Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. er i FEUILLETON MOOÖDBPABAT1D au&SK als otWAALWUR® IN jtfER 73> WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1932. 55e JAARGANG. eeü elts e-H Jac"; uis 'beet >luut :he bell stem eze-. ver a, Ms -IE noo /oon [eind! gevet a,8, totarij I dei AN aber ein. r vac d )U\ 1 en ïlkeoi l het 4QEN 30 i Heer IEP It ten /lar land I. van ondtt ;ilard t, To Ide ir Cl' groo :eelen rsini chael, ïoeras toogte er M Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 11.25. franco p- post door 't geheele rijk 1.40- UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertcntiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit sj]n. dit NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. gemeenteraad. DUSSEN. Geen dansmuziek op kermis.Zondag. Regeling winkelsluiting. De werkverschaffing. Verfwerk scholen te Hank. Tarief lijkkoets Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 10 Sept. 3 uur n.m. Voorzitter de E.Achtb. heer Snijders. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee lden. Van bet rflksbureau voor drinkwa- ttrvoorziening verslag der werkzaam heden over 1931, Daarin vindt men om. vermeld dat de uitvoering van hel om hygiëenische redenen zoo ur- genie plan eener drinkwatervoorzie ning in het land van Heusden en Al- lena op betere tijden moet wachten. Een verslag van maatschappelijk hulpbetoon zal ter visie worden gelegd. Balans en verlies- en winstrekening der landarbeiders—stichting waaruit blijkt dat over 1931 2 voorschotten zijn gegeven n 1. f 2700 en f 2600 en dat het verliessaldof 372 727a bedraagt, heigeen voornamelijk is veroorzaakt doorde toegekende landpacht-verlaging. Proces verbaal van kasopname waar uit blijkt dat een klein kasverschil ad 12650 was ontstaan dat niet opge helderd kon worden. Verzoek om evenals het vorig jaar een subsidie te willen toekennen aan de proeftuinen te Qorinchem. De voorzitter zegt dat blijkens in gewonnen informaties de tuiniers hier voor niet voelen en stelt namens B. en W. voor geen subsidie te verleenen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verzoekschrift van A. L. de Graaff, directeur autobusdienst Allad om een subsidie van f 300 per jaar. Adressant wijst erop dat de exploitatie van den dienst Heusden—SleeuwQk een tekort oplevert dat den laatsten tijd onrust barend stijgt en dat deze dienstin een groote behoefte voorziet. De voorzitter steit voor dit verzoek aan te houden daar het pas ontvangen en zoodoende nog niet in de verga dering van B. en W. behandeld is. Ook weet hij nog niet wat andere ge meenten in deze doen zulien. Aldus wordt besloten. Eveneens wordt aangehouden een daags te voren ontvangen verzoek van K. Colijn om een voorschot vanf 200 ingevolge de landarbeiders—wet voor verbetering van zijn woning. Van het bestuur der Christel. Lagere Landbouwschool te Almkerk is een verzoek ingekomen om een vergoeding van f 5 per leerling uit Dussen. De voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen dit verzoek toe te staan. Zij achten deze schooi van belang voor deze streek. Het gaat voor de 4 leerlingen uit deze gemeente slechts over een bedrag van f 20 totaal. De heer Koekoek licht nader toe dat iedereen op de school wordt toegeia- ten onverschillig van welke gezirdie ook al is men onbemiddeld. Dit voorste! wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dansmuziek Kermis—Zondag. Van een aantal café—houders is een gezamenlijk verzoekschrift ingekomen om ook met kermis-Zondag vanaf 4 uur dansmuziek te mogen maken. Zij wijzen daarbij op den zwaarde ren druk die door het hoogere ver gunningsrecht en personeele belasting op hen werd gelegd en op de malaise waardoor ook zij zwaar getroffen wor den. Ook wijzen zij op de omliggende gemeenten waar Zondags wel dans muziek mag gegeven worden en op het feit dat de menschen in Dussen op Kermis—Zondag toch het meest uitgaan. Ook zouden er meer vreem delingen naar hier getrokken worden. De voorzitter zegt dat dit verzoek niet in den raad thuis hoort, daar spr. als burgemeester hierover te beslissen heeft. HQ vindt echter dat onder de huidige tijdsomstandigheden geen uit- breiding aan de kermis moet worden gegeven en zal daarom afwijzend op het verzoek beslissen. 