Marktberichten. N AAIHlA1Zar"^ metselaars, timmerlieden en schilders, zijn blind voor de algeheele verarming Rest nog, zal een aanstaand predi kant met echtgenoote niet opzien een dergelijk gebouw te betrekken Terecht het kon wel eens waarheid worden, dat men in alle opzichten de paarden achter den wagen heeft gespannen, de tijd zal 't wel leeren 1 Met dank voor de plaatsruimte. Uw trouwe lezer X. Augustus 1932. BINNENLAND. Prijsverlaging bij Philips, Het is te verwachten, zoo iezen wij in het Voik, dat de prijzen der Philips- radiolampen spoedig in prijs zullen dalen. Ue desbetreffende afdeelingen van de N.V. Philips Radio, aidus ver neemt dit blad uit vakkringen, hebben de prijzen der ontvanglampen over de geheele linie herzien, als gevolg waar van de prijzen van deze Philips— producten met ongeveer 30 pCt. zullen dalen. Steun aan moblllsatle.slachtoffers. Oorspronkelijk was op de begroo ting voor steun aan de mobilisatie slachtoffers f 500.000 uitgetrokken. In verband met de werkloosheid blijkt dit bedrag niet voldoende, zoodat de regeering een wetsontwerp heeft inge diend er toe strekkende om dit bedrag met f 300 000 te verhoogen. Zuiderzeewerken. Blijkens een ingediende begrotings wijziging hebben de afsluitingswerken in 1931 t 753.906 minder gekost dan geraamd was. Waalwijk, 5 Aug. 1932. Eieren 3'/a cent. Varkens t 6.—f 8.— tijd van l min. 13 sec. Onze landgenoot Van Egmond werd een goede tweede met slechts klein verschil n.l. 1 min. 13,3 sec. De zil veren Olympische medaille was hier voor de belooning. Van Egmond en Leene nemen niet deel aan den tandemwedstrijd. Na de overwinningen van Van Egmond was het een teleurstelling voor de Nederlanders, dat Van Egmond en Leene niet konden uitkomen in de beslissing van den tandemwedstrijd. Het tandemrijwiel van onze iandge. nooten was defect geraakt bij de trai ning en daar de bochten In de baan naar de meening van Van Egmond en Leene niet hoog genoeg waren, vonden zij het beter niet op een vreemd rijwiel te gaan rijden. Onze landgenooien had den ook in dezen wedstrijd een goede kans gemaakt, zeker voor de tweede plaats, en het is te betreuren dat zij thans moesten toezien hoe anderen wonnen, en zich met een vierden prijs moesten tevreden stellen* Wij geven hier nog enkele winnaars der athletiekwedstrijden 200 M. hardloopen, Tolan (V. S.) in 21.2 sec. 50 K.M. snelwandelen, Green (Eng.) in 4.50.10 sec. Polsstookhoogspringen, Milder (VS.) met 4.315 M. 110 M. hordenloop, Salirg (V. S.) in 14.6 sec. Discuswerpen, Anderson (V. S) met 42.49 sec. De waterpolo-wedstrijden beginnen op 6 Augustus. In tegenstelling met de verwachtingen is de deelneming zeer gering. Slechts vijf naties hebben zich aangemeld, nl. Amerika, Duitscfa. land, Hongarije, Japan en Brazilië. Besloten is de wedstrijden in één groep af te werken, zoodat in totaal tien wedstrijden zullen plaats hebben. Het volgende programma is opge steld 6 AugustusAmerika-Brazilië, Duitsch- land—Hongarije. 7 Aug, Amerika—Japan. 8 Aug, Duitschland—Brazilië, Hon garije—Japan. 9 Aug. Duitschland—Amerika. 10 Aug. Japan—Brazilië. 11 Aug. Amerika—Hongarije. 12 Aug. Duitschland—Japan. 13 Aug Hongarije—Brazilië. Uit dit programma blijkt, dat reeds op den eersten dag de belde sterkste ploegen Duitschland—Hongarije tegen elkaar zullen uitkomen. VERVOLG^! PROVINCIAAL NlEUi Geslaagd. Mej. R. Froklage slaagde \t venhage voor het examen DuitJ Glide St. Crlspijn en Crl^ Ten tweeden male in dit st ons Schuttersgilde naar hei concours geweest en met sue, niet minder dan acht prijzsnt j 1. Zondag van Elshout terU2 Behaald werden De le korpsprijs en zetJ soneele prijzen w.o. de le den koning behaald. Een sprekend bewijs van bitie en goede clubgeest. Houdt zoo nog enkele ia mannen en ge zult met uw bestaan zeker onder de beste schikt worden. Geld gevonden zijn zoo van die bufte^ P Dl SPORT. H.EC. Good Luck verhinderd. B.V.V. komt vermoedelijk. Zoo juist is van Good