wïïüïflii 1. L 53; Zaterdag 2 Juli '32. 55e Jrg. tweede blad. ONS WEEKPR AATJE. In Rotterdam wordt op het oogen- dik een heel belangrijke kwestie ein- [elijk eens uitgevochten en met span- jing zien we den uitslag tegemoet, jijk r's aan, we weten allemaal wel, |;it hel een slechte tijd is, dat er in ons :ind een paar honderdduizend men- jchen zonder werk loopen en dat de ndustrie alle zeilen moet bijspannen km haar bedrijfsscheepje varende en 'l personeel nog zooveel mogelijk aan het werk te houden, maar dat alles mag intussehen toch geen aanleiding worden om tersluiks belangrijke so ciale omwentelingen te volvoeren en het welzijn der nog werkende arbei- ers in de waagschaal te stellen. In het onderhavige geval gaat het m zeer belangrijke zaken. Hier moet e vraag worden opgelost: mag men jersoneel, als het 8 uren gewerkt ïect't, nog tien minuten in het bedrijf houden om den boel schoon te laten vegen, of moet dat vegen binnen die acht uren gebeuren? Men begrijpt, poe veel stof zulk e?n kwestie kan i k>n opwaaien. D-'iar komt de arbeids- 1 n,Sectie aaipas, de politie, ja s [^otrhTTftak staat of valt de ar- gji.'Sgelegenheid van 160 menschen. zou natuurlijk zonde en jammer le!en, als weer 160 menschen het 1 Vrkloozenleger kwamen vergrooten, Kaar zelfs zulke dreiging mag toch 1 Leen aanleiding zijn om in verboden tijd te laten stoffen. -De arbeidsinspec- tic scheen het geval nog te willen tole- reeren, maar te Rotterdam heeft de politie gelukkig nog weinig genoeg omhanden om ook de arbeidsinspectie als dat noodig is, op haar nummer te kunnen zetten en wet en gebod te doen handhaven. Ter verduidelijking van de kwestie, waar het om gaat, drukken we hierbij hel betreffende dagbiadbericht nog eens af: ROTTERDAM, 26-Juni. De di recteur van de confectiefabriek Har- togs eft Co. aan de Keerweerlaan heeft Vrijdagmiddag als protest tegen hel optreden van eenige politieagenten, die wilden toezien op de naleving van le Arbeidswet, zijn fabriek gesloten. *nge veer 160 arbeidsters zijn hier door tijdelijk zonder werk gekomen. Van de arbeidsinspectie had de direc tie verlof gekregen om tot tien minu ten na het stilzetten der machines den vloer te laten vegen. Eenige agen ten, die kwamen controleeren, maak ten hiertegen bezwaar, waarop de directeur verzocht, proces-verbaal te gen hem op te maken. De politie wenschte dit niet te doen, doch liet de toegangen tot de tabriek bekaken, i terwijl medegedeeld werd, dat geen 1 der arbeidsters de fabriek mocht ver laten, alvorens zij gehoord waren. Vrijdag werd wederom door de agenten controle gehouden. Ditmaal wenschten zij te weten, wat het perso neel in het schaftuur deed. De direc teur wendde zich tot de arbeidsinspec tie en later tot verschillende politie chefs, doch geen der tot het nemen van maatregelen bevoegde personen kon hij te spreken krijgen. Hij liet toen maar de deuren van zijn fabriek sluiten. De heer Hartogs heeft thans bij den minister van Justitie zijn be klag ingediend". Tot zoover het bericht. Het heeft ons waarlijk goed gedaan, dat de Rotterdamsche politie, welke nog altijd den dader van den moord in den Blijdorperpolder niet heelt kunnen ontdekken, noch andere moordzaken kon ontraadselen, einde lijk met zoo'n succes tegen die vloe- renvegerij in besloten tijd heett weten op te treden. Die meisjes staan nu ten minste op straat en kunnen derhalve noch in besloten, noch in onbesloten tijd eenig stof meer doen opwaaien. Als dat noodig is zal de Rotterdam sche politie daar zelf wel voor zorgen. Nog eens: de tijd is beroerd, maar een werkgever moet weten, dat de politie er zeker niet is om het een mensch gemakkelijk te maken. Quod licet Jovi, non licet bovi. (Wat aan Jupiter geoorloofd is, mag daarom 'n os