s WITTE BIOSCOOP. Trader Horn Lusor-BioscooD. „Kameradschaft", Feestnummer. De Administrate provinciaal NIEUWS. -g Woensdag 5 Oct. '32. 55e Jrg. I tweede blad. Waalwijk, 5 October 1932. Ter gelegenheid van de officieele njng van het nieuwe Raadhuis ,ièt gemeente, zal op denzelfden 6 een FEESTNUMMER van dit *d worden uitgegeven, dat algemeen worden verspreid en door zijn jragen en foto's van blijvende jjrde voor aile ingezetenen en oud- Rijkers zal zijn. jit nummer zal voor zakenmenschen groot belang zijn uit reclame, jjpunt en wij raden allen aan daarin !ae advertentie te plaatsen. Wij jtiben de prijzen daarvoor laag ge (id en verstrekken deze gaarne op uivraag. Contract-houders kunnen ia hun gewoon contract afnemen. Conditie is tijdige inzending voor opdat daaraan de noodige zorg io worden besteed. kenkas R.K. fVerklleden-vereenfglng. „In de voorlaatste ledenvergadering .is een duidelijke interpretalie van .art. 14 van het Ziekenkas reglement .gegeven en door de ledenvergade ring aangenomen. Het ligt dus „voor de hand dat het Bestuur „ernstig aanraadt 't voorstel Dekkers „niet aan te nemen. Bovendien zou „het voorstel Dekkers onvoorwaar delijk contributie-verhooging tot „gevolg hebben, wat in dezen tijd „van werkloosheid toch 'zeker niet „aan te bevelen is Wij moeten dan „ook ernstig waarschuwen tegen dit „voorstel." De Voorzitter deed vooraf een kleine opmerking, in gecombineerde verga- dering hebben de besturen van de Ziekenkas en Werkl ver. de zaak be sproken. Door het bestuur der Zieken kas Is dit verkeerd begrepen, waarom op de vorige vergadering gezegd is dat het voorstel Dekkers niet in be handeling mocht komen. Het was eigenlijk de bedoeling het voorstel wel te laten bespreken doch et niet over te stemmen, in zooverre dus een fout van het bestuur der Ziekenkas. Zaterdag 8 u. Zondag 6 en 8'/3u. MAANDAG 8 uur de ge. 110 045 ur ni hil- KR- te ;nz. schitterende millioenenfilm in 11 acten )e Ziekenkas der R.K. Werküeden- ireeniging hield Maandagavond in Gildenbond een vergadering, ie Voorzitter, dhr. J Leijtens, heette opening met den Chr. groet de mwezigen welkom, in het bijzonder in Geest. Adviseur en den heer Eijke- uns, secretaris van den Bosschen 0c. Bond, die aanwezig was om (Zen avond een en ander te ver- Idelijken. )e notulen werden door den heer v.Hooff, secretaris, voorgelezen. )hr. van Assen meent een aarimer» te moeten maken, daar er z.i. tt° gestemd is over het voorstel tot ;jzlging van art. 14. )hr. Dekkers vraagt zich af hoe het gelijk is dat over deze zaak ge- (md is, daar de voorzitter toch trsoonlljk verklaard heeft dat over voorstel niet gestemd zou kunnen lorden omdat het niet op de agenda jond. Er is niet over gestemd. Wel de men dat probeeren, doch daar- en heeft spr. geprotesteerd. Dhr. Smolders merkt op dat een ander met de thans voorgelezen iMulen niets te maken heeft, dat slaat de notulen der voorlaatsie ver- pdering, doch thans zijn die der atsfe vergadering in behandeling. Dekkers. Er wordt wel beweerd, it die notulen goedgekeurd zijn, aar dat kan niet. Ik heb er direct ttgen geprotesteerd, omdat ze op een nisverstand berustten. Tegen de actuien van 29 Aug. heb ik heftig protesteerd. Als jullie zeggen dat ze tl zijn goedgekeurd, terwijl dat niet vaar is. waar moeten we dan blijven? Spr. vindt het overigens niet netjes nn het bestuur om deze kwestie zoo het plaatselijk blad te publlceeren pet het afwijzend prae advies. De geest, adviseur