Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON Logische gsioishig. i binnenland. VV inkel nieuws. Alles stroomt Mol Gaat Voor. DOOP. EENfoRINö §>TEJ3Ï0 n ze» le rv nl bultenl i niet werkn^ f den ie albr> Oumoi 1 gister d perci een i melkp geslo te Jieren; Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40- D1T nummer BESTAAT UIT twee bladen. UITGAVE: Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. WAALWIJ KSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. BÜ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. as de: s i Ree, :e bezit i. 1Mb wielt- aan dat eenl den wa te riek P.V. rijdagi nte velt ïn) ran elast., I 263 p, rgevoii! inboict (cerl.afc, van polin Hectoi! int vanp resion, i het k!; werd u aarBai n. Zij af dcct 1. Dei Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. K,n het jaarverslag van de Koir 1 „chtvaarimaatschappij voor Nederland en Koloniën, dat tha.,3 is verschenen, ontleenen wij het volgende: Ten aanzien van het jaar 1931 waren de verwachtingen niet te hoog «spannen; dit jaar stond in het teeken van de algemeene crisis, terwijl een internationale samenwerking groo- tendeels ontbrak. Des te verrassender is het, dat de K.L.M., in vergelijking met voorgaande jaren, op de in 1931 behaalde bedrijtsresultaten met vol- doening kan terugzien. Op het door de KLM In Europa geëxploiteerde luchtnet steeg het reizigersverkeer ten opzichte van 1930 met 14 pCt.het eoederenvervoer met 22 pCt., terwijl het vervoer van post met 20 pCt. toenam. Hiermede waren de uitkomsten van alle voorgaande jaren overtroffen. Van de allergrootste beteekenis was de opening van een geregelden weke- lilkschen luchtdienst op Nederlandsch Indië, welke o? 29 September 1931 onder Koninklijke belangstelling plaats Het vervoer op de KLM lijnen en op de lijnen van de met haar samen- werkende buitenlandsche maatschap pijen bedroeg in totaal 19.911 passa giers. Aan goederen werd vervoerd totaal 1.212 906 K.O. Aan briefpost werd vervoerd door de KLM in totaal 82.525 K.O. Aan pakketpost in totaal 31.010 K.O Voor het eerst opende de KLM binnenlandsche luchtdiensten en wel op Haamstede (Schouwen-Duiveland) en Eelde (Qroningen), Hoewel van het goederenvervoer nog in geringe mate op dezen dienst gebruik werd gemaakt, kan de eerste proef met binnenlandsch luchtverkeer als geslaagd worden beschouwd. Vooral de lijn op Haamstede had grooten toeloop. van „De Echo van het Zuiden". naar de Uitverkoop van MOL Zoo was het gister Zoo wes het vandaag Zoo zal het morgen zf|n. Behalve de vele enorme Koopjes geeft MOL gedurende de maand AUOUSTUS op al zijne Artikelen 10 pCt. korting, Uiisluitend Contant. Oenkt aan de Kwaliteit. MOL blilft goedkooper. Het aantal pleziervliegers was dit jaar bijzonder groot en steeg met 65 pCt. ten opzichte van 1930. In totaal was het aantal pleziervliegers 18 672. De vloot der KLM bestond bij het einde van het jaar uit 27 vliegiuieen. In 1931 werden in totaal 15 756 uren gevlogen (tegen 10 504 in 1930) De KLM legde in 1931 2 599 740 K M. af, waarvan 945 000 K M. op de Indië-route. Nederlandsche Kamer van Koophandel in België. Indertijd werd door bovengenoemde Kamer een referendum uitgeschreven over het al of niet wenscheüjke van een nauwere aansluiting (Tolunle) tusschen België, Luxemburg en Neder- land. Thans deelt de Kamer ons mede dat wij meer dan 1000 antwoorden heeft mogen ontvangen, waarmede een zeer kostbaar materiaal in haar bezit is gekomen, dat belangrijke diensten kan bewijzen ter voorlichting van deskundigen en belanghebbenden. De uitslag van het referendum zal, tegelijk met gegevens over het nieuwe handelstractaat en de Conventie van Ouchy, tegen half October in brochure vorm worden gepubliceerd en tegen den prijs van frs. 20 worden beschik baar gesteld. Tentoonstelling Voeding en Hygiëne*. Te Amsterdam in het RAl-gebouw zal in April van het komende jaar een groote tentoonstelling worden gehou den op het gebied van Voeding en Hygiëne! Tijdens deze tentoonstelling zullen meerdere vaktentoonstellingen geor ganiseerd zullen worden, zooals een bakkerijtentoonstelling, een slagersvak- tentoonstelling, een vischtentoonstel- ling, eic. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de Keuringsdienst van Waren in al zijn verschillende organisatievormen in 1933 75 jaar zal hebben bestaan. Voorzitter van het Uitvoerend Comilé is Dr. A. van Raalte, directeur van den Keuringsdienst van Waren te Amster dam Secretaris B. H. Wellmann, Secre taris-administrateur van de Ned. Verg. van Suikerwerk- en Chocoladefabri kanten. onder wiens leiding reeds verschillende groote tentoonstellingen te Amsterdam zijn georganiseerd, waar van de laatste was de Internationale tentoonstelling .De Suiker". Eere-voorzltters zijn de heeren Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken. Mr. T. Verschuur. Minister van Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). in mul i. nischeZ. ar web® verhoef- n 2 al.(1 aem As waar" de vot EconomibCne Zaken en AiDeld. Dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam. Het prospectus der tentoonstelling is reeds verschenen. Drankverlof vennootschappen. Eenige commanditaire vennootschap pen hadden vóór 1 April 1932 verlof gevraagd voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop. Verschillende colleges van B. en W. in Noord-Brabant hebben na dien datum op grond van het bepaalde in art. 44 3e lid. 7e der Drankwet (St.bl. 1931 nr. 476) en na verkregen in lichtingen van het departement van binnenlandsche zaken, op de tot hen gerichte verzoeken afwijzend beschikt. Genoemde vennootschappen namen geen genoegen met die beslissingen en gingen in beroep bij de Oed. Staten van Noord-Brabant. Zij voerden aan, dat naar haar meening de Drank wet 1904 en niet de Drankwet (St.bl. 1931 nr. 476) moest zijn toegepast, omdat op het oogenblik, waarop zij haar aanvragen Indienden, de- eerst genoemde drankwet van kracht was, die zich niet verzette tegen het ver teenen van een drankverlof aan een naamlooze vennootschap, hetgeen de latere wet wel doet. De Ged. Staten van Noord-Brabant hebben ten deze een principieele beslissing genomen door een besluit van B. en W. als bovenbedoeld te handhaven en het daartegen ingesteld beroep ongegrond te verklaren. Vertrouwenspact van Lausanne. Op 30 Juli j.l. hebben de Britsche en Fransche regeering In het parlement 2. Dat was een sensatie voor al de bewo ners van de villa van Geheimraad Erck; juffrouw Lutz ging uit! De huishoudster en het eerste meisje hielden van 4 uur af de wacht bij het keukenraam. Ze wil den juffrouw Lutz zien uitgaan en vast stellen in welk toilet ze naar Berlijn ging. Ze zou vandaag zeker de groote dame uithangen. Maar het draaide op een ern stige teleurstelling uit: Juffrouw Lutz had een lange mantel aan en een eenvou dig vilten hoedje op. Ze zag er uit alsof ze op regen gekleed was, terwijl het toch een zonnige Maartdag was en de heele tuin naar viooltjes geurde. 