I ECHO 1 BET ZBIDEN 39. Zaterdag 14 Mei '32. 55e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. LOON-OP-ZAND—kaatsheuvel. De Raad dezer gemeente kwam Donderdagavond 7 uur in spoed- eischende vergadering bijeen. Voorzitter de E.A. Heer v. Besouw. Secretaris de heer M. v. d. Wee. Afwezig de heeren v. d. Hoven en Roestenberg, de laatste met kennis geving. De notulen werden tot de vol gende vergadering aangehouden. Aan de orde: 1. Nota bemerkingen Gem.-begroo- ling 1932. (Zie prae-advies vorig no.). De Voorzitter zegt nog, dat B. en W. getracht hebben de belasting voor de minder draagkrachtigen zoo laag mo gelijk te houden. Men zal moeten af wachten wat het volgend jaar nu te doen valt, want spreker ziet het einde van dezen toestand nog niet nabij. De heer Beerens vraagt, of het niet mogelijk is deze progressie ook in te voeren voor de opcenten op de andere grondslagen der Pers. Belasting. De Secretaris zegt, dat ook op de andere grondslagen reeds opcenten worden geheven. De Raad gaat zonder verdere dis cussie met het voorstel accoord. 2. Voorstel tot het aangaan eenev rek.-crt. overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten. Wordt goedgevonden. 3. Verzoek van P. Tiemersma te De Moer om vergoeding voor het be zoeken der Chr. School te Tilburg door zijn zoontje. Op voorstel van B. en W. wordt de vergoeding op 1.05 bepaald. 4. Bespreking advertentie-abonne ment Kaatsheuvels Nieuwsblad. B. en W. stellen voor dit contract te hernieuwen, daar de bekendmakin gen voor veel menschen een gemak zijn. Naar de aanplakpui komen toch maar weinig menschen kijken. De heer Grootzwagers meent, dat in dezen tijd, waar loonsverlaging en be- lastingverhooging aan de orde van den dag zijn, bezuinigd moet worden, waar dat mogelijk is. Dit kon z.i. op de eerste plaats op deze kosten. Te meer is spr. er niet voor, daar de ge meentenaren verplicht worden 't blad te betalen, terwijl het in de buiten gemeenten gratis verspreid wordt. De gemeente legt door het plaatsen dei- advertenties de ingezetenen feitelijk den plicht op een abonnement te ne men. Spreker is daaioni tegen nel voorstel. De heer Snoeren zag graag, dat het blad gratis verspreid werd. In Loon- op-Zand wordt het bijna niet gelezen evenmin in andere plaatsen. Daarom vindt spreker een bedrag van 150 te veel en hij is er dan ook tegen. Weth. v. d. Horst gelooft, dat het blad elders niet gratis wordt rondge stuurd. De heer Wijdemans meent, dat dit wel het geval is. De heer Snoeren gelooft, dat men het blad alleen leest om de aankondi gingen van dè gemeente, de rest leest men eenvoudig niet. Ook de heer Beerens vindt 150. veel te veel, temeer daar de meeste berichten in de andere bladen voor niets worden opgenomen. De Voorzitter zal nog eens infor- meeren, hoe de zaak in elkaar zit. z. Schrijven van de Nat. Commis- ligt, doch die er geen gebrnik tan maakt, toch rioolbelasting moet be talen. De Secretaris licht dit toe en zegt, dat de rioolbelasting in de straatbe lasting is inbegrepen. De afzonder lijke rioolbelasting geldt alleen voor looierijen. dal hij het kinderachtig vond hem voor zoo'n feit te verbaliseeren en dat dat toch ook niet de bedoeling van de wet kon zijn in dezen tijd. Kantonrechter vond deze laatste op merking belachelijk en maakte er daar om maar een eind aan door W. een boete van 5 gld. op te leggen. Op dezelfde plaats. In Loon-op-Zand hadden E. v. d. V., Van de Gezondheids Commissie is sie tegen het Alcoholisme inzake he- nog ingekomen het verslag van het perking van het aantal verloven. onderzoek der woning van v. Broek- I een metselaar uit Tilburg en A. v. S., De heer Dingemans meent, dat er I hoven, thans nog bewoond door A. E. I los werkman ujt Dussen, op dezelfde in Kaatsheuvel verschillende winkels I van Zuidweg. Het huis is onbewoon-1 p]aats links van den