Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. K Op i EUILLETOM buitenland. Archibald Marshall. moord op President Doumer. ui Doumer, de Fransche president, de gevolgen van den aanslag Vrijdagmiddag op hem gepleegd niet meer kunnen overleven, jagmorgen Is hij aan zijn ver- lingen, die wel gevaarlijk maar niet bepaald doodelijk geacht overleden, tweede Fransche president dus slachtoffer 13 geworden vaneen iliigen aanslag. Ook de vierde lede president immers, Sadi Car rie! in 1894 onder de dolksteken ten buitenlandsch (Italiaanscb) ehlst. ae moord echter schijnt zonder i-npolllieken ondergrond lezijn, en resident Is dan ook het slachtoffer rden van een zlnnelooze daad •tn waanzinnige. jmer Is van eenvoudige afkomst, serd In 1857 Ie Aurillac geboren, ronkelljk onderwijzer voelde hij de politiek getrokken en zoo- :de kwam hij op 31-jarlgen leef- Icde Kamer. Hij debuteerde daar de zeer radicale zflde, doch on- dlt wees Leon Bourgois hem 5 als zijn minister van fi ïan aan. tegen den zin van zijn politieke Jen heeft hij daarna den p03t lomen van gouverneur-generaal ,jdo-Chlna, in welk hoog ambt itel goeds heeft tot stand gebracht, inkele politieke nederlagen, kwam Mflog en Doumer werd aangewe- om mede de verdediging van i te organlseeren. Vier zijner s lieten In den oorlog het leven ider Brland was hij vervolgens 1921 tot '26 mi nister van fi iar- Vanaf 1927 tot zijn president ipwas Doumer voorzitter van den ut. Vorig jaar werd hij als op- van Doumergue gekozen tot president. Tesamen met Brland was hti hiervoor candidaat. F»ankrijk heeft In Paul Doumer een edele president verloren, een man die boven de partijen stond en die de algemeene achting had. Het lijk van den president is kort na zijn dood overgebracht naar het Eysé waar het werd opgebaard. De uitvaart, die op staatskosten ge schiedt, zal a.s. Donderdag plaats hebben. De dader. De dader van den moord Is een Rus sisch emigrant die 37 jaren oud is en den Indruk maakt een waanzinnige te zijn. Hij beschuldigt zichzelf betrokken Ie zijn bij de ontvoering van Lind bergh's zoontje. Na zijn uitwijking uit Rusland was Qorgulof eerst metselaar in Praag. Hij werd door de regeering In staat ge steld aan de Praagsche universiteit In de medicijnen te studeeren. Hij oefende daarna In Ooeding en P/erau de ge neeskundige practljk uit. doch hij zag zich gedwongen de wijk te nemen na eenige verboden manipulaties. Hij trouwde met een Z vitsersche en woonde nu te Monaco op een villa De toegang tot Frankrijk was Gorgu. lof ontzegd, hij was reeds vroeger uit het land gezet. De dader heeft voorts eentge boek jes en gedichten geschreven. Hij heeft getracht te Praag een Russische fascis tische organisatie le stlch'en, waarin hij echter niet slaagde Hij beschouwde zichzelf als een soort verlosser der wereld. De politie acht het niet onmogelijk dat een terroristische organisatie Gor- gulof betaalde voor de uitvoering van den moord. Het défilé in het Elysée Met voorbeeldig geduld heeft hei volk Maandag voor den doode ge— d'fieerd. Voetje voor voetje kwam de eindelooze file vooruit. In het begin van den middag duurde het twee uur, voordat men tot het paleis toegelaten werd. Later tegen het uitgaan van winkels en kantoren zwol de menigte aan. Zwijgend of fl j sterend getroostte men zich het lange wachten onder de druipende boomen. Over den rijweg gleden de auto's geruischloos voorbij Het E'y -ee draagt zwaren rouw. De lantarens ztyn in lamfers gehuld en boven de poort werd de nationale driekleur In een zwart fl eis aange bracht. De luifel boven den ingang is in een zwart en