Luck bericht ontvangen, dat deze a.s. Zondag ver hinderd is. Hoogst waarschijnlijk zal alsnog een B V.V. combinatie uit den Bosch komen spelen. Zoodra dit of ficieel is, zal dit Zaterdagavond bij enkele winkeliers hier in Waalwijk worden bekend gemaakt. De Olympische Spelen. Een Nederlandsch succes. Na de vele decepties die onze athleten ons reeds bereid hebben doet het den Nederlander goed ook eens van een Vaderlandsche overwinning te hooren. Het is de Haarlemmer van Egmond die in de wielerwedstrijden sprintkampioen werd op de 200 M. Ongeveer vijftienduizend toeschou wers vulden het stadion om daar aan het slot van den sprintwedstrijd onzen landgenoot van Egmond toe te juichen. Duizenden waren per auto naar Pasa dena gekomen en niet minder dan ongeveer 4000 auto's stonden gepar keerd. In de tweede demi.finale kwam van Egmond (Nederland) tegenover den Italiaan Pellizzari. Van Egmond, die uitstekend in conditie was, had geen moeite met zijn tegenstander. Met niet minder dan 10 M, voorsprong ging van Egmond door de finish, den Ita liaan op de tweede plaats latende. De finale werd verreden in drie ritten. In de eerste rit zag het er nog niet naar uit, dat van Egmond als over winnaar uit den strijd zou komen. De spanning in het Stadion was groot toen in de eindspurt er nagenoeg geen verschil tusschen de beide renners was. De eerste rit werd gewonnen door Chaillot meteen banddikte voorsprong voor van Egmond. In de tweede rit heeft van Egmond echter laten zien wat hij kon. Hij zette de eindspurt wat vroeger in en sloeg den Franschman met één lengte voorsprong. De beslissing moest in de derde rit vallen en de weinige landgenoo'en, die getuigen mochten zijn van de eerste Nederlandsche overwinning, waren zeer gespannen. Van Egmond had getoond, dat hij sterker was dan de Franschman, doch Chaillot had de eerste rit, zij het met klein verschil, gewonnen. De derde rit bracht echter voor Nederland de eerste gouden Olym pische medaille. In een schitterende eindspurt won Van Egmond deze rit met een voor wiel verschil en was hiermede Olym pisch sprintkampioen. Tijd laatste 200 M. 12,6 sec. Tweede was Chaillot (Frankrijk), derde Pellizzari (Italië) en vierde Gray (Australië). Onmiddellijk na den sprintwedstrijd had de 1000 M. tijdrace plaats. De Australiër Gray, won deze tijd-race in een nieuwen Olympischen record- Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „De Fransche dievegge*. „De kulsche Jozef". Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De Zeevleermuls". Zaterdag 8'/a u. Repetitie voor allen. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie voor allen, Liedertafel „Oefening en Vermaak*. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag6 en87au. Luxor Bioscoop, „De Fransche dievegge", „De kuische Jozef". Zondag 6 en 87a uur, Witte Bioscoop, „De Zeevleermuis". Maandag 8-9.30 uur. Gymnastiek dames K. en V., Gymnastieklokaal O. S. Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V GymnastielJ. O. S. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V., Gymnastieklokaal O. S. GEMENGD NIEUWS. Het testament van Bata. Bij testamentaire beschikking heeft Bat'a zijn weduwe aandeelen in zijn bedrijf te Zlin voor een nominale waarde van 25 millioen nagelaten. Verder zijn villa en twee landgoederen met inventaris. Bata'a eenige zoon krijgt voor 22 millioen aandeelen. De stiefbroeder van Bata, Jan, wordt tot algemeen bedrijfsdirecteur aangewezen. Desgewenscht kunnen de aandeelen in contanten worden uitbetaald, mits hier door de ontwikkeling van het bedrijf niet wordt geschaad. De stad Zlin schenkt Bata de 3,3 millioen, die zij indertijd als leening bij hem opnam. Verder vermaakt hij de stad het zoo- genaamde Clubhuis, onder voorwaarde dat er nooit alcoholische dranken ver krijgbaar zullen zijn, en dat het park nooit als bouwterrein zal worden ge bruikt. Konlt Aai Luchl en K ontlei Te ware: gesp; teeke een i tende Is he met beha