weg gereden. Zij zijn, waar bier voor plaatselijk ge- I baar. I Waren in de meening dat het klinker- bruik verkocht wordt. Zulke huizen I Van Ged. Staten is er nog 'n schrij- I pad daar Voor fietspad gold. Zij kwa- moesten ook onder het verlofsrecht I ven inzake de waterloopen. Indertijd I men er mef de minjmum-boete 0.50) vallen, meent spreker. I is de bepaling gemaakt, dat op zeke- De Voorzitter zag liever, dat zulke ren afstand van de waterloopen een afscheiding voor het vee moest wor den gemaakt, om te voorkomen, dat de kanten werden ingetrapt. Met Ged. Staten is een correspon dentie over dit punt gevoerd, waar van het slot is dat zij verzoeken de af. huizen onder de politie vielen. De heer Dingemans gelooft, dat zelfs niet alleen zwak-, doch ook sterk-alcoholische dranken geschon ken worden. De politie dient hierop streng toe te zien. 'n Raar geval. De zaak dreigde al op een sisser te eanige opheldering in de zaak komt. Ten slotte zit er niets anders op dan de zaak 14 dagen uit te stellen om den verbalisant, insp. v. Helsland uit Kaats heuvel, te hooren. Wij zijn benieuwd hoe die vork eigenlijk in den steel zit. Mej. R. is er zelf het beste mee, zij vindt het wel lollig zoo om de 14 dagen eens naar Waalwijk te mogen, ver klaarde zij buiten tegen het publiek. De heer Wijdemans gelooft, dat 't I kwestie nog eens te overwegen. B. en W. blijven van meening, dat hier een voorschrift moet gegeven knnnen worden en stellen daarom voor de redactie der bepaling onge wijzigd te laten. Wordt goedgevonden. Dhr. Nijkamp vraagt ten slotte nog voort te maken met afbraak van het misbruik veelvuldig oude schoolhuis, hetgeen de voorzit ter toezegt. Daarna gaat de Raad in geheim comité. niet makkelijk is deze lui te snappen. De Voorzitter zal de politie nog eens extra op deze zaak opmerkzaam ma ken. De heer Grootzwagers vindt het heel goed, dat de winkeliers hun in komsten trachten te vergrooten door bier te verkoopen. Hij gelooft niet dat het genoemde voorkomt. Het verzoek wordt voor kennisge ving aangenomen Bij de rondvraag vraagt dhr. Groot- zwagers aan het bestuur van den Werkliedenbond een afschrift te stu ren van het Werkliedenreglement. De Voorzitter zegt dit toe: Voorts vraagt dhr. Grootzwagers zullen afloopen, en wij vreesden al on ze duimen te zullen noodig hebben voor een behoorlijk verslagje. Daar kwam echter de reddende engel, een juffrouw uit Kaatsheuvel, om ons uit onze verlegenheid te redden. Zij wordt op den duur een goede bekende van de edelachtbare heeren, tenminste ook de vorige maal stond zij voor het hekje 'e behartigen, en over 14 dagen zal zij voor de derde maal in successie zich komen verant woorden. Wij herkenden in mej. A. P. R. de zelfde, die er vorige maal rond voor uit kwam dat zij van beroep boerin was. BINNENLAND. Effectenkantoor F. Th. Everard. Surséance aangevraagd. Naar wij vernemen, heeft het Ef fectenkantoor F. Th. Everard te Am sterdam surséance van betaling aan gevraagd. De „Spaarne-Bank" te Haarlem, heeft in de kantoorgebouwen van de N.V. Effectenkantoor F. Th. Everard te Amsterdam en te Haarlem een bij kantoor geopend. Zij verklaart zich mede bereid de financieele belangen van de clientèle van genoemd effectenkantoor verder Philips' Gloeilampenfabrieken. De gisteren gehouden vergadering van commissarissen heeft besloten, aan de jaarl. algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, Zonder geroepen te zijn kwam zij voor te stellen over 1931 uit te keeren hijgend voor het hekje aangeloopen. 0p de pref. aandeelen een dividend Kantonrechter zat er eenigszins verle- van 6 pet. (onv.) en op de gewone aan- gen mee, inaar bij het doorsnuffelen deelen 4 pet. (v. j. 6 pet.), der papieren bleek toch dat mej. R. zoo ne raad van beheer der N.V. Ge- om een muurtje te plaatsen naast de I 8en- Louter zaakjes tegen de motor-en nieuwe woning van agent Badjou in I rijw.