m\ K l i Pinksternummer IK. 1 Provinciaal nieuws. Denkt tijdig aan Uw advertentie voor het Pinksternummer. Woensd. 11 Mei '32. 55e Jrg. tweede blad. terdag 5000 'n de OVEN ME" llaties; 1.25 f 0.60 0 50 0 35 rijzen] 47 IT, 2 i t aar >ed ro- iar •ok rdt 3005 Waalwijk, 10 Mei '32. inaalverblndtng Antwerpen-Rijn. De burgemeester van Waalwijk heeft joodlgingen verzonden voor eene ^.bijeenkomst, waarin Dr. van de j het kanaalvraagstuk West-Brabant behandjlen, in verband met de J,binding Antwerpen en den Rijn, daaraan verbonden nationale en urnationale belangen en waarbij ineens de economische ontwikkeling ',er provincie e.i ook onze streek i zeerste is betrokken, anneer men overtuigd is dat ook stem van de Langstraat ten deze ioord moet worden, zal een Comité Actie worden opgericht om verder noodige maatregelen te nemen. Bezoek Gemeentehuis. et bezoek aan 't Gemeentehuis arde leden van „Waalwijks Belang" plaats hebben Zaterdag 21 Mei des namiddags ten 2'/3 uur. De de Hoop, opzichter van den bouw, zich bereid verklaard de des- odlge voorlichting aan 't gezelschap even. Harmonie nSt. Crtspljn". '0e Harmonie „St. Crispijn" zal op ien Pinksterdag deelnemen aan het jderatief-concours dat te Zeist ge. !aden wordt. De harmonie komt uit de eerste afdeeling met de volgende immersMarche Riënzi van Wagner ile Secret de Pierrot van F. Popy Tooneeluttvoerlng R.K. H. B. S H. H. S. Henri Gbéon. De goede Reis of de Doode te paard. Aangemoedigd door het succes dat ij verleden jaar in Februari mochten jgsten met onze opvoering van Mo- jes-.Schurkenslreken van Scapln", larven wij dit jaar wederom met een goeelstuk voor het voetlicht te ko- al is het dcfn ditmaal met een uvre van geheel anderen inhoud en ekking: „de Goede reis, of de Doode paard" van den modernen Franscnen veelschrijver, Henri Ghéon. Henri Ghéon was vóór den wereld- oilog een indlvidualisilsch dichter en «slverwant van den grooten Fran- ben schrijver André Gide. Tijdens den oorlog, ln de loopgra- werd in hem de idee geboren r gemeenschapskunst, hetgeen uit lide zielstoestand voortvloeide als gelijktijdige bekeering tot hei olicisme. Zijn gevoelen was dat het echte öoneel uiteraard godsdienstig is. Hij baseerde zich op de onomstootelijke «aarheid der theorie dat het tooneel ill den cultus geboren is, bij de Qrieken uit den Dyonusosdienst en bij iioGtiristen in de Middeleeuwen rechts iireeks uit de liturgie der kerk. Men loerde de mysteriespelen eerst op in let koor der kerktoen er zich daar- :a profane elementen in mengden en de volkstaal langzamerhand het latijn, de laai der kerk, verving, speelde men de hoofdpoort der kerk, met den woonsten achtergrond die men zich denken kon. de dramatische sculptu- van het iy.npanon der kathedraal, de opstanding en de eindelijke be- techtiging der menschen voorstellende. Herst later werden de mysteries en nirakelspelen op het marktplein der «3d opgevoerd, voorstellingen die vaak weken achtereen duurden met zulk ten weelde van ensceneering en aan. kleeding dat de steden zich in wed. |«f uilpuiten en zware belastingen [noesten worden opgelegd De Renais sance echter maakte hieraan een einde tn de heidensche sfeer joeg de chris- klljke gedachte van het tooneel Ober- atnmergau heeft de traditie der my steriespelen tot ln onze dagen voort- tezet, terwijl hier en daar, o. a. ln Bretagne, nog gtïsoleerde sporen van christelijk tooneel te vinden waren. Henri Ghéon dan, komt voorname. 