2 Versch gekamd met 25°/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. FEUILLETON HOLLAND'S BESTE KWALITEIT voor het grootste gedeelte woonachtig waren In naburige gemeenten, Bt] het correspondentschap der ar beidsbemlddeling waren op 1 Januari 1931 Ingeschreven 41 werkloozen, welk getal op 31 December was opgeloopen tot 53 Deze menschen z^n ondersteund door middel van werkverschaffng, die de eerste 10 maanden van het jaar Is gtfinanclerd door de Qodshulzen. uit makende het burgerlijk armbestuur en waarvan d" kosten hebben bedragen ruim f 15000 Over November en December is de zorg voor de werk- verschaffing overgegaan op de gemeen te. die daarvoor heeft uitgegeven na genoeg f 5000.—. Ofschoon de scheepvaartbeweging niet onder cijfers kan worden gebracht, aangezien het aanleggeld wordt ver pacht en de pachter niet de noodige aanteekenlng heeft gehouden, moet toch worden geconstateerd, dat er In dit opzicht eene geregelde vermindering valt waar te nemen. Als oorzaak hier van is niet alleen te vermelden de algemeen heerschende slapte in het bedrijfsleven, maar vooral ook de omstandigheid, dat eene groote hoe veelheid goederen, die vroeger per schip of boot werden aangevoerd, thans door middel van vrachtauto's bij de neringdoenden aan huis worden bezorgd. Dat het verkeer te water is afgeno men, blijkt nog hieruit, dat het aantal booten, waarmede geregelde diensten werden onderhouden tusschen Heus- den—-O irinchem—Rotterdam en 's Her togenbosch, met 2 is verminderd. Op initiatief van de vereeniging „Heusdens Belang" en de winkeliers vereniging Is door het gemeentebe stuur in het najaar van 1931 eene maandelQksche markt opgericht voor alle goederen, met uitzondering van paarden en vee. De resultaten dezer markt waren lot dusver zeer bevredi gend en hebben in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoord. LOON-OP-ZAND. M^er nog dan In 1930 moet het jaar 1931 als een groot depressiejaar voor onze industrie wor den aangemerkt En niet alleen betrof dit de mindere werkzaamheden waar aan de schoenindustrie blootstond en waarvan een grootere werkloosheid het gevolg was, maar bovendien ook trad voor de plaatsing van het product een zoodanige concurrentie op. dat in feite geen behoorlijke verhouding van het fabrlcaat ten opzichte van den kostprijs m?er aanw zig was. Voor de bedrijven, die als zoodanig slechts met beperkte capaciteit konden werken, werd, doordat de vaste kosten, welke op het bedrijf rusten, blijven bestaan, het loonend geheel weggeno men, terwijl voor de overige bedrijven n.l. die welke hun productie op behoor lijke basis konden houden, het win»:- cijfer zoodanig werd verlaagd, dat zonder twijfel van het uiterste peil in de renteabiliteit van de schoenindustrie kan gesproken worden. Voeg daarnevens de waardedaling van zoo menig artikel, dat in voor- raad was of werd gehouden en de langzame betaling, welke van de zijde der winkeliers veelal volgde, dan kan het wel niet anders of het jaar 1931 zal als een gedrukt jaar in de annalen der schoenindustrie worden opge- teekend. Wanneer deze gedachten als een beschouwing van den algemeenen economischen toestand onzer schoen industrie naar voren gebracht worden, dan moge tevens niet worden vergeten, dat op den minderen arbeid, welke zich in de schoenindustrie voordeed, van grooten invloed is geweest, de abnormale Invoer van buitenlandsch schoenwerk, terwijl daarnaast onze export, door de belemmeringen, welke In andere landen werden opgeworpen, geheel stilstond. Als gevolg van deze situatie, welke zoowel op de groot- als op de klein- industrie haar terugslag vond, werd een toestand geschapen, die er nood zakelijk toe moest leiden, dat voor verschillende bedrijven een beperking in den arbeid werd doorgevoerd, terwijl door andere fabrieken een gedeelte van het personeel werd ontslagen. Dienovereenkomstig deed zich in 1931 nog al eenige werkloosheid voor en was deze op 1 |anuari van dat jaar te becijferen op 55 en op 31 Decem ber 1931 op 177. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Behalve het lid Ant. Metselaar waren alle heeren aanwezig. 1. De notulen der vorige vergade ring bleken In orde. 2 Mededeellng van Ingekomen stukken. De Voorzitter deelde mede, dat het lid Metselaar bericht had tegen 1 Sept. e.k. ontslag als zoodanig te nemen wegens vertrek naar 's Hage, wat den Voorzitter aanleiding gaf woorden van dank te spreken voor wat de vertrek kende gedaan had In het belang der gemeente enz. Verder waren ingekomen twee be sluiten van Oed. Staten, goedkeurende de nieuwe verordening op het agent schap der Arbeidsbemiddeling en de gewijzigde gem.-begrooting 1932. Beide werden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorloopige vaststelling der gem,- rekening en der rekening van 't Vleesch- keurlngsbedrijf over 1931. Deze waren gesteld in handen van een commissie van onderzoek. Het lid v. Riel trad op ais rapporteur en adviseerde tot voor loopige vaststelling. Zulks geschiedde, terwijl de commissie een dankbetuiging kreeg van den Voorzitter. Wij kregen hierbij te hooren, dat wat den gewonen dienst betreft de inkomsten hadden bedragen f 62.999.86 en de uitgaven f 59.367.24, alzoo een batig slot van f3632.62. Met den kapitaaldienst waren de inkomsten f2781.46, de uitgaven f2768 96, batig slot f 12.50. Bij den Vleeschkeurings- dienst waren ontvangsten en uitgaven f6831, doch hieronder was verwerkt het vorige batig slot van f740.75. 4. Aanbieding der gem -begrooting en van die van het Vleeschkeurings bedrijf voor 1933. Op de gebruikelijke manier wees de Voorzitter als de commissie van onderzoek aan de leden v. Riet, Stap en Verschuren, die zich bereid ver. klaarden. 5. Voorstel van B. en W. Inzake hulpverleening bij brand door de gemeenten Waalwijk en Wijk. De Voorzitter releveerde wat tn een bijeenkomst indertijd te 's Bosch In een vergadering was besproken en hoe daarin later nog een wijziging was gekomen. Inmiddels heeft Wijk zich bereid verklaard de motorspuit beschikbaar te stellen op de volgende voorwaarden: Wordt de spuit gert qui- reerd, doch behoeft ze geen hulp te verleenen, zoo moet minimaal f35 worden betaald. Bij hulpverleening f25 per uur of gedeelte daarvan. Het loon der brandweermannen zou moeten bedragen f0 50 per uur bij een maxi mum aantal spuitgasten van 10 man. Verder werden nog genoemd verschil lende vergoedingen. Verder was inge komen een voorstel van Waalwijk in meer algemeene termen vervat. B. en W. stelde voor op belde voor stellen in te gaan, doch in catastro- phale gevallen vrij te blijven bij wien men om hulp zal vragen. De raad beaamde dit voorstel. Het lid Stap vroeg of Heusden ook vergoeding krijgt bij evenlueele hulp verleening, wat de Voorzitter met „ja" beantwoordde. 6. Voorstel van B. en W. tot ver hooging van het tarief der Personeele Belasting wegens het hebben van motorrijwielen. (Voorgesteld wordt de belasting voor de verschillende categorieën fl per f 1000 waarde hooger te stellen dan In de wet is bepaald, met dien ver- stande dat die verhooging voor motor rijtuigen, uitsluitend of nagenoeg uit sluitend dienende voor beroep of be drijf, f 0.50 per f 1000 waarde bedraagt.) De verhoogde inkomsten zullen thans volgens den Rijksontvanger f 193.50 bedragen. Hierna werd 't voorstel aangenomen. 7. Wijziging gem -begrooting 1932 Op den post werkloozen is een tekort van f4200 dienst 1932, Hiervan komt voor de gemeente f 1050, welke ge vonden kunnen worden uit het batig slot over 1931, zijnde f3632.62. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. 8. Brief van Qed. Staten behelzende een opmerking van formeelen aard met betrekking tot de in de vorige verga dering gewijzigde politieverordening. De Voorzitter zegt aan den brief tegemoet te zullen komen, wat wordt goedgevonden. 9. Brief van den Commissaris der Koningin betreffende de jaarwedden der veldwachters. Deze handhaaft dezelfde bezwaren van den vorlgen keer, doch ook B. en W. blijven op hun vroeger standpunt staan en vinden met het oog op de grootte der gemeente de aangenomen wedde voldoende. Bovendien is hier een brigade der Kon. Marechaussee etc., waarom B. en W. adviseeren de verordening ongewijzigd nogmaals in te dienen, waartegen niemand bezwaar had. Daar niemand verder het woord verlangde, sloot de Voorzitter de open bare bijeenkomst, waarna de zitting werd voortgezet in besloten vergadering. BUITENLAND. De toestond in Duitschland. Von Papen geïnterviewd. De rijkskanselier heeft gisteren een interview toegestaan aan den corres pondent van het Reuteragentschap, waarin hij zijn vertrouwen uitsprak, dat zijn kabinet zich zal kunnen hand haven, daar hij overtuigd is, dat een beroep op het gezonde verstand van de partijen niet zonder uitwerking zal blijven, daar het ook den partijen dui delijk moet zijn, dat op het oogenblik geen ander kabinet in de plaats van het zijne zal kunnen komen. Mocht de rijksdag een motie vs- wantrouwen tegen de regeering aa' nemen, dan zal deze handelen na-, omstandigheden, waarbQ zij in je^ opzicht de grondwet wil eerbiedigt Op een vraag omtrent Hitler's wering, dat deze niet het volle staak gezag heeft verlangd, verklaarde vo- Papen, dat er in dit opzicht uf. twijfel kan bestaan. In zake de ontwapeningskwesij. zeide von Papen dat Duitschland z|cv niet langer aan een ongelijke behar deling kon onderwerpen en toelate^ dat het als een tweede rangsmoge^ held wordt behandeld Indien au Duitschland ook verder gelijke rechte- voor zijn veiligheid worden gewelgeii zal de rjjksregeering de noodige maai regelen treffen fn den zin, als doo- den rijk8weerminister is aangeduid Duitschland heeft niet den wensct noch het plan zich te bewapenen doch het wil, dat de andere natlq haar beloften inzake de ontwapeniu- nakomen. Bij zijn onderhandeling Mac Donald in Lausanne heeft f volle sympathie voor het slandpmj van Duitschland kunnen vaststellen. Ook het streven om iets van het vroegere .Duitsche koloniale bezit teru; te krijgen, is nog niet opgegeven. Tenslotte sprak de rijkskanselier dt overtuiging uit, dat van de nationaal, socialisten geen illegale stappen te wacb. ten zijn, om hun doel te bereiken. Ht heeft van Hitier een toezegging it dezen zin ontvangen en er bestaa: geen aanleiding, daaraan te twijfelen De regeering zal echter in geen geval aarzelen, lederen opstand tegen hei regeeringsgezag te onderdrukken. Ook in politieke kringen bestaat de indruk, dat de positie van het kabinet von Papen eenigszins sterker is ge. worden, waarbij men er op wijst, da; von Papen aandrang op het centruc heeft geoefend, om niet scherp alwj zend te staan tegenover een kabinet dat rust en orde wil scheppen. Ii centrumskringen schijnt dit denkbeeld geen ongunstige ontvangst gevondei te hebben. Genlrum en Nat, Sot In Pruisen schijnen de eerste or officieele gedachtenwissellngen tui. schen nationaal socialisten en Centrum te hebben plaats gehad. Een resultaat werd niet bereikt en vermoedelijk ooi nog niet verwacht, Volgens de Vosslsche Zeltung vlo den de nieuwe besprekingen plaats op verzoek van de nationaal socialis ten, die nog op het einde van ft vorige we Centrum dachten*1 gewezen. ook de I Centrum i klaarblflke onderhand ie begrijp' jrum en nationalen listen wei einde var In Pruise nalen vo noemen