Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. feuilleton i 121 IXX5R, hRWvDJMS Archibald Marshall. r F.n 42. WOENSDAG 25 MEI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. UITGAVE: WAALWI.IKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. HAARSTEEG—HED1KHUIZEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op Vrijdag i Mei des n.m. 7 uur. Voorzitter de EdelAchlb.. heer J. v. Heerevelt. Secretaris de heer H. Couwenberg. Aanwezig alle leden. De notulen werden goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopname. De boeken zijn naar behooren bljgehou den evenals het register van het elec Iflciieitsbedrijf. Het doet den voorzitter genoegen dat de administratie goed In De voorzitter zegt dat de Lijnsche Waardjes door B. en W. bij Inschrij ving zijn verpacht. De hoogste in schrijvers waren J. van Heeswljk en Th. v. Bokhoven voor samen f 133, zoodat de opbrengst f 100 hooger is dan vorig jaar, Van den heer v. Bommel is een verzoek ingekomen om een subsidie van f 100, te verleenen aan de R. K. H. B. S. en H. H. S te Waalwijk om daardoor zijn zoon gelegenheid te ge ven die school te bezoeken. De heer Winkel ziet niet in wat dit met de gemeente uitstaande heeft. De voorzitter zegt dat de gemeente niet verplicht is dit te betalen. Hij meent dat de jongen in het onderwijs doorgaat, maar dan is het z. i. ook beter dat adressant zijn zoon eerst enkele jaren naar de voorbereidende klassen bij de Fraters in 's Bosch stuurt. De heef van Hemert vreest ervoor dat de gemeente nog meer zal moeten betalen ais de jongen naar een open bare onderwijsinrichting gestuurd wordt. De heer Winkel raadt aan heel voorzichtig te zijn, daar de gemeente niet zoo maar over een bedrag van f 100 kan beschikken, De heer van Hemert gelooft dat de mogelijkheid bestaat dat In het andere geval de gemeente f 180 meer zal moeten betalen. Die consequentie wenscht spf. niet te aanvaasden. Op voorstel van wethouder v. d. Dobbelsteen wordt dit verzoek tot de volgende vergadering aargehouden er zal eerst overleg gepleegd worden met den heer v. Bommel. Van Ged. Staten zijn nog enkele goedkeuringen van raadsbesluiten in- gakomen. Naar aanleiding van de ge meenterekening merken Ged. Staten op dat in 1929 aan de vereeniglng Minahassa* een subsidie verleend is van f 10, ofschoon het niet op den weg der gemeente lag deze vereeni glng te subsidieeren. Het bedrag zal dus van de rekening moeten worden afgevoerd en door de burgemeester en de raadsleden onderling worden terug betaald. Na eenige discussie wordt deze kwestie tot de volgende vergadering aangehouden. Schrijven van Ged. Staten betreffen de salarisverlaging van ambtenaren. De heer v. Bokhoven vindt de voor gestelde verlaging van 3 pCt. te weinig De voorzitter vermoedt dat Ged. Staten binnen korten tijd weer wel een nieuw voorstel zullen doen. Spr. za echter het gevoelen van den raad aan Ged. Staten kenbaar maken. De heer van Bokhoven wil de pen sioenbijdrage der ambtenaren verhoo gen van 3ll2 op 8'/a pCt. De voorzitter vindt het beter dit bij de begrooting te bespreken, hij zal nu vast aan Ged. Slaten mededeelen dat dit in de bedoeling ligt. Ged. Slaten hebben de Legesveror dening teruggezonden met een aantal opmerkingen, B. en W. hebben een geheel nieuwe verordening gemaakt waarin met de opmerkingen der Ged. Staten is rekening gehouden, de be dragen zijn alle verlaagd. Wordt goedgevonden. 2. Vergunntngs- en Verlofsrecht. Ingevolge de nieuwe drankwet wordt het minimum vergunningsrecht ver hoogd van f 25 tot f 40. Het verlofs recht wordt op f 25 gebracht. De raad gaat daarmee accoofd. 