WocnsdaglOjW; 55e Jrg. TWEEDE blad. Provinciaal nieuws. PRÜ Waalwijk» 10 Aug. 1932. Examen. hPt oractük-diploma Machine. Voor Nederlandsch van 't instituut i^arn. 8»>aagd de dame»: u I C Donkers, M. T. Scho- M' pelden alhier. Kantongerecht. ons uit het rapport Welter Ifwoidt voorgesteld het Kanton- 1 hl te Heusden, Zevenbergen en 'Sout op te hefien, waarmede regeering heelt vereenigd. 1Ci? Kantongerecht Waalwijk zal tijL, een groot aantal plaatsen Kevoegd "rijgen. 1 Concert St. Crlspijn. Het concert door de harmonie St. «n Zondag op de kiosk van ïïV» 6ilang segeven, heelt niet veel belangstelling gelrokken als lelielij" wel verdiend heelt. Het weer is daarvan natuuilijk de met het pro- ma dat werd gegeven weer op. iaten hooren tot welke goede talies zij in staat is. Onder leiding den neer Stravers, directeur, Vtrrten de nummers vlot en met animo lazen zoodat het concert zeer laagd' genoemd mag worden. Collecte. nÊ Zondag in de St. Janskerk ge houden collecte ten bate der nood- £e parochie van den WelEerw. r Kamp te Amtëns die in de Missen eene predlcatie hield heelt lm 1 200.— opgebracht. Kunst en Vriendschap. Door deze tooneelvereeniging is in mdie genomen het 4-bediijvlge werk "an |ac v. Dal „Er staat geschreven Crisis-V arkenswet. jjaar men ons van slagerszljde mee deelt zal de Varkenscrisiswet met ingang van a s. Maandag in werking treden De slagers zullen vanaf dien latum" een extra belasting van 5 ct Er pond op de te slachten varkens oeten betalen. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8 Het nieuwe orgel. Naar wij nader vernemen zal einde dezer of begin volgende maand met der. bouw van het nieuwe orgel ir de kerk van St. Jan begonnen worden Het instrument wordt geleverd door de bekende orgelbouwers fa. B. Pels en Zn. te Alkmaar. De winkelsluiting op 15 Augustus en 1 November. Het bestuur van de afdeeling Waal wijk van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor, en Winkelbedien den «St. Fianciscus van Asslsle", heeft aan de H.H. Werkgevers in het winkelbedrijf een circulaire gezonden, waarin zij worden verzocht om op 15 Augustus, den feestdag van O L. Vr ten Hemelopneming en 1 Novem- her, Allerheiligen, hun winkels te sluiten en of het R.K. personeel vrijaf ie geven. Waalwtjks Belang. Algemeene vergadering op Dinsdag 16 Augustus 1932. des avonds 87a uur in de zaal „Musis Sacrum". Aan de orde 11. Opening en notulen. Jaarverslag van den Penning meester. Verkiezing bestuurslid wegens ver trek van dhr. A. H. v. Schtjndel Jr. Bespreking Verbetering weg Roestelberg. Bespreking Oeschenk Raadhuis. Mededeelingen. Rondvraag. Aanbieding Herinnerings—Album door het Jubileum.Comiié. Burgerwacht. Naar wij vernemen worden er pogingen aangewend om in onze ge meente een Burgerwacht opgericht te Mgen. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding door het Architectenbureau van Ree Bossaerts te Waalwijk voor 't bouwen van een benedenhuis met aparte bovenwoning en uitbreiding der leder- hakkenfabriek voor rekening van de firma Gebrs. Dumoulin, alhier, werd als volgt ingeschreven C. Timmermar', o^iang f 12164. H. Kramer, «Waalwijk f 11898 P. Kramer., denderen f 11870 Z Treffers en Zn., Waalwijk f 11535 J. v. d. M-tijs, Waalwijk H. Maas, 'Waalwijk A.v.Huüen-Krol, Waalwijk Wed, A„ Aarts en Zonen, Waalwijk W.v.d Hammen, Waalwijk M. Wljnands, Waalwijk Wed. 3. v. Huiten, Waalwijk f 10750.— 1-^4 «n. Waalwijk f 10698.— gegund aan den laagsten Bezoek Raadhuis De R.K. Waalwijksche Gymnastiek- ver. zal Zaterdagmiddag 4 uur een bezoek brengen aan het nieuwe Raad huis. Frans Slaafs naar Rome. