Toegewjjd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Hiele u» Den Bosch i )P id. 18 FEUILLETON Denkt U Stationsstraat 34 6 Zii"-Crême an DE na 3e eraan, dat van het bekende Brillenmagazijn Nikkeien brillen vanaf11.50. Brillen en Scharenslijperii Foto-Afdeeling. 75. 5TE harte, -tenej >ig Pn% 'tont. het *cht, :enig. :hins. ondtr andü 49020 49030 EERSTE BLAD. 49026 WIK; IEN GEMEENTERAAD. WASPIK. De cijfers der gemeenterekenhg. Winkelsluiting. Blljat- belastlng. Kindertoeslag vor ie tewerkgestelden. De raad der gemeente Waspik kw,m ^dagavond in openbare vergaderng >en onder voorzitterschap van ten (glachtb. heer Dekkers. De raad was voltallig. De notulen werden goedgekeuri. Aan de orde Ingekomen stukken. Schrijven van de Vleeschkeurhgs- jmlssie te Raamsdonk houdinde 'dedeeling van herbenoeming van jen dezer commissie. Voor leze neente heeft de burgemeester dtarin 198 ERG 1902 IN- ERG tin Ged. Staten goedkeuring van il raadsbesluit tot aankoop van frond in C. Savelkouls en tot overdacht een transformatorhuisje am de JI.E.M. Wijziging Woningwet, moet geschieden op verzoëc van Staten die een nieuwe refactie iioschen voor de artt. 7 en 9, rege* ode het beroep op besllssln* van en W. De verordening word! door (en Secretaris voorgelezen en raarna eet algemeene stemmen goedgeceurd. Veldwachter s-regkment. 3. Verordening regelende de e'schen 1902 io benoembaarheid en bezoülging tr veldwachters. De Secretaris leest de veroriening mor. Het salaris van de veldwachters loopt van f1200-1600, met jjarlijk- Khe verhoogingen van f 100 Voor lltiedlploma wordt f 25 extra gïgeven voor diploma met aanteekeniig f 50. Voor elk kind boven de 2 dat nog geen 16 jaar is geniet de veldwachter een kindertoeslag van 5 pCt. Voorts heeft hij recht op vrije geneeskundige behandeling, schoeisel en bewapening en een rijwieltoelage van f30. De heer joh. Smits wou dat ieder arbeider onder een dergelijk contract kon werken. De verordening wordt vastgesteld met 8—2 stemmen. Tegen de heeren Langerwerf en W. Prutssers. De heer v. d. Rijken bleef bulten stemming. 4. Begrotingswijziging. Deze wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Gemeenterekening. 5. Goedkeuring gemeenterekening. De heer Brokx bracht als rappor teur der commissie verslag uit. De cijfers zijn in orde bevonden, alleen is een opmerking gemaakt ten aan- zien van den post van f517 voor ver bouwing aan het woonhuis van den burgemeester. Dit bedrag is nl. nooit door den raad toegestaan. De Voorzitter antwoordt dat aan zijn ambtswoning groote kosten zijn besteed. Het gemeentebestuur kon indertijd niet wachten om eerst den gemeenteraad te hooren. Op eigen kosten heeft spr. eenige kamers laten verbeteren. Toen de loodgieter daar. voor in de goot moest zijn bleek het dat deze zoo slecht was dat hij er niet in durfde staan. Het gemeentebestuur heeft toen gezegd dat de vernieuwing van de goot voor rekening van de gemeente gedaan moest worden, temeer daar spr. zelf reeds honderden guldens aan het huis had besteed. De goofen hadden feitelijk al enkele jaren vroeger gerepareerd moeten worden doch steeds Is het uitgesteld. Spr. moet echter toegeven dat het beter was geweest als eerst den raad over de kwestie gehoord was. Ook Weth. Vloelmans betoogt dat de gooien dringend moesten worden hersteld. De heer Verschure zegt nog dat de commissie geer. bezwaar tegen de uitgave heeft, doch dat zij wenschte dat daarover eerst de raad gehoord was. De rekening wordt hierna goed gekeurd op de volgende bedragen Gewone dienst: ontvangsten uitgaven batig slot Kapitaaldienst ontvangsten uitgaven batig slot f90313 76 f88120 34 t 2192.92 f 62571.92 f 62278 92 t 293.— Winkelsluiting. 