KING decreet van 10 April j.l. als repres- saille tegen den door Groot-Brittan- nië, Duitschland en Nederland geno men maatregel tot wering van den Coloradokever ingestelde verbod van in- en doorvoer van versche groenten, consumptie-aardapp., levende plan ten, bollen, knollen en wortelstokken uit genoemde landen heeft ingetrok ken, voor zoover betreft de levende planten, bollen, knollen en wortel stokken afkomstig uit Nederland. Voor versche groenten en consump tie-aardappelen blijft het verbod der halve nog gehandhaafd. Nationaal Crisiscomité. Prinses Juliana heeft opnieuw een bijdrage van 30.000 beschikbaar ge steld voor het Nationaal Crisiscomité. van en Radio- haver. Geen contingenteering artikelen, vitrage, rogge Zooals reeds bij de behandeling in de Tweede Kamer door Minister Ver schuur is medegedeeld, heeft de Re geering besloten, dat niet zal worden overgegaan tot contingenteering van den invoer van radio-artikelen, vitra ge, rogge en haver. ZIJ MOEST NAAR BED KRUIPEN. Nu neemt zij twee treden tegelijk. Trede voor trede op handen en knieën zoo moest ze het doen. En als zij in bed lag waren haar pijnen nog niet over. „Twaalf maanden geleden kon ik niet slapen door de vreeselijke pijnen in mijn knieën en ik kan wel zeggen in al mijn gewrichten, 's Avonds moest ik naar bed kruipen, trede voor trede. Maar sinds ik geregeld Kru- schen Salts neem, ben ik mijn pijnen en stijfheid heelemaal kwijt en als 't moest zou ik nu met twee treden te gelijk naar boven kunnen rennen. Ik voel me werkelijk 10 jaar jonger en ik wil Kruschen nooit meer missen Mevr. A. E. D. Weet U wat rheumatiek veroor zaakt? Niets anders dan de scherpe urinezuur-kristallen, die worden ge vormd door het traag werken der af- voerorganen. Men kan er echter altijd op rekenen dat Kruschen Salts die pijnlijke kristallen uit het lichaam verdrijft. De zes zouten in Kruschen lossen elk spoor van urinezuur op. En nog meer! Zij bewerkstelligen zoo'n geregelde werking der inwendige or ganen, dat dergelijke lichaamsgiften als urinezuur zich nooit weer kunnen vormen. Probeer het zelf maar eens door een flacon Kruschen te koopen Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon. (Adv.). Het Crisiscongres der Alg. R.K. Werkgevers.vereenlglng. De Crisls.invoerwet en hare toepassing. De economische politiek. De toestand der bedrijven. Dinsdag is te 'sQravenhage het tweede Crisis-congres der A. R.K. W. V. gehouden, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. De minister van arbeid Mr. Verschuur was verhinderd en zond z||n vertegenwoordiger. Het congres werd geopend door den voorzitter Mr. M. P. L. Steenberghe, die erop wees hoe de toestand sedert het laatste congres steeds verergerd is en de laatste maanden zelfs catastro. faal genoemd kan worden. Spr. wees op de materieele en vooral op de moreele gevolgen die de crisis voor groote groepen van menschen heeft, en die nog zal verergeren door de bezuinigingsmaatregelen welke deregee- rlng zal moeten nemen om een alge. 24—23—2—1 plaats in Limburg bekend in de geschiedenis 26—4—6—7 smalle opening II20 12—10 verkorte Jongensnaam 3—13—20 15 hemellichaam 3130—27—18 zit in de schoorsteen 19—16—33 aanwijzend voornaam- woord 14—39—29 kleefmldde! 22—25—34 deel van 't gelaat 5-12—29—6—7 deel van een huis 32—33—7—2—4 18 jongensnaam 2. Van boren naar beneden en van links naar rechts ben ik een maand van het jaar, die door dichters vaak bezongen wordt: xxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx meisjesnaam inboorling van Oost of West—Indië meisjesnaam jongensnaam verkorte meisjesnaam voorzetsel medeklinker xxxxxx xxxxx xxxx 3. Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik een smakelijk gebak x medeklinker xxx voorzetsel xxxxx jongensnaam xxxxxxx zitten in krentenbrood xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx behoort tot de hoender achtige dieren xxxxx zwak—teer xxx telwoord x medeklinker heele ontreddering der schatkist te ontkomen. De gevolgen der crisis moeten, naar spr zeide, voor de regee ring een aansporing zijn om alle krach ten in te spannen teneinde het bedrijfs leven zoo spoedig mogelijk weer op gang te brengen. Mr. B. J. M. van Spaendonck hield een rede ov^r de toepassing der Crisis- invoerwet. Spr. meende zich er tegen te moeten verzetten dat de regeerlng niet de bevoegdheid verkregen heeft om zonder nadere goedkeuring der Staten—Qeneraal invoer—beperkende maatregelen uit te vaardigen, te wijzi gen en in te trekken. Voor een snelle en soepele uitvoering der Contingen- teeringswet was dit z.i. noodzakelijk geweest. Spr., die dagelijks de ver woestingen ziet die in onze bedrijven worden aangericht door het verlies van export-mogelijkheid en den enormen invoer van bultenlandsche producten, kon moeilijk zijn gevoelen over de uitvoering der wet verbergen. Ergerlijk noemde hij de wijze waarop de regee ring het wapen der contingenteering hanteert. Tal van aanvragen om tot contingenteering over te gaan laten langen tijd op zich wachten, terwijl voor veie gecontingenteerde producten de contingenten veel te ruim gesteld zijn. Spr. betreurde het dat de regee ring nog .niet is overgegaan tot een voorloopige contingenteering voor die artikelen waarvoorde noodzakelijkheid van invoerbeperking in onderzoek is. Met cijfers toonde spr. aan dat het eerste kwartaal van dit jaar een abnor male invoer van bultenlandsche fabri. katen heeft plaats gevonden. Naar spr.'s oordeel staat het onomstooielijk vast dat de tot nu toe gevolgde wijze van uitvoering der Crisis-invoerwet het averechtsche gevolg heeft gehad, dat de invoer in de betreffende branche extra werd gestimuleerd, zoodat even tueele contingenteering in verband met de abnormale voorraden geruimen tijd geen effect zal kunnen sorteeren. Ook de wijze waarop de contingen- teeringsmaatregelen zijn uitgevoerd verdient volgens spr. een ernstige crltiek. Als meest frappante voorbeeld wees spr. op den invoer van leeren en rubber schoenen in het eerste kwartaal van 1932, die resp. met 136 en 134 pCt. werden overschreden. Spr. was ervan overtuigd dat, indien organisaties van handel en nijverheid in de be trokken bedrijfstakken waren ingescha keld, een juistere uitvoering der maat regelen verkregen zou zijn Een blijvend herstel van ons be drijfsleven kan volgens spr. alleen wanneer de eerste voorwaarde daartoe vervuld is: terugkeer der exportmoge lijkheid. Daartoe achtte hj} onverwijlde herziening der handeisverdiagen noo dig, met het oog op de meestbegun- stigingsclausule. Vervolgens was het woord aan Mr. Korstenhorst, die sprak over de inter nationale economische politiek der toekomst. Scherp wees spr. op den noodtoestand die zoowel in de steden als in 't platteland heerscht, en met cijfers toonde hij aan dat onze export is lamgelegd. Het eenige nationale wapen noemde spr. de koopkracht van ons volk, en zijn parool is: Nederland koope slechts daar waar 't buitenland van ons koopen en betalen wil. De hoeksteen onzer economische politiek, de meestbegunstiglng is niet meer in staat het gebouw van ons economisch leven te schragen Spr. bepleitte wijziging der crisis, invoerwet, zoodat landen die het stelsel van proportioneele contingenteering niet huldigen, gelijk Duitschland en Frankrijk, niet eenzijdig van ons land wel een contingent zullen krijgen toe bedeeld. Voorts vroeg spr. een goede