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft zich in onze plaats een comité gevormd, dat zich ten doel stelde de uitzending van Frans Slaats naar de wereldkampioenschappen wegwedstrij den amateurs te Rome mogelijk te maken. Wij kunnen thans de verheu gende mededeeling doen, dat het comifé in zijn actie geslaagd is en dat op de vergadering die Maandagavond gehouden werd definitief besloten is den Waalwljkichen renner af te vaar- digen. Op Vrijdag 26 Aug. a.s. vertrekt Slaats naar Italië om op den 3isten mee te rijden in den wegwedstrijd in peleton over een afstand van 137,4 K.M. Op 1 September wordt de terugreis weer aanvaard. Wij wenschen onzen kranigen renner het beste succes toe en meenen dat woord van dank verschuldigd is aan de heeren die door hunne moeite en offers deze deelname hebben mo gelijk gemaakt. De verefschie toestemming van de N.W.U Is bereids verkregen. Wielerclub aDe Zwaluwen Het zaaltje van café Snijders was volgeloopen Maandagavond. En een dergelijke belangstelling als vrucht van een enkelen oproep per advertentie toont dat er zeer veel animo is voor de wielersport. Er waren 23 personen aanwezig terwijl enkelen reeds tevoren hadden te kennen gegeven dat zij als lid wenschten toe te treden. Wij zagen er verschillende cracks uit de goede jaren van de oude „Zwaluwen", die hun liefde voor de sport blijkbaar nog niet hebben verloren. Verder bleek bij navraag dat van de aan wezigen reeds 10 11 personen de rensport daadwerkelijk beoefenen en al de beschikking over een race-fiets hebben. De vergadering werd geopend door den heer Jac. van Loon die de aanwezigen verwelkomde en dankte voor de belangstelling.Hij moest tot zijn spijt mededeelen dat verschillende heeren, wie de wielersport na aan het hart ligt, niet aanwezig konden zijn omdat denzelfden avond een ver gaderlng werd gehouden van het Comifé tot uitzending van F. Slaats naar Rome. In het kort zette spreker hierna het doel dezer vergadering de oprichting der club en de keuze van een voorloopig bestuur, uiteen Besloten werd hierna tot oprichting der club, reeds aanstonds kon men 26 leden noteeren. Tot leden van het voorloopig be stuur werden gekozen de heeren J Knuist, E Maas en C Verhoeven. Er werd veel gepraat over den naam welke men aan de vereeniging zou geven. Allerlei variaties werden ge opperdZwaluwen, de Arend. Steeds Vooruit, Steeds Sneller. O'ympia, W W.C. Tenslotte bleek de meerder heid er voor om voorloopig den naam der vroegere club „De Zwaluwen" over te nemen. Aangaande de contributie werd medegedeeld dat deze niet boven de 40 ct. per maand zal bedragen, het juiste bedrag zal op de volgende ver gadering, op Dinsdag a.s. om 8 uur, worden vastgesteld. De nieuwe club blijft voorloopig in café Snijders gevestigd. Ongetwijfeld zullen velen in Waal. wp met belangstelling uitzien naar hetgeen de jonge club gaat presteeren. 'n Jeugdige dief. De jeugdige loopjongen die er zoo als wij Zaterdag gemeld hebben met een bedrag van f 300 tusschen uit was blijkt ook nog een aantal portemonnaies e.d. te hebben ontvreemd. Een en ander is reeds in beslag genomen. tevredenheid over den cursus te Waal wijk uit, die hij tot heden de beste noemde die hij had mogen geven. Zeldzaam jubileum. Naar wij vernemen zal de heer L. Burmanje, president van het zangkoor der St. Clemensparochie, in October den dag herdenken waarop hij lid werd van genoemd vóór 50 jaar zangkoor. Wij hopen t.z.t. nog nader op dit zeldzaam gouden jubileum terug te komen. Opbrengst Bloempjesdag. De bloempjesdag ten bate van het Mgr. Mutsaertsoord heeft opgebracht f 154.44. Tooneelclub