N De rooting van PFTTT*!! II il ill II 1 i 1 I B I I I II I I 78. Zaterdag 1 Oct. '32. 55e Jrg. tweede blad. EI ONS WEEKPRAATJE. Dezer dagen hebben we een onzer tste vrouwelijke sport sterren ont- eene, die de eer onzer natie Snt'daar ging het om in Los An- les heeft helpen ophouden. In tal artikelen en redevoeringen, In Ike het voor uitzending benoodlgde "liaat moest worden bijeen gebe. [j hebben we het gehoordomdat Amerikanen ter Olympiade In Am- (jarn waren verschenen, hadden we natie den moreelen plicht te aan- Srden gekregen om ook te Los An- ltS vertegenwoordigd te zijn. Het ij een kwestie van nationaal fatsoen, ie zorgen, dat daar In Amerika ook Nederlandsche vlag zou rijzen, waren verplicht aan onze nationale eer. Enfin, de zaak Is In orde gekomen, .eie N.O.C —officials zijn met het f0jje van onze sportzalm naar Amerika logen, waar onze vlag een paar „I omhoog is gegaan we hebben Olympische ploeg bij haar terug. begroet en befuifd, er Is wat ge beld over de .leiding* en met dat D,5 hebben we dan ons nationale Doen weten op te houden. Zooals gezegd, een der vrouwelijke jdneemsters, aan wie ons land en Ii zoo grooten dank verschuldigd JD| hebben we dezer dagen ontmoet. Was in... de advertentiekolom van een dagblad, Jonge dame, 21 jaar, doof uitzending naar de Olympische Spelen te Los Angeles zonder betrekking gekomen, biedt zich aan voor kantoor. Op de hoogte van de Nederlandsche taal en typen. Toen we dat lazen, hebben we toch lÉtltelljk versteld gestaan. We wisten, het begrip .nationale eer* een ijk te defineeren iets is en daarom lebben we het op gezag van anderen willen aannemen, dat het offer uo tienduizenden guldens voor uit- indlng van een Nederlandsche ploeg Los Angeles, noodzakelijk om. van onzen goeden naam moest orden gebracht. We begrijpen er niets van, hoe het met de eer iii natie en met de verantwoordelijk- til van het Ned. 01. Com., dat de I I vending organiseerde, in overeen- taming kan zijn, dat de menschen, tonzen goeden naam te Los Angeles Ebben opgehouden, nu als vodden fcgs de straat worden achtergelaten. de bedoelde advertentie trof De jongedame, welke haar inzond, is ongetwijfeld op het gebied van sport een beroemdheid, tot machtig veel in siaat Ze kan misschien natio nale en internationale records breken haar porlret zullen we vermoedelijk talrijke malen in de krant hebben ge- zien haar naam komt wellicht in elk Maandagochtendblad voor. Maar als het om haar bestaan gaat en ze moet een betrekking zoeken, dan kan ze als aanbeveling niets anders vermelden, dan dat ze de Nederlandsche taal kan schrijven met de hand en op de ma chine. Een merkwaardig beeld van wat de moderne jeugdopvoeding schept, jonge menschen, wier heele denken vervuld is van sport, records breken, ééndags-glorie nastreven; onbruikbare krachten overigens in het maatschap pelijk en economisch bestel. Laat de advertentie van de Olympi. sche athlete een waarschuwing zijn. Sport is goed, zoover sport aan de ontwikkeling van onze arbeidskracht en aan de gaafheid van onzen geest ten goede kan komen, dus als middel tot hooger doel, niet als doel zelve. Studietijd behoort te zijn een periode waarin de jongeling of het jonge meisje zich den weg baant naar een maat, schappelijke positie in en voor het leven. Tegenwoordig meent de jeugd dat ze het recht heeft om vóór ze in wasdom den maatschappelijken tred. molen moet betreden, zich zooveel mogelijk in de sport uit te leven, waarbij studie vervelende en be lemmerende bijzaak is, in welke men zich zoo oppervlakkig mogelijk moet zien te schikken. Sportglorie taant reeds, als het eigen- iqke leven pas begint. Als de veel gelauwerde sport—enthousiast zijn eerste zelfstandige schreden op zijn levensweg moet zetten, staat hij