LilT 1L OWE ADVERTENTIES buitenland. 'sport! De conferentie te Ottawa. Mjar Reuter uit Ottawa meldde, ld officieel medegedeeld, dat men het ount stond een overeenkomst PLutn Engeland en Canada vast te Ellen De algemeene beginselen van j fp overeenkomst waren reeds door fee delegaties goedgekeurd. Ook de Cfwezenlping van een Engelsch- Ruid Afrlkaansche overeenkomst nadert het laatste stadium. Hoover roept een Crisisconferentie bijeen. president Hoover heeft de belang- fllkste industrieele leiders en vertegen woordigers uit handels- en financieele kringen bijeengeroepen voor een crisis, conferentie te houden op 26 Augustus, Op deze conferentie zal niet alleen worden beraadslaagd over binnenland- jche Amerlkaansche aangelegenheden «maar tevenu over het stimuleeren van het zakenleven, de bestrijding van de werkloosheid en over de landbouw hervorming, terwijl verder ook beraad slaagd zal worden over de voorberei ding voor de oeconomische conferentie Ie Londen. Weder excessen in Z.-Spanje. in verschillende steden van Zuid— Spanje|hebben|zich nieuwe ongeregeld heden voorgedaan. Te Qranada maken nog steeds groepen extremisten de stralen onveilig. Het Tomas-klooster Ij in brand gestoken, evenals de St. Nicolaaskerk. Ook in Cordova zijn onlusten voor- gekomen, als gevolg van het feit, dat de bevolking in verzet kwam tegen de aanstichters van {.de monarchistische beweging, Het kwam tot gevechten waarbij drie personen werden gedood Telegrafie en telefonie met ultra korte golven over 270 K.M. Senator Marconi is er in geslaagd door raiddel van ee;n sender voor ultra korle golven van geringe energie te lelegrafeeren en telefoheeren over een aliland van 270 K.M. Dii is een zeer belangrijk resultaat omdat er uit blijkt, dat het mogelijk is Ie seinen met ultra korte golven over grooten afstanden, en dat de theorie, als zou zulks onmogelijk zijn, omdat de ultra korte golvi'n de krom ming van 't aardoppervlak niet zouden volgen, niet opgaat. De regeerlngsvorming in Düitschland. De onderhandelingen mislukt. De onderhandelingen die In Berlijn Igevoerd zijn tot vorming van een re geering die op een parlementaire meer derheid zou kunnen rekenen, zijn op een volkomen mislukking uitgeloopen. Alles hing natuurlijk af van het aan gekondigde onderhoud tusschen den rijkspresident en Hitier, dat Zaterdag heeft plaats gehad. De nat) onaal-soda- listische leider had tevoren al met von Schleicher en met von Papen gecon fereerd, en wat van deze besprekingen was uitgelekt, gaf maar weinig hoop op een goeden uitslag. Hindenburg heeft den lefdt'r der na tionaal socialisten aangespoord in de hjksregeering te treden of enkele zijner vertegenwoordigers daarvoor aan te wijzen. Hitler heeft daarentegen het volstrekte staatsgezag geëlscht. De rijksp resident heelt dezen eisch van de harnt gewe zen op grond dat hij het voor zijn geweien en het vaderland niet k an ver antwoorden er gevolg aan te geven. Hindenburg heeft Hitier daarna nog verzocht zijn oppositie tegen de .tegee- Hngop ridderlijke wïjze te voerpn. uaarmee zijn de onderhandelingen raet Hitler voorgoed mislukt. regeering-von Papen blijft nu aa" en zal het risico van een parle mentaire nedeïlaag moeten loop en. Wat daarna gebeuren moet, is nog on- ouldeiyir, tenzLj Hitier