'Ik de eer toe na den oorlog een christelijke herleving op de bühne ge bracht te hebben. vormde te Parijs een tooneel- gezelschap waarvoor hij een groot jjntal werken schreef Hij was, gelijk Molière, auteur, regisseur en direc teur de troupe tegelijkik zou niet kunnen zeggen of hij, als z'n illustere voorganger, ook als acteur optrad. Eenige zijner tekendste werken /zfa: „Le Comédien et la G»4ce", ver gald door Willem Nieuwenhuis. onder Jen titel Genesius en door Eduard "erkade. met zeer groot succes te Am. "erdam in den Stadsschouwburg ge deeld. Dan .de Arme onder de Trap" *3arin hij de twaalfde eeuwsche hei- Wegende verwerkte van het leven ?an St. Alexis, verder .La Farce du Pendu dépendu" en ten slotte noem Ik dan het stuk waar het oog van onzen bekwamen regisseur, den heer B. v. d. Linden op gevallen is: „De Goede Reis of de Doode te Paard". Ghéon heeft dit stuk eerst na den oorlog geschreven en vond ditmaal zijn inspiratie in het Mirakelboek vao Compostelia, in de middeleeuwen, na Rome de voornaamste bedevaartplaats der Christenheid, waar men St. Jaco. bus vereerde. Zooals in het middel, eeuwsche tooneel geeft de verbinding van het mysterieuze met het komische een geheel eigen sfeer aan Ghéons werk. Een korte inhoud diene om het spel beter te kunnen volgen. In het eerste bedrijf zien wij een groepje pelgrims zich opmaken ter beevaart naar Compostelia in Spanje. Zij leggen onder elkander een plech- tigen eed af, elkander niet te verlaten, tenzij om een hoogere reden. Een hunner, Norbert, wil den eed niet af leggenhij is een stille, edele figuur, de heilige uit de groep, doch wordt door de anderen gesmaald en gewan- trouwd. In het tweede bedrijf, wordt een van het gezelschap, de jeugdige priester student Felix ziek. Men vepleegt hem in een hut, op een eenzame plek in het woud. De anderen worden echter doordli oponthoud ongeduldig, zij denken voornamelijk aan de stoffelijke belan gen, die zij in hun streek achterlieten, de eene z'n zaak, de tweede z'n oude vader die wegens z'n spaarpot door de huishoudster wordt opgevrijd, de derde z'n meisje dat niet langer op hem wachten wil Zij verlaten den zieke onder allerlei drogredenen, zij beloven een dokter te zullen zenden en gaan naar een nabij zijnde haven om vandaaruit per schip de reis voort te zetten. Alleen Norbert, hij die geen trouw, heidseed heeft afgelegd, wil den zieke niet achterlaten en blijft. Felix sterft kort daarop in zijn armen. St Jacob verschijnt dan in volle wapenrusting, neemt het lijk v. Felix mee «óór op z'n witte paard en Nor bert achter zich en vaart zoo door de. lucht naar Compostelia, waar zij «óór de anderen aankomen. in het derde bedrijf zien we de groep beevaarders, na voorspoedige zeereis ln de groote pelgrlmsherberg van Compostelia binnentreden. De waard laat hen in de eenige vrije kamer die hem nog rest, doch bekent dat in het aangrenzende vertrek het lijk van een jongeling ligt opgebaard. Na aarzeling besluiten zij, al huiverend, toch maar te blijven daar zij anders onder den blooien hemel zouden moe ten overnachten. Norbert komt uit de doodenkamer, tot aller ontsteltenis en verhaalt den dood van Felix en hun hemeische reis. Nadat ze allen, vol v/roeging. ge. beden hebben bij Felix' lijk, schrijft St. Jacob hun als boete voor den terug tocht enkel te voet te ondernemen Het stuk sy nbollseert dus voornamelijk de verheerlijking van de deugd der trouw. Het is te hopen, dat de heer v. d. Linden, die geheel