see!i ;v" „\V\tv4«en tVo0' e,sc VERSCH GEKARND voorzitter den heer v.d.W. io.de °tde' Ontspanning voor kinderen. de Wij» heeft schiiitelijk O' «..gen tot B. en W. gericht Strtïende ontspanning voor school- de Wijs licht dit punt nog De„Ö'„aagt ol B en W er hunne t°e ,k|ng aan willen verleenen, dat 111 Vineer voor de kinderen gedaan er Wlïdt' Voorzitter antwoordt, dat het ?Hven nog niet in B. en W. be sc !!n is het is feitelijk een kwestie «Pr0lVo «choolbesturen aangaat, doch "le de zaak nader bezien. vergadering wordt hierna gesloten hetrekkingen tusschen het Engelsche moederland en de dominions over handigd. waarmede de Engelsche dele gatie zich verdedigt tegen het verwijt, van een Australisch 's gedelegeerde, dat de Engelsche regeering niet voldoen de rekening houdt met de belangen van de dominions. Op grond van het statistische mate- riaal wordt er op gewezen, dat Enge land voor 9/10 van den invoer uit de dominions vrijheid van invoerrechten verleent, terwijl dit voor den invoer uit andere staten slechts voor nog niet ten volle 1/3 het geval is. Daarentegen geniet de uitvoer van Engeland naar de dominions slechts betrekkelijk weinig vrijstelling van in voerrechten. Hieruit blijkt, dat Enge land den invoer uit de dominions in hooge mate bevoordeelt. de iade. unge -üng ieuw pc Rijksdag verkiezing Geen meerderheid voor Hitler Centrum en Sociaal democratie handhaven zich. Winst der Communisten. uiiler heeft zijn doel niet kunnen [liken. Het is hem niet gelukt een tal zetels te behalen dat hem ge- fpaenheid geeft de regeeringsmacht ver te nemen. Dit is een tegenvaller Sin hem, daar hij stellig gehoopt had t de medeweiking van Duitsch Sationalen en van enkele kleinere fpchtsche partijen de meerderheid te f -len Algemeen was de verwachting ?n Duitschland dat Hitler boven de in nft van het aantal stemmen zou komen Dal is hem niet gelukt, hij Lam slechts weinig boven het per- ntage dat hij bij de laatste Landdag- Lkiezingen haalde. Hoewel dus het aantal zetels der Nazi's van 110 tot 930 vooruitging, was deze verkiezing oor hen geen prettige openbaring. Ff is een stilstand gekomen in den abnormalen groei die de partij de laatste jaren gekend heeft. De twee groote middenpartijen heb ben zich ook thans weer gehandhaafd Het Centrum is sinds 1930 een weinig vooruitgegaan, terwijl de soc. democra ten het verlies dat zij na de verkiezing van 1930 hebben geleden reeds weer bijna hebben ingehaald. Merkwaardig is dat de Communisten sedert de Landdagverktezing van dit jaar beduidend zijn vooruitgegaan, niet alleen haalden zij het verlies van na ]930 in, doch zelfs gaat hun zeteltal in den Rijksdag van 73 tot 89 vooruit. Men zou deze aanwas verklaren uit de oppositie tegen de verminderde uilkeering voor werkloozer., was het niet dat vooral het platteland de winst leverde en niet de industrie-steden. Op te merken valt voorts dat aan de kleine partijen gevoelige verliezen werden toegebracht. De cijfers. Er zijn in het geheel 36 845.279 stemmen uitgebracht, dat is ruim 83 procent van het aantal kiezers. Het hooge cijfer heeft ten gevolge, dat de nieuwe Rijksdag meer zetels zal tellen dan de vorige, want op elke 60 000 stemmen valt één zetel. De nteuwe Rijksdag zal vermoedelijk 607 zetels tellen (tegen 577 Een geringe stijging van het aantal zetels eener party be- ieekent dus nog geen winst, elk verlies Is grooter dan het verschil in zetels aangeeft. Het volgende staatje geeft het aantal zetels der onderscheiden partyen en daarnaast zyn de cijfers uit den ouden Rijksdag afgedrukt. 