's Avonds om elf uur was ze nog niet Uit Berlijn terug. Miss nam de Russische hazewind aan een ketting en wandelde bij het tuinhek op en neer. Miss begon zich ongerust te maken of juffrouw Lutz misschien op weg van het station lastig gevallen zou zijn. Zij was al een-en-twintig, maar men kon toch nooit weten, het liep tegen mid dernacht Plotseling bleef Miss als vastgenageld aan den grond staan. Uit de auto, die aan den overkant ge stopt had, stapte juffrouw Lutz. En een goed gekleede jongeman volgde haar. Hij bleef, levendig tegen haar pratend, aan naar zijde. Juffrouw Lutz drukte de handen tegen i -n, ''e slapen en schudde ontkennend het 1 hoofd. Verscheidene malen achter el- B Óen op kaar.. Bij het tuinhek gaf ze hem een ROg aiu' zonder hem aan te zien. Hij wilde ),tr een kus geven, maar zij weerde hem E igapti* af. Snel maakte zij zich van hem los en wipte door het openstaande hek. De vreemde jonge man bleef haar een poosje nakijken, draaide zich langzaam om, stak den weg over en stapte in de auto, die in de richting van Berlijn wegreed. \jn de volgende dagen sprak Katarina geen woord/over haar uitgaansmiddag. Ze was .als door een fanatieke arbeids- woede bezeten; ze las Meneer en Me vrouw als 't ware eiken wensch op het gezicht, ze gunde zich geen oogenblik rust en tijdens de maaltijden nam ze met opvallende interesse deel aan gesprek ken op plantkundig gebied. Maar haar heele persoonlijkheid was als veranderd. Het was alsof er een slui er over haar lag. Als ze lachte, klonk het vreemd, klonk het treurig, zoodat het dengeen die het hoorde, moest bedroe ven. En 's nachts Miss deelde 't fluis terend mee 's nachts schreide zij veel en hartstochtelijk in haar kussens. Otto, de jonge advocaat, vond het bui tengewoon humoristisch, dat deze „klei ne heilige" een minnaar had! Toen zijn moeder zuchtend betoogde, dat zij het 't meisje toch aan niets had laten ontbre ken en dat ze er van overtuigd was dat het ondankbare ding toch den dienst zou opzeggen, zei hy: „Haar verdriet is mis schien met een heel ander middel te ge nezen dan u denkt, Mama." Je bent niet wys", antwoordde zyn moeder ontstemd. Geheimraad Erck had al een angstig voorgevoel van de huiselijke ellende, die het vertrek van hun „parel" zou mee brengen. Zijn vrouw was in alle practi- sche dingen een onbeholpen kind geble ven en was tegen de emotie van perso- neelverandering niet opgewassen. Hij liet daarom juffrouw Lutz in zijn studeerka mer komen. Katarina kwam verlegen, met uitge huilde oogen binnen en de heer Erck liet haar in de reusachtige, met snijwerk versierde antieke kerkstoel plaats nemen die naast zijn schrijftafel stond. En nu, juffrouw Lutz, vertel me nu maar eens wat er aan mankeert! Ik heb u bij me laten komen omdat ik den laat- sten tijd zoo den indruk heb dat u het niet naar uw zin hebt. Hebt u verdriet, juffrouw Lutz? Ze haalde de schouders op. Als een hoopje ellende zat het jonge meisje daar hunner landen een verklaring afgelegd betreffende Hamenwerking in verband met de onderhandelingen te Lausanne (vertrouwenspact). De Nederlandsche regeering heeft ter kennis van de Britsche en Fransche regeeringen ge bracht, dat zij .in de meening, dat een juiste toepassing van het in deze verklaring uitgesproken beginsel kan bijdragen tot een vertrouwenwekkende samenwerking tusschen de belang hebbende staten, welke samenwerking Europa en de wereld in haar geheel slechts ten goede kan komen, zich aansluit bij de regeeringen, die de nuttigheid van dat beginsel hebben erkend". In een schrijven aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal geeft de minister van Buiten landsche Zaken aan, welke over wegingen tot toetreding hebben geleid en hoe h.i de strekking der verklaring moet worden beoordeeld. Opheffing Rechtbanken en Kantongerechten. Naar de Msb. van welingelichte zijde verneemt stelt de regeertng zich op 't standpunt zich geheel te moeten ver