O.O.G Naar wij vernemen heeft de tooneel club „O.O.G.gevestigd in café P. v. Daelen, opnieuw in studie genomen De Anarchist", in de bewerking van Ger. Nielen, waarmede men in Oct. voor het voetlicht hoopt te komen. Op 2en Kerstdag zal de vereeniging deelnemen aan het tooneelconcours te Oud-Gastel, waar „De Hellas" zal worden opgevoerd. Rijwielbelasting. Door de gemeentepolitie zijn reeds talrijke bekeuringen gemaakt tegen wielrijders die nog niet van een nieuw belastingmerk voorzien waren. Men denke er dus aan en spare zich moei ten en zorgen. Mond. en Klauwzeer. Onder het vee van C. de J.tevm. Baardwijk is mond- en klauwzeer ge constateerd. Ontuchtige handelingen. Door de gemeente politie alhier is aangehouden C. D., wegens het plegen van niet te noemen handelingen met kinderen. Gistermorgen is hij op transport gesteld naar 's Bosch. Opheffing Rijkskweekschool voor Onderwijzers te 's-Hertogenbosch. De Langstraatsche afdeeling van den Ileeren Dubbelspel: J. Wiesman en J. van Ierscl winnen van G. Mommersteeg en A. van Wagen berg 62, 97 (Waalwijk). M. van Loon en H. Witlox winnen van J. van Wagenberg en J. van (lc Ven 6—2, 63 (Waalwijk). Gemengd dubbelspel: M. van Loon en mej. I. Timmermans winnen van A. van Wagenberg en mevr. G. Mommersteeg 61, 62 (Waalwijk). H. Witlox en mej. E. Moonen winnen van J. van de Ven en mej. A. Keunen 4-6, 6—0, 63 (Waalwijk). Th. van Delft en mej. T. van Ierscl winnen van J. van Wagenberg en Mej. L. Weijers 6—3, 5—7, 6—3 (Waalwijk), zoodat de totaal-uitslag is 102 in het voordeel van „Tioltib'', Waalwijk. Iliond van Kruisbooggezelschappen „Door Eendracht Saam Verbonden". Begunstigd door prachtig weer hield j.l. Zondag 7 Aug. de bond van Kruis booggezelschappen in de Langstraat „Door Eendracht Saam Verbonden" op de schietbanen van „De Transvaalsche Boeren" gevestigd in het café van de wed. F. Brok te Nieuwkuik, een schitle- rend geslaagd bondsconcours. De uitslag was als volgt: Eerste zestallen, korpsprijzen: le Prijs Nooit Gedacht, Waalwijk met 159 punten; 2e pr. De Eendracht, Waal- wijk met 158 p.; 3e pr. Al doende leert t men, Herpt met 153 p.; 4c pr. Willem Teil, Kaatsheuvel 153 p.; 5e prijs Trans vaalsche Boeren, Nieuwkuik 153 p.; 6e pr. Rozcnjacht, Vlijmen 149 p.; 7e pr. Dc Heidbloem, Waalwijk 148 p.; 8e pr. De Jonge Batavieren, Nieuwkuik 148 p.; 9e pr. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 136 p. I Tweede zestallen. Korpsprijzen. le Prijs Al doende leert men, Herpt 1 144 p.; 2e pr. Nooit Gedacht, Waalwijk 143 p.; 3e pr. De Heidebloem, Waalwiji 139 p.; 4e pr. Transvaalsche Boeren Nieuwkuik 118 p. Het Koningskruis werd behaald dooi' den heer A. Verhoeven te Herpt. Het Eereteeken voor den hoogsten schutter door den heer G. Koenen te Vlijmen. De wisselbeker kwam voor vast in het bezit van „Al doende leert men", Herpt. Personeele zestallen le pr. Transvaalsche Boeren, Nieuw knik, 83 p.; 2e pr. Al doende leert men Herpt 81 p.; 3e pr. De Eendracht, Waal wijk 81 p.; 4e pr. Nooit Gedacht, Waal wijk 80 p. Personeele drietallen: le pr. Transvaalsche Boeren, Nieuw Bond van Ned. Onderwijzers heeft den kuil43 p.; 2e pr. Willem Telt, Kaatsheu rv-.11- ririnrvonH irnr. i vel 41 p.; 3e pr. De Eendracht, Waalwijk Minister vau Onderv. IjS d g 41 p.; 4e pr. Rozcnjacht, Vlijmen 41 p. ZOCht, deze bloeiende neutrale oplet- Na afloop werden door den heer Ver- dingsschool niet te willen opheffen. melden uit Waalwijk met een hartelijke Aan 't slot der uitgebreide memorie toespraak de prijzen uitgereikt en dank van toelichting wordt opg.merktslacht aan de__Tran.vaalschc Boeren 11528.