Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. logische genot enig. Winkelnieuws. Mots Uitverkoop Voor. JKSDBDBRARANI)" aussS, FEUILLETON lirj iets buitengewoons Mol Gaat ef 5CE Papit ien waj 1 huis e van wat t( 3 et I tie L zacht e: - Vadei n Over. ON an bijni Hels. van pij inder H 485" TIEf dit nummer bestaat uit drie bladen. eerste blad. nederlandsch fabrikaat. Of men vrljhandelaar is, dan wel protectionist, in de huidige omstandig, heden, nu de afzet van onze nationale producten in het buitenland kunstmatig wordt belemmerd, is ieder Nederlander, omwille van het behoud van de nog bestaande werkgelegenheid binnen onze grenzen, gehouden om de producten van eigen bodem te prefereeren, als buitengewone afwijkingen in kwaliteit of prijs daartoe geen beletsel zijn. Als men van bepaalde cijfers kennis krijgt, staat men erover verbaasd, voor welke kapitalen we hier nog aan goederen uit het buitenland betrekken, terwijl dezelfde artikelen van zelfde hoedanig held en ongeveer gelijken prijs, hier worden gefabriceerd. .Koopt Neder landsch Fabrikaatzoo wordt ons eiken dag voorgehouden. Het is een leuze, welke door het volk wordt ver. staan en begrepen, terwijl ze toch maar betrekkelijk weinig resultaten afwerpt. De consumenten zijn over 't algemeen wel van goeden wille, maar.... „Jaarlflks wordt voor 40 millioen gulden aan buitenlandsch papier in Nederland verbruikt Schept aan Neder landers werk zoo wordt geadver teerd door uitsluitend Nederlandsch papier te eischen." Inderdaad, als we er nu eens allemaal op gingen letten, dat men ons uitsluitend het goede Nederlandsche papier in handen stopt, waarvoor geen enkel offer aan ons wordt gevraagd, wat 'n leed en ellende zouden we daarmee niet voor onze landgenooten kunnen lenigen, die nu werkloos en wanhopig rondloopen. We zouden allen tesamen een ordertje als altijd Wilt U profiteeren, wacht niet te lang. Behalve de vele enorme koopjes geeft MOL gedurende de maand Augustus op al zijne Artikelen 10 pCt. korting. Uitsluitend contant. Kwaliteit voor Alles. HOL blijft goedNooper. plaatsen van 40 millioen, zonder dat het ons iets kostte. Honderden werk- loozen zouden aan den slag komen Wat zouden we dat allemaal graag willen, en toch.... Onze mijnarbeiders krijgen ontslag bij 500 tegelijk, omdat men onze kolen uit het buitenland weert en wij de Lamme Goedzakken blijven om nu eens ministerleele woorden te bezigen die desondanks onze haarden en kachels en de ovens van onze fabrieken met het buitenlandsche product blijven stoken. Vijf honderd neen, véél meer Nederlandsche mijnwerkers smee- ken het ons: gebruikt toch Nederland sche kolen, het product is goed en niet duur. We willen aan die verzoeken wel voldoen, maar.... Het papier, waarop we dit artikel schreven, hebben we van onder tot boven bekeken en betast, we hebben naar een watermerk gezocht, we heb- ben het papier gescheurd, beroken en geproefd, maar we weten nog niet, of het van Nederlandsch, dan wel van buitenlandsch fabrikaat is. Onze kolenboer verkoopt ons gere geld anthraciet. We hebben hem in den vorigen winter eens gevraagd of het Hollandsche anthraciet was en toen knikte hl] met veel nadruk. Onlangs echter liet hij uit zijn mond vallen, dat hij uitsluitend Belgische anthraciet verkocht. Tot voor kort verkeerden velen mijner kennissen boven den Moerdijk in de meening dat «Timtur Shoes* Engelsche schoenen waren. Tot ze op een fiets- toer door Brabant de geweldige fabriek te Waalwijk zagen. Ja, waaraan konden zij ook eigenlijk weten dat 't Holland, sche schoenen waren, toch zeker niet aan den naam. Dezer dagen lazen we een advertentie voor ktndermeel. Gebruikt ons kinder meel". zoo lazen we, .dan steunt u de van „De Echo van het Zuiden". t a I wji den een. er adver 4851 i Aug teel J *ersber; Haren afwijkt i dei ariel erdf ir. jn vani kantore a f 250 Nederlandsche industrie." Het fabrikaat heette.... neen, we maken hier geen gratis reclame, volstaan we er dus mee te vermelden dat het Nederland sche fabrikaat hier met vier Engelsche woorden moest worden aangeduid. We stonden voor de keus om, óf een ander