wit baldakijn her schapen. in de zalen, waar men door heen moet, staan de kransen tegen den muur. Het lijk is in de groote zaal opgebaard die in stijl ge tooid werd. 11 tegenstelling met de aanvankelijke bedoeling Is het voor ieder zichtbaar. Het werd gekleed In rok met over de borst het lint van het legioen van eer. Het gelaat Is bleek als was. Rondom staan candelabres en werd een bekleeding van eikeblaren aangebracht Er achter rijst de monu mentale catafalk. Officieirn betrekken er in de houding de wacht, door oud- strijders in bu'gerkieeding geassisteerd. Gedempt licht bestraalt de cenotaaf van achteren. De massa golft aan weerskanten langs de baar en verlaat het palels door den tuin. Op ver langen van mevrouw Doumer zal zijn gebeente niet In het Pantheon maar in het familiegraf rusten waar al de 'an „De Echo van het Zuiden". vier zoons werden bijgezet. Wel zal j de kist gedurerde eenlgen tijd voor het Pantheon opgesteld blijven. De Communistische organlsat'e in het spel? Het resultaat van het tot nu toe ge voerde onderzo» k, doet de vraag rijzen of Gorgoelof misschien slechts zwak zinnigheid voorwendt, en dat bij het weikiuig Is van een communistische organisatie. De z g. „goene partij" waarvan de moordenaar zich lid noemt is misschien de rechtervleugel van de bolsjewisten. Gorgoelof beschikte bovendien over groote bedragen aan contanten Men moet zich afvragen hoe hij aan dit geld is gekomen. Het is niet onmog elijk dat deze hem door die organisatie zijn verstrekt. Daarop duidt ook het feit dat O die eerst in armoede te Parijs leefde plotseling In goeden doen Is gekomen. De toestand ven Claude Fa tè-e De bij den moord op president Doumer gekwetste schrijver Claude Fdoè e. is geopereerd. Zijn toestand is zoo goed als die maar kan zijn. Tragisch gevolg van den moord De moord op den F, anschen staats president heeft indirect een tweede slachtcffr gelscht. Een te Parijs wonende Russische emigrant, die den moord op Doumer beschouwt als een onteering van alle In het buitenland wonende Russen, is uit het venster zijner woning op straat gesprongen. In hoogst zorgwekkende toestand werd hij naar een ziekenhuis overgebracht en daar ts hij gestorven. Voor zijn overlijden verklaarde hij zich het leven •e hebben benomen omdat hij de mis daad van G jrgoelof niet kon overleven De Kamerverkiezingen In Frankrijk. Bij de Zondag ln F.ar.krljk gehou den herstemming is het inhetgeheele land rustig gebleven. Het voorloopige 'esuitaat van de eersie en tweede stemming is thans bekend gemaakt. De getallen tusschen haakjes geven het aantal zetels in de vorige kamer aan. Onafhankelijker, 5 (8); Rep. dem. Unlt( gfoep Marlr,) 76 90) Links Republikeinen (Tardieu) 72 101); Onafhankelijk republikeinen 28 (26) Demokratfsche volkspartij 16 (19); Links radicalen en onafh rad.(lncl. groep F/ai klIn Bouillon) 61 (90); Socialistische radicalen (Herrlol) 156 (109); Soc. republikeinen en Fransche socialisten (Painlevé de Monzie) 36(3?) Socialisten 129 (112) Communisten 23 (15) De uitslag van de herstemming heelt de veiwachttng van links overtioffen. In de nteuwe Kamer zullen de radi calen ongeveer 151 man steik zijn en de socialisten 130 De oppositie van gisteren is ln een meerdeiheld ver— keeid De meeste aanwas geldt de drie elementen van de linkerzijde. De Kamer schijnt meer links te zullen zijn dan die van 1914 en van 1924 De nieuwe president van Frankrijk. Painlevé trekt zich terug als candi daat voor het Presidentschap. De verkiezing van den Senaatsvoorzitter Lebrun ts thans zoo goed als verztkeid. Albert Thomas plotseling te Parijs