3. Winkelsluitingswet. De Voorzitter zal trachten van den minister vergunning te krijgen om des zomers de winkels tot 9 uur open te laten. Tevens zal gevraagd worden ook Zondags alle winkels enkele uren open te laten, daar vele menschep, alleen Zondags gelegenheid hebben inkoopen te doen. Er zou dan b.v. een uniforme regeling kunnen worden gemaakt, zoo dat de winkels des Zondags van 8—12 uur v.m. open zouden zijn. De raad gaat er mede accoord in dezen geest een verzoek tot den minis- er te richter. 4. Procedure Hedikhuizen—Herpt. In opdracht der vorige vergadering s de zaak met de gemeente Herpt geregeld, zoodat Hedikhuizen de helft crygt terugbetaald (f 182.22) en boven dien de helft der proceskosten (f60) Met dit bedrag zullen dus juist de kosten der procedure kunnen worden betaald. Van de gemeente Nieuwkulk is reeds mededeeling ontvangen dat binnen 14 dagen de kosten betaald zullen worden. 5. Uitkeerlng ingevolge Onderwijs wet De Voorzitter zegt dat de uitkeerlng aan scholen in de vorige vergadering op f6 gesteld is. Van de gemeente Vlijmen is nu mededeeling ontvangen dat aan deze gemeente per leerling zal worden in rekening gebracht f 7 61, event, op te voeren tot f 10 Deze gemeente betaalt dus meer aan Vlijmen, dan omgekeerd. In dit verband houdt de Voorzitter een betoog, waarin hij zegt dat de uitkeerlng uit het gemeentefonds voor deze gemeente verlaagd is van 6 4766 per inwoner tot 4.842 per inwoner, hetgeen een vermindering van 11400 beteekent. Spr. toont aan dat het niet wenschelljk is op de uitgaven voor onderwijs te bezuinigen, daarom vindt van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van hij het gewenscht het bedrag van i6 jer leerling nog eens te herzien. Na discussie wordt besloten de hoofden der scholen in deze het ge voelen van den raad mede te deelen. 6. Begrootingswijziging 1931. De overschrijvingen worden goed gekeurd. Deze wijzigingen, waaruit blijkt dat de gemeente totaal een voor deel van plm. f 1000 te boeken heeft, geven den Voorzitter aanleiding op te merken dat de toestand nog niet zoo heel ongunstig is. 7. Hoollandverpachting. Indertijd is de toezegging gedaan dat de raad voor de verpachtingen zou gehoord worden. De Voorztiter wil daarom nu den raad laten beslissen of de verpachting bij opbod of afmij nlng zal geschieden. Bij afmijning vindt spr. zelf de groote moeilijkheid in de schatting der waarde der ver schillende perceelen, die vooral in dezen lijd moeilijk is. Van de andeie zijde is er echter voor dit systeem weer wat te zeggen. De heer Winkel gelooft dat deze gemeente de eerste zou zijn die bij afmljntng verpacht, daar het o\eral bij opbod geschiedt. De Voorzitter zegt dat het al jaren lang bij opbod is gebeurd. Verleden jaar zijn echter stemmen opgegaan om het voortaan bij atmljning te doen. De heer Winkel stelt voor de ver- pachiing weer bij opbod te doen ge schieden. De heer v. Hemert is voor afmijning Weth. v. d. Dobbelsteen is aliijd meer voor afmijning dan voor opbod geweest. Hij kan zich niet indenken, dat iemand die trek in 'n perceel heetier meer voor zal betalen dan het waard ls. Besloten wordt de verpachting bij opbod te doen geschieden, zooals du al jaren het geval isde heeren v. d. Dobbelsteen, v. d. Water en v. Hemert waren voor almijning. In dit verband wordt behandeld een verzoek der voetbalclub V.O V. te Hedikhuizen om verhuring voor een voetbalveld. De Voorzitter voelt hiervoor ntet veel, men begeeft zich z.i. op glad ijs, daar nog vele andere clubs om een terrein zouden kunnen komen. De heer v. Hemert is van de