W.S.C. promoveert naar de 2e Irlasse, ff meerite te wijzigen door een gedeelte n 1. Wijk E te annexeeren. Als gronden daarvoor zijn aangevoerd de kerkelijke en organisatorische eenheid, de een heid In electr ficatle, enz, Ged. Staten hebben daarop geant woord, dat zij hieraan te zijner tijd aandacht zullen schenken, maar dat eerst de combinatie van Vlijmen en Nleuwkuik moet zijn afgehandeld. Ged. Staten zullen zich t.z t. persoon lijk van den toestand komen op de hoogte stellen. De voorzitter heeft den Indruk dat Ged. Staten veel voor deze wijziging voelen. De heer v. Hemert acht het wen- schelljk, dat de bewoners van Wijk E zelf een actie op touw zetten, b.v. door 't verzamelen van handteekenlngen, De openbare vergadering wordt hierna gesloten. regeling der levensmiddelenvoorzlenlng Is een hoogst belangrijke gebeurtenis, waarvan de gevolgen thans nog niet te overilen zijn. In een tweede verordening wordt aan alle takken van industrie, die artikelen produceeren voor massa- verbruik bevel gegeven, om in alle rcyons zelf grossierderljen te vormen en voor de verdeeling der artikelen te zorgen. Het aantal rijkstusscher.hande- laren mag voor de steden niet meer dan twee en voor den handel op het platte land niet meer dan 3 bedragen. BUITENLAND. De ramp der Georges Phlllppar Nog 84 vermisten. Volgens een communiqué van het bureau Messageries Marliimes te Aden bedraagt het aantal geredden van de „Georges Phlllppar- thans definitief 683, zoodat nog 84 personen worden vermist o.w. de bekende journalist Albert Londres. De geheel verkoolde karkas van het schip is naar Lloyds meldt Zondag om 2 56 des middags gezonken. Uit de nadere berichten blijkt, dat het schip van 't oogenbllk, dat het In brand vloog, 160 mijl Is afgedreven en op 145 mijl ten Noord Westen van Kaap Guardafui is gezonken. De sleep, boot .Preserver" bleef tot het einde toe In de nabijheid, doch door de on- dragelijke hitte kon de bemanning niet aan boord gaan. om te trachten nog Iets te redden. Men zag hoe het schip van den achter- tot den voor steven door het vuur werd verteerd en steeds dieper zonk, totdat het water de patrijspoorten bereikte en naar binnen stortte. Vlug verdween het schip toen in de golven en aan niets is meer te zien, welk een ontzettend drama zich op zee heeft afgespeeld. De reis van prins Leopold en prinses A sir ld. Prins Leopold en prinses Astrid van België, die zich thans nog in Neder- landsch—Indië bevinden, waar zij op dit oogenbllk de gasten zijn van den gouverneur-generaal, zullen zich 25 Mei a.s. te Batavia Inschepen op de „Ba- loeran" van den Rotterdamschen Lloyd, 29 Mei te Sabang zijn, 10 Juni te Port Said en 14 Juni te Marseille ar- riveeren. Zij worden reeds den vol. genden dag te Brussel terug verwacht. Nieuw ministerie in België. Renkln heeft wederom een ministerie gevormd. Drie vroegere ministers kee- ren er niet In terug. Onder de nieuwe ministers is ook mr. Sap, directeur van „De Standaard". De Vlamingen be schouwen die als een teeken dat ein delijk aan de rechten van het onderwijs enz. voor de Vlamingen zal worden voldaan. De Do X. De Do X is van Amerika naar de Azoren gestevend en vandaar naar Vigo in Spanje. Na een gelukkige reis is zij thans te Soutphampon aangekomen. Amelia Earhart over den Ocaan, den minister van bultenlandsche zaken als ontbonden beschouwd. Uitvoer van Ned. Gloeilampen naar Frankrijk. Het contingent van gloeilampen, uit Nederland afkomstig, dat tot ultimo Juni Is toegestaan, is thans reeds uitgeput. Er kan dus geen invoer van deze artikelen