doen de luch< oprii goed het, toen; van V< de o lijksi Dat die men in onze dagen niï|L meer tegenkomt. Den werkj' Eggelen, werkzaam voor den de Wit te Drunen aan de afbr;— 'I huis van mej. Wed. Dumoi 't Hoekeinde is het toch gister overkomen. Toen hij in genoemd perc 't graven was, omdekte hij een; ouderwetschen bruinen melkp 't werk werd deze stuk geste bleek deze een busje te waaruit zilver en papieren; voorschijn kwam. Naar wij vernemen was de f 67 50. Dit is het huis vrc woond door Jai.u^ke van Ree acht werd nog al wat te be! ze angstvallig te bewaren. ln|» een aardig buitenkansje Wielerclub Wij herinneren er de wielt enthousiasten nog even aan da dagavond in café Snijders een dering zal worden gehouden wa hoopt een wielerclub op te riet Certificaat K.N.P.V. De uitslagen van Vrijdag; luiden als volgt W. J. C. Jansen gemeente vel(i ter De Heen (Steenbergen) me! Herder Delia 190 p. A. M. Buljs kommies Belast, met Belg. Herder Max 263 p. met lof), A. Verburg Gouda voorgevottj, W. A. Akkermans Oudenhof; Indti Belg. Herder Castor 267 p. (cerlA ond( P. H. Mulders Agent van politi had. Breda met Belg. Herder Hecloilll- H< (voorl, cert.) f op G. H Verdaasdonk Agent van; werl Breda met Holl. Herder Bresion. pijer (voorl. eertgiert Aanrijding. tota; Een verpleegzuster van het L Ai in de Si. Antonlusstraat werd af ?001 Hoekeinde op den bocht naar Bai y door een auto aangereden. Zljt er zonder verwondingen af dcct| fiets werd geheel vernield. De; op onderzoekt deze zaak. en,J Er tusschen uit. nog Een loopjongen van een Ws; sche firma had het aardige i met een geldzak, inhoudendef tusschen uit te gaan. De pre; slechts van korten duur, want aanstonds werd hij ergens in: Holland door de politie opgepit R.K. jonge Middenstand De R.K. Jonge Middenstand: gisteren in de zaal van denG' bond een bijeenkomst, waar te: spreking werd gevoerd overdek gebeurtenissen op politiek-terreio leden Zondag is de afdeelinj Tilburg geweest, waar zij met; aan den Bondsdag deelnam. Déraillement. De tram, die des middags les zes uit 's Bosch vertrekt is bi driesprong te Vlijmen uit derail loopen. De achterste wagen bis de straatkeien achter. Onjjen kwamen niet voor. Meer inlandsche tarwe In mti bloem In brood. De Minister van Economische: en Arbeid heeft in zijn Tarwebó king het percentage 22'/2 verhoo! 25, zoodat art. 1, lid 1 en 2 al.,c komt te luiden „Tarwemeel of tarwebloem A tarwemeel of tarwebloem, waan: samenstelling voldoet aan de vol eischen lo. elke hoeveelheid bestaal ten minste 25°/o uit meel of uitsluitend afkomstig van inh tarwe 2o deze 25is gelijkmatig de hoeveelheid verwerkt. De verhooging van het per 227a tot 25 In de Tarwebesc treedt in werking met Augustus as. ingapg ze Biedt zich aan.Lt aVll Gediplomeerd Naaister \fjen0p voorkomende werkzai?nihliV de hoogte V R A EENIGE li - „y r M A ^bevelend. Beleefd ^^A^LWJ|Ki MARIE SNELS, Grooteslraat NOlM GEMEENTERAAD. WASPIK. Financiën en begrooling Burg. Armbestuur. De Waterleiding. Winkelsluiting. Biljartbe lasting. Subsidie Harmonie. H uurverlaging. Openbare vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Donderdag 4 Augustus, des avonds 7 uur, onder voor zitterschap van den EdclAchtb. Heer P. Dekkers. Secretaris de heer B. van Schijn del. Aanwezig alle leden. De notulen geven dhr. Verschure aan leiding op te merken, dat de uitlating door dhr. van Dongen in de vorige ver gadering gedaan, als zou het Burg. Arm bestuur slechts 24 vergaderingen per jaar houden, geheel bezijden de waarheid is. De Voorzitter zegt, dat de notulen slechts geven hetgeen besproken is, zoo dat deze opmerking beter by de rood- vraag gemaakt kon worden. Met een kleine, door dhr. v. d. Rijken verzochte correctie, worden de notulen vastgesteld. Aan de orde: 1. Mededeelingen. De Voorzitter brengt rapport uit van liet onderzoek der administratie der wo ningbouwvereniging „Volksbelang', in kas was 405.96, welk bedrag met het boeksaldo in