met het Centrum lol overeenstemming kan komen. De verdere ontwikkeling hangt natuurlijk 1,1 ruime ma te af van het resultaat der onderhandelingen tusschen nationaal- Joclalisten en centrum, die thans wel ^gelijk sc'hijnen te kunnen worden verwacht, al zullen zQ voorlooplg ,iog geen officieel karakter dragen. Worden beide partijen het onderling Jlet eens, ook dan is de val van het «Mnet-von Papen te verwachten. In 01 geval zal echter vermoedelijk, zoo- breeds gemeld* tot ontbinding van |tn Rijksciag en tot nieuwe verkiezin- p worden overgegaan. Nader wordt echter uit Berlijn me- %deeld dat de president het plan 0ü hebben von Papen, na een parte- ^ntaire nederlaag, door buitengewone «machten gelegenheid te geven aan Rewind te blijven, Het parlement zou dan weer voor onbepaalden tfjd naar huis worden gestuurd. Er zou dus een dictatuur worden ingesteld. Von Papens program. Daar de Rijksdag over twee weken vergadert, blijft er voor het Rijkskabi net niet al te veel lijd meer over om het programma gereed te maken, waarmede zij voor de volksvertegen woordiging zal verschijnen. Een zeer belangrijk gedeelte van dit programma zal gewijd zijn aan de be strijding van de werkloosheid en ver moedelijk de met dit probleem in nauw verband staande financiën van het rijk. Reeds thans treden moeilijkheden op bij de pogingen tot het verkrijgen van de noodige middelen, welke men voor de verbetering van den toestand op de arbeidsmarkt meent noodig te heb ben. Qemeld wordt nog dat het rijk tracht door tusschenkomst van de rijksbank, behalve 135 millioen, waarvan de fi nanciering reeds is gewaarborgd, nog verder 200 millioen voor de binnen- landsche kolonisatie, het aanleggen van wegen enz. te verkrijgen. Hierbij komt nog het sloopen van verouderde sche pen en het bouwen van hartngloggers. De onderhandelingen over het finan eieren van deze verschillende werk zaamheden hebben haar beslag nog niet gekregen, daar de Rijksbank zich tot nu toe niet heeft laten bewegen dergelijke verplichtingen op zich te nemen. Onder alle politieke strubbeling vindt de huidige regeering nog tijd om nuttige maatregelen te treffen. De Rljksregeering en de regeerings- commissaris voor Pruisen, dr. Bracht, hebben besloten dat maatregelen zullen worden getroffen tegen de verwording der zeden, vooral in de groote steden. Daartegen zal alles worden gedaan wat binnen het bereik van de mogelijkheid ligt. De politie zal tegen de naaktcul- tuur streng optreden. Onlusten in Brazilië De onlusten in Brazilië breiden zich nog uit. Velen zijn in dit ver band van oordeel, dat ieder oogenblik in den staat Rio Qrande do Sul een opstandige beweging ten gunste van de rebellen van Sao Paulo kan wor den verwacht. Dreigend textlelconflict in Lancashire. De toestand in de katoennijverheid van Lancashire is verscherpt. Er is besloten de staking op 27 Augustus te doen ingaan, indien de werkgevers de, wegens een locale staking ontsla gen, arbeiders niet weder in dienst nemen. Door de staking zullen 250 000 arbeiders getroffen worden. Plannen van De Valera. De Valera zou van zins zijn plannen voor te bereiden, ten einde te geraken tot de afschaffing van den Ierschen senaat, die naar men weet, den Iaat. sten tijd verschillende wetsontwerpen van den eersten