Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. te I i I Mol Gaat Voor. FEUILLETON ls. KEERENBAAI if ER 47. ZATERDAG 11 JUNI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD een. Za„ L op itse. ider van 1314 313 end. van vert DEMOCRATIE. In woord en geschrift wordt de Amsterdamsche Federatie der S.D.A.P. gekapitteld over haar houding tegen over de drie socialistische raadsleden n de hoofdstad, die tenslotte vóór de oonkorting der gemeente-werklieden hebben gestemd. De Federatie elschte de ontslagname dezer drie en de be trokkenen hebben prompt aan dien eisch voldaan. Wat is er nu eigenlijk ie laken in dat alles Van een kort- zichtig democratisch standpuntnietsl We worden tenslotte nóg democratisch bestuurd; hart en hand lebben we aan het democratisch stelsel verpand. Het volk, gegroepeerd in partijen, wijst haar eigen .afgevaardig den' aan naar de vertegenwoordigende Ichamen en het verwacht van die afgevaardigden, die ze hun stem zullen jepalen naar den wil van het volks deel, dat hun het vertrouwen schonk, loe meer directe medezeggenschap het volk zich toekent, hoe consequenter Ie democratie er door wordt. Het meest ideale zou zijn, ais elk bestuurs- )esluit bij referendum, dus bij volks- itemmlng kon worden vastgesteld. Het zou alleen wat te omslachtig wezen en daarom misschien wordt 't niet gedaan. Om nu echter zooveel mogelijk tegen onaangename verrassingen beveiligd te zijn, hebben de kiezers zich het recht verzekerd om verkeerd stemmen van ïun afgevaardigden met den (politieken) dood te straffen. Waarlijk niet in de S.D.A.P. alléén 1 ln het boven aangehaalde geval had de Amsterdamsche Federatie bovendien vooraf haar meening over het kortings- voorstel kenbaar gemaakt. De S.D.A.P. s een arbeiderspartij en arbeiders zijn nu eenmaal niet voor loonkortingen, ook niet voor gemeente-arbeiders, want dezer loonpeil is min of meer richtlijn voor het particulier bedrijf. Arbeiders zijn tegen loonkortingen, al bezweren andere menschen ze, dat hun tegen- W I N K ELNI EUWS. Wie ie ziet Of wie |e hoort Van MOL in Waalwiik Heeft ieder gehoord. MOL de zaak van vertrouwen, kwaliteit, sorteering, vakkunde en bediening. MOL bliift goedkooper. V E, bate z. stand nog meer werkloosheid ten ge. volge zal hebben, inflatie zal veroor- zaken enz. Wat we riskeeren, zoo zeggen ze, zullen we dan maar af wachten, maar hebben is hebben.... We critiseeren geenszins, want het standpunt is zuiver menschelijk. We bedoelen alleen maar aan te geven, dat men naar een bekenden weg vraagt, indien men omtrent loonsverlaging naar de meening van betrokkenen infor meert. Een winkelier laat ook niet, anders dan gedwongen door concur rentie of anderszins, een gedeelte van zijn winst schieten. Hetzelfde geidt voor fabrikanten. Rentetrekkers nemen evenmin uit gemeenschapszin vrijwillig genoegen met een verlaagden rentevoet. Indjen al zulke onaangename dingen noódig mochten zijn, dan kunnen be treffende besluiten slechts worden ge- nomen door menschen, die in staat zijn om de noodzaak er van objectief te beoordeelen. De Federatie der S.D.A.P. was dus tegen loonsverlaging. Begrijpelijk. Nochtans stemden drie van haar mandatarissen in den gemeenteraad er vóór, d.w.z. niet voor het wensche- lijke van loonsverlaging, maar voor de onontkoombare noodzaak er van. Met dat laatste heeft democratie niets te maken. Democratie, althans de uiterste consequentie van het stelsel, vereischt een bestuur naar den volkswil, d.w.z naar den wil der kiezers. Alleen wie het onderste uit de kan (der democratie) wil hebben, moet er op verdacht zijn, dat hij het deksel (der reactie) op den neus krijgt. Alle goede dingen, welke te ver worden doorgevoerd, verworden. Dat staat ook met de