overeenstemming was: er is uitgegeven 104.95 en ontvangen 570.91. Dhr. Brokx verzoekt den Voorzitter niet meer in openbare vergadering de namen voor te lezen van diegenen die achterstallig zijn in de huurbetaling. De Voorzitter zal aan dit verzoek ge volg geven, hoewel hij van meening is, dat,daarmede nog geenszins een blaan op de menschen geworpen wordt, (her het algemeen heeft men niet over de be taling te klagen, de achterstand is slechts miniem, constateert spr. Het overzicht over het afgeloopcn jaar van den Warenkeuringsdienst te Brjda wordt tel- inzage gelegd. De kas van het Burg. Armbestuur. Kas en boeken van den penningmees ter van het Burg. Armbestuur zijn in orde bevonden. Er resteerde nog een bedrag van 047.72. De Voorzitter moet constateeren dat deze kastocstand een geheel ander beeld loont dan die uit vroegere jaren. Vroe ger waren duizenden guldens in kas, nu slechts 047.als alle rekeningen be taald zijn, zal er zelfs een tekort zijn. Als oorzaken hiervan noemt spr.: de pacht reductie, het slecht binnenkomen der pacht en de clementie die men daar bij heeft moeten betrachten. Daarom moest een kasgeldleening tot een vry hoog bedrag worden aangegaan. De laat ste drie jaren heeft het Armbestuur met velerlei tegenslagen te kampen gehad, doch spr. moet zeggen dat dit geenszins aan het bestuur gelegen heeft. Het be heer is in alle opzichten keurig geweest en het zijn slechts de buitengewone om standigheden die het Armbestuur in moeilijkheden hebben gebracht. Op de provinciale griffie heeft het Armbestuur een conferentie gehad om te komen tot een regeling met de Bank van Ned. Gemeenten. Spr. wil hopen, dat de zaak nu terecht zal komen, vooral met het oog op den moeilijken tijd die aan staande is. In den komenden winter zal men voor heel moeilijke problemen ko men staan, daar de belastingen -tot het hoogst mogelijke zijn opgevoerd. Voorts deelt spr. nog mede, dat het Armbestuur ook een bijdrage heeft verleend in de steunverleening, terwijl men voor werk verschaffing 1800.heeft uitgegeven in de hoop dat daarin nog tegemoetko ming van de zijde van het Rijk zou wor den verleend; dit is echter niet gebeurd, vandaar het nadeelige saldo. Bij kasopname bij den gemeente-ont vanger is gebleken, dat de administratie in orde was, er was ƒ5319.in kas. Waterleiding. Het verslag betreffende den toestand der Waterleiding Mij. „N.-W. Brabant", wordt ter inzage gelegd. Dhr. Brokx vindt de post voor exploi tatiekosten van 300.000.die op de balans voorkomt, nogal hoog. De Voorzitter acht het zeer moeilijk hierover een oordeel te vellen, als men zelf niet in de maatschappij zit. Dhr. van Dongen meent zelfs, dat er een brief bij het verslag is, waarin door de rapporteurs aanmerking op dit ver slag wordt gemaakt. De Voorzitter lepst bedoeld schrijven voor. Daaruit blijkt dat een winst van pl.m. 7000.gemaakt is. De iappor- teurs vinden het totaal bedrag der ex ploitatiekosten hoog, maar zij wagen het niet er een oordeel over te vorm in ook de post voor salarissen wordt hoog ge acht. Spr. zet uiteen, hoe moeilijk hei is een juist beeld der maatschappij te krijgen, wanneer men er zelf niet inzit. Aandeel houders en bestuur doen hun best om de uitgaven zooveel mogelijk te beper ken, doch vele posten xunnen eenvoudig niet verminderd worden. Dhr. Brokx: En op die 58000.— voor automobielen? De Voorzitter zegt nog, dat thans de heer Ch. van Thiel directeur der maat schappij is geworden. Bij het verslag is tevens gevoegd een schrijven van de vertegenwoordigers der gemeenten onder de aandeelhouders aan den minister, waarin wordt aangedron gen op verlaging der rente der door het Ruk voorgeschoten gelden, opdat de ta rieven verlaagd zouden kunnen worden. Dhr. v. d. Rijken durft gerust in open bare vergadering te verklaren, dat de maatschappij niet goed beheerd wordt. Daarover behoeft hij niet in finesses te treden, maar de klachten moeten wor den naar voren