-wet, waarbij weinig pikante in de Telefoonstraat, daar deze woning Sen gezeS(I werden. zeer onvrij ligt De transportarbeider C. A. S. te W aal- wijk had een verkeerde bezuiniging De Voorzitter zegt, dat hierover al1 J KANTONGERECHT WAALWIJK. Zitting van Donderdag 12 Mei. Een eentonige zitting. I juist al bij verstek veroordeeld was. j meenschappelijk Bezit van Aand. Phi- TI I Dij vond het heel ongepast 3 kwartier üpS' Gloeilampenfabrieken zal aan de c was een ec n oniDe I te laat op de zitting te komen en slechts jaarlijksche vergadering van aandeel bij hooge uitzondering wilde^ hij het houders voorstellen op de pref. aan deelen 6 pet. dividend (als v. j.) en op zaakje no^ even behandelen. Voor een goede klant moet men immers wat over hebben. Om haar dankbaarheid voor dezen i de wming ligt werkelijk d°°r 's a™nds,het »j"7an dienst te betuigen, stoofde de juffrouw U I zijn fietslantaarn met te ontsteken. (,e edelach|barSen een rare kool. zij be. gesproken zeer onvrij. B. en W. weten echter niet Hij trachtte zijn centen in den zak te afscheiding zal zijn. Spr. zal echter I den zjjn uitgeschokt; ten bewijze hier- zien ot er nog iets aan te doen is. I van bad de verbalisant kunnen voelen De heer Snoeren vraagt nog enkele dat (le iantaarn nog warm was, de po- inJichtingen over de Winkelsluitings wet, o.m. hoe de melkverkoop op Zon dag geregeld is. De Voorzitter antwoordt dat Zom dag voor den middag, dus tot 12 uur, melk mag worden verkocht. De heer Beerens vraagt verbetering van de Sprangsche Pad. De Voorzitter zegt, dat hieraan litie wachtte daar echter mee totdat de lantaarn koud was geworden. Kantonrechter nam een en ander voor kennisgeving aan en vroeg een boete van 3 gld. De wet in crisistijden. en zeide dat zij verbaliseerd was, om dat zij op het trottoir gereden had. Dat kan echter volgens verd. onmo gelijk waar zijn, zij is na haar laatste verbaal niet eens meer op straat ge- de gewone aandeelen 4 pet. (v. j. 6 pet.) uit te keeren. Werkverschaffing in Noord-Brabant. Met 't oog op de uitbreiding, welke de werkverschaffing in de provincie Noord-Brabant heeft verkregen, heeft de minister van Binnenlandsche Za ken besloten het aantal inspecties voor de werkverschaffing in die pro vincie, thans twee bedragende, uit te breiden tot drie. Ingaande 16 Mei a.s. is een nieuwe inspectie gevormd en wel Noord-Brabant (middengedeelte). we est Dat is toch wel wat vreemd, meent Tot adjunct-inspecteur van deze in de Kantonrechter. spectie is benoemd de heer A. J. van Verd. houdt echter vol, dat zij heele- Ho°»' burgemeester der gemeente Er is veel wat under den druk der I maal niet op straat is geweest. Er is Veldhoven. De leiding van de andere crisis verandering ondergaat. De wet I maar één avond geweest dat zij melk '"sPe^es in ^fze. "V .blijft echter onverstoorbaar, wat niet I moest rondbrengen, dat was n.l. met Noord-Brabant (Oostelijk) en Noord- wordt begonnen, als het plein klaar naar den /jn yan A M w de preek> en toen heeft zij een; verbaal Brabant (Westelijk deel) blijft berus- is, daar schiet het werk niet hard op. \yaa]wjjk j gehad omdat zij geen behoorlijke re- len hij (*e heeren J. FPloegmakers, burgemeester der gemeente Oss en J. J. van Buitenen, wethouder der ge meente Breda. Binnenkort zal aan de gemeenten in de provincie Noord-Brabant wor- Weth. v. d. Horst vreest, (lat heli Hij had de vergissing begaan zonder I flector had. Overigens is mej. R. blijk- nog wel even zal duren voor dat aan rijbewijs op stap te gaan, maar dat was I baar zeer huiselijk, ze komt anders ten- de Sprangsche Pad begonnen kan yan geen fceteekenis, vond hij, want hij I minste nooit op straat, zegt ze. worden, daar ook de straat slecht is bewjjs direct opgehaald en I Kantonrechter begrijpt er niets