Frisch en (ras zullen nu alle winkels op dezelfde uren n.l. van 11 tot 3 uur open zijn, terwijl Iedereen vrij is zijn winkel den geheelen Zondag gesloten te houden. De heer Koekoek kan er voor de winkeliers geen fiiantleel voordeel in zien ais zij Zondags hun winkel open stellen. Of de menschen het Zaterdags of Zondags bij hen komen koopen is toch hetzelfde. De heer Jongbloets kan zich met de voorgestelde regeling goed ver. eenigen. Na nog eenige discussie wordt het verzoek Cer winkeliers met 8 tegen 3 stemmen toegestaan. Tegen stemden de heeren Leeg. gangers. Koekoek en v. d. Zouwen. Hierna komt aan de orde de vast. stelling der 21 dagen waarop de Winkelsluitingswet niet van toepassing zal zijn. In overleg met de winkeliers stellen B. en W. voor1 en 2 januari, Vastenavond en daags er voor, 3 dagen voor Paschen, Hemelvaartsdag en daags er voor, 3 dagen voor Pinksteren en 2en Pinksterdag, 14 en 15 Augustus, Koninginnedag en Zaterdag tot en met Dinsdag van Kermis. Wordt m.a.st. goedgevonden. Werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat aan den Minister verschillende objecten voor werkverschalfing zijn opgegeven zooals a. het afgraven en verbreeden van den Dijk en wegverharding; b. het uitgraven van de Dusse met zijtakken en c. het uitgraven van slooten en vlieten In polder Zuiderveld. De bij dragen door den Minister voor deze verschillende werkverschaffingen toe gezegd waren voor het gemeente, bestuur een zekere teleurstelling. Hel is thans opnieuw met den Minister in correspondentie getreden, waarbij gewezen wordt op de weinig draag krachtige bevolking dezer gemeente waar slechts enkele inkomens boven f4000.— zijn aan te wijzen, op de gemeenteschuld, enz en waarin op een herziening wordt aangedrongen van de vergoeding aan de gemeente in de kosten der werkverschalfing. Gevraagd wordt voor de werken a. en b. 50 pCt. en voor c. 40 pCt. in de kosten van loon, zegels en premies te willen bijdragen. De kosten worden op circa f 17000.geraamd, waarvan de gemeente ongeveer de helft te dragen krijgt. De raad keurt de slappen die B. en W. In deze bij den Minister hebben gedaan goed. De Voorzitter zegt dat moet worden teruggekomen op het besluit om aan v. d. Pluljm een bouwcredlet van f2267 toe te staan tegen 6'/2 pCt, (rente en aflossing). Ged. Slaien heb ben thans verschillende bezwaren terwijl zij vroeger nooit iets op deze credieten hebben aangemerkt. De rentestandaard is thans zeer hoog. Waar de gemeente vroeger tegen 4 pCt. kon leenen moet zij thans min stens 5'/a pCt. geven als zij nog geld krijgen kan. Voorloopig zal dus de verleening van bouwcredlet wel ge staakt moeten worden, daar een veel te hooge rente van de bouwers moet worden bedongen die zij onmogelijk kunnen opbrengen. Ver/werk scholen te Hank Het schoolbestuur in Marlapolder heeft den schilder Simonts een be grooting der kosten laten maken. Deze bedragen voor de Jongensschool f 225, voor de Meisjesschool f 190, samen f415. De heer Jongbloets zou ook bij Scheeren prijs vragen. De heer v. Daal is ook voor in schrijving. De heer Smlnk vraagt of het wel zoo hard noodig is, of men niet een beetje van de gemeente wil plukken. De heer Jongbloets heeft persoonlijk ondervonden dat het verfwerk wel de helft goedkooper was dan een paar jaar geleden. De Voorzitter wil aan het School bestuur wel mededeelen dat de raad op inschrijving aandringt. Spr. heeft nagezien wat hetzelfde verfwerk vroe ger gekost heeft en constateerde dat thans de prijs veel minder was. Ove rigens kan hij begrijpen dat 't school bestuur het werk het liefst aan den schilder te Hank opdraagt en den schilder te Dussen