uit Nederland in Frank rijk meer plaats hebben tot nader order. De steun aan de veehouders. Aan de uitvoering van de maat regelen in het belang van de vee houderij Is verbonden de instelling van een rijkszuivelcommissle, welke commissie geïnstalleerd zal worden zoodra het bedoelde wetsontwerp door de beide Kamers is goedgekeurd. Als voorzitter van deze commissie, waarin verschillende deskundigen op zuivelgebied zitting zullen hebben, wordt benoemd de heer L. Bückman. Bouw van den derden kruiser. Naar wij vernemen, heeft bij de Maandag gehouden onderhandsche aanbesteding voor den bouw van den derden kruiser, „Wilton Fijenoord" te Rotterdam het laagste ingeschreven. Aardolie In Nederland. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp Ingediend tot lijdelijke be. perking van de vr^heid van opsporing van delfstoffen door boringen, naar aanleiding van een bespreking met de N.V. Bataafsche Petroleum Maat schappij over de aanwezigheid van aardolie in oeconomisch winbare hoeveelheid in het Noordoosten des lands. Een welverdiend resultaat. De eerste promotie sinds 18 jaren. De wedstrijd tegen Plcus met 3—1 gewonnen. Een spontane huldiging. Een nieuw Oostenrljksch kabinet gevormd. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet is gevormd onder leiding van Dolffus. Het kabinet bestaat uit zes Chr. socialen,'twee leden van den Land bouw, een vertrouwensman van het Heimatblock en een ambtenaar. De vice kanselier is tevens belast met de handelspolitieke afdeeling van het departement van Bultenlandsche Zaken. De bondsraad heeft het ontbindingf- beslult van den natlonalen raad goed. gekeurd. Hel nieuwe PussEche vijfjarenplan. Naar de correspondent van de „Times" uit Riga meldt, is sovjet Rusland op het oogenblik bezeten door een konljr.enmanle. De regeering heeft namelijk het besluit genomen, dat de konijnenfokkerij zoo spoedig mogelijk op een breedere basis moet geplaatst worden als een van de voornaamste branches der vleeschvoorziening. De groote sovjet-organen, met name de „Izweslia" en de „Prawda", voeren de laatste weken een geweldige pro paganda voor dezen nieuwen tak der Russische veeteelt. Een zekere Yoedina staat aan het hoofd van het nieuwe instituut en heeft opdracht gekregen, ervoor te zorgen, dat er voor Januari 1933 tien millioen roode konijnen zijn. Het konijneninstituut heeft reeds een expeditie georganiseerd naar de eilanden In de groote Russische rivieren waar mende konijnen in het wild zou kunnen laten rondloopen, zonder dat zij evenwel kunnen ontsnappen. Ook het commissariaat van land bouw heeft tot dit doel een millioen hectaren grond aangekocht. De „Izwestia' merkt nog op. dat konijnenhuiden een belangrijk export artikel zullen worden, daar de sovjet geleerden erin geslaagd zijn, een middel te vinden, om de natuurlijke eigen schappen van konijnenbont buiten gewoon te verhoogen. Men rekent er op, dat in 1934 de productie 750 000 ton konijnenvleesch zal bedragen en 500 millioen konijnen vellen. Naar de correspondent van het „Berliner Tageblat" uit Moskou meldt Is de „Zwangswirtschafl" in sovjet- Rusland onder den druk van de moei lijkheden der voedselvoorziening we gens de onvoldoende ontwikkeling van het rijksdistributiebedrijf, wederom door twee belangrijke verordeningen ver zacht. In het vervolg zullen de boeren slechts de helft van hun vleesch— voorraden welke zij aan den staat moeten afstaan, behoeven af te leveren de andere helft zullen zQ, evenals dit sinds korten tijd met het graan het geval is, op de particuliere markt mogen