Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON mm. I ft Winkelnieuws. Meer dan ooit Voor. Kwaliteit 55e JAARGANG. DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. nummers gratis. een kans voor de sterken. Van de week is de 27e Nederland- sche Jaarbeurs geopend en merk waardig voor dezen crisistijd de deelname is grooter dan bij vorige najaarsbeurzen het geval was. Om handel en industrie tot deelname te bewegen was dezen keer al weinig propaganda noodig, velen meldden zich geheel eigener beweging aan. Dat zijn de sterken onder ons, die de teekenen des tijds verstaan en zich willen inspannen om in de herleefde maatschappij een beduidende positie in Ie nemen. Want er is thans werkelijk iprake van een kentering ten goede. De prijsdalingen zijn gestuit en som mige artikelen gaan in prijs weer iets omhoog. Hier en daar merkt men inderdaad a' iets van opleving. Natuurlijk, ze zal zich slechts geleidelijk kunnen voltrekken en in den eersten tijd zal het werkioozencijfer nog weinig ten goede kunnen verande ren. We hadden het er dezer dagen met een paar werkgevers over. „Als het eindelijk wat beter gaat worden - zelden ze dan moeten we eerst zelf eens zien om een klein deeltje van de geleden schade in te loopenen ons iets van onze eigen zorgen te ontlasten." 't Is begrijpelijk, vele kleine bazen ook wel groote werkgevers hebben uit een goed sociaal gevoel een deel van hun personeel zoo lang mogelijk aan gehouden, ook al hadden van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van moet men thans letten op MOL de zaak van vertrouwen. MOL de zaak van kwaliteit. De zaak van vakkundige bediening. HOL blijft goedkooper. ze er niet regelmatig volop werk voor. Als er nu eenige opleving komt, dan zal de patroon eerst zelf nog eens fxlra willen aanpakken en ook uit de mannen, die hij in den slechten tijd in dienst had, wat meer willen halen, dan sinds lang mogelijk was. Het was niemand minder dan de Qouvemeur-Qeneraal van Ned.-Ind jhr. de Jonge, die het van de week ook met overtuiging als zijn meenin1 uitsprak, dat een kentering is gekomen in de economische omstandigheden, een kentering ten goede. Jhr. de Jong is niet alleen een staatsman, maar hij bekleedde ook belangrijke funclies in de industrie, speciaal de olie industrie. Hij is dus wel een man, die er kijk op moet kunnen hebben. Het Duitsche Institut lür Konjunkiur- forschung, een organisatie met groote internationale reputatie, deelde dezer dagen eveneens mede, dat naar de jongste feiten en cijfers het dieptepunt van de crisis achter ons ligt en vooral in de Angelsaksische landen een langzame opleving kan worden geconstateerd, welke op hetoogenblik nog het meest sprekend ter beurze tot uiting komt. Dat de keer zich op die wijze manifesteert, is normaal. De crisi is ook Ier beurze ingezet en kan er dus ook het begin van haar einde vinden. De tijd van duidzaam afwachten is dus thans voorbij. Wie wacht met te werken voor zijn zaak, tot de herleving zich geheel heeft voltrokken Is te laat. Hij zal alle goede plaatsen op de markt bezet vinden. Wie zich een po- sitie van beteekenis wil scheppen in den nieuwen, beieren tijd, welke aan breekt, die zal thans met het bou wen ervan moeten beginnen. Een goede reclame, nu gemaakt, zal dan straks haar vruchten afwerpen. .Afwachten en vaardig blijven 1" is het devies geweest van velen, 't Was juist gezien, maar op het moment is het tijd van handelen geworden. We houden hier volstrekt niet een oratio pro domo. Zeker, ook de krant kan en zal weer opleven, ais de adver tentiën ruimer gaan toevloeien, maar de krant loopt ten opzichte van den nieuwen, beteren tijd, weinig risico. Als de handel weer normaal Is, dan zullen a le zakenlieden de krant weer behoeven, hetzij de oude zakenlieden van \óór de crisis, dan wel de nieuwe sterren aan het handels—economisch firmament, die de teekenen des tijds goed hebben verstaan. We pleiten hier voor een hernieuwde reclame—activiteit in het algemeen, al weten we, dat een goed opgezette advertentie—campagne daarvan een onmisbaar, belangrijk onderdeel