ovei leden. De directeur van het Internationaal Aibeidsbureau te Gei c rn vroegere F/ansche minister, Albert Thomas, is Zaterdag tegen middernacht tn de- toiletten van een restaurant bij het station Saint Lazaie te Parijs ten givolge van een hartverlamming over leden. Tegen elf uur trad de heer Tnomas de gelegenheid binnen en bestelde een glas rum. Nadat hij eenige teugjes had gedronken, begaf hij zich naar de toiletten. Door zijn langdurige afwezigheid ongerust ge worden, waarschuwde de ktlh.er den eigenaar, die den hem onbekenden gast op den steenen vloer vond liggen. De politie zorgde voor de overbrenging van den bewustelooze naar het Hö.}!tal- Beauj n, waar de artsen slechts den Jood konden constateeren. Albert Tnomas was Zaterdag te Parijs aangekomen teneinde ztjn siem W0*NS»A6 11 MEI 1912. 65c JAARGANG e Echo van het Zniden, jitluijkschi' en Langstraatsche Conrant, Dit blad verschijn! lENSDAG en ZATERDAG, ■ten, Ingezonden stukken, gelden enz. iflDCO te zenden aan den Uitgever. ■,Dementsprys per 3 maanden ƒ1.25. [co P Post door geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STMMBRVKKSIUJ ANT#*N TIWLWH. Telefoon No. 3tt. Telcgr.-ftdrce: ECHÜ. Prijs der Advartentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EERSTE BLAD TWEE BLADEN. rr NUMMER BESTAAT UIT Naar het Engelsch van ftarop wijdde hij zijn aandacht aan moeder; hij hief haar vol zorgzame ierheid op en riep tegelijkertijd om D'. die op het eerste geluid van zijn de trap kwam afrennen. Samen e?en ze mevrouw Greenfield naar 'n i en poogden haar weer tot bewust- tc brengen, terwijl de verschrikte Niger, ineengedoken in zijn hoek ebtig naar hen staarde. 'ggv, handig en doortastend, hield ijverig bezig met de roerlooze ge- op de sofa, maar dat belette haar 'nu en dan haar blik op den vreem ie werpen. En toen ze hem goed op men had, kwam er een gevoel van dchtjng over haar. Hij week zoo ten mniale af van de voorstelling, die zich van George's vader zou maken, ie niet kon gelooven dat de veron- 'lelling van den jongen Greenfield "was. Noch zijn door drankmisbruik mt en verwrongen gezicht, noch de erige houding van zijn lamlendige kite wekten ook maar in de verste 'f het vermoeden dat deze schun- 1 schooier ooit, zelfs in de beste ja- ran zijn jeugd, ook maar eenigszins joede manieren en distinctie kon «n bezeten, die George's vader on- pld moest hebben gekenmerkt. Bo- 'en was het denkbeeld, dat zulk een °pen sujet ooit maar de geringste '■"jetie zou kunnen hebben gehad met 'ijn beschaafde, edele vrouw als '°uw Greenfield, volmaakt onaan- ï'Ük. duurde niet lang of Mevr. Green kwam weer tot bewustzijn, en naar- lar geest helderder werd, scheen het alsof ze trachtte al haar geestkracht in te spannen om zich te verzetten te gen de lichamelijke zwakheid die haar misschien zou kunnen beletten zich te doen gelden bij de ophelderingen, die thans onvermijdelijk waren. j O George, hijgde zij. Je weet niet, wat je gedaan hebt. Kom moeder, gaat u maar wat rus ten, antwoordde George. Ik zal toch wel zorgen, dat die kerel er niet van door gaat en morgen moet u me maar eens duidelijk uitleggen wat u eigenlijk van hem te vreezen hebt. Neen, neen, weerde zijn moeder ontsteld.af. Hij moet vannacht nog het huis uit. Peggy, je moest nu maar naar bed gaan. Ik heb liever niet, dat je nog langer hier blijft. Maar Peggy liet zich zoo niet afsche- pen. Ik ben "geen kind meer, moeder, verklaarde ze op beslisten en ernstigen toon, en misschien hebt u aan mijn hulp nog wel meer dan aan die van George. Ik voel me verplicht niet van u weg te gaan- Laat haar maar