democratie te gebeu ren. Het is op zich zelf niet ondemo cratisch, als het volk rechtstreeks In vloed laat gelden op bestuursbesluiten, het is alleen maar onverstandig en onverantwoordelijk. Een misschien beperkte, maar verstandige democratie houdt in, dat het volk zich afgevaar- digden kiest, waarvan het weet, dat ze bekwaam en geschikt zijn om vraag, stukken van gemeenschapsbestuur niet alleen te bezien van de zijde van het wenschelijke, maar ook van het moge lijke en in bepaalde omstandigheden van het gebodene. Al wijzen de kiezers hun afgevaardigden een richting aan, de gekozenen moeten naar eer en ge weten vaststellen, hoever ze in die richting kunnen gaan. Het volk moge haar wenschen heb- ben, het beschikt niet over kennis van alle factoren, welke bepalen, in hoe- verre practiich bestuursbeleid met die wenschen vereenlgbaar is. Het volk moet mannen afvaardigen, aan wie het zooveel sertrouwen kan schenken, dat het de beoordeeling van practische bezwaren tegenover bekende verlan gens, aan hen kan overlaten. Verstandige democraten kiezen zich Prijs der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit si)n. 2ekerTrUschcHee/mbaai,maardait ECHTE FRIESCHE vertegenwoordigers met kennis en ka rakter onverantwoordelijke democra ten zenden hun boodschappers uit, voor welke functie zich mannen met kennis en karakter te goed weten. Volksvertegenwoordigers kunnen de democratie ook voor de toekomst nog reddenvolks knechten zullen straks door een opkomende reactie schadelijk worden uitgedreven uit de regeeringsgebouwen. van „De Echo van het Zuiden". of en: |OC- f|k. JES. EN. agd S, ik. Naar het Engelscb van Archibald Marshall. 10. Ik zal u alles zeggen wat ik weet, verklaarde George en daarop •af hij haar een levendige schildering an Richards en diens doen en laten, natuurlijk zooals hij den man en zijn handelingen zag. Er is nog een reden, hernam me- rouw Herhert, waarom ik zooveel mogelijk omtrent dezen man wil we ten. Ik interesseer mij bijzonder voor zijn dqchter, dat lieve meisje van wie u mij zooveel goeds hebt verteld n Sir Guy heeft mij opgebiecht, wat ik overigens al geraden heb, dat hij an haar houdt. Nu moet u weten, dat ik tegen het eind van Januari voor een week naar Schotland ga om een paar familie leden te bezoeken. Zoudl u het prettig vinden, als ik dan ook naar juffrouw Richards ging? Het NieuwjaavsiiaJ op Hollinghour- ue Hall was een eveu"iii«:nf, waaraan alle gasten iu>g wekenlang met ge noegen terugdachten. Cecily Caradoc, een bekoorlijke droom van ongerepte, frissche' jeugd, was er de „reine" van weèst. öp een enkelen dans na, had urge Greenfield haar alleen vanuit verte gadegeslagen en bewonderd, maar toch hij kon zichzelf haast niet 'verklaren, waarom had hel gesprek met mevrouw Herbert hem voor een poosje een ondefinieerbaar geluksgevoel gegeven, alsof hij den ganschen avond aan de zijde van het uitverkoren meisje was geweest. Wat voor magische kracht ging er toch van deze kloeke, scherpzinnige en toch zoo innig-lieve vrouw uit? HOOFDSTUK XXII. PEGGY EN HAAR VADER. Guy Bertram.kondigde zijn voorge nomen bezoek aan Richards niet voor uit aan, daar hij vreesde dat het eeni- ge resultaat daarvan zou zijn een hit- se weigering om hem Ic ontvangen. Evenals'den eersten keer stond hij weer in het voorkantoor met den naam McDougall, Richards Co. met groote letters op het matglas in d(v deur, in zenuwachtige afwachting van het «antwoord dat hem zou worden ge bracht. Dat antwoord luidde hoven verwachting gunstig en weldra be vond Guy zich opnieuw van aange zicht tot aangezicht met Richards, die tot onuitsprekelijke verbazing van 1 den jongeman opstond om hem de j hand te geven, waarna hij hem een stoel bij de schrijftafel