verduidelijkt nog tns de bedoeling der notulenzij roeten bevatten hetgeen op de ver- idering besproken is. Dhr. Dekkers veronderstelt dat het «er zoo'n „politieke slreek" is als de uiige keer, De vorige notulen be ulen op een groote politieke streek e tevoren was beraamd om ze goed- ikeurd te krijgen. De notulen worden hierna goedge- eurd met slechts enkele stemmen [legen. Dhr. Eijkemans vraagt het woord, ich het lid Dekkers valt hem in de de met de woordenIs U hier ge- omen om ons af te rossen of om it recht der leden te bepleiten Dhr. Eijkemans betoogt dan dat de opmerking niet slaat op de voorge 'tzen notulen, doch op de notulen lie in de vorige vergadering werden behandeld. Dekkers. Ik vind het treurig, dat tegen ons moet komen ageeren, laar het bestuur zelf niet sterk ge- ooeg is. Voorstel— Dekkers. De voorzitter stelt daarna het vol gende agenda punt aan de orde, n.l. t voorstel-Dekkers. Dit voorstel beoogt een wijziging taart. 14 van het reglement. Art. 14 bepaalt dat aan leden bij ziekte een Itkeering zal worden verstrekt van 1.50 per dag tot hoogstens 42 dagen er jaar. Het bestuur stelde voor om taplaats van „1 jaar" te lezen „12 manden", het lid Dekkers wil echter onder „1 jaar" verstaan het kaiender- ïar. Hij grondt zijn recht op het feit lat in art. 1 het kalenderjaar als boek jaar wordt aangenomen. Het bestuur bracht hierover het 'olgende prae-advies uit. met HANS ALBERS de beroemde acteur en zanger, bekend uit „Straat zangers" en „Der Draufganger" In de hoofdrol. Dagelijks gelegenheid om plaatsen te bespreken bij Fa. Wed. TH. C. PULLES, Sigarenmagazijn, Telef. 116. VERWACHT s 99 Alvorens dhr. Dekkers gelegenheid krijgt zijn voorstel toe te lichten zegt dhr. Smolders dat dit verloop der zaak een gevolg is van het beroep van een vijftal leden bij het bestuur der R K. W.V. Naar aanleiding daarvan is een gecombineerde vergadering ge houden waarop besloten is de zaak nogmaals aan de orde te stellen. De heer Dekkers begint na eenige harde woorden aan het adres van het bestuur met de verzekering dat hij in zijn volste recht staat. Dat weet het bestuur even goed als hij, de penning meester heeft hem dat zelf verklaard, in de notulen van 29 Aug. staat dat over de kwestie gestemd is, maar het is een groote leugen. Hoe is het mogelijk dat over het voorstel gestemd is terwijl het niet eens in behandeling kon komen, zooals de Voorzitter zelf verklaard heeft Wel is door den Voorzitter geprobeerd om te laten stemmen maar zooals c e leden zich zullen herinneren is daartegen door mij geprotesteerd. Vervolgens schetst spr. den „lijdens weg" die hij in deze zaak heeft moeten bewandelen. In December '31 moest hij op advies van zijn hulsarts eenige tanden laten trekken, wat ook gebeurde. Op advies van den tandarts moest hij echter in Januari nog eens terug komen. Toen kwam de zaak ter sprake en toen heeft de Voorzitter spr.'s meening bestreden, Spr. heeft toen uiteengezet dat Art. 1 aangeeft dat het boekjaar het kalen der jaar is, en in zijn meening werd hij door deskundigen, ook door dhr. Eijkemans. in 't gelijk gesteld. Dat advies had ook het bestuur voor de laatste vergadering. Toen spr. bij de R.K.W.V. in beroep was gegaan waren er reeds direct 2 bestuursleden die hem in 't gelijk stelden, en na een week wist de bode mede te deelen dat spr. op de gecombineerde bestuurs vergadering was in 't gelijk gesteld, op 7 Februari heeft ook de Voorzitter dit tot spr. gezegd, waarop spr. nog gevraagd heeft of hij de zaak schrifte lijk moest aanhangig maken, dat was echter niet noodig. de Voorzitter zou de zaak zelf wel ter sprake brengen. Op 11 April kwam het bestuur plotse ling met een voorstel van geheel anderen aard, nl. om inpiaats van „1 jaar" te lezen „12 maanden.