Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Spanera en Goodwill De Gouden Standaard B. Mteren-Laüarde rief uit Waspik Sigaren Abonneert U op het Waalwijksche en Lang- straatsche blad, dat ook voor Uwe advertenties het aangewezen or gaan is, omdat 't in deze plaats en streek alge meen gelezen wordt. I 15. ZATERDAG 4 JUNI 1932. 56e JAARGANG. Dit blad verschiint [OENSDAG en ZATERDAG, •ieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, jionnementsprijs per 3 maanden 1.25. ■gnco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON# TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prfls der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bil contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrüdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DERDE BLAD. III. Waspik, 31 Mei 1932. Geachte Lezer. Wil mijn Waspiksche Brief" tijdig perse gaan, dan heb ik tegenwoor- maar te zorgen, dat hij minstens uur tevoren wordt gepost, want talwijk ligt wel.... 10 K.M. van ispik, nieiwaar? Door de bezuini- bij de Posterijen gaat een brief ie bijv. kwart voor zeven 's mor- hier op 't Kantoor wordt gepost weg met de trein van zeven uur ivonds. De middagverzending zoo. als de middagbestelling is door ate Pos" zonder meer opgeheven, idei dat men zich schijnt af te gen wat dit voor onze zakenmen- en beteekent. 't Is dan ook heusch n wonder dat al verschillende pro. len hiertegen zijn verzonden en 't o.i. op den weg van bijv. een ddenstandsvereeniging, om ook met icht tegen een dergelijken maatregel ageeren. Het zullen wel „hooge mes" zijn, die zoo'n bezuiniging oben ingevoerd, maar dat wil nog t zeggen, dat dit dan zoo maar reet goed te keuren is. Zoo hadden bij vorige week een gevalletje aan trein. Ook al uit bezuiniging irdt de overweg op de Kerkpad [enwoordig bediend vanaf het station, lok op het station zelf is geen over- impleet aan personeel, zoodat de enstdoende ambtenaar het dikwijls er volhandig heeft. Zoo ook vorige eek. De trein Lage—Zwaluwe Bosch van rond negen uur 's avonds rriveerde en als gewoonlijk sloot de abtenaar den overweg af. Een vracht- uto bemerkte» dit schijnbaar te laat reed dwars door een der afsluit bomen. De ambtenaar moest zich tn naar de plaats van dit ongeval- tje begeven, om de trein het pas- «ren mogelijk te maken. Intusschen onden trein en station a.h.w. onbe- ierd, terwijl de reizigers zonder controle het perron konden verlaten, ien der reizigers was intusschen zoo oed de plaatskaarten in ontvangst te emen). Kan nu die ambtenaar aan. iprakelijk gesteld worden voor den oeden gang van zaken op zoo'n onbeheerd" station? Wij zeiden bo- 'en reeds, dat niet iedere bezuiniging ioo maar is goed te praten Onze boeren hebben wat men noemt .t Hekken maar weer aan den ouden pial gehangen". Ze hebben n.l. met 'tijwei algemeene stemmen den voor- toer van den polder „Klein Waspik" teer herkozen. Hoewel hiertegen een sterke oppositie was verwacht tken de meeste boeren „den ouden Jil nog sterk genoeg te vinden". En °ok o.i. is deze keuze wel een zeer jlukkige geweest, daar nog lang niet tdere verandering een verbetering is. Do nu wordt er wel eens beweerd, PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Juni 1932. zieoini' emen. hl deze voorzitter zelf groote belan lfoin dezen polder heeft (men spreekt tol van eigen belangmaar wij 'ragen ons af of het daarom niet te 'er isDit z,g. eigen belang immers 1 steeds een prikkel zijn om alles 'ul in de puntjes verzorgd te houden. 