Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i i D££>R eemum wrvam FEUILLETOh Archibald Marshall. BUITENLAND. Fransch kolencontlngent verhoogd Ten einde aan de tot dusver gere geld voorkomende contingent-over- schrijdingen een einde te maken, heeft de Fransche regeering het totale con tingent voor den import van steenkool, bruinkool en bijproducten weer tot 70°/o verhoogd. Bij vroegere besluiten was het con- tingents-percentage op 60°/0 bepaald, doch er was nog een extra.contingent van 130 000 beschikbaar gesteld, waar door het in feite tot 68% toe kon bedragen. De nieuwe regeling geldt voorloopig voor de maand Juli, maar zij zal wor den verlengd, tot een verbetering in het kolenverbruik wordt geconstateerd, dat sedert verscheiden maanden stati- onnair is gebleven. Met de bepaling van het contingent op 70% beoogt men vooral tegemoet te komen aan de buitenlandsche mij nen, die zich verplichten, om in haar nationaal contingent voor den export naar Frankrijk bij te dragen, uitsluitend in den vorm van kolen voor huisbrand. De groet van Groot-Londen. Thans zijn de resultaten gepubliceerd van de volkstelling van 1 April 1931 in Groot-Londen Men heeft meer dan een jaar noodig gehad om de cijfers en gegevens te rangschikken. Het belangrijkste feit is, dat de be volking in de 10 jaar van 1921 '31 met 723,000 is toegenomen en op 1 April 8,200,000 bedroeg. Hiervan woonden 4,400,000 in de City eji de 28 stadswijken en 3,807,000 in de buitengemeenten. De totale City-be- volking is met 87,000 achteruitgegaan en de bevolking der voorsteden is met ruim 800,000 toegenomen Het sterkst is de groei van Hendon (8000 in 1921, 114,000 in 1931) en Dagenham (4000 in 1921 en 92,000 in 1931), llford en Romford zijn ook met 50,000 inwoners vermeerderd. De tijd is niet ver meer dat de randgemeenten de stedelijke bevolking zullen overtreffen. van „De Echo van het Zuiden". Franklin Roosevelt democratisch candldaat. Naar Reuter uit Chicago meldt, heeft de conventie van de democratische partij Franklin D Roosevelt tot demo cratisch candidaat voor het president schap benoemd. Nadat de drie eerste stemmingen geen resultaat hadden op geleverd, werden bij de vierde en laatste stemming 945 van de 1148 stemmen uitgebracht op Roosevelt. Al. Smith, de democratische candidaat van 1928 kreeg 190 stemmen, hoofd zakelijk van vertegenwoordigers uit de Oostelijke staten. De stemmingen in de conventie droegen een uiterst rumoerig karakter en de overwinning van Roosevelt werd besloten met een triomfantelijken om- metocht door de vergaderzaal. Vervol gens werd de vergadering verdaagd in afwachting van de officieele afkondiging van Roosevelts candidatuur. Ex koning Manuel van Portugal overleden Ex-koning Manuel 11 van Portugal, die Vrijdag nog de tenniswedstrijden oo Wimbiedon had bijgewoond, is Zaterdagmiddag om 2 uur plotseling in zijn villa Fullwell Park te Twicken ham (Middlesex) overleden. Curtis schuldig verklaard. Naar Reuter uit Flemington, New Jersey, meldt, is Curtis, de scheeps bouwer en zoogenaamde bemiddelaar in de zaak Lindbergh, schuldig ver klaard aan misleiding van de justitie door valsche inlichtingen. De jury, die vier uur lang beraad slaagde, alvorens zij tot schuldigver. klaring besliste, heeft Curtis in de genade van de rechtbank aanbevolen. Het is mogelijk, dat de rechtbank het vonnis pas over eenige dagen zal uitspreken. De conferentie te Lausanne. Het belangrijkste nieuws van de herstelconferentie te Lausanne is, dat overeenstemming bereikt is tusschen Engeland en Frankrijk. Volgens deze overeenkomst zou Duitschland