verkoopen. Deze plotselinge wijziging in de De eerste vrouw die het waagde geheel alleen over den oceaan te vlie gen, is Amelia Earhart. Zij is In een recordtijd van 181/, uur naar Ierland gevlogen. Zij had het plan te Parijs te landen, maar wegens een defect aan den uitlaat van den eendekker besloot zij te landen in Ierland. Het was juist 5 jaar geleden, dat Lindbergh z'n solo-vlucht deed. Zij heeft angstige momenten beleefd, daar de uitlaat en peilglas haperden; zij dacht erover terug te keeren, maar zette door. De Japansche crisis. De 74-jarige admiraal graaf Salto, die door den Japanschen keizer is belast met de regeerlngsvorming, heeft twee dagen tijd verzocht om te trachten een nieuw kabinet samen te stellen. Admiraal Salto behoort niet tot een politieke partij en men gelooft dan ook, dat zijn kabinet een nationaal karakter zal dragen en dat zoowel leden van de Seiynekai- als van de Minseito- Partij er deel van uit zullen maken. De politieke gezindheid van admiraal Salto wordt algemeen als liberaal beschouwd. In oudere militaire kringen is men met met de benoeming van Salto tot ministerpresident als vertegenwoor diger der militaire klasse, ten zeerste tevreden. De reactionaire jongere offi cieren slaan echter weinig sympathiek tegenover Salto. Om onlusten van deze zijde te vermijden heeft de politie te Tokio uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen. Op alle belangrijke pun ten der stad is het politletoezich uitgebreid en verscherpt. De D-trein Bazel—Oostende ontspoord. De D-trein Bazel-Oostende is Zater dagavond om goed ha f tien vlak bi het station Saarburg ontspoord. De locomotief, de kolenwagen en het eerste derde-klas rijtuig zijn omgeslagen. De machinist en de stoker zijn van de machine gesprongen, de laatste kwam daarbij om het leven. Ongeveer 20 reizigers moeten licht gekwetst zijn. Een later bericht meldt, dat de ko- Ientender door het daarachter komende derde-klas rijtuig is verpletterd. Alle rijtuigen, waaruit de trein was samen gesteld, zijn ontspoordde rails zijn over een afstand van 100 meter weg gerukt. De machinist is ernstig gekwetst de stoker is verbrand onder de loco motief vandaan gehaald. De gekwetsten zijn voor het meeren. deel soldaten, die met verlof gingen. De pasagiers konden den trein ver laten door uit de ramen te klimmen. De oorzaak van de ontsporing is totdusver onbekend. Dichting van den Vlieter. De dichting van het laatste gat in den Zuiderzee-afsluitdijk, n.l. bij „De Vlieter' zal in deze week geschieden. Waarschijnlijk Woendag of Donderdag. Dagelijks schiet de dichting ongeveer 100 M op. De openstelling van den dijk voor het doorgaand autoverkeer, wat in tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin zal geschieden, kan in October verwacht worden. Eerstdaags zullen de ministers en leden van den Zuiderzeeraad de afsluitlngswerken bezichtigen. Nieuwe slag voor onze Mijnindustrie. Met Ingang van 14 Mei heeft de Fransche regeering den koleninvoer opnieuw beperkt. Thans is het contin gent vastgesteld op 60 pCt. van den gemiddelden maandelijkschen invoer over de jaren 1928-1929-1930. Van deze 60 pCt. zal 50 pCt. geheel vrij mogen worden ingevoerd. De overige 10 pCt. zal door den directeur der mijnen te Parijs aan de verschillende kolen invoerende landen worden toegewezen. Via de zeehavens, waar toe ook nog Straatsburg gerekend wordt, zal nog 100.000 ton per maand mogen worden ingevoerd. Deze nieuwe maatregel beteekent voor onze toch al zoo getroffen Nederlandsche mijnindustrie opnieuw een groote slag. Haar