#el l°l OEERTRUIDENBERG. Batig slot der rekening 1931. Grondverkoop. De Gods huizen. Steenaankoop. Een slecht uur om te vergaderen. De raad der gemeente Geertruiden- berg kwam Maandagmiddag in open bare vergadering bijeen, onder Voor. zltterschap van den E A. heer burge meester Bianchi. Afwezig de heer Staal met kennis, j geving. De notulen worden door den secre- taris voorgelezen. De heer Jansen maakt naar aanlei. ding daarvan de opmerking, dat de woorden „klinkets bestellen" niet ge bezigd zijn. Er is wel gevraagd om bfl meer fabrikanten prijs aan te vragen en wanneer dan blijken zou dat de steenen van de „Donge" even goed en goedkoop waren als van andere fa brieken dan was er ook niets tegen om de steenen bij de „Donge" te koopen. De Voorzifter gelooft dat het woord .betrekken" bedoeld zai zijn, immers het bestellen hoort tot de taak van B. en W. De raad heeft den wensch geuit dat bij meerdere fabrieken prijs zou worden gevraagd. Of nu de woorden betrekken, koopen of bestellen gebezigd zijn blijft voor spr. precies hetzelfde. De heer Jansen wenscht straks bij de rondvraag op deze aangelegenheid terug te komen. 'n Slecht uur. De Voorzitter leest hierna het be richt van verhindering van den heer Staal, wat de heer Jansen aanleiding geeft tot de opmerking: Maandagmid dag is ook allesbehalve een geschikte lijd om te vergaderen, vooral voor zaker,menschen die tenminste nog willen trachten iets te verdienen. Voorzitter. Ik wensch van een lid van den raad geen aanmerking te hebben op een gedragslijn die ik op aanwijzing van Ged. Staten volg. U moet eerst Informeeren en dan pas opmerkingen maken. Rekening 1931. Aan de orde is de voorioopige vast stelling der rekeningen over 1931 van de gemeente, het G. E. B. en het Grond bedrijf. De heer Timmermans rapporteert namens de commissie. Uit dit rapport nemen we het volgende over De gemeenterekening sluit in den gewonen dienst op de volgende be dragen Inkomsten f 164020 35 Uitgaven f 148441.74 Batig slot 15578 61 In den Kapitaaldienst Ontvangsten f 26890.26 Uitgaven f 61544 75 Batig slot t 1345 51 Tegen de verwachting in sluit de rekening met een aanzienlijk batig saldo. De oorzaken daarvan zijn een zuinig beheer en het feit dat verschil- lende ontvangstposten meer opbrachten dan geraamd was b.v. belastingen en kermisgeld. Bovendien bleef de post voor verbetering van riolen beneden de begrooting. daar geen nieuwe riolen geiegd behoefden te worden. Vo6rts worden nog de volgende bedr2gen genoemd De uitkeering per hoofd der bevol king uit het gemeentefonds bedroeg 4.236! gld Vernieuwing van straten i eischte een bedrag van f 11.110, ateun- j verleening f 1809 65 en steun aan werkloozenkassen f 3539.37. De rekening van het G.E B. sluit in den gewonen dienst op f33607.45 In ontvangsten en uitgaven. In den kapitaaldienst bedroegen de ontvangsten f6252.03 uitgaven f 7806 14 nadeelig slot f1554 11 O k het G.E.B. heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Ondanks afschrij vingen en reservevorming kan elk jaar een niet onbelangrijk bedrag aan de gemeente worden uitgekeerd. De winst, voorzoover aan de gemeente uitgekeerd bedraagt dit jaar f4714.43. Het Grondbedrijf verkocht In 1931 voor f3084.70 aan gronden. Ook dit jaar heeft het bedrijf weer een verlies te boeken gehad. Ontvangsten en uit gaven beliepen in den gewonen dienst f 10063.89 en in den kapitaaldienst f44364.68. Tenslotte wordt de opmerking ge maakt dat rekeningen en bescheiden keurig in orde zijn, hetgeen een bewijs is dat de ambtenaren hun taak nauw gezet waarnemen. De Voorzitter dankt de commissie. Dat het batig saldo van 1931 nog f 15.000 bedraagt is volgens spr hoofd- j zakelijk te danken aan de meerdere opbrengst van hoofdstuk XIIBelas tingen. Dit komt niet omdat de draag