1932 Nationaal-socialisten 230 Duitsch-nationalen 37 Landvolk 1 16 Beiersche boerenpartij 2 5 Wurt. boeren en wijnb. 2 3 Oeconomische partij 1 23 Chr. socialen 4 14 Duitsche Volkspartij 7 27 Beiersche Volkspartij 22 19 Centrum 75 69 Staatspartij 4 16 Sociaal-democraten 133 136 Communisten 89 78 Het aantal stemmen is als volgt verdeeld nat.-soc. 13,732,777; Duitsch- nat. 2,172,941Duitsche boeren 13,781; Wurt. boeren 96 859: landvolk 91,584; oecon. partij 146,061 Chr. socialen 364,749; Duitsch Hannoveranen 46,837; volksrechtpartij 40,887; Duitsche vos partij 434,548Beiersche volkspartij 1,190,453 centrum 4,586.501 staats partij 371,378; soc.-dem. 7,951,245; soc.arb. 72,169;communisten 5,278,094; kleine groepen 122,246. Von Papen. De regeerlng-von Papen zal na dezen uilslag vermoedeiyk aanblijven, daar een andere regeering eenvoudig niet mogelijk is, tenzy Centrum en Nat.- soc. samen gaan werken. De onder handelingen in die richting zullen uiterst moeiiyk zijn. Von Papen kan gerust zyn, want van geen van beide zijden zal men hem durven ten val brengen. Onrust. Dat vlak voor de verkiezingen nog wat onrust gestookt is. spreekt wel baast vanzelf. Dat hoort er in Duitsch- 'and bij. In Beriyn, Essen, Hasselfelde, itzehve, Bremen, Chemnitz, Lübeck e.a. plaatsen vielen daarby dooden te betreuren. Thans is op de conferentie te Ottawa de eerste bespreking over valuta-kwes ties gehouden. De Engelsche minister van financi ën heeft opnieuw verklaard, dat Enge land voornemens is tot den gouden standaard terug te keeren. zoodra de omstandigheden dit veroorloven. Men is voornemens te Londen een permanente oeconomische commissie van de Britsche dominiums in testel len. Deze commissie zou vooral de oeconomische betrekkingen tusschen de verschillende deelen van het Brit sche wereldrijk in bijzonderheden te regelen hebben. Het 1 ersch.Engelsche geschil. In een toespraak tot een vergade ring van 10 000 man te Dublin heeft De Valera o.a. gezegd „Ik waarschuw u tegen de voorstelling als zou het heel gemakkelijk zijn om met Groot Britannië tot een vergelijk te komen De Britsche regeering wenscht klaar blijkelijk dit gevecht af te dwingen en het zou groote dwaasheid zijn als wij meenden, dat eenigerlei tegemoetko mendheid van onze zijde het zou kun nen voorkomen." Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat Middelen van bestaan 1930 110 42 Geschillen ie Ottawa. Op de rijksconferentie te Ottawa beeft de Engelsche delegatie gisteren *en memorandum over de handels- Voor de meesten is het woord „Lang straat" synoniem met „het land van schoenen en leer" en terecht: de be volking van drie voorname plaatsen Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen leeft bijna uitsluitend van schoen- en leder industrie en van handel in leder en fournituren voor de schoenindustrie, terwyi deze middelen van bestaan ook in kleinere plaatsen van ons district van beteekenis zyn. Daardoor is het mogeiyk, dat In het district onzer Kamer met zyn 80.000 inwoners (si.chts l°/0 van de totale bevolking van ons land) voor een even groote waarde aan schoenen wordt geproduceerd als in het geheele overige deel des lands. Voor de lederfabricage staat ons district wel niet nummer één, maar volgt toch in beteekenis op het district .Tilburg en Omstreken" van de 3210 arbeiders, in deze branche in Nederland werk zaam, werken er 650 in de Langstraat. Wanneer wy daarbij nog in aanmer king nemen de nevenbedrijven, welke in de grootere plaatsen van de Lang straat worden aangetroffen, dan is daarmede voldoende aangetoond waar om in vorige jaargangen steeds uit voerige mededeelingen omtrent de schoen- en