afzet zal per maand met rond tienduizend ton steenkolen afnemen. De gevolgen hiervan kunnen niet uitblijven. De directies zullen opnieuw genoodzaakt zijn de productie in te krimpen, met als noodzakelijk gevolg massa-ontslag of het veelvuldiger inleggen van ver- zuimdiensten. Daar verschillende mijnen het thans toegestane contingent voor de maand Mei reeds hebben overschreden, wor den er haast geen kolen meer naar Frankrijk verzonden. In verband hier mede wordt er b.v. Zaterdag en Maandag niet gewerkt op de mijnen Juliana en Laura, welke particuliere mijnen ongetwijfeld het zwaarst ge- treffen worden. BINNENLAND. De commissie voor onderhandelingen met Duitschland ter verkrijging van betere invoervoorwaarden. Naar de Stand, verneemt, is de ten vorigen jare onder presidium van dr. »~oJijn ingestelde commissie voor onderhandelingen met Duitschland ter verkrijging van betere invoervoor waarden in dat land, thans, wegens de onmogelijkheid iets te bereiken, op voorstel van haar voorzitter, door De deviezen clearing. Naar het Ned. correspondentie bureau verneemt, gaat de memorie van antwoord Inzake het z.g. clearing- ontwerp, welke dezer dagen verschijnt vergezeld van een nota van wijziging' welke niet zonder beteekenis is. Thans kent het ontwerp aan de regeering de bevoegdheid toe Inzake clearing van schulden van en aan het buitenland verdragen te sluiten. Blijkens de ervaring, welke in ver schillende landen verkregen is, voldoen dergelijke overeenkomsten slechts matig. De gedachte is thans naar voren gekomen om voor de regeering de bevoegdheid te vragen, ook zonder verdrag, dus door nationale wettelijke bepalingen, een regeling van het deviezenverkeer tot stand te brengen. In de bij nota van wijziging voor- gestelde aanvulling van het ontwerp is een bepaling, welke deze bevoegd- held verleent, opgenomen. Vulkaanuitbarsting op Flores. Maandagmorgen 6 uur (pi. tijd) heeft een uitbarsting plaats gehad van den vulkaan Lewoto Bilebaki nabij Larantoeka (Flores), voorafge gaan door een aardbeving. De contro- leur van Larantoeka is naar de plaats des onheils vertrokken. WSC tweedeklasseri De volhouder wint, zouden we hier achter willen voegen. Deze promotie is immers niet het resultaat van een werk van een jaar, maar tal van jaren van moeilijken strijd zijn daaraan voorafgegaan. Jaren waarin telkens opnieuw op het aller laatste moment de groote deceptie kwam, waardoor een succesvol seizoen toch niet met het gehoopte resultaat beëindigd werd. Het is nu 18 jaren geleden, in het seizoen 1913-14 dat WSC, toen nog „Waalwijk Vooruit", eenzelfde pro motie maakte van de derde naar de tweede klas door de Valk, VVV en Zeeland-Vooruit onder zich te houden. Er is toen een periode van stilstand in de vereenlging gekomen, maar ruim 10 jaar geleden (April 1921) is de oude voetbalgeest in de WV'ers weer herleefd en is de strijd onder de naam WSC weer opgenomen. Van toen af dateeren die succesvolle jaren waarin de club telkens opnieuw „bijna" kampioen of „bijna" tweede klas was. Altijd opnieuw was het weer die beslissende eindstrijd die een streep door de berekeningen haalde. Moeten we nog herinneren aan de wedstrijden tegen Roodborstjes, Devo, Pope, TSC, Plcus Laten we het nu liever niet doen. Er is nu toch eenmaal met deze traditie gebroken en WSC is nu definitief in de tweede klas. Wie zijn blik echter nog eens over de laatste jaren laat teruggaan zal bemerken, hoe ondanks die tegen slagen, elk nieuw seizoen weer met frisschen moed begonnen is, zonder dat de tegenkantingen aanleiding