gebracht. Wanneer hier jarenlang buizen in den grond zijn ge stopt waarvoor geen rekeningen worden ingediend, terwijl andere menschen in net geheel niet aan water kunnen komen, dan durft spr. gerust zeggen, dat er geen goed beheer gevoerd wordt, sterk oorz't'er v*ndt deze uitlating vrij i !)hu- v* Riiken daarentegen meent, dat het niets dan de waarheid is. Een gedeelte der menschen is gedwongen aan te sluiten, daarom moeten ook de ande ren daartoe verplicht worden, anders wordt de eerste groep de dupe. De Voorzitter gelooft dat men wan neer er louien gemaakt zijn, niet direct mag zeggen uai er een siecnt beheer is ge voeru. aar. v. d. Rijken geelt op dit punt 'eeüier niet toe. Ais uie nienscnen nun eigen zuuk ie nenartigen nauuen, was 't wat aimers, maar ais men een zaak drijtt uie net Ociang uer neeie strecK aangaat, moet men ook voor een goed deneer zorgen. De Voorzitter zou zicli verplicht ach ten ny/ondere gevallen aan ue maai- scnappy mede te deeien, ais deze nein nekenu waren. bpr. wysi center op net ïeit, ual veie menschen uie zonnen moe ien aansluiten, geen gein nenijen zehs niet 0111 Kieeren te Koopen. Zou men die uan nog moeten uwingen voor net water te neiaiciiY Diir. v. d. Rijken heeft niet zoozeer het oog op uen nuiuigen toestand, doen aimei nail jaar geieuen was de zaak ook zoo. uaarom biyu spr. Djj zyn wooruen en hy voorziet dut men er de wrange vrucmen nog wel eens van zal plukken. weui. Viocimaiis wyst nog op een on- oinijKücid die ue inaaiscnappu inuertyd negaan neen. 111 w aspiK-noven zou zij nutzen leggen, maar toen net er op aan kwam, zou ue gemeente hebüen moeien betalen. De Voorzitter zegt, uat het aan hem persooniyk ngt, wanneer personen, die uauüoe verpacht zijn, ïuel aansluiten, liy moet immers zen de wel uitvoeren en ue verbalen geven. Nogmaals wyst dhr. v. d. Rijken erop, dat ny spreekt over den tyd van voor andernan jaar. De Voorzitter weet, dal er ook toeu reeds menscnen waren die niet konden betalen. Dhr. Brokx wijst op de moeilijkheid, waarvoor de beiieerders der niaatscbap- py staan. Hij zou hel daarom wenscüe- iyK achten, dal de woorden van dbr. v. d. Rijken niet in de krant kwamen. Volgens dnr. v. d. Rijken mag dat ech ter gerust, ny kan wei een ïystje over leggen van goed gesitueerde menschen, die liet best kunnen betalen, maar die toch nog niet zyn aangesioti 11. Als de Voorzitter 0111 deze opgave vraagt, antwoordt dhr. v. d. Rijken: Dat is het werk der maatschappij zelf. Ik ben niet de loopjongen der maatschappij. Zoo gauw als ze me een even groot sala ris geven als die andere heeren hebben, zal ik het doen. Weth. Vloeimans zou het veel beter vinden als men de tarieven verlaagde en op andere posten bezuinigde. De discussie over dit punt wordt hier na door den Voorzitter gesloten. Van Ged. Staten is nog ingekomen de goedkeuring der gewijzigde verordening op het Burg. Armbestuur. 2. Verordening op het agentschap der Arbeidsbemiddeling. Deze wordt, coniorm ontwerp, met al- gemecne stemmen aangenomen. 3. Aanbieding gem.-rekening over '31 met benoeming van een commissie van onderzoek. In deze commissie worden benoemd de heeren A. Brokx, W. Verschure en W. Pruissers. Grondaankoop. 4. Aankoop grond van C. SavelkouJs en overdracht transformatorhuisje aan de P.N.E.M. De oorzitter geeft een kleine toelich ting. Men is tol de ontdekking gekomen, dat het transformatorhuisje gedeeltelijk op grond van Savelkouls staat. De ge meente moet dit stukje grond, pl.m. 8 M2, hebben, omdat het huisje aan de P.N.E.M. moet worden overgedragen. B. en W. stellen voor het perceeltje voor 30.te koopen. Dhr. Brokx vraagt of indertijd, toen de P.N.E.M. het net heeft overgenomen, niet bepaald was, wie de grond moest be talen. De Voorzitter zegt, dat pas achteraf gebleken is, dat het gebouwtje niet ge heel op grond van de gemeente staat. Weth. Vloeimans gelooft, dat het een fout der P.N.E.M. is, dat het huisje daar gezel is, de gemeente had