in IfCHOVAH HET MN Hierop letten EN GEMEENTERAAD. Zaterdag 11 Juni '32. 55e Jrg. TWEEDE BLAD verleiding kwamen om te schieten op als kleed. Avond aan avond is de groote zaal van Carré tot in de hane- balken opgepropt met bezoekers De Amsterdammers loopen achter ONS WEEKPRAATJE. i /.ijn we, helaas, nog nimmei 1(]je geweest, het wonderland in )0sten, dat zooveel geheimen en rijpelijke zaken in zijn schoot 'rgen houdt. Gelijk andere Ne- „ders echter hebben we in ons )nc Insulinde familie en kennis je er leven en werken, het va- ind ter eere en zich zelf ten voor- Aan een onzer Indische vrien- tiebben we van de week een brief- j,i beneden 5 gram, gezonden, met olgendc daarin vervatte verzoek: aar zoo nu, en dan tot hier door at. komt er in jullie contreien „bijzonder soort wezens voor, 4e men bestuursambtenaren et. Het schijnt niet volkomen st te staan, of die wezens tot het ■nschenras kunnen worden gere nd. dan wel als een wreed soort en moeten worden beschouwd, er in Nederland is een algemee- belangstelling voor de defini te oplossing' van dit vraagstuk, je me dus het genoegen en schiet indaag of morgen eens zoo'n in» fidu, liefst een mannetje, neer. zoudt er de wetenschap zeer mee rieven. Als het wat moeilijk 0Cht zijn om je jachtbuit te pre feeren en te conserveeren, stroop maar alleen het huidje af en uur me dat toe met het geraam- Laat, zoo mogelijk, nog 'n paar „den zitten in den mond van het schieten exemplaar, nu leven we in afwachting van telegram, hetwelk de volkomen ediging van onze wetenschappe- verlangens in uitzicht stelt, jten we om elk misverstand uit uiten 't is zoon rare tijd tegen- ilig -aanstonds nadrukkelijk laren, dat 't bovenstaande slechts sinister grapje van ons is en we dergelijken brief heusch niet heh- verzonden. Alle verontwaardiging ie we gewekt zouden hebben, in. we ons inderdaad zóó zouden en vergeten, kan worden overge- en op enkele Indische hestuurs- tenaren, die inderdaad 'n moord- hebben georganiseerd van on er gelijken aard, als door ons in nstaanden brief werd gefanta- d. rgens in het oerwoud van Suma- ichijnen zich wezens op te houden, erg schuw zijn en met onze be- iving liever niet in aanraking schen te komen. Het zijn heslist schcn, zoo lazen we van de week in een artikel van een gewezen schen ambtenaar. Hij had er zijn beweren, al eens ontmoet, is zelfs een heel goedig soort volk, elde de schrijver, alleen wat klein iijn van bouw en een taaltje brab nd onder elkaar, hetwelk we niet laan. Dat laatste is toch waarlijk bijzonders; zulke taaltjes hebben zelfs meermalen in sommige uit ten van ons eigen land kunnen langen, zonder dat we ooit in de de mcnschen, die er zich van be dienden. Hoe het zij, omdat die Indische we. zens zich zoo afzijdig houden, hebben Josephientje aan, juist gelijk deze ze veler nieuwsgierigheid en de be- hondjes, langstelling van de wetenschap opge wekt. Alle verschijningen, welke slechts vluchtig opdoemen, worden met veel fantasie omweven. Een hok, die in een donkeren avond een mensch schichtig voorhij schiet, wordt in diens verbeelding gewis een baarlijke duivel. Zoo werd het schuwe Indische wezen, dat zich met zooveel zorg aan de waarneming der wetenschap ont trokken hield, een Orang Pendek ge- heeten, d.i. een schepsel, dat tusschen mensch en aap zou staan, een wezen dus, dat uit de apenlaarzen ontwas sen moet zijn, maar nog niet in men- schenschoenen is gestapt. Om een en ander nu precies te kun nen vaststellen, heeft een Indische bestuursambtenaar aan alle jagers in zijn gebied doen weten, dat hij de toe zending van een geschoten exemplaar van den Orang Pendek zeer op prijs zou uitmaken te doen heeft, dan wel met een aap. Aan zijn verlangen is prompt vol daan; de bestuursambtenaar heeft reeds de huid van een vrouwelijk jong op zijn kantoor liggen, alsmede het geraamte van het neergeschoten we zen, dat bij de achtervolging en de moordpartij zelfs nog een paar tan den in den mond