* Daar. tegen is door spr. geprotesteerd waarbij hij zich beriep op Art. 1. Op 29 Aug. had spr. zijn voorstel schriftelijk inge diend, doch toen bleek dat tevoren het verloop der vergadering reeds was vastgesteld. Tot den heer Eijkemans wil spr, de vraag richten of hij volgens art. 1 geen recht op uitkeering heeft. Spr. komt vervolgens tot de toelich ting van zijn voorstel. Hij begrijpt niet dat de Voorzitter zoo tegen de zaak aankijkt. Men is bang om een stakker 84 dagen te moeten uitkeeren, inpiaats van 42. Hij vindt het treurig dat men zoo tegen de zaak kijkt, temeer waar de penningmeester zelf verklaard heeft dat de kas het best toe laat De kas is voor de leden en niet andersom. De reserve moet gebruikt worden. Als het voor spr. persoonlijk overeen grooter bedrag ging zou hij de zaak wel uitzoeken en dan zou hij zijn vordering wei toegewezen krijgen. (Applaus.) De heer Eijkemans krijgt daarna het woord en begint met te zeggen dat de ziekenkas een instelling is waarop de W. V. trots mag zijn en die vele andere vereenigingen haar benijden. Toen de ziektewet in werking trad is een oogenblik aan opheffing gedacht. Waar de kas meer dan 25 jaren bestaan had was dit besluit moeilijk en daarom werd de kas tot groot enthousiasme der leden in een aanvullingskas om gezet. Nu komt een lid dat meent aan het reglement nog eenig recht op meer dere uitkeering te kunnen ontleenen. Het artikel spreekt niet duidelijk en daarom kon het spr. en anderen over- komen dat zij aan het art. een anderen uitleg gaven als wel moest zijn. De notulen echter vermelden uitdrukkelijk dat bij zitten en opstaan gestemd is over de interpretatie die het bestuur aan het voorstel wilde geven en deze notulen zijn goedgekeurd, De heer D. begaat de fout om in dit geding art. 1 te pas te brengen, dat heeft hiermee niets te maken en is louter op de administratie toepasselijk. In de 25 jaar van het bestaan der kas is de termijn altijd gerekend vanaf den dag waarop de uitkeering inging. Dat had men er zeker moeten bijzeggen, toen men mij om uitleg vroeg, aldus spr. Ook had men de laatste interpre talie van het bestuur niet mogen vergeten. De bepalingen van het reglement slaan terug op de Ziektewet, doch ook daarin is van het kalender jaar geen sprake. Spr. heeft nog nooit gezien dat een ziekenkas een bepaling in het leven riep die het mogelijk maakt om 84 dagen uitkeering te ver schaffen. Dat moet men niet licht op nemen, er zou b.v.best een besmettelijke ziekte kunnen uitbreken. Daarom moet de reserve instand blijven, om de ziekenkas ook voor de toekomst te behouden (Applaus). De heer Dekkers gelooft dat de kas ook bij een uitkeering van 42 dagen niet toereikend zou zijn, als er een epidemie uitbrak. De heer Eijkemans vindt dit een reden te meer om het voorstel niet aan te nemen. Er volgt nog een kort dispuut over de notulen. De heer Dekkers zegt dat men deze op een heel slimme manier heeft laten goedkeuren. De heer de Jong wil als het voorstel D. wordt afgestemd het att. duidelijker omschrijven. De heer Passier betoogt daarna nog dat hij tegen het voorstel is daar dit voor de leden onrechtvaardige verhou dingen zou