meer Voor den winter kan er echter heel a,m de pojjHe getoond. I van. In het verbaal staat zelfs dat het wat gedaan worden. Kantonrechter had meer oog voor I in de Gasthuisstraat gebeurd is en dat den medegedeeld, tot welke inspectie De Voorzitter doet nog de mede- een tweede vergissing die door ver- verd. verklaard heeft de zaak te zullen zij behooren. Intusschen dient de cor- deeling, dat van Ged. Staten is inge- I dachte begaan was; hij was n.l. tegen I schikken. komen de goedkeuring van het besluit den politiedienaar op brutale wijze uit- Verd. blijft volmaakt onschuldig ont- tot heffing van trottoirbelasting. gevallen. Kantonrechter raadde hem kennen dat zij iets van de zaak af weet, In verhand daarmee stellen B. en aan> zicb VOOrtaan niet op zoo'n onmo- zij heeft zelfs geen politie gezien. Het is W. voor de kohieren vast te stellen gCiijke -wijze te gedragen tegenover de I heusch en eerlijk niet waar, verklaart op de volgende bedragen: 1799.politie, die zijn plicht doet; zooiets kan I ze, als ik op het trottoir gereden had voor rioolbelasting en ƒ761.69 voor I men verwachten van een landlooper, I zou ik het toch wel eerlijk zeggen, trottoirhelasting. I maar niet van iemand die een fatsoen-1 Zooveel eerlijkheid is de Kanton- De heer Snaphaan vraagt of die- jjjke opvoeding genoten heeft. rechter te bar. Allerlei mogelijkheden wiens huis wel aan een riool Verd. heeft niets anders gezegd dan I worden verondersteld, zonder dat er gene, Zonder schriftelijke toestemming Is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP* Toen een der mannen riep ,0. ik begrijp het al I* En lachend ging hij voort „Heel grappig is 't geval." De leeuw, dien Knip en Knap Zooals zij meenden, zagen Stond juist op 't plekje, waar Zooeven wij nog lagen. En de oogen van 't dier, Weet ge, wat dat wel waren? Dat waren, luister slechts Twee brandende sigaren. De jongens zagen die Voor vurige oogen aan, Voor een leeuw, die er niet was Zijn ze op de vlucht gegaan." De mannen barstten weer In schaterend lachen uit. Maar Knap sprak: .Vanwaar kwam Dan h't schrik'lljke geluid, Dat door ons werd gehoord Was dat niet van een leeuw Maar de bestuurder sprak: .Weineen. dat was de schreeuw, Van een vogel der woestijn, Die vloog hoog in de lucht, Ook hij heeft je gefopt, Wel, wel, dat is een klucht!" Zij schaamden beiden zich, Die arme Knip en Knap, Terwijl de mannen steeds Nog lachten om de grap. Inmiddels werd het licht En was de nacht verstreken. De mannen stonden op En gaven toen het teeken, Om op te breken weer, Zoo vlug als het maar kon. Weldra was alles klaar, De vliegtocht weer begon. (Wordt vervolgd). LIEVE JONGENS. (Vervolg.) Vader en oom sloegen druk pratend den weg naar huis in en langzaam volgden de beide jongens. De tasch verhuisde dan naar de rechter- en dan weer naar de linkerhand van Jan, tot dat hij voorstelde, het vrachtje over te nemen. Maar Kees bedankte er har telijk voor en stoorde zich niet aan de bedreiging, dat jan de tasch mid den op den weg zou neerzetten. „Ga je gang, hoor," lachte Kees. „ha, dat durf je toch niet. Jij bent zoo onnoozel geweest, de tasch van oom aan te nemen, zorg nu ook maar dat de worstjes op tafel komen. Maar Jan, ook niet mal, stribbelde tegen en het duurde geen vijf minuten of er volgde een geduchte vechtpartij waarbij de tasch aan Jan onschatbare diensten bewees. „Nou zal je haar dragen", schreeuwde |an, terwijl hij zijn broer er nog een fllnken klap mee gaf. „Doe je 't niet, dan moet je maar zien wat er van komt 1" Meteen zette hij de tasch, die er in den slag niet mooier op geworden was, bedaard neer en liep door, inde hoop. dat Kees haar nu wel op zou nemen. Maar deze dacht er niet over en zoo kuierden de beide jongens ver der zonder zich meer om ooms be zitting te bekommeren. En ze stond daar nog wel open op den