Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. de troonrede. m IMER 75- WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt ff OEN S D A G en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden em. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advtrtentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag eu Yrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Gisterenmiddag had! op de gebruike lijke pleclilige wijze de opening van de nieuwe zitting der Sta ten-Generaal door H. M. de Koningin plaats. H. M. sprak daarbij de volgende Troonrede uit: In dit plechtig oogenblik, leden van de Staten-Generaal, nu een nieuwe zit ting van de volksvertegenwoordiging een aanvang neemt, richten mijn ge dachten zich meer dan ooit op den duisteren tijd, dien het vaderland be leeft. De ernstige wil die de regeering be zielt met Gods hulp het schip van staat in veilige haven te sturen, kan slechts leiden tot het doel, indien ons volk in al zijn lagen zich de werkelijkheid on verbloemd voor oogen stelt. Zonder voorbeeld in de geschiedenis zijnde economische verhoudingen over heel de wereld ontredderd. Onweerstaanbaar grijpen de gevol gen der crisis steeds verder om zich heen en nog steeds kondigen zich geen betrouwbare teekenen van kentering aan. Moederland en overzeesche gewesten zien hun welvaart ernstig ondermijnd. Nieuwe belemmeringen in het han delsverkeer tusschen de volkeren wer den toegevoegd aan de vele, welke reeds ten vorigen jare de crisis ver scherpten. In alle takken van volksbestaan bleef de bedrijvigheid gestadig afnemen. Handel, scheepvaart en visscherij zijn evenzeer getroffen als nijverheid en land- en tuinbouw. Herstel van het internationaal ruil verkeer wenscht de regeering te bevor deren door verdragen die een ruimer geest ademen. Daarnevens moet zij bij voortduring dacht blijven op afwending van de varen, waarmede buitenlandsche aatregelen den afzet van onze voort- engselen bedreigen. Zijn reeds tal van noodmaatregelen lot stand gekomen om ineenstorting van onmisbare bedrijfstakken te ver eden, nieuwe regelingen, met het- ttlfde doel zullen moeten volgen. De werkloosheid, bron van zooveel d, heeft een nooit gedachten omvang ngenomen. Zij plaatst de overheid voor schier onoplosbare moeilijkbeden, niet het minst van geldelijken aard. De regeering zal haar voortdurende zorg ook in de toekomst aan dit maat schappelijk euvel geven. Het zoo noodzakelijk herstel van het bedrijfsleven zal haar daarbij tot richt snoer blijven. In het bijzonder zal ook het vraag- (tuk van de jeugdige werkloozen alle aandacht hebben. Nevens voortzetting van de werkloo- zenzorg stelt handhaving van het peil van sociale voorziening, in betere tij den bereikt, de uiterste eischen aan het zoo zeer verminderde draagvermogen der natie. De sterke daling van het nationaal inkomen en de diepe inzinking welke bel economisch leven vertoont, oefenen een noodlottigen invloed op de op brengst van 's rijks middelen. De financieele toestand is dientenge volge zorgwekkend. Veel zal van uw werkkracht en toe wijding gevergd worden, opdat tijdig de meest dringende maatregelen tot stand komen. Ik weet dat het beroep, dat ten deze op uwe medewerking zal worden ge daan, niet vergeefsch zal zijn, en lk vertrouw dat het gemeen overleg tot een uitkomst zal leiden, die aan den ernst van den toestand beantwoordt. Ook in de overzeesche gewesten wordt er krachtig naar gestreefd, de kosten der landhuishouding met de middelen in overeenstemming te bren gen. Het feit, dat meer en meer in alle maatschappelijke kringen de overtui ging doordringt van de volstrekte nood zakelijkheid van dit streven, versterkt de verwachting, dat ondanks alle be zwaren het doel zal worden bereikt. Evenzeer als in de donkerste dagen zijner roemrijke geschiedenis behoeft ons volk thans eendracht ter ontplooi ing van al zijn stoffelijke en zedelijke krachten. Op den voorgrond trede daarom wat de natie vereenigt, niet wat haar ver deelt. Met de bede dat Gods