minister heeft weten te vertragen of te wijzigen. Zoo werd o.a. de beslissing over de afschalfing van den eed van trouw aan den Engel- schen koning door den senaat langen tijd uitgesteld. De berging van de Niobe Een Wolff-telegram meldt, dat het bergingsvaartuig met de zich nog onder water bevindende resten van de „Niobe" Maandagavond in de haven van Kiel is aangekomen. Met het heffen van het schip en de berging van de dooden zullen nog drie dagen gemoeid zijn. Hoeveel lijken zich nog in het schip bevinden slaat nog niet vast. KERKNIEUWS. Pastoor Mure. Pastoor E. Muré te Loon op Zand ts volgens de St. Janski. wederom ter verpleging opgenomen In het St. Elisabethzlekenhuis te Tilburg. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs mindert ■^lcz^eniecnlo veie ïe- Kd IJl in ucic 11 I met lieti Texelsche schaap, ons renras, goede resultaten verkrij- rali(,0|) den schapenfokveedag in Den Bosch kroningen fècn'.1 werden van hieruit veel hooge C11 behaald, o.a. den Kam- bekr""rHsvoor rammen. De varkens- P'0;11-.-: CI1 mesterij, die langen tijd de bouwers voor verarming behoedde, bleek hen -li De winst veranderde in een l:,n'!'"|"enVooral aan het eind van het k meer en meer in den steek te fj#a'De winst veranderde in een lal(l] rooter wordend verlies. Gevolg ,f dat ook deze tak van bedrijf ruin is, fl'tl 1 langrijk verminderde, n pluimveehouderij was eerst nog l i-end, maar gaf gedurende het lC\! 0(ik steeds slechte uitkomsten. Het Kruisboogschut- tersgezelschap „De Eendracht" te Waal wijk vierde 13, 14 en 15 Augustus haar 25- jarig bestaan. Wij fo tografeerden de feest vierende vereeniging. Het was feest in Dru- nen. De Harmonie der Jongenscongregatie al daar bestond 50 jaar, welk feit herdacht werd met groote mu ziekfeesten, terwijl door hen zelf een feestconcert gegeven werd onder leiding van den heer Brok, die tevens 12V2 jaar directeur der vereeni ging was. Wij fotografeerden de feestvierende vereeni ging voor haar 11111- zieknis. VOETBALSPORT. W. S. C. Twee nederlagen in Gorcum. De beide wedstrijden in Gorcum van j.l. Zondag zijn voor W.S.C. niet zeer fortuinlijk verloopen. Zoowel het eerste als het tweede elftal kregen een flinke les en met resp. 51 eii '50 werden zij naar huis gestuurd. Toch mogen wij over het uitstapje niet pessimistisch zijn want het spel dat beide elftallen gaven wettigt een goede verwachting voor het komen de seizoen. Dat de zwarthemden tegen den westelijken 2e klasser Unitas niet opgewassen zouden zijn, wisten we reeds tevoren, te meer daar deze club dit jaar over 'n zeer sterk eerste elftal beschikt. Wegens de warmte was besloten de wedstrijden zooveel mogelijk naar de avonduren te verschuiven, zoodat de twee bussen eerst 0111 half 3 's middags vertrokken. Om 5 uur kwam WSG II in het veld tegen' de Unitas-reserves. De zwarten die een 4-tal invallers telden, vonden een sterke ploeg tegenover zich, die eerst het afgeloopen seizoen uit de reserve le klas is komen afdalen. Hel was te voorzien, dat zij hiertegen geen stand zouden kun nen houden. Toch ging het aanvankelijk niet slecht. Bij de rust stond het scoring- hord nog op dubbelblank. Ook na het draaien hielden de reserves zich nog een tijdje goed, lot ongeveer 20 minuten voor het einde de Waalwijksche veste