weg, want door de vele klappen, die Jan zijn broer had toegediend, was het nikkelen plaatje verschoven en het slot open gesprongen, Intusschen was mijnheer Altlng. die niets van de vechtpartij gemerkt had, met zijn gast thuis gekomen en even later stonden de jongens voor de deur met vuurroode gezichten en gescheur de blouses maar zonder taschje. Moeder begreep er niets van hoe ze er nu opeens zoo slordig uitzagen. Straks had zij ze immers keurig ge kleed aan haar man gegeven. Maar ze kon zich in dat zonderlinge feit niet lang verdiepen, daar oom druk met haar in gesprek was en vertelde, dat hij de van ouds bekende knakworstjes maar weer voor haar had meegebracht. „Kom, beste jongens, breng me de tasch eens," zei hij opgeruimd, toen het lieve tweetal binnenkwam. Moeder keek met een schuin oogje naar de belde snaken, die zeker niet respondentie naar Oss, dan wel naar Breda te worden gezonden. van De invoer in Frankrijk Nederlandsche planten, bollen, knollen en wortelstokken. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs de Fransche regeering het bij veel goeds uitgevoerd hadden, want ze stonden daar met zulke ondeugende gezichten te kijken, toen oom voor de tweede maal zei„geef op, jongens, dan krijg je ook wat." „Bedoelt u de tasch oom die staat ginds, midden op den weg," zei Kees. „Als een ander haar tenminste niet heeft meegenomen." „Op den weg?" riepen oom en moeder allebei tegelijk, „wat moet dat beteekenen „Ik vond, dat Jan de tasch moest dragen en hij beweerde dat 't mijn werk was, daarom deden we 't maar geen van tweeën," vertelde Kees open hartig. Oom werd zóó rood van boosheid, dat hij haast dreigde te stikken en graag had hij de beide jongens een flink pak voor hun broek gegeven, als ze niet toevallig de zoontjes van zijn gastvrouw waren geweest, die op dit oogenblik erg verlegen stond te kijken. Maar toen papa binnenkwam en het onheil vernam, stuurde hij de bengels direct het dorp weer In om de tasch te halen. De jongens hadden natuurlijk allebei pret in 't geval en sloten onderweg al gauw weer vrede. Zoo kwam het ook, dat Kees nu zonder bedenken het taschje van oom in zijn armen nam, dat gelukkig nog op dezelfde plaats stond, als waar Jan het had neergezet. „'t ls licht, hoor," verzekerde Kees. „zoo licht als een veertje.,. En jij klaagde nog wel dat 't zwaar was." Maar toen ze er mee thuiskwamen en oom met veel vriendelijke woord jes de knakworstjes aan zijn gast vrouw wilde geven, haalde hij een leeg papier voor den dag, waaruit zfln smakelijk presentje verdwenen was. „Wel heb Ik van mijn leven 1" schreeuwde oom, buiten adem vau woede, „nu ben ik ze nog kwijt op den koop toe." Maar het hielp geen zier of hij de „neefjes" al voor lummels en stoffels uitschold, de worstjes kwamen niet in de tasch terug. Waar of ze dan gebleven waren j, Wel, een paar onbescheiden hondjes hadden, toen de tasch daar open en onbeheerd op den weg stond, hun kansje waargenomen, de neus In hef taschje gestoken en zich aan den verrukkelljken voorraad knakworstjes te goed gedaan, Dat de hondjes buitengewoon lekker smulden, hoef ik er zeker niet bij te vertellen. Maar mevrouw Altlng kwam er slecht af, want nooit heeft oom bij een vol gend bezoek weer knakworstjes mee- gebracht. Als hQ bij de familie ging logeeren, werden de slaapmuts en enkele andere benoodigdheden alleen maar in het taschje gepakt. Daarom was het ook zoo ongewoon licht, dat de jongens het voortaan niet de moeite waard vonden er om te kibbelen, wie 't dragen zou. Oplossingen van de vorige week. 1. Een droeve morgen geeft ons een blijden avond. 2. KLEERMAKFR Leeuwerik Engeland Evelien Raalte Meeuw Anna Kat Er R 3. 1 iep lente ets e Nieuwe Raadsels. 1. Ik ben een spreekwoprd van 34 letters: 89285—17—21 veelhoevig dier

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5