Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; Abonneert U op het Waalwijksche en Lang- straatscheblad.dat ook voor Uwe advertenties het aangewezen or gaan is, omdat 't in deze plaats en streek alge meen gelezen wordt. NUMMER 55. ZATERDAG 9 JULI 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit zijn. VIERDE BLAD. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Herijk van maten en gewichten. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende herijk van maten en gewichten. Men neme er goede nota van dat men, wanneer men van deze zitting van het ijkbureau geen gebruik maakt, zijn gewichten bij het IJkkantoor te 's Bosch moet laten herijken, hetgeen met meer moeite en meer kosten gepaard gaat. Herwonnen Levenskracht. Al heeft deze week reeds in de hier verspreide dagbladen het bericht ge- circuleerd, dat de collecte, de speldjes, dag voor Herwonnen Levenskracht 1.1. Zondag plm. f186 had opgebracht, wij willen toch het publiek animeerenom a.s. Zondag de speldjes van Herwonnen Levenskracht te koopen, daar deze bloempjesdag eerst a s. Zondag, eerste kermisdag wordt gehouden. Het bericht en het resultaat waren dus wel erg voorbarig. Intusschen hopen wij dat het bedrag er zeker niet te minder om zal zijn! Waalwijksche Zwemvereenlglng. Van 30 Juni—7 Juli is door 742 perspnen gebruik gemaakt van de bad- en zwemgelegenheid. De temperatuur is 22.5°. St. Petrusschool. Zondag 17 Juli bestaat er van 10 tot 12 uur en van 5 tot 7 uur gelegenheid tot het aangeven van kinderen voor de le klasse der St. Petrusschool. Volgens Kon. Besluit van 27 Juni 1932 mogen alleen die kinderen wor den aangenomen, welke minstens 5 jaar en 9 maanden oud zijn, dus die voor 1 December 6 jaar zijn. Alleen de ouders der parochie van den H. Joannes Baptist gelieven hun kinderen aan te geven. De kinderen uit de parochie van den H. Antonius moeten worden aangegeven in hun eigen parochie. Mond. en Klauwzeer. Het Mond. en Klauwzeer heeft zich thans ook uitgebreid tot de stallen van den landbouwer S. Speldjesdag. De Speldjesdag van de K.J.W. heeft alhier ongeveer f 130 opgebracht. Schouwburgloge Mr. v. Coothstraat. De laatste 4 dagen van de kermis vanaf Donderdag 14 tot en met Zon dag 17 Juli zal de groote Volksrevue van Schakels Blank en Bruin (Holland. Afrika) opvoeren. Het is een Revue met een enorme lach, mooie aan kleeding, pracht decors, schitterende lichteffecten en dol komische scènes Ook komt er een rasechte negertroep in voor, die u in Afrika doet leven. De Revue maakt een zegetocht door Nederland, overal uitverkochte zalen en als revue-artisten alles eerste klas met de geweldige Revue Komiek Schakels en de vrouwelijke Komiek Lena Eman. Het groote danserspaar van Casino de Paris, de negerkoning, prachtstemmen, een revue die boeit en amuseert met 35 medewerkenden. Trots de groote uitgaven zijn de prijzen voor ieders beurs te bereiken en gaan wij mede met de tijden. Zie verder de groote advertentie in dit blad. Met de kermis Groningen, Deventer, den Helder, Enschedé uitverkocht. A'dam, R'dam en den Haag een succes fou! Belangrijk Wlelernleuws voor Waalwijk en omstreken. Naar wij vernemen houdt de Kon. Erk. Tilb. Wielerclub .Vitesse" a.s. Woensdag 13 Juli een trainingsrit over het traject Tilburg, Waalwijk, Waspik, Dongen, Kruispunt Gilze- Rijen, Huiten, Tilburg. De renners, waaronder onze plaats, genooten Frans en Kees Slaats, zullen ongeveer 8 uur via St. Antoniusstraat, Parallelweg en Mr. v. Coothstraat onze plaats passeeren, terwijl als attractie in de Mr. v. Coothstraat ter hoogte van de Rotterd. Bank een sprint zal worden verreden. Vrijwel zeker zal de bekende zesdagenkoning Jan Pijnen burg deze rit meemaken. Een zeer mooie gelegenheid dus voor Waalwijk om met deze