tegen- ges'elde meening. De club wil goed betalen en het kan spr. weinig schelen van welken kant de dubbeltjes komen. Ze willen een perceel hooiland pachten op de kleine Bel. Dit perceel was vorig jaar voor f 38 verhuurd, maar de club wil er nu wel meer voor geven; zij wil het terrein voor enkele jaren huren, De Voorzitter vindt het beter, dat B. en W. eerst nog eens met de club overleg plegen. Dit zal gebeuren, aan B. en W. wordt machtiging gegeven het terrein te ver huren. Verbouwing Zusterschool. De Voorzitter zegt, dat hij eenige weken geleden een vergadering heeft bijgewoond waar gesproken is over den verbouw dezer school die onder de gemeente Vlijmen ligt. De kosten van het oorspronkelijke plan waren op f 12000 geraamd. Spr. heeft in die vergadering de opmerking gemaakt dat veel bezuinigd zou kunnen worden door een lokaal bij te bouwen met plat dak. Daartegen heeft de insp. van het onderwijs zich echter gekant. Tenslotte is door den burgemeester van Vlijmen een tusschen- vooistel gedaan. De gemeente Vlijmen verklaarde zich n.i. bereid den weg naar de school te verharden, wanneer de school zelf de meerdere kosten betaalt die verbonden zijn aan den bouw van een lokaal met kap. De kosten van den bouw zijn volgens het nieuwe plan geraamd op f 7000 De gemeente Vlijmen begint echter niet met de uitbreiding voor zij erin geslaagd is het geld te leenen. Op dezelfde vergadering ls ook ge sproken over een mogelfjken herbouw der bewaarschool. De gemeente Vlijmen heeft zich In beginsel bereid verklaard hieraan medewerking te verleenen. Het is hard noodlg, dat deze school vernieuwd wordt, daar anders de mo gelijkheid bestaat, dat ze binnenkort gesloten zou moeten wo:den. wat voor de hulsmoeders geen pretje zou zijn. Thans betaalt de gemeente een subsidie van f 200.-. Als de gemeente medewerking aan den nieuwbouw wil verleenen zou deze tot t 325 ver hoogd worden, terwijl Vlijmen dan voortaan f 175— zou subsidieeren. In beginsel wordt besloten medewerking te verleenen, mits Vlijmen in dezelide verhouding bijdraagt. Wijziging gemeentegrenzen. De Voorzitter heeft aan Ged. Sta en verzocht om tegelijk met de samen voeging der gemeenten Vlijmen en Nieuwkulk. ook de grenzen dezer ge. j 35. Vader heeft mij een eigen zitkamer boven gegeven, vertelde ze, en die J'a§ ik heelemaal naar eigen smaak ïnnch- ten. Ik zal het hier heerlijk hebben, ^Hid kostte haar de grootste moeite haar tranen in te houden hij deze woor den, maar dapper ging ze verder: lk zal zien vader er een beetje meer uit te krijgen. Ik geef hem geen permissie meer om maar altijd door aan het we k te blijven. Hij heeft me al half en halt beloofd den volgenden zomer een uit stapje naar de Hooglanden met me le gaan maken. U doet het toch he vader Als ik dan nog hier ben, ant woordde Richards. George zei geen woord, maar zyn ge zicht was een en al stomme verbazing. Hebben jullie je zaken nu afgehan deld?. babbelde het meisje voort. Ga je nog even mee naar boven om mijn ka mer te zien; George? Ja, ik ga met je mee, antwoordde George. Er valt hier niets meer te b(e- George keerde dien zelfden middag naar Londen terug. Hy moest zichzelt bekennen dat hij den slag verloren had. Hij had niet aan Peggy gedacht toen hy haar vader dreigde met aangifte by ue justitie. Zijn handen waren gebonden. De J '-<>ni versperd. HOOFDSTUK XIX. EEN STEM UIT HET VERLEDEN. I)e „Honourable" Robert Condor, lid van het Parlement, verlangend naar een mate van ervaring, die zijn jeugdige stem meer gezag zou verleenen in de zittin gen van het Hooge College waarvan hy deel uitmaakte, ondernam