zal zijn. De factoren voor adverteeren zijn uitermate gunstig. De conjunctuur-her- leving valt in den aanvang van een nieuwen winter, d.i. in een tijd. dat alle menschen weer met groote gretig, held naar hun krant grijpen en de lange avonden ze beweegt om alles te lezen en alles te overdenken. In een tijd bovendien, dal de seizoenwisseling de aanschaffing of vernieuwing van veie artikelen noodzakelijk maakt. In een tijd tenslotte welke het verschiet opent op de wlntersche feestdagen, welke zoovele tradilioneele koopplichten mee brengen. Nu gaat er beslist worden, welke netingdoenden hun positie van vóór ook na de crisis zullen behouden. BINNENLAND. Verdere verhooging van invoerrechten Het .Hand." maakt melding van een gerucht, dat bij de regeering voor nemens bestaan om. nu het sedert den aanvang van dit jaar tijdelijk verhoogd tarief van Invoerrechten larg niet zoo veel in het laadje heeft gebracht als uit fiscaal oogpunt wel wenschelljk waren geweest, straks aan de Staten- Qeneraal voor te stellen, er over heel de linie opnieuw een schepje boven, op te doen. Naar aanleiding van dit gerucht herinnert de berichtgever van het blad aan de verklaring, dat dr. H. Coltjn het vorige jaar bij de behandeling van de tariefsverhooging in de Tweede Kamer afgelegd, toen hij een .tot hier toe en niet verder" uitsprak. Met 10 pet. was. z.i. de uiterste grens bereikt daarboven zou het volgens hem een beschermd tarief worden, wat in zijn oogen geen genade kon vinden. Opleving van den handel. Naar Reuter meldt, bespreken de Londensche bladen de .opleving van den oeconomiachen toestand". De Daily Telegraph schrijft, dat uit alle deelen der wereld berichten worden ontvangen van toenemend optimisme op het gebied van den handel en van een terugkeerend vertrouwen, dat hoofd- zakelijk een gevolg is van de stijging der prijzen op de goederenmarkten, met name van suiker, katoen, rubber en metalen. Ook de Daily Mail wijst op verbe tering van den toestand en opleving van den handel in verscheidene landen. Na de Incidenten op de Rotterdam Naar de .Tel." van de directie der Holland Amerika Lijn verneemt zal het personeel, dat op de .Rotterdam" ge- weigerd heeft dienst te doen. nimmer meer voor aanmonstering bil de H.A L. in aarmerking komen. .Wij hebben bedoelde leden van de bemanning niet bepaald ontslag aangezegd", zoo deelde de directie mede, .doch het spreekt vanzelf, dat zij die op onze schepen varend dienst weigeren, niet meer zullen worden aangenomen.' Dit besluit treft ongeveer 400 man. SUMMER 72. ZATERDAG'10 SEPTEMBER 1932. ftalt(jltsrkt en Liigstrulsrlt ('mant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40- UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en YrUdag des luorgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZIJ DIE ZICH MET 1 OCTOBER OP DIT BLAD ABONNEÈREN, KRIJGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). II. Xaluurlyk kwam het gesprek ook op tennis en toen bleek, dat Viktor hij het cavalerie-regiment, waarbij hij juist tot reserve-luitenant was bevorderd, als de beste tennisspeler werd beschouwd. Met l kan hij zich natuurlijk niet op een lijn stellen, Mevrouw, zei mevr. Troilo ho ningzoet, „maar als U zoudt goedvinden «lat hij eens met U oefende Maar Mama, viel Viktor haar bijna verschrikt in de rede, zoo'n tenniswon- «ler als Mevrouw Mevrouw Rettberg gaf hem de linker- hafid met haar rechterhand moest ze "og een weinig voorzichtig zijn en zag hem stralend aan. Maar het zal me een groot genoegen zijn, meneer Troilo Het is daarboven op den Amselberg zoo akelif» eenzaam. In het begin was ik ver- !'ef«i op het mooie uitzicht en nu kan ik er gewoon niet meer naar kijken. Als 'k prettig gezelschap heb, raak ik weer verzoend met mijn vrijwillige balling schap hier in dezen uithoek. Dus komt maar gauw eens, meneer Troilo. Toen ze wegging, zei ze op haar grap- pig-naieve manier tegen Mevrouw Troilo: Ik voel me eigenlijk erg bezwaard. bent zoo'n goede buur voor me ge weest en ik heb er niet aan gedacht om niÜn tuin door de beroemde firma Troilo laten