lederindustrie werden gepubliceerd. Naast deze speciaal Langstraatsche industrieën vinden wij in eenige plaat sen nog andere nyverheidsbedrljven mandenmakeryen, scheepsbouw, hout-, metaal- en papierindustrie, maar in de meeste gemeenten zijn landbouw, tuin bouw en veeteelt hoofdmiddelen van bestaan, zoodat wij ons district het best als gemengd .agrarisch—industrieel" kunnen kwalificeeren. De verschillende takken van handel en industrie, in ons district van belang, de landbouw, tuinbouw en veeteelt worden verder afzonderiyk besproken, terwyi tevens een beknopt overzicht gegeven wordt van den toestand in de gemeenten, behoorende tot het district onzer Kamer. Ver keer stoestanden. Wat de verkeerstoestanden betreft, kunnen we met voldoening gewagen van de groote verbetering in de ver binding met het Noorden van ons land, welke is verkregen door de voltooiing der brug by Keizersveer. Ofschoon de totstandkoming dezer brug ook voor een belangryk deel van ons district van onmiddeliyk belang is, is hiermede nog geen volledige verbinding met het Noorden verkregen. Immers met de overbruggingen van Boven—Merwede en Lek moet nog een aanvang worden gemaakt. De aandacht der Kamer bleef gevestigd op deze twee overbruggin gen, waarby o.i. meer voortvarendheid zou moeten worden betracht. Vooral de overbrugging der Merwede by Qorlnchem is urgent, voor welker uit voering de Kamer zich dan ook met een uitvoerig schry ven wendde tot den Minister van Waterstaat. Bovendien blijken de veerdiensten voor het steeds i toenemend verkeer ontoereikend. De verbetering van verschillende wegen in ons district, vooral van die, welke ln beheer en onderhoud zyn by de Provincie, werd krachtig voortgezet Zoo werd o.a. in het afgeloopen jaar de weg Waalwijk—Tilburg nagenoeg voltooid. De toestand echter van wegen, welker onderhoud ten laste van ge- meenten komt, laat op vele plaatsen nog veel te wenschen over. Waterstaatkundige toestand. De waterstaatkundige toestand onder ging in dit jaar nog geen daadwerke lijke verbetering. Wel heeft de Regee ring, dank zij krachtige actie van Ir. M C. E. Bongaerts, deze kwestie in studie genomen; we mogen derhalve verwachten in de naaste toekomst een weloverwogen plan ter tafel te zien gebracht. Gezien de vele en veelsoortige belangen, die by de oplossing van deze waterstaatkundige kwestie betrok ken zyn, is die kwestie echter geen gemakkeiyke. Een korte beschouwing van de waterstaatkundige toestanden in ons district, aan de hand van de Notulen der vergadering van .belanghebbenden by de verbetering van de waterstaat kundige toestanden in de gemeente Waalwyk", gehouden op 12 Maart 1930 en van het verslag der vergade ring van onze Kamer op 4 Juli 1930 te Waspik, waar lr. Bongaerts de mogelijkheid van afsluiting van Oude Maasje en Donge heeft uiteengezet, ïykt ons dan ook hier wel op haar plaats. In het jaarverslag van 1930 hebben wy er reeds op gewezen, hoezeer de waterstaatkundige toestand van ons district te wenschen overlaat; verbe tering is echter zeer moeiiyk, omdat de overlast van water, welke een deel van ons district heeft, niet mag worden afgeschoven op een andere streek. Onderling overleg is dus noodzakeiyk en jutst met het oog hierop werd door onze Kamer op 4 Juli 1930 te Waspik een vergadering belegd, waar lr. Bon gaerts het wateroezwaar van het groot, ste deel van ons district toelichtte. By gewonen vloed stroomt 80 mil- iioen M3 water het Hollandsch Diep binnen. Het grootste deel 64,7 mill. M3 vult de killen en spranken van den Biesbosch en helpt daar de aan slibbing bevorderen (wat niet wil zeggen, dat