er immers ter rein voor gekocht. De Voorzitter verduidelijkt de zaak. Het huisje staal daar wel degelijk op het terrein dat er door de gemeente voor is aangekocht, doch achteraf blijkt, dat dit terrein overschreden was en ook van Savelkouls' grond was gebruik gemaakt. De gemeente heeft indertijd goedgevon den dat het gebouwtje zoo geplaatst werd. Dhr. Brokx wil aan de P.N.E.M. doen weten, dat het haar schuld is dat het ge bouwtje op andermans grond staat. Dhr. van Dongen vindt het bedrag veel te hoog, dat komt op 4.per M2. Dhr. Smits voelt er veel voor maar gauw te betalen, daar hij wel inziet dat de gemeente hier de fout begaan heeft. Met 83 stemmen wordt het voorstel aangenomen; tegen de heeren v. Dongen, Eangerwerf en Brokx. biljart echter profiteert niet alleen de kastelein, maar ook de inwoners. De heeren Smits en Rijken willen slechts zien wat voor de gemeente het voordceligst is. Dhr. van Dongen vindt het zeer ge vaarlijk een precedent te scheppen. Met 65 stemmen wordt het voorstel verworpen; voor waren de heeren Vloeimans, v. d. Rijken, Eangerwerf, Brokx en Joh. Smits. Subsidie Harmonie. Namens de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" verzoekt dhr. Brokx schriftelijk om teruggave der 65.die de gemeente inde aan vermakelijkheids belasting, zulks tot dekking van het te kort dat de feestelijkheden bij het 50-ja- rig bestaan opleverden. Weth. Vloeimans wijst op de groote offers die het bestuur zich hiervoor ge troost heeft. Dhr. v. d. Rijken vindt het gemakkelijk iets op touw te zetten en een ander te laten betalen. Dhr. Brokx legt er den nadruk op, dal slechts wordt teruggevraagd wat de ge meente aan vermakelijkheidsbelasting ge beurd heeft. Bovendien heeft toch heel de gemeente geprofiteerd van de feesten. De Voorzitter zegt, dat de gemeente reeds jaarlijks een subsidie van 250. aan deze vereeniging geeft, daardoor er kent zij toch de wcnschelijkheid van het corps. Wanneer de vereeniging nu 50 jaar bestaat en langen tijd te kampen heeft met geldgebrek, vindt spr. een exira subsidie zeer op zyn plaats. De vraag vindt spr. dan ook heel billijk, zelfs be scheiden. Dhr. v. d. Rijken meent, dat de vorm, waarin de bijdrage gevraagd is, niet goed is. De vermakelijkheidsbelasting had men er z.i. beter buiten kunnen la ten, daar anders iedereen om teruggave daarvan kan komen. De gevraagde subsidie wordt verleend. Dhr. Brokx heeft nog schriftelijk ver zocht om de mesthoopen die de gemeen te ontsieren, op te ruimen, zooals ook vroeger reeds gevraagd is. Vooral bij de Karstraat en Diepstraat is de aanblik weinig aantrekkelijk. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hij indertijd de .veldwachters herhaalde malen heeft gelast de vuilhoopen te doen wegnemen. Dagen en dagen aaneen heeft spr. zyn opdracht herhaald en steeds werd gezegd, dat voor een en ander ge zorgd zou worden. Zooiets zal thans niet meer voorkomen, daar de veldwachters voortaan een dagrapport moeten inleve ren. Spr. zal zijn maatregelen nemen op dat de ontsieringen worden weggeno men en opdat op die plaats geen vuil meer gegooid wordt. reeds 2i maand aan den gang was, dan moeten de salarissen niet meer vermin derd worden. Het voorstel van den Voorzitter wordt hierna in stemming gebracht en met op éen na algemeene stemmen aangenomen, dhr. van Dongen stemde tegen. Bij de Rondvraag vraagt dhr. v. d. Rij ken nog of het geoorloofd is, dat de P.N.E.M. haar electriciteitsmasten onge vraagd op andermans terrein zet. Inder tijd is bij iemand op het erf een paal ge plaatst, zonder dat daartoe toestemming is verleend. De Voorzitter zegt, dat daaraan weinig te doen zal zyn, daar bij wet is bepaald, dal hiervoor geen onteigening noodig is. Had de eigenaar bezwaren, dan had hij deze direct moeten uiten, nu de paal er al een tyd staat, verliezen de bezwaren natuurlijk hun kracht. Ook het gemeente bestuur heeft hierover indertijd een kwestie gehad met de P.N.E.M., de palen konden wel verplaatst worden, maar dan moest de gemeente voor eiken paal 20.betalen. Bij eventueele vernieu wing der palen zal natuurlijk wel met de geopperde bezwaren worden rekening gehouden en dan zullen dejre op kosten der maatschappij verplaatst worden. Dhr. Brokx vraagt of nog een verzoek is ingekomen inzake steunverleening. De Voorzitter heeft dit stuk voor de besloten vergadering bestemd. De openbare vergadering wordt daar na gesloten en de Raad gaat over in ge heim comité. Hu urne rlaging. Winkelsluiting. 