Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. D FEUILLETON i versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole^ Holland's beste Standaardmerk gemeenteraad. tiililjksrkf Laiifstraatsïlie Courant, Dit blad verschijnt flOENSJ>AG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. P°st door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentifin: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons beiit zijn. jjrr NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. R AAMSDONK. De genieentefinanciën. Te kort'oan 22000. Extra cri sis heffing van 10 cl. per K.W.U. op electriciteitsverbrnik. De loon'en der losse gemeentewerk lieden. Een I)ombos-com- missie. Zaterdagavond kwam de Raad dezer «meentc in het Raadhuis op het Veer L.n onder Voorzitterschap van den EA. heer Burgemeester Moons. De heer v. Woerden was afwezig niet kennisgeving. IIlilde aan Secr. Kieboom. Alvorens tot de agenda over te gaan, ,jllfl de Voorzitter de mededecling, dat op 31 Augustus de eerste ambtenaar der emeente, tevens eerste ambtenaar van den gemeenteraad, de heer v. d. Kieboom deur Hare Majesteit is benoemd lot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Hij stelt 'er prijs op, den secretaris van harte «eluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat deze nog langen tijd zijn ridderschap zal mogen dragen. De Secretaris dankt voor deze woor den. De notulen worden hierna zonder op merkingen vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekojnen stukken. Hierbij zijn verschillende goedkeurin gen van raadsbesluiten, o.m. van de verordening regelende de winkelslui ting. Ged. Staten berichten voorts, dat door den Raad van State het raadsbesluit, om de aan schoolbesturen te verstrekken waarborgsommen in den vorm van lee ningen weer op te nemen, niet is goed gekeurd. Huurverlaging. Van het betrokken ministerie is mede- deeling ontvangen dat tegen de voorge nomen huurverlaging van arbeiderswo ningen geen bezwaar bestaat, mits de gemeente deze zelf bekostigt. B. en W. hebben naar aanleiding van dit schrijven besloten om als crisismaat regel voor den lijd van 1 jaar, een ver mindering toe te staan van 1.per week voor de woningen in de Koning straat. Verschillende aanvragen om subsidie zullen tegelijk met de begrooting behan deld worden en Ier advies in handen der Commissie worden gesteld. Beschikbaarstelling van leermiddelen. Verzoekschriften van liet bestuur van de scholen der N.-H. gemeente om be- j schikbaarstelling van leermiddelen. Het gcldl hier de scholen op R'dorp, oj) 't Veer en de ULO-school. B. en W. ineenen hierop afwijzend te moeten beschikken, omdat de gemeente j wettelijk slechts verplicht is medewer- king te verleenen aan het verschaffen van nieuwe middelen. Dit laatste is hier echter niet het geval, hel gaat hier slechts om verbetering en aanvulling der middelen. De heer D. Bankhuizen merkt op, dat de inspectrice de aanvraag heeft goed gekeurd. Hij vindt hét beter de kosten te vergoeden, daar het anders toch wel licht uitstel van executie zal zijn. Boven dien zijn do kosten zoo laag mogelijk ge houden. De Voorzitter zegt, dat liet hier een principieelc kwestie betreft; liet school bestuur kan gerust in beroep gaan. Dhr. Bankhuizen kan zich hierbij neer leggen. Het voorstel B. en W. wordt aange nomen. Erfdienstbaarheid. 3. Ontwerp-hesluit inzake vestiging erfdienstbaarheid van waterleiding en gootrecht. De Voorzitter zegt, dat de gemeente indertijd al goedkeuring verkregen heeft tot liet hebben van een afwatering van- af de Keistraat tot aan het land dat thans door Spui broek gehuurd is. In overleg met den heer Spuibrock wordt thans voorgesteld een erfdienstbaarheid te vestigen. De Baad gaat hiermede accoord. Veld wachters-verordening. 4. Schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende bedenkingen tegen de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van veldwachters. De Voorzitter merkt op, dat slechts enkele administratieve aangelegenheden besproken worden. Voorts wordt er be zwaar tegen gemaakt dat de Bond van Politic-agenten niet over het ontwerp gehoord is. Daarom hebben B. en W. de zen Bond ten exemplaar der verordening gestuurd, waarop de mededeeling is ont vangen, dat deze liet bestuur lot geen opmerkingen aanleiding heeft gegeven. Verpachting Griepdperceel. 5. Ontwerp-hesluit tot ontbinding ecner huurovereenkomst van een perceel griend en water. 6. Ontwerp-hesluit lot verhuring van voorschreven perceel griend en water. De Voorzitter zegt, dat liet betreft de z.g.n. „Put" hij de Staatsspoor, die ver huurd is geweest aan Kommcrs. Door hel overlijden van K. moet deze overeen komst echter vervallen. Dhr. Sinif nis vraagt of liet perceeltj nog iets opbracht. De Voorzitter antwoordt, dat er ƒ29.50 voor betaald werd, thans blijft het griendhout voorloopig voor de gemeente Beide ontwerpen worden vastgesteld. Verbouwing Marechaussee-kazerne. 7. Ontwerp-hesluit tot ondertiand- sche verhuring van de Marechaussee kazerne. De Voorzitter doel de mededeeling, dat de kazerne thans 650.per jaar op brengt. Al jarenlang moest de kazerne verbouwd worden in verband met de uitbreiding van het personeel. Het ge meentebestuur is nu met de marechaus see tot overeenstemming gekomen. B. en W. stellen daarom voor de verbouwing, die 5000.kosten zal, uit te voeren, en liet gebouw voor 10 jaren tegen 1000 per jaar te verhuren. De Baad gaat daarmede accoord. 8. Benoeming leden van den Vleescli- keuringsdienst. De Commissie wordt hij acclamatie herbenoemd. 9. Ontwerp-hesluit lot wijziging der Gcm.-bcgrooting dienst 1932. Wordt goedgekeurd. Uitlating Schuldbrieven. De volgende nos. werden door mr. Heere getrokken: Leening van 20.000 no. 30 van 500. 4000 no. 13 van 125. 6000 no. 40 van 150. 8280 no. 2 van 300. 500 no. 14 van 250. 15.000 nos 27 en 16, elk Leening van Lecning van Leening van Leening van Leening van van 500. 11. Aanbieding rekening en begroe ting van de gemeente, van liet Armbc.d. en van de Bedrijven. Bekeningen en begrootingen worden aan den Baad aangeboden en gesteld in handen der commissie. In deze commis sie worden benoemd de liecren J. P. Elemans, G. C. de Bont en .1. J. de .long. Woningwet De Voorzitter doet nog mededeeling van een later ingekomen schrijven van Ged. Staten omtrent de verordening re gelende het beroep inzake de Woning wet. Het is sléchts een administratieve kwestie, daar Ged. Staten zelf een rege- w BB62-C van „De Echo van het Zuiden". Uit liet Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). een klein poosje ontzien, dal hij zijn eer ste liefde kon vergeten. Maar dan Hoe ze zich toch allemaal in hem ver gisten Verdriet had hij heelemaal niet te overwinnen. Katarina was al wel heel ver weg van liem. Hij had indertijd in Karlsruhe een verbazend vroolijk jaar gehad, om alles van zich af te zetlen. Geen feest waarvoor hij verlof had kun nen krijgen, had hij overgeslagen. En als schadeloosstelling voor zijn diensttijd, waarvan de hardheid hem erg was mee gevallen, had hij op kosten van zijn stiefmoeder een reis naar Parijs mogen maken. Als hij van nature niet een beetje lichtzinnig geweest was, zou zijn stief moeder wel gezorgd hebben, dat hij het werd. Ilij stortte zich van liet ecne ple ziertje in h'et andere. Neen, zijn jeugdliefde was al lang ver geten en begraven. Wat hij echter hij al zijn uitbundige pleziermakerij nooit had verloren, was liet bewustzijn, dat er be halve al die meisjes, die om de goede heenfladderden, één ernstig, 'lij las den brief van zijn stiefmoeder °P de trap. Vooruit vermoedde hij al, dal er wel weer een paar toespelingen °P de aardige nichtjes zouden in staan. Steeds vroeg ze hem, wie hem heter he- *iel: Hilde of Mary? Maar hij zorgde er j partij angstvallig voor, om geen oordeel uit te trotsch en flink meisje was, dal hem ver beken.» Want hij wist, dat zijn stief- i achtte. Hoeder er al lang op uit was, om hem <*n vrouw le bezorgen en dat ieder aar dig woord, dat hij zich over een van zijn nichtjes zou laten ontvallen, hem 'n hoop zou bezorgen. Hij dacht er eenvou- 'j'g niet aan, om zich opnieuw te bin- !lcn- En zoowel Mary als Hilde lieten Rem ijskoud, juist omdat ze zoo duidelijk ll(,'en merken: een van ons zul je toch *C1 nemen, daarvoor hen je toch hier- ,een gestuurdDacht je soms, -dat we dat niet wisten? 