y door rij Voor een zlj vermoi koesteren, regeering figuren, d ver van d De\ ln een geerden dat de conferenti zou word gesteld tc hierdoor nog niel vraagstuk vinden. Het be twee dag door de staan bij voer var deesch rt De bes waren g Iwijlel, 1 Dinsdag werp der Canadi dominlor krachtige den Rus! in het B De on geland e verloop i rentie za belde la een berk Toe, Viktor, wees nu lief en, help me. Stel je moeder de zaak in het juiste licht voor. Het is heusch heter voor ons allemaal. Ik beloof je ook... Weer werden ze door het telefoon- bureau gewaarschuwd. En nu riep Mevrouw met haar luide stem in het toestel„Afgeloopen, hoor". Den volgenden morgen, even na zes sen, werd Katarina door den portier gewekt. Er was 's nachts een telegram voor haar gekomen: „Mama stelt als voorwaarde voor toestemming tot huwelijk, dat je in Wiesbaden blijft. Ver zoek dringend om Dutton af te schrijven". Viktor'.' Een koude rilling liep haar over den rug.' Als geslagen bleef ze nog een uur in bed liggen en dacht na en piekerde. Het beeld van jViktor was bleek en vreemd geworden. Hield ze nog van i hem? En hield hij nog van haar? Als j kinderen waren ze erg vriendschappe lijk samen geweest. Hij had altijd zoo iets ridderlijks gehad. Hij had haar vaak tegen de Sonnenherger jongens in bescherming genomen. Maar toch had hij zich nooit voldoende laten gel- den. Hij was niet energiek genoeg. Daar kwam nog bij, dat hij na den dood van zijn moeder door zijn vader erg verwend was. En de kinderloos gebleven stiefmoe der verwende den mooien, eleganten knaap eerst recht. Katarina was er wel eens jaloersch van geweest, zooals ze hem vleide, vertroetelde, liefkoosde. Volgens haar gevoel had Viktor zich al lang niet meer door zijn stiefmoeder als een kleinen jongen moeten laten behandelen. Het kwam wel wat met zijn mat-weeke, naar teederheid ver langende natuur overeen. Zoo oefende zijn stiefmoeder ook nu een beslissen- den invloed op hem uit. Zelfs in een zaak, waarin hij toch alleen maar zijn hart mocht laten spreken. Zij richtte zich in bed op en nam zijn portret, dat op het tafeltje naast haar bed stond. Viktor zag er krach tig uit, op het portret zelfs forsch, en hij was werkelijk een knappe jonge man. De lakschheid die ze hem wel eens verweten had, was op dit portret niet te zien in zijn trekken. De ovale vorm van zijn hoofd gaf hem iets heel fijns, hij had verstandige, rustige oogen. Als hij ernstig keek, zooals op deze beeltenis, was zijn mond klein en onbeduidend. Maar als hij eens harte lijk lachte en hoe hartelijk kon hij lachen en als daarbij zijn groote, witte tanden zichtbaar werden, dan kreeg men pas een idee van de onstui mige levenslust en levenskracht, die er in hem was. Waarom toonde hij die dan zoo zelden? Vroeger had ze ge loofd, dat hij door zijn gereserveerd heid een tegenstelling wilde vormen met zijn opgewonden, luidruchtige, iet wat onbeschaafde stiefmoeder. Zoo hield ze zijn lakschheid voor een soort fijngevoeligheid. Maar thans oordeelde zij anders. Als hij hij de levendige dis cussies, die zij met Mevrouw Troilo had, zijn meening moest zeggen, dan gaf hij altijd deze gelijk, nooit haar, maar tersluiks glimlachte hij haar dan toe, als om haar tevreden te stellen. Dat had haar zeer ontstemd. Niet omdat ze geen gelijk kreeg, maar omdat zijn diplomatie haar een uiting van lafheid leek. Haar aanstaande man moest iets van een held hebben. En daarvoor was Viktor hij zulke gelegen heden wel een beetje te voorzichtig! Katarina hoorde haar hart kloppen. Hij zal mij nu opgeven, zei ze tot zichzelf. Dat zij in dit geval zou toegeven, zooals tientallen malen tevoren, dat leek haar nu ten eenenmale onmogelijk. Ze wist ook: als zij nu toegaf, zou er over twee, drie weken weer