een eindbetaling van 4 2 milliard goudmark tot herstel van Europa hebben te voldoen. Naar verluidt heeft Duitschland het voorstel der crediteurstaten verworpen. De toestand is nu weer zeer verward, hetgeen wel blijkt uit het volgende part. telegram aan de N.R Crt.De toe stand ter conferentie is zeldzaam ver ward vanavond. De Engelschen, die oorspronkelijk de „coup d'éponge* hebben voorgesteld, zijn buiten zich zelf van woede en QrandUs weer erg boos vanwege de boosheid der En gelschen. In Fransche kringen daaren tegen hoort men in alle kalmte over- wegen, of, zooals de dingen nu liggen, het voorstel van de Italianen niet het verstandigste is, wat men kan doen. De Duitschers houden zich erg stil. De oppositioneele Duitsche journa listen hier juichen echter over de scheeve positie waarin von Papen geraakt is. Zoo ziet men. dat vanavond alle oorspronkelijke standpunten op hun kop zijn gezet. Niemand echter begrijpt, waar onder deze omstandig heden de conferentie heengaat. Naar het Engelsch van BINNENLAND. Leldens Stadhuisplannen. B. en W. van Leiden geven den gemeenteraad in overweging de archi tecten C. J. Biaauw te Haarlem, A. J. Kropholler te Wassenaar en Ir. H. F. Mertens te Bilthoven uit te noodigen plannen te ontwerpen voor den bouw van een nieuw raadhuis met behoud van den ouden gevel, op het terrein aan de Breestraai, de te verbreeden Korenbrugsteeg en de Vischmarkt. Bezoek van Kroonprins van België Aan vogelbroedplaatsen en aan Noord—Brabant. Kroonprins Leopold van België, die veel belang stelt in het vraagstuk der natuurbescherming heeft aan mr. P. O. van Tienhoven, voorzitter der Vereenl- ging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, tevens lid der Belgische Commissie van het Pare Alberi, onlangs deri wensch geuit enkele Nederlandsche natuurterreinen ie bezichtigen. De Prins heeft thans twee dagen in ons land doorgebrachi, vergezegd van den directeur van het Natuurhistorisch Museum te Brussel. Op 30 juni is een bezoek gebracht aan de vogeibroedplaatsen bij Hoek van Holland, waar de Kroonprins onder den indruk kwam van de rijke vogel bevolking op dit beschermde gebied. Den tweeden dag heeft de Kroon prins een bezoek gebracht aan eenige terreinen in Noord—Brabant, eigendom van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Het licht op den verkeersweg. Het rijden bij duisternis op de buitenwegen is voor de automobilisten in den regel geen onverdeeld genoegen. Zoo lang men op een stillen weg is en men de felle koplampen kan laten branden, gaat alles best, maar nauwe lijks raakt men in wat drukker verkeer, of de moeilijkheden beginnen. Het zonderlinge is dat op vele ver lichte buitenwegen de zaak nog veel erger wordt. Veelal ziet men op die wegen eenvoudig electrische lampen aan een arm hangen. Deze wijze van verlichting is echter voor den auto mobilist ten eenen male onvoldoende, omdat hij achter het lampje niets kan onderscheiden en het licht hem eigen lijk hindert, in plaats van helpt. Het spreekt van zelf, dat dit vraag stuk van de wegverlichting een punt van ernstige studie uitmaakt van de technici. Er zijn wel al vele, inderdaad zeer goede wegverlichtingen o.a. met behulp van de z g. dieptestralers (afgeschermde lampen, midden boven den weg) maar de goede systeemen zijn te duur, dan dat zij voor alge- meene toepassing in aanmerking kun nen komen. En nu zijn de Philips-fabrieken te Eindhoven opeens gekomen met een nieuw soort wegverlichting door middel van natriumlampen een vinding van professor Holst, directeur van de Philipslaboratoria welke verlichting met minder