vaak hulpeloos. Hij, die op de sintelbaan altijd zoo snel was, strompelt dan dik- wijls ellendig voort. P Er was nog iets anders, dat ons B. W. hebben bij de aanbieding der begrooting de volgende nota aan den raad gezonden: Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de onlwerp-begrooting voor 1933 met Memorie van Toelichting. Deze begrooting is belast voor crisis uitgaven met ongeveer 47.200,(n.l. 6.500,voor verhoogd subsidie aan armbesturen, 40,000,voor kosten eener steunverleening en/of werkver schaffing voor werkloozen en 8.200 voor extra-subsidie aan werkloozen- kassen 54.700,te verminderen met 7.500,voor subsidie van bet Rijk in de kosten eener steunverlee ning en/of werkverschaffing voor werkloozen) en met ongeveer 9.400 voor extra aflossing op het van het Rijk ontvangen tijdelijk kasvoorschot, makende een totaal van 56.600, Dit bedrag is ongeveer gelijk aan het bedrag dat wegens het heffen van 80 opcenten op de G.F.B. en de indeeling der gemeente voor-de heffing dezer be lasting in de 3e klasse, aan deze ge meente ten goede komt. Niettegenstaande deze begrooting ex tra met ongeveer 56.600 is belast, zijn wij er in geslaagd, haar zonder tariefs- verhooging voor de bedrijven welke thans door verschillende gemeenten naast belastingverhooging, wordt over wogen doch met inbegrip van de be lastingverhooging, welke wij U reeds bij ons schrijven van 24 Augustus 1932 aankondigden, sluitend te maken. Het ontwerp sluit, voor wat den ge wonen dienst betreft, in ontvangst en uitgaaf met 650.048,34 tegen als 638.949,91 voor 1932. Dit verschil is, in hoofdzaak, volgt te verklaren. Op de begrooting voor 1933 is meer uitgetrokken voor: Kosten eener steunverleening en/of werkverschaffing aan werkloozen, sub_ sidie aan de Burgerlijke Armbesturen en aan de Werkloozenkassen 20.420. Rente van- en aflossing op het van het Rijk tijdelijk ontvangen kasvoor schot en rente van andere tijdelijke leeningen 25.052, Rente en aflossing van vaste leenin gen 5.979,—; Onvoorziene uitgaven 6.700, Totaal 58.151.—. Tegenover deze verhooging van uit gaaf staat het vervallen van den het vorig jaar onder Hoofdstuk II op de begrooting uitgetrokken post „Bijdrage aan Hoofdstuk II van den Kapitaal- dienst" tot een bedrag van 35.298. De begrooting van 1933 zou dus per resto 22.853,58.151,minus 35.298,hooger moeten zijn dan die voor 1932 en derhalve in uitgaaf moe ten sluiten met 661.801.91. Dat zij sluit met slechts 650.048.34 is hieraan toe te schrijven, dal wij ver schillende bezuinigingen tot ongeveer dit verschil in het ontwerp hebben ver werkt. Zoo hebben wij, om van de andere voorgestelde bezuinigingen niet te spre ken, daar deze bij een vergelijking met de in 1932 uitgetrokken bedragen vol doende blijken en zij, waar noodig, overigens nog nader zijn toegelicht, gemeend te moeten voorstellen, alle am. hnierschrlftelijketoestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. EEN EIGENWIJS VOGELTJE. )cb kom, wat zou jij daarvan weten prak vinkevrouw, .vertel mij dat. eg, ben jij ooit wel van je leven '.weest daar ginder in de stad?" Heen, vrouwtje, neen, ik was daar nimmer, r ik weet, daar is voor ons gevaar, zal iets ergs ons overkomen, veel verdrietigs wacht ons daar." ar wat hij zei, zij wou niet hooren, hut, ach, zij was zoo eigenwijs, 'os vloog zij weg en zei.Vanavond Ik met juffrouw Mees op reis." moest de vinkeman beginnen, 't best, dat 'k met haar medega, dacht hij en vloog spoedig eigenwijze vrouwtje na. weldra vlogen beide vinken In gezelschap van de mees. vinkevrouw was in haar nopjes, vinkeman vol angst en vrees. In den laten avond kwamen met hun drieën bij de stad. reis was hun niet meegevallen waren moe en afgemat. e zullen eerst nu maar wat rusten." ik juffrouw