buitengewone beroemd heid op wielergebied kennis te maken. Het eventueel mederijden van Pijnen burg zal nog nader per bulletin aan ons bureau worden bekend gemaakt. Tevens kunnen wij nog berichten, dat op initiatief van Waalwijksche supporters en dé Tilb. Wielerclub .Vitesse" besloten is Frans Slaats als vertegenwoordiger der amateurs af te vaardigen naar de in Augustus te houden wereldkampioenschappen wiel- rijden op den weg te Italië (Rome), waarvoor reeds toestemming van de Ned. Wielren Unie is ingekomen. K. I M. V. De Kath. Jonge Middenstandsver- eeniging hield gisteravond in den Gil denbond een bijeenkomst waar door den geestelijk adviseur, den WelEerw. heer Klaassen, een lezing werd ge houden over het onderwerp .de Sociale Kwestie." Z.E. sprak o.m. over de beteekenis van de encycliek „Rerum Novarum." Van de geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de leden een druk gebruik gemaakt. De vereeniging zal op 31 Juli as, deelnemen aan den Bondsdag der K. J. M. V. die te Tilburg gehouden wordt. Kermis. Wij vestigen gaarne de aandacht op de orgelbespeling in Musis vanavond, dat zal een bijzonder muzikaal genot zijn; programma's zijn in de zaal verkrijgbaar. Ook vraagt de attentie dat volgens verspreide biljetten de stoomcaroussel van Bergen hare entreeprijzen en abonnementen aan de tijdsomstandig heden heeft aangepastvoor velen een prettig bericht, want een caroussel Duur der tentoonstelling: van Zater dag 9 tot en met Zondag 24 Juli a.s., van 15 uur. De Nieuwe Ford. Door de N.V. A. de Graaff en Co., auto—handel alhier, werd ons heden getoond en gedemonstreerd de nieuwe Ford. De nieuwe Ford vormt een omwen teling op de automobielmarkt, daar de waarde voor geld, we'ke hiermede aan het publiek wordt geboden, werkelijk merkwaardig is. Er worden tegenwoor dig hooge eischen gesteld aan de tech. nische perfectie van de automobiel, terwijl de tijdsomstandigheden een lagen prijs noodzakelijk maken. De nieuwe Ford biedt nu, wij kunnen welhaast zeggen alles wat in een mo derne automobiel verlangd kan wor den. Ja, in sommige punten meer dan vele duurdere automobielen. Om slechts enkele punten te noemen trlllingvrije 8 cyl. in v—vormmotor of 4 cyl.-motor welke resp. 65 en 50 rem. P. K. kunnen ontwikkelen, synchro mesh gangwissel, soepele transversale veeren, hydraulische schokdempers. Wij hadden het genoegen met de nieuwe Ford een ritje te maken en hebben de groote verbeteringen en het comfort van dezen wagen kunnen con- stateeren. In een volgend nummer zullen wij iets uitvoeriger over de nieuwe luxe Ford schrijven. blijft toch het kermisvermaak. „Hollandsche Wafels". Maison Goutière vestigt er onze aan dacht op, dat nu Victor Consael (in tusschen is 't o.i. een zeer groot gemis dat er geen poffertjeskraam op de kermis komt) onze kermis niet be zoekt, de bekende echte „Hollandsche Wafels" bij den heer van Mil-v. Sprang in prima kwaliteit en verzorging ver krijgbaar zijn. Dit is dus al een ge deeltelijke opheffing van 't bezwaar dat we geen Consael of i.d. zien en die er Tentoonstelling schilderijen enz. van eigenlijk thuis behoort. H. M. de Koningin, f De plechtige opening der tentoon stelling van de schilderijen en teeke- ningen van H. M. de Koningin, in het Gebouw van het Provinciaal Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch, zal plaats hebben op Zaterdag 9 Juli a.s. des namiddags te half vier. Terwille van het goede doel dat Hare Majesteit met deze tentoonstelling be oogt, is een algemeene toegangsprijs gesteld van 0.50. prov. Staten van Noord—Brabant. Donderdag werd de openbare zitting hervat van Prov. Staten onder voor. zitterschap van Mr. Dr. A. van Rljcke- vorsel, commissaris der Koningin. De Voorzitter deed mededeeling van de ontslag