regeling van het deviezenverkeer. Spr. wees op de mogelijkheid van een vrijhandelsbloc met Engeland en de Oslo-Staten en voorts op 't belang dat wij hebben in een nauwere samen werking met Ind-ë. Na de pauze werd de toestand in de verschillende industrie-takken geschetst. De schoenindustrie. De heer Jos. de Pont uit Tilburg besprak den toestand in de schoen industrie. De Nederlandsche industrie kan voor het overgroote deel in de huidige Nederlandsche behoefte aan schoeisel voorzien. Evenwel werden er in 1931 nog in totaal ruim 5'/a millloen paren schoenen geïmporteerd. Reikhalzend werd dan ook uitgezien naar maatregelen tot beperking van den overmatigen invoer, waarop de schoenindustrie reeds vanaf begin 1931 had aangedrongen. Thans, nu deze maatregelen drie maanden In werking zijn, moet met leedwezen worden geconslateerd, dat deze voor de schoenindustrie geen enkele verlichting hebben gebracht. Door het veel te lange talmen met het Invoeren der contingenteering werd aan het buitenland ruimschoots gele genheid gegeven de Ned. markt met schoeisel te overstroomen. Bovendien werd het aanvankelijk vastgestelde contingent voor lederen schoenen van 23 pet. van den gemiddelden invoer in de basisjaren onder den druk van Tsjecho-Slowakije verhoogd tot 50 pet. Het gevolg hiervan was, dat auto matisch voor alle landen het contingent voor dezen post tot 50 pet. moest worden verhoogd. De vastgestelde contingenten wer den bovendien gedurende de eerste drie maanden overschreden op een wijze, welke spot met elke ernstige poging tot werkverruiming hier te lande. Wil men de steeds toenemende werkloosheid ernstig bestrijden, dan zal het niet alleen geboden zijn den invoer van buitenlandsch schoeisel nog strenger te beperken, doch vooral op de vastgestelde contingenten geen enkele overschrijding of uitzondering toe te laten. De leder—industrie. De heer L. J. Uijtendaal, directeur der N.V. Lederfabriek .NoordBra bant" te Reijen en voorzitter der R.K. Vereenlging van Ned. Lederfabrikanten, schetste de crisis In de lederindustrie. De beteekenis van deze industrie blijkt uit de waarde der productie, welke was in 1928 f 47.5 miilioen in 1929 f 41 5 millloen; in 1930 bijna f 39 miilioen. Ongeveer 2300 arbeiders waren werkzaam in 61 bedrijven. De export, die over 1928—1930 ruim f 23 miilioen per jaar bedroeg, was in 1931 reeds teruggeloopen tot f 16 5 miilioen, in Januari en Februari 1932 f 2 miilioen, in Maart 1932 slechts f 463.000. De binnenlandsche markt vertoont in den iaatsten tijd een sterk vermin derde consumptie, terwijl het buiten, land bovendien voor ons land een dumpingspolitiek gaat toepassen. Het gevolg van een enanderis.dat op 1 April 1932 van de pl.m. 2300 arbeiders er 500 ontslagen moesten worden en dat van de 61 bedrijven er 29 met een verkorte werkweek werken terwijl per 1 Mei 3 flinke zoolleder- fabrieken haar bedrijven hebben moe ten sluiten. De regeering kan deze nationale industrie helpen. Wat spr. vraagt, Is: le. de nationale markt voor ons eigen lederproduct 2e. de Nederlandsche schoen voor de Nederlandsche markt. In hun strijd tegen de dumpings- prijzen van den buitenlandschen import hebben verschillende bedrijven hun reserves reeds moeten ten offer bren gen. De strijd om het bestaan legen de dumping laat geen enkele statistiek zien. Spr. vraagt, dat daaromtrent de regeering deskundig worde voorgelicht. Spr. dringt aan op sluiting der grenzen voor het bultenlandsche leder uit zelfbehoud voor de industrie De commissie van advies voor de Crisis—invoerwet heeft echter op een verzoek om regeeringsmaatregelen ge antwoord, dat niettegenstaande de maand Maart een droevig beeld gaf ten gevolge