2. Vaststelling beroep bouwverorde ning. Naar aanleiding van een schrQven van Oed. Staten over het in de vorige vergadering genomen besluit hebben B. en W. een aanvulling der bouw* verordening opgesteld regelende het beroep tegen een besluit volgens de Woningwet. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). ST.lfcl ^43^.4*1 &-43A nu Na voorlezing wordt het ontwerp onveranderd goedgekeurd. 3. Toekenning plaatsje ingevolge de Landarbeiders-wet. De voorzitter zegt dat indertijd op het verzoek van P. F. v. d. Pluym om f 2500 beschikbaar te stellen, inge volge de Landarbeiders—wet afwijzend is beschikt, omdat deze toen niet over voldoende land beschikte. Hij heeft nu een stuk bljgekocht en de aanvrage opnieuw ingediend. Oehoord het advies der Landarbei ders—Stichting stellen B. en W. thans voor een crediet van ten hoogste f 2500 toe te staan onder de gebrui- kelljke voorwaarden. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. De winkelsluiting. 4. Vaslsteliing verordening ingevolge art. 9 3e lid der Winkelsluitingswet De Voorzitter zegt dat de winkel sluitingswet niet van toepassing zal zijn op Kermis-Zondag 11 September. Verder deelt hij mede dat de winke liers van den Middenstandsbond hun teleurstelling hebben te kennen ge geven over de sluiting der winkels des avonds om 8 uur. in deze ge meente, waar men veel met landbou wers en arbeiders te maken heeft die werken tot 7 uur ouden tijd, hetgeen 8 uur nieuwe tijd beteekent, veroor zaakt de siuiting om 8 uur zeer veel moeilijkheden. Verzocht is daarom de winkels te mogen openhouden tot 8 uur ouden tijd. is 9 uur Zomertijd. Verder wordt gewezen op het ongemak voor vele huismoeders van de sluiting op Zon. dag en verzocht om alle winkels op dezelfde uren n.l. van 11 tot 3 uur des Zondags open te stellen. De heer Leeggangers vraagt of alle winkels onder deze bepaling vallen. De Voorzitter zegt dat het zoo moeilijk is onderscheid te maken tusschen winkels die wel en die niet op Zondag gedurende 4 uur geopend mogen zijn, daar men bijv. naast andere artikelen ook chocolade en suikerwerken verkoopt. Daarom vindt hij het beter alle winkels onder deze bepaling op te nemen. De heer Smlnk gelooft niet dat men van hoogerhand deze bepaling zal goedkeuren. Slechts in bijzondere gevallen mag van de Winkelsluitings wet worden afgeweken. De heer Koekoek is vóór hand having der Zondagsrust, zooals ook de bedoeling der wet is. Er wordt gewezen op de moeilijkheden voor sommige huismoeders, die Zondags nog inkoopen moeten doen. maar deze kunnen toch evengoed als zoo- vele andere wel zorgen dat Zaterdags de boodschappen in huis worden gehaald. De Voorzitter zegt dat rekening moet worden gehouden met de ver schillende opvattingen der ingezetenen over de Zondagsheiliging. Het slaat iedereen vrij van deze bepaling geen gebruik te maken en des Zondags gesloten te blijven. De heer v. d. Zouwen weet niet of de aanvragers wel het recht hebben zich als winkeliers vereeniglng aan te dienen. De protestantsche winkeliers in den Polder worden althans bij hunne bespreking niet bijgeroepen. Die blijven trouwens des Zondags toch gesloten, zooals ook de bedoeling van den wetgever is. Spr. acht het beter de wet te handhaven inplaats van er van af te wijken en zoodoende de winkeliers elkaar vliegen te laten af vangen. De Voorzitter zegt dal hij reeds een paar keer op een vergadering is uit- genoodigd, waar een 20 h 25 tal winkeliers aanwezig waren en met den Voorzitter en Secretaris heeft geconfereerd, zoodat hier wel degelijk van een vereeniglng mag gesproken worden. Wat de zaak zelf betreft wijst hij er op dat aan den thans bestaanden toestand weinig veranderd wordt. Inplaats van op verschillende uren treken en be- EURS* êfiiJ n V|- .ENS lie-Be De Echo van het Zniden, aalwijksclii' en Lanjtstnialsclif Conrant, i, dat Loot! LN land van eken 1 nr. iaren ZIJ DIE ZICH MET 1 OCTOBER OP dit BLAD ABONNEEREN, KRIJGEN DE t0t DIEN datum verschijnende maimers gratis. fttATSCHAPpy