liever blijven, raad de George aan. Peggy is in alle opzich ten uw dochter en mijn zuster. Wat er aan het licht mocht komen, laat zij het ook hooren. Er moeten geen geheimen meer tusschen ons drieën bestaan. Geheimen!, zuchtte de gekwelde vrouw. Maak mij daar geen verwijt van George. Ik heb nooit iets verborgen ge: houden, waarvan de geheimhouding mij niet was opgelegd. Neen, moederlief, dat weet ik wel, gaf George toe, maar nu bent u verplicht om niets meer te verbergen. I' moet mij op de hoogte brengen van wat deze ke rel van u verlangt en waarmee hij u angst kan aanjagen. Dan kan ik uitmaken wat ik met hem beginnen kan. En vóór alles dien ik te weten wie hij is. De op den vloer ineengedoken vreem de was gedurende dit gesprek weer wat tot zich zelf gekomen. Hij was overeind gekrabbeld, had wankelend een paar stappen naar voren gedaan, en met zijn hand op tafel steunend keek hij met kwaadaardige blikken naar het drietal. Van de sofa, waarop zij lag tusschen Peggy en George, welke laatste zijn hand beschermend op haar schouder had ge legd, staarde Mevrouw Greenfield naar den man. Zij sidderde en er was inder daad iets beklemmends en angstaanja- gends in de verschijning van den boos doener met zijn ongeschoren gezicht, zijn vuile, havelooze kleeren en de loe rende, boosaardige uitdrukking in zijn oogen, die hij nu eens op George, dan weer op Mevrouw Greenfield liet rusten. Eindelijk verbrak hij het stilzwijgen, dat langzamerhand benauwend begon te worden. Je doet beter hem aan te raden mi) te laten gaan, richtte hij zich tot Mevr. Greenfield. Ik zou je er waarschijnlijk geen genoegen mee kunnen doen, als ik hem het zaakje uitlegde. Ja, ga maar heen!, kreunde mevr. Greenfield, en tegelijk wendde ze zich met een smeekend gebaar tot George. George, lieve jongen, riep ze uit, het is wreed van je my de geheimen van mijn verleden te willen ontwringen. Ik bid je, laat dien man loopen, zonder hem verder te ondervragen. Geloof mij toch, het is heusch beter dat je niet hoort, wat hij je helaas te vertellen zou hebben. Ter gelegener tijd misschien al heel spoedig zul je alles te weten komen en me dankbaar zijn, dat ik het nu voor je verzwegen heb, maar dan moet je nu ook aan mijn dringend verzoek voldoen. In haar angst en emotie bewoog zij zich rusteloos op haar plaats heen en weer en hief smeekend de handen naar haar zoon op. George was met diepe deernis ver vuld. Natuurlijk zou ik u nooit opzettelijk verdriet willen veroorzaken, moeder, zei hij vriendelijk. En ik zou van dien ellen deling niets gewaar kunnen worden dat u mijzelf ook niet zoudt willen mede- 1 deelen. Maar er hebben zich in den al- lerlaatsten tijd omstandigheden voorge- daan, die mij noodzaken u enkele vra- 1 gen te doen, waarop ik antwoord moet 1 hebben. Als u mij op uw woord van eer wilt beloven mij op alles hetgeen ik u zal vragen, te antwoorden, ben ik bereid dien vent te laten vertrekken. Kunt u 1 mij dat beloven? De man had een stoel genomen en zich I erin laten ploffen. Hij leunde achterover I met een dwaas vertoon van onverschil- ligheid. Mevrouw Greenfield hield het hoofd gebogen en gaf geen antwoord. J Wilt u mij die belofte geven, moe- der?, herhaalde George. I Ik kan niet, ik kan niet!, klonk het toen jammerend. Er is my uitdrukkelijk het zwijgen opgelegd. Ik zou mij niet graag van dezen schavuit bedienen om pressie op u uit te oefenen, hernam George. Maar er zijn enkele dingen, die ik eenvoudig moet te weten komen; ik heb daar recht op. Ik wil de bijzonderheden omtrent mijn afkomst kennen. Het is mogelijk dat de geheimen, die er tusschen