scheppen De weldenkende leden zullen daarom wel bedenken wat zij doen moeten. Bij zitten en opstaan wordt het voorstel—D. daarna verworpen met slechts 9 stemmen voor. Het bestuur zal met een voorstel komen om inpiaats van „1 jaar* in art. 14 te zetien „12 maanden". Bij de rondvraag verwijt de heer Dekkers den voorzitter nog dat hij soms wel eens wat te scherp in zijn uitlatingen is. De vergadering wordt daarna met den chr. groet gesloten. Afscheid H. van Heijst. Tijdens de repetitie van 1.1. Zondag heeft de liedertatel „Oefening en Ver maak" afscheid genomen van haar ijverig bestuurslid en bibliothecaris den heer Drik van Heijst, die juist dien dag 25 jaar lid was der vereeni- ging en die wegens vertrek naar Hilvarenbeek als zoodanig ontslag moest nemen. De president van O. en V. de heer Th. Festen, omgeven door directeur en 't geheele koor, sprak den schei dende in hartelijke woorden toe. Hij wees er op dat het dien dag juist 25 jaar geleden was dat de heer v. Heijst als lid toetrad, hij dankte hem ,voor 't zeer vele dat hij deed voor de ver- eeniging, als zanger, als bestuurslid en als bibliothecaris en stelde den heer van Heijst tot vooi beeld van allen als een der trouwste leden. Hij bejammerde het ten zeerste da de heer v. H. door verandering van betrekking onze gemeente en de ver eeniging moest veriaten en bood hem als souvenir een gouden zegelring aan, houdende de letters O. en V. Hf hoopte dat hij nog dikwijls zou terug denken aan de hem dierbare vereeni- I ging, die ook hem niet zal vergeten. Ook de directeur de heer Qerrltse nam met een hartelijk woord afscheid en wenschte ie onderstrepen de woor den van den voorzitter, dat de heer van Heijst een der trouwste leden was, steeds op de repetities en steeds op tijd. Hij hoopte dat allen daaraan een voorbeeld zouden nemen. Hij liet toen het koor een spontaan „Lang zal hij leven" zingen, waarna dhr. van Heijst met een hartelijk woord dank zij voor deze korte, doch gevoelvolle huldiging. Slechts drie dagen Zaterdag, Zondag en Maandag brengen wij het groote meester werk Een epos gewijd aan de menschheid. 10 acten. Toegang 16 jaar. Bespreekt tijdig uwe plaatsen want een record aantal bezoekers zuilen dit wondeifilmwerk willen zien. 49100 /ubIleum Christelijke School. Door de Christelijke Schoolvereni ging alhier werd Maandag j.l. op eenigs- zlns feestelijke wijze het 12'/a-jaHg bestaan harer school te v.m. Besoljen herdacht Des morgens werd aan alle school kinderen tn het bijzijn van enkele bestuursleden een souvenir in denvorm van een melkbeker met toepasselijk opschrift („Leerdan") aangeboden, ter wijl de voormiddag verder met spel letjes inpiaats van met studie werd doorgebracht en des namiddags kregen de kinderen vrlj-al. Des avonds had in het Qebouw voor Christelijke belangen in de Besoijensche straat een zeer druk bezochte bijeen komst plaats van ouders der leerlingen, schoolbestuur, onderwijzend personeel en verdere genoodigden, welke even eens een feestelijk karakter droeg, door de aardige bloemenversiering en de heerlijke thee, gebak, bonbons en koekjes; die tussche.n de verschillende toespraken werden rondgediend. De bijeenkomst werd door den voor zitter van het schoolbestuur, den Eerw. Heer Ds. Schlemper, geopend met het doen zingen van Ps. 77 7, het lezen van Ps. 46 onberijmd en gebed. Hij deeida verder mede dat van de inspectrice alsmede van Wethouder Smolders, gelukwenschen waren inge komen met bericht van verhindering Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal den Edelachtb. Heer Burgemeester en hield vervolgens een toespraak naar aanleiding van Ps. 103: Looft den Heer mijn ziel en vergeet geen van zijne weldaden. Naar dezen tekst wijdde spr. uitvoerig uit over de dankbaarheid door ieder mensch aan zijn Schepper verschuldigd. Dankbaar held jegens God moest ook op dezen herdenkingsavond de hoofdtoon vor men. Dankbaarheid omdat men zijn kinderen kan zenden naar een Christel. 