heeft kunnen hou den. De jacht op andere, gevluchte exemplaren, wordt intusschen voort gezet. BRIEVEN UIT DUSSEN. I. Wanneer men nagaat, dat de inwo ners van Dussen van oudsher hun be staan voor het overgroote deel moes ten vinden uit de opbrengst van land bouw en veeteelt; dan ligt het voor de hand, dat ook onze plaats zeer ern stig door de wereldcrisis getroffen wordt Steeds slechter zijn de uitkomsten in het landbouwbedrijf, daar nu ook de zuivelproducten aan een prijspeil zijn gekomen, dat zelfs door ouderen nooit is gekend. Door de veehouders wordt dagelijks de melk welke hun bedrijf oplevert, aan de zuivelfabrieken in onze omge- ving geleverd, die door de lage boter- III11 vzi.wifc I V'1""~ 1 1 I prijzen genoodzaakt zijn, aan de boe- I mistrouwen zou zien in de te geven cijfers, stellen. De wetenschap kan dan ^.aandeelhouders e.en prijs uit te a. aken, of men hier met een mensch cn aanueeinouuert ve p j «.huiden Vlijmen heeft. keeren, die al naargelang het vetgc-1 halte varieert van 3 tot hoogstens 4 cent per liter! Ondertusschcn gaan de Dussenaren nu als consumenten profiteeren van een melkoorlog die is uitgebroken. De melkslijter die tot op heden de Dussenaren van dit onontbeerlijk pro duct heeft voorzien, heeft concurren tie gekregen. Dit heeft lot gevolg ge had dat (ie volle melk, netjes aan huis wordt "bezorgd voor 5 cent per litei*. I 90 pet. der inwoners tegen annexatie zijn. Nu is het wel prettig voor ons dor- Dl' Voorzitter vindt de beschuldiging. Als de Dajakkers op Borneo een n> ecn zoo voordeelige wijze jaar of wat geleden een blanke oppen- l ffecrlijUe VCrsche melk le worden zelden, dan stuurde ons gouverne ment een strafexpeditie. Waarom deed ons Indisch bestuur dat eigen lijk? Als onze bestuursambtenaren willen weten, of zij in ecn bepaald ge val met menschen tc doen hebben, die mogelijk in aanmerking zouden kun nen komen om ze belasting te laten betalen, dan wel met apen, dan laten bediend, maar het illustreert wel dui delijk hoe bitter slecht de uitkomsten zijn van het bedrijf van onze zoo nij vere boeren, die zich zon 'er winst of zelfs met verlies moeten tevreden stel len. Het ware te hopen, dat aan dezen toestand spoedig een einde zal komen anders ziet het er voor onze streek ze een paar exemplaren schieten cn rooskleurig uit. dezer huid afstroopen voor weten- Behalve (le iandbouw heeft ook de Dussertsche klompenindustrie een ge weldigen duw gekregen. schappelijk onderzoek. We kunnen ons voorstellen, dat ook de Dajak kers bij het zien van blanke wezens benieuwd waren te weten, met wat voor soorl schepselen ze te doen had den. Hun methoden van wetenschap- De klompenprijzen zijn dermate ge daald, dat van ecn loouend bedrijf geen sprake meer kan zijn. Doordat er nagenoeg geen vraag pel ijk onderzoek zijn alleen een beetje naar kJompen is> zilten onze fabri- anders: zij roosteren. I iie met fir0ote voorrat aden, en Josephine Baker, de koffie-bruine zullen rij wel HenoocDaakt^nhun danseres, die tegenwoordig ook een personeel gedeelte1 liedje moet kunnen zinen, is in de hoofdstad feestelijk ingehaald door een verdwaasde menigte. Men wordt wee bij hel lezen (let velerlei inter views met haar, in sommige groote bladen weergegeven. Het gaat alle maal over Josephientje en haar hondjes; hoe ze ze aait cn knuffelt en vertroetelt. Waar Josephientje is, daar zijn haar hondjes ende Amsterdammers. De gemeenschap ligt geslagen in crisis-ellende; de schouwburgen zijn leeg; onze kunste naars zijn broodeloos. Maar heel Am sterdam vergaapt zich aan de koffie bruine negerin, van wie men niets méér weet, dan dat ze eens danste hun bedrijf geheel stop te zetten. Uit ecn cn ander blijkt dat de ma laise haar stempel drukt op het leven en de inkomsten der dorpsbewoners. Dat er nog lichtpunten zijn en mo gelijk in de toekomst op sommige wijze door reorganisatie van het be drijf verbetering is aan te brengen, beschrijven wij hopelijk in een volgen den brief. DUSSENAAR. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal BINNENLAND. Minister Reijmer met de Zeppelin mee. De minister van Waterstaat is voor nemens. om behoudens onvoorziene omstandigheden, gevolg te geven aan de tot hem gerichte uitnoodiglng om den tocht met het luchtschip „Graf Zeppelin" mee te maken. controle-Commissie. De commissie voor het algemeen- programma vat de vormen waaiaan dit programma moet voldoen als volgt samen Een belangrijke groep van luisteraars, onverschillig welke wereldbeschou wing zij ook aanhangen, moet met nut en genoegen kunnen luisteren. Strikt wetenschappelijke lezingen, die alleen voor deskundigen en vakgenooten zijn bestemd, zijn uitgesloten; populair— wetenschappelijke zijn toegelaten, ook al zal niet ledereen daarin belang stellen. Het Algemeene Progiamma moet zoodanig zijn, dat niemand er rede lijkerwijs aanstoot aan kan nemen. Onder „Samenwerking tusschen de Omroepverenigingen" schrijft de commissie Na de mislukte pogingen in 1930 om tot samenwerking bij de verzorging van hei Algemeene programma tusschen de Omroepvereenlgingen te geraken, heeft de commissie geen verdere po gingen in die richting gedaan, over tuigd als zij was. dat bij de huidige constellatie in de Ntderlandsche radio omroepwereld, waaiblj de aanleiding dezer verdeeldheid nog steeds aan wezig schijnt te zijn, elke poging tot samenweiking bij voorbaat tot mis lukking is gedoemd. De samenweiking tusschen de om roepvereenlgingen is nog geen stap verder. De commissie is echter over- >utgd, dat ten slotte het a'gemeene programma de basis zal vormen voor een samenwerking tusschen de ver eenigingen. De uniforme leerlingenschaal terug, genomen. Door den Minister is dezer dagen de 45 schaal voor het lager onderwijs teruggenomen, waarvoor thans in de plaats zal komen een nieuwe gediffe rentieerde schaal. Volgens Recht en Wet is de aange. brachte wijziging, vergeleken bij de uniforme 45 schaal alleen in het voor deel voor scholen, die een aantal leerlingen hebben van 35 tot en met 45, van 76 tot en met 90 en van 131 tot en met 135. Deze scholen krijgen een leerkracht meer dan ze bij de uniforme 45 schaal gehad zouden heb ben. Evenwel is de aangebrachte wijzi ging sterk in het nadeel, vergeleken bij de uniforme 45-schaal, voor scho len, die een aantal leerlingen hebben van 181 tot en met 185. van 226 tot en mei 235, van 271 tot en n et 285, van 316 tot en met 335, van 361 tot 385, van 406 tot 435, van 451 tot 485, van 496 tot 535 en van 540 en hooger. Deze scholen krijgen alle een leer- kracht minder, dan zij bij de unifor me 45-schaal gehad zouden hebben. R. V.S. Het verzekerd bedrag ging zuiver met f 26 814 998, vooruit en steeg tot f 388 978 677. De premiereserve be- Publicatie Rapport. Weiter Naar .De Tel." verneemt, zal open-1 droeg per 31 Dec. 1931: f50 230 397. baarmaking van het rapport der be— I Buiten het maatschappelijk kapitaal zulnigingscommissie* Weiter geschieden I is er een extra-reserve ad f 2 593 000 tegelijkertijd met de indiening van de I (na afboeking van koersverliezen op stukken der rljksbegrooting 1933 in de effecten). Dit nadeelig koersverschil op effecten en obligaties bedroeg f 9 386 893,09. derde week van September a.s. De Radio-Omroep. der schriftelijke toestemming is DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. knapen hadden vroeg al op weg begeven, mannen waren toen in hun tent gebleven. ...mjVerschenen zijn de verslagen over met slechts ecn gordel van bananen op, want dit alleen garandeert U de echtheid. M 93 j van den Radio-Raad, de alg. programma commissie en de Omroep. Daarbij is de ulto-Decemberkoers als grondslag genomen, hoewel het gros der koersverliezen in redelijkheid niet als definitief mag worden beschouwd. [rustig sliepen zij nne tent nog voo't, eensklaps werden zij Her, n in hun slaap gestoord. ir klonk een woest geluid hen ontwaken deed, keken uit de tent slaakten toen een kreet. - was