'iktor had het best naar zijn zin. Hij fas een knappe, gezonde, aardige kerel, negaafcl, amusant, sportief en de erfge naam van een groot vermogen. Er was dus geen schoonmoeder, die hem niet faag haar dochter zou hebben toevcr- fouwd. En hij de dames-zelf had hij al- succes gehad, zonder dat hij er de minste moeite voor deed. Maar gelukkig blde hij zich eigenlijk al tijden-lang n.l('t meer. En hier in Aken voelde hij Wi als in een gevangenis, zoo weinig ?ls. hij ook le doen had en zooveel vrij- als hij ook had. Wat hij als 'n voort- turenden druk voelde was: ze spanden allemaal samen en ze zouden hem nog O, hij klemde soms plotseling de tan den op elkaar en balde de vuisten, als hij er aan dachtEn dan zocht hij toch naar argumenten, om zich voor zijn eigen geweten te verdedigen, naar steek houdende argumenten op de gruwelijke verwijten, die zij hem indertijd gemaakt had: Hij was onmannelijk, hij was te bang voor zijn gemakkelijk leventje in de toekomst en ontweek daarom ieder conflict met zijn stiefmoeder, door wie hij zich als een klein kind liet ringel- ooren, zoo jong als hij was wilde hij het gemakkelijke leven van een rentenier hebben, omdat hij vadsig was, omdat hij geen zelfvertrouwen, geen eerzucht, geen trots had, omdat hij laf was Machteloos had hij zich dit allemaal moeten laten zeggen. Hij had immers op dat oogenblik geen kwartje van zich zelf gehad. Oom Bispeter had het hem haar fijn voorgerekend. De zaak werd heele maal gedreven met het geld van zijn stiefmoeder. Van zijn vaders versterf bleef niets over, als zij er aftrok, wat ze tot nu aan hem ten koste had gelegd. Wat had hij dan moeten doen? Hij kon toch niet als Katarina voor 70 Mark in de maand bij Erck in betrekking gaan? „Waarom niet?" had ze hem trotsch en hartstochtelijk gevraagd. Och, ze was zoo overdreven, zoo onlogisch, zoo wereld vreemd. Hoe had ze zoo iets nu van hem kunnen eischen! En toch was er een bittere nasmaak hij hem gebleven. Er was maar één middel, dat hem hielp om zijn innerlijke twijfelingen le hoven le komen: als hij naar dj inbla zingen van zijn stiefmoeder luisterde. Katarina Lutz liet zich door haar slechte neigingen leiden, ze was gewe tenloos, ze had geen eerbied, ontzag niets en niemand, haar ccnige drijfveer was eigenbelang, het begrip liefde be stond voor haar niet, van de vrouwelijke plicht om zich voor den man op te offe ren had ze geen idee. Lichtvaardig had zc zich van hem losgemaakt, uit eigen zinnigheid en lichtvaardig had ze zich lan den eersten den hesten anderen man gehecht, dien ze was tegengekomen. Het was een geluk, dat ze haar tijdig in haar ware gedaante hadden leeron kennen! Zoo was hij nog voor een ongelukkig huwelijk bewaard gebleven. En hij iederen nieuwen brief uit de troebele Sonnenbergsche bron, nam zijn je voel van gelijk-hebben toe. En tegelijk zijn gevoel van hoosheid tegen Katarina.- En dat laatste gevoel groeide langza merhand lot haat. Als ze in Engeland ge bleven was, zou hij alles geleidelijk ver geten hebben. Maar de idee haar vlak hij zich te moeten hebben, maakte hem huiten zicK zelf. Ilij zou haar dus spoedig weer ontmoe ten. haar weer in de oogen moeten zien, in de bruine oogen met den groenigen weerschijn, de oogen die hij nu zoo haatte. Ze zou hem zeker wel heel hoogmoe dig aanzien. Als hij er aan dacht, werd hij eerst rood en daarna bleek van kwaadheid. Ze is zoo valsch, zoo geniepig, had zijn stiefmoeder steeds weer gezegd. Menschen met rood haar zijn nooit te vertrouwen! Hij sloot de oogen. Een ondeelbaar oogenblik voelde hij haar weer heel dicht bij zich, hoorde haar grappigen vriende lijken lach, zag den warmen glans van haar oogen Toornig stampte hij met den