heeft spr. onlangs nog een ander werk opgedragen. Er zijn in de gemeente maar 2 schilders i zoodat deze bij inschrijving gemak kelijk overleg zouden kunnen plegen. Men moet ook eenig vertrouwen stellen in het schoolbestuur dat tenslotte zelf te beslissen heeft aan wie het dit werk wil opdragen. De heer v. Dijk weet ui! ervaring dat bij inschrijving altijd veel scherper gerekend wordt. De heer Herman zegt dat men bij inschrijving gevaar loopt dat men minder kwaliteit grondstoffen verwerkt om zoo laag mogelijk te kunnen op geven. Nu kan men voor den opge geven prijs prima grondstoffen ver langen. De heer v. Daal meent dat de schil- ders een reputatie hebben op te houden en dus vanzelf niet met de kwalitei zullen knoeien. Het Is hem onver schillig welke schilder het werk heeft. Het gaat er maar over het werk zoo goedkoop mogelijk gedaan te krijgen. De Voorzitter zal de opinie van den raad aan het schoolbestuur overbrengen en erop aandringen zooveel mogelijk bij Inschrijving aan te besteden. Het gevraagde crediet wordt hierna m a st. toegestaan. 7. 'Tegemoetkoming Ingevolge art. 13 der L. O.wet 1920. Besloten wordt aan de verschillende aanvragers vergoeding toe te staan echter niet hooger dan 70 pCt. der kosten en niet boven het minimum dat volgens de verordening is toe gestaan. Bij de rondvraag dringt de heer Koekoek aan op herziening der tarieven voor de lijkkoets, In andere gemeenten als Almkerk en Genderen zijn deze tarieven veel lager. Neemt de gemeente geen maatregelen dan zullen de inwo ners bij voorkomende gevallen de lijkkoets van elders laten komen. De Voorzitter zal deze aangelegen heid onder het oog zien en voor het rijden laten inschrijven. Het zal tegen woordig wel voor minder gedaan worden en dan heeft spr. geen bezwaar om de tarieven te verlagen. De heer Smlnk vestigt de aandacht op de keet die gebouwd is voor de arbeiders aan het werk in den Bles bosch. Hoewel deze keet voor nacht verblijf is afgekeurd zitten er de men. schen toch nog in, al moeten ze met regenweer met de parapluie op naar bed. De Voorzitter memoreert nog eens het bezwaar dat eerst gemaakt werd tegen den grooten afstand. Toen heeft men aangedrongen op een nachtverblijf. Er werd een keet gebouwd, doch men had daartegen bezwaren en door de Gezondheidscommissie werd zij als nachtverblijf afgekeurd. Er kwam een andere keet doch ook deze voldoet thans niet geheel aan de eischen der Gezondheidscommissie. Die enkele verbeteringen zullen echter nog we worden aangebracht. Maar de arbeiders moeten niet vergeten dat ze desge wenscht ook naar huls kunnen gaan en dus niet verplicht zijn daar te slapen. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de openbare ver gadering om in geheime zitting over Ie gaan tot behandeling van punt 8 Reclames Hondenbelasting. Rijkskanselier Von Papen stak hierop BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag ontbonden. Rumoerige zitting. De Rijksdag is ontbonden, daar het gevaar bestond dat de noodverorde ning van 4 September zou worden opgeheven. Dit besluit, dat tegen alle verwach ting in reeds direct gevallen is, was het gevolg van het hoogst merkwaar dige verloop, dat de Rijksdagzitting van heden heeft genomen. Om drie uur werd de Rijksdagzitting geopend door den voorzitter Görlng. die in civiel was verschenen. Na me- dedeeling te hebben gedaan van de verkiezing der griffiers en van de constitueering der Rijksdagcommissies geeft hij het woord aan den communist Torgler, die een wijziging der agenda verlangt. Sinds de vorige zitting is een noodverordening verschenen, die naar de communist betoogt de arbei ders belast ten gunste van