van het sluiten der grenzen in Engeland, dat tenslotte de laatste toevlucht was, men over een paar maanden nog maar eens terug moest komen. Dat is, met andere woorden de dokter bij den patiënt halen als hij op sterven ligt. Tenslotte heeft Mr. Steenberghe een slotwoord gesproken, waarin hij op spijtigen toon er zijn betreurnis over uitsprak dat de Nederlandsche regee ring den geheelen dag was afwezig geweest. Moge de regeering weten, aldus mr. S., dat het Nederlandsche bedrijfsleven worstelt om zijn bestaan en dat het niet gebaat is met allerlei .zoethouders". Tot zijn ergernis heeft spr. moeten ervaren dat er in de departementskringen niets van den toestand begrepen wordt. BUITENLAND. Brunlng voor den Rijksdag. In den Rijksdag heeft Biüningweer een van z'n uitstekende redevoeringen gehouden. Hij besprak op de eerste plaats de bultenlandsche politiek, speciaal de ontwapeningsconferentie te Gerè/e. Hij wees er op dat de volkeren zelf ontwapening wenschen, zij slaan zelf de bruggen daartoe en de leiders zullen moeten volgen, waar 'ontwape ning. herstelkwestie en wereldcrisis onafscheldeigk zijn. Men moet er van overtuigd zijn, dat een mislukking der conferentie de meest verstrekkende gevolgen ook op politiek gebied zal hebben voor de geheele wereld, doch dat zij tevens een noodlottigen invloed zal hebben op den economischen toestand. In hooge mate is het besef door gedrongen, dat 'n volledige schrapping der politieke schulden een besliste voorwaarde voor de redding uit den nood is Op den dag dat alle politieke schulden geschrapt worden, zal ieder land, ook al behoort het tot de schuld- eischers, rijker zijn dan tevoren. Dat ook betalingen in een anderen vorm niet moeilijk zijn, bewijst de algeheele ommekeer, welke in de handelsbalansen is Ingetreden. Terwijl de Duitsche handelsbalans vroeger passief was, is deze later tengevolge van de betalingen voor de schade vergoeding enorm actief geworden. Tegelijkertijd is de handelsbalans van Frankrijk die vroeger actief was, twee milliard mark passief geworden en in de Ver. Staten is het actief, dat vroeger zoo groot was, bijna geheel verdwenen. lU van den geldvoorraad is in 'tbezlt dezer beide landen. Wat kunnen tegenover zulke enorme verliezen bij den goederenruil de bedragen beteekenen, die voor een later te betalen schadevergoeding ge noemd worden Onder deze omstandigheden zal de Duitsche regeering er op bedacht zjjn, de waarde van het geld te handhaven, desnoods door nog scherper deviezen- verordeningen. Eerst als het vraagstuk der schade vergoeding geregeld is, zal de Duitsche regeering bereid zijn te onderhandelen over de afschaffing der handelsbe lemmeringen en over een vermindering van de invoerrechten. Het is mogelijk, dat de crisis In den eerstvoigenden tijd zich nog zal verscherpen, dat een langer aarzelen i van de staatslieden noodlottig zaï worden. Men moet thans in de laatste vijf minuten niet zwak worden. Er is nog geen sprake van een ineenstorting, doch indien het Duitsche volk niet krachtig blijft, zal het tot de eersten behooren, die onder de crisis bezwijken. De opheffing der nationaal-socialis- tische stormafdeelingen was in het belang van het staatsgezag. Door de nieuwe noodverordening zal verhinderd worden, dat andere soortgelijke organi saties eenzijdig behandeld worden. Indien de nationaal socialisten bin nenkort aan het bewind zullen komen, zullen zij zich bij hun propaganda moeten matigen. Daardoor worden verwachtingen gewekt, die niet ver vuld kunnen worden en dan zal licht een reactie naar een andere zijde komen. De rijkskanselier besloot met te zeggen, dat hij gezwegen heeft en ook thans niet de fout zal