aanleggen. Dat was ik toch ver plicht geweest, nietwaar? In mijn on wetendheid heb ik alles maar aan dien meneer Wentzel overgelaten. Ik hoop, dat (J het mij niet kwalijk neemt. Mevrouw Troilo stelde de jonge vrouw lachend gerust en zei, dat ze persoon lijke relaties wel buiten de zaak wist te houden. Maar toen Viktor een paar da gen later het afgesproken bezoek bracht en haar in den voortuin aantrof in een bespreking met haar tuinarchitect, moest hij erkennen, dat het in dit bijzondere geval wel heel moeilijk was het persoon lijke en het zakelijke van elkaar geschei den le houden. Want de concurrent, met wie Mevrouw Retlberg in druk gesprek was, was niemand anders dan mejuf frouw Katarina Lutz! De beide dames hadden tëëkeningen en lijsten in de hand. Katarina, die een voudig en practised gekleed was, zonk bij de elegante Mevrouw Rettberg in het niet. In haar optreden en manier van spreken liet Mevrouw Rettberg het ver schil uitkomen, dat er voor haar gevoel bestond tusschen een dame van de we reld en een vrouw, die voor haar brood werkt. Men kon merken, dat ze 't jonge meisje maatschappelijk niet voor vol aanzag, want ze had niet eens de moeite genomen haar naam te onthouden. Maar ze kon er 1111 niet aan ontkomen 0111 haar te moeten voorstellen. Daar hebt U uw concurrente, meneer Troilo, Juffrouw och, hoe is uw naam ook weer? Neemt U 111e niet kwalijk Juffrouw Lutz, zei Viktor met een ernstig gezicht, terwijl hij boog. O, U kent elkaar? We zijn van kind af aan huren, zei Katarina, zonder de minste aandoening te verraden. Laat ik U niet storen, Mevrouw Rettberg, zei Viktor, terwijl hij langza merhand vuurrood was geworden. Maar U stoort heelemaal niet. Mis schien kunt U uw concurrente wel met een een beetje controleeren. Kijkt U maar eens, wat voor een omwenteling de juffrouw juffrouw Lutz hier hij mij wil uitvoeren. Zelfs de grot, die de vorige eigenaar voor veel geld heeft la ten houwen, moet gesloopt worden. Dat gaat 111e nog het meest aan het hart. Maar dat is toch een eersten eisch, om den tuin hier goed te krijgen. De grot en die geweldige, zware brug over (lat onnoozele goudvisschenvyvertje, dat is toch smakelooze malligheid hebt een halven morgen tuingrond en niet een vijfde deel ervan is begroeid; valsche tufsteen en allerlei leelijk steen goed neemt de ruimte weg, waar bloe men zouden kunnen groeien. Dus moe ten we hier wel met een harden bezem aan hel schoonmaken gaan- Mevrouw Rettberg lachlte. Ja, wat kan ik daar 1111 tegen inbrengen? Ik heb van tuinarchitectuur absoluut geen verstand. Maar L", meneer Troilo, zoudt U ook de grot, die juffrouw Lutz zoo'n doorn in het oog is, uit den tuin verwijderen. Onder geen voorwaarde, zei Viktor strijdlustig. De heele tuinaanleg hier is namelijk indertijd door onze firma ge maakt. O wee, dan sla ik midden tusschen twee vijandelijke strijdmachten! Nu U zich eenmaal tot juffrouw Lutz hebt gewend, ziet onze firma er na tuurlijk van af 0111 advies te geven, zei Viktor uit de hoogte en keek Katarina koel aan. Ik wil iedere mogelijkheid van 111 is verstan d vermij d en U hebt gelijk. We zullen er maar niet verder over praten. Dus, juffrouw Lutz, werkt U Uw schetsplan maar uit en stuurt U 111c het dan maar. Tot ziens, juffrouw LutzGaat U mee naar binnen, meneer Troilo, het is hier buiten zoo ongezellig. Spoedig zat Viktor binnen in een in- tiem-gezellig ingerichte salon en na een kwartiertje was hij al bezig met de mooie weduwe het hof te maken. Het was hem of hij Katarina daarmee beleedigde en dal gaf hem een gevoel van voldoening. Mevrouw Retlberg bracht het gesprek nog op „het concurrentje met de rcode haren" en hij stond op hei punt 0111 haar te vertellen, welke verhouding er tus schen hen bestaan had. Maar op hetzelf de oogenblik bedacht hij zich. Dat moest en zou dood zijn, of beter: het was na-ut zoo geweest! Ik heb geen idee van haar capaci teiten. Ik weel jiiet eens of ze zich mei cenig recht tuinarchitect noemt. Ze was vroeger bij een Geheimraad in Berlijn in betrekking, die als amateur orchideeën kweekt. Ja, als assistente, dat