merk te koopen, óf onze vrouw met het kindermeisje en den kruidenier op Engelsche les te sturen. hollandsche sigaretten zijn slechts onder Engelsche benamingen te be komen. Fijne etenswaren hebben Engelsche of Fransche merken. Maar Russische lucifers b.v. worden hier onder Nederlandsche merknamen en met een plaatje van Dorus Rijkers op het doosje verkocht. Oeen reclame voor het Nederlandsch Fabrikaat kan ons iets verder brengen, als Nederlandsche producten niet van een bepaald, wettelijk beschermd merk- teeken worden voorzien en voor zoover zulk merkteeken, als op steen kolen, niet is aan te brengen bij verkoop van ongemerkte producten de oorsprong niet wordt gegarandeerd. Het moet evengoed strafbaar zijn, als iemand ons artikelen lever^an anderen dan den door ons aangegeven oor sprong, dan wannter de verkooper ons zou misleiden omtrent de kwaliteit. BUITENLAND. De strijd tusschen Bolivia en Paraguay. De strijd tusschen beide Zuid— Amerikaansche buurstaten schijnt thans beslecht te zijn. Eindelijk hebben de Bolivianen aan de uitnoodigingen der neutrale staten gevolg gegeven, mits de toestand wordt hersteld, die voor het uitbreken van de vijandelijkheden bestond. Volgens onbevestigde geruchten zijn in Bolivia acht arbeiders doodgescho ten die tegen den oorlog betoogden. Het heele Chineesche kabinet afgetreden. Volgens een bericht van Vaz Dias uit Sjanghai is, na het aftreden van Soeng, den minister van financiën, het geheele Chineesche kabinet afge treden. Meentngsverschillen te Ottawa. De berichten uit Ottawa luiden niet zeer bemoedigend. De meeningsver- schillen tusschen de Canadeesche en Engelsche delegatie zijn nog steeds zeer belangrijk, zoodat er nog niet veel kans op een bevredigend resultaat der conferentie bestaat. De Engelsche delegatie heeft de Canadeesche voorstellen afgewezen, doch het Canadeesche kabinet heeft gedreigd te zullen aftreden als verdere tegemoetkoming wordt verleend. Scherpe maatregelen tegen de terreur in Duitschland te verwachten. Von Papen, die voor gisterochtend alle ministers voor een bespreking naar Berlijn heeft geroepen, kondigt de allerscherpste maatregelen tegen de terreur aan. Volgens het huidige ontwerp zullen speciale rechtbanken voor Berlijn en de provincies Oost-Pruisen, Silezië, Sleeswijk-Holstein en Brandenburg WMER 64. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932. 55e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, aalwybscbe en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40, UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advtrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit «ijn. MAAISCHAPPy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). 3. Viktor was finantieel geheel afhanke lijk van zijn stiefmoeder, want zijn vader had weinig geld in de zaak gehad; hij wilde dus niet met haar breken. Kort geleden was hij naar Berlijn gekomen, om alles eens met haar te bespreken. Hoe had hij zich de toekomst gedacht? Van alles had hij zoo'n beetje gestudeerd, waar hij zin in had gehad, maar voor 'n bepaalde betrekking was hij niet ge schikt; hij wilde ook geen betrekking. Zijn bedje was gemaakt. Als hij uit de dienst kwam, nam zijn stiefmoeder hem in de firma op, dan kon hij trouwen, er werd dan voor hem en zijn vrouw aan de Dietenmuhlerstraat een huis gebouwd. Katharina moest maar verstandig zijn en het nog zoo lang met haar schoon moeder zien te vinden, dit jaar. Zoo langzamerhand had Katharina haar kalmte weer teruggevonden. Zij verwonderde er zich zelf over dat zij den moed gehad had zich zoo tegenover een vreemde uit te spreken. Van kind af aan was ze altijd erg gesloten ge weest. Het is moeilijk om je te raden, beste meid, zei de Geheimraad glim lachend, nadat ze alles nog eens uitvoe rig besproken hadden, en ik wil je ook wel eerlijk bekennen, dat al mijn man nenmoed me in de schoenen zinkt, als ik rechtvaardig moet blijven. Met haar heldere oogen zag zij den grooten, sterken man angstig-vragend aan. De eerste vraag van mijn vrouw zal zijn: blijft juffrouw Lutz of blijft ze niet? Daarin ligt een gerechtvaardigd egoisme