaadt. Het is lang geen eenvoudige taak, om bij een voorgenomen tariefswijziging een ideale tarief stelling te ontwerpen. Voor gas en voor electri citeit zijn tariefswijzigingen reeds gcaulmen tijd een onderwerp van studie voor den directeur der tentoonstelling kunnen mogelijk een bespoediging j.J f t van voorstellen dienaangaande in de hand werken. Nu atlOOp ging het in de rij naar zin eikaars concurrenten, kunnen niettemin in de z}cbtigd werd. De tevredenheid steeg I kundigen aan het werk te zetten, het toepassing ideale combinaties vormen. Econo- tensjoUe nQg sinaas. lg zelfg onverantwoordelijk dit niet te vormen. misch, ls het gas aangewezen voor koken en ver warming en electriciteit voor verlichting en appelen werden uitgedeeld, kracht. In die natuurlijke ontwikkeling kunnen onze plaatselijke bedrijven zich onbelemmerd ontplooien, wat lang niet overal het geval is. L Als voorbeeld van een ideale combinatie is te ckertwerke voor de aanwezigen nieu- noemen de speciale gasbrander onder een elee- we electrische huishoudelijke appa- trisch gedreven waschmachlnc. Verder is op deze raten. tentoonstelling een van de nieuwste hulpmidde- 1.1.1 len tentoongesteld, die de bedrijven ten dienste Donderdag WHS er grOOte belang» staan en waarop ik bijzondere aandacht wil ves- stelling VOOr de lezing, Welke door tigen, n.i. een transformator voor het ontdooien den heer jj v M0ien werd gehou- I ondergrondsche storing moest zoeken van waterleidingen (onder- of bovengrondsche) dgn Qver moderne Woningverlichting. I 0f dat bevroren leidingen veel onge- Door het stuwen-van een sterken stroom van lage P D I «T 1 spanning worden kleine temperatuursverhoogin- Spreker wees daarbij op de groote be- rief veroorzaakten. Nu is het mogelijk gen van de leidlngwanden bereikt, waarna het mm' 1-- - 1.1...1..1. ontdooiingsproces verrassend snel plaats heeft. Proeven hiermede zijn in het slachthuis met goed resultaat genomen. Hetzelfde toestel is ook te gebruiken voor het opsporen van kabclstoringen door het meten van spnnningsafvallen. Ook hier heeft het zijn deug delijkheid afdoende bewezen; het is een zeer groot gemak, daar het vroeger dikwijls voorkwam dat men dagenlang naar een ondergrondsche stoornis moest zoeken. Zeer Interessant en tevens van groot belang voor hen, die gasleidingen moeten laten aanleg gen of uitbreiden, is de tentoonstelling van een goede en van. een slechte leiding. De Invloed van de' doorsnede der leiding op de doorstroomings- hoeveelheid blijkt hier van zeer groote beteekenis te zijn. Daarnaast worden op overtuigende wijze de drukverliczen gedemonstreerd, veroorzaakt door scherpe bochten of knieën. Dames en Heeren, op gevaar af te veel van uwe aandacht te vragen voor mijne woorden, wil ik toch ook nog even wijzen op een inzending van de K.E.M.A. (N.V. tot Keuring van Electrische Ma terialen te Arnhem). De doelstelling dezer N.V. is: te komen, tot keuring van alle electrische mate rialen en apparaten. De inzending, hier geexpo- seerd, van goedgekeurde en van slechte materialen (met welke laatste, zooals de beschrijving aan toont, meerdere zeer ernstige ongelukken zijn ge beurd), teekent de tegenstellingen zeer scherp en toont duidelijk aan, dat electriciteit zich niet leent voor knutselaars of om het zoo te noemen huisindustrie. De gevaren zijn te groot en de K.E.M.A. beschouwt het daarom als een voornaam gedeelte harer taak, om zulks het publiek op aan schouwelijke wijze aan te toonen. Een ander instituut, dat niet minder beteekenis heeft, is dat der erkende Installateurs. Voor elec triciteit bestaat dienaangaande reeds een regeling, doch het ls de bedoeling, dot in de toekomst ook voor gas in te voeren. Dit biedt het publiek waar-

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9