heeft ze me verteld. E11 later in Engeland. Ze is bui tengewoon ijverig. Ik hoor, dat ze hier al verschillende tuinen in orde heeft ge- maakt, o.a. van Hotel Austria en dat iedereen erg tevreden over haar is. Maar ze gunt een ander niet, dat hij '11 woord je meespreekt. Mevrouw Rettberg lachte. Betalen is alles wat men mag. Nu moest ook Viktor glimlachen. Ja, een baasspeelster is ze altijd geweest. U staat niet op goeden voet met haar? Op heelemaal geen voet! En voor Mama bestaat ze eenvoudig niet. Maar laten we nu langzamerhand eens over prettiger dingen gaan praten. Over U hij voorbeeld. Ze dreigde hem met den vinger en keek hem koket aan. Mijn schouder kan ik gelukkig weer bewegen. Ziet Uzooveel. Ik word gemasseerd. En de volgende week mag ik weer een racket in de hand nemen. Dan zullen we onze eerste partij spelen. Het tennisveld hier schijnt goed te zijn. Daar had juffrouw Lutz zelfs niets op aan te merken. O ja, laat ik nu weer niet over dat onuitstaanbare kind begin nen Van dit eerste bezoek keerde Viktor met zeer gemengde gevoelens bij zijn stiefmoeder terug. Hij praatte druk over Mevrouw Rett- berg, was uitbundig in zijn lof over haar vriendelijkheid, haar schoonheid, haar elegantie. Maar inwendig hield hem maar een gedachte bezig: Wie bij deze eerste ontmoeting een beter figuur had gesla gen, hij of Katarina. Hij vertelde zijn stiefmoeder alle de tails van deze ontmoeting en voegde er bij: Weet 11 wat de kwestie is, mama? Het kan ons natuurlijk onverschillig zijn of nu Katarina zoo'n kleine opdracht krijgt of wij, maar ik heb me toch dood- geërgerd, toen ze den aanleg van onze firma zoo durfde afkammen. Het is jam mer dat ik nog zoo weinig op de hoogte ben, anders zou ik haar wel van repliek hebben gediend. Dus U ziet wel dat het hoog tijd is, dat ik mij in de zaken in werk, anders kan ik ieder oogenblik zul ke onaangename ontmoetingen hebben. Ook op andere plaatsen zag Viktor tol zijn ergernis resultaten van Katarina's tuinarchitectuur. Wat zij tot stand bracht vormde een schrille tegenstelling met het werk van de beroemde firma Viktor H. Troilo. Het scheen of ze een opzetle- Jijken veldtocht was begonnen tegen de Troilo's. Zoo bijvoorbeeld tegen de af- deeling voor tuinfiguren: steenen kabou ters, hazen, herten, paddestoelen. Eén van de bedienden vertelde: waar A:j wa, te zeggen had, kon men geen stuk van deze dingen meer kwijtraken. Ze ver klaarde steeds, dat al dat steengoed, al dat terracotta en majolica-gepruts sma keloos was en het natuurlijke karakter van den tuin bedierf. Op haar advies waren uit verschillende voortuinen dure spiegelbollen verwijderd, die de firma Troilo geleverd had. En inplaats van de keurige rozenstokken met glinsterende glazen punten van de firma, gebruikte zij doodgewoon hamboes. Als haar princi pes ingang zouden vinden, dan konden ze de helft van hun magazijnen sluiten en een groot deel van hun voorraad van de hand doen. En dat zou zelfs voor de machtige firma ernstige gevolgen kunnen hebben, want aan den verkoop van le vende planten en bloemen verdienden ze op geen stukken na zooveel als aan al dat fabrieksgoed voor tuinversiering. Dat is allemaal van dien nieuwer- wetschen onzin, zei mevr. Dora Troilo verachtelijk. Mij impeneeren ze daar hee lemaal niet meeen bovendien, ik kan het uitzingen. Het meest hinderde het Viktor, dat hij bij zijn bezoeken op de villa van Mevr. Rettberg steeds weer moest zien, hoe 't werk vorderde. Mevrouw hield hem trouw op de hoogte. Ze deed alsof ze een beetje bang was voor juffrouw Lutz en bij hem hulp en steun zocht. Het was soms heel grappig. Maar Viktor had geen gevoel voor den humor van hel geval. Inwendig kookte hij. Dus uw mooie veelkleurige bloem bedden hebben geen van alle genade in haar oogen kunnen vinden, klaagde zij glimlachend, en de schelpenmozaiek langs de paden in den voortuin en de ge schoren Buxushaag moeten er ook aan gelooven. Ik weet niet, waar dat naar toe moet. De nieuwe stijlzei Viktor schouderophalend. Voor wie er van houdt Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1