kracht hooger is geworden, maar omdat onder dit bedrag een vrij aanzienlijke post is van zgn. gewetensgeld, dus van belasting die nog betaald moest worden over vroegere diensten. Bij de behandeling der begrooting zullen B. en W. voorstellen om een deel van dit batig saldo over te boeken naar de loopende rekening, daar deze een hooger bedrag aan uitgaven dan aan inkomsten aanwijst. Het batig slot komt dus niet geheel ten gunste van 1933. Spr. deelt nog mede dat de reke ningen van het G.E.B. en van het Grondbedrijf zijn nagezien en in orde bevonden door een boekhoudkundige van het Bureau voor Verificatie der Vereen, van Ned. Gemeenten. De heer Jansen heeft een opmerking over het G-ondbedrijf, hij zal die echter tot de rondvraag bewaren. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld. Verkoop Bouwterrein Aanvraag om bouwterrein door M. J. Lodewikus. De Voorzitter zegt dat de heer Lodewikus 4 5 woningen wil bouwen naast Heidema en v. d. Heikant, op den hoek Stationsweg Koestraat Adres sant heeft teekeningen overgelegd waarop niet veel te zien is. Vooral voor dit hoekhuis zou spr. liever een meer uitgewerkte teekening zien. Met deze aanvrager wil spr toch voorzichtig ztjn, want in de Koestraat heeft hij een huis gebouwd waarbij hij is afgeweken van de door den raad goedgekeurde teekening. De ramen zijn veel kleiner genomen en het is duidelijk dat de gevelindeeling een van de voornaamste factoren is voor het esthetisch uiterlijk van 'n huls. De heer Jansen wil de schuld niet aileen zoeken bij den heer Lodewikus doch ook bij het toezicht. Als men zich niet aan de goedgekeurde teekening houdt moeten B. en W. of de opzichter ingrijpen en zij zijn de schuld als de teekening niet gevolgd wordt. Voorzitter. Dat ben ik met u eens, de opzichter had moeten waarschuwen maar dat neemt niet weg dat de persoon in kwestie hier ook een fout begaan heeft, hij had slechts te bouwen volgens het plan. Jansen. Lodewikus gaat niet vrij uit, maar dan moet de Voorzitter ook zoo eerlijk zijn om te erkennen dat zij die toezicht moeten uitoefenen niet zonder schuld zijn. Men moet niet de een met een bot en de ander met een scherp mes scheren. Timmermans. Moeten wij ons daarbij dan maar neerleggen? Wat het ook kost, de ramen moeten worden uitge broken en door nieuwe vervangen worden. Als daaraan niet de hand ge houden wordt stoort men zich straks niet meer aan den raad. De Voorzitter zegt dat den bouwer reeds aanzegging is gedaan dat het huis moet verbouwd worden, Spreker stelt voor aan Lodewikus nieuwe teekeningen te vragen. Dhr. Jansen wil den adressant ge legenheid geven alvast met den bouw te beginnen, daar hij misschien spoed wil maken. Maar dan dient hij er natuurlijk voor te zorgen dat de teekeningen aan de eischen van den raad voldoen. Besloten wordt Lodewikus gelegen heid te geven vast met den bouw te beginnen, natuurlijk op eigen risico als zijn teekening later niet wordt goedgekeurd. De Voorzitter wil tevens een alge meen besluit nemen tot verkoop van grond tegen een vaslgestelden prijs, opdat niet elk besluit afzonderlijk aan Ged Staten ter goedkeuring behoeft te worden voorgelegd. Hij stelt voor den grondprijs als volgt te bepalen: Blok C, D en E f 3.50, Koestraat en Stationsweg, eveneens 13,50 uitge zonderd het deel naast Pruissen dat voor f 3 gegeven kan worden, de zg.n. „Kat" voor f2.per M2. De raad gaat hiermede accoord. Ingekomen stukken. Van de Zuider Stoomtramweg Mij. dankbetuiging voor de verleende subsidie. Subsidies. St. Antontus van Padua, vereeniging tot het verschaffen van arbeid aan blinden, verzoekt om een subsidie van 1 ct. per Inwoner. De Voorzitter zegt dat de vereeni ging .St. Odilia" reeds f 5 subsidie ontvangt. B. en W. zullen trachten op de begrooting voor 1933 weer dezelfde subsidies uit te trekken. Spr. gelooft echter dat, tenzij bijzondere omstandig heden aanwezig zijn, geen nieuwe subsidies meer moeten gegeven wor» den. Daarom wordt voorgesteld af wijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. De R.K. Ver. Moederschapszorg te Heerlen verzoekt om een subsidie van f 25.