hulp mijn volk sterke en met den wensch dat God Zijn zegen aan uwen arbeid moge schenken, verklaar Ik! de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. UIT DE MILLIOENEN-NOTA. De Minister van Financien becijfert in zijn betoog over den toestand van 's lands financiën dat de rijksbegroo- ting voor 1933 aanvankelijk een ge raamd tekort vertoonde van 147,0 niil- lioen gulden. Door toe te passen bezui nigingen, salarisverlagingen, de uit- keering uit het reserve-fonds en maat regelen ter versterking van de midde len kon een bedrag van 125,5 millioen gulden gevonden worden, zoodat een tekort blijft van 22,1 millioen, dat ge weten wordt aan de slechte uitkomsten van de spoorwegen. Voor het rijkspersoneel wordt de tijdelijke salariskorting gehandhaafd. Daarenboven wordt de 3 procentskor ting voor ongehuwden op 5 procent gebracht; Voorts wordt de pensioen fondspremie voor allen met 5 procent verhoogd en gebracht op 8 procent. Ter versterking van de middelen worden eenige belastingvoorstellen aangekondigd en wel: 30150 rijksopcenten op de aansla gen der gemeentefondsbelasting; 30 extra-opcenten op de aanslagen in de vermogensbelasting; invoering van de weeldeverterings- belasting. Voorts wil de regeering gedurende een jaar 30 opcenten leggen op alle in voerrechten en op den bieraccijns. Uit de tot dusver gepubliceerde af zonderlijke hoofdstukken der begroo ting stippen we nog aan, dat voorge steld wordt een concentratie van de burgerlijke rechtspraak, waarbij 7 rechtbanken en 48 kantongerechten worden opgeheven, terwijl om bezuini gingsredenen ook van de inwerking stelling der jeugdgevangenis in Zut- phen niets zal kunnen komen. Voor het leger worden zeer belang rijke wijzigingen in de vredessamen- stelling overwogen. De opleiding zal bij acht infanterie-regimenten verdwij nen en worden ondergebracht bij de overige regimenten. Het le regiment artillerie zal geheel worden opgehe ven. Bovendien zal naast verscheidene andere instellingen de rijkswerf te Hel- levoetsluis verdwijnen. Wat Buitenlandsche Zaken aangaat lijkt wel het belangrijkste, dat het aan tal gezanten zal wrorden verminderd door wijziging van de diplomatieke vertegenwoordiging in 'n zestal hoofd steden. De opening der zitting der Staten-Generaal. Gisteren heeft in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de jaarlijksche plechtig heid plaats gehad van de opening der Staten-Generaal. Met denzelfden luister als telken jare heeft dit schouwspel plaats gehad. De communistische ka merleden, die voor het eerst de opening bijwoonden, trachtten in de zaal een betooging te houden. Nadat gen. Duy- maer van Twist zijn traditioneel „Leve de Koningin" had doen hooren, be gonnen de Visser en Wijnkoop te roe pen: „Weg met de hongerregeering van Welter en Buys, weg met Weiter en Buys". Sommigen beweerden ook uit roepen te hebben gehoord „Weg met de Koningin, weg met Oranje, weg met de Kroon", doch het is niet zeker dat ook deze uitroepen gedaan zijn. De beide communisten werden spoe dig overstemd door het koor der ove rige aanwezigen die het Wilhelmus in zetten. De communisten hadden in Den Haag 'n roode Dinsdag georganiseerd Het is daarbij tot eenige botsingen met de politie gekomen. In de Korte Poten moest de politie de sabels trekken, in het gedrang werden vele winkelruiten vernield. Op hel Spui moest de politie zelfs de revolvers trekken. Een jonge man van 24 jaar werd in den buik ge troffen en moest naar het Ziekenhuis worden vervoerd, zijn toestand is ernstig. Een politie-agent werd in de borst gestoken, ook zijn toestand is ernstig. Voorzitterschap Tweede Kamer, Mr. J. R. H. van Schaik weder om no.l op de voordracht. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is de aan de Koningin aan te bieden voor dracht voor het voorzitterschap van die Kamer opgemaakt, Bij de stem ming voor de eerste plaats heeft mr. J. R H. van Schaik (r.k.) 83 van de 87 uitgebrachte stemmen behaald Voor de tweede plaats verkreeg de heer J. H. Schaper (s. d.) 67 stemmen. Voor de derde plaats werden 71 stemmen op mr. dr. E. J. Beumer uitgebracht. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Sept. 1932. WAALWIJKS BELANG. Een flink batig saldo. De heerRaming In het bestuur. De weg naar den Roestel- berg. Een geschenk voor het nieuwe raadhuis. Het Herinneringsalbum. De algemeene vergadering die da vereeniglng Waalwijks Belang Maan dagavond In Musis Sacrum hieid was zeer goed bezocht. Door de goede zorgen van den heer J. van Campen uit Drongelen waren op elk tafeltje bloemen geplaatst, wat de zaal een fleurig aanzien gaf. Een tikje feestelijk mocht het dan ook wel zijn want de aanbieding van het Her.nnerings-album, die op de agenda stond, was immers nog een uitlooper van de grootsche jubileum sfeesten. Openingswoord Even over half negen werd de ver gadering door den voorzitter, den heer Jud. Timmermans Phzn., geopend. Hij heette de aanwezigen we'kom en kon iot zijn genoegen een goede opkomst constateeren zoodat het uitstel niet tevergeefsch is geweest. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot de eerste vrouwelijke persoon en nog wel een buitenlid uit Drongelen. die een vergadering van W. B. komt bezoeken, en tot den heer v. Campen, het ijverige buitenlid, die de zaal met zijn bloemen is komen opvroolijken. Alvorens tot de agenda over te gaan meende spr. dat een woordje vooraf In verband met de wijzigingen fn het bestuur wenschelljk was. Hij bracht een woord van hulde aan den heer H. Wiesman, die bijna 2 jaren lang, ijdens de ziekte van wijlen den heer van Liempt, op zoo buitengewone wijze de voorzittersfunctie heeft waar genomen. Zijn er veranderingen in het bestuur, wat niet verandert, dat is de richtlijn die het bestuur blijft volgen. Steeds heeft het bestuur voor oogen het doel waarmede het reeds 25 jaren heeft gewerkt: het waarachtig belang van Waalwijk te bevorderen. Spr. haalde dit aan waar de agenda van dezen avond zulk een groot aantal belang, rijke punten aanwees. Daarom deed spr, een beroep op de leden om steeds oudergewoonte achter het bestuur te blijven staan en hun steun en mede werking te blij/en geven. Die steun zal bestaan in een jaar- Üjksche kleine financieele bijdrage, het aanbrengen van nieuwe leden, het maken van propaganda voor de ver. eeniging en die medewerking zal blij ken door het trouw bezoeken der hatt- jaarlijksche vergaderingen en het be spreken der agenda-punten zonder bij—belangen maar met het uitsluitend doeide bevordering der belangen onzer gemeente voor zoover de wer kingssfeer der vereenigirg is bepaald. Na dit openingswoord kreeg de Secretaris, de heer Jan Tieien, gele genheid tot het voorlezen der no uien der Februari—vergadering. Zonder op merkingen werden deze goedgekeurd. Financiën. De heer N. van Loon, penning meester, kreeg vervolgens het woord om mededeeling te doen betreffende den stand der kas. De mededeeling dat er een batig saldo resteert van i 332.86 werd met applaus begroet. De ont vangsten bedroegen in totaal f 1202 37 en de uitgaven i 878.51. Het batig saldo is in hoofdzaak te danken aan diegenen die bij het 25-jarig jubileum een bij drage hebben gegeven aan het comiié van f 650. De uilgaven betroffen tal van zaken als concerten, huldiging vereenigingen enz maar in hoofdzaak de herdenking van 't zilveren jubileum nl de receptie plm. f 79.19 en het volksfeest in Juni f235 68. terwijl de kiosk plm. f 140 aan verven en dakbedekking heelt gekost. Door de heeren C Raming en J. v. Heesb en werden de bescheiden ge controleerd en in orde bevonden, zoo als door den heer v. Heesbeen werd gerapporteerd. M*t een woord van dank werd de penningmeester gedechargeerd. Bestuursverkiezing. Aan de orde was de verkiezing van een bestuurslid wegens vertrek van den heer A. H. van Schljnde! Jr., wien door den voorzitter een woord van dank werd gebracht voor zijn 10-jarige werkzaamheid in het belang der ver. eeniging. Als stembureau fungeerden de heeren C. Pullens en E. Verdurmen. In totaal werden 43 stemmen uitgebracht, waar