een kreet van schrik, beiden lieten hooren: we niet vluchten, snel zijn we vast verloren". mannen renden voort het vliegtuig te bereiken, wijl de tijd ontbrak Knip en Knap te kijken. :ken eenige overname uit deze rubriek verboden. Waarom nu hadden zij Zoo snel de vlucht genomen En waaraan waren zij Nog juist op tijd ontkomen? Een bende roovers was 't, Die snel kwam aangereden, Toen beide mannen nog Gerust hun slaapje deden. Die roovers der woestijn Zijn woest en ruw van aard, Ze zijn voor niemand bang En niemand wordt gespaard. Gelukkig is 't dus. dat De mannen vluchten konden, De roovers. tot hun spijt De tenten ledig vonden (Wordt vervolgd). motor werd zoo vlug, 't kon, toen aangezet, lannen stapten in: was geredi. Ook een, die zich verdienstelijk maakte vo^r het Vaderland. (Vervolg). Hoor wat was dat? Schreeuwden ze daar niet op de brug. Loe spitste de ooren en sperde de oogen wijd open. Hii kon echter niets zien. alleen hoorde hij roepen en schreeuwen, dat steeds duidelijker werd. Opeens kreeg hij een inval. Had vader niet een paar dagen geleden tegen moeder gezegd: .Marie," zoo heette moeder, „Marie, als ik nu naar bijtijds gewaar schuwd word, als de Pruisen hierheen komen, zoodat ik de kas in veiligheid kan brengen. Ik zou het geld zoo giaag voor ons land behouden." Loe had dat heel duidelijk gehoord, toen hij nog wakker in zijn bed lag in de slaapkamer naast het huisvertrek. En hij hoorde ook, dat moeder zei .We wonen toch dicht genoeg bij de brug, Frans" zoo heette vader „wij moeten wel dadelijk hooren als ze hier naar toe komen. Maak je toch niet zoo bezorgd. Je kunt niet meer dan je best doen en verder moeten we 't maar afwachten." Daar dacht Loe nu aan. Als dat geschreeuw nu eens betee- kende, dat de Pruisen in aantocht waren Eer hij goed had doorgedacht, zat hij boven op den muur. Wat konden hem nu een gescheurde broek en droog brood schelen 1 Loe was een held! Het Vaderland eerst en voor alles 1 Daar op de brug glinsterde en flikkerde iets, dat steeds nader kwam. Bajonetten Helmen Soldaten 1 De Pruisen Loe zag het duidelijk. Hij liet zich van den muur glijden. Daar kraakte en scheurde iets. Loe bleef hangen aan een oude roestige kram, die uit den muur stak. In ver twijfeling rukte en wrong Loe uit alle macht De tegenstand werd overwon- nen. Van onder tot boven opengescheurd hing Loe's linker broekspijp om zijn been, doch hij stond op den vasten grond. Even keek hij naar zijn verminkt kleedingstuk en een oogenblik later stormde hij buiten adem vaderskantoor binnen. Ze komen, ze komenVader, de Pruisen komen! Ze zijn op de brug! Een heel regiment!" -Juist trok Vader een streep onder de posten, die hij geboekt had. Hij wilde opspringen. Met inspanning dwong hij zichzelf tot rustig blijven. Kalm schreef hij er de uitkomst van zijne optelling onder. Dat waren de uitgaven; hij zocht het totaal van de ontvangsten op en trok af. „Saldo: zeventien Kreuzer!" zei hij werktuiglijk. Hij stond op en pakte Loe bij den schouder. „Je vertelt toch geen praatjes, jon gen „'k Heb 't zelf gezien Vader, stellig en zeker. Ik heb het gezien op den muur twee regimenten mijn broek de Pruisen Onsamen hangende woorden, andera kon Loe niets uitbrengen. Vader luisterde niet eens meer naar hem. Np, dan in Godsnaam, Schmidt. Je weet immers, wat je te doen hebt." Vaders klerk, die zoo'n vroolijk gezicht had, dat Loe lachen moest, zoodra hij hem zag, lachte nu heele- maal niet. Hij zag er nu heel ernstig uit, voelde een paar keer in zijn jaszakken, borg daarin nog iets weg, dat Vader hem gaf, zette zijn hoed op en greep Vaders hand. „Vertrouw gerust op me, mijnheer de ontvanger!" Nieuwe Raadsels. 