eenigen met het rapport—Weiter voor wat betreft de ophelfing van recht banken en kantongerechten. Internationale vredesdemonstratie. In het Mastbosch bij Breda is 1.1, Zondagmiddag vanwege de S D.A.P. en het N.V.V. een groote internationale vredesdemonstratie gehouden, vooraf jegaan door een begroetingsavond op Zaterdag in gebouw Concordia. Ver- schetdene sprekers hebben het woord gevoerd. De goudvondst in Suriname, De berichten omtrent de goudvondst in Placer De Jong (Suriname) zijn volkomen bevestigd. Meer dan veertig kilogram goud is aangevoerd. De exploitatie is voortgezet. Massa.vergtftigtng op /ava. Naar uit Tjilaijap gemeld wordt heeft zich aldaar een massa-vergiftiging voor gedaan, veroorzaakt door op de pasar verkochte levensmiddelen. In totaal zijn thans 184 zieken geregistreerd. Geen nieuwe ziektegevallen doen zich meer cho van het Zuiden, ffaalwijksclie en Laifslraatscbe Courant* 3 dei vroij Reel in den reusaclitigen zestiende-eeuwschen stoel. Ze streed met zichzelf. Eindelijk liet ze het rossig-blonde hoofd in de han den vallen, steunde haar ellebogen op de knieën en een bevrijdende tranenstroom brak los. De Geheimraad keek vaderlijk naar het schokkende meisjeshoofd met het gescheiden haar, dat in twee vlech ten bij de ooren was opgenomen. Staat hetgeen u hindert, in een of ander verband met uw positie hier in huis? vroeg de oude heer vriendelijk. Snikkend schudde zij het hoofd. Och, meneer Erckhet is zoo vrien delijk van uu meent het zoo goed met meen ik ben zoo dankbaar voor de behandeling hier in huis en voor al les wat ik van u leeren ook van Me vrouw, maar ik ben zoo ongelukkig.... En ik weet absoluut niet, hoe ik de moei lijkheden moet oplossen.... Hij schoof zijn bureaustoel naar haar toe, nam haar handen en zei kalmeerend Nou, nou,, nou, heb een beetje ver trouwen, kleine meid. Er is zeker een jonge man in het spel, nietwaar? Wel, je hoeft je niet te geneeren. Ben je verloofd? Wat? Dan toch in elk geval verliefd? Goed, goed! Denk nu maar eens voor 'n oogenblik, dat ik een oud familielid van je ben. Je bent toch wees, nietwaar? Ikheb niemandop de heele wereld, bracht ze snikkend uit. Hmhm. Ja, myn vrouw heeft al ver scheidene keeren gezegd, dat ze zoo graag wat voor U zou zijn. Maar het was zoo moeilijk om een beetje op intiemen voet met U te komen. Zoo glad als een aal. Altijd direct weer verdwenen en aan het werk, van 's morgens vroeg tot des avonds laat. We hebben U onzen „parel" genoemd. Maar een blik in Uw hart hebt U ons nooit toegestaan. We zagen dat U verdriet had, we hadden medelijden.... zonder U te kunnen helpen. Ik zou het een zaligheid vinden, zei ze, nog steeds snikkend, om me eens hee- lemaal te kunnen uitspreken, maar Maardan ga je maar eens je gang, beste meid. Ik ben zoo gesloten als een pot. Vooruit maar. Is hij je ontrouw? Neen. Integendeel, ik geloof, dat hij veel van me houdt. Maar hij is zelf in 'n conflict verzeild geraakt, waaruit hij geen uitweg weet. Wij hebben ons ver loofd, toen mijn vader nog leefde Toen studeerde hy het 2e jaar aan de Technische Hoogeschool. Zijn vader was ook bloemenkweeker. Het zijn onze bu ren. De familie Troilo. Troilo. De groote snijbloemenfirma in Wiesbaden. Zij knikte. Viktor's grootvader leeft ook nog en woont daar ook. Maar hij heeft met Viktor's vader heelemaal gebroken, sedert die voor de tweede maal getrouwd is. Maar van die tweede vrouw komt al het geld, waardoor de firma groot ge worden is. Viktor H. Troilo. Hm, ja, die is be kend. De tweede vrouw heet Rispeter van zichzelf. Van die schatrijke familie uit Aken. De Rispeters bezitten groote laken