- 11340. 11330. 10989 10899.— 10885.- Wed.Q, v. Hul Wa inictr 'eik iS ^\ver. )e panden aan de Markt. panden aan de Markt zullen nu de bewoners ze met 1 iber zullen verlaten hebben voor erkocht worden. Het zal du9 niet ïeer duren voor we een vrij uit hebben op het nieuwe raadhuis. Zooals bekend heelt de „Koren beurs" no2 verschillende jaren huur. Bijna verdronken. Het anderhalf jarig zoontje van den heer v. R. in de St. Crispijnstraat kwam, terwijl zijn moeder een oogenblik afwezig was, in een waschtobbe te vallen. Gelukkig kon men het ventje nog juist bijtijds ophalen. Dokters behandeling was nog noodig. Korenbond. Dinsdagavond werd in de St, Petrus- school te Waalwijk de laatste les ge houden van den zgn. Directeuren- cursus in Gregoriaansch en Liturgie voor de dekenaten Waalwijk en Heus den gegeven. Toen om 9 uur de heer Hoppen brouwers de ijverige en tactische cur susleider de le9 beëindigde, werd hem door Deken van Riel uit Waalwijk die met meedere bestuursleden van den Korenbond uit Waalwijk en Heusden present wa9 een woord van hulde en dank gebracht voor de wtjze waarop hij den cursus geleid had en voor alles wat de heer Hoppenbrouwers voorde verbetering van den Gregoriaanschen zang reeds gedaan had. Ook aan het bestuur van de Dioc. St. Gregorius- vereeniging voor de gelegenheid een cursu9 te geven, aan de cursisten voor hun trouwe opkomst en aan de Eerw. Broeders voor het gratis beschikbaar stellen van hunne school bracht spr. dank. Namens de cursisten sprak de heer Tuerlings, Secretaris van den Koren, bond voor Waalwijk en omstreken, een woord van dank aan den heer Hoppenbrouwers en bood hem als blijk van waardeering een fraai inkt- stel aan. De heer Hoppenbrouwer9 dankte beide sprekers en drukte zijn volle .Samenvattend meenen wij te mogen zeggen, dat de Kweekschool te's Her togenbosch een uitstekende opleidings inrichting is voor alle kinderen in deze streek, wier ouders openbaar onderwijs wenschen, een inrichting waaraan deze streek behoefte heejt dat overneming van haar taak door andere kweekscholen, ongerekend nog de onmogelijkheid voor veel ouders, om hun kinddren een andere openbare opleidingsgelegenheid te laten bezoe ken, geen bezuiniging kan beteekenen; dat opheifing van deze school een groote benadeeling beteekent voor het geheele niet-Katholieke onderwijs ron dom de hoofdstad der provincie en dus de belangen van het onderwijs en de jeugd zeer zal schaden". Verwacht wordt, dat deze zaak een onderwerp van bespreking zal vormen in de le en 2e Kamer. Kruisboog-iubileum. Hel Kruisboogschuttersgezelschap De Eendracht, gevestigd in het café van den heer L. Leijtens, Orootestraat alhier, herdenkt a s. Zondag 14 Aug. den dag van zijn 25-jarig bestaan, op welken dag het de vereeniging zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. 't Bestuur heeft gemeend aan dit jubileum te verbinden een groot Nat. Jubileum-Concours, waaraan verbonden een prachtcollectie prijzen door milde gevers beschikbaar gesteld en verder door 't bestuur aangekocht, 't Feestprogramma luidt als volgt: Zaterdag 13 Aug. n.m, 4 uur aanvang van het concours, dat wordt gehouden op de overdekte banen van de Een dracht. Voor het gezelschap dat Zater dag het hoogst aantal punten behaalt is als exlra dagprijs een mooie beker beschikbaar gesteld. Zondag 14 Aug. van 12 tot 2 uur receptie in het clublokaal bij den heer L. Leijtens, waar allen die op eenigerlei wijze sympathiseeren met de kruis boogsport de vereeniging kunnen komen complimenteeren. Na 2 uur voortzetting van het concours tot 7 uur. i Maandag 15 Augustus om 12 