nog niet doen). Wat een polilionee- len Jupiter is toegelaten, zoo zouden we vrij willen vertalen, mag daarom een os van een werkgever zich nog niet veroorloven. Tien minuten slof fen, nadat de machines zijn stopgezet, mag niet. Als de machines stil staan, de fabriekspoorten laten slui ten, en het personeel van 160 leden stuk voor stuk over het vegen hooien,' mag wél, mitsde poli'ie het doet. Het is tegenwoordig geen pretje om zaken te doen en een bedrijf te exploi- teeren. Uit Spanje werd dezer dagen bericht, dat de eigenaar van een groo- te fabriek zijn bedrijf aan zijn perso neel had overgedragen, waarbij hij be dong, dat hij zelf tegen salaris in dienst kon blijven. Als de fa. Hartogs en Co. haar zaak eens aan de Rotterdamsche politie cadeau deed? Is het geen idee? Maal laat ze vooruitbetaling van eigen sala ris voor 'n jaar of tien bedingen. We hebben voorshands meer vertrouwen in de Sherlock Holmes-kwaliteiten der Rotterdamsche politie dan in derzel- ver zakentalenten en we zijn dan ook bang, dat de bedrijfsresultaten spoedig tot een staking van alle betalingen zou leiden. GEMEENTERAAD. EETHEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Eethen, gehouden op Dinsdag 28 Juni nam. 6'/a uur 'en gemeentehuize te Oenderen. Voorzitter de E.A. heer Brune. Secretaris de heer D. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde ABONNEERT U OP DIT BLAD. 1. Ingekomen Stukken. Verzoek om subsidie van de Prov. Noord-Brabantsche Vereeniging „Het Qroene Kruis". Gevraagd wordt een bedrag van f 1U ten behoeve van het werk tot verbete ring van de hygiënische zorg voor het kind. Het adres Is nog niet in de ver. gadering van B. en W. behandeld, waarom de Voorzitter voorstelt het tot de volgende vergadering aan te houden om B. en W. in de gelegenheid te stellen advies uit te brengen. Aldus wordt besloten. Verzoek om subsidie van t Centraal Proeftulnbedrljf Qorcum en Omstreken. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar de gemeentekas geen subsidie toelaat. Het is onmogelflk een bijdrage te verleenen, hoe jammer dat ook is. Wordt afgewezen. Van Qed. Staten mededeeling dat de beslissing op de wijziging der Bouw- verordening is aangehouden. Van Oed. Staten bericht dat aan de Wed. C. v. d. Kolk te Oenderen een vergoeding van f 2.50 is toegekend als tegemoetkoming in de kosten voor haar leerplichtig kind, dat schoolgaat te Sleeuwljk. De heer G. v. d. Beek vraagt hoe hoog dat het door den gemeenteraad toegekende bedrag was. De Voorzitter antwoordt, dat dit f 1.50 was. De heer G. v. d. Beek vraagt daarop of nu ook de vergoeding aan diegenen die niet in beroep zijn gegaan moet worden verhoogd. De Voorzitter zegt dat het bedrag voor de overige menschen gehandhaafd is op het cijfer dat door den raad is vastgesteld. 2. Ontslagaanvrage hoofd der school te Meeuwen. B. en W. stellen voor den heer Mater op zijn verzoek eervol ontslag te ver leenen. Volgens de wet wordt de datum van ingang van het ontslag door B. en W. bepaald. Wordt goedgevonden. 3. Ontslagaanvrage hoofd der school te Heesbeen. De Voorzitter merkt op dat de heer de Roon met Jan. a s. 39 jaar hoofc der school is. Al dien tijd heeft hij alleen voor de klassen gestaan. Ieder weet hoe moeilijk het is het onderwijs goed tot zijn recht te brengen wanneer men zijn aandacht aan meer klassen tegelijkertijd moet geven. Zoowel de ouders als schooltoezicht zijn echter over het gegeven onderricht ten zeerste tevreden Spr. stelt voor den heer de Roon onder dankbetuiging en op de meest eervolle wijze ontslag te geven. Aldus wordt besloten. 4. Wijziging gemeentebegrootlng 1931. De Inkomsten worden verhoogd door het aan de gemeente uitgekeerde deel van het batig slot van den Vleesch- keuringsdienst te Heusden groot f 141.65. De uitgaven blijken in sommige posten overschreden te zijn, in totaal tot een bedrag van f 152.92. Wordt goedgevonden. 