de bezit- tenden. Het lot de arbeiders mag niet afhankelijk worden gemaakt van dis cussies over het lot van den Rijksdag. De communisten stellen daarom voor het voorstel tot intrekking der nood verordening op de agenda te plaatsen en de motie van wantrouwen tegen de regeering. De sociaal-democraat Loebe stelt voor als tweede punt op de agenda van heden de sociaal democratische motie te plaatsen tot opheffing der noodverordening. Voorzitter Göring richt nu de vraag tot den Rijksdag of iemand zich tegen de communistische voorstellen verzet. Niemand uit bezwaren. Deze verras sende wending wordt inet beweging en vroolijkheid ontvangen, want hier- mede is eigenlijk besloten tot directe stemming over de noodverordeningen de motie van wantrouwen. Nadat de Rijksdagpresident Görlng zijn plaats weer heeft Ingenomen, ver- schijnt rijkskanselier Von Papen en wijst ostentatief op de roode akten- tasch, die steeds het symptoom was van een Rijksdagontbinding. De com munisten slaken dan ook dienovereen komstige kreten. De Rijksdagpresident heropent de zitting met de volgende verklaring: «Aangezien geen bezwaar is gemaakt tegen het communistische voorstel, komen wij thans tot een gemeenschap pelijke hoofdelijke stemming over de voorstellen-Torgler, strekkende tot op- heffing van de noodverordening, en tot het uiten van wantrouwen in de regeering." de hand omhoog om het woord te vragen. Görlng zeide echter met een afwerend gebaar: «Wij zijn reeds aan het stemmen en tijdens de stemming kan ik het woord niet verleenen." Door de nat.-socialisten en de lln kerzljde werd deze verklaring me groote vroolijkheid en instemming be groet. Rijkskanselier Von Papen begaf zich daarop naar de tafel van den president en legde daar een document neer blijkbaar het ontbindings decreet van den rijkspresident. De Rijksdagpresident schoof dit do cument echter ter zijde en verklaarde «Wij gaan thans eerst verder met de stemming. Wij waren reeds begonnen met de stemming en voor wij daar mede gereed zijn, kan ik niets anders doen". Onder groote opwinding ging men hierop door met de hoofdelijke stem ming. De communisten riepen daarbij «Weg met de honger.regeering". De regeering verliet daarop de zaal Nadat de regeering de zaal had verlaten ging de- Rijksdag door met stemmen. Met 513 tegen 32 stemmen en 5 stemmen blanco werden de motie tot opheffing van de noodverordening en de motie van wantrouwen aange nomen. Görlng deed vervolgens mededeeling van het hem inmiddels overhandigde ontbindings-decreet en verklaarde, dat dit geteekend is door den rijkskanselier en den rijksminister van Binnenland- sche Zaken, die door het votum van wantrouwen als ten val gebracht kun. nen gelden, en waarmede dus de ont binding van geen waarde is. Tenslotte werd een voorstel aange nomen, den Rijksdag tot morgen te verdagen. Dit Is echter weer afgelast. Von Papen heeft een brief aan Görlng geschreven, waarin hij er hem op wijst dat hij tegen de grondwet handelde door den rijkskanselier niet aan 't woord te laten. De toestand is zeer verward. Mussolini over Duitschland's eischen. In de «Börsenkurier" schrijft Musso lini een artikel „Duitschland heeft gelijk" naar aanleiding van de Duitsche eischen inzake gelükberechtigdheld. Hij schrijft o.m. Om het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond te voorkomen is het onvermijdelijk, dat het recht op gelijkheid in bewapening erkend wordt. Tevens spreekt het vanzelf, dat het Duitschlands recht Is, wanneer het tegenover alle staten van Europa, Amerika en de openbare meeniig der) wereld zijn aanspraken op gelijkheid ten volle gelden laat en daarmede nie wacht tot