6 Verordening Ingevolge Winkel- Guitlngiwet. Ingekomen is een schrijven van den Minister tegen het verzoek van den raad om 's Zondags alle winkels open te stellen. De minister kan zich daar mee niet vereenigen. De gemeente dient zich aan te passen en besiaande gewoonten kunnen niet worden be stendigd. Voorgesteld wordt te bepalen de winkels die in hoofdzaak suiker werk verkcopen open te laten van 3 tot 7, de vei koop van melk kan wor den toegestaan van 8 tot 10 v.m. en van 6 8 n.in. Enkele dagen met carnaval en voor en tijdens de kermis mogen de winkels tot 10 uur open zijn. De heer Brokx vindt den gekozen !ljd wel geschikt, maar toch zou hij de winkeliers in deze liever vrij laten. De Voorzitter heeft daar ook geen bezwaar tegen De heer v. Dongen vindt het voor lederen DONDERDAG vanaf 2 unr aanvangende 22 September a.s. Ie WAALWIJK zitting houdt en wel BREUKBANDEN BUIKGORDELS. Prima ELASTIEKEN KOUSEN vanaf f 3.00 ae controle makkelijker een vasten lijd ie bepalen. De neer Brokx Het zou voor de veldwachters anders een mooie tijd passering zijn. De heer v. Dongen herinnert eraan dat de vorige maai besloten is alle winkels open te laten. Uit verslagen van andere gemeenteraden ziet spr. dat dit wel mogelijk is. Daarom zou ntj graag zien dat B. en W. hun licht eens opstaken bij andere gemeenten die wel een dergelijke bepaling kregen goedgekeuid. De Voorzitter zal afschriften der verordeningen van andere gemeenten vragen. De heer v. Dongen merkt op dat in deze gemeente reeds een automaat is geplaaist. Dat werki voor andere win keliers z.i. dupeerend. Hei puni wordt aangehouden om een naaer onderzoek te doen Instellen. 7. Aanbieding gemeentebegroting 1933. Deze begrooting zal zooals gewoon lijk door den raad in commissie wor den onderzocht. Blljartbelasting. Van de vergunninghouders is nog een schrijven ingekomen betreffende de blljartbelasting. Op twee na hebben alle vergunninghouders zich genood zaakt gezien hun biljart op te ruimen. Daarom heeft men zich tot Ged. Staien gewend om te trachten den last ver- 99 ng k.) minderd te krijgen. Ged. Staten hebben toen echter geantwoord dat het aantal opcenten niet lager kon worden gesteld dan van andere grondslagen. De Voorzitter merkt op dat reeds in de vorige vergadering afwijzend op dit verzoek is beschikt, het is toen door dhr. Brokx ter sprake gebracht. Brokx. Nog maar twee biljarts zhI- len blijven geplaatst. Dat is ook niet prettig voor de inwoners, die voortaan elders moeten gaan biljarten. Daarom doe ik nogmaals hetzelfde voorstel nl. om de hoofdsom der belasting op f 10 te brengen. v. d. Rijken. Als wij in de eene ver gadering een besluit nemen moeten wij niet den volgenden keer weer anders besluiten. Brokx, Maar het zijn zooveel namen, daar krijg je dorst van als je het leest. v. d. Rijken. Vorige maal heb ik voorgestemd, maar met dezen gang van zaken kan ik me niet vereenigendat gebeurt hier voortaan altijd, ook laatst nog met de armen—rekening. Het voorstel—Brokx wordt afgewe- zen met 6—5 stemmen, tegen waren de heeren Verschure, Rubbenf, Lan gerwerf, W. Prutssers, v. Dongen en J. Prutssers. Ze zuchtte. 029 ien< ulitjlsrkr en Langstrantsclie Courant Dit blad verschijnt jOENSDAG en ZATERDAk jrieven, Ingezonden stukken, gelden e*. franco te zenden aan den Uitgever, jlxjnnementsprijs per 3 maanden 1.5. franco p. post door 't geheele rijk 1.0- UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentifin: 20 cent per regel; minimum 1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bexit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. i g.T. ivert, JIJ DIE ZICH MET 1 OCTOBER <P QH tBLAD ABONNEEREN, KRIJGEN E u DIEN datum verschijnen© rjlMERS GRATIS. 8. )ij df )EN van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). i. Maar zijn vreugde was Katarina. Hoe den ouden Reuss aan het ïverk zetle -de twee kwajongens van leerlingen er onder had, dal deed een mensch goed. -Ik had in mijn tijd zoo cea tuinbaas -'ten hebben als jij, zei hij op een keer. heb altijd veel tegenslag gehad niet in personeel en naderhand, toen de zie met dat mensch van Rispeter be- jon, heeft ze me altijd de menschen, die met veel moeite had opgeleid, voor ,'n neus weggesnoept. Ook vanavond bazuinde hij Katarina's i Hij legde vooral den nadruk op haar Tkzaamheid en haar eenvoud, waarbij niet kon laten een bestraffenden blik het hagelwitte smokinghemd van den gelschman te