uur zal het R,K. Foto-Bureau aanwezig zijn om verschillende opnamen te doen van de vereeniging, welke foto's aan de pers verstrekt worden. Daarna wederom voortzetting van het concours dat om 7 uur gesloten wordt. Vervolgens zal de prijsuitreiking plaats hebben door den Voorzitter van den Langstraatschen Kruisboogbond, den heer J. Vermeulen. lnwien het weer medewerkt kunnen het drukke dagen worden voor de Eendracht, daar 'n 30 tal vereenigingen hunne toezegging deden om aan het concours deel te nemen. TENNISSPORT. L. M. De uitslagen van den op 6 en 7 Augus tus gehouden wedstrijd tusschen Waahvijksche Tennisclub „Tioltib" de Vlijmenschc club „Vlijmen" zijn volgt: Dames enkelspel: Mej. T. van Ierscl wint van Mej. Weijers 46, 64, 75 (Waalwijk). Mej. W. Moonen verliest van Mej. Goosscns 1—6, 2—6 (Vlijmen). Heeren enkelspel M. van Loon wint van G. Mommersteeg 16, 63, 62 (Waalwijk). J. van Iersel wint van A. van Wagen berg 62, 6—3 (Waalwijk). Th. van Delft verliest van W. van de Ven 6—3, 1—6, 7^-9 (Vlijmen). Dames dubbelspel: Mej. M. van Iersel en mej. M. Wiesman winnen van mevr. G. Mommersteeg en mej. G. Weijers 6—3, 6—2 (Waalwijk). Mevr. J. Timmermans en mej. I. Tim mermans winnen van mevr. J. Mommer steeg en mej. W. van de Ven 63, 68, 63 (Waalwijk). voor de uitstekende regeling, alsmede aan alle deelnemers voor hun groote deelname aan het concours. Botsing. Het valt niet mee zonder ongeluk, ken een auto te leeren besturen. Mej. v. W. ondervond dat toen zij op den Kloosterweg voor het eerst de teugels van een twosaeter in handen kreeg. De lastige bocht bij café Tromp wilde zij wat al te sierlijk nemen, waardoor zij een cirkel beschreef en tegen een boerenkar die langs den weg stond opbotste. Dit vehikel werd door een schuurdeur geduwd, waardoor een flinke schadepost het gevolg is van het experiment. Ook de auto werd nogal beschadigd. Een tocht door het Brabantsche landschap. Brabant is een schoon land Dai weten wij allenwij Brabanters zijn ons daarvan bewust ofschoon velen mis schien wel eens de verzuchting moeten slaken: Wat heb ik van mijn eigen land gezien Het is nu eenmaal van ons Nederlanders heel gewoon dat wij in den vreemde gaan reizen en trek ken, terwijl wij van ons eigen land nog maar heel weinig gezien hebben. En de Brabanter maakt in deze geen uitzondering, hoewel er in zijn eigen provincie zooveel schoons te genieten valt. Wij moeten dat schoone in eigen omgeving echter nog leeren zien. Daartoe heelt het nog pas kort ge leden opgerichte 's Bossche Bureau v. Vreemdelingenverkeer een mooie ge legenheid geschapen. Eiken Donder dag in de maand Augustus wordt n.l. door deze actieve vereeniging een auto—tocht georganiseerd door een der mooiste streken van Noord—Bra- jant. Daardoor wordt zoowel den Bra- sander als den vreemdeling gelegen- leid gegeven om voor een uiterst bil lijk prijsje het klinkt bijna onge- loofelljk dat men een tocht van 70 K.M. voor 95 ct. kan meemaken, het mooie landschap ten Zuiden van 's Hertogenbosch te doorkruisen. Dat er voldoende animo voor deze tochten bestaat blijkt wel uit het kolos sale aantal deelnemers dat zich opgaf. Reeds aanstonds nadat de eerste be kendmaklngen gedaan waren stroomden de aanvragen om een plaatsbewijs bij het Bureau binnen, niet alleen uit 's Bosch maar ook uit dc verre om streken. Sommigen konden zelfs niet nalaten om bij die aanvragen spontaan hun sy/npathie met het plan te belui- gen. Voor den eersten tocht hadden zich dan ook reeds spoedig 300 deel nemers opgegeven, zoodat een gedeelte moest worden teleurgesteld. Met 150 deelnemers werd de eerste