kosten een grooter rendement belooft. Tusschen de Limburgsche gemeen ten Geleen en Beek waar reeds proefverlichtingen van andere syste men op den rijksstraatweg Nijmegen- Maastricht zijn aangebracht heeft de Maatschappij tot Verkoop van den Electrischen Stroom van de Staatsmij nen in Limburg, in samenwerking met de Philipstabrieken een wegverlichting met natriumlampen aangebracht en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westeiflier de installatie in gebruik gesteld. Met een wegverlichting daarentegen, als thans bij Geleen in bedrijf wordt gesteld, moet 's nachts een even veilig en even intensief verkeer mogelijk zijn als overdag. Tijdens het aanbrengen der installatie heeft men reeds kunnen opmerken, dat automobilisten onge vraagd hun groote lichten doofden en op stadslicht gingen rijden, wanneer bet natriumlicht ontstoken werd, zoo dat verblinding door tegenkomers werd voorkomen. Hoewel de kosten van de natrium- verlichting per k m. waarschijnlijk niet hooger komen dan bij de bestaande voor dit doel geheel onvoldoende ver lichtingen met andere soorten van kunstlicht, wordt een effect verwacht, dat qualitatief geheel anders is. Het laat zich aanzien, dat ook door de grootste verhooging van de lichtsterkte met bestaande verlichting ditzelfde effect niet bereikbaar zou zijn, nog afgezien van het feit, dat een derge lijke verhooging van de lichtsterkte onbetaalbaar zou wezen. Behalve de verlichting van wegen behoort ook de verlichting van fabrieks terreinen en lokalen, van spoorweg emplacementen, veelal ook van pleinen e.d. tot de toepassingsmogelijkheden van het natriumlicht De eerste proefnemingen leverden een uitstekend resultaat op. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zniden, Waalwtjksche en Langstraatselie Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. 4/. Toen zij binnen gingen, kwam hun eeK lichte stroom koude avondlucht tegemoet die hun kaarsen deed flikkeren. De zwa re, eiken deur, die van buiten toegang tot de kapel gaf, stond op een kier. Zij keken elkaar veelbeteekend aan. Ze liepen naar de zijde, waar het altaar zich bevond, maar eerst sloot Calthorp de open deur en grendelde deze. Het groote blok steen stond opengeschoven en liet een smalle trap zien, die naar be neden voerde in een grondeloos duister. George wrong zich het eerst door de nauwe opening, gevolgd door Calthorp, Guy en Bobby. Maak geen geluid, fluisterde de ad vocaat, terwijl zij omlaag kropen. De trap draaide een weinig naar rechts en liep verder schuin naar beneden. Het geluid van hun voetstappen werd over stemd door het ruischen van vallend wa ter. Lager, steeds lager, ging het; het leek wel alsof er nooit een einde aan hun afdaling zou komen. Het ruischer* zwol aan tot een geweldig angstaanja gend rumoer, daar de cascade zich juist boven hun hoofden omlaag stortte naar het meer. Maar de oude metselaars had den hun werk goed gedaan: de gang was even droog, als zij honderd jaar ge leden bij de voltooiing geweest moest zyn. Langzamerhand hield het geluid van stroomend water op. Zij waren onder het meer aangeland, maar nog steeds hadden ze het einde vau de trap niet bereikt. Calthorp fluisterde hen toe stil te staan. Laat de kaarsen hier, zei hij. Wij moeten ze niet waarschuwen, dat we in aantocht zijn. Zij zetten de vier kandelaars tegen den muur en vervolgden, nog voorzichtige* dan eerst, hun weg naar beneden. Op eens bleef George stilstaan met den vin ger op de lippen. Vlak voor hem draaide de trap naar links en de gang werd bree der. Hij gluurde behoedzaam om den hoek en deed onmiddellijk