5. Vaststelling van een 20-tal dagen, waarop de Winkels geopend mogen zijn. Van de R.K. Middenstandsvereenigng en van de kappers zijn brieven ingeko men, waarin een aantal dagen wordt op gesomd die voor openstelling het meest geschikt lijken. Dhr. van Dongen vindt, dat de kap pers in deze nogal veeleischend zijn ge weest. Dhr. v. d. Rijken betreurt het, dat die menschen niet hebben samengewerkt met de R.K. Middenstandsver., waartoe ze toch volop gelegenheid hebben gehad. Nu wil spr. echter een tusschenvoorstel doen, luj wil n.l. uit het verlanglijstje van de R.K. M.V. een 6-tal dagen schrap pen, n.l. van 2 t.m. 7 Januari, en daar voor in de plaats 2 dagen te nemen voor Paschen, voor Pinksteren en voor Ker mis, zooals door de kappers gevraagd wordt. De Raad gaat met deze regeling met algemeene stemmen accoord. Biljartbelasting. Ingekomen is een brief van het raads lid A. Brokx naar aanleiding der recla mes van kasteleins tegen de hooge belas- ting op biljarten. Dhr. Brokx verzoekt de hoofdsom der belasting op 10.te brengen. De Voorzitter zegt, dat de hoofdsom thans 20.— is, met 200 opc. wordt dus de belasting totaal 60.wordt het voorstel-Brokx aangenomen, dan wordt het totaal-bedrag 30.—. Spr. veronder stelt dal het voorstel gedaan is omdat anders veel caféhouders hun biljart zou den moeten opruimen. Spr. wil in deze echter groote voorzichtigheid betrachten, de belasting is immers zoo hoog om vol doende geld binnen te kunnen krijgen voor de werkverschaffing. Juist voor iets dat luxe is, moet in dezen tijd be taald worden, en daarom valt er veel voor te zeggen om niet aan het verzoek te voldoen. In dat geval loopt men ech ter het risico dat de menschen hun bil jart gaan opruimen. Dhr. van Dongen merkt op, dat de boer die zijn paard voor zyn bedrijf strikt noodig heeft, daarvoor ook wel 6. moet betalen. Dhr. Brokx vindt deze vergelijking niet geheel juist. De boer heeft het paard al leen voor zichzelf en zyn gezin, van de Weth. Vloeimans vroeg in de vorige vergadering om de huren der woningen der bouwvereeniging met 50 cent per week te verlagen. De Voorzitter heeft thans inlichtingen ingewonnen en geeft eenige cijfers uit de exploitatie-rekening. De jaarlyksche ontvangsten bedragen aan huren 1404, aan bijdragen der gemeente 819.en aan bijdragen van het Rijk 1700.dus in totaal 3971.Daarentegen zyn de uitgaven 4105.25 of 134.25 hooger. Wordt het voorstel van Weth. Vloei mans aangenomen, dan wordt het saldo nog verhoogd met een bedrag van 234, zoodat het jaarlyksche nadeelige saldo niet minder dan 368.zal bedragen. Dhr. Brokx wijst daartegen op de mo gelijkheid, dat bij handhaving der huren verschillende menschen hun huizen zul len gaan verlaten, in dat geval zou dt strop voor de gemeente misschien nog grooter kunnen worden. Dhr. van Dongen zou graag zien, dat de zaak in geheime vergadering werd afgehandeld, daar hij eenige opmerkin gen wil doen die niet voor de openbare zitting geschikt zyn. De Voorzitter wijst op het feit, dat verschillende menschen die in de be doelde woningen wonen, best het hui dige bedrag kunnen blijven betalen. Spr. herinnert er aan dat de huurprijs in vroe ger jaren zelfs 4.75 heeft bedragen. De woningen kosten aan de gemeente elk jaar ongeveer 1200. Dhr. Brokx merkt op, dat deze wonin gen een strop voor de gemeente zyn, daar ze juist in deu duursten tijd gebouwd zijn. De huurprijs van 3.is voor de