ineen zakte. De doelpunten volgden elkaar daarna snel op, ondanks het goede werk van den WSC-keeper. Deze WSC-ploeg zal in de komende competitie geen slecht figuur slaan, dat er verschillende goede krachten in schui len is Zondag opnieuw gebleken. Het leek er aanvankelijk op dat het eerste elftal beter uit den hoek zou ko men. Om 7 uur begon dezen wedstrijd en nog geen 5 minuten nadien zagen we den rechtsbuiten een 3-tal tegenstanders passeeren 0111 daarna een goeden voor zet te plaatsen voor de voeten van den middenvoor, die keurig in den boven hoek schoot. Dat was een bemoedigend begin, te meer daar de zwarthemden het Gorcum- sche doel hieven bestoken, vooral van rechts kwam het gevaar. Het duurde ech ter maar kort, want toen Wels, die met zijn keurig spel weer ieders bewondering afdwong, even later voorzette, was De Vries, de Gorcumsche middenvoor, erbij om met een juweel van een kopbal gelijk te maken. Kort daarna knalde de rood- gebroekte rechtsbinnen den bal nogmaals in het WSC-doel. Daarmee was de leiding aan de Gorcummers en een kwartiertje later benutte Wels een penalty om deze te vergrooten. De WSC-linksback moest wegens een knieblessure uitvallen. Ook na de rust toonde Unitas zich sterker. Nog tweemaal gaf haar voor hoede den man aan het scoringbord werk, eerst linksbinnen Duinhouwer met een zeldzaam fraaien kopbal en daarna de rechtsbinnen met een hard schot vlak onder de lat. Tegen het einde kwam de WSC-voor- hoede weer wat los, van de geboden kan sen werd echter geen gebruik gemaakt, zoodat deze interessante partij met 51 voor Unitas eindigde. SPRANG. De laatste wedstrijd van het SDO-tour- nooi Afd. I is Maandag j.l. gespeeld, de laatste tegenstander was Neerlandia uit Kaatsheuvel. Deze zeer goed gespeelde wedstrfid werd door SDO met 20 ge wonnen. Over den wedstrijd zelve valt weinig te vertellen, daar heide elftallen aan elkaar gewaagd zijn. De rust komt met blanken stand 00. Na rust weet echter SDO het Neerlandia-doel 2 maal te doorboren. Daar de doelman van SDO dien avond een zeer goede wed strijd had, konden de Neerlandianen hem niet passeeren, hoewel ze zeker een le- gengoal verdiend hadden. Hieruit blijkt weer wat SDO doet 11.1. tegen iedereen spelen om te winnen en niet zoo als een vereeniging denkt, dat ze benadeeld wordt door tegen haar gelijk te spelen. Door deze overwinning van SDO op Neerlandia is thans NEO kampioen van het SDO-tournooi le Afd. Voor de tweede afdeeling moeten nog twee wedstrijden gespeeld worden, na melijk HVV en Sparta II. Hedenavond komt HVV en a.s. Maan dag Sparta II en hierna komen de win naars nog een juhileumwedstrijd spelen. DUIVENSPORT. WAALWIJK. De Postduivenvereeniging „Ons Ge noegen", gevestigd hij den heer Jac. van Engelen, hield een wedvlucht vanuit Mons, 158 K.M. Los 8 uur. le prijswinnende duif 10.8.40 uur. Laatste prijswinnende duif 10.27.57 11. De prijzen werden verdiend als volgt: C. Hamers 1, 3, 6; Schijndel 2, 5; Pef- fer 4, 10, 13; Schaijk 7; Engelen 8, 11, 12, 14; Corstanje 9. le Overduif M. Leenheers. Zondag 7 Aug. hield de W.C.B. een wedvlucht vanuit Dax. Afstand 899 K.M. Los Vrijdag 1 uur. C. Verhulst 1; J. Schoemans 2; A. v. Eijck 3. Het kampioenshcap is hiermede met de 011de duiven hoven Orleans ten einde en is behaald