5'i willen dan ook deze brief sluiten Iet een „welgefeliciteerd" aan den uter G. welke met deze herbenoe- °'ng heeft bewezen het groote ver aten, dat hij bij de Waspiksche undbouwers heeft weten te verkrijgen. Adept. f M A. van Loon f In den ouderdom van 67 jaar over leed te 's.Gravenhage na eene kort stondige ziekte de oud Waalvvljker, de heer M. A. van Loon. een zeer blon der handelsman en een zeer bekende en geziene figuur in de kringen van de schoen- en lederindustrie, die den han del en den import van leder in geheel nieuwe banen heeft weten te leiden. Stammende uit een echte lederfami lie (de oude stukken wijzen uit dat reeds in 1754 Oerrlt van Loon koop man in leder was te Waalwijk) heeft hij deze traditie van jongsaf met energie en succes voortgezet. Reeds op 18- jarigen leeftijd toog hij dikwijls naar Engeland en in 1893 ondernam hij z'n eerste reis naar Amerika, naar de we reldtentoonstelling van Ch'cago, alwaar hij drie maanden verbleef en zocht, tot hij in Boston het voor zijne zaak gewenschte leder vond. In 1903 bracht hij op onze eerste tentoonstelling reeds de Amerikaansche rundslak en 't Ca- pitol-calk Hij zelf was kooper var. de vellen, die hij voor zijn doel 't meest geschikt achtte en bezocht daarvoor vellenmark- ten in Londen en Philadelphia, zoowel als in China en Siberië Hij stichtte tal van filialen in Europa, als Brussel, Frankfurt, Praag e m.a. Hij leverde aan de schoenfabrikanten in Nederland, maar evengoed in Dultschland, Zwit serland, Frankrijk, Italië enz. Gedurende den oorlog werden aan z'n bedrijf natuurlijk eveneens groote moeilijkheden in den weg gelegd, maar ook in dien lijd ging hij naar Amerika om looistoffen te bemachtigen, die zelfs de Engelsche regeering moei- Hjk kon bekomen en waardoor de looi. erij voor een niet gering deel kon doorwerken. Hij was langen tijd een invloedrijk lid onzer Kamer van Koophandel en Fabrieken, terwijl een zetel in den gemeenteraad door hem steeds werd van de .hand gewezen. Tal vanverer- nigingen op verschillend gebied had den grootelijks z'n steun en bij jubilea had hij meermalen de leiding. Wij herinneren aan het penning meesterschap van de eerste tentoon stelling In onze gemeente, de schitte rende landbouwtentopnstelling in 1891, voorts aan z'n ijver voor den aanleg der Mr. van Coothstraat, van wefke combinatie, als wij ons niet vergissen, hij 't voorzitterschap bekleedde. Toen hij zich in Den Haag vestigde en later de zaken onder „G. v. Loon's Import-Mij.' aan jongere krachten over ging laten, bleef hij toch nog steeds met deze in relatie en niet minder met z'n vele zakenvrienden in Brabant, waar hg gaarne vertoefde en zich ten zeerste voor de schoen- en ledefin* dustrie bleef interesseeren. De heer van Loon was nog steeds lid der Vakschoolcommissie en hoe z'n deskundigheid en routine ook bij de regeering stond aangeschreven, bleek uit het feit dat zQ hem nog onlangs aanzocht in de commissie voor de contingenteering voor de schoenenin dustrie, welker belangen hij dus tot 't laatste diende. Met den heer Math. v. Loon is een handelsman van blondere beteekenis, mei goeden kijk op zaken, met groot organisatietalent en doorzettingsvermo gen heengegaan. Op charitatief gebied had hg zoowel in onze gemeente als in zgn parochie in Den Haag een goeden naam, hg was daar e.m. vice-president van het Liefdewerk "Stille Armen", zoodat z'n betrekkeigk onverwacht sterven op verschillend terrein een waarigk groot verlies beteekent. Hij ruste in vrede. K.K. Middelbare Handelsavondschool Waalwijk. Gisteravond ten half acht had in 't gebouw der R.K. H.B.S.-H.H.S. alhier de uitreiking plaats der einddiploma's enz. aan de avondschool van den R.K. Handelsavondcursus. Tegenwoordig was liet ongeveer vol tallig bestuur der R.K. Middenstands- vereeniging, de leden der Commissie van Toezicht op 't L. O., de heer Dr. IJ. G. Langeineijer, H. Wiesman, Norb. van Loon en Jan Tielen en waarvan de lieer J. Smarius bericht van verhinde ring had gezonden, terwijl tie heer Tie len tevens met den directeur Drs. de Vries het plaatselijk bestuur der H.H. S.