en de angst waarmede de vraag zal worden gedaan is een groot compli ment voor Uw prestaties hier in huis. Denkt u nu eens, welken indruk het zal maken, als ik moet antwoorden: naar' eer en geweten heb ik juffrouw Lutz moeten aanraden bij ons weg te gaan. Dat is zij aan de toekomst van haar verloofde absoluut verplicht. Katarina haalde diep adem. Maar ik raad u niet, juffrouw Lutz, nu direct al naar Wiesbaden terug te gaan. U bent iemand met energie, met een helder hoofd, U kunt het nog een heel eind brengen."Gaat u naar het bui tenland, naar Engeland. Ga daar als volontair op een groote kweekerij. Dat is beter in overeenstemming met uw toekomstige levenstaak dan de werk kring hier bij ons. In Engeland bent u in elk opzicht een lady. Ik zeg niet, dat mijn vrouw en ik u niet als zoodanig be schouwen, maar in de oogen van vreem den is dat nu eenmaal anders. Daarom geloof ik werkelijk dat U het aan uw ver loofde verplicht bent, om hier niet „in betrekking" te blijven. Dat ik u missen zal om van mijn vrouw niet te spre- ken daarover hoeven we het heele- maal niet te hebben. Dus zoek een aar dig plaatsje op de wereld uit. Ik wil er U graag bij helpen. Zoolang uw verloof de in dienst is, bent U onderdak op een manier, waarop niemand wat kan aan merken. En als U het volgende jaar „im wunderschónen Monat Mei" trouwt, dan hebt U niet alleen als bloe- mendokter groote vorderingen gemaakt, maar dan spreekt U ook nog vloeiend Engelsch. What dou you think about it? (Nu, wat zeg je daar wel van?). Het meisje werd voor een moeilijk pro bleem gesteld. Ik ben U zoo hartelijk dankbaar. Ze haalde diep adem. Ja, ik geloof ook, dat het zoo goed zou zijn. Een vroolijke glans, een geestig-spot- tende trots twinkelde in haar lichtbruin groenige oogen. Ik heb mijn salaris van den heelen winter nog bijna onaan geroerd liggen, dan hoef ik den pachter ook niets te vragen. Het beetje tuingrond dat nog van mij hoort en het huis, heeft in ij n vader namelijk verpacht. En dat brengt nu niet zoo heel veel op. En aan de paar stukken, die ik nog op de bank heb liggen, kom ik onder géén omstan digheden. Je bent waarachtig een spaargenie! Bent U daarom den heelen winter nooit eens naar den schouwburg geweest? Ze knikte glimlachend, een beetje ver legen, maar toch met een gevoel van trots: „Het heeft me dikwijls heel wat zelfstrijd gekost om zoo gierig te zijn. Hmhmhm. Dat had ik moeten we tenniijn vrouw dachtWel, dan heb je een bedroefd klein beetje ge had aan Berlijn. Als U in Engeland komt, dan doet U het maar een beetje royaler, hoor! O neen, meneer Erck, geen sprake van. Bijna angstig zei ze het: Heelemaal met leege handen zou ik niet bij hen wil len aankomen. Bij wie? In Wiesbaden? Als eenig antwoord knikte ze. Dezen eigenaardigen trots kon de Ge heimraad niet heelemaal hegrijpen. Wat kon ze meebrengen dat de moeite waard was? En mevrouw Dora Troilo kon men gerust op een half millioen taxeeren. Als het niet meer was. Nu, beste juffrouw Lutz, zei hij vriendelijk, we zullen hopen dat het lukt. Voor zoover ik U helpen kan, natuurlijk met liefde! Dat begrijpt U. Denkt U er maar eens goed over na en als U het met U zelf eens geworden bent, dan praten we nader. Toen het meisje vertrokken was, stond de Geheimraad van zijn stoel op en staar- de besluiteloos naar de deur, die naar de huiskamer voerde. Daar zat zijn vrouw mef een haakwerkje op de sofa in ang stige spanning op de tijding te wachten of juffrouw Lutz met 1 April vertrok of dat ze bleef? En hij moest zijn vrouw be kennen, dat hij zelf het meisje ernstig had aangeraden naar Engeland te gaan. Hij kuchte. Nu had je de poppen aan het dansen! HOOFDSTUK II. Nog noodlottiger was de raad, die Ge heimraad Erck gegeven had, voor Kala- rina zelf. Door zijn tusschenkomst ge lukte het haar hij de wereldberoemde firma A. F. Dutton in Buckinghamshire een plaatsje als volontair te krijgen. Dut ton gold als een van de grootste specia liteiten op het gebied van de anjer-kwee- kerij. Zijn seizoen-noviteiten waren be roemd op het geheele vasteland. Ook Katarina kende de Engelsche firma al lang hij