een stap te rug. De andere drie drongen achter hem hijeen. Een meter of vijftien beneden hen moest een niet geheel gesloten deur zijn: er was tenminste een flauwe lichtstreep zichtbaar. Enkele oogenblikken bleven zij onbe weeglijk staan zonder een woord te zeg gen. Er was geen geluid van stemmen in wat zonder eenigen twijfel de myste rieuze, geheime kamer was, maar zij hoorden beweging; zware voetstappen op een steenen vloer. We moeten alle vier met de grootste voorzichtigheid naar beneden sluipen, fluisterde Calthorp. Ik zal de deur open gooien, George en Guy grijpen den eenen, die het dichtst bij ons is; Bobby en ik den anderen. Vooruit maar! De geluiden in de kamer hadden opge houden. Zij kropen voetje voor voetje de trap verder af; toen hielden ze weer halt als om moed en kracht te verzamelen voor den stormaanval. George duwde zijn schouder tegen de deur, die met luid gekraak opensprong. Toen deinsde hij met een kreet achteruit waarvan naast hem een echo weerklonk. Calthorp en Bobby hadden een paar stappen in de kamer gedaan en.... ke ken in den loop van een revolver, die recht op hem gericht was. In het midden van het vertrek, precies tegenover hen, stond een man, die met fonkelende oogen naar hen keek. Hij zei niets, maar zijn wapen bleef op hen gericht. Toch was het niet de loop van de revolver, die hen op den drempel terughield. De muren van de kamer waren be kleed met gepolijst zwart marmer en in daaraan bevestigde zilveren kaarsenhou- ders, die een spookachtig schijnsel in de sombere ruimte wierpen, brandden twee kaarsen. Op den grond stonden, in eeni- j ge Wanorde, verscheidene houten kistjes en vlak achter de man was een verhoo ging, die veel had van een praalbed. 1 Daarop lagen naast elkaar een man en 'n j vrouw. Zij waren geheel gekleed, maar de japon van de vrouw, ofschoon van j kostbare stof, was van een ouderwetsch j maaksel en geel van ouderdom. Zij lagen daar, alsof zij in rustigen slaap waren: een haast ontroerend mooi paar. En geen van die vier jongelui, die niet wisten dat 7.ij in tegenwoordigheid waren van de lijken van Sir Roderick Bertram en diens lang-geleden gestorven vrouw. Ze bewogen niet, ze gaven geen geluid, het tooneel greep hen zóó aan, dat net onuitwischbaar in hun geheugen werd gegrift. Zij dromden bijeen aan den in gang, seconden lang. Ook de man tegen- over hen stond roerloos, ofschoon zijn wapen niet van hen afliet. Toen, plotseling, vóór zij zich reken schap konden geven van wat er precies gebeurde, veranderde bet aangrijpende tafereel in een schouwspel van afgrijse lijke verwarring en verschrikking. Een schril, schurend geluid kwam van boven, verbrak de diepe stilte. Op het gezicht van den man in de kamer kwam een uit drukking van onuitsprekelijke ontzet ting; hij liet zijn revolver zakken; onmid dellijk daarop was er een angstwekkend sissen en klateren, de lichten gingen uit en ze bevonden zich in een krankzinnige draaikolk van woest, bruisend water. Als door dezelfde aandrift tot lijfsbehoud voortgezweept, keerden ze zich alle vier om en drongen in doodsangst de smalle trap op, terwijl het water hen met wilde kracht en donderend geweld achterna bruiste. Eenmaal werd Bobby door de kracht van den maalstroom neergewor pen en hij was verloren geweest, als zijn uitgestoken hand niet die van George ge grepen had, die hem overeind rukte, ter wijl hij den dollen wedren voortzette. Zij kwamen aan de plek, waar zij hun kaar sen hadeten achtergelaten, maar het wa ter golfde reeds boven hun knieën en het licht, dat hen straks hiertoe geleid had, werd onverwacht