VAM VERZEKERING OP HETLEVEM Ja, klonk het eenigszins aarzelend antwoord, ik zou ook niet graag een ouderwetschen aanleg hebben, maar deze revolutie is toch ook wel heel erg. En een hoop geld, dat het kost. De duur de soorten rozen moet ik hebben en al wel twintig karrevrachten zwarten grond zijn hier naar boven gesleept. Ik leb medelijden met die arme paarden. Viktor glimlachte: Het juffertje schijnt practisch aangelegd te zijn. Ze bouwt op laar kweekerij kassen met bassins en nu moet ze toch de aarde van haar terrein *eg hebben. Dan komt het goed uit, dat K die vrachtjes aan U slijten kan. Zoo'n slimmeling, riep mevrouw Hettberg verbluft. Maar ze moest er toch om lachen. Als ik er aan denk, hoe ver- standig en ernstig en toch bescheiden ze Mtijd is! En dat ze het zoo achter de mouwen heeft! Ja, dat heeft ze. Maar waarom moe- kn we eigenlijk bij iedere ontmoeting over dit onaangename onderwerp pra ten? - Bent U zoo gauw uit Uw humeur, meneer Troilo? Ik had niet gedacht, dat de zaken zoo bij U boven alles gingen. Dat doen ze ook niet. Misschien in teresseer ik me wel veel te weinig voor de zaak. Maar het ergert me, dat die juf frouw Lutz maar alles gedaan krijgt wat baar invalt. Naar mij hebt U nog geen enkelen keer geluisterd. Ze lachte hem toe. Probeert L' het dan maar eens. Zegt U zoo en zoo moet het en ik zal tegen juffrouw Lutz zeggen, dat hel moet, zooals L' hebt aangegeven. Ja, maar dal zou weer oncollegiaal zijn; dat zou er op lijken, dat ik tegen haar intrigeer. Goed, dan zal ze heelemaal niet hooren, dal de plannen van U afkomstig zijn. Let maar op: nu zal ik haar de tan den eens laten zien. Dan begint U met haar te vertellen, dat die mooie, oude Buxusgroep absoluut moet blijven. Ze stonden hij het venster in den klei nen salon en keken den tuin in. De af sluiting naar liet dal werd gevormd door een rij van bollen en obelisken, die naar het model van rococo-tuinen uit Buxus- takken gesneden waren. Afgesproken. Ze glimlachte. Maar één ding weet ik wel: het zal een harde dobber zijn. De mooie jonge weduwe ging niet ver schillende heeren vriendschappelijk om, maar met niemand was ze zoo intiem als met Viktor Troilo. Als hij maar even kon, nam hij de gelegenheid waar, om op den Amselberg een bezoek te bren gen. Ze tennisten veel met elkaar. Me vrouw Rettberg vond, dat haar partner een uitstekenden aanleg had, maar ijve rig oefenen moest. Ze was graag bereid hem daarbij te helpen. Sedert ze haar arm weer gebruiken kon, deed ze veel moeite haar oude vaardigheid weer te rug te krijgen. De uurtjes van oefening waren dus niet alleen heel prettig, maar ook nuttig. Het was weer lente. De dagen werden weer langer. Vaak ging Viktor na kan toortijd naar haar toe. Dan speelden ze een uurtje tennis en meestal bleef hij dan theedrinken. De Deensche gezelschaps dame speelde piano of zong; hij zette zich in een clubfauteuil, terwijl zij zich in een koket klein armstoeltje zette en een sigaret rookend een luchtige conversatie mei hem voerde. Ze is allerliefst, verzekerde Viktor zijn stiefmoeder vaak na zulke avontu ren. Maar het is toch niet het type waar mee ik getrouwd zou willen zijn. Dat hoeft ook niet, als je je maar nmseert, zei Mevrouw Troilo lachend, in het rustig besef, dat er zoo'n prach- tige bliksemafleider voor mogelijke nieu we gevoelens voor Katarina gekomen was. En in een aanval van teederhei.'l streelde ze haar afschuwelijken dog. Op een avond ontdekte Viktor, dat de buxushaag, ondanks hun afspraak, toch als offer Van de revolutionnaire denk beelden van Katarina gevallen was. Hij zag het toen hij voor het open venster in hel salon stond. Toen hij haar verwon derd en vragend aankeek, kwam er een diepe blos op haar gezicht. O, nu ben je zeker wel heel hoos op me, omdat ik mijn woord niet gehou den heb? Maar vind je het eigenlijk erg belangrijk? Ze beet zich een beetje ze nuwachtig op de lippen. O, ze is eigenlijk een vreeselijke schooljuffrouw, zei ze lachend, met een poging om de heele zaak als 'n grapje voor te stellen, ik zeg je, urenlang is ze tegen me aan het redeneeren geweest en ik heb hemel en