de ontwapeningsconferentie haar werkzaamheden, hoe 't resultaa ook moge zijn, als geëindigd be schouwt. Het moet daarbij echter ook wijzen op zijn oprechten wensch naar vrede en samenwerking. Mocht de ontwape ningsconferentie een mislukking wor den, dan moeten de militaire strijd krachten van Duitschland aan die der andere landen worden aangepast. Men moet zich niet voorstellen, be sluit Mussolini, dat de loop der ge schiedenls tegengehouden kan worden in het geloof, dat het mogelijk is, een hoog gecultiveerd volk als 't Duitsche, dat na Rusland het grootste zielenaantal van Europa heeft, voor eeuwig te knevelen. Men kan niet den weg naar de toekomst banen, wanneer men zich voortdurend aan het verleden vastklemt. Von Schleicher wenscht geen wijziging In het kabinet. Tegenover bepaalde geruchten, die in omloop zijn, deelde von Schleicher, de rijksweerminister mede, dat hij niet bereid is mede te werken aan een vertroebeling van de gedachte van een onafhankelijke presidentsregeering door een, door de partijen gevormd kabinet. Von Schleicher betoogt, dat hij het als ontrouw tegenover den Rijkspresident zou beschouwen, indien hij iets zou doen dat het voortbestaan van het tegenwoordige kabinet in gevaar zou brengen. Duitschlands betalingen aan Amerika. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken en de minister van Financiën zijn er door den Duitschen gezant van in kennis gesteld, dat Duitschland een uitstel van de betalingen voor de Amerikaansche bezettingskosten en van die, voort vloeiende uit de z.g. mixed claims, wenscht. Deze betalingen zouden op 30 September a.s. moeten plaats heb ben. Duitschland vraagt thans uitstel tot 31 Maart 1934. Doodelijke val van den vlieger Zwlrko. Zondagmorgen tegen acht uur is de winnaar van de Europeesche rond. vlucht, de Poolsche vlieger Zwirko, op een vlucht naar Praag, waar hij aan een vliegdemonstratie zou deel nemen, met zijn vliegtuig verongelukt. Het toestel werd geheel vernield. Zwirko en zijn metgezel, Wigura, wa ren op slag dood. Nieuwe fabrieken tn Rusland. In Ordshonikidse (Kaukasus) is de nieuwe conservenfabriek met een ca paciteit van 21 millioen blikken per jaar in het werk gesteld. De eerste magnesiumfabriek van Rusland wordt in het gebied van de Di.jepr opgericht. In Werchneudinsk is men met den bouw eener locomotieven- en wagon, fabriek begonnen, die jaarlijks 100 locomotieven en 14 000 wagons moet moet produceeren. In Jaroslawl (Wolgagebied) wordt op 15 September de nieuwe fabriek van rubberzolen in het werk gesteld jaarlijksche productie 75 millioen paar. In Chibinogorsk (Noord-Rusland) wordt in November een nieuwe phosphotit- zuurfabriek in het werk gesteld. Veertien millioen werkloozen tn de Ver. Staten. Volgens een statistiek van de Ame rikaansche Federatie van den arbeid bedraagt het aantal werkloozen in de Ver. Staten nu 14 millioen. Hiervan zijn 800.000 spoorwegarbeiders. Het te New York gevestigde bureau voor werkloozenondersteuning heeft bere kend dat alleen reeds voor steun aan te New York wonende werkloozen gedurende den a.s. winter S 250 mil lioen benoodigd zullen zijn. De steun, kassen zijn volkomen uitgeput. President Hoover heeft tegen 15 September een bijeenkomst uitgeschre ven ter bespreking van de kwestie der werkloozenondersteuning. De fede ratie heeft in dit verband een plan uitgewerkt naar het voorbeeld van de in Duitschland en Engeland gevolgde stelsels. Kreuger 's nalatenschap. Het rapport over de activa en passiva van de in staat van faillisse ment verklaarde nalatenschap van Ivar Kreuger werd heden gepubliceerd. De schulden bedragen 1.170 606 855 tronen en de