men een nog grootere hoeveelheid zou wenschen!). Ruim 15 millioen M3 vloeit naar Qeertrulden- berg, het Spykerboor neemt hiervan 4 millioen M3 op, de Bergsche Maas 7.4 millioen M3, het Oude Maasje 2.6 mtllioenM3 en de Donge 1.3 millioen M Het vloedwater van de Spijkerboor overstroomt de lage, onbedtjkte ge- bieden van het oosteiyk deel van den Biesbosch en richt dus geen schade aan, het doorstroomingsprcfiel van de Bergsche Maas is zóó ruim, dat ook het hoogste vloedwater gemakkeiyk binnen de dijken wordt geborgen ongunstig zyn echter de waterstaat kundige toestanden in de gebieden gelegen langs de open rivieren Oude Maasje en Donge. De eb- en vloedwerking heeft een sterke aanslibbing in de Langstraatsche havens tengevolge, welke zelfs duor veelvuldige uitbaggering niet afdoende kan worden verholpen. Daardoor ,is het binnenloopen van grootere schepen in die havens in den zomer vaak uiterst moeiiyk. soms dagen lang onmogelijk en altyd kostbaar. De scheepvaart ondervindt de directe nadeelen, zooals de heer Jansen als vertegenwoordiger van „Schuttevaer" op bovengenoemde vergadering te Waspik met cyters demonstreerde. Een schutsluis aan het begin van het Oude Maasje zou het aangewezen middel zyn om dit te verhelpen en was ook in de Maasmondplannen op genomen, maar de Langstraatsche grondeigenaren hebben er zich tegen verzet, omdat dan ook de wilde inun- datiën van het slibrijk rivierwater tot het verleden zouden behoorenby Noordwesterstorm stroomt veel meer dan 80 millioen M3 naar den Maas mond, op 25 November 1928 zelfs 124 millioen M3. Dan blijven alleen de goed bedykte polders in den Biesbosch droog en staan alle buitenpolders langs het Oude Maasje en Beneden-Donge onder water. Om de voordeelen be hoeven de bevloeiïngen niet ln stand te worden gehouden, terwyi de nadee len van de open verbinding met den Amer steeds sterker worden gevoeld. Deze ongecontroleerde Inundaties zyn belemmerend voor het verkeer en beletten tevens de afwatering van de laaggelegen deelen der binnenpolders, zoodat ook de landen, onmiddeliyk ten Zuiden van de spoorlijn gelegen, soms onder water gezet worden en in elk geval met waterbezwaar worden belast. Twee belangrijke faclóf êfï, prijs en kwaliteit gaan bij Blue Band hand in hand. Nimmer was het van zoo'n groot belang uitsluit tend Blue Band te gebruiken -s nu de boterprijzen stijgen. Blue Band bevat 25 °/0 allerfijnste Roomboter onderRijkscontröIe® Hollands beste standaardmerk. met de wapperende pluimen op de hooge wyde cylinders. Te midden van dit vertoon der bur gerij waren talrijke autoriteiten en de leden van het comité aanwezig o.m. de Commissaris der Koningin in Noord—Brabant mr. dr. A. B. J. M. van Ryckevorsel, jhr. mr. C. van Rycke- vorsel, burgemeester der gemeenie.de burgemeesters van den Bosch en Helmond resp. de heeren mr. F. van Lanschot en M. van Hout. prof. Hulb. Luns, de zuster van Vincent, mevrouw Duquesne—Van Qogh, de heeren mr. J. Baart de la Faille de beeldhouwer Hildo Krop e.a. Mevr. v. Ryckevorsel verrichtte de openingsplechtigheid, en mr. Baart de la Faille, jhr. mr. C. v. Ryckevorsel, df. H. Wiegersma en mevr. Duquesne- van Gogh hielden toespraken. bosschen op hem toe schoot. De groote mond van K. bracht hem voor den strafrechter. Hij beweerde niet geweten te hebben, dat de man die vroeger een zware mishandeling heeft gepleegd, van welk feit hy hem nog kende, onbezoldigd veldwachter geworden Is. Maar je moogt toch niemand beleedi- gen? aldus de president. 