begaan, de kalmte te ver liezen, die men zoo dringend noodig heeft bij de laatste honderd meter voor het doel. De rede van den rijkskanselier werd door alle partijen zonder onderscheid gunstig beoordeeld, vooral het ge deelte, dat op de bultenlandsche politiek betrekking had. Hieruit blijkt duidelijk de eensgezindheid, waarmede het geheele Duitsche volk verlangt, wat Dr Briining op het gebied van de bultenlandsche politiek bij de internationale onderhandelingen wil bereiken. Door de rede is het prestige van den rijkskanselier en van het geheele kabinet ongetwijfeld versterkt, zoodat er thans minder dan ooit twflfel over bestaat, dat het kabinet, bij de stem mingen op Donderdag een meerder heid zal behalen. Het ontslag van Groener als r ij ksw eer minister. Officieel wordt medegedeeld In de dagbladen wordt beweerd, dat de stap van de chefs der leger- en vlootleiding Is voorafgegaan aan het verzoek van rijksminister Groener om ontheven te worden van zijn functie van rijksweer- minister. In verband hiermede wordt verklaard, dat deze bewering onwaar is en niet in overeenstemming met de feiten. ONMISBAAR Op reis, op fiets- en autotochtjes, kunnen de opwekkende en verfrisschende eigen. schappen van KINq pepermunt niet gemist worden. Het werkt kal- meerend op de zenu- wen en terwijl U geniet van den fijnen smaak houdt KING peper' munt Uw mond frisch en verdrijft elk gevoel van vermoeidheid. PEPERMUNT behoort tot Uwe meest noodzakelijke reisbe- noodigdheden. Zorgt steeds een rol letje bij U te hebben. De Weensche „Reichspost" weet mede te deelen naar aanleiding van de ontdekte samenzwering van officieren in Zuid—Slavlë, dat het niet is uiige, sloten, dat de beweging zich heeft uitgebreid over heele troepenafdeelin- gen, want In de afgeloopen 14 dagen over vele dingen lang zijn verschillende troepenformaties od en nok than* nipt Hp i opvallende wijze verplaatst. Het doel der samengezworen offi cieren zou zijn het afzetten van de dynastie en het oprichten van een republiek in den vorm van een con. federatie der Joego-Slaviiche volken, Omtrent de boerenopstanden in ver- schillende deelen van ZuidSlavlë wordt nog gemeld Te Prijedor waren 2000 boeren te hoop geloopen, welke in de eerste plaats een aanval op de openbare ge- bouwen deden en vervolgens op de winkels, die eveneens in Banjaluka werden geplunderd. Uit de Bosnische stad Tozla wordt gemeld, dat de vroegere afgevaardigde der Servische boerenpartij, dr. Milosj Dupanjanin zich met ongeveer 200 man In het gebergte heeft terugge. trokken. Deze groep schijnt met ver. schillende kleine andere groepen in verbinding te staan", zoodat zich een guerilla heeft ontwikkeld tegen de gendarmerie, die in het moeilijk toe gankelijke gebied sterk in het nadeel is tegenover de in deze streek goed bekende boeren. Dr. Dupanjanin schijnt bij de op- standen een leidende rol te spelen. Hij geniet het volledige vertrouwen der boeren. Hij heeft een zeer goede academische opleiding gehad, is zeer bereisd en voltooide zijn studies aan de Sorbonne te Parijs. Het de votum van wantrouwen tegen regeerlng verworpen. De tegen de rQksregeering Ingediende motie van wantrouwen werd verworpen met 287 tegen 257 stemmen. De begrafenis van president Doumer. Onder groote deelneming en met de bekende plechtigheden heeft de be grafenis van president Doumer plaats gehad. Na een lijkdienst in de Notre Dame door den kardinaal van Parijs, werd het lijk van den overleden pre sident naar het Pantheon overgebracht, waar een rouwdienst werd gehouden, vandaar ging het naar het kerkhof Vauqerand. In allen eenvoud had daar de teraardebestelling plaats. De deelneming was enorm, o m. koning Albert