Feestnummer van De Echo van het Zuiden. Een wandeling om en door het Raadhuis. Met verschillende gezelschappen hebben we al eens een wandeling door het in aan bouw zijnde nieuwe raadhuis gemaakt. Met zeer veel genoegen hebben we met den heer van Huiten aan de aanvragen steeds voldaan, omdat ons daaruit bleek, dat er collectieve belangstelling bestond voor het wordende bouwwerk, dat toch be stemd is tot gemeenschapshuis. Toen de redactie van „De Echo" evenwel kwam met het verzoek, om nu de reeks ex cursies nog te besluiten met één, toeganke lijk voor alle Waalwijkers, die tot heden nog niet in de gelegenheid waren geweest, om hun raadhuis te bezichtigen, hebben we werkelijk met de handen in het haar geze ten, hoe dat klaar te spelen. Het denkbeeld, in beraad gehouden, werd ons tenslotte een nachtmerrie. Onze verbeelding zag alle gangen en hal len op alle verdiepingen al volgestampt met belangstellenden. Wij hoorden onszelf door 'n grooten scheepsroeper op de boven hal voor de raadszