Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EU1LLETON en. lu&sSS I Obi. >ou» veek. wo:. ir d{ Islu ifde mda 77. 55e JAARGANG. ook rd i aak', ver! lekie. t wei uijte: norm )ot :rrei in dt ■mail le fa. stria» De medeschuldigen. e Haagsche agent Baas is overle Insdagmiddag stond hi] nog op zijn in de drukke straat, regelend het fkeer, dat door de relletjes van licht juwe elementen dreigde in de war oopen. n terwijl hij daar stond en de armen spreidde, om de richting aan te ge snelde een onverlaat op hem toe jlofte hem een mes in de borst... eenige dagen van worstelen met dood, heett hij den geest gegeven, ichioffif van zijn plicht, slachtoffer misdadig geweld. De politie heeft ijverig naar den Ier gespeurd en zooals men It zij schijnt hem gevonden te jen. och heeft men in den vermoedelij- dader wel den waren schuldige? gn niet veeleer zij schuldig, die in ^breidelden haat tegen orde en ge- tot dergelijke gewelddaden aan- oren? |jn het niet veeleer de laffe stokers opruiers achter de schermen, die pers en brochures steeds maar het ekloos luisterende volk tegen het ag ophitsen? e medeschuldigen zijn 'n Wijnkoop n Lou de Visser, maar ook de thans schelden en opruien sterk met de amunisten concurreerende socialist!- leiders, die nu reeds maanden- hun volgelingen hebben opgehitst, hen hebben leeren roepen, dat j aan den galg thuis hoort, en r dergelijk fraais, het wonder, dat dan tenslotte van „De Echo van het Zuiden". zoo'n opgehitste volgeling het woord bij de daad voegt en dat gezag, dat hij heeft leeren vervloeken als de pest, te lijf gaat in den eersfen den besten persoon, die het vertegenwoordigt? De dader van den aanslag op den Haagschen agent heeft zijn slachtoffer wellicht nooit gekend. Doch het was een agent, een handhaver van de wet en het gezag. Weg met hem't is immers een goede daad volgens de leiders, die hem dol gemaakt hebben Straks komt de dader voor de Recht bank. De machinerie der rechtspraak zal als gewoon haar werk doen, met als resultaat gevangenisstraf. De feitelijke dader zal z'n straf hebben. Doch de geestelijke dadc-fs? Zij gaan voort met hun propaganda. De een omdat dit zijn baantje is bij de gratie van Moscou. De ander, omdat men bijdecommu- nisten ook in het opruien en ophitsen niet achter mag blijven 1 En men synchroniseert een „vredes"- betooging gelijk te BredaWie hoort er aan de galg thuis..... Ruys, Ruyi 1 D.v.N Wethouder v. Helvoitt Naar aanleiding van het gepasseerde jubileum van Wethouder v. Helvoirt, spreekt de voorzitter als vo'gt 2 Sept. was het 25 jaar geleden dat Weth. v. Helvoirt als lid van den raad werd geïnstalleerd, ik acht hel mijn plicht hem hartelijk dank te zeggen voor alles wat hij ir deze reeks van jaren voor de gemeente heeft gedaan en ik spreek den wensch uit dat het hem gegeven moge zijn om nog vele jaren in het belang der gemeente te kunnen en mogen werken. Door applaus geven de andere leden hun instemming met deze woorden te kennen, Wethouder v. Helvoirt dankt. Ingekomen stukken. Van den heer J. van Heijst, bericht dat hij zijn benoeming tot hoofd der school aanneemt, met dankbetuiging. Van Qed. Staten rapport van dege- GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Een zwemgelegenhetd. De electriciteits-tarieven Gemeentebegrootlng. Openbare raadsvergadering van Vrijdag 23 September onder voorzitter schap van den EdelAchtb. heer G. R. v. d. Ven. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd nadat op verzoek van den heer van Wagenberg een aanvulling is gebracht in het punt pensioensbijdrage voor ambtenaren. houden besprekingen inzake de ver eeniging met Nleuwkuik. Van Ged Staten verschillende goed keuringen van raadsbesluiten. Huurver laging. Verzoek van H. Hagen om verlaging van zijn wonlnghuur. B. en W. stellen voor op dit ver zoek afwijzend te beschikken. Het betreft een woning in de Heistraat, waarvoor reeds eenigen tijd geleden besloten is de huur niet te verlagen. Aan het Armbestuur is verzocht om adressant zoo noodig onderstand te verleenen, als hij anders niet tot het betalen der huur in staat is. Wordt afwijzend beschikt. Zwemgelegenhetd, 3. Verzoek van het bestuur der Vlij- mensche Zwemvtreeniging tot het In richten en verhuren van 'n zwemgele genheld. In het adres wordt erop gewezen dat er in deze gemeente zeer veel animo voor de zwemsport bestaat, Enkele plaatsen geven daartoe wel ge legenheid, doch dit is niet geheel zonder gevaar. Op .enkele plaatsen is een goede gelegenheid te scheppen door middel der werkverschaffing,b.v. door doortrekking van de Bossche Sloot tot aan de Wiel. B. en W. hebben ter plaatse met een deskundige een onderzoek inge steld en zij zijn van meening dat daar een zeer goed zwembassin is te maken. Voor de kleinere jeugd is de Bossche Sloot niet te diep (70 cM.), het nog te graven deel zou voor tamelijk ge oefende zwemmers dienen (1.50 M terwijl de Wiel door geoefende zwem mers kan worden gebruikt. De Wiel is ongeveer 3.50 M diep. B. en W. stellen voor onder de volgende voorwaarden op het verzoek in te gaan: de huur bedraagt jaarlijks f 25de gelegenheid is alleen toegan kelijk voor personen van het manne lijk geslacht; de vereeniging stelt be paalde uren vast waarop gezwommen mag worden en zij zorgt voor toezicht en reddings—materiaalde zwemmers moeten zich achter den dijk ontklee- den; de kosten van onderhoud zijn voor rekening der vereenigingaan schoolkinderen wordt kosteloos onder richt in het zwemmen gegeven de zwemmers moeten van een zwem broekje voorzien zijn hel reglement der vereeniging moet door B. en W. worden goedgekeurdde afdeelingen moeten door gaas zijn afgescheiden meisjes of vrouwen mogen niet in de inrichting aanwezig zijn de Inrichting mag niet vanaf den openbaren weg zichtbaar zijn. -De kosten worden geraamd op f 1000. Het werk zou dan gedaan worden door werklooze bouwvakarbeiders. De ver binding van de Bossche Sloot naar de Wiel moet 15 k 20 M. lang worden. De heer v. Wagenberg staat zeer sympathiek tegenover dit voorstel. Hij vraagt of met 1 1000 de kosten wel geheel gedekt kunnen worden. De voorzitter antwoordt dat het mo gelijk nog goedkooper wordt. Het is alleen voor het graven der verbinding, de rest moet door de vereeniging zelf gedaan worden. De vereeniging is reeds definitief opgericht, met een 60—tal leden. De heer v. Wagenberg vindt het beter eerst de inrichting te maken om pas daarna het contract aan te gaan, voorloopig zal er toch niet gezwom men worden. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Weth. v. Helvoirt wil eerst het water laten onderzoeken om te zien of het soms besmet is met de ziekte van Well. De heer v. d. Griendt spreekt er Ta- WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1932. aalwpsene en Laz'straitsrkf Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. iDnementsprys per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN-. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Adv«rtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.60. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des luorgens om uiterlijk 9 uur in ons beiit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). oor enkele oogenblikken ontwaakte in Katarina het gevoel voor de Rem- inlieke schoonheid van dit ongewone rhtelijke schouwspel: de roode kolen- ren, de rook, die door den wind over bloembedden werd gedreven en waar- het vuur rossige schijnsels liet spe- r de donkere silhouetten van de gro- kgecostumeerde gestalten; af en toe rossig-beschenen, verkleumd ge- rechts de hooge heining van het rein van de Troilo's, links de omtrek- van de nieuwe kas, waarvan het glas gloed der vuren honderdvoudig wkaatste. En Mr. Gabb, die hoven zijn jfd niet beide handen de pan met tiende kolen vasthield, had iets van cycloop in den rooden weerschijn het door den wind oplaaiende vuur, (lichte, rossig-gekleurde rookwol- hem heen. Sen nieuwe vrees wekte Katarina uit gedroom op. l)e bovenste bedden met de wit- Moemen daar komt de warmte niet, P ze plotseling uit en ze liep er heen liet zich op knieën neervallen. liet eter dat wé xe dichtdekken. 'rootvader Balthazar sloeg de armen elkaar oirï4 zich te verwarmen. Ze toch maar altijd bij de pinken, die van een meid. Je kunt de bam- titokjes wel bij mij uit de schuur ha- Kiitchen. Je mag ze allemaal hebben. Tuit, spring maar over de heining, "ar ik ouwe, krakende wagen over komen jouw jonge beentjes ook wel heen. Vooruit maar. Hij moest altijd een beetje brommen, de oude heer, als hij vriendelijk was. Met hun allen verdeelden ze 1111 de stokjes tusschen de bedden, om daar matten aan le bevestigen. De oude heer had in zijn onuitputtelijke collectie na tuurlijk ook dit onuitputtelijke materiaal al was het ook een beetje schimmelig en al zaten er ook galen in. Het liep al tegen vijven en het begon al licht te worden,.toen het „tenten kamp", zooals Eva de beschuttende mat ten noemde, klaar was. Steeds weer liep Katarina door het anjerveld heen en weer en nam de tem peratuur op. Onder liet bereik van de vuren was zij nergens onder het vries punt, maar hij de bovenste bedden daal- I de het kwik steeds aanmerkelijk. Toen Katarina bij den tochtigen hoek bij de kas kwam en de thermometer boven de beschuttende matten hield, wees hij vol le vijf graden onder nul aan. Die paar uur hadden alles kapot kunnen maken, als we niet op onze hoe de waren geweest. Grootvader Troilo wreef zich in de handen. Ik hen zoo blij als de Sneeuw- koning. We hebben de heeren ijsheiligen een mooie kool gestoofd. Maar nu moet dat Berlijnsche juffertje maar eens een kop warme koffie voor ons brouwen. ^Eva voldeed graag aan dat verzoek. Maar Katarina was niet te bewegen haar post te verlaten. Ik ga niet in huis, voor de temperatuur weer boven het vriespunt is. Ik heb het gevoel, alsof de plantjes kinderen zijn, die bescherming noodig hebben. En helpen kunt u ze toch niet meen de Mr. Gabb. Toen het lichter werd, moesten ze har telijk lachen om eikaars gezichten: de look van de kolenvuren had hen in een soort negers veranderd. We zien er uit, zei de oude heer, of we vannacht voor zwarten Piet heb ben gespeeld. Hij moest hoesten en proesten, zich de keel schrapen en op den grond spuwen om den rook uit zijn keel kwijt te raken. Mr. Gabb was zoo gewoon en kalm als atlijd. Maar hij kon toch niet nalaten om Katarina een beetje te plagen. Een heerlijk klimaat hebt U hier in Duitschland. In Mei hebben wij de teer ste bloemen al huiten. Dat kunt U hier ook hebben, beste meneer, merkte de oude Balthazar droog op. Alleen zullen ze bevriezen! Eva bracht een lekker kopje koffie. Voor ze dronken, warmden ze allemaal hun handen aan hun kop. Mr. Gabb (•ronk zijn koffie niet suiker en melk met ware doodsverachting. Hij dronk anders nooit dan zwarte koffie. Maar hij zei niets, ging direct weer naar de vuren en gooide kolen op. Katarina had van haar koffie geen an dere sensatie dan dal ze warm was. Ze dacht alleen maar aan haar anjers. Na derhand verleide ze pas aan Eva, wat deze* Air. Gabb voor giftbeker had laten ledigen! Arme jongen, zei Katarina tegen hem met een vriendelijk lachje, toen ze later met hem alleen bij de vuren de wacht hield. Ze hadden er op gestaan, dat de oude man naar lied zou gaan en ze had Eva naar huis gestuurd. Mr. Gabb gooide hier en daar nog een schepje kolen op. De wind was heele- maal gaan liggen. Toen de zon opkwam en de hemel was bijna wolkenloos, zoodal ze de lucht spoedig verwarmde was het gevaar voor ditmaal bezwo ren. Air. Gabb haalde zijn geliefkoosde pijp uit den zak en stak hem aan. Ik zal een paar trekjes doen, dan vergeet mijn maag het onpleizierige koffie-bezoek weerEn nu lacht U me ook nog uit. Ja, ik moet er om lachen. Alaar het is werkelijk ongehoord. U had heus'ch een hetere behandeling verdiend. Hij knielde bij het vuur. Terwijl hij op zijn hurken ging zitten en met de ko lenschop speelde, keek hij Katarina met iets guitigs in zijn oogen aan. Dat heb ik ook al wel eens tegen mezelf gezegd, Afiss Kate. Bent U ontevreden? Yes I am (Ja, dat ben ik). Ze zuchtte. Dat het op den duur zoo niet kan doorgaan, dat weet ik al lang. In ieder geval wil ik nu toch zeg gen, hoe dankbaar ik U ben. Hm. Dankbaar. Hij haalde de schou ders op en keek haar recht in de oogen. Gelooft U me niet? O zeker, Miss Kate. U hebt alleen geen talent om het te toonen. Wat moet ik dan doen? Nu glimlachte hij. O ja, U bent ook nog zoo naief. Hij hield zijn steenkoude, roetzwarte handen boven het vuur. Alaar troost IJ met mij: hel talent om te too nen wat er in mij omgaat, bezit ik ook niet. Ze zwegen een poosje. Beide dachten ze over eikaars woorden na. Katarina voelde zich gedrukt. Ze overwoog of Air. Gabb haar zijn vertrek wilde aankondi gen. Hij was voor haar natuurlijk veel meer geworden dan een trouwe hulp hij het werkals de beste, oudste vriend had hij haar in deze moeilijke tijden hij- gestaan. In duizend kleinigheden, waar van geen enkele eigenlijk meer op te noemen was. Ze moest hem dat 1111 zeg gen, maar het kostte haar een groote zelfoverwinning om zich te uiten. Ik wilde U uit den grond van mijn hart voor alles danken en U een rijk, mooi en gelukkig leven to|wenschen, Mr. Gabb, zei ze en ze stak hem de hand tce. Hij stond op en nam haar hand. Dank U, Aliss Kate. U is een beste, kleine ham veder. - En blijft U nog een poosje bij mij? Ja?, vroeg ze bijna schuchter. U hebt maar te zeggen hoe lang. Hij keek haar op een eigenaardige ma nier aan. Ik weel, dat het lot U eiken dag naar Leicester roepen kan. Hij schoof zijn pijp tusschen de tan den, stak zijn handen in zijn zakken en keek haar nog steeds recht in de oogen. Dat kan me niks schelen. Ik hoef dien roep immers niet te hooren. Hij blies drie, viermaal een dikke wolk in de frissche ochtendlucht. I)us vertelt U me nu maar: hoe lang wilt U, dat ik bij U blijf? Ze voelde zich een beetje beschaamd bij zijn doordringenden blik. Zou het erg onbescheiden zijn? Zou ze het durven? Ja, ze zou het hooge woord maar uit spreken. Nu, hoe lang, Aliss Kate?, drong hij nog eens aan. Nu, als het niet te veel gevraagd is en U zoudt willentot we hier de crisis te boven zijn, tot ik met mijn an jers uitkomtot na de tentoonstel ling bet volgende jaar. Terwijl zij sprak, veranderde zijn ge zicht. De oude spottende trek keerde er op terug. Is dat te lang? vroeg ze, direct weer verlegen, een beetje bevreesd zelfs. Oh no, Aliss Kate. Hij deed nog Ven trek aan zijn pijp, maar die was leegge- rookt. Terwijl hij den linkervoet optilde en zich op den rechter in evenwicht hield, klopte hij de pijp tegen zijn zool uit. Neen, dat is niet te lang. Dus lot den volgenden herfst. Alaar U dacht, dat ik een korteren termijn zou noemen, nietwaar? Een langeren! Hij stak zijn pijp in den zak en keerde zich naar de andere vuren toe. Ik geloof, dat we er nu niets meer hoeven op te gooien, Aliss lvate. Gaat U naar huis! Ik zal er wel vreeselijk uitzien, zoo ongewasschen. Kijkt U me alsjeblieft niet meer aan. U hebt een behoorlijke snor, juf frouw Lutz. Maar die staat U uitstekend. Ernstig praten kan men, geloof ik, niet ,met U, Air. Gabb. Dacht U? Hij lachte en ging heen. Katarina voelde zich al weer gevan gen in de zorgen van den nieuwen dag. Alaar voortdurend moest ze nog denken aan de eigenaardige stemming van dezen killen morgen. En aan de merkwaardige persoonlijkheid van Air. Gabb VI. Tusschen Viktor Troilo on zijn oom Rispeter heerschte een gespannen ver houding. Zijn stiefmoeder merkte het aan allerlei kleinigheden. Steeds weer trachtte zij te verzoenen. Aiaar Viktor, die tot nog toe zoo gemakkelijk te leiden was geweest, toonde zich nu, tot haar groot verdriet, erg eigenzinnig. Alfons Rispeter was een schijnbaar doodgoede op zqn rust gestelde man, die niets zoozeer haatte als conflicten en deze dan ook zooveel mogelijk uit den weg ging. Tegenspreken deed hij uit principe zoo min mogelijk en steeds liet hij een achter- of zijdeurtje open, om aan moeilijkheden te kunnen ontsnap pen, Als men zijn week, weldoorvoed gezicht zag, met de zachte, goedige blauwe oogen, zou men in hem niet den buitengewoon gewieksten en succesvol len zakenman vermoeden, die hij in werkelijkheid was. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1