een roiulreis door de koloniën en dominions van net Britsche wereldrijk. j Zijn weg voerde hem natuurlijk ook naar Australië en hij beschouwde het als een dure plicht om ter vermeen c- rfng van zijn kennis, ook de productie van wol, de belangrijke factor in de wel vaart van het gemeenebest dat hy thans bezocht, van nabij gade te slaan. Daar- toe bracht hij, in de Australische lente, een maand door in de wol-centra, waar hij om zijn persoonlijkheid en om zyn hoedanigheid als parlementslid, de groot ste gastvrijheid genoot. Een van de schapenfokkerijen waai hij eenige dagen vertoefde, om tegen woordig te zyn bij het scheren der scha pen en het verpakken van de wol vooi de vrachtschepen die in de haven van Sydney gereed lagen, om de ladingen naar de Europeesche markten te ver voeren, was gelegen in het vruchtbare district van de Murrumbidgee. De eige naar was een van de rijkste grondbezit ters van nieuw Zuid-W ales en Bobb\ had kennis met hem gemaakt aan een diner hij den Gouverneur, by welke ge legenheid hij een even hartelijke als dringende uitnoodiging van meneei Rawlings ontvangen had, om, zoo dra dit hem mogelyk was, op Munderadgee te komen logeeren en zichzelf daai geheel als thuis te beschouwen zoolang nem dat goed dacht. De grondeigenaar was het type van in Australië geboren Engelschman van het goede slag. Hij was een eindje in de vijftig, heel lang en forsch gebouwd, met een door de zon verbrand gezicht en vriendelijke eerlyke blauwe oogen Hy ;in school geweest, had aan een Engelschc Universiteit gestu deerd en was even bereisd en wei-opge voed als een grondbezitter in het moe derland. Hy was pas op lateren leeftijd "etrouwd en Bobby genoot zeer van zyn verblijf op het fraaie buiten aan den oever van de rivier en met een omgeving van imposant natuurschoon. Ook genoot hij van de aardige kinderen, waarmede hij terstond goede' vrienden was. De jongens lieten hem vol trots al de merk waardigheden van de plaats zien en dc meisjes liepen hem als jonge hondjes achterna, aangetrokken door zyn opge wekt humeur en tie grappen die hy a - tijd vertelde. Op een avond, een paar dagen na z n komst, zat hij, nadat de kinderen naar bed waren, met- zyn gastheer op de wa randa; het maanlicht tooverde een zil veren schijnsel over het uitgestrekte park en Bobby luisterde aandachtig naar de romantische verhalen over de eerste ko lonisten op dit vruchtbaar terrein. M'n grootvader was metselaar in een Engelsch dorpje, begon de bezitter van vele en vele hectaren land, met zyn rustige, beschaafde stem. Later werd liy Gevangenbewaarder en hy werd ter be geleiding van een transport gevangenen naar van Diemen's land gezonden. Myr. vijanden, vervolgde Rawlings met een lachje, zullen u wel vertellen dat hy zür een "estrafte was, maar dat is toch wer kelijk niet waar. Hy was een spaarzaam man en had een vrouw, die al even op passend was als hy. Ik bezit overigens vrij slechte geschilderde portretten van hen, die zy, toen het hen goed ging, heb ben laten maken. Zy hadden geld over Gespaard en kochten daarvoor land in een tijd, dat men het, om zoo te zeggen, voor niets had. Toen kochten zy scha pen. nog meer land en nog meer scha pen en hij stierf als een ryk man. Myn vader volgde hem op in zyn bedrijf, hy heeft nooit een voet buiten de kolonie gezet. Dit huis werd grootendeels door hem gebouwd, het is later door niy uit gebreid. Het was de eerste werkelyke tscheensche fokkery eiL_vyerd_iiI dje dagen als een sóórt wonder beschouwd. Sinds dien is hier heel wat gebouwd en in exploitatie gebracht en is een bezit ting als deze geen