RECHTZAKEN. ,a, week een uitnoodiging van het r,,.m tot het houden van een ge iten wisseling van de hand hadden d pn Verleden week waren echter hp Duitsch natienalen door het ntrum uitgenoodlgd, maar Hitler wit Mflkellik aHeen met de katholieken Verhandelen. Dit Is In zekeren sin f heerllpen, daar het Pruisische Cen- pn de nationaal socialisten lets |ru® 1 anders willen dan de Duitsch ünnalen Centrum en nationaal socia- Sin wenschen zoo snel mogelijk een 1I5'C' lm (prrpnu/nnrdlop rpolmp i! Pruisen, terwijl de Duitsch natlo- .,pn voorstanders zijn van het be- Jrpmen van een Pruisische regeering a m rijkscommissaris von Papen. Voor cen dergelijke regeering zouden In vermoedelijk een zekere sympathie toesleren, daar ze net als de rijks- ioperlng zo" zlln samengesteld uit ficmren die in het politieke leven niet ver van de Duitsch natlonalen slaan. V De\ conferentie te Ottawa. In een zitting, die door alle gedele- erden weid bijgewoond, is besloten, dat de slotzitting van de Imperieele fonferentie van Ottawa, dte Donderdag worden gehouden, zal worden uit- Liteld tot heden. Men hoopt, dat het hierdoor mogelijk zal zijn, voor de n0o niet tot een einde gebrachte vraagstukken alsnog een oplossing te besluit, om de conferentie met iwee dagen te verlengen, was noodig door de moeilijkheden, die waren ont- staan bij de behandeling van den in. voer van Canadeesch hout en Cana- deesch rundvleesch in Engeland. De besprekingen der rijksconferentie waren geheim doch het lijdt geen twijfel, of de kwestie Rusland is Dinsdag den geheelen dag het onder werp der besprekingen geweest. Canada, gesteund door eenige andere dominions, heeft aangedrongen op krachtige controle en beperking van den Russtschen invoer op de markten In het Britsche rijk. De onderhandelingen tusschen En gland en Ierland hebben een gunstig verloop en kort na ffloop der confe rentie zal een overeenkomst tusschen belde landen tot stand komen, aldus een bericht In de „Matin." De hitte te Berlijn. Ais gevolg van de hitte die Berlijn sedert het einde der vorige week teistert, zijn het waterverbruik en de bezoeken aan de openbare bad- en zwemgelegenheden sterk gestegen. Het waterverbruik nam in drie dagen tijds met 130.000 kubieke meter toe. Maan- dag bedroeghet niet minder dan 662,000 kubieke meter. Sedert Zaterdag zijn alle beschik bare sproeiwagens te Berlijn in bedrijf. Dagelijks verbruiken zij 25,000,000 L. water. Het bezoek aan Wannsee bedroeg Maandag 13,500 personen, in de Müggelsee baadden 5000 Berlijrers, terwijl de plaatsen waar watersport wordt beoefend, zich in het bezoek vten 27,000 hoofdstedelingen verheug den. Vrijwel alle scholen worden van 10 a 11 uur af gesloten. De nieuwe heer der Bata fabrieken. Na den plotsellngen dood van Thomas Bata.Chechoslovaklje'sschoenenkonlng op 21 Juli j.l., is de leiding over het enorme bedrQf in handen gekomen van Jan Bata, zijn stielbroer. Thomas Bata heeft namelijk verleden jaar een testament gemaakt, waarbij Jan Bata Ingeval van overlijden van Thomas werd aangewezen tot leider van het concern, met volledige con- trole over het omstreeks f 12.000.000 bedragende aandeelen kapitaal. In het bedoelde testament werd voorts van Jan Bata geëischt, dat hij In het openbaar op de lijkkist van zijn stiefbroer een eed zou afleggen, dat hij nimmer de firma In de steek zou laten. Thomas Baia, de 19 jaar oude zoon van den overledene, moest een soortgelijke eed zweren. Verder heeft Thomas Bata aan zijn vrouw een bescheiden villa, drie be- boschte stukken