tocht aangevangen. Voordien werd een klein gezelschap kranken Anstalt" hooren we achter ons, een bewijs dat we ons in inter nationaal gezelschap bevinden. De ge bouwen en tuinen beslaan in totaal 100 H.A De geneesheeren v. d. Bogaert en Pompe legden in 1868 den grond slag voor de huidige stichting waar voor zij het kasteel van de jonkheeren Bohler aankochten. De eerste halte is bij het kasteel „de Wambero", het landgoed ven jhr. Mr. F. van Rljckevorsel. Hier wordt een wandeling gemaakt door het prachtige park dat dit kasteel omgeeft. De route gaat verder over den kron- keligen „Qouverneursweg" door de mooie dorpen Berlicum en Middel rooy. De vroegere hooge waterstanden rond 's Bosch zijn de oorzaak geweest dat deze dorpen zich steeds meer in Zuidelijke richting verpiaalst hebben. Berlicum is dat mooi te zien aan het oude kerkje, dateerend uit 1500, dat vroeger midden in het dorp stond, doch dat thans in het voorste gelid der huizenrij prijkt. Het gaat thans op Heeswljk aan. Aan beide zijden van den weg liggen de gele korenvelden op de plaats waar vroeger een wilde heigrond lag Door groote ontginningswerken zijn hier flinke stukken goede bouwgrond gewonnen. Merkwaardig is wel dat de ontginning veelal door Friesche boeren is geschied, vandaar dat een groot aantal landbouwers van Friesche afkomst is. Het kasleel van Heeswijk staat natuurlijk op het programma en hier worden de bussen weer verlaten om vluchtig even de tijdis beperkt de voornaamste bezienswaardig heden langs te loopen. Het trotsche kasteel dat in den loop der geschiedenis aan zoovele machtige legerscharen weerstand bood is thans in het bezit der heeren v. d. Bogaerde In een kalm gangeje de bussen rijden niet sneller dan 30 K M. bereiken we door het lypische dorp Schljndel onze volgende pleisterplaats St. Oedenrode. Op het mooie marktplein met het hooge geboomte vinden we een gezel lige rustplaats bij Hotel Schoonhen, waar de vereeniging aan de deelne mers een consumptie aanbiedt alles voor 95 cent! „Roolj" is een actieve plaats waar veel gedaan wordt om het den velen vacantie gangers die er vertoeven zoo aangenaam mogelijk te maken. Ook nu is de vereeniging .Roolj Vooruit" op haar post en bij monde van den vice—voorzitter dhr. de Wit. worden de aanwezigen ver welkomd. St. Oedenrode, een echt Brabantsch dorp, heeft behalve zijn drukke Klompenbeurs een prachtige om geving waar vroeger vele kasteelen stonden. Het oudste en mooiste daar van is nog bewaard, en wel „Hen- kenshage" dat tusschen hooggeboomte verscholen ligt en vanaf den weg slechts te kennen is door de groote inrijpoort en het wachtershuisje. De vriendelijke bewoner van het kasteel, de heer Th. v. Gullek, leidt het ge- zeischap persoonlijk rond door de prachtige lulnen en langs het oude bouwwerk, dat door zijn goede zorgen aanzienlijk gerestaureerd is. Nog veel meer wil de kasteelheer ons laten zien maar we moeten weer verder, er staat nog heel wat op het program en de klok staat niet stil. Over Oliand, Gemonde, Stj Michiels gestel, waar zich de golflinks der Dommelclub bevindt, het dorpje Esch en Haren met zijn oude kerktoren komt de karavaan ln Olsterwljk. waar een flinke wandeling door de bosschen gemaakt wordt. Olsterwljk is het keer punt, vandaar wordt de terugreisnaar de Brabantsche hoofdstad aanvaard. Het gaat langs Vught met zijn Lam- bertusloren, Sophia Domus, Reeburg en Kasteel Maurik. Ongeveer 7 uur wordt het uitgangspunt weer bereikt. Het is een aangename en zeer nut tig besteede middag en de prijs is zelfs in dezen lijd voor weinig men- schen geen bezwaar. Eiken Donderdag in