u en dien ke rel bestaan, daar niets mee te maken hebben, en als u verklaart dat dit het geval is en u mijn vragen daarover wilt beantwoorden, zal ik hem laten gaan., nadat ik met hem afgerekend heb. Je geboorte, je afkomst^ smaalde de man in den stoel, een fijn meneertje ben je om van je geboorte te durven reppen! Zal ik hem op de hoogte bren gen, Jane? George kromp ineen, alsof hij een steek had gekregen. Er volgde een oogenblik van pijnlijk zwijgen. Mevrouw Greenfield zei niets; ze snikte stil voor zich heen. Toen ver mande George zich en viel op scherpen toon uit: Ik wensch dien schoft daar geen enkele vraag te doen. Het is my een gru wel, dat een dergelijke individu zich in één kamer met u en Peggv bevindt. Maak dat je weg komt, schavuit! Hij maakte een dreigend gebaar naar den man. .En als je je ooit weer in dit |iuis durft vertoonen, om het hoe dan ook, mijn moeder lastig te maken, sla ik je armen en beenen stuk en zal wat er nog van je over is, achter slot en grendel laten zetten. En nu oogenblikkelijk de kamer en het huis uit of ik sta niet in voor de gevolgen! De tafel vormde een versperring tus schen George én den indringer, die wel zoo verstandig was zich daarachter te blijven verschansen, toen hij antwoord gaf. Zoo, moet ik maken dat ik weg kom?, klonk het brutaal. En je bent van plan mij af te ranselen en mij dan achter de tralies te zetten, zeg! Zijn schorre dronkemans stem werd steeds luider en ging langzamerhand over in schreeu wen. En wie denk je, dat meer recht zou hebben hier te zijn dan ik, als ik er plezier in heb, vervolgde hij op grove ruzie-toon. Wie heeft meer recht op het geld dat hier verbruikt wordt dan ik en op het geld waarvan jij een opvoeding boven je stand hebt gekregen? Wie heeft er meer recht op de plaats naast die vrouw daar, dan ik? Wie ben ik, vraag je, wie ben ik? Ik zal je eens vertellen, jongetje, wie ik ben. Mevrouw Greenfield was by zyn laat ste woorden overeind gekomen en na n afwerend gebaar tegen Peggy, die haar wilde ondersteunen, keek zij den onbe houwen bruut, wiens stem hoe langer hoe opgewondener was gaan klinken, recht in het gezicht. Zwijg, zei ze op beslisten bevelenden toon; er was iets in haar optreden, dat den man scheen te imponeeren en tot zwijgen bracht. Daarop wendde zy zich tot George en vervolgde volkomen beheerscht: Hy is mijn echtgenoot. Een diepe zucht ontsnapte George. Ln mijn vader, voegde hy er met trillende stem bij. Neen! Deze krachtige uitroep kwam uit den mond van iemand, die juist ongemerkt de kamer was binnen gekomen. Mevr. Greenfield zonk weer op de sofa en ver borg haar gelaat in de handen. „God dank!" fluisterde zij. De overigen wend den gelijkertijd het hoofd naar hem, stom verbaasd, om niet te zeggen (loo- delyk verschrikt bij den aanblik van dit onverwachte bezoek in het holst van den nacht. Peggy en George slaakten een kreet van verrassing, terwijl de man, die zooeven gesproken had, zich, bevend over zijn heele lichaam, weer in de stoel liet vallen en zich de zweetdruppels van het hoofd wischte. Het was Richards, die op zulk een geschikt oogenblik, als een Deus ex Mo- china was verschenen en die nu, zooals hij gewoon was, onmiddellijk de leiding in handen nam. Zonder aanvankelijk eenige notitie te nemen van de anderen, trad hij op de ineengedoken gestalte van den indrin ger toe en fluisterde hem iets in het oor. De man zei geen woord, stond op, nam zijn hoed op en zou de kamer uitgeloo- pen zyn, als George niet was opgespron gen om hem dit te beletten. (Werdt vervelgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1