3chool waar alle vakken van onderwijs zijn doortrokken van den geest van het Evangelie. Hij riep de medewerking in van ouders, onderwijzers en schoolbestuur ders om met Gods hulp de school aan haar doel te doen beantwoorden. Na een korte pauze waarin de aan wezigen zich de aangeboden versna peringen goed lieten smaken, verkreeg de Edelachtb. Heer Burgemeester het woord, die wees op de groote betee- kenis van het onderwijs in de opvoeding der jeugd, vooral in de lagere school. Hij sprak zijn waardeering uit voor de jubileerende school en verheugde zich mede over dezen feestdag, want roe goed het onderwijs aan een open bare school ook moge zijn, een bijzon dere, dus ook de Christelijke school heeft dit voordeel, dat zij minder spe culatief is, omdat de ouders weten dat de beginselen die zij in het leven willen zien toegepast ook aan dat onderwijs zullen ten grondslag liggen. (Applaus). Spr. bood zijn gelukwenschen aan en hoopte dat op het zilveren feest met nog meer voldoening op de tweede periode van 12'/a jaar zal kunnen worden teruggezien. De voorzitter Ds. Schlemper dankte voor deze welmeenende woorden en de steeds van het gemeentebestuur ondervonden medewerking. Het is, aldus spr., een groot verschil hoe de wettelijke bepalingen worden uitgelegd, of men welwillend behandeld wordt ofwel langs de strakke lijn. Hij sprak de hoop uit dat de Christel, school naar hare mate zou medewerken tot vorming van goede staatsburgers en inwoners dezer gemeente. De secretaris van het schoolbestuur de heer J. Buddingh, hierna 't woord verkrijgend zal geen droog verslag geven van hetgeen in de afgeloopen periode in het bestuur is behandeld. Niet het verleden maar de toekomst moet ons bezig houden. Hij schetst de verschillende meeningen over de al of niet wenschelijkheid van de school met den bijbel, om tenslotte voor deze school met klem op te komen. Aller- wege wordt er veel gestudeerd en toch wordt de wereld geestelijk steeds zwakker. Overal ontwaart men geeste lijk verval. Zte naar Rusland en een deel van Duiischland, naar den groei van den bond van Godloochenaars enz. Men mag de school niet geestelijk ontwapenen door den bijbel weg te nemen. De ouders mogen niettemin verlan gen dat het onderwijs op een minstens even hoog peil staat als op een open bare school. Dat alle kinderen niet nummer één in de studie kunnen zijn spreekt vanzelf en daarom mag men niet te gauw murmereeren als een kind niet zulk een studie-aanleg ver toont; het kan met zijn aanleg nog evengoed een nuttig lid der maat schappij worden. Spr. memoreerde nog dat het aantal leerlingen I2'/i jaar geleden 105 be droeg en thans 101. Hij hoopte dat de ouders om princtpieele redenen hun school zouden voorstaan en niet om andere zooais bij een andere school soms gelden. Met beginselen mag men ntet sjacheren. Spr. verzocht tot slot allen te zingen vers 7 en 8 van Ps. 87. Wederom even tijd voor een ver snapering, waarna het hoofd der school