activa slechts 98.412 834 tronen. Geen genade voor Gorgoelof. President Lebrun heeft het verzoek van de verdedigers van Gorgoelof om genade verworpen. De terechtstelling zal hedenmorgen plaats hebben. Hutchinson's familie In veiligheid. De Engelsche trawler «LordTalbot" heeft in een telegram aan de reederij van hel schip te Aberdeen medegedeeld dat de trawler het vliegtuig van den Amerikaanschen vlieger Hutchinson en zijn vliegende familie heeft gevonden Het telegram luidt als volgt: Reyk javik 1 uur 's morgens. Hebben Hut chinson gevonden. Verleenen hulp Zullen Hutchinson en zijn begeleiders met het aanbreken van den dag redden Nader wordt gemeld, dat de trawler «Lord Talbot" de familie Hutchinson hedennacht om 2 uur heeft gevonden en aan boord genomen. Zij bevonden zich aan land nabij Ikersuak. Allen zijn wel, doch het toestel is een wrak hebben den indruk dat de toch zeer nabij Is. M De oplossing zou zijn dat h staande toestand een half iJ' bestendigd; welke tijd worden om alle vraagstuk gebrul onder oogen te zien. °J N Koninklijke Nederlandsche /QQrh Nadat de eerste dagen de, Koninklijke Nederlandsche |aJ? het aantal bezoekers ongeveer was aan dat der vorige naiaaJ' steeg de volgende dagen ft3 boven dat der correspondeerenden der vorige najaarsbeurs uil i Donderdag 8 September metu Vrijdag 9 September met 13 Zaterdag 10 September met 28811 Maandag 12 September met Ir en Dinsdag 13 September met 20/ dRU staan man1*' d.Gd.1 VrU" wordt houden opgevel Ol'D als een dauwdrop in de zon wordt 11*, door het dagelijksch gebruik van Zii" r In Prijzen van 20—30—45 en 7s, 1 openba dezer p dag ir' dags 01 Agen Wijzi Vast! doeld ii Besp SPR- Terwijl rijn woning a vei weg Loonsverlaging In het Boükö Er is overeenstemming verkrl tusschen de werkgevers- en wtS mersbonden in de bouwbedrijven 1 loonen worden daar van f2 50ai'; verlaagd. Zoo deze regeling tot Z komt zal de regeering aan de wt loozenkassen een extra-subsidie, leenen en verschillende bouvvp|ar-: fiiancieeren tot een bedrag van millioen gulden. De regeling oe|d einde 1933. De leden moeten deze overeenkr- goedkeuren. uit BINNENLAND. De rijksbegrooting voor 1933. In aansluiting aan het bericht, dat we Zaterdag aan de (a -r.) Rotterdammer over een te verwachten belasting, verhooging ontleenden, verneemt het blad nog, dat. behalve de gemeenten, die al 80 en meer opcenten heffen en dus tegen het plafond zitten, alle ge meenten nog 20 opcenten op de ge meentefondsbelastlng krijgen. Zij, die dan nog niet aan de 80 toe zijn, krij gen de heltt van het verschil daar nog boven op. Om een voorbeeld te nemen Den Haag heeft 6 opcenten, krijgt er dus 26is dan nog 54 van de 80 af, krijgt er dus 27 bij, zoodat voor een stad als Den Haag in totaal 53 opcenten zullen worden geheven. De toestand In de Rotterdamsche Haven. De bemanning van steeds meer schepen sluit zich bij de staking aan alle Batavier-booten liggen vast, terwijl de Veendam der H.A.L. die de directie eerst naar Southampton en vervolgens weer naar New York wilde dirigeeren, ten slotte toch naar Rotterdam zal terugkeeren. Oplossing van het conflict te Rotterdam aanstaande Zooals wij reeds meldden, Is gister middag te Rotterdam een vergadering gehouden, waarbij aanwezig waren leden van den Bond van Werkgevers ter Koopvaardij en de Contact-Com missie. Daar zijn middelen beraamd om tot een oplossing van het conflict te geraken. Wij hebben ons gisterenavond tot den heer Brautigam gewend om iets over eventueele resultaten van deze vergadering te weten te komen. De heer Brautigam kon zich daar nog niet over uitlaten. Wij hebben echter vernomen dat heden weer een