Mees*, en morgen vroeg Dan gaan we daad'lljk voedsel zoeken Geloof me maar» hier is genoeg." Twee van de drie slechts sliepen rustig De vinkeman alleen sliep niet. Stil zat hij voor zich uit te kijken Och, och, wat had hij een verdriet, Wordt vervolgd. ANNIE'S GEHEIMPJE. Zullen we nu eens zien. Annie, hoe- veel er In je spaarpot is?" vroeg me vrouw de Wild op een morgen aan haar dochtertje. .Hé, ja, moeder, gauw maar!" riep Annie blij en samen gingen ze gearmd naar de linnenkast, waarin het groene, steenen varkentje van de kleine meid bewaard werd. .Als er nu eens een gulden in zat, dan zou ik precies zoo'n taart voor vaders verjaardag kunnen bestellen, als u hebt gehad," overlegde Annie, en nieuwsgierig, hoe zwaar het beestje wel in haar hand wegen zou, nam ze het van moeder aan. 't Rammelde erg, als ze maar flink schudde. O. daar rolde al een dubbeltje op den grond. Nu werd het varkentje onderstboven gekeerd, kijk, van alles kwam er uit de gleufeen kwarije en nóg al een, drie stuivertjes, vier dubbeltjes en een subsidies met gemiddeld 15 het een soms meer en het ander weer min der te verlagen, terwijl wij ons van voorstellen om nieuwe te verleenen hebben gemeend te moeten onthouden. Zonder deze bezuinigingen toch, was het ons niet mogelijk, om zonder ta- riefsverhooging van de bedrijven en binnen het raam van de bij ons prae- advies van 24 Augustus 1932 in uit zicht gestelde belastingverhooging, een sluitende begrooting aan te bieden. Zooals hierboven reeds met een en kel woord is opgemerkt, hebben wij met het oog op het voortduren van de tegenwoordige slechte tijdsomstandig heden voor kosten eener steunverlee ning en/of werkverschaffing aan werk loozen, subsidie aan de Burgerlijke Armbesturen en aan de werkloozen kassen op deze begrooting 20.420. meer uitgetrokken dan voor dezelfde doeleinden op de begrooting voor 1932 is geraamd; in plaats van 57.480, in 1932, is voor deze doeleinden thans uitgetrokken 78.000, Na het vaststellen der begrooting voor 1932 hebben wij getracht een werkverschaffing in het leven te roe pen, bestaande in de ontwatering van het deel der gemeente, gelegen ten Zui den van de Spoorbaan, waardoor wij hoopten aldaar een afdoende verbete ring tot stand te brengen. Het lag in bet voornemen om den bestaanden wa terloop langs den Meerdijk te verbree- den en uit te* diepen en dezen, na hem bij de grens van Sprang onder den Meerdijk te hebben doorgebracht,, met gedeeltelijke gebruikmaking van de al daar bestaande of te verleggen water- loopen, in Westelijke richting door te trekken, om hem ten slotte te doen aansluiten aan de Sprangsclie Sloot. Na eene conferentie met den Voorzit ter van den Sprangschen Polder is ons echter gebleken, dat dit plan praktisch niet is uit te voeren. Die Voorzitter toch heeft ons aangetoond, dat de Sprangsche Polder in de wintermaan den zelf reeds veel last van overtollig water heeft, daar die polder dan door gaans geen gebruik kan maken van zijne lossing in den Besoijensehen Bui tenpolder, omdat deze des winters meestal is geïnundeerd. Daarna hebben wij nog verschillende besprekingen gehad met den Rijksland- bouwconsulent van het Rijksbureau voor de ontwatering te Tilburg, dhr. Ir. J. Krügers, om middels eene werk verschaffing verbetering in de ontwa tering van bovenbedoeld deel der ge meente te verkrijgen. Ook het in over leg met dien Landbouwconsulent ont worpen ontwateringsplan, waarbij de lossing van het water was gedacht in liet Zuiderafwateringskanaal, heeft geen effect kunnen sorteeren, daar van het Rijk geen toestemming kan wor den verkregen om op dat kanaal te los sen, aangezien de bemaling van dat heeleboei losse centen. .Ik kom er stellig wel I" riep Annle opgewonden. Ze zocht alles bij elkaar moeder moest nu maar eens zien, hoe veel het samen was. Zij zelf had er op het oogenblik geen geduld voor. het zoo precies uit te rekenen en bo vendien duurde het zooveel langer. .Veertig, vijf en zeventig, acht en negentig", hoorde ze moeder zachtjes zeggen en nu was er nog zóóveel over. .Wel, wel. kind, er zit al een gul den twintig in, wat een lekkere taart kun je vader nu geven*, lachte moeder, .misschien doet de bakker er nog wel een verdieping room bovenop." .Ja, en in een kransje van suiker moet staan .Voor mijn jarig Vadertje," vond Annie, dat is echt aardig. Zullen we nu maar dadelijk naar den winkel gaan, moeder, dan kan de bakker de taart des te lekkerder maken, als hij het zoo'n tijd van te voren weet." .Best ik zal me gaan aankleeden, hoor," beloofde moeder, w'k heb toch ook nog andere boodschappen te doen." Annie gunde zich haast geen tijd haar mantel behoorlijk aan te trekken. En wat duurde het toch lang, eer moeder klaar was. Eindelijk kon ons .Jantje ongudeld" de voordeur uit wippen en stapte ze met moeder de stad In. .Je moet natuurlijk niets verklappen, anders is alle aardigheid er af)" zei mevrouw de Wild onderweg. Hè, hoe kon mamaatje dat nu van haar denken, nee, natuurlijk mocht vader nergens achter komen. Wat zou hij 't lekkerst vinden, room, vruch ten of nogat? Moeder dacht wel, dat room vaders lievelingskostje was; hij smulde er tenminste altijd heerlijk in, wanneer er bij bijzondere gelegenheden zoo'n taart op tafel kwam. Na een minuut of tien stond Annie al in den banketbakkerswinkel. .Meneer," vroeg ze, .kunt u ook een erg lekkere roomtaart maken voor één gulden twintig? want meer zit er niet in mijn spaarpot, weet u En dan moet daarop in een krans van suiker staan.Voor mijn jarig Vadertje. Kan dat?" kanaal geen zoodanigen waterafvoer toelaat. Thans hebben wij in voorbereiding ils werkverschaffing het regularisee- ren van de Burgemeester Smeelelaan tot aan het Galgenwiel, van de Eerste en Tweede Zeine Oost en gedeeltelijk van de Tweede Zeine West en verhoo ging van de Havenkade in overleg met de Polderbesturen. Zoodra de voorbe reiding van deze werkverschaffing haar beslag heeft verkregen, zullen wij U t.z.t. een nader uitgewerkt plan ter beslisssing voorleggen^ Behalve de kosten, verbonden aan het uitbaggeren der haven, waarvoor onder den Kapitaaldienst een bedrag van 10,000,is geraamd, zijn op deze begrooting verder geen gelden voor uitvoering van buitengewone wer ken uitgetrokken, daar de Ged. Staten hebben te kennen gegeven, dat zij een begrooting, waarop kapitaalsuitgaven zijn uitgetrokken, waarvoor nog moet worden geleend, niet zullen goedkeu ren. Op grond hiervan is dan ook niet opnieuw op de begrooting gebracht de algeheele vernieuwing van de Besoijen- schestraat, welke reeds op de begroo ting van het loopende jaar was uitge trokken, doch waarvan de uitvoering met het oog op de tijdsomstandigheden dit jaar is achterwege gelaten. Dat wij het uitbaggeren der Haven op de begrooting hebben gebracht is hieraan toe te schrijven, dat de uitvoe ring dezer werkzaamheden onmogelijk langer kan worden uitgesteld, daar de toestand langzamerhand onhoudbaar is geworden en de middelen tot dekking der daaraan verbonden kosten be schikbaar zijn (zie de posten 435 en 436 van den kapitaaldienst). Met betrekking tot de bedrijven zij medegedeeld, dat ook daarvoor, behal ve de bedragen van de gewone jaarlijk- sche uitbreidingen van dienstleidingen en meters van het Electriciteits-, gas- en waterbedrijf, geen nieuwe lasten op den kapitaaldienst zijn gebracht. De bij het Woningbedrijf en de ge meentelijke Hypotheekbank geraamde <apitaalsverstrekkingen hebben geen betrekking op nieuw te doene uitga ven, doch geven slechts aan de bedra gen, waarvoor