narde bewogen om de haag te behouden, maar aan 't eind. Maar aan 't eind kreeg zij toch haar zin! viel Viktor haar in de rede en stampte hoos op den grond. De Deensche, die een stuk van Grieg speelde, wendde zich even van den vleu gel om, maar speelde direct weer verder Mevrouw Rettberg stond uit haar stoeltje op en kwam hij hem aan het venster staan. Neen, beste jongen, ik wil je geen leugen vertellen de zaak is eenvoudig deze, dat de vreeselijke schooljuffrouw me overtuigd heeft. Overtuigd. Zoo. Viktor keek steeds meer ontstemd. Waarom ben je daar nu zoo Loos om? Het is eenvoudig een kwestie van smaak. Ja, dat weet ik, juffrouw Lutz heeft hier tegenwoordig den goeden smaak in pacht. Alles wat zij aanlegt, is goed en mooi. En wij kunnen onze matten wel oprollen. Mevrouw Rettberg lachte. Als ik niet wist, dat het heele reuzenbedrijf van je moeder je in den grond volkomen onver schillig is, zou ik werkelijk gelooven, dat je jaloersch geworden bent. Onzinmaar je had je niet door dat jonge ding moeten laten bepraten. Ik heb me niet laten bepraten. Ik heb het je al gezegd: Ze heeft me over tuigd. Ik ben het volkomen met haar eens, al dat geknutsel met steenen beel den en kunstige, veelkleurige bloembed den en figuren van geschoren hoornen, is onnatuurlijk en daarom leelijk. Daar heeft ze volkomen gelijk in. En wat zij aanlegt, is veel mooier en natuurlijker... Maar wat zet je toch een ontzettend boos gezicht, hoe heb ik het nu met je? Ik merk het al: alles wat de Troilo's doen, is verkeerd en alleen wat juffrouw Lutz doei, is goed. Je schijnt haar wel vreeselijk te ha ten. Ja, ik haat haar. Ze heeft me al eens vroeger diep beleedigd. En Mama ook.... Ik kan je dat zoo niet allemaal vertellen. En grootvader heeft ze ook van ons we ten af te troggelen. Het is ook waarach tig geen wonder, dat ik buiten mezelf raak, nu ik zie, dat het haar bij jou ook is gelukt. Wat is haar gelukt hij mij? vroeg Mevrouw Rettberg ten hoogste verbaasd. Ze wil mij kleineeren in jouw oo- gen. Wat een onzin, riep ze lachend uit. Wil ik je eens wat zeggen, zei ze, terwijl ze hem met haar vochtig-glanzende oo- gen uitdagend aankeek. Als ik in jou plaats was, zou ik me er werkelijk niet over opwinden, of er hier een buxushaag in den tuin is of niet. Voor mij zouden I andere dingen veel prettiger zijn. En ver- leidelijker. Ze neuriede de melodie mee die de Deensche speelde. En keek hem lang in de oogen. Eindelijk begreep hij. Hij greep haar hand en streelde die. Zoo bleven ze een lijd lang staan. Hou je een beetje van me? fluister de ze, hem koket aankijkend. Hoe kun je het nog vragen?, ant woordde hij heesch. Plotseling verstomde het pianospel. Het stuk was uit. Haastig maakte Mevrouw Rettberg haar hand vrij. Ze vond direct haar na tuurlijke houding terug. Viktor bleef echter verward en afgetrokken. Toen ''ij op zijn armbandhorloge keek, zag hij, dat het al tegen elven liep. Mama komt direct uit de opren, tk heb beloofd om dan thuis te zijn. Toen Mevrouw Rettberg mei hem mee liep door de nu helder verlichte kamer naar de deur, spraken zij luchtig over hun eerstvolgend tennisuurtje. Dag Troilo, tot ziens. Koel en vor melijk stak ze hem de hand toe. Hij keek haar lang aan. Wat hen je toch eigenlijk wreed, zei hij zacht. Wreed? Ik dacht juist, dat ik erg aardig voor je geweest was. Ik vraag me af: Waarom was je het? Dat je niet meer hoos zou zijn! Ben je nu weer goed? Ik weet het niet, was zijn antwoord. En met zeer gemengde gevoelens ver liet hij het huis van Mevrouw Fulvia Rettberg. V. Dat haar succes in haar werk haar vroegeren verloofde zoo ergerde en uit zijn evenwicht bracht, drong niet tot Katarina door. Ze zag hem soms op den I Amselberg tennissen met Mevrouw Rett- j berg. Een ontmoeting vermeed ze na- i tuurlijk, maar ten slotte bleek haar toch, dat hij een geregelde bezoeker was in 't huis van de jonge weduwe. Ze wilde zich er eerlijk rekenschap van geven, welke gevoelens dit hij haar wekte. Neen, jalouzie was het niet, wat ze voelde. Ik heb er alleen maar verdriet van, zei ze tot zichzelf. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1