alleen, gedurende z'n vrijen tijd, met buitengewone toe. wijding cT& regie van dit sobere, doch moeielljke stuk heeft geleid en met hem zijn jeugdige spelers, evenveel bijval mogen ondervinden als verleden jaar met Molières Schurkenstreken van Scapln het geval is geweest. G. v. I. Tennisclub mTtoltlbu. De Waalwijksche tennisclub „Tioltlb". welke opgericht werd 5 April 1912, viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. Deze vereenlging, welke met veel animo het nieuwe speelseizoen be gonnen is, heeft momenteel 24 leden, terwijl een aantal donateurs haar steunen. Met de Pinksterdagen heeft de club onderlinge wedstrijden georganiseerd, bij welke gelegenheid het 20 jarig be staan eenigszins feestelijk zal worden herdacht. Wij hopen t.z.t. de uitslagen der gehouden wedstrijden te vermelden. Voorts staan ln dit seizoen enkele wedstrijden tegen vreemde clubs op het programma. Wij wenschen de club het beste succes. Mooie Bekroning. De heer Cor. v. d. Wiel, dames-en heerenkapper alhier, heeft op het Zon dag te Amsterdam gehouden Interna tlonaal kapconcours en buitengewoon succes behaald. Hem wérd nl. het eere. diploma voorbehandeling met de Per manent Wave installatie .Eu^ène" itgereik'. Deze onderscheiding w<>rdt slechts hoogst zelden gegeven. Een mooi succes dus, getuigende van de uitstekende vakbekwaamheid van dhr. d. Wiel. Waalwijksche Zwemvereenlglng. De jaarlijksche algemeene vergade. ring van de Waalwijksche Zwemver eenlglng. die Maandag in Hotel .de Twee Kolommen" gehouden werd, was weer verre van algemeen. De meeste leden durfden blijkbaar niet de tegenstrijdigheid begaan van in hun winterjas naar een vergadering der zwemclub te komen en waren daarom maar thuis gebleven. De Voorzitter de heer P. Treffers hoopte in zijn openingswoord dat de vergadering ondanks de geringe op komst toch tot vruchtbare besprekingen zou komen. De notulen der laatstè algemeene vergadering, die in 1929 gehouden werd, werden, na voorlezing door den Secretaris de heer Jacq Spijkerman, zonder opmerkingen goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het jaarverslag, waaraan de Secretaris zeer bijzondere zorg had besteed. Daar de beide voorgaande jaren immers geen vergaderingen gehouden zijn was het verslag uitgegroeid tot een terugblik over de 3 afgeloopen seizoenen 1929, 1930 en 1931. Wij kunnen slechts enkele punten uit het uitgebreid verslag aanhalen. In het seizoen 1929 werd de duik- toren geplaatst, die een zeer groote attractie voor de zwemmers, en een aanwinst voor de Inrichting ls ge bleken. Op 5 Aug. 1929 werden groote zwemwedstrijden georganiseerd, die een uitstekend verloop hadden. De beste Brabantsche zwemmers namen hieraan deel en ook de Waal«vljksche zwemmers iiijjefojir tegen dezen sterken tegen|||jit; eir?Bge successen behalen. Reeds ftnwdat seizoen werden pogingen in4 'F werk gesteld om den weg naar het bad ook voor auto's berijdbaar te maken, waartoe het laatste gedeelte moest worden ver- breed. Er werd toen een berotp gedaan op den gemeenteraad, die echter afwijzend beschikte. Daardoor moest deze verbetering achterwege blijven. In 1930 werd nogmaals een beroep gedaan op den gemeenteraad, ook toen echter moest de poging schip breuk lijden, daar aan de door B. en W. gewtelde voorwaarden niet kon worden voldaan. Het seizoen 1930 had overigens een normaal verloop. Da inrichting bleek toen al te klein en daarom werd in Maart 1931 besloten nogmaals een adres aan