als volgt A. v. Eijck 1J. Schoemans 2. C. .1. Verhulst 3; Th. van der Geld 4; A. van Hilst 5. Zondag 14 Aug. wedvlucht vanuit Mons met jonge duiven. Los 8 uur. Wind West. Th. de Ronde 1, 2, 9, 18, 22, 35, 46; Th. van der Geld 3, 38; K. Broumels 4, 13, 14, 25, 29, 44; L. Heijmans 5, 10, 28, 39; P. L. Pullens 6; M. van de Griendt 7, 21, 34; Th. Duijvekam 8, 11, 33; J. Boot 12, 41; J. Kipping 15, 30, 32; C. Witlox 16, 37; %J. van Velthoven 17; J. Leijtens 19, 24; P. Schoemans 20, 43, 47; W. van Bokhoven 23; Jos. Hensen 26, 31; H. Knippels 27; P. van Helvoirt 36; C. J. Verhulst 40, 45; L. Leijtens 42; A. van Hilst 48; Fr. Schoemans 49. Eerste constateering 10.7.33 uur, laat ste 10.25.1 uur. Vrijdag inkorven Noyon jonge duiven tot 8 uur. Nationaal Reyen oude en jonge lol 8.30 uur. Zondag 21 Aug. oefenvlucht late jonge duiven voor Tilburg inkorven van 8-9 u. DE OLYMPISCHE SPELEN GEèINDIGD. Een tweede Nederlandsche hampioen. De Nederlander Luit. Pahud de Mor- tanges is erin geslaagd te Ls Angeles den samengestelden ruiterwedstrijd te win nen. De einduitslag van den samengestel den ruiterwedstrijd luidde: 1. Olympisch kampioen luitenant Pa hud de Mortanges (Nederland) op „Mar- croix". 2. Luitenant Thomson (V. S.). 3. Von Rosen (Zweden). 4. Falherg (Zweden). 5. Chamberlain (V. S.). 6. Luitenant Schummelketel (Nedefv land) op „Duiveltje". In het landenklassement werden de Vereenigde Staten eerste en Nederland eindigde op de tweede plaats. Het resultaat was: 1. Olympisch kampioen Vereenigde Staten 5038.083 punten. 2. Nederland 4689.03 punten. De Nederlandsche equipe had door 't uitstekend springen van luitenant Pahud de Mortanges en luitenant Schummelke tel een kans gehad om op de eerste plaats in het landenklassement te eindi gen. Daar jhr. van Lennep, die in totaal slechts 1241.20 punten verkreeg, in den springwedstryd te veel fouten had ge maakt, bleef Amerika gemakkelijk eerste. Tegenslag voor de Neder landers. De grootste tegenslag ondervond onze dappere zeiler Bob Maas, die Vrijdag het tegenstander Lebrun (Frankrijk) had n.l. een protest ingediend dat door de jury is toegewezen. Daardoor is Maas van de eerste plaats getuimeld en moet hij zich met de zilveren medaille tevreden stellen. Een tegen-protest van den Hollander heeft niets uitgehaald. Mevr. Philipsen-Braun is er wellicht nog minder gelukkig afgekomen, tenge volge van een insectenbeet liep zij n.l. een vrij ernstige ziekte op, waardoor zij van verdere deelneming moest afzien. Zij kon daarom haar mooie kansen in de finales op de 100 M. rugzwemmen en 400 M. vrije slag niet verdedigen. Ook me). P. Oversloot heeft van verdere deelne ming aan deze wedstrijden moeten af zien. Ondanks deze handicap wist de Nederlandsche damesploeg op de 4 x 100 M. estafette nog de tweede plaats te be reiken, na een feilen strijd met de Ame- rikaansche dames. /Tenslotte konden onze roeiers Jhr. Roëll en Roelofsen het in de finale slechts tot de 4e plaats brengen. De sluitingsplechtigheid. Zondagmiddag zijn de Spelen beëin digd. Door Graaf de Baillet Latour werd de sluitingsrede gehouden. Hij wekte daarin de jeugd van de geheele wereld op om zich in 1936 te Berlijn te veree nigen 0111 er de spelen van de Elfde Olympiade te vieren. Trompetgeschal en kanongebulder