de heer v. Kempen een satire voordroeg schetsend den toestand bij het openbaar onderwijs ontstaan door de wet van 1854, waarin o.m. bepaald was dat geen godsdienstige gezind heden mochten gekwetst worden. Hoe dit herhaaldelijk niet te vermijden was, zeker ntet bij de geschiedenis-lessen, kwam in dit stukje vooral tol uiting. De onderwijzeres mej. v. Bekkum, leidde een keurig grdocumenteerd on derwerp in „Gewetensvorming", waar uit voor de ouders veel leering viel te trekken, evenals uit de keurig ver zorgde inleiding van d hr. Wachteia van den Berg. onderwijzer aan deze school, die het onderwerp; „Crisis, en de opvoeding der grooteren" behandelde, waarin hij de taak der ouders ten op zichte van de schoolgaande en school vrije jeugd uiteenzette. Door de crisis komt de „tijdgeest" met volle laag op de -rijpere jeugd los, om ze voor hem op te elschen. De tijdgeest is de geest van een afgrond. Om de christen jongens en meisjes daarvoor te bewaren, moet er: lo. Bij vader en moeder eenheid in de geestelijke dingen aanwezig zijn. 2o. Bij vader en moeder eenheid in handelen zijn. Daardoor kan bioscoop—bezoek, café bezoek, straat-slenterij enz. bestre den worden. 3o. Moeten de grootere kinderen zien, dal de ouders uit eigen verworven levensovertuiging hun een christelijke opvoeding geven. Dan zal in blddend-opzien tot God het eindresultaat der christelijke op voeding bereikt worden, nl. de groote zoon als Profeet, Priester en Koning, en de groote dochter als Koningin, Profetes en Prlesieies. Hierna kreeg de heer De Hoop het woord, die het bestuur bedankte voor dezen gezelligen avond en tn een kort maar kernachiig woord alle ouders op riep om ernst te maken met de op- voeding hunner kinderen. 't Was reeds vrij laat toen deze ge animeerde en goedgeslaagde feestavond op de gebruikelijke wijze door den voorzitter Ds. Schlemper werd gesloten, doch vooraf werd gezongen Ps. 1031, Tentoonstelling Teekenschool. De jaarlijksche Tentoonstelling der Teekenschool van werkstukken der leerlingen bood het gewone beeld veel goeds nl. druk bezoek, alleen viel op dat in de afdeeltng „schoen- vakteekenen" zeer veel en bijzonder werk was te bezichtigen. Niet dat de andere atdeelingen minder verzorgd waren, integendeel, maar waar eerstgenoemde afdeeltng van zoo'n eminent belang is voor plaats en streek, deed het ons een bijzonder genoegen, dat zij zoo bij uitstek voor den dag kwam en wij vertrouwen dat de schoenfabrikanten, die de school bezocht hebben, er eveneens zoo overdenken. Dat kan alleen de goede zaak ten zeerste bevorderen en de ambitie bij jongelui en leeraar doen toenemen. Ook de andere afdeelingen voor handteekenen, decoratie.en schilderwerk bouwkundig en machine—teekenen gaven zeer veel degelijks te bewonderen, mooi strak werk, goed opgezet en afgewerkt. Het geheel gaf weer den indruk, dien wij gelukkig al zoo jaren krijgen, van ambitie, werklust bij de leerlingen, maar niet minder bij de leeraren, bevestigend het groote belang voor gemeente en omgeving bij het bezit van een goed geoutilleerde school, die voorbeschikt is voor natuurlijken uitgroei omdat men het groote belang begrijpt en het onderwijs waardeert. De laatste raadsvergadering heeft duidelp getoond dat iedereen dit voelt en dat men slechts betere tijden afwacht om de uitbreiding en betere accomodatie in de hand te werken, zooals ook deze school dubbel ver dient. til

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5