den gemeenteraad te richten, met het doel de zaak nu ineens flink aan te pakken. Tot subsidie kon de raad ook toen echter niet besluiten, doch wel werd een renteloos voorschot van f 425 gegeven. Daardoor was de vereenlging in staat de uitbreiding te doen ge schieden, terwijl tevens een nieuwe boot kon worden aangeschaft. Ook de weg is in dat seizoen veel verbelerd. Overigens hadlen in 1931 geen bijzondere voorvallen meer plaats; wel bleek het dat de badmeester zich niet meer geheel aan zijn taak kon geven, waarom voor 't nieuwe seizoen dan ook naar een nieuwen functionaris werd omgezien. De Secretaris sluit zijn verslag met de hoop dat 1932 een goed seizoen met een fl nke ledenaanwinst zal worden. De Voorzitter bracht den Secretaris een dankwoord voor zijn uitstekend verzorgd verslag De Penningmeester de heer L Bo h was verhinderd de vergadering bij te wonen waarom een uittreksel van het financieel verslag door den Voor zitter werd voorgelezen. Hieruit bleek dat de totale inkomsten f 1311.75 bedroegen, waaronder een bedrag van f661.25 aan contributies. De uitgaven w.o den bouw der nieuwe kleed kamers, aanschaffing boot, verbetering weg, waren totaal f 1251 78 zoodat er nog een saldo van f59.97 bleef. Daar echter nog enkele rekeningen te betalen zijn zal dit saldo in een nadeelig slot verkeeren. Hierbij dient echter in aanmerking te worden ge nomen dat het vorig seizoen groote onkosten zijn gemaakt, die dit jaar natuurlijk niet zullen terugkomen Daarom zijn de vooruitzichten niet ongunstig. De heeren N. van Loon en j. van Heeswljk werden aangewezen om de bescheiden van den Penningmeester te onderzoeken. De Voorzitter deed daarna de mede deeling dat badmeester Slaats wegens drukke werkzaamheden voor zijn functie heeft bedankt. Zijn plaats vervanger is gevonden In den heer Frautscher en spr. sprak de hoop uit dat deze zich met ijver aan zijn laak zal wijden. De heer N. van Loon verzocht het bestuur in overweging te nemen het bad voor de dames 's middags voor taan om twee uur open te stellen. Deze maatregel is tot nog toe achter wege gebleven omdat de vorige bad meester weinig tijd had. De heer Raaymakers en enkele andere leden klaagden er over dat verschillenden die nog geen diploma hebben op het diepe bassin worden toegelaten, hetgeen onverantwoordelijk is en op den duur tot noodlottige gevolgen moet leiden. De Voorzitter zeide dat hierop voortaan streng zal worden toegezien de nieuwe badmeester zal een nieuwe instructie krijgen Voortaan zullen de eden hun kaarten ook altijd moeten meebrengen, anders kunnen zij niet worden toegelaten. Voorts nam het bestuur nota van enkele geuite wenschen tot het aan brengen van een nieuwe springplank en tot verwijdering van den hinder lijken betonpaal vooraan in 't diepe bassin De heer N. van Loon brak weer een lans voor het gezinsbad. De Voorzitter moest tot zijn spijt zeggen dat hiervan^nieis zal kunnen komen. Hij wees daarbij op de ver leden jaar geschapen gemeentelijke verordening, terwijl ook de verhuurder van het Hoefswiel hiermede niet zou accootd gaan. De heer J. Blok zou graag zien dat de vereenlging bij den Nederlandschen Zwembond aansloot, daar de leden anders niet aan bondswedstrijden kunnen deelnemen. De Voorzitter achtte deze vereenl ging daar niet het aangewezen lichaam voor, daar de meeste leden geen sportzwemmers zfln. De contributie die naar spr. verwacht wel per lid zal gerekend worden zou daardoor een bezwaar zijn. De