land en voor een waarde van f 1 500.000 aandeelen in zijn maatschappij vermaakt. Zijn zoon zag zich aandeelen van f 1.250 000 toegewezen. Tevens Is bepaald, dat zQn vrouw en zijn zoon hun aandeelen desgewenscht aan Jan Bata mogen verkoopen. wanneer zij mochten wen schen, uit de firma te treden. Een nauwgezette boekhouding Thomas Bata is steeds een uiterst zuinig beheerder van zijn vermoeen geweest. Meer dan ongeveer f 10 000 per jaar heeft zijn huishouding nooit gevergd en in dit bedrag zijn alle kosten voor het ontvangen en onthalen van gasten Inbegrepen En er waren zeer dlkwQls gasten. Van elk uttgaven- postje is nauwkeurig boek gehouden, evenals van elke kroon, die werd ont vangen. In de boeken der maatschappij werden Jan Bata en Thomas Bata Jr. getrouw elke week voor een bedrag van 125 hun loon..,. gecrediteerd. Het was hetzelfde loon als dat van een eersteklas machinaal schoenen- maker. Verder kregen beiden voor extra—werk toeslagen en ten slotte ontvangen zij een aandeel in de winst van bepaalde afdeellngen, precies als ieder ander arbeider der Bata-fabrleken. De nieuwe heer der Bata-fabrleken, Jan Bata, is 32 jaar oud. Een Fransch schip vergaan. 22 personen verdronken. Het Fransche stoomschip, van de Compagne Generale Aeropostale, aan boord waarvan zich 22 personen be- vinden is vergaan. Van uit Dakar heeft men schepen uitgezonden, welke Maandag het geheele kustgebied heb- ben nagezocht. Men heeft geen spoor van het schip gezien. De maatschappij heeft verder mede gedeeld, dat reeds in het laatste radio telegram van boord/van het stoomschip op Vrijdagavond werd medegedeeld, dat het schip in een zone geraakt was met zeer slechte weersomstandigheden^ De berichten waren dermate verminkt overgekomen, dat men ze slechts met de grootste moeite had kunnen ont- cijferen. De kapitein van het schip had echter gemeld, dat het slechte seinen niet te wijten was aan een fout van het zendapparaat, doch aan het sterke slingeren van het schip, waar door het toestel gestoord werd. De kapitein hoopte echter dat het schip, ondanks het slechte weer en de hooge zee Zaterdagavond in de haven van Dakar zou kunnen binnenloopen. Tien minuten na ontvangst van dit telegram heeft men getracht opnieuw in radio- telegrafische verbinding met het schip te komen, doch men heeft geen ant- woord ontvangen. In marinekringen wordt aangeno men, dat het schip kort na het laatste radiotelegram door een stortzee is verrast en in weinige minuten is ge zonken Beschuldigingen tegen Sarrasani. ballon over Engadin had gekruist en zich op een hoogte van 16.500 meter bevond. Aan boord was alles wel, alleen de temperatuur was zeer koud. Hij was voornemens spoedig te da len, teneinde de Adriatische zee te vermijden. Van Engadin zweefde de ballon van prof. Piccard in Zuidelijke richting. De ballon werd o.a. waargenomen ho ven het Gardameer. Aan den Zuid-oever van het Garda-meer geland. Donderdagavond werd hekend, dat prof. Piccard kort na vijven, nadat hij eerst op ongeveer 1400 meter hoogte over Riva gekomen was, aan den Zuidoever van hel Gardameer in een gehucht op eenige tientallen kilome ters afstand vai^ Desenzano is geland. De ballon was reeds gedurende ge- ruimen tijd boven Verona gezien, doch was afgedreven. Naderhand kwam de ballon echter weer in de richting van Verona terug. Het bericht van de nadering van de ballon van Piccard verspreidde zich snel door het gebied van het Garda meer. Duizenden volgden met leven dige belangstelling den langzamen voortgang van de