van 22 op den heer Ir. C Raming en de rest verspreid over een 12-tal andere leden. De heer Raming was dus bij eerste stemming met de volstrekte meerderheid gekozen en nam onder dankzegging deze benoeming aan. Weg Roestelberg. De voorzitter deed hierna er.kele mededeelingen betreffende de verbete ring van den weg naar Roestelberg In April van dit jaar is opnieuw 't contact met het gemeentebestuur van Kaatsheuvel hersteld. Zoodoende zal men thans komen tot een gedeelte lijke veiharding van den weg vanaf café Trompen tot aan den Roestelberg. Door het gemeentebestuur van Kaats heuvel worden de werkzaamheden ge- daan zooals grondwerk, zandaanvulling enz, terwijl Waalwijks Belang zal zorgen voor de kosten van puin en gruis. Algeheele verharding van den weg zou op dit oogenblik nog een te groote uitgave van de vereeniging vorderen. Daarom Is besloten voor- loopig te verharden het gedeelte van Trompen tot aan den Vijfsprong. Het gedeelte Vijfsprong-Roestelberg wordt thans alleen afgegraven en van nieuw zand voorzien, terwijl enkele bochten zullen worden afgesneden en de waler- loopen opnieuw geregeld, zoodat geen modderpoelen meer zullen ontstaan en de weg goed berijdbaar 2al zijn. Om de kosten te dekken meende het be- stuur te moeten overgaan tot stichting van een fonds dat genoemd zou kun nen worden „Wegenfonds W. B." en dat geheel buiten de vereenigingskas staat. Om het geld bijeen te krijgen zijn circulaires in zee gestuurd om een tier jaarlijksche bijdrage en het bestuur mag zeggen dat het zeer tevreden is over de bijdragen der leden. De aflossing van deze kosten nl, zal moeten geschieden door tien- jaarlijksche annuïteit. Het fonds dient nog een bijzondere versterking te ondergaan om het tekort te dekken dat mogelijk zou kunnen ontstaan door 't afvallen van leden en om spoedig tot algeheele verharding van den weg tot aan den Roestelberg te kunnen over gaan. Daarom wordt nog een beroep gedaan op de leden die nog niet bijdroegen. Het bestuur verzoekt vervolgens machtiging om de vereeniging W. B. in het fonds te doen inschrijven voor een bedrag van f50 per jaar en om aan den gemeenteraad een jaailljksche bijdrage van f50 gedurende 10 jaren te vragen. Deze bijdrage van de ge meente wordt expres zoo laaggesteld, rekening houdend met de omstandig- heden en den finar.cieelen toestand. De Voorzitter was er zeker van dat thans een goede oplossing verkregen wordt. De weg wordt van een zoo danige consiitutie dat men 't niet beter kan vcriangen. De heer J. van Campen vond deze verbetering een pracht-ldee hij vond het mooi dat de gemeente Loonopzand daaraan medewerking verleent en dat deze samenwerking Is tot siand gekomen. De streek Is schitterend en wordt door duizenden bezocht, daarom vond spr. het jammer dat men altijd met den weg gesukkeld heeft. Voor dit uitstekend werk bracht spr. hulde aan het bestuur van Waalwijks Belang. Spr. zou nog verder willen gaan en zou straks den weg willen door. trekken tot Udenhout. Voorts bepleitte hij het plaatsen van Canada-boomen langs den weg en onder algemeene instemming stelde hij voor den weg te noemen .Jan Tielen-weg" daar de secretaris zoovele jaren heeft gewerkt en zooveel heeft gedaan voor deze wegverbeterfng, Spr. merkt tenslotte nog op dat de gemeente Waalwijk in de helde 14 bunder grond heeft die thans f40 per bunder opbrengt Die grond zou ontzag ijk veel in waarde stiigen en daarom is de gemeente verplicht hier voor te gaan. De Voorzitter dankt den heer van Campen voor de enthousiaste wijze waarop hij met het plan instemde en hij sprak de hoop uit dat dit buitenlid in het land over de Maas propaganda voor W B. en den Roesielberg 2al maken. De doortrekking tot Udenhout zal echter, naar spr. meende, wel toekomstmuziek blijven, lerwijl het plaatsen van Canadaboomen en de benaming van den weg builen de competentie van W. B. gaat. De vereen, zorgt voor 't veihardings— De Echo van het Zuiden, Uil*(jksfV en Langstraatstbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5