deze maand maakt een aantal bussen deze route, wil men dus eens wat meer van zijn eigen Brabantsch land zien dan geve men zich op by het Bureau vooi Vreemdelingen verkeer te 's Bosch. De organisators hadden van dezen eersten tocht zeker alle voldoening. voor deze jongere schutters een mooie prestatie. Bovendien behaalde het le zestal nog den 4en zestallenprijs met 80 punten. Het gezelschap „De Eendracht"» gevestigd bij den heer L. Leijtens, Grootestraat alhier, wist met haar le zestal den 2en korpsprijs te behalen met 158 punter., benevens den 2en zestallenprijs en den 4en drietallenprijs. Het jongste gezelschap „De Heide bloem", gevestigd bij den heer J. Steenbergen-Kroot bij Galgenwlel, be haalde met haar le zestal den 7en korsprijs met 148 punten en met haar 2e zestal den 3en korpsprijs. Ook voor deze gezelschappen was het dus j.l. Zondag een succesdag en komt hun ook een woord van hulde toe. (,e persmenschen in „Lohengrin" ontvan- Cin gen, waar hun door het Bureau een 1 Brabantsche koffietafel werd aange boden. De heer Alb. Stokvis, die het voor- zitterschap der vereeniging bekleedt, deelde hier reeds enkele bijzonder heden omtrent den tocht mede. Het was jammer genoeg geen aan lokkelijk weertje toen we in een der zes groote bussen stapten, die ons door het Brabantsche land zouden voeren. Elke bus krijgt zijn gids die met luide stem de bijzonderheden van hetgeen we zullen passeeren verhaalt. Vanaf de Markt rijden we eerst langs den St. Jan en daarna de „Pette- laer" op in de richting Rosmalen. Vooral de prachtige buitenverblijven trekken hier onze aandacht. We passeeren Coudewafer, „Geistes- Het Krulsboogschuttersgezelschap Nooit Gedachtkampioen van den Langstraatschen Kruisboogbond over 1932. Eindelijk na een feilen strijd is „Nooit Gedacht", gevestigd bij mej. Wed. J. v. Helvoirt, Putstraat alhier, j.l. Zondag er in geslaagd op't laatste concours van den Langstraatschen Kruisboogbond „D.E.S.V.", gehouden op de banen van hel gezelschap „De Transvaalsche Boeren" te Nieuwkuik, beslag te leggen op den kampioens titel over 1932. Dat dit voor „Nooit Gedacht" een mooie prestatie is behoeft wel geen nader betoog, daar het onderling ver schil ln sterkte der diverse aangesloten gezelschappen bij genoemden bond niet groot is. Doch zooals de schutters van het le zestal van „Nooit Gedacht" De Brabantsche Land. en Tuinbouw, tentoonstelling N. C. B Oirschot 1932, 24 tot en met 21 September. Reeds maanden zijn de voorberei dingen voor bovengenoemde aan den gang. Toen de plannen werden opge maakt voor een grootsche tentoon stelling was het noodig heel wat con ferenties en besprekingen te hebben, personen le raadplegen en adviezen in te winnen alvorens tot het vast stellen kon worden overgegaan. En nu ls het eindelijk zoover. Het vraag, programma is deze week verschenen en toegezonden aan allen die eeniger- male verondersteld kunnen worden interesse te hebben. Wie onbekend of vergeten is vrage het even aan aan .het alg. secretariaat der tentoonstelling. Om alle afdeelingen te kunnen on derbrengen is een tentenkamp gehuurd van 4000 M2 oppervlakte. De terrei nen der tentoonstelling zijn 4 H A. groot en gelegen aan den grooten verkeersweg Oirschot—Best. Reeds vele aanvragen van handel en industrie vooral landbouwmachines zijn binnen gekomen voor expositie. Wat de tentoonstelling U zal bieden Het meest uitgebreide en meest prac- tische overzicht van de organisatie en het bedrijf van den boerenstand. Vele R.K. Jonge Boerenstanden hebben reeds hunne voorbereidingen getroffen voor een inzending op de tentoonstelling. Het zal