5. Vaststelling der verordeningen op het Vergunningsrecht en het Ver- lofsrecht. Ingevolge wettelijk voorschrift wordt het minimum vergunningsrecht ge bracht op f40 en het verlofsrecht op f25. Op een vraag van den heer Donken antwoordt de Voorzitter dat geen enkel vergunninghouder meer dan 't minimum behoeft te betalen. 6. Vaststelling verordening betref fende verlof bij ziekte van onderwijzend personeel. De Voorzitter zegt dat betreffende deze kwestie nog een correspondentie gaande is met den Inspecteur van het L. O. Hij oordeelt het daarom beter dit punt tot de volgende vergadering uit te stellen. Aldus wordt besloten. 7. Aankoop fort te Doeveren. De Voorzitter licht toe dat 't gemeente bestuur in onderhandeling is met den ontvanger der registratie te Werkendam met de bedoeling het fort aan te koopen om het te gebruiken als object voor werkverschaffing. De schatting heeft reeds plaats gehad en B en W. vragen nu machtiging om tot aankoop van t fort over te gaan, op voorwaarde dat duidelijk te voorzien is dat de koop in de toekomst voor de gemeente geen schade kan beteekenen. De heer Donken zag graag dat er eenige cijfers genoemd werden. De Voorzitter kan dat niet doen, doch legt er den nadruk op dat het voor de gemeente nooit een schadepost zal beteekenen. Het punt is op de agenda geplaatst om de zaak zoo spoedig mogelijk te kunnen afwikkelen -let ligt in de bedoeling om den grond aan de menschen die in de nabijheid wonen te verhuren. De menschen in Doeveren zijn daar wel voor te vinden, want na elke vergadering krijgt men tal van aanvragen. Weth. v. d. Schans merkt op dat event, werkverschaffing aan het fort natuurlijk wel geld zal kosten. De heer Donken dringt er nogmaals op aan dat de Voorzitter cijfers zal noemen. De Voorzitter vindt het echter beter daar niet over te spreken en dat maar aan B. en W. over te laten. Anders wordt daarover weer direct gepraat en worden de plannen van B. en W. in duigen gegooid. Aanhouden van deze zaak is ook moeilijk, daar spr. er aanstonds weer over moet ver- ^Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De Voorzitter doei nog een mede deeling betreffende de bepaling op de snordersdiensien. Tegen Tnur is een procesverbaal opgemaakt en deze meent in zijn goed recht te staan. Spr. heeft deze zaak besproken met den kantonrechter, die hem de verzekering heeft gegeven dat hij naar de juistheid der beweringen van Thur een scherp onderzoek zal doen instellen. De zaak komt Vrijdag a.s. voor, waarom spr. adviseert de wijziging der verordening als door Thur bedoeld aan te houden tot de volgende vergadering. Donken. Dat kan zoo nog wel zes maanden duren 1 De Voorzitter gelooft niet dat het zoo lang zal aanhouden. De zaak komt reeds a.s. Vrijdag voor en dan krijgt Thur de gelegenheid aan te toonen dat hij geen snorder Is. Spr. zegt nog dat Thur in een onderhoud met hem zelf beweerd heeft dat de bepaling moet worden gehandhaafd omdat er anders een massa snorders in de ge- meente zullen komen. Spr. leest nog maals het bewuste artikel, 105a, voor „Het is den bestuurder van een motor- rijtuig verboden met zijn voertuig op den openbaren weg post te vatten of daar te rijden met het kennelijk doel zijn voertuig geheel of gedeeltelijk ten vervoer aan het publiek aan te bieden." De heer Donken zag gaarne dat de heele verordening werd geschrapt. Het voorstel van den Voorzitter wordt met 5—2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Vos en Donken. De heer O. v. d. Beek vraagt of de subsidie aan het Groene Kruis is ten behoeve van de Consultatiebureaux. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De moeders uit deze gemeente maken gebruik van het bureau te Almkerk. De heer Donken vraagt wanneer de steun aan de melkboeren zal worden uitgekeerd, in andere gemeenten is dat al gebeurd. De Voorzitter weet dit nog niet. Misschien zttten andere gemeenten beter bij kas als deze, veronderstelt hfl. De minister heelt eerst aan de ge meentebesturen gevraagd of zij de bedragen voor den steun wilden voor schieten. Daarop heett spr. geantwoord dat de kas der gemeente dit niet toe liet, hoewel de gemeente graag haar medewerking aan de uitvoering der wet wil verleenen. Daarom is den minister gevraagd een voorschot be schikbaar te stellen. Op dit laatste schrijven is nog geen antwoord ont vangen. Spr. zal bij der. minister nog maals op spoed aandringen. De heer v. Buuren wil probeeren van de Boerenleenbank een voorschot te krijgen. De Voorzitter gelooft dat de bank daarvoor ook niet makkelijk te vinden zal zijn, ook niet al is het voor de boeren zelf. Spr. verwacht spoedig antwoord van den minister. Indien deze geen voorschot wil verleenen zal de gemeente zich wel tot de Zonder schriftelijke toestemming is DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. .Er is voor ons", sprak Knip, .Geen hoop op redding meer, Om ouderhuis, helaas, Dat zien wij nimmermeer. Wie zou ons redden toch In 't hartje der woestijn, Kwam iemand ons te hulp Dat zou een wonder zijn." .Ook ik", sprak Knap, „heb nu Geheel den moed verloren Hier kan ons niemand zien En niemand kan ons hooren. Al riepen we ook om hulp. Het zou ons weinig baten. Wat zijn we dom geweest Onze ouders te verlaten." Lang zaten Knip en Knap Zoo samen nog te spreken, Naar alle kanten werd Door hen goed uitgekeken. Hun blikken lieten zij Naar alle kanten gaan. Daar zag opeens weer Knap De pyramiden staan. eenige overname uit deze rubriek verboden. Eensklaps begon bij hem De hoop weer te herleven, „Het beste is, dat wfj Ons weer daarheen begeven. Zoo'n pyramide wordt Door reizigers bezocht Och, dat toch iemand ons Daar spoedig vinden mocht!" Zoo gingen Knip en Knap Naar 't reuzen bouwwerk weer, Maar niet zoo opgewekt Als bij den eersten keer, Ze kwamen er weer aan En keken steeds maar rond Wat vrees'lljk lot zou 't zijn Als niemand hen daar vond! (Wordt vervolgd). HIJ EN IK IN NOOD. (Vervolg). Daar stoot wat tegen me aan. Een jongen met een mand gebak Vreemd goedje, Zoo iets heb ik nog nooit gezien. Juffertje, moet u oliewafels Anderhalve cent 't stuk, de drie voor zes centen." „Neen maar," denk ik, „dat voor deeltje laat ik me niet ontgaan. Eten kan je altijd. En je wilt wel eens wat nieuws proeven." Geef me er drie, hier zijn zes centen." De jongen kijkt me een beetje onzeker aan, maar geeft gauw de drie oliewafels en verdwijnt tusschen de menschen. .Max," zeg ik - hij ver maakte zich nog met de apen „Max, kijk eens, ik heb oliewafe s gekocht. Anderhalve cent per stuk. k Heb er drie voor zes centen gekre gen. Hier, neem er eentje!" Max kijkt me zwijgend aan en brengt dan zijn vinger aan zijn voorhoofd. Hoezoo vraag ik heel krijgs haftig. „Anderhalf per stuk en drie voor zes Daar gaat me een Jicht op. O, wat een domheid! k Begin een beetje verlegen te lachen. Neen, rekenen kan ik heelemaal niet. Dat was me toen zeer duidelijk. .Kom, proef er eens eentje." Daarmee pro beer ik een andere wending aan de zaak te geven. Hij bijt in de oliewafel, die ikhem geef, maar spuwt het stukje, dat hij er afgebeten heeft weer uit en trekt een vies gezicht. Salonmanieren heeft Max altijd nog maar niet. Maar ge lijk heeft hij. 