ballon. Een talrijke menigte juichte de moe dige vliegers geestdriftig toe. Prof. Piccard verliet dadelijk na de landing den gondel en begaf zich per auto naar Desenzano; Cosyns bleef op de landingsplaats. Naar verder uit Desenzano gemeld wordt, heeft prof. Piccard den tocht uitstekend doorstaan. Het Italiaan- sche ministerie van luchtvaart, dat van te voren over de mogelijkheid van een landing in het gebied van Mantua was ingelicht, had aan officieren en soldaten van de lüchtvaartafdeeling hevel gegeven, zich gereed te houden. Mollison over den Oceaan* Betreffende de beschuldigingen in zake dierenkwelling en dergelijke, welke den laatsten tijd tegen het in Dresden thuis behoorende circus Sar rasani werden geuit, deelt de Alte Tierschutzverein in Dresden mede, dat, na een ingesteld onderzoek, deze beschuldigingen volkomen onjuist zijn gebleken De vereeniging wenscht te verklaren, dat door zijn voorbeeld inzake dressuur en verpleging der dieren dit circus in de breedste volkskringen van vele landen de liefde tot de dierenwereld heeft opgewekt en bevorderd. Prof. Piccard's tweede stratosfeer tocht. Prof. Piccard is Donderdagmorgen om 5.05 uur bij Zurich voor zijn 2e vlucht naar dc stratosfeer gestart. De toestroom van nieuwsgierigen begon reeds om middernacht en hield den geheelen nacht aan. De Zwitsersche spoorwegen lieten extra-treinen loopen. Voorts kwamen tal van nieuwsgierdigen met auto's en motorfietsen uit alle richtingen opda gen, zoodat tenslotte in de buurt van het vliegveld ongeveer 2000 auto's stonden, terwijl het aantal toeschou wers op 30-40 duizend werd geraamd. Tegen half 5 hield prof. Piccard 'n korte toespraak tot de aanwezige jour nalisten, waarin lïij mededeelde, dat hij 650 kilogram ballast in den gon del had. Slechts technische en meteo rologische overwegingen hebben hem bewogen ditmaal Zurich als punt van opstijging te kiezen, aangezien het terrein, omdat er bergen in de buurt zijn, voor de opstijging beter is dan de geheel open vlakte bij Augsburg, waar men voortdurend moet ver wachten, dat winden een zijdeling- schen druk op den ballon oefenen Met prof. Cosijns nam Piccard daar na plaats in den gondel, en het sein tot vertrek werd gegeven. De ballon steeg eerst loodrecht op, doch op een hoogte van enkele hon derden meters begon hij in Noord- Westelijken koers af te drijven, ter wijl het scheen, alsof hij niet meer steeg. Duidelijk zag men, dat prof. Pic card ballast uitwierp, waarop de bal lon in Noordelijke richting tot een hoogte van 10001500 meter steeg. Daar heerschte blijkbaar een uit te genovergestelde richting komende luchtstroom, zoodat de ballon zich langzaam in Zuidelijke richting begon te bewegen. Ongeveer 20 minuten na den start had hij een hoogte van 34 duizend meter bereikt. De ballon is later boven Thur ge zien en om 8 uur boven Sevelen aan den Rijn tegenover Garuz in Lichten stein. Vandaar uit dreef de ballon verder in de richting van Tirol. Tegen 11 uur zweefde de ballon in de richting van de Zwitsersch-Italiaan- sche grens. Te ruim 12 uur seinde professor Piccard draadloos dat hij met zijn De vlieger Mollison is Donderdag morgen vroeg van Dublin vertrokken op zijn tocht over den Oceaan naar New-York. Rij het vertrek waren 2000 men- schcn aanwezig. Mollison had bij zijn vertrek de grootste lading brandstof aan boord, die ooit door een licht vliegtuig is medegenomen. Het gewicht van brand stof en vlieger samen bedroeg 1438 Engelsche ponden. De meteorologische omstandighe den zijn uitstekend, aldus