— Wordt eveneens afgewezen. De R.K Middenstandsbond verzoekt om een subsidie van f 270 voor instandhouding van den Handelsavond cursus alhier. Dit is een bestaande subsidie, die weer op de begrooting zal geplaatst worden, aldus de Voor zitter. B. en W. stellen er prijs op, dat deze onderwijsinrichting voor de gemeente behouden blijft. Het verzoek wordt bij de begrooting behandeld. De directie van het E. K. werk te Breda zou haar subsidie van f 20. graag verhoogd zien tot f 50. Het oude bedrag wordt gehand haafd mede met het oog op het aantal meisjes dat van hieruit nog in Breda gaat werken. Gemeente of Godshuizen Hiervan komt ter tafel het aange houden verzoek van den heer Timmer mans om hem in staat te stellen zijn zoontje te sturen naar de school voor buitengewoon lager onderwijs te Breda. De kosten bedragen totaal f17140, waarvan '/3 deel door de gemeente te betalen zou zijn. Zoo spoedig ais hij dat kan zou adressant zelf in de kosten bedragen. De Voorzitter heeft een o ingesteld. Bij het indienen van het verzot was adressant werkloos, doch daar heeft hij weer werk gevonden i tusschen zijn de kosten met f 5Qm verminderd daar het jongetje in Br -• zelf te voet zal gaan en daar dus t buskosten vervallen. Godshulzen en Schoolbestuur )nderz<^ ben beiden reeds toegezegd Jansen bezwaar bfl aV?n maal die,0 bedrH' 1' er *"<e; ait 0 van ue ze» kosten te zullen dragen, z de gemeente p!.m. f 40 kost. b W. voelen er veel voor de aubsidi toe te kennen ofschoon zij VreeJJ zich daarmee op een gevaarlijk terftj; te begeven. Daarom stellen zq VQ de bijdrage voor 1 jaar te verleent- op voorwaarde dat de man bijdraagt als hij daartoe in staat Dhr. Timmermans vraagt of j, gemeente wettelijk tot deze betali! verplicht is, heigeen de Voorzitii ontkent. De heer Timmermans vindt held-,, beter dat de Godshuizen de koslj- geheel voor hun rekening nemen. De Voorzitter moet toegeven dat te dergelijke uitgave meer op den wegd;" Godshuizen ligt. Jansen. Wij spreken wel over d: Godshuizen, maar er gaat eigenlek weinig licht op over de eigendom^ der Godshuizen. Daarom voel ik voc? het voorstel-Timmermans, wanneer* wisten hoe de Godshuizen er financlt voor stonden zou ik er misschien tegt- zijn. Nu wij zoo onkundig wordej gehouden, kan ik me met het voorsit vereenigen. Weth. de Kroon. Wij krijgen loc geregeld rekening en begrooting, daaru kunnen we toch alles zien. Jansen. Ik weet niet of we daartk wel alles kunnen zien. Timmermans. Het zou wenschelji zijn dat de raad een balans der God*, hulzen kreeg, dan kon men tenmlnsi. een overzicht krijgen over de bezlitit gen. Weth. de Kroon. Daar schieten»! toch niets mee op. Wij zouden dani de gronden nog moeten laten laxeert: Het Is voor den raad toch voldoend! als hij weet wat de landerijen opbrenger Jansen. Dan weten wij toch In geval hoe groot het vermogen vandt Godshuizen is. Weth. de Kroon. De leden der Godi huizen weten hei zelf niet eens. Weth. Sassen voelt veel voor redeneering der heeren Jansen en Tim. mermans. Weth. de Kroon meent dat de rail al voldoende kan zien uit de overgelegd! lijst der verpachtingen. Hij zal de kwet in het College van Regenten ter sprakt brengen. De heer Dirven komt terug op adres, hij is er voor om de bijdrage te verleenen daar de gemeente oc wel subsidie geeft aan het hooge: onderwijs, deze jongen heeft het evti goed noodig. De Voorzitter zegt dat de gemeend wettelijk verplicht is subsidie aan middelbaar