fabrieken. Van deze branche was de Geheimraad niet zoo goed op de hoogte. Zoo, zoo, vertel maar verder, kind. En ze vertelde. Er was veel, heel veel treurigs hij. De concurrentie van de bu ren was Katharina's vader over het hoofd gegroeid. Al vroeg had hij last gehad van rheumatische aandoeningen, waardoor hij steeds minder werk kon verrichten. Toen Viktor H. Troilo, zijn oude, eeuwig jonge batterij-kameraad, buur en vriend, die altijd een vlotte vent was geweest, 't goudvischje uit Aken had gevangen, toen de zoon uit zijn eerste huwelijk al een groote jongen was, kon Wilhelm Lutz zyn eerzucht met betrekking tot zijn kweekerij wel uit zijn hoofd zetten. Schraalhans was keukenmeester ge worden. Hij bracht later nog wel het offer om zijn dochter Katharina naar een tuinbouwschool te sturen, maar hij zelf bezat noch genoeg kapitaal, noch ge noeg geestkracht om zijn kweekerijgron- den systematisch te gebruiken. In die jaren had hij veel pijn. Maar hy bleef leven en Viktor H. Troilo, de gezonde, stierf. Het tweede huwelijk had slechts vijf jaren geduurd. Troilo's we duwe stak al spoedig na zijn dood meer kapitaal in de zaak. Zij volgde den raad op van haar neef Rispeter, die haar on dernemende compagnon geworden was; er werden reusachtige kassen gebouwd, waarin men hoofdzakelijk anjers kweek te voor den groothandel in geweldig aan tal. De Wiesbadener Bloemen-Troilo be gon eigenlijk pas na zijn dood bekend te worden. Toen de erfgenaam van de firma zich met zijn vroeger speelmakkertje ver loofde, beviel dat zijn stiefmoeder, die heel andere plannen met hem had, maar matig. Maar Katharina's vader daaren tegen was er zeer mee ingenomen: de eenige zorg die hij nog had, was verdwe nen, hy wist dat zijn kind goed verzorgd was. En toen zijn ziekte erger werd en hij in het Sanatorium Dietenmuhle moest liggen en de weduwe Troilo haar verlan gen te kennen gaf voor een zacht prijsje een groot deel van zijn grond te wilicn koopen, die zij voor het bouwen van nieuwe kassen noodig had, ging hy er dankbaar op in. De verandering van eigenaar was maar een formaliteit. Want spoedig zou zijn dochter Katharina toch eigenaresse zijn, overpeinsde hy. 'loen hij tenslotte nog het stukje land, dat overbleef aan de Dietenmuhlerstraat, verpacht had, kon hij in vrede sterven. Mevrouw Troilo nam de jonge wees, die met haar studie gereed was, bij zich in huis. Maar voor het jonge meisje was het leven in het huis van haar toekom stige schoonmoeder een hel. Üe protse rige manieren van Mevrouw Dora Troilo haar gemis aan tact, haar domme eigen zinnigheid in zakelijke aangelegenheden, waarin Katharina met haar verworven kennis een eigen meening had, deden dagelijks nieuwe conflicten ontstaan. Katharina had zich in haar opleidings- tijd in Marienfelde en Dahlem, in het bij zonder voor tuinarchitectuur geïnteres seerd; haar plezier in een kunstzinnige oplossing van nieuwe technische vraag stukken had den leeraren van haar school vaak aanleiding gegeven haar op dit ge bied theoretisch en practisch te laten meewerken. Maar mevrouw Troilo's ja- louzie vlamde al hoog op bij Katharina's kleinste pogingen om hulp en raad te 1 geven. j Altijd moest Viktor, als hij in de va- canties thuis kwam, tusschen zijn meisje j en zijn stiefmoeder vrede stichten. Ten slotte wilde Katharina liever een betrek- king zoeken, waarmee zij in haar eigen levensonderhoud kon voorzien, dan dat ze onder vernederende omstandigheden genadebrood at. Ze geloofde ook niet, dat Viktor meer echt van haar hield. Zijn stiefmoeder had niets dan aanmer kingen op haar. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1