wordt zoo wel uit Newfoundland als uit New- York gemeld. Mollison gebruikt voor zijn tocht een Dehavilland Puss Moth-vliegtuig met een Gipsy-motor. Het vliegtuig heet „Hearts content" (hartelust) en heeft een snelheid van meer dan 130 mijl per uur. Zooals men weet, is Mollison hou der van het snelheidsrecord Australië •Engeland en van Engeland-Kaap- stad. Hij wil nu door in 3 of 4 dagen naai en van New-York te vliegen, nieuwen roem aan zijn naam toebrengen. De wederopbouw van Midden-Europa. Van officieele Fransche zijde w rdt gemeld, dat de commissie voor Mid den-Europa van de Lausanner confe rentie, welke de Oostelijke schadever goedingen en het vraagstuk van den wederopbouw van Midden-Europa be handelt, op 5 September te Slresa in Italië onder voorzitterschap van den Franschen afgevaardigde Bonnet zal bijeenkomen. Overeenstemming te Ottawa. Gemeld wordt dat Engeland te Ot tawa tol volledige overeenstemming met de dominions is gekomen. Ook de Canadeesche regeering heeft besloten het Engelsche voorstel be treffende een garantie van de Domi nion-belangen tegenover de Russische concurrentie aan te nemen. Het Engel sche voorstel omvat een zeer vergaan de tegemoetkoming, welke naar onze meening de toekomstige belangen van de Engelsche exportindustrie bij den handel op Rusland zeer kan bena- deelen. Shanghai opnieuw in gevaar. Tengevolge van den in den laatsten tijd weer zeer sterk doorgevoelden boycot van Japansche goederen is de toestand te Shanghai weer bedenke lijk verscherpt. De Japansche consul-generaal heeft reeds protest aangeteekend tegen de boycotbeweging, terwijl hij het on middellijk verbod van de Chineesche vereeniging, die den boycot organi seert, heeft geëischt. De toestand lijkt veel op die, welke heerschte voor het uitbreken van de Japansch-Chineesche vijandelijkheden. De Chineesche burgemeester heeft ook thans weer geweigerd aan de Ja pansche eischen tegemoet te komen. Japansche handelsvereenigingen hebben onafhankelijk van de stappen van den consul-generaal naar Japan getelegrafeerd, met het verzoek aan de Japansche regeering, om dadelijk j en energiek in te grijpen. liet cassatieverzoek van Gorguloff. Gorguloff, de moordenaar van pre sident Doumer, heeft al heel weinig kans, zijn verzoek om cassatie van 't gezworenenhof ingewilligd te krijgen. Raadsheer Le Marc-hadour, die als rapporteur was aangewezen, stelt aan het hof van cassatie verwerping van het verzoek voor en het wordt als ze ker beschouwd, dat liet hof de cassa tie zal afwijzen. Nieuw Chineesch protest. De Chineesche demisstonnalre mi nister van Bultenlandsche Zaken Lo Wen—kan heeft krachtig geprotes- eerd tegen het feit, dat generaal Moeto belast is met een speciale missie naar Mandsjoekwo. Lo Wen— kan noemt dit wde opmerkelijkste daad in de geheele veroveringstragedie, welke thans door Japan in Mandsjoe- rije wordt opgevoerd". Tsjang Kai--sjek krijgt het opper bevel van alle Chineesche strijdkrach ten in Noord—China. Naar uit Moekden gemeld wordt zijn de sinds de overstrooming ge staakte gevechten tusschen de Chinee sche opstandelingen en de japansche troepen hervat. Ten noorden van Moekden kwam het heden weer tot ernstige gevechten. Oostenrijk aanvaardt leeningsprotocol De Oostenrljksche nationale raad heelt gisteren bij hoofdelijke stemming het leeningsprotocol van Lausanne met 81 tegen 86 stemmen aangenomen. De opstand in Spanje. Bij zijn verhoor in de militaire ge- vangenis verklaarde generaal Sanjurjo, naar het „B.T." aan de .Tel." meldt, dat