onderwijs te verstrekken Ds heer Timmermans blijft er bij, dat dit een zaak is die bij de Godi huizen thuis hoort en niet bij de gt meente. Natuurlijk is hij er voor het kind geholpen wordt. De heer Jansen zou de Godshuizen liever zien omgedoopt in Maatschappt lijk hulpbetoon. De Voorzitter gelooft wel dal raad bereid is de subsidie te verleenec ais de Godshuizen het niet zouden kunnen betalen. Het voorstel Timmermans om zaak naar de Godshuizen te verwljza wordt aangenomen met 4—1 stem; heer v. d. Loo stemde tegen, weih.d Kroon bleef buiten stemming. Landarbeider^, De heer Leenaarts verzoekt om et: voorschot van f 3600.— ingevolge Landarbeiderswet voor de verkrijgic van 'n plaatsje aan den Parallelweg; totale kosten daartoe bedragen 1 400' De Voorzitter geeft een korte toe lichting, waarna het stuk In handenvz: B. en W. wordt gesteld tot nader onderzoek. Koestm De heer Blijlevens heeft thans een ontwerp Ingediend voor een hoekhu in de Koestraat, dat B. en W. accer tabel voorkomt. Wel zagen B. en1 daar liever een mooier hoekhuis maai men dient met de beurzen der menschec rekening te houden. De raad keurt het bouwplan goed Nogmaalshet slechte De Voorzitter maakt zelf het eert gebruik van de rondvraag om medeü deelen waarom deze vergadering Maandag moest gehouden worden. 1 raad heeft indertijd te kennen gegeven liefst op Vrijdag te vergaderen; tiaa aan heeft spr. zich zooveel mogel' gehouden. Er kunnen zich echteroo onvoorziene omstandigheden voordoet die het noodig maken dat van dezt regeling wordt afgeweken. De ge' meente rekening had reeds 1 Sept.aan Ged. Staten moeten zijn ingediend. B. en W. zijn op tijd geweest «J hebben de rekening al op 29 F aangeboden, normaal genomen had er dus j.l. Vrijdag vergaderd kunne' worden. De rekening moest echter no? nagezien worden door het Bureau vooj Verificatie en dit heeft eerst nu o goedkeuring gezonden. Om tegerno-1 te komen aan den wensch van ueo Staten moest spr. dus de v ie houd denzwaï bezware avondve keer z°l Dhr. vorige n verschat haven, niet ie practiscl in hel erond pen da; Uijge0- De V bond jlgerade nemen, weinig mei ee wandelg worden, den een Dhr. beid me Heemsc wil verl Dhr. o de r moeien stemmii ie goo maken. Dhr. hebben was ge aan Sp De ii bevorde kan me zelf dai verkooi bekend De V heer S| Dhr. voor di be aan de De 1 opmerk Dhr. in de li. is Hoe g! De hel zi getrokl f17.75 Jans voor de vot Hei b B. en Voo hel ra in de opnlei De vraagc melde Hel Is mei d erop gebru1 Brand Spr. keer e zooalt kwalii nog daaio eens die h jaren aldus Vot straat maar Jan hel Het .Don eenlg zou I deel publi verpl adres Vo dat l optre Jai dat i is in op d tabri raad doch een wel van Vi la ling ontworpen hebben om deze.in de ge- heele provincie gelijkluidend te doen zijn. Deze verordening wordt vastgesteld. Een extra belasting. I)e Voorzitter neemt hierna hel woord om een minder prettige mededeeling ter tafel te brengen. B. en W. zijn bij het opmaken der begrooting tot de conclusie gekomen, dat zij er onmogelijk kunnen komen. Wij hebben onze begrooting op gemaakt, zooals wij meenden dat het moest gebeuren, en nu komt er nog een bedrag van 22000.te kort. Als alle belastingen zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, kunnen wij er nog niet ko men. Straks zal de commissie dan ook voorstellen vernemen lot heffing van het maximale aantal opcenten op de G.F.B., I\B. en tot heffing van straatbelasting en brandweerbelasting. Daar met dit alles nog niet voldoende binnenkomt, moeten wij voorstellen om den prijs der electrici- teit tijdelijk als crisismaatregel met 10 cent per K.W.U. te vorhoogen, met in gang van 1 Oct. a.s. Wy hopen dat deze noodmaatregel niet van langen duur zal zijn. Dhr. Simonis. Waar moet het naar toe voor diegenen die hun