hoogloo- pende ruzie zijn over wat anders, waar door zij op den duur toch niet zou kun nen blijven. Als hij hier geweest was, dan zou zf gezegd hebbenliever een einde met verdriet, dan verdriet, zonder einde. J Ik ga vandaag nog weg. Wil jt even een spoorboekje voor me van be- neden halen, Mina? Het kamermeisje zette groote oogen op, toen Katarina aan het ontbijt deze order gaf. I Om twaalf uur komt Mevrouw terug. Ze heeft juist getelegrafeerd. Deze ontmoeting en een afscheid kon Katarina dus niet ontloopen. Mevrouw kwam terugschreeuwerig, kijverig sprak ze tegelijkertijd tegen den huisknecht, den portier en liet ka mermeisje; ze pakte Katarina hij den arm, liep een paar kamers met haar door, vertelde haar allerlei kleinighe den over den dienst, waarbij ze zich erg boos maakte over de brutaliteit van het Duitsche rijk, om ook voor rijke jongelui algemeene dienstplicht in te voeren. Telkens nam Katarina zich voor om te spreken, maar haar schoonmoeder liet haar niet aan het woord komen. Toen dit eindelijk lukte en Katarina naar de klok wees en zoo zakelijk mo gelijk meedeelde, dat haar trein direct ging, want dat ze de nachtboot over Vlissingen wilde nemen, bleef Mevrouw Troilo staan en keek haar met haaf kleine git-oogjes, waarvan veel wit zichtbaar werd, venijnig aan. Het werd een terechtstelling. n BLUE BAND van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). o. Als je tenminste niet al eerder gaat. Mevrouw Dora Troilo gaf haar dog een nijdigen schop en zei: En nu ga ik di rect op den trein en reis naai Karlsruhe. Ik wil toch wel eens zien, of Viktor zich weer door jou op den kop zal laten zit ten. Katarina wist niet, hoe ze het de kij vende vrouw duidelijk mo'.'d maken. Iloe zal ik het U uitleggen, mama. Hel is (och werkelijk geü. handigheid van me, ook niet de zucht om tegen U in te gaan; alleen maar het gevoel: ik ben nog te jong om hier maar als hel vijfde rad aan den wagm. Ja, natuurlijk, de hoofdpersoon zou je hier willen zijn, viel de oudere dams haar onverwacht en onvriendelijk in de rede. Ja, dat kan ik me voorsiellen. Heel lief van je, meisje, heel lief. Ik hoor na tuurlijk bij het oud roesi. Dal bevalt je niet, dat ik er nog ben en wat te zeggen heb, hé? Maar door jou laat ik me nog lang niet den mond snoeren, meisje. Viktor heeft toch ook nog een woordje mee te spreken, denk ik zoo. Die zal je heusch wel voor de keuze- stellen, wees maar gerust. Versta je? Of je zult je schikken, of we maken de verloving af. Met den D-trein van 's middags ging Mevrouw naar Karlsruhe, 's Avonds werd Katarina van daaruit opgeheld. Drin gend. Viktor voerde een ernstig ge sprek met haar, had, smeekte, bezwoer haar om niet te gaan, dreigde. Driemaal moest het gesprek, waarir. de stiefmoe der zich telkens mengde, verlengd wor den. Katarina kon nauwelijks aan het toestel blijven staan, zoo knikten haar knieën. Een gevoel van afgrijzen kwam over haar hij de gedachte een vol jaar zü aan zij met deze vrouw te moeten le ven, voortdurend haar grove stem le moeten hooren, haar eeuwig gekijf, haar afschuwelijk geliefkoos met den hond tc moeten aanzien. Neen, neen, neen en duizendmaal neen, zy schikte zich niet. En als Viktor van haar hield, wer kelijk van haar hield Als ik verlof kon krijgen, dan zou ik zelf komen. Maar dat gaat nu niet. De aanstaande reserve-officieren moe ten tot na Paschen in de kazerne wo nen. We'moeten er veertien dagen sla pen. Daar zijn ze erg streng op. Maar je moet je niet zoo opwinden, liefste. En denk eens, jmet Pinksteren en in den zomer, dan kan ik toch af en toe eens overwippen en je zien en spre ken. En als je nu in Engeland bent... ja, daaraan heb je natuurlijk heele- fhaal niet gedacht?

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6