van België, de prins van Wales e.m.a. Japan's troepen uit Sjanghai. Oificieel wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering besloten heeft alle landtroepen binnen een maand uit Sjanghai terug te trekken. De zegsman der regeering ver claarde, dat het kabinet tot de onvoor waardelijke terugtrekking heeft be sloten. De troepen zullen in Japan gereed worden gehouden, om zoo noodig terug te kunnen gaan. Het besluit beteekent feitelijk een terug keer tot den status quo ante, doch Japan verwacht, dat de mogendheden zullen zorgen, dat de wapenstilstands voorwaarden worden nageleefd. Door het terugroepen der troepen wordt een besparing bereikt van vier millloen yen per jaar. Uit Mandsjoerije zullen geen mili tairen worden teruggeroepen. Het kind van Lindbergh dood gevonden. De gouverneur van den staat New Jersey heeft medegedeeld, dat het kind van Lindbergh dood gevonden is. De gouverneur verklaarde, dat hij door Wartskopf, den chef van de politie in zijn staat, was ingelicht, dat't kind dicht bij het huis van Lindbergh te Hopewell gevonden was. Het lijkje van het kind is als dat van Lindbergh geïdentificeerd. Alarmeerende geruchten uit Zuid—Slavlë. Een officieren-complot? Het „Neue Wiener Extrablatt" meldt uit Marburg, dat daar vier officieren zijn gearresteerd en in een garnizoen geïnterneerd zijn. Naar verluidt, worden zij beschuldigd een complot van offi cieren te hebben voorbereid. Dit com plot is verraden door de vriendin van een der officieren, die de militaire overheid er van in kennis stelde. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Een school—puzzle. Het gebeurde in Sprang—Capelle. De eerste Mei naderde en daarmede de eerste schooldag voor de kleine burgers en burgeressen in onze ge meente. Voor vele ouders een gewichtig moment om uit te maken naar welke van de onderscheidene scholen zij hun kinderen zullen zenden. Hoe moeilijk echter wordt de keuze, wanneer naast principe ook zakelijke overwegingen in het spel komen. 'l Was op den voorlaatsten dag van de sombere Aprilmaand, dat drie Hoofden van Scholen den tijd gekomen achtten om hun meer of minder weel- derigen haardos te laten fatsoeneeren bij den nieuwen kapper, die reeds weken lang werd achtervolgd omzijn dochtertje, dat leerplichtig werd. Het toeval wilde zelfs, dat de drie volijverige bovenmeesters elkaar op hetzelfde tijdstip In den salon ont moetten. Zouden zij zich niet gevoeld hebben als drie hengelaars, die eenzelfde vischje willen verschalken? Een ware puzzle voor de arme ouders. Een gratis scheerapparaat ware verdiend voor de beste oplossing! Kiest de vader volgens zijn over» tuiging de openbare school, dan zal zijn zaak de klandizie missen van de Hoofden der bijzondere scholen. Valt de keuze op een der bijzondere tempels van Minerva, dan zal de kapper zijn salon benadeeld zien door het weg blijven van de twee andere Hoofden. Is het wonder, dat de arme vader radeloos zuchtte „'k Wou, dat het nóóit 1 Mei werd". Hij zou hel lot laten beslissen, Ja, een zakenman raakt wel uitgeslapen in «crisis-tijden". Maar als het nu eens verkeerd uitviel. Het belang van de zaak moet toch het zwaarste wegen. Intusschen nadert 1 Mei met rassche schreden. De kapper krabt in eer en deugd de plek, die hij bjj zijn klanten knipt. Even rekenen. Aan welke school de meeste klanten? Page—kopjes aan den eenen kant, lange vlechten aan de andere zijde. Welke school heeft het meeste per soneel en welk Hoofd heeft de meeste familie? Wien behooren de nummers der scheerabonnementen Aha, de op lossing is gevonden. Immers de be- langen eener kapperszaak zijn recht- XXX XX X

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6