aanbood. Ik ga binnenkort voor een paar maanden uit Engeland weg, begon Guv. Toen ik ongeveer vijf jaar gele den Comhridge verliet, had ik het plan schilder te worden. Maar het jaargeld van mijn neef was voldoen de om van te leven het leven op die manier was nogal plezierig en ik spande me, eerlijk gezegd, niet ern stig in om iets te bereiken. Maar nu hen ik van plan naar Parijs te gaan Drastische maatregelen. Ofschoon de Kamers nog maar kort gereed zijn gekomen met de be handeling van de begrooting 1931/32, is de regeering al weer druk doende me! de voorbereiding van de nieuwe begrooting, van welke minister Ver. schuur ons op Dinsdag j.l. een onaan gename bijzonderheid verklapte. Bij de behandeling n.l. In de Kamer van de moties, welke ontlasting van kosten der sociale verzekering beoogden, waarschuwde de minister tegen goed- geefschheid. Als men de nieuwe be grooting onder de oogen krijgt, zoo deelde de heer Verschuur mede, zal men zien, dat er 9een kloof te over bruggen valtwaarvan de haren te berge zullen rijzen. Op de meest -drastische wijze zal op alle gebied moeten worden bezuinigdIn dit ver band memoreerde de minister ook het rapport van de Bezuinigingscommlssie- Welter, dat weldra aan de Kamer zal worden overgelegd. Op het oogenblik Is dat rapport nog steeds geheim, maar wel circuleeren hardnekkige ge ruchten, dat bedoelde commissie tot zeer ingrijpende bezuinigingen zou hebben geadviseerd, o.a. opheffing van het militair beroepskader, railltoenen- besparingen op Onderwijs door het plaatsen van hulponderwijzers voor de laagste klasse enz., stelt zij aan de regeering voor, op de in de be zoldigingsbesluiten vastgelegde sala rissen van burgerlijke ambtenaren en militairen een uniforme korting toe te passen van 8 pet. voor de gehuwden en van 13 pet. voor de ongehuwden. De vergoedingen voor reis- en ver blijfkosten zullen belangrijk worden verlaagd. Tevens zal strenge controle worden ingevoerd op de noodzakelijk heid en doelmatigheid van de dienst reizen. Het voornemen bestaat, de door het Rijk verleende of nog te verleenen gratificaties met 25 pet. te verminderen BUITENLAND. De Fransche regeertng voor het parlement. Het kabinet—Herriot heeft bij de stemming in de Kamer een meerder heid behaald van 269 Vóór de regee ring hebben 384 afgevaardigden ge stemd en slechts 115 tegen; 110 af gevaardigden hebben zich onthouden, 15 waren er afwezig. Verscheidene leden van de parle mentaire groep van Tardieu hebben niet, zooals Tardieu zelf, tegen de regeering gestemd, doch zich van stemming onthouden. Eén der ParlJ- sche bladen meent, dat Tardieu thans utt deze parlementaire groep zal treden, Herriot Maandagmorgen te Genève. Naar Havas uit Oeiè/e bericht, wordt de Fransche premier Herriot Maandagmorgen te Gei è^e verwacht. Het ligt voornamelijk in zijn bedoeling, besprekingen te voeren met de finan. om daar aan de Academie te werken en mijn best te doen om te slagen. Ik wilde u graag nog spreken voor ik uit Engeland weg ging, om u te vra gen of mijn voornemen invloed kan oefenen ten opzichte van het ant woord, dat u mij voor drie maanden gaf. I Richards gaf niet dadelijk ant woord; hij tuurde peinzend op de pa pieren, die voor hem lagen. Welk uitzicht heeft u als kun stenaar een bestaan te vinden?, vroeg hij eindelijk. Guy had moeite zich kalm te hou den. Een bestaan! Hij had toch een behoorlijk inkomen, om niet te spre ken van wat er gebeuren zou als het vermogen werd teruggevonden. Wat noemt u een bestaan? vroeg hij met een zweem van minachting in zijn stem. Laten we zeggen honderd pond per jaar, antwoordde Richards. Guy dacht een oogenblik na. 1 Het is zoo moeilijk te zeggen, zei hij toen. Er zijn manieren om een dergelijk bedrag