tot verslapping gaven. Integendeel, wij zouden zelfs willen zeggen dat de geest in de club daardoor nog versterkt ls% Daarom zelden wij ook dat het resultaat van thans niet bereikt Is door een enkel goed speelseizoen, maar dat dit resultaat berust op een veel solie- deren onderbouw van volharding en ciubliefde, die de moeizame strijd der voorgaande jaren heeft opgebouwd. In de eerste plaats willen wij daarom het bestuur van WSC gelukwenschen en hulde brengen met deze promotie. Dank zij het volhouden en de uitste- kende leiding van het bestuur Is de onderlinge band tusschen de leden zoodanig versterkt, dat op den duur het succes niet zou kunnen uitblijven. In dit bestuur traden dan weer twee figuren naar voren, wier naam door de jaren vast aan WSC verbonden is. Men zal begrijpen dat wij hier be doelen den heer Jacq. Spijkerman, de voorzitter, en den heer Arth. Zecken- dorf, de secretaris, die beiden ontzet tend veel voor de vereenlging hebben gedaan en aan wier werken dan ook een groot deel van het succes moet worden toegeschreven. Daarnaast richten wij onze felicitatie natuurlijk tot het elftal, dat een prachtig seizoen (geen enkele wedstrijd werd verloren) op zulk een klinkende wijze heeft weten te besluiten. Ook hier moeten wij ons weer speciaal tot één vooruittredenden persoon richten n.l. captain Piet van Eeten. Door zijn uit stekend spel, maar op de eerste plaats door zijn aanmoedigingen en door den geest van saamhoorigheid die hij in zijn elftal heeft aangekweekt, heeft aanvoerder v. Eeten zeer veel tot het eindresultaat meegewerkt. Ten slotte mogen wij ook heiwerk der technische afdeeling niet onvermeld laten. De heer A. Sassen die hier de leiding heeft, heeft in korte jaren al heel wat bereikt. Maar wat daarvoor is noodig geweest, kan alleen een insider weten. Intusschen is hierdoor weer een einde gekomen aan den tijd dat Waalwijk zonder tweede-klasser was. Gelukkig was dit nu maar een seizoen. Wij verheugen ons in het feit dat nu WSC, dat toch de oudste rechten heeft, de Waalwijksche sport-eer in de tweede klas zal mogen ophouden, temeer daar wij ervan overtuigd zijn dat zij dit op een waardige wijze zal kunnen doen. Met eenig optimisme toch, durven we veronderstellen dat WSC in de hoogere afdeeling geen slecht figuur zal slaan. De twee laatste seizoenen hebben immers overduidelijk bewezen dat WSC voor de derde klas beslist te sterk was. De wedstrijd Plcus— W.S.C. De beslissende wedstrijd zelf stond op een veel lager pell dan die tusschen beide clubs in Waalwijk. Dit behoeft niet te verwonderen daar voor belrip partijen de strijd beslissend was end zenuwen dus een groote rol speelden Vooral WSC had hiervan voor de rust nogal last, waarvan Plcus echter ondanks haar overwicht in het begin' geen tastbaar profijt wist te trekken Er was dan ook een hoogspanning langs de lijnen, waar zich zoowaaï meer Waalwijkers dan Eindhove ??,re"ob.evonden- Na de rust vlotte ;ic bij WSC veel beter en de overwinning e|C is dan ook verdiend. 8 Al direct nadat scheidsrechter v d it Dungen sein gegeven heeft, onder'. !5, neemt Picus een aanval die door een r tam schot besloten wordt. Dan neemt WSC een vrijen schop terwijl even later de zwarte linksbinnen zich een mooie kans schept, zonder resultaat echter. Picus komt dan echter gevaarlijk opzetten en de snelle voor. «?od£ is moe,,iJk ter"g Ie dringen, W S C. doet slechts af en toe een uit- val, die dan echter niet van gevaar ontbloot Is; eenmaal schiet de rechts, binnen hard tegen de paal. Beide ver dedigingen krijgen