weerklonken, de Olym pische vlag werd gestreken. Onze land genoot kapitein van Rossem reikte hier op de Olympische vlag over aan den eersten burgemeester van de stad Los Angeles, die haar in ontvangst nam ter bewaring in het Raadhuis gedurende de vier jaar van de Tiende Olympiade, die lot 1936 loopt. Het landenklassement. Na sluiting der Olympische Spelen '32 te Los Angeles is het definitief landen klassement der Zomerspelen zonder het Olympisch kunsttournooi als volgt: 1. Amerika 193 punten. 2. Italië 64 punten. 3. Frankrijk 47 punten. 4. Finland 43 punten. 5. Zweden 42 punten. 6. Düitschland 39 punten. 7. Japan 36 punten. 8. Engeland 34 punten. 9. Hongarije 28 punten. 10. Canada 25 punten. 11. Nederland 15 punten. 12. Australië 12 punten. 13. Polen 12 punten. 14. Argentinië 11 punten. 15. Zuid-Afrika 9 punten. 16. Oostenrijk 8 punten. 17. Cechoslovakye 8 punten. 18. Ierland 6 punten. 19. Denemarken 6 punten. 20. Mexico 5 punten. 21. Indië 3 punten. 22. Philippijnen 3 punten. 23. Letland 2 punten. 24. Nieuw-Zeeland 2 punten. 25. Uruguay 1 punt. 26. Spanje 1 punt. Wat onze ploeg presteerde. Wij laten hieronder de voornaamste prestaties van de Nederlandsche deel nemers en deelneemsters hij de Olympi sche spelen le Los Angeles volgen: Athletiek. Mej. L. Gisolf: hoogspringen: vierde plaats in finale. Estafette 4 x 100 M. (Dalmolen - Aaltcn - Dumée - Schuurman): vierde plaats in finale. Wielrijden. Van Egmond: Sprint: Olympisch kam pioen; Tijdrace: tweede prijs. Zwemmen. Mej. Willy den Ouden: 100 M. vrije slag: tweede prijs. Estafette 4 x 100 M. Vierdag-Oversloot- Laddé en Den Ouden) tweede prijs. Roeien. Twee zonder stuurman (Roelofsen en Roëll): vierde plaats in finale. Paardensport. Lt. Pahud de Mortanges: Olympisch kampioen op Marcroix" in den samen gestelden ruiterwedstrijd. Samengestelde ruiterwedstrijd: Neder land, tweede prijs met Lt. Pahud de Mortanges op „Marcroix", Lt. Schum melketel op „Duiveltje" en Lt. Jhr. Van Lennep op „Henk". Zeilen. Bob Maas: Monotype-klasse: 2e prijs. Rob en Jan Maas: Star-klasse: 5e prijs met de „Holland". Schermen. Mej. J. de Boer: floret: zesde plaats in finale. WIELERSPORT. Slaats wint te Ginneken. Op de Ginnekensche Wielerbaan heb ben Maandag belangrijke wedstrijden plaats gehad. Onze plaatsgenooten Gehrs. Slaats kwamen daarin uit, en Frans mocht enkele mooie successen hoeken. Hier volgen eenige uitslagen: Omnium 5 K.M. koppelachtervolging voor onafhankelijken en amateurs: 1. F. Slaats-v. Gils; 2. Reynders-v. Sundert; 3. v. Bergen-Franken; 4. Oirschot-Touw- slager. Omnium 4 K.M. Puntcnrace voor onaf hankelijken en amateurs: 1. Reynders, 14 p.; 2. F. Slaats 12 p.; 3. Touwslager 8 p.; 4. van Sundert 4 p.; 5 v. Oirschot 4 p. Uitslag Omnium: 1. F. Slaats 9 p.; 2. Reynders 8 p.; 3. van Gils 6 p.; 4. van Sundert 5 p. 4 K.M. puntenrace voor nieuwelingen met 4 klassementen: 1. Pellenaars, 2. Kremers, 3. v. d. Eynden; 4. Appel; 5. v. d. Vyver; 6. C. Slaats. Wegwedstrijd door Noord-Brabant. Maandag is de jaarlijksche wegwed strijd door Noord-Brabant verreden. De uitslag luidt: 1. W. M. Vriens, Tilburg; 2. Groot, Amsterdam; 3. G. Peters, Eind hoven; 4. M. Dooreleijers, Eindhoven; 5. H. Jansen, Breda.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 3