belasting niet meer op kunnen brengen. Kan er geen andere weg op gevonden worden, b.v. door een inkomstenbelasting? Dan is er tenminste nog altijd een inkomen waar op het drukt. Maar als men den last nu gaat brengen op menschen die toch al vast zitten, komt er niets van terecht. Waar moet het einde zijn als we de be lasting zoo hoog gaan opvoeren dat we de menschen ruineerenV Van een zijde is het een zeer onlogische, opvatting om de belasting maar te verhoogen, terwijl verschillenden den last op het oogenblik al niet meer kunnen dragen. Het is een moeilijke positie, de menschen wor den gewoonweg opgehangen. Is daar in het geheel geen andere weg op te vinden? Voorzitter. Wij hebben liet wel gepro beerd, doch van het Hijk krijgen we de hoogste subsidie die verleend wordt, dus ook daarvan is geen hoogere inkomste meer te verwachten. Dhr. Simonis. Het was wel wensche- lijk dat daarvoor een leening kon wor den uitgeschreven, opdat de moeilijkhe den ook op liet nageslacht drukten. Er zal toch nog wel eens ooit een verbete ring komen in de tijdsomstandigheden. Voorzitter. Die richting zal het wel uit moeten, maar op het oogenblik stel- Ged. Staten zich nog op het standpunt, dat voor gewone uitgaven niet geleend mag worden. Ook wij redeneeren als U: als wy konden leenen, waren we ten minste tijdelijk gered. Het is dan ook meermalen geprobeerd, maar het is uit gesloten. Simonis. En als het nu volstrekt noo- dig is? Het is toch vroeger ook al wel eens gebeurd. Voorzitter. Toen was het voor kosten die reeds gemaakt waren, en toen had den we nog ons „spaarpotje". Maar in deze armoede hebben we ook dat al moe ten opmaken. Op de begrooting komt 'n post van 70 a 80.000 gld. voor crisis-uit gaven; dit bedrag moet er zijn voor in standhouding der werkverschaffing en der steunverleening. Daarncven zijn de inkomsten minstens 25 pet. gedaald. Het is een noodtoestand, maar wij moeten er doorheen. Wij hopen, dat het slechts van korten duur zal zijn en beschouwen het daarom ook als crisis-toeslag. Dhr. v. Seters. Is li ervan overtuigd dat wij er met dit voorstel zullen komen? Voorzitter. Volgens de begrooting zou den we er daarmee waarschijnlijk ko men, als het meevalt. Daarover kunnen we straks bij de begrooting nog nader ipreken. Dhr. Simonis vraagt of het weer voor al op het krachtgebruik zal drukken. De Voorzitter antwoordt, dat alle af nemers getroffen zullen worden, behou dens natuurlijk de contracten. Het is geen bedrijfskwestie, doch een zuivere belas tingheffing. Dhr. Simonis constateert, dat deze ex tra-belasting moet worden opgebracht door menschen, die kracht en licht noo- dig hebben. Deze brengen de belasting centen op, daarom is de last feitelijk on evenredig verdeeld. De Voorzitter zegt, dat de opbrengst van het krachtverbruik van onderge schikt belang is, het is in hoofdzaak voor de lichtverbruikers. Dhr. v. d. Kieboom vraagt zich af, of de groote arbeidersmassa nog wel in staat zal zyn te betalen. De Voorzitter antwoordt, dat hij deze verordening in de eerste plaats goed vindt, omdat ieder het in zyn macht heeft op dit verbruik te bezuinigen. Men hoeft geen electrieileit te gebruiken als men niet wil. Voor de arbeiders betee- kent deze belasting trouwens weinig of niets, sommigen gebruiken slechts 3 tot 7 K.W.U. per jaar, terwijl het gemiddelde verbruik door arbeiders pl.m. 30 K.W.U. bedraagt. Dhr. Simonis vraagt, of de vastrecht houders ook dezen toeslag zullen moeten betalen. De Voorzitter zegt, dat het vastrecht op zichzelf niet verandert, ook deze af nemers betalen echter 10 ct. per K.W.U. by. Tenslotte merkt de Voorzitter nog op, dat het voorstel inhoudt, dat van dezen extra toeslag natuurlijk geen 10% in de kas van het bedrijf gestort wordt, het bedrag moet rechtstreeks aan de gemeen