-H.B.S. vertegenwoordigden. •Het college van B. en deken van Riel, kapelaan Beeknians, leeraar en kapelaan Klaassen, moderator en nog eenige leeraren hadden bericht van verhindering gezonden. De voorzitter der R.K. Middenstands- vereeniging en van 't bestuur, de heer Christ van Liempt, opende de plechtig heid niet een woord van welkom aan commissie van toezicht en plaatselijk bestuur en wees erop, dat het bestuur der school gemeend heelt het geheele bestuur der Middenstandsvereeniging in z'n werkingsfeer te moeten betrek- ken, omdat dan meer belangstelling wordt getrokken in verschillende krin- gen. Het doet hem dan ook genoegen (lat zoo talrijke leden zijn opgekomen. Hij gaat daarna over tot uitreiking der verschillende diploma's en heeft voor elk der geslaagden een hartelijk j woord van felicitatie over. De diplo ma's zijn behaald als volgt: Voor het Pont-Practijk-Diploma Ma- ehincschrijven zijn geslaagd Mej. A. H. Th. Bank, Mej. L. M. Knuist, Mej. G. j Ch. Smolders, Mej. E. M. Rijnen en de heer H. C. Spitters, allen te Waalwijk en de heer P. C. van Olst te Dussen. De geslaagden waren allen leerlin gen van den R.K. Middelharen Handels- avondscursus alhier. Voor het eind-examen van den R.K. Middelbaren Handelsavondcursus zijn geslaagd de heeren: C. Adri- aanse, Jos Boezer, M. Leijtens en Th. Pulles te Waalwijk, A. v. Huiten te Drunen, P. v. Olst te Dussen, en de dames L. Ehlert en A. v. d. Water te Waalwijk. Na afloop wenseht de directeur, de heer Siemer, de geslaagden geluk, zegt hen dank voor het trouwe schoolbe zoek, wat een heele prestatie is in de avonduren gedurende 3 jaren en dik wijls onder moeilijke omstandigheden. Het mooie resultaat is voor hen dan ook dubbel verdiend. Hij maant allen aan, niet te denken dat ze er nu zijn, en ook zoo eenigszins mogelijk de ver- volg-eursussen te volgen. I)c voorzitter spreekt ten slotte nog een hartelijk woord van dank aan.di recteur en leeraren, wien hij ook feli citeert niet 't mooie resultaat, dat voor een groot deel te danken is aan den ijver, de ambitie en 't medeleven van directeur en leeraren, wien hij dan ook de belangen der school ten zeerste aan beveelt, evenals ook aan de andere te- genwoordigen. Ten slotte spreekt de heer Drs. de Vries nog een dankwoord, waarin hij wijst op het uitstekende onderwijs van directeur en leeraren, de goede ver standhouding tusschen avondschool en dagschool, waarna de bijeenkomst door den voorzitter wordt gesloten. De Practijksexamens voor Engelsch en Boekhouden worden gehouden op 20, 21 en 22 Juni. Hieraan nemen nog 4 leerlingen deel. HAVANA—FABRIKAAT. In de natuur gedroogd. VRAAGT OOK EENS De nieuwste creatie. In de prijs van 6. 7 en Scent, Alleen verkrggbaar by WAALWIJK. Benoeming. Naar wij vernemen heeft mej. M. Kommeren, onderwijzeres aan de O.L. School alhier, als zoodanig ontslag aangevraagd, wegens hare benoeming aan de Nuts U.L.O. School alhier. Volksfeest W. B. 1 Hel programma dat de Liedertafel „Oefening Vermaak" op Zondag 12 Juni van half 1 tot kwart over 1 op de kiosk op de Markt hoopt uit te voeren, luidt als volgt: 1. Bede, van Heinze. 2. Pelgrimskoor Tannhauser, Wagner. 1 3. Die Ernte, groot koor, J. Schwahn. 4. De Lente komt, I H. J. den Hertog. 5. De Deerne, F. W. Cools. 