voel. „Ellendige meid!" Hij hoorde duidelijk zijn stiefmoeder een van tiaar aanklachten legen tiaar met deze woorden beginnen. En woord na woord, zin na zin uit haar brief sloot zich er hij aan. Op kantoor liet hij de verkooplijsten, die hij zou nacijferen liggen, dat wil zeg gen hij gooide ze woedend in een hoek en beantwoordde den brief uitvoerig en opgewonden als Katarina oorlog wil, kan ze het gedaan krijgen. Ik ben er niet bang voor. Ze mag voor mijn part groot vader als bondgenoot hebben. Ik benijd haar daar niets om. Ze moéten maar eens tooncn, wat ze kunnen. De firma Viktor II. Troilo staat op zulken vasten grond, dat ze die niet aan het wankelen zullen brengen.... Maar één ding moet ik U toch zeggen, lieve mama, en dat zult U met me eens moeten zijn. Ik vind, 'dat mijn verblijf hier in Aken tamelijk over bodig is. Wat ik in de zaak presteer, is bedroefd weinig. Wat ik weten moet, leer ik hij U en oom Alfons veel vlugger dan hier. Bovendien is er zoo'n gevoel van drift in me gekomen, dat ik het luie leventje hier niet meer kan uithouden. Ik wil er hij zijn in Sonnenberg, als U Katarina de tanden laat zien.- Ze moet zich niet gaan verbeelden, dat ik me voor haar verschuil. Ik denk, dat U hier door overtuigd zult zijn, dal ik geen steek i meer om haar geef. ik weet, dat U daar erg bang voor bent geweest en mij daar om met andere meisjes in aanraking hebt willen brengen. Maar heusch, lieve j Mama, als ik ooit trouw, zal het met een meisje zijn, dal in elk opzicht een tegen- i stelling vormt met Katarina. Als u het goed vindt, ga ik nu eerst maar weer in dienst voor mijn verdere officiersop leiding, dan valt mijn plotseling vertrek van hier niet zoo op. Van Karlsruhe kom ik dan direct thuis om me in de zaak in te werken. Ik verlang naar flink werk.. Mevrouw Dora Troilo was geen psy choloog, anders had Viktor's hartstoeh- j telyke haat tegen Katarina en zijn plot- selinge eerzucht om in zaken den strijd tegen haar aan te hinden, haar te den- ken moeten geven. Maar zij voelde zich er vreeselyk gelukkig mee en beschouw de zijn wensch om in de zaak te komen, als het beste bewys, dat ze zich over z.'n gevoelens voor Katarina geen zorgen be hoefde te maken. Dat hij behalve werk, hier ook afwis seling zou vinden, daarvoor zou ze wel zorgen. Verderop op den Amsclberg was een jonge weduwe komen wonen, die ze op pervlakkig had leeren kennen: Mevrouw Fulvia Rettberg. Het was een elegante, opvallende blondine. Ze had haar mooi gezicht al vaker in geïllustreerde bladen gezien, want mevrouw Rettberg was een bekende figuur op tenniswedstrijden. Samen met haar het vorig jaar gestorven echtgenoot, een bekend sportsman, had zij in talrijke internationale matches overwinningen behaald. En na den dood van haar man verscheen ze met niet minder succes op de tennisvelden. Ze had een oud landhuis op den Am- selberg voor zich laten verbouwen en woonde daar met haar gezelschapsdame, een jonge Deensche. Ze leefde vrij vlot, ontving veel gasten, maakte steeds veel toilet en was een van de schitterendste verschijningen hij alle gelegenheden in het Wiesbadensche Kurhaus. Met dit schitterende, schatrijke en vroolijke weeuwtje, moest Viktor zoo spoedig mogelijk kennis maken, vond zijn stiefmoeder. De gelegenheid om Viklor, die weer uit dienst terug was, met haar in ken nis te brengen, deed zich spoedig voor. Mevrouw Rettberg had een klein onge- uk met haar auto gehad en Mevrouw Dora Troilo telefoneerde, zoodra ze het gehoord had, om naar haar te informee- ren. Ze had alleen haar schouder maar wal ontwricht, maar het vervelendste was, dat zij twee tennismatches, een in Wiesbaden en een in Hamburg, moest afzeggen. Mevrouw Troilo liet een reu- zenbouquet donkerroode anjers hinden en stuurde ze haar met haar beste wen schen. Daarop kwam Mevrouw Rettberg zelf om te bedanken. Ze was betooverend als altijd en betooverde ook Viktor, die door zijn moeder in allerijl van kantoor was geroepen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1