gedoofd en weer bevonden ze zich in de inktzwarte duis ternis. Maar ze waren gered en bleven even rusten onder het bulderen der cas cade, hijgend en geslagen door schrik, terwijl zich onder hen thans een gladde watervlakte vormde, op gelijke hoogte met de oppervlakte van het meer buiten. Hij ligt daar beneden, hijgde Guy. Het kwam uit het dak. Ik zag nog juist, dat hij omvergegooid werd. Wij kunnen hem niet redden, bracht Calthorp met moeite uit. Laten we naar boven gaan. Zwijgend beklommen zij de smalle trap verder, druipend en uitgeput door den schrik en de worsteling, tot zij ein delijk andermaal op den steenen vloer van de kleine kapel stonden. Ze openden de buitendeur, met trillende handen schoven ze de zware, ijzeren grendels weg en kwamen weer in het licht, want de maan was door de wolken gebroken en bescheen den vredigen, effen spiegel van het meerf waaronder de dooden la gen in hun overstroomd graf drie, waar vroeger twee stil gerust hadden. Twee mannen liepen haastig het ter. ras op, naar hen toe, toen zij uit de scha duw van het huis en de boomen te voor schijn kwamen. Ze zijn op het eiland, schreeuwde de voorste. Wij vonden in het zomerhuis je den ingang van den tunnel en gingen naar beneden. Het water golfde ons tege moet en wij ontsnapten op het nippertje. Ze moeten kans gezien hebben naar be neden te komen en de gang onder water hebben gezet. Waar is Braithwaite?, vroeg George snel. Als in antwoord op deze vraag, liep Calthorp haastig bet terras af, den weg, dien de twee mannen opgekomen waren. De boot!, schreeuwde hij. De anderen volgden hem, maar hij was hun een èind voor. De boot, waar mede de twee mannen naar het eiland waren gekomen, lag onder aan de stee nen treden. Ze zagen een donkere ge daante tusschen de boomen te voorschijn glippenhij sprong in de boot en trok een mes met het kennelijk doel het touw door te snijden. Maar Calthorp was hem te vlug af. Er volgde een korte, he vige worsteling; toen kwamen de ande ren den advocaat te hulp en enkele mi nuten later stond Braithwaite, hijgend van inspanning, geboeid op de onderste trede van het terras, tusschen de twee detectives in. Met norschen blik keek hij naar het groepje mannen om zich heen. Waar is Martin?, vroeg hij. Martin is verdronken, antwoordde Calthorp somber. HOOFDSTUK XXVII. MEVROUW HERBERT VERTELT. Het was stil in het groote huis allen, die niet betrokken waren in de ontknooping van de tragedie, sliepen. Braithwaite werd door de detectives naar de eetzaal gebracht, waar het plot- seling-onderbroken souper nog altijd op tafel stond. Daar kwamen ook de vier jonge lieden, nadat zij andere kleeren aangetrokken hadden. Je behoeft niete te zeggen, richtte Calthorp zich tot den arrestant, alles wat je zegt, zal als bewijs tegen je kunnen worden gebruikt bij het justitioneel on derzoek. Justitie?, Onderzoek?, Waarvoor?, vroeg de man. Wel, voor het stelen van het lijk en de juweelen van Sir Roderick, antwoord de Calthorp. Ik heb niets gestolen, klonk het stroef, en Martin ook niet. Wat wij had den, was ons gegeven. Sir Roderick's lichaam rust in vrede op de plaats, die hij zelf had uitgezocht en de juweelen zijn daar ook. Niemand heeft er ook maar een stuk van weggenomen en we waren ook niet van plan dat te doen. De juweelen behooren aan Sir Guy Bertram, merkte Calthorp op. Wat je van plan was er mee te doen, je hebt ze in elk geval gedurende bijna een jaar voor hem verborgen gehouden. Het zal niet veel moeite kosten je aan de justitie over te leveren, zou ik denken.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1