unicum meer. Er zyn zelfs grooteren. Ik ben de eenige afstam meling van den ouden metselaar uit Cumberland en ik profiteer in alle op zichten van zijn spaarzaamheid en zyn vooruitzienden blik. Cumberland? herhaalde Bobby (.on der. l it welk gedeelte van Cumberland kwam hij? Uit het dorpje Morthwaite, in lui meren-district. Ik maakte er een soort pelgrimstocht heen den laatsten keei «lal ik in Engeland was. Morthwaite! riep Bobby uit. wei daar ligt Wetstones! - Hoe kent u dat landgoed? vroeg Rawlings, zich naar hem toewendend. - Iedereen kent Wetstones min of meer tegenwoordig, antwoordde Bobby met een glimlach, en ik weet er toeval lig een ietsje meer van dan de meeste menschen, al ben ik er persoonlijk nooit geweest. Maar het is het eigendom van iemand, dien ik mijn leven lang goed gekend heb en op dit oogenblik wordt het door een oom van my bewoond. Waarom bewoont die vriend van u Het niet zelf? Omdat hij het niet betalen kon. ls die geschiedenis niet tot hier doorge drongen van den laatsten bewoner, die er zich gedurende vijfentwintig jaai in opborg en een groot vermogen omzet te in juweelen, waarmee een schurk van een dienaar op den loop ging, toen de eigenaar nog nauwelijks den laatsten adem had uitgeblazen? De geschiedenis van Sir Rodenck Bertram? Ja, daar hebben wij hier ook van gehoord. Hij woonde op het kasteel toen ik mijn bezoek aan Morthwaite bracht. Ik moet erkennen «Uit ik mis schien niet heelemaal bij ongeluk op verboden terrein belandde en van den oever van het meer even een glimp van het huis te zien kreeg. Ik had een spe ciale reden om er belang in te stellen. Maar wie is uw vriend, de tegenwoor- (ll"l_ (l"Hija,heet Guy Bertram en hij was een neef en de eenige erfgenaam van den overledene. Maar «le erfenis viel ontzettend tegen, «laar, zooals uw eet. een dief er met het grootste deel van tut vermogen vandoor is. Meneer Conder, ik geloof dat u «Ie man is. zei de landeigenaar met iets plechtigs in zyn toon en in zyn volle lengte oprijzend. Wel, alle menschen! riep Bobb> verbouwereerd en Rawlings liet een for- sche, klinkende lach hooren. Neemt, u my niet kwalijk, zei hy. Ik drukte mij niet geheeljuistui.Ik bedoelde dat u de man is dien iik hebben moet. Ik geloof namely k dat ik thans<Ie gelegenheid kryg 'n zeer oude opdiacht te vervullen. Als u mij wilt excuseeren, zal ik even een paar papieren uit myn kamer halen. Na een paar minuten kwam hy terug en bracht een lamp mee, «lie hy tus- schen zich en zijn gast op tafel plaat ste. Daarna ging hij weer zitten en haai den een toegevouwen papier te voor schijn benevens een groot, met een ou- derwetsch zegel gesloten en van een op schrift voorzien couvert. Myn grootvader, begon hy zyn uit eenzetting, was een van de werklieden die hielp bij het verhouwen van „Wet stones" in den ty«l van Sir Michael Bertram, by welke verbouwing ook ie wondermooie cascades zyn aangi'lego- ik herinner mij mijn grootvader nog heel goed. Hij werd heel oud en vertelde dik wijls van zijn jeugd; hy had het- bijzonder graag over do verbouwing van het kasteel, waaraan hy meegewei kt had. Volgens zijn zeggen, was er een ol ander geheim aan het huis verhonden, een mysterie «lat geopenbaard had moe ten worden aan enkelen van de wei k- lieden, die hij de verbouwing werkzaam waren. Deze hadden allen onder eede moeten beloven het geheim niet te open haren. Nu weet u ook, waarom ik by mijn bezoek aan Northwaite, zooveel be lang stelde in Wetstones. Wordt vervol e Echo van het Zuiden, aahvyksche en Langstraatsebe Courant*

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1