ten behoeve van deze bedrijven nog moet worden geleend ter dekking van reeds in vorige jaren ge dane uitgaven. Met het oog op de bedragen, welke wij voor ondersteuning van door de crisis werkloos geworden arbeiders hebben gemeend op de begrooting te moeten uittrekken, konden door ons geen wijzigingen of verlagingen van de tarieven der onderscheidene bedrijven in overweging worden genomen, omdat de begrooting slechts sluitend was te krijgen met de thans geraamde winst- uitkeeringen van die bedrijven. Zoodra de tijdsomstandigheden verbeteren, zullen wij, in de eerste plaats, overwe- Annle werd wel eventjes bang, ver beeld je. als nu 't plannetje om de een of andere reden eens mis liep. Maar de bakker stelde haar gelukkig gerust en beloofde, dat hij voor een extra lekkere roomtaart zorgen zou- .Dinsdagmorgen, héél vroeg, hoeft mijn present pas klaar te zijn, u kunt er dus een heel tijdje aan werken," zei Annie nog. De bakker lachte eens even om die domme meid, want ze dacht er niet aan, dat de taart oud bakken en zuur zou zijn, wanneer hij er al een paar dagen van te voren aan begon. De rest van den middag was Annie niet uitgepraat over haar present en ze was ook niets nieuwsgierig meer naar de boodschappen, die er nog te doen waren. Druk babbelend danste ze aan moeders arm voort en toen ze toevallig nog een keertje langs den winkel van den bakker kwam, die ze nu tot haar beste vrienden rekende, keek ze nog eens even in en knikte den man vriendelijk toe. Annle vond het erg best, dat ze nu maar weer naar huis ging, de belangrijkste bood schap was immers afgedaan. Dadelijk liep ze de huiskamer in, waar mijnheer de Wild in een dik boek zat te bladeren. .Dag vader, moeder en ik hebben toch zoo gezellig boodschappen ge daan 1" riep ze vroolljk. .U moest eens kunnen raden waar we geweest zijn. Maar vóór Dinsdag moogt u 't volstrekt niet weten, ziet u, anders is alle aardigheid er af." .Nu, dan mondje dicht, beste meid,' zei mijnheer de Wild met een heel ernstig gezicht en hij ging maar gauw in zijn boek lezen, om Annie geen gelegenheid te geven, haar babbelton getje voorbij te praten. Moeder stopte haar dien avond maar wat vroeg onder de dekens, want daar was het ge- helmpje voorloopig veilig bewaard. En ze drukte de kleine meid nog eens goed op 't hart ook de volgende dagen niets te verklappen. .Als je zóó vervuld bent van je cadeau, verpraat je je licht, hoor," waarschuwde moeder, .en dat zou je erg spijten". (Wordt vervolgd). Oplossingen van de vorige week. Een goed begin is het halve werk. woordenboek oosterhout oldenzaal roermond driftig elburg noord beer oom en 3. m aan marie zeegras margarine mosroos bries ans e Nieuwe Raadsels. ben een spreekwoord van 43 1. Ik letters 1—2—5—12—7 plaats in de provincie Utrecht 13—6—12—15—11—4 windrichting 3—17—19-9 kleur 8—14—10 soort van vlsch 18—23—24—31 groote rivier in ons land 26—5—29 kleur 38—36—37 opening 35—33—12 niet dom 22—20—21 voorzetsel 16—41—25 -30 -25—34 jongensnaam 42—27-5—32 herkauwer 40—39 persoonlijk voornaamwoord 43—28 voorzetsel 2. Van links naar rechts en van bo ven naar beneden ben Ik een andere naam voor .evennachtslijn" x klinker xxx meisjesnaam xxxxx niet smal xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx zit in elke visch xxx soort van vlsch x medeklinker 3. Van links naar rechts en van bo- ven naar beneden ben ik iets wat vele kinderen maar al te graag doen xxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx hoofdstad van Nederland xxxxxxxx woord, dat een getal uitdruk! xxxxxxx zorgt voor den tuin xxxxxx een zeer goede eigenschap xxxxx jongensnaam xxxx ouderloos kind xxx rivier in Zwitserland xx- verlaagde noot x medeklinker l!3f

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5