1 I)e Harmonie „St. CrispijnIe Zeisl. Wij kunnen thans de volledige pun- tenlijst meedeelen, zooals die door de harmonie St. Crispijn op het Zeister concours behaald is. Ouverture „le Secret de Pierrot" v. Wagner: zuiverheid 9, klankgehalte 9, tempo 9, dynamiek 9, techniek 8. opvatting 9, totaal 53. Marche de Riënzi, van Popy: zui verheid 9, klankgehalte 8, tempo 9, dynamiek 9, techniek 9, opvatting 8, totaal 52. Hoogste aantal te behalen punten is voor elke rubriek 10. Wij laten voorts nog eenige opmer kingen volgen uit liet oordeel dei jury: „Een zeer mooie prestatie leverde het Waahvijksche corps, in beide nummers spreidde hel uitstekende eigenschappen ten toon. En zoo zijn nog enkele minimale opmerkingen geboekstaafd, maar al heel spoedig volgden daarna zinnen van groote waardeering voornamelijk aangaande de muzikaal-dichterlijke opvatting, de warmte van de voor dracht, de levendige uitbeelding stond om zoo te zeggen in levenden lijve voor den geest. Pittig spel, frisch, aan 't slot zelfs nog voldoende decresen- do, stemming te loven. Marche de Riënzi gaf gelegenheid al dadelijk de rythmische standvastig heid op prijs te stellen. H. Hart-hulde. De H. Hart-hulde in de St. Anlo- niusparoChie is Vrijdagmorgen begon nen met de jaarlijksche kinderproces sie. De lange stoet bruidjes en school meisjes trok vanaf het St. Theresia- gesticht eerst naar de kerk van St. I Jan. Daarna ging het via de Stations- straat en de Antoniusstraat naar hei 1 Antoniusplein. Al zingende trokken de pleinen rond j liet H. Hart-beeld, waar de gewone I bloemenhulde werd gebracht Het was een eenvoudige, maar treffende plech tigheid. Het plantsoen op het Antoniusplein is thans rijk met bloemen versierd en ziet er fleurig en aantrekkelijk uit. Werkeloozen. Het aantal werkloozen bedroeg op 1 Juni 232 tegen 239 op 27 Mei I I. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwyk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Mei 1932 Ingelegd f74037,58. Tetug- betaald f 55612.63. Het laatste door het kantoor uitee- geven boekje draagt het nummer 14902. Zangersdag Zoo juist verscheen het programma van den Zangersdag, die Zondag 5 Juni a.s. door den R.K. Kerkkorenbond .St. Gregorius" voor Waalwijk en Omgeving zal gehouden worden Waar dit .het eerste werken naar buiten is van dezen Bond wordt in het Dekenaat Waalwijk dit eerste optreden met be- langstelling tegemoet gezien Uit het programma blijkt, dat het 't Bestuur van St. Gregorius ernst is te trachten den bond aan zijn doel- de bevorde ring van den Kerkzang, ten volle te doen beantwoorden. Om half vijf wordt in de groote St Janskerk in Waalwijk een plechtig Lof gehouden, dat onder leiding van den Weled. Heer Hoppenbrouwers uit Tilburg door de Zangers der acht aangesloten Kerkkoren wordt gezongen. Er worden uitsluitend Gregoriaansche lofzangen gezongen, terwijl door den Zeereerw. Heer v. Erp pastoor der St. Clemens Par. te Waalwijk en lid I van het Geestelijk Bestuur na het Ave Maria een toespraak gehouden wordt over „De muziek in de liturgie" vol gens het Motu Proprio van Z. H. Paus Piu9 X. Om ze9 uur wordt een vergadering met Uitvoering van Kerkmuziek ge houden in de zaal De Twee Kolom men, welke bijeenkomst voor zoover de ruimte toelaat gratis voor belang stellenden toegankelijk is. De vergadering staat onder leiding van den ZeerEerw. Heer N. v. Riel Pastoor Deken te Waalwijk en Voor. zitter van den Bond. De ZeerEerw. Heer P. de Bree Kapelaan en Rector Cantus van de Baseliek van St. Jan te '9 Bosch teven9 Bestuurslid der Dioc. St. Gregorius Ver. in het Bidom 's Bosch zal een toespraak houden over het onderwerp: „Welk is het doel van den Koorzanger". De aangesloten koren zingen ieder op deze bijeenkomst een nummer Gre goriaansche Muziek en een nummer Meerstemmige Kerkmuziek, ieder on- aalwpsche en Uifslriilsrkt ('oiirnnl. noiui vi "vi vvii»« t

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9