hij door monarchisten misleid was. Men had hem In een auto gezet en medegedeeld, dat hij In Sevilla met een belangrijke missie zou worden belast. In Sevilla werd beweerd, dat htj door de revolutionnairen en vak bewegingen was uitverkoren om het land te redden. Tegen zijn wil aldus de generaal, heeft hij die taak op zich genomen, zonder echter van plan te zijn een broederstrijd te verwekken. BINNENLAND. De Muldersdag te Olrschot. Als de voorteekenen niet bedriegen wordt de Muldersdag, die volgende week Woensdag 24 Aug. te Olrschot gehouden wordt, een succes. Niet alleen als feestelijke herdenking, maar ook ais propaganda. Aanvankelijk was er nog maar weinig animo onder de be langhebbenden, terneergedrukt als deze waren door de moeilijkheden van hun bestaan, doch nu, een week voor den Muldersdag blijkt de deelname zoo overstelpend te zijn, dat men aan den aanvankelijken opzet van 't programma eenige uitbreiding heeft moeten geven. Niet alleen uit Oost-Brabant, maar ook uit Limburg, West-Brabant en zelfs uit Zeeland zullen de deelnemers komen opdagen. De actie der molenaars zal zich niet tot een enge groep beperken, doch zich uitstrekken tot den geheelen handelenden en industrleelen midden stand van Brabant. Geestelijke en wereldlijke autoriteiten hebben dan ook reeds hunne belangstelling getoond. Tijdens de openluchtmeeting alwaar een drietal sprekers het woord zullen voeren, zal een spreekkoor optreden. Dit spreekkoor zal in krachtige zinnen en goedgekozen woorden den socialen strijd van onze dagen met het daar voor geldende universeele redmiddel uitbeelden. Een 24 jonge mulderszonen vormen een spreekkoor, dat door lange oefeningen het geheel flink onder de knie heeft. Een voornaam gedeelte van het pro gramma vormen de vier propaganda- tochten, dte door geheel de provincie gehouden worden. Vier groepen rijden van Olrschot uit met auto's en vrachtwagens geheel ge stoffeerd met opwekkingen en pakkende slagwoorden aan het adres van den geheelen middenstand. De eerste groep rijdt vla Tilburg, Kaatsheuvel. Waalwijk, Qeertrulden- berg, Lage Zwaluwe, Langeweg, Wil lemstad, Dlnteloord, Zevenbergen, Breda, Rijen, Dongen, Udenhout, Oirschot. De tweede groep van Oirschot naar het Land van Maas en Waal begrensd door de lijn van Baardwijk naar Nijmegen. De derde groep bezoekt alle plaatsen liggende op of nabij de lijn van Oir schot tot Boxmeer. De vierde groep van Oirschot, via Tilburg naar Dorst, Beek, Steenbergen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Roosen daal, Zundert. Baarle Nassau, Goirle, Tilburg, Oirschot. Aan de te Olrschot te houden Bra- bantsche koffietafel zullen alreeds ongeveer 300 personen deelnemen. L. Z., terrazzowerker te Deuteren. Motor- en Rijwlelwet, tweemaal f3 j boete subs, hechtenis. P. S., 20 jaar, handelaar te Waalwijk, Motor- en Rijwieiwet, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. F. A. F. V. te Waalwijk, Rijwiel reglement 50 cent boete. De Putbroeksche Moordzaak. Voor de a.s. behandeling van de geruchtmakende moordzaak te Putbroek voor het Bossche Ho! was aanvankelijk Jhr. A, M. H. E. van Aefferden, bur germester der gemeenten Geulle en Bunde, en eigenaar van de Annen- daelsche bosschen, waarin zich het drievoudige nachtelijke drama heeft afgespeeld, als getuige gedagvaard. De dagvaarding is naderhand weer ingetrokken daar de boscheigenaar zenuwpatiënt zou zijn. Thans is jhr. v. Aefferden opnieuw gedagvaard. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof alhier, die op 6 dezer de dagvaarding wegens vermeende zenuw ziekte van Jhr. Van Aefferden had in getrokken, is op grond van een nader Ingesteld onderzoek sedertdien ook tot het inzicht gekomen, dat de burggraaf zich niet ln een inrichting bevindt, doch als een normaal mensch in zijn woning te Geulle verblijft en geregeld zijn ambtsbezigheden op belde ge meentehuizen verricht. GEMENGD NIEUWS, Oplichterij tijdens ztekte. Onder dit hoofd vermeldt de Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant het volgende bericht, dat zij heeft ontvangen van den raad van arbeid te Nijmegen Hoe zeer in dezen tijd van oeco- nomischen nood de moraliteit van de bevolking kan dalen blijkt uit het volgende geval, dat niet het eenige is, dat zich in onze gemeente afspeelde. Een werkman, die bij zijn baas als een goed en ijverig knecht stond aan geschreven werd ziek, meldde zich bij den raad van arbeid en ontving per week ongeveer f 26 als ziekengeld. Dit was tachtig procent van zijn weekloon, daar hij op de gebruikelijke vraag of hij ook ondersteuning uit anderen hoofde genoot, of zou genieten ontkennend antwoordde. Dit ziekengeld ging week aan week achter elkaar door. De man werd door een dokter en een contro leur gecontroleerd. Hij was en bleef ziek. Toch zat er een adder onder het gras Eenige weken geleden bleek door contact tusschen den raad van arbeid en het burgerlijk armbestuur, dat die zelfde zieke man gedurende zijn ziekte ook nog ruim f 18 per week trok voor zich en zijn gezin van het burgerlijk armbestuur, zoodat zijn ziek te hem niet 80 pet maar ruim 135 pet. opleverde. Het spreekt vanzelf, dat dit muisje een lang staaatje zal blijken,te hebben. Aanrijding onder Voorburg. Woensdagavond ongeveer half zes heeft op den West Vlietweg onder de gemeente Voorburg een ernstig ongeluk plaats gehad. In volle vaart is aldaar een vracht auto ingereden op een wachtende menigte vóór de brug bij de Electrische Centrale van de Nederlandsche Spoor wegen. De wagen vloog van den wal- lekant het water in en sleurde zes personen mee in de diepte. De brug wachter en omstanders schoten ijlings te hulp. Zij mochten erin slagen den bestuurder van de auto de eenige inzittende en vijf der andere dren kelingen op het droge te brengen. De zesde persoon, die door den wagen meegesleurd was, schijnt reeds op den wal door de auto te zijn doodgereden. Het is de 35 jarige Ter Horst iih Leidschendam, arbeider bij de Electrische Centrale. De man was gehuwd en vader. Zijn lijk is later opgehaald. De auto, een vrachtwagen van de firma Deijl uit Rijswijk, is later uit het water gevischt. Tegen den bestuur der, den 22-jarigen van 't Hart uit Nootdorp, die bekend staat als een woesteling, is proces-verbaal opge maakt. Verduistering van f 100.000. Oud kassier van de R.K. Boeren leenbank te Oegslgeest gearres-' teerd. Men meldt uit Leiden De oud-kassier van de R.K. Boeren leenbank te Oegstgeest, van H is gearresteerd, verdacht van verduisterin gen tot een totaal bedrag van 1 100.000. Reeds een paar maanden geleden I waren ons geruchten ter oore gekomen dat bij deze bank iets niet in orde was. Van de zijde der directie directeur is het raadslid van Oegstgeest, de h:er Paardekooper werd dit ontkend. Medegedeeld werd toen, dat de heer van H. om administratieve redenen was ontslagen. Men schijnt thans ontdekt te hebben dat de kassier verduisteringen heeft gepleegd tot een totaal bedrag van f86 000 bulten de rente. De man Is 68 jaar oud en genoot

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 7