1. Ik ben een spreekwoord van 40 letters: 2—4 bevroren water 7- 8-9—12 onderkant van een schoen 10—3—5 17 zit aan een wagen 6—14-8 18 koningin der bloemen 32—11—25 19—6 hiervan worden schoenen gemaakt 1—16 15 komt van het varken 31—40-39-35 hiervan weeft men linnen 13—33—30—18 jongensnaam 13—23-20—21 dapper, ook een jongensnaam 24—28—29—30 ontkenning 22-28-26 -21 jongensnaam 35-36—38-9—5-27 draagt men aan den voet 37—2 persoonlijk voornaamwoord 2. Van links naar rechls en van boven naar beneden, ben ik een berg plaats voor automobielen xxxxxx het gevraagde woord xxxxx plaats a/d Oude Rijn (Z.-Holl.) xxxx koningin der bloemen xxx voorzetsel xx gebiedende wijs van „gaan" x klinker 1. 2. Oplossingen van de vorige week. De broek lappen en het garen toegeven. MEIREGEN 3 SERINGEN Evelien Edelman Inslag Raalte Roest Ieren Eind Naar Gom Gil En Era N N 3. Van links naar rechls en van boven naar beneden ben ik een sinter klaas— ltkkernfl x medeklinker xxx schrijfmateriaal xxxxx een metaal xxxxxxx plaats op de Z-H-eilanden xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx nootvormige uitwas op selkebladen xxxxx zeer breekbaar xxx kinderspeelgoed x medeklinker 1 NIEUWKUIK. Dinsdagmiddag 7 uur kwam de Raad deze- ge neente in openbare spoedcischende vergade ring bijeen, op initiatief van enkele leden. Aanwezig alle leden. De heer Van den Besselaar, als eerste onder* teekenaar, begint met een korte uiteenzetting te geven van het doel dezer vergadering. Spreker zeel. dat het dei; Voorzitter wel bekend zal zijn, dat de Raad wel degelijk tegen annexatie is. De raadsleden zullen daarom trachten de plannen der Ged. Staten zooveel mogelijk tegen te gaan. Volgens verklaring van deskundigen moet hei eerste werk zijn den finantieclen kant van beide gemeenten zuiver onder de oogen te zien. Daarom had de Raad thans gaarne nadere vertrouwbare gegevens omtrent den finantleelen kant van hei de gemeenten. Dr heer Van den Besselaar meent op advies van zijn zegsman den Raad te moeten adviseeren, om een accountnnt te benoemen, die van beide gemeenten rapport uitbrengt. De Voorzitter zegt, dnt de begrooting van Vlij men en Nieuwkuik door de leden ten allen tijde kan worden ingezien. De heeren A. Mostermans en van den Besselaar vinden ook, dat er een groot verschil kan zijn tusschen de begrooting van 1932 en de stand van zaken tot op heden. De Voorzitter zegt, dat het niet te ontkennen valt, dat de begrooting van 1933 door deze om standigheden er natuurlijk anders zal uitzien. Spr. kan zich niet indenken, waarom de Raad lioe- De Voorzitter is van meening, dat het wel vol doende zou zijn wanneer men dit zelf vroeg; daarvoor is geen buitenstaander noodig. De heer A. Mostermans zegt, dat onze gemeente zieli steeds en nog goed kan bedruipen. In Vlij men daarentegen zijn veel le veel workloozen. De heer De Goey vraagt, waar Vlijmen in de goede Jaren niet al dat geld gebleven is. De Voorzitter zegt, dat vele menschen hier in de meening verkeeren, als zou deze gcwenschte verecniging zijn uitgegaan van een paar men schen. Spreker spreekt dit ten stelligste tegen. De heer Van den Besselaar zegt, dat minstens i A /.Ir \\Tr\ l/iinnnn I liem in de vorige vergadering gedaan, inzake deze an nexatie, niet ncljes De lieer Wllgers vraagt, of er bezwaar tegen zou zijn, 0111 ook in Vlijmen de juiste cijfers tc doen onderzoeken. Volgens zijne meening is er niet genoeg vertrouwen in deze zaak. De Voorzitter gelooft niet, dat ze hier op tegen zullen hebben. De heer Van den Besselaar heeft gehoord dat, wanneer men bij Ged. Staten kan aantoonen dat de stand van zaken op fina'ntiecl gebied van Nieuwkuik veel sterker is dan Vlijmen, niet gauw tot annexatie wordt overgegaan. De Voorzitter zou ook willen voorstellen om geen grenswijziging te verzoeken, maar te laten zoo het is. De heer A. Mostermans wil een adres aan Ged. Staten laten circuleeren ter onderteekening dooi de inwoners 0111 zelfstandig te blijven. De Voorzitter is van meening, dat de Raad en de Commissie meer kunnen bereiken dan een verzameling van handteekeningen. Het concept-besluit voor het nemen van een accountant wordt hierna aldus goedgekeurd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5