't Ltep nogal goed af. Verdachte werd veroordeeld tot 5 gulden boete. KUNST EN LETTEREN. Van Gogh—monument t$ Nuenen. Te midden van de lage, schilder achtige oude huisjes rond het dorps plein van Nuenen had Zaterdagmiddag ln den schaduw van de groote linde een korte plechtigheid plaats, waaraan nagenoeg .het geheele dorp deelnam. Officieel Is daar onthuld het een voudige gedenkteeken, dat er de her innering levendig houdt aan Vincent van Qogh, die er twee jaren leefde en werkte. Een stralende zon scheen over het drukke beweeg op het pleintje, waar met dof rommelende trommen de eeuwen—oude gilden waren aan getreden, allereerst het Qllde van het Heilig Kruis uit Perken, met zyn ge harnaste ruitervaandrig, gevolgd door de witgekouste gildebroeders met sjerpen en platte ronde hoeden met struisveeren omranddan het vende lend schuttersgilde van St. Maarten RECHTZAKEN. Een hond aangeschoten. A. M. B. 27 jaar, te Dussen, had 't land, omdat eens anders hond op z'n akker liep, die niet omrasterd was. De hond Hep 's nachts los. B. schoot het dier aan en de baas van den hond vond diens kadaver ln een sloot, 't Was zeker erg, dat de hond zoo veel schade aan land en jong vee aan. bracht, maar B. had dan maar naar de politie moeten gaan, vermaande de strafrechter. Verdachte werd wegens het schieten op den hond veroordeeld tot f 10.— boete. Huisslachting geoorloofd. In hooger beroep stond terecht de landbouwer F. S. uit Made, die door het Kantongerecht te Oosterhout ver oordeeld was tot twee kwartjes boete wegens overtreding der Vleeschkeu- ringswet. Het betrof hier een huls slachting en zy het dat de boete uiterst gering was, de Kantonrechter wilde er door tot uitdrukking laten komen, dat verdachte schuldig was. Het gerechtshof echter heeft den landbouwer vrijgesproken. Politie-rechtbank Den Bosch. Den veldwachter beleedlgd O. K. 29 jaar, arbeider te Wijk, kreeg het aan den stok met een on bezoldigd veldwachter, die van uit de Gemengd Nieuws. De moord te Onstwedde. Gistermorgen hebben de marechaus sees, in samenwerking met de gemeen, te- en rijkspolitie, de daders gevat van den moord op den 77-jarigen E. H. te Onstwendde, gepleegd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Dit blijken te zijn de 18-jarige A. M., van Stads, kanaal, en de 21-jarige H. U., van Musselkanaal. Eerstgenoemde is een kleinzoon van het slachtoffer en kon zich aldus gemakkelijk toegang tot de woning verschaffen. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het blijkt dat de daders den man met een beitel vijftien steken hebben toegebracht. Slechts een klein bedrag aan geld is hun in handen gevallen. De daders zijn voorloopig te Musselknaal opgesloten, doch zullen naar het huis van bewaring te Win schoten worden overgebracht. Ongeluk te Tilburg. Gisternacht omstreeks twaalf uur is op den Bosscheweg te Tilburg een vrij ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door A. van Zandvoort uit de Telefoonstraat aldaar, kwam met groote snelheid den heuvel afge reden, in de richting 's-Hertogenbosch. Een wielrijder versperde daar den weg en deed den wagen eerst tegen een vluchtheuvel en daarna tegen het koffiehuis van Hermans aanbotsen. Met een geweldigen slag werd de auto vervolgens naar de overzijde van de straat geslingerd, waar een stilstaan de auto als laatste stootblok diende. De chauffeur werd slechts licht ge wond. De beide overige inzittende jongelui, M. Houdijk en A. Brekel- mans uit Tilburg, zijn vrij ernstig ge wond. Houdijk is aan het hoofd ge wondBrekelmans klaagde over in wendige pijnen. De geneeskundige dienst verleende hulp en vervoerde de gewonden naar BB 53^018 A

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 3