werpen. Mr. Gabb had er geen flauw idee van, zijn avondtoilet aanstoot gaf. Maar rees aanmerkelijk in de achting van 1 ouden man, toen hij na tafel zijn on- 'heidelijk kort pijpje uit den zak haai en er flink op los dampte. Toen de mannen waren weggegaan, gooide alle deuren en vensters open. Men de rook snijden. •en de volontaire den volgenden mor- om 6 uur den nieuwen tuinknecht Ün werkpak de kweekerij zag opko- i, kon ze zich moeilijk voorstellen, J'l dezelfde persoon was als de heer iking van den vorigen avond. Mr. Jing met den ouden Reuss mee :n villatuin aan den Dietenmuhler- Katarina, die voor verschillende bood schappen naar de stad moest, had hem haar leekeningcn meegegeven. 's Middags zouden de rozen, die uit Nauheim kwamen, geplant worden en nu moesten op de plaatsen, die zij op de teckening had aangegeven diepe gaten worden gegraven en met leem en goede zwarte aarde worden gevuld. Toen Ka tarina om 12 uur met haar boodschappen klaar was en naar de villa kwam om te zien hoe ze er mee stonden, was het hee- le werk al gedaan. Mr. Gabb schoof zijn pet een eindje naar achteren en keek juffrouw Lutz vroolijk aan. I)at is leuk werk. Dan merk je weer dat je leeft. Wat is er vanmiddag te doen? Rozen planten. Maar dat doe ik zelf. Daar bent U niet geschikt voor. U hebt geen oogenmaat. Weet U nog wel hoe U indertijd van Mr. Burnett op uw kop kreeg? Of ik het nog weet. Dan zal ik van middag maar bij uw werk toekijken. Dan hoeft U me voor de rest van den dag geen loon te betalen. Loon? Hoe moet ik dat voor U be rekenen? Gewoon uurloon. Reuss krijgt veertig pfennig per uur. Dacht U, dat ik U dat durf aanbie den. Is het U niet te veel, juffrouw Lutz* Hij haalde zijn pijp uit den zak. Niet? Goed. Dan betaalt U mij hetzelfde als aan den ouden Reuss. Iedere maand rekenen j we af. Daar kan ik mijn lieele onderdak van betalen. Het is hier allemaal zoo ver schrikkelijk goedkoop. Ik hen erg blij, dat ik bij U hen. juffrouw Lutz. Dus U zult U met Duitschland ver zoenen?. Met Duitschland? Neen. Ik hen zelfs niet van plan het te leeren kennen. I Ze lachte. O, daar zal ik wel voor zor gen. Naast elkaar wandelden ze naar Son- nenberg terug. Onderweg vroeg hij vol belangstelling: Waarom hebt U mij gis teren niet direct de heksenkeuken laten zien? Die bestaat toch nog altijd? Hoe gaat het met uw anjer-specialiteiten? Ik weet zelf nog niet wat dat wor- den zal. Daarvoor moeten we Onzen Lie- aar laten zomen. Het is im- mers niemands verdienste, alleen maar een geschenk,, als men succes heeft. De oude grootpapa vertelde, dat U twee. nieuwe soorten gelukt zijn. Die moet U me laten zien. Welke kleuren? De eene wit de andere in een zeldzaam, gloeiend oranje. Maar met de witte is nog niet veel te beginnen, die geeft te weinig stekjes. Hebt U ze al eens in andere potten gedaan? O, ik ben al een heele generatie ver der. Toen ik hier kwam, ben ik direct begonnen de eerste stekjes in zuiver zand te zetten. In mijn heksenkeuken had ik niet genoeg plaats, daar kon ik maar 'n klein gedeelte onderbrengen. Daarom is de vermeerdering zoo langzaam gegaan. Maar nu. is er al tweemaal verplant en de vorige week heb ik van de eene soort honderd en van de andere vijfhonderd jonge planten buiten gezet. llopenlyk krijgen we geen vorst meer. Eén nachtvorst zou me ontzettend veel schade berokkenen. En van buiten brengt U de planten weer in de kas terug? Wanneer? Als de kas klaar is. Gaat U de anjers direct in den han del brengen? Bijna verschrikt keek ze hem aan. In den handel? Geheim houden zal ik ze! Geen stuk mag er de deur uit. Ik hoop op een groot plotseling succes. Een groot plotseling succes. Zoo, zoo! Hij schudde glimlachend het hoofd. In Engeland zeggen ze, dat de Duitsche meisjes dik, poëtisch en onpractisch zijn. Maar U bent geen bewijs voor die stel- ling. Als U een man was geweest, dan had U zoo iets kunnen worden als Mr. Dutton in Iver. Kan ik dat als meisje niet? Neen. Dat denk ik niet. U zult gaan j trouwen en dan hebt U geen tijd meer 0111 1 aan zaken te denken. En dan zult U toch poëtisch worden. Maar ik geloof toch, 1 dat U wel talent lieht, om het ver te bren- gen. 1 's Middags ging hij haar nieuwe anjers bekijken en was ten hoogste verbaasd de rijke nakomelingschap te zien van een der vele experimenten, waarmee hij in Iver juffrouw Lutz zoo vaak geplaagd had. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een on gekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Ook grootvader Troilo kwam er hij, toen ze aan de grens van zijn terrein kwamen. In lange rijen stonden de teere plant jes in den grond. De vorm van de knop pen begon juist heel even zichtbaar ie worden. Katarina vertelde van haar tal- looze vergeelsche pogingen. Ze had de hoop al heelemaal opgegeven, 0111 op dit gebied iels te bereiken. Alleen maar door liet toeval had ze resultaat bereikt, zei ze. Maar wat bent U er mee van plan? Hoe wilt U ervan profiteeren? 'U hebt toch nog geen groole exportzaak, zooals Dutton? Wie zal ze van li afnemen? Katarina haalde diep adem. Ik heb er al vaak met meneer Troilo over gespro ken. Die vindt, dat ik al het andere voor- loopig moet laten rusten en 111e heele maal op het kweeken van mijn -twee nieuwe soorten moet toeleggen. En als het eene plantje te lui is met kinderen krijgen, viel grootvader in, dan weg er mee en dan alles op het an dere zetten. De Engelschman vond de heele onder neming voorloopig nog erg gewaagd. Ze traden de bijna voltooide kas bin nen. Ze vertelde hun, hoe ze zich het verder verzorgen van de anjers voor stelde, hoe ze ze eerst weer in de kas zou onderbrengen en telkens verplanten en dan weer naar buiten brengen. Ik krijg van de eene soort dit jaar vijfhonderd stuks. Stel je nu eens voor, dat het me gelukt van ieder plantje weer een paar honderd stuks te krijgen. Dan komt het volgend jaar Mei de groote ten toonstellingo, ik moei er maar niet aan denken, ik begin er nu al zenuwach tig van te worden. Op de tentoonstelling kunt U toch hoogstens een half dozijn laten zien, meende Mr. Gabb. Maar als de nieuwe bloem succes heeft, dan schryven toch alle vakbladen er over. Alle bloemenhandclaars willen haar hebben en ik zou toch minstens 'n honderdduizend verkocht willen hebben roor mijn concurrenten kunnen begin nen haar als snijbloem te kweeken. Eindelijk had hij liet begrepen. De oude Balthazar hief waarschuwend den vinger op en drukte Mr. Gabb op 't hart met geen mensch over de nieuwe bloem te spreken. Dat moest voorloopig een diep geheim blijven. Hoe zult U de bloemen noemen?, in formeerde Mr. Gabb. Katarina antwoordde lachend: Namen heb ik ze nog niet gegeven. Maar ik heb ze naar hun „moeder' genoemd, zei de oude Balthazar vol vuur. Ze moeten natuurlijk allebei Katchen heeten. Blanke Katchen.. en Vlammende Katchen. Vlammende Katchen, herhaalde Mr. Gabb vroolijk. Katarina moest lachen 0111 de idee van den ouden heer. Maar z.c vertelde aan Mr. Gabb, dat de geel-roode, oranje-ge- nuanceerde kleur werkelijk een beetje deed denken aan een vlam. I11 ieder ge val hadden ze hij Dutton nog nooit iets gekweekt van zoo'11 wonderlijk kleuren spel. Terwijl de arbeiders de laatste hand legden aan de groote kas, waren ze be gonnen met den grond gereed te maken voor de planten, die buiten moesten ko men. Mr. Gabb verwonderde zich erover, dat Katarina in deze gewichtige dagen de paar arbeidskrachten, die ze bezat, niet liever op haar eigen terrein ge bruikte, dan ze hij anderen in de tuinen te laten werken. Waarom doet U dat, juffrouw Lutz? vroeg hij, toen hij haar 's middags in den tuin aan den Dietenmuhlerweg trof, ge jaagd en warm, want ze was op drie verschillende andere plaatsen aan het werk geweest. Dat is toch mijn vak, Mr. Gabb. Waarvan moet mijn zaak anders bestaan? Voor ik wat hebben kan aan het succes van mijn anjers, kan nog een iaar.tje du ren. En denk eens na, wat de houw van de kassen kost, en wat het onderhoud van de heele kweekery nog kosten zal. Ik ben zoo arm als Job, ik heb geen an der kapitaal dan m'n twee handen. Wordt vervolgd. len, ten, 1.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1