name. Daar ook de firma Viktor H. Troilo sedert kort haar specialiteit van anjers maakte, dacht Katarina dat zij zeer door het lot begunstigd werd, toen zij den brief met het poststempel „Iver, Bucks" ontving, waarin haar werd medegedeeld, dat zij als volontair was aangesteld en den Woensdag na Paschen haar werk zou moeten beginnen. Maar de ontzetting, die haar besluit in Wiesbaden veroorzaakte! Mevrouw Dora Troilo ontving den brief, waarin Katarina haar toekomstplannen mede deelde, toen haar stiefzoon al vertrokken was. Viktor had zich den ten April, des morgens om uur, in de kazerne van de garde-cavalerie moeten aanmelden. Den- zelfden dag nam Katarina afscheid van mevrouw Erck, die erg onder den in druk was, om naar haar vaderstad te reizen, waar zij tot den Dinsdag na Pa schen als gast van haar a.s. schoonmoe der zou blijven. Een antwoord op haar brief had zij voor haar vertrek uit Ber lijn niet meer kunnen ontvangen: dat kreeg ze mondeling direct na haar aan komst in Sonnenberg. Het was 's morgens even over zevenen toen de trein Wiesbaden binnen reed. Katarina was ijskoud, ofschoon de zon reeds stralend aan den hemel stond. Door de lange nachtelijke reis in de der de klasse was ze geradbraakt. Het seizoen was in Wiesbaden nog niet begonnen: in de lanen waar zij in haar huurrijtuigje doorreed, was nog niets te doen en van verscheiden villa's waren de blinden nog gesloten. Noordelijk ran het Sanatorium Dietenmühle ging het paard over in stap. Hier ging het bergop. Men had van hier een prachtig vergezicht. Bij Sonnenberg zag men de uitgestrekte terreinen van de kweekerij van de Troilo's, met de groote kassen, waarvan de glasbedekkingen thans in de zon schitterden. Het nieuwe weelderige heerenhuis, dat de weduwe midden in het park had laten neerzetten was van hieraf niet te zien; maar wel de paar kleine gebouwtjes van één verdie ping aan den Dietenmühlerweg, die eens het begin van dit groote bedrijf hadden gevormd en in het laatste, het kleinste waarvan, nu een-en-twintig jaar geleden, Katarina Lutz geboren was. In het kleine huisje woonden sedert den dood van haar vader vreemden. Onder den pach ter, een veehouder, was alles erg ver waarloosd. Met tranen in de oogen keek het meisje er naar. Er was voor haar steeds een groote zelfoverwinning noo- dig om het huis te betreden. Het pacht- contract eindigde in den herfst van het volgende jaar. Natuurlijk zou ze het niet vernieuwen. Waarschijnlijk had de firma het terrein noodig. Viktor had er al over gesproken, hoe zijn stiefmoeder en Oom Rispeter, haar rechterhand, zich de ver andering dachten. Voor het jonge paar zou een kleine villa worden gebouwd aan de Westelijke grens van het terrein en Katarina's geboortehuis zou voor de verkoop-afdeeling worden verbouwd en vergrooter zou magazijn- en pakruimte in komen. Door de breede poort in het hek kwam het rijtuigje op het grondgebied der Troi lo's. Rechtuit lagen de kassen, links de groote velden met de koude-grondbed- den, rechts het woonhuis, omgeven door recht-opgaande dennen, 't Waren prach tige hoornen.... maar op het goed ver zorgde grasveld aan hun voet stonden een paar kabouters en reeën van aarde werk opgestdld. Nog nooit was het zoo glashelder tot Katarina's bewustzijn doorgedrongen, hoe stijlloos de heele „schepping" van de weduwe Troilo toch eigenlijk was. Een kunstzinnig architect was hij het ont werpen van het woonhuis niet geraad pleegd, maar een gewiekst aannemer metselaarsbaas had de vage voorstellin gen van zijn opdrachtgeefster over een kasteeltje in Rococo-stijl in gruwelijke werkelijkheid omgezet. Nog erger dan van builen was het van binnen. Het was er een opeenhooping van smakelooze goedkoope aardewerkfi guren en zoogenaamde „stijlmeubelen", die niets dan de grofste en mislukste imi taties waren. De muren waren volgehan gen met onbeteekenende olieverfschilde rijen, welker kunstwaarde omgekeerd evenredig was aan de breedte van hun protserig vergulde lijsten. En de bezit ster van al deze heerlijkheden paste er zich uitstekend bij aan. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1