heer Gragtmar.s uitte de moge. Hjkheid dat de sportieve leden in de vereenlging een clubje vormen om bij den bond aan te sluiten, In dezen geest zou z.l. ook een polo-club kunnen worden opgericht. De Secretaris achtte het niet wen. schelljk om een vereenlging ln de vereenlging le vormen Hij zal aan het bondsbestuur vragen of't mogelijk is dat slechts een groep leden der vereeriging bij den bond aansluit. Nadat de Voorzitter nog gezegd had dat het bestuur zal trachten het weggedeelte dat tot de Tweede Zeine behoort te doen verbeteren werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid. De Voorzitter herdacht 't plotseling overleden bestuurslid de heer Jac. Trlmbach, die altijd een goed er Ijverig bestuurslid geweest is en vooral voor de j >r gere leden veel heeft ge daan. Zijn dood heeft het bestuur ten zeerste getroffen. Spr. bracht dank aan de leden der vereenlging dfe het initiatief hebben genomen om geld ln te zamelen voor een krans der ver- eeniglng. Van de familie Trimbach was een dankschrijven ingekomen. Bij de stemming voor deze vacalure werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Somers, die tevoren was aanbevolen ais vertegenwoordiger der jongere leden. Voorts werd nog gesproken over de zwemtljden, die tenslotte werden vastgesteld evenals de vorige jaren; alleen een vervroeging der opening op de middagen, die voor de dames zijn vastgesteld zal het bestuur in overleg met den badmeester over wegen. Door den Voorzitter werd er nog eens ex'ra op gewezen dat voortaan streng de hand zal worden gehouden aan de bepaling dat 20 minuien voor het einde van den zwemtijd het water moet verlaten zijn. Spr. verzocht de leden ook het den badmeester zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Nadat door de aanwezigen nog enkele wenschen waren geuit, o.a. tot aanschaffing van een kano, waarvan echter voorloopig nog niets kan komen, werd deze geanimeerde ver gadering door den Voorzitter met een dankwoord gesloten. De opening van het bad heeft plaats op Maandag a.s (2den Pinkster dag). De inrichting is op dien dag alleen voor heeren geopend en wel van 12 uur tot half vier. Cursisten Llch. Opv. op excursie. Hoewel het lenteweer zich nog wachten liet, toch mocht het gewone Mei—tochfje naar den Roes»elberg niet langer worden uitgesteld. Het uitstapje ln September van 't vorig jaar was nu al meer dan een half jaar oud. Ze konden niet langer wachten, geen dag en geen uur! Vooruit dan maar weer I M ïar aangekeken de Zaterdag daarvoor de meest geschikte tijd Is en er op dien dag twee cursussen zijn, die voor 't ontzaglijke feit moeten verschoven worden, moest een en ander van te voren geregeld worden Dit geschied zijnde, zou het dus 7 Mei zijn. Spontaan gejuich in alie gelederen, toen de mare zich verspreid had. Met Zendt Uwe voor het advertentie niet te laat Indat Is uw en ons voordeel. Zoo eenigszins mogelijk DONDERDAG, klem van redenen werd aan ouders of verzorgers betoogd, dat het witte pakje tegen dien tijd neljes in orde moest zijn. Zeker er zou voor gezorgd worden I Eindelijk brak dan de langverwachte dag aan. Op het afgesproken uur waren de jongens present, zoodat precies om half drie de stoet vóór het turnlokaal kon worden opgesteld. Klaar Voorwaarts, marsch Links, twee Rataplan, rataplanzong de trom. toen de tamboer haar begon te kietelen. La gymnastfque, en vérl'é. Est salutalre ia jeunesse. Elle rend au corps la souplesse La vigneur et l'agillfé. (De