't Smaakt vies, niet zoet, niet zout, je weet eigenlijk niet, wat je proeft. „Dat kostelijke geld "zegt Max giftig. „Geef mij de kas Meis jes kunnen toch ook niets Ik pro beer hem zachter te stemmen. „Laten we gewone wafels gaan koopen. Die smaken goed." Genadig laat hij zich meevoeren naar de wafelkraam en door de ge. wone wafel vergeet hij het oliegebak. Maar dat verzoeningsmaal kost ons twaalf centen. We hebben nu nog twee en veertig centen oyer. We moeten dus voorzichtig zijn! We slenteren de kramen langs. Max wi de dikke dame en het reuzenkind gaan zien. Ik voel meer voor een honden- en apentheater. We kunnen niet tot een beslissing komen en slenteren verder. Wat een vreemde draaimolen is dat! Met twee verdiepingen. Ver bazend mooi. Melkwitte paarden en prachtige bakjes met rood peluche opgemaakt en dan allerlei zwevende fabelachtige dieren. Heusch heel chic Dat zegt ons dienstmeisje altijd, als ze iets bewondert, en ik vind die uitdrukking heel goed. al weet ik niet precies, wat ze beteekenen moet. De draaimolen bevalt Max ook wel. We kijken elkaar even aan en zijn het eens. Het volgende oogenblik zit hij op een melkwit paard en ik in het roode statiekoetsje er achter. Daar komt de man, die het geld ophaalt. „Een keer rond drie centen, jongelui," zegt hij. „En driemaal voor een dubbeltje, hè?" vraagt Max grijn- zend. Ik werd rood van ergernis. „Die is goed. Neen, maar voor een dub beitje mag u viermaal draaien." Nu was Max er voor, van dit voordeeltje gebruik te maken. Ik verzet me niet, de oliewafels zitten me nog dwars, en betaal den man twee dubbeltjes. Dat maakt een geducht gat in onze kas. Maar wie kan zich nu met zorgen plagen! De muziek begint en we vliegen rond 1 't Is bepaald een genot Twee van de vier toeren heb ik al jeet. De draaimolen staat stil en ik voel nu een vreemd gedraai in mijn hoofd. „Zeg Max, ik ga er uit Ik heb er genoeg van" zeg ik. Maar k vertel niet, waarom. „Malloot, zegt hij. klauter er uit. En daar begint de muziek alweer, en Max draait vroohjk verder, 't Is gek. maar ik kan er ook niet meer naar kijken, 't Draait maar aldoor in mijn hoofd rond. k Ga tegen een lantarenpaal staan en pro- beer flink voor me uit te kijken. Ben je niet wel, juffertje zegt nu" een dikke vrouw, die naast me staat, en ik sluip weg. Een eindje verder staat een bank Daar ga ik op zitten, blij, dat ik t gedraai nu niet meer zie. t Duurt lang eer Max terugkomt. Eindelijk is hij er dan toch. „Zeg, Lot, ik heb jou twee keer ook nog afgedraaid. Er was immers voor betaald, 't Was heel aardig, hé „Heel aardig," zeg ik en lach een beetje gemaakt. „Ik ik heb jou een plezier willen doen." „Oh zoo," zegt hij en kijkt me vreemd aan. „Jij Gelukkig komt hij nu op een ande re gedachte. „Zeg, we moeten naar 't wassen beeldenspel gaan. Dat moet prachtig zijn. heeft Beer gezegd. Beer was zijn schoolkameraad en zijn orakel. Ik zeg niets terug, 't Was me toen alles hetzelfde. Mijn hoofd was altijd nog maar niet in orde. Dus naar 't wassenbeeldenspel. 't Ziet er daar heel uitlokkend uit. Er zit een deftige dame aan de kas, 'k voel me een beetje verlegen, 'k Vraag naar den entréeprijs, maar er komt geep antwoord. Op straat staan een paar jongens te lachen. Heel onbeleefd, onbeschaafd. Max begint ook Lot, wat sla jij een figuur 1 Dat is geen echte dame. 't is een beeld Gelukkig komt daar iemand aan. Die beweegt zich, dus is het een mensch. Ik ben heelemaal wantrou wend geworden. Max mag nu het woord doen. „Hoeveel entree?" De bengel doet flink zijn woord. „Vijftien cent, per persoon, jonge heer." Dat wordt dus dertig cent voor ons samen en we hebben er nog maar twee en twintig. Ik fluister dat Max blozend en verlegen toe. „Dat komt door die oliewafels, zegt hij venijnig. De man ziet, dat we aarzelen. „Ga binnen, jongelui 't ls grootsch! Alles historisch. (Wordt vervolgd). «i i

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5