vergadering gehouden zal worden. Vele betrokkenen In het conflict DRUNEN. Terwijl de 71-jariaei y. d. L. met zijn 70-jarige vrouw k Zaterdag j.I. in zijn tuin bezig om peren in te zamelen voor de ïj terprovisie, zeeg de vrouw op hi neer en gaf den geest. De versla- heul van den man laat zich begrijp De retraite die verleden° door onzen ZeerEerw. heer Past,. Goossens gehouden werd voor meisjes boven de 15 jaar uit onzer, meente, zal deze week herhaalde den voor de gehuwde vrouwen, op4 zelfde dagen en uren als vorige wed Moge de belangstelling even gr,;, zijn als hij de meisjes. Zondag maakten een 20-tal per sonen uit Drunen en 5 uit Waalwij een bedevaartreis per autobus van c H.B. naar Ivevelaer. Des morgens oi steeks 6 uur van hier vertrokken, aj riveerden zij ten half 9 te lvevek alwaar 0111 10 uur een solemneeleB Mis werd opgedragen door een schop. Na den middag woonden zijee plechtig Lof bij. Des avonds 9 jj keerden allen in goeden welstat weer. Door de handboogschutterij va de Jongenscongregatie werd Zond- de jaarlijksche prijsverschieting houden. Het schietterrein was tot deze gelegenheid feestelijk versie: met vlaggen en bloemen. De prijze werden behaald als volgt: le prijs Jos. Bruurmijn met ten; 2e pr. Jan Brok met 71 p.; 3ep T. v. d. Wiel met 70 p.; 4e pr. C.v. Hoven met 69 p.; 5e pr. J. v. Son nu 59 p.; 6e pr. B. van Huiten met 581 7e pr. J. Knippels met 57 p.; 8e pr., Muskens met 38 p.; 9e pr. J. Vent sen met 29 p.; 10e pr. B. v. d. Kra! ben met 20 p. DRUNEN. Zondag hield de Postdt venvereeniging „De Reisduif", gevt- tigd bij A. v. d. Geld, een wedvlucü vanuit Vilvoorde. De prijzen werde behaald als volgt: 1, 8, 9, 13, 17 H. v. Breugel; 2, li 18 Gebr. Maas; 3, 11, 15, 19 W. li- veen; 4, 5, 6, 10 Gebr. v. Ravesteijc 7, 16 P. v. Dommelen; 14. J. Stiphoa! Speciaal W. Viveen; Eerste koning!- poul Gebr. v. Ravesteijn; le koning poule Gebr. v. Ravesteijn; Eerste over- duif A. Pelders; 2e overduif Gek Maas. Eerste prijsduif bereikte 't hol om 9 uur, 10 min., 14 sec. Duiven ift 8 uur. De laatste prijsduif bereikte; hok om 10 uur, 23 min. 55 sec. De processie naar Bokhovend dit jaar vertrekken op 21 Sept. a.s. ELSHOUT. De voetbalvereenigin; RODA ging Zondag naar Vlijmen or te spelen in den seriewedstrijd en wis met 10 te winnen. J.I. Zondagmorgen ging ona Zangvereeniging „Uitspanning doff Inspaning" per autobus van de Hl naar het Groot Nationaal Concours k Best, georganiseerd door de harmonk „St. Cecilia" aldaar. Ofschoon er talrijke deelnemend vereenigingen waren, wist „Udi" tod den 2cn prijs te behalen met 277 pun ten. Het bericht werd in Elshout vreugde begroet; met rappe handen werd de zaal der Congregatie in lusthof herschapen, 's Avonds werdd vereeniging door de harmonie afge haald. De heer Merks was de eerste die zijn gelukwensch aanbood. Vervolgens trok men met muziek ner werd f door h hij ziel deling kwam men eei ding- 1 was, ni de fiets CAP1 Sprang naar A wijze 0 der vac den Lo - J. voe van Me Nieuwe die doo leoen v De Bas, h< bijzond welkon i( heer het fin waarui fers ge nigings dat de king n ingeziei last 111e seheide den hei H. Koe eerstvo uitbren Mede ging ve tal in in de 3 in de 2i Nada \Taag geveer den Vo -O lassche Ruiten! leegen [iets ge haven goed b wijze 1 overgrc - E Luchtv wedvlu volgeiu W. 1 steeg A H. Ros> 15,32, 27; M. zenbrai 36, J. Klootw Nieuwe 37. - J Fokkei zijn aa veen, hier, vi de pr ringbei rede n laatste rede v gespro der Scl gemeei - I de oni koeien genoer schade -'I pleegs van In verplet uit Ar - I muziel en de dat j.I. thans dezer plaatsi i'rijwi Zaterc i

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2