te maken als men het noodig heeft. En dat is bij mij niet het geval maar daar hebben we het al eerder over gehad en toen ben 1 ik er niet in geslaagd u te overtuigen 1 dat mijn financieele positie alleszins j behoorlijk is. Maar om op uw vraag i terug te komen ik geloof wel, dal ik met schilderen honderd pond per jaar kan verdienen, maar dan zou het noodzakelijk maakwerk worden.... geen werkelijke, geïnspireerde kunst. -Nu, daar kan ik inkomen, ver klaarde Richards. Ik ben geen dwaas en ik ben niet zoo onbillijk als u denkt., Uw voornemen maakt inder daad eenig verschil. Ik wilde niet dat mijn dochter met een leeglooper zou trouwen, dat woog het zwaarst voor mij. U kunt terugkomen om mét mij* te praten, als ti met uw werk begint te verdienen. Intusschen blij ft alles bij het oude en ik houd u aan uw belofte. Zult u uw dochter vertellen wal u mij gezegd heeft, "vroeg Guy. Richards fronste de wenkbrauwen. Ja, antwoordde hij, na even na- gedacht te hebben. Ik zal het haar zeggen. Toen stond hij op, stak zijn hand uit en vervolgde: Het ga u goed. Blijf bij uw voornemen en werk hard. Het zal u geen kwaad doen, integen deel. En denk vooral niet, dat ik iets tegen u heb, behalve dat u nooit iets serieus hebt uitgevoerd. Na het avondeten zaten Richards en zijn dochter bij elkaar in de kleine zitkamer. Lang en ernstig liet de va der zijn oogen op het meisje rusten; toen begon hij te spreken. Zijn toon was norsch zooals gewoonlijk, maar zijn gezicht niet. Wil je graag van me weg, vroeg hij. Peggy keek op en ontmoete zijn blik. Er was iets in zijn oogen, dat haar het hoofd weer haastig over haar naaiwerk deed buigen. Neen, tenminste niet zoolang ik het gevoel heb, dat u het prettig vindt mij hier te hebben, zei het meisje zacht. i Ik wil je inderdaad graag hiei hebben, antwoordde haar vader. Je bent een lief meisje en een goede dochter. Je weet wel, dat ik niet iemand van veel woorden ben maar...., hij aarzelde even, nu ja, je hebt mij laten zien wat het zeggen wil een tehuis te hebben. Dat is iet?», dat ik nooit heb gekend. Er volgde een vrij lange pauze, waarin Richards met lange halen aan zijn sigaar trok vóór hij vervolgde: Ik begrijp heel goed, dat de wij ze waarop ik je behandeld heb je hard en onredelijk moet schijnen. Ik moet daarin berusten, want ik kan je niet uitleggen, waarom ik zoo deed. Eens zul je misschien begrijpen, waar om ik mijn toestemming niet kon ge ven tot een huwelijk met dien jonge man. Peggy boog haar hoofd nog dieper over haar werk, vechtend met haat tranen. Ik heb hem weer gesproken, ging Richards voort. Hij gaat zich ernstig op' zijn werk toeleggen. Ik weet niet of hij aanleg heeft een groot schilder te worden, maar in ieder geval is hij Van plan zich in te spannen en dat toont, dat er iets in hem zit. Ik heb hem gezegd, dat hij over een paar maanden weer bij mij kan komen. Maar wees niet te hoopvol. Ik weel niet of ik per slot van rekening mijn toestemming tot een huwelijk zal kunnen geven. Maar als het kan, zal ik het doen. Ik wil niets liever dan je gelukkig maken, al geloof je dat mis schien niet. Peggy kon niet langer doen alsol zij werkte. Zij legde haar armen op i de tafel, boog haar donker hoofdje er over en schreide over den straal van hoop en geluk, die in haar somber le ven was gevallen. Kom hier, meisje-lief, zei Ri chards niet een stem, die zachter klonk, dan Peggy haar ooit had ge hoord. Zij stond op en knielde naast hem neer. Hij trok haar naar zich toe en voor de eerste maal in haar leven vlijde zij haar hoofd legen haar vader aan. (Werdt vervolgd). e Echo van het Zuiden, aalwtjbscbe en Lanptraatseüe Courant^ XX) JO 50 cl PIRON5 veit. 3318 t

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1