ook de eerste maal zijn dat de Boerinnenbonden op grootsche wijze voor den dag komen, door ver- gelijkende inzendingen en door demon stratieve inzendingen. Gevraagd wor den inzendingen op het gebied van groenten en fruitteelt, bijen, geiten, runderen, varkens en paarden. Het algemeen programma luidt als volgt Zaterdag 24 September 2 uur na middag officieele opening, rondgang over de terreinen en tevens Bonds- gëitenfokdag. Zondag 25 September: Folkloristi sche, Oude Brabantsche optocht op de tentoonstellingsterreinen. Maandag 26 September: Rundvee- fokdag zoowel voor Roodbont als voor Zwartbont rundvee, Varkensfok- dag. tevens alg. vergadering van den N. C. B. Dinsdag 27 SeptemberPaardenfok- dag en Feeslvergadering ter gelegen heid van het 10—jarig bestaan van den R.K. Jonge Boerenstand. Tevens vergadering van den Ned. Boeren- en Tuindersbond. Des voormiddags hebben de keu- ringen plaats en des namiddags de demonstraties en het voortbrengen der prijswinnaars. Met behulp van een groote loudspaeker-lnstallatie zullen de besprekingen en uitleggingen worden gegeven. Nadere berichten volgen volgende week. Het Veer over den Moerdijk. Door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. is aan den Minister van Water staat verzocht, spoedig een geregelden nachtelijken dienst op het veer Moerdijk- Willemsdorp te bevorderen. DRUNEN. Heden i9 verschenen het programma van de processie Heusden Kevelaer, welke alhier vanaf station Drunen—Heusden Maandag 15 Aug. zal vertrekken naar Kevelaer. Krachtens een traditie van deze zeer oude processie, zullen zij ook dit jaar wederom met grooten getale optrekken naar dit genadeoord om met nieuwe ijver en vurigheid Maria's voorspraak in te roepen. Zij die nog mede willen gaan kunnen tot uiterlijk Donderdag avond kaarten verkrijgen bij den Broedermeester. Zij die bruidjes wen- schen mede te brengen moeten zich eveneens opgeven bij den Broeder- meester. De plaatskaarten kosten vanaf station DrunenHeusden 3e klas f 4 05, kinderkaarten f 2.30. VLIJMEN De heer J. C. Suijs, secretaris der Oranjevereenlging heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Onder bijzonder groote belangstelling had j.l. Zaterdagmiddag op de be graafplaats alhier de teraaide bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dhr. H. v. d. Hoven, die vorige week Woensdag een ernstig auto- ongeval overkwam en kort daarna aan de gevolgen overleed. De lijkbaar werd grafwaarts ."ge dragen door het bestuur van de Afd. dit jaar geschoten hebben, is nog door s yan het Ned< werkl. Verbond geen enkele vereeniging in vorige jaren patrjmonlum", waarvan de overledene gedaan. Er is met bijna 4 /a per schot I def 0pr)Chters was geschoten, en 5 is het maximum, dus1 hieruit blijkt wel dat door allen zeld zaam is geschoten, waarvoor hun dan ook een woord van hulde toekomt. Een mooi slot bij het afsluiten van het 20e oprichtingsjaar. Werd op het eerste bondsconcours door „Nooit Gedacht" den len prijs behaald met 159 punten, ook Zondag behaalde zij wederom den len prijs met hetzelfde aantal punten, terwijl 't 2e zestal in de 2e afdeeling den 2en prijs behaalde met 141 punten. Ook Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. J. C. Hagen, Geref. predikant alhier, die sprak naar aan leiding van een voorgelezen gedeelte van Mattheus 24. Diep onder den indruk verlieten de vele belangstellenden den dooden- akker. A.s, Maandag zullen de leden der Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier een plezierreis per autobus naar Amsterdam maken. 00 as.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5