enkele corners Ie verwerken. De WSC-doelman moet herhaalde malen handelend optreden hij is echter in uitstekenden vorm, zoo dat de Picus-schoten geen kans hebben Een angstig moment ontstaat als de EIndhovensche rechtsbuiten een uit stekende voorzet geeft, de bal zweeft voor doel, de Picus centervoor staal gereed en... slaat den bal met de hand In hel doel. De scheidsrechter had hel echter al opgemerkt. Aan de andere zijde krijgt de links buiten enkele malen een goede kans die echter ongebruikt voorbij gaat! Ook een hoog en ver boogschot van aanvoerder v. Eeten bezorgde den Eind- hovenschen keeper veel last. Dank zfl de luide aanmoedigingen raakt WSC over haar eerste zenuwprikkeling heen, zoodat het een vlugge en geloop, gaande strijd wordt. Van den Brand krijgt een mooie kans voor open doel hij schiet naast den uitgeloopen keeper, de bal rolt op het doel af maar nog juist is een der backs erbfl om hem corner te tippen. Dan Is het weer Picus dat het den WSC—doelman even lastig maakt, deze is echter voor zijn taak berekend en de bal gaat terug naar de overzijde waar een corner geforceerd wordt. Deze werd uitstekend voor doel ge plaatst, door den rechtsbinnen juist onder den lat gekopt, maar de keeper kon den bal nog juist over de iat wip- pen. Een hoog schot van Eibers houdt de doelman uitstekend uit den boven- hoek. De eerste helft is reeds zoo goed als verstreken ais bij een nieuwen WSC—aanval de bal bij v. d. Brand belandt, deze plaatst mooi voor doel en Hens geeft met een harden kopbal de keeper niet de minste kans. .Hij zit" gaat het langs de lijn, waar de honderden V/SC—supporters hun jubel aanheffen die nog aanhoudt als vlak daarna de rust wordt aangekondigd. Met dezen kleinen voorsprong wordt de strijd weer hervat en de vreugde kent geen grenzen als reeds na enkele minuten de Jongh een voorzet die van rechts komt aaifzweven onberispelijk inkopt. Lar.g duurt het echter niet want even hierna speelt een WSC'er gevaarlijk terug zoodat een Picus man den bal krijgt, hij schiet..., tegen de lat, ook die kan echter geen redding meer brengen want de bal tikt juist voor de voeten van Huibrechts, die hard inschiet. Het verschil is daarmee weer tot een enkel punt teruggebracht. De WSCvoorhoede trekt er dan weer tusschen uit en de centervoor probeert het met een ver schot, er ontstaat een doelworsteiing. Eibers krijgt even den bal vrij, een schot en het is 3—1. Na deze emotie doen de WSC'ers het wat kalmer. Zonder dat er veel vermeldenswaardigs voorvalt, behou dens enkele gevaarlijke aanvallen van Picus en een vrije kans van denWSC- rechtsbinnen, gaat het eerste halfuur voorbij. Naarmate het einde dichter nadert legt WSC zich meer op ver dediging toe. Dat neemt niet weg dat vooral Eibers het de Picusverdedi ging herhaaldelijk nog aardig lastig weet te maken, wij zien om. een schot van hem, dat de doelman slechti ternauwernood kan houden. Met ongeduld wachten de WSC- supporters op het sein dat de over- G k elf iie dei vo va voc vai erf 3es' som oe Mb. snli d hoi d k Ijc te su :ar r.rzi Bern lalji nd id u el( Spr ;ieke ren in ie wr ad er De o ze hond II r treei Nar Iwam hzn. 'oerd !ich vsc reerd Illicit ia zij ;sren ;romi werd nikt, :p h< 'ot v< lijn c ier Hen jlans sing iters ilkan W zij ?ewe iven Is d besta neen wens voor< lechr leder Dldd over\ sleep wens de si eerst De elftal Jacq, Spijkerman Voorzitter van W. S.C. Piet van Eeten, Captain var. het gepromoveerde elftal. [C iko de: Tt ion iele 3611 3d ill b hie i

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2