tekas toekomen. De Baad neemt z. h. st. het voorstel van B. en W. aan. Loonen los werkvolk. Bij de Rondvraag wenscht dhr. v. Se ters een vraag te stellen betreffende de loonsverlaging voor vast en los gemeen- tepersoneel, die indertijd is ingevoerd. Gebleken is toen, dat het vast werkvolk 3% en de losse arbeiders 12% vermin dering hadden gekregen. Spr. heeft daarom in de voorlaatste vergadering de vraag gesteld, waarom de verlaging van de ecne zijde zooveel grooter was dan aan de andere. De Voorzitter antwoordde toen, dat de laatste groep in werkverschaffing werkte. Spr. kon zich daarom bij de re geling neerleggen tot hem naderhand is gebleken, dat ook door losse arbeiders productief werk wordt geleverd en dal deze ook onder deze termen vallen. Spr. gelooft niet dat dit de bedoeling van den Raad is. Het loon is toch reeds laag ge noeg, daar hoeft voorloopig niets af. Als voorbeelden noemt spr. de men schen die aan het straatmaken zijn en die bezig zijn aan den weg in de Dombos. De Voorzitter merkt op, dat straatina- ken op zichzelf wel een productief werk is, dat neemt echter niet weg, dat een dergelijk werk kan zijn aangepakt met de bedoeling menschen aan het werk te stellen. Zoo hebben B. en W. nu weer klinkers gekocht voor herstelling van den weg naar Raamsdonk(dorp), om daar werkgelegenheid te scheppen. v. Seters. Dan kunnen we wel alles onder werkverschaffing rekenen. Voor het vast personeel moet toch ook gere geld werk gezocht worden om ze aan den gang te houden. Voorzitter. Wanneer er in het gemeen tebedrijf menschen werkelijk noodig zijn kunnen die beschouwd worden als men schen die niet vallen onder de werkver schaffing. Maar als B. en W. werk gaan opzoeken om menschen aan het werk te kunnen zetten, geloof ik dat er niets te gen is om deze onder werkverschaffing te rekenen. v. Seters. Daar is niets tegen, maar zooals het op het oogenblik wordt toege past, valt alles onder werkverschaffing. Ik hoop. dat deze kwestie in de toekomst ruim bekeken wordt, want ik kan me niet indenken waarom die menschen zooveel meer verlaging moeten krijgen. Zuinigheid kan hier toch niet het motief zijn, want het bedrag is uiterst gering. De Voorzitter wenscht den gemeente raad de loonen te laten vaststellep. Dhr. van Seters stelt dan voor 't loon voor menschen in gemeentedienst ie stellen op 15. Dit voorstel wordt gesteund en z. h. st. aangenomen. Een Dombos-plan. De heer v. Seters brengt weer het plan om de Dombos tot industrieterrein te herscheppen op den voorgrond. Hij uit zich als volgt Ik moet een woord van dank brengen aan diegenen die er aan hebben mede gewerkt om een werkverschaffing in 't leven te roepen, vooral aan het college van B. en W., dat in deze zeer actief is geweest. Het is voor onze gemeente van zeer groot belang, want wij zien het aan tal werkloozen nog steeds niet vermin deren. Ik geloof, dat wij zoo op den goe den weg zijn om aan de groote gevolgen van den crisis zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Als wij de toekomst van onze gemeente beschouwen, wat het economisch gedeci- te betreft, dan geloof ik, dat we op dit gebied zoo mogelijk nog meer zullen moe ten presteeren. Al jaren zitten we met plannen om van de Dombos industrie terrein te maken. Ik geloof dat het op hel oogenblik de gunstigste tijd is om daarmee een begin te maken en te trach ten daarvoor de medewerking van het rijk te verkrijgen. Daarmee zouden we voor de eerstvolgende jaren een flink stuk werk krijgen en ik geloof niet dat het ooit voordeeliger zou kunnen ge schieden. Bovendien zonden we er een grooten achterstand van onze gemeente wat betreft het bedrijfsleven, mee kun nen inhalen. Een groot deel van de bron nen van bestaan van onze gemeente -s op het oogenblik stervende. Onze