gymnastiek is waarlijk heilzaam voor de jeugd Zij schenkt het lichaam lenigheid, kracht en vlugheid.) Zoo niet bij allen, toch was de waarheid van deze ontboezeming reeds uit gang en houding, bij velen te onderkennen De stoet richtte zich eerst Noord waarts, maakte rechtsom door de Groote Straat, zwenkte nogmaals rechis de Putstraat in en passeerde zonder ongeval den onbewaakten overweg. Hier. stopte de trom, wat het teeken is. dat de opstelling mocht verbroken worden. Het dubbele gelid loste zich dus op in groepjes en clubjes. Rennend, springend en stoeiend ging het thans op het doel af Bij den Galgenwlel vertoonde zich plotseling de heer inspecteur van politie, welks verschijnen het reeds verboden slootje-springen annrx het loopen op andermans grond, finaal beëindigde Even later onlmoette de stoet den heer uitgever van dit blad, die zich per fiets huiswaarts scheen te spoeden, niet ten onrechte beducht voor het dreigende zwerk. „Dat breng je d'r niet af", waarschuwde hij nog. Maar: Eens erin, altijd erin 1 Aan terugkeeren kon niet worden gedacht 1 Intusschen waren de goden van den hoogen Olymp met ons, want tegen verwachting bleef het zoo goed als droog tot de uitspanning „Berg en dal" van den heer P. van Eeuwljk bereikt was. Maar toen hield alie genade op. De beroemde Mei - regen, die ons allen groot gemaakt moet hebben, kletterde bijna een uur lang onverpoosd neer. leder zocht beschutting onder't veilige dak. Evenals aan alle lofzangen kwam ook aan die koude gietgelegenheld een einde. In 't Westen was de lucht al eenlgen lijd aan 't opklar. n en weldra hield de bui dan oek geheel op De oudere cursisten, die geen „apen van jongens meer zijn", hadden een kanjer van etn voetbal meegenomen. Den heuvelkam overklimmen. vlug 2 elftallen vormen, een terrein uitkiezen, dat alles was het werk van een oogenblik En nu aan 't werk, dat de spaanders er afvlogen 1 De jongeren schaarden zich om den leider, die een wandeling met hen maakte door de prachtige bosschage, die in de richting Kaatsheuvel den noordrand der zandvers uMng bedekt. De vader van den tamboer (den lammen boer, zeggen de jongens) die den leider gezelschap hield, zei: .Ik heb heb nooit geweten, dat het hier zoo mooi was!" 't Geen tot de conclusie mag Mden, dat er nog wel meer Waalwijkers zullen zijn. die het natuur schoon, dat de Roestelberg te be zichtigen geefr, ongemerkt vootbij loopen. Vanzelf bracht deze wandeling onze tippelaars op den zandweg, welke naar Kaatsheuvel leidt. Nog ongeveer tien minuten werd lir.ks omgeslagen en in een grooten boog werd de achterzijde (Zuidzijde) van den heuvelrug bereikt. Het aspect van daar op den kam is werkelijk schilderachtig en wordt, 't zij hyperbolisch, „Klein Zwitserland" genoemd Moeizaam werd de tocht voortgezet, tot vlak achter „den Roestelberg", waar op de inzinking, welke's winters meestal onder water staat, en waarop bij vorst ook wel geschaaist wordt, doch die thans geheel droog lag, onze voetbaNelfiallen om den eere-palm streden. Bij onze aankomst was de stand 7—3 in 't voordeel van de club „Holland". Spoedig wisten de Hol landers er nog 'n goaltje bij te fabrieken dus 8—3 in 't nadeel der Belgen. Dat was juist om kwart over zes. De leider stelde voor den strijd te staker, en op huis aan te werken. Doch dit ging zoo maar niet. Na eenige discussie werd besloten door te spelen tot er nog een bal zou gezet

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5