name van het lid Verheijen, die gedurende 14 jaren zitting had en door den voorzitter, met de beste wenschen voor zich en zijn gezin, werd dank gebracht voor de vele diensten aan de provincie bewezen. Het nieuw benoemde lid Mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel.te Oosterhout, opvolger van den heerH. Verheijen werd beëedigd en geinstal- leerd. Het lid Verstraaten te Mill, werd door den voorzitter geluk gewenscht met zijn zilveren jubilé als lid van de Staten. De heer Verstraaten dankte voor de hartelijke toespraak van den voorzitter en de belangstelling der leden. De voorgestelde wijzingen voor wa terschapszaken, evenals de subsidie, voorstellen werden aangenomen. Besloten werd de salarissen van het personeel der provincie tijdelijk met 3°/o te verlagen, doch zonder aftrek van den kindertoeslag. Ook de jaarwedden van Ged.Staten werden met 3°/0 verminderd. Een crediet van f 100 000 werd toe gestaan voor steun aan noodlijdende land- en tuinbouwers. De bedoeling is geen armenbedeeling. maar steun in natura, door het verstrekken van zaai en pootgoed en meststoffen als rente loos voorschot. Een subsidie van 25in een bedrag van hoogstens f 233 000 werd verleend aan het waterschapHet stroomgebied van de Dommel in de kosten van verlegging der rivier de Dommel om Boxtel. Bij het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van eene bijdrage van 25°/0 in een bedrag van hoogstens f 33.000. dat door de N.V. Zuider—Stoomtram, weg Maatschappij te Breda zal zijn te voldoen om hare finantieele verplich tingen over 1931 na te komen, werd ondanks het verzoek van den voor zitter om het debat over de trams in Noord—Brabant uit te stellen tot bij de najaarszitting druk gediscussieerd en bleek dat de R.K. Volkspartij tegen de fusie gekant is, omdat volgens de opvatting van het lid Donders de trams uit den tijd zijn. Het voorstel tot het verleenen van het laatste subsidie aan de Zuider— Tramweg Mij. vond nogal bestrijding, doch werd krachtig verdedigd door den voorzitter en door het lid Mr. A. Baron van Oldeneel en ten slotte aangenomen. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden (Vrijdag) n.m. half drie. Commissie van werkverruiming in West-Brabant. Te Roosendaal heeft de commissie tot voorbereiding van werkverruiming in Westelijk Noord-Brabant een ver gadering gehouden onder voorzitter schap van burgemeester Van Aken van Zevenbergen. Geconstateerd werd, dat thans in Westelijk Noord-Brabant zoo goed als geen centrale werkverschaffing®—ob jecten onder handen zijn en slechts hier en daar de gemeentebesturen met kleine objecten werkloozen trachten bezig te houden, hetgeen met een te klein aantal van het groote leger werk loozen geschieden kan. Algemeen is de commissie ervan overtuigd, dat er iets gedaan moet worden, meer dan nu mogelijk is, de waterschapsbesturen te verplichten nuttige, soms noodzakelijke werken ui te voeren. Bijzondere aandacht heeft het groote werk in West-Brabant, met name het te maken kanaal Terheijden-'s Heeren huis, waaromtrent ook de minister van binnenlandsche zaken gunstig oordeelt. Het is thans nog slechts wachten op een meer uitgewerkt plan, met nieuwe metingen en grondboren voor te maken kunstwerken, welke voorbereidingen door het heemraadschap van Mark en Dlntel zijn opgedragen aan de Neder- landsche Heide Maatschappij en ir. J. Jacobs te Oudenbosch. De commissie bevordert de spoedige totstandkoming van bedoeld plan en vertrouwt, dat nog dit jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen: En als werk, noodig voor de verbete ring van de loozing van de Mark, met drooglegging van duizenden H. A vruchtbaren grond, èn als object voor centrale werkverschaffing, komt dit werk het meest voor spoedige uitvoe