ge meente was vroeger hoofdzakelijk op de griendcultuur aangewezen, en ik meen te mogen aannemen dal dit bedrijf, door de toenemende cultiveering van den Biesbosch, voor de toekomst zal verloren gaan. Daarom geloof ik, dat we een an dere richting zullen moeten inslaan en ik geloof, dat het op hel oogenblik dc gunstigste tijd is om in die richting werkzaam te zijn, eenerzyds omdat den werkloozen toch steun verstrekt moet worden, anderzijds omdat nu subsidie verkregen kan worden. Daarom wil ik B. en W. verzoeken deze zaak onder oog-n te zien en met voorstellen in die richting te komen. Wcth. Mr. Heerc zegt, dat er reeds plannen zijn bij het dagelyksch bestuur van het waterschap Dombos, het werk moet beginnen met hel vloedvry maken van het gebied door het ophoogen der dijken. Dhr. v. Seters bedoelt meer fet plan der gemeente om daar industrie-terrein Ie maken; hij acht het van belang voor de gemeente zich in deze zaak te mengen. Voorzitter. Het is niet zoo gemakkelijk, wy moeten een sprong in hel duister doen. Het land is nu productief en zou improductief gemaakt worden. Als de ideeën van dhr. v. Seters uitvoerbaar zijn, zou dat in *t begin op heel kleinen voet moeten gebeuren. Indertijd is reeds onderzocht wat het plan in totaal zou kosten, dat kwam toen tol een miljoen gulden. Wij moeten wel alles aangrijpen om de werkloozen werk te verschaffen, maar het is een andere vraag of wij daarvoor productief land in improduc tief land moeten omzetten. Het beste is om een commissie te benoemen, die deze zaak onder oogen ziet. v. Seters. Het zou anders een mooie werkverschaffing voor B. en W. zyn. Voorzitter. Die hehben wij op het oogenblik niet noodig. Wij kunnen veel over de zaak spreken, doch wy zitten voor iets, dat practisch onmogelijk is. Ik geloof ook niet dat Ged. Staten daar voor vergunning zullen geven. Dhr. v. Seters ziet er niet zoo'n groot bezwaar in. Hij wil de zaak ruim bezien en dan gelooft hij, dat de Minister het op prijs zal stellen, dat dit initiatief van de gemeente uitgaat. De Voorzitter gelooft dat de Minister wel met het plan accoord zal gaan, mits de gemeente vooruit kan zeggen, dat ze de gronden kwijt raakt. Dhr. de Joyg wenscht liever niet in de commissie benoemd te worden, want hij ziet het werk zeer pessimistisch in. Dhr. Simonis vindt het daarom ge- wenscht juist den heer de Jong te be noemen, daar dan ook een tegenstander in de commissie komt. Hierna wordt een commissie benoemd, die het plan onder oogen zal zien. Bij eerste stemming worden gekozen de heeren v. Seters en de Jong en bij tweede stemming dhr. I). Lankhuizen. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de commissie straks met voorstellen zal komen die in het belang der gemeente zullen zyn. Dhr. Lankhuizen hetoogt dat het werk aan den weg naar Raamsdonk aan het plaatselijk verkeer veel last bezorgt, daarom zou het gewenscht zijn het werk in sneller tempo uit te voeren door de arbeiders 's avonds wat later te laten werken en hen de volgende week vacan- tie te geven; op die wijze zouden geen van beide schade lijden. Overigens had het werk beter in Mei of Juni kunnen gebeuren. De Voorzitter antwoordt, dat het plan plotseling is opgekomen, doordat de ge meente een mooie partij klinkers kon koopen. Hij zal overwegen of hetgeen dhr. Lankhuizen bedoelt, volgens de Ar beidswet is toegestaan. Dhr. Lankhuizen klaagt voorts nog over een richtingaanwijzer die in de Lange Broekstraat op het Dorp midden op den weg geplaatst is. Telkens wordt het cling omvergereden en voortdurend opnieuw op dezelfde plaats neergezet. De Voorzitter neemt hier nota van. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de openbare vergadering wordt gesloten. 3 dt VI

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2