menschen thans veel te hoog. Weth. Vloeimans voelt er veel voor de huren van slechts enkele woningen te verlagen, de andere bewoners die nog niet zoozeer door de crisis getroffen zijn, willen graag het oude bedrag blijven be talen. Dhr. van Dongen vindt het veel beter om de werklooze huurders wekelijks een kleine toeslag te geven, daarover wilde hij juist in besloten vergadering nog wat meer zeggen. Op verzoek van dhr. van Dongen wordt dit punt tot de besloten vA-gadering uit gesteld. Begrooting Burg. Armbestuur. Van Ged. Staten is een schryvcn inge komen betreffende de begrooting van 't Burg. Armbestuur. B. en W. hebben over deze kwestie indertijd een schrijven aan Ged. Staten gericht, daarin werd o.m. gezegd, dat de gemeenteraad moeilijk over het salaris van den geneesheer kan oordeelen. Ged. Staten wyzen in dit ver band op een onduidelijkheid in het regle ment, zij veronderstellen dat het Arm bestuur het salaris vaststelt, gaat de ge meenteraad dan niet accoord met het be drag, dan kan deze zyn goedkeuring ont houden aan de begrooting in haar ge heel. De Voorzitter vindt het in de gegeven omstandigheden maar het beste om de begrooting goed te keuren en aan het Armbestuur te verzoeken de begrooting voortaan tijdig in te zenden. Spr. wyst erop, hoe moeilijk het in dezen tijd voor het Armbestuur is en verzoekt de com missie, die met het onderzoek der be grooting is belast, haar voorstellen in te trekken. Dhr. Langerwerf, commissie-lid, zegt daarentegen dat indertyd de bewering is gemaakt: alles wat van het Armbe stuur wordt afgenomen, gaat van de arm- sten der armen. Daarom had spr. ver wacht dat het voorstel der commissie in betere aarde zou vallen. Wel gelooft spr. dat de Armmeesters druk hun werk heb ben, maar daartegenover stelt hy, dat er veel menschen zyn, die zeer veel voor de armen doen, doch er in het geheel niets voor ontvangen. Dhr. v. d. Rijken vindt het in dit sta dium een gemeentebelang, dat op het ge nomen besluit wordt teruggekomen. Dhr. Joh. Smits weet ook wel, dat alles hij het Armbestuur van de armsten af gaat. Maar by de teruggave van pacht is daaraan blijkbaar ook niet gedacht, allen hebben het bedrag tenminste geaccep- P1,' 6e'ooft, dat het Armbestuur by zyn volgende begrooting wel uit eigen beweging met andere cyfers voor den dag zal komen. De heer Verschure betoogt dat het Armbestuur er gecnerlei schuld aan heeft dat de begrooting dit jaar zoo laat is in gediend. Het motief waarom het bestuur is ïu beroep gegaan tegen de beslissing van den raad is, dat het nieuwe jaar BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. 19 Juli5 Aug. Geboren: Adriana C dv J M Maas en C J Weijers. Maria G E dv A G Hesselberth en M B Moorlampen. Apolonia dv L van Peer en J M Didden. Elisabeth M dv C van de Wiel en J M Olivier. Johannes A zv J W Strikkers en J A Klerks. Overleden H v. d. Hoven, oud 64 jaar. Huwely ks-aangiften W G Klerkx, 33 jaar en M Wübbcn, 25 jaar, beiden alhier. G Bergmans, 27 jaar en A Kivits, 24 jaar, beiden alhier. G. J. van Riet, 29 jaar te Hilversum en C G Bakkers, 32 jaar, «tlhier. Ingekomen E v d Coevering, van Ammerzoden. F W van Amerongen, van Weststelling werf. M P Casteleijns, van Tilburg. H Th Pierlo, van Hilvarenbeek. J Ny- boer van Almelo. H Beuth-Luwinski, G Beuth en H Beuth, van Deuthen (Did.). F J A Klerkx, van Boxtel. MA van Drunen, van Moergestel. E J den Bes ten, van Gorinchem. AP van Boxtel van Gorinchem. Vertrokken: C H de Peffer, naar Vlijmen. AM van Schaijk, naar Nijmegen. J de Haan naar Rotterdam. C G M Bierlaagh, nr. Heijthuizen. MA Kuijpers, naar Din- ther. M Jansen, naar Oisterwijk. H Treffers, naar Rockanje. A G M Elshof en echtgen. naar Tilburg. J L Lucas- sen, naar Nijmegen. AGENDA'S. WAALWIJK, AD VERTEN Tit1 2. I nei juf en af dei ste Ze uit sti| hai dij eei tui Uit ha bij zie mi ge ko de aa st< go bl ha ABONNEERT U OP DIT 1

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 10