ring in aanmerking. BUITENLAND. Fransche duikboot ramp. Vermoedelijk 66 dooden. Een der nieuwste Fransche duik- ïooten, de „Promethée", met een waterverplaatsing van 2000 ton, welke ïeden ter hoogte van Cherbourg een reek9 manoeuvres aan den zeespiegel ïad uitgevoerd, is door tot nu toe onbekende oorzaak hedenavond plot. seling gezonken. Vermoedelijk zijn 66 opvarenden, van wie 49 leden der bemanning en 17 technici om het leven gekomen. De kapitein en zes andere leden der bemanning die zich in den toren bevonden, konden wor den gered. De duikboot ligt op50 M. diepte op den bodem, 7 mijl ten Noorden van Kaap Levi. Het ongeluk van de „Promethée" is een van de zwaarste rampen, die de Fransche marine sedert den oorlog heeft getroffen. De eerste-klasse-duik- boot was in den laten namiddag nog maals voor een proeftocht op het water de haven van Cherbourg uitgevaren. Plotseling toen het vaartuig zich op de bovenvermelde plek bevond zonk het door tot dusver onbekende oorzaak in circa 50 meter water Op het oogen- blik van de ramp bevonden zich aan boord de bemanning van den onder- zeeër, bestaande uit 56 leden, voort9 één officier der marinegenie, twee technische agenten, zeven arbeiders van het arsenaal van Cherbourg, een ingenieur, een chef-monteur en vijf arbeiders der Schneider-fabrieken, in totaal du9 73 personen. Op het oogenblik, dat de boot zonk, werd van de opvarenden een aantal in zee geslingerd, wat doet vermoeden, dat een ontploffiing heeft plaats gehad. Van dezen konden er zeven, t.w. een luitenant-ter-zee, tevens commandant van de „Promethée", een adelborst, een eerste en tweede machinist, een kwartiermeester-machinist en twee matrozen.machinisten, door schepen, die zich in de buurt bevonden, worden opgepikt. Vermist worden 49 leden van de bemanning, de officieren in begrepen, benevens al het technische personeel, dat zich aan boord bevond, in tptaal 66 man. Er is geen hoop meer op redding. KERKNIEUWS. Kardinaal van Rossum. Volgens De Maasbode zal kardinaal W. M. van Rossum in de tweede helft van deze maand zich naar Karlsbad begeven, teneinde er een tuur te maken, daarna naar Dene- marken gaan om daar tegenwoordig te zijn bij het Scandinaafsche Eucha ristische Congres en ten slotte Neder land bezoeken, alwaar hij o.a. te Amsterdam, Nijmegen, Tilburg en Wittem zal vertoeven Het ligt verder in zijn voornemen, in het Missiehuis van Sparrendaal mgr F. Joosten tot missiebisschop voor China te wijden. LAUSANNE. Gisteren heeft te Lausanne de on- derteekening plaats gevonden van het verdrag, dat in drie weken van ijverig onderhandelen tusschen Duitschland en de rechthebbenden op schadeloos stelling krachtens het Vredesverdrag van 1918 is" gesloten. Als dit nieuwe verdrag in de betrokken landen gera tificeerd zal zijn, zal de wereld bevrijd wezen van de nachtmerrie der schade loosstellingen, waarvan alle landen de ontwrichtende uitwerking zoo sterk ,zijn gaan gevoelen. Nu blijven nog de oorlogsschulden over. Nadat echter het moeilijkste en 'noodlottigste vraagstuk is geregeld, mogen wij verwachten, dat, zoodra het oogenblik zich daarvoor leent, ook ten opzichte daarvan een bevredigende schikking getroffen wordt. De last, die op Duitschland nog bij na twee generaties lang zwaar moest drukken, is van het Duitsche volk af gewenteld. Het krijgt nu eerst drie jaar volstrekte rust; en alles wat dan te betalen overblijft, heeft nog niet de waarde van twee annuïteiten van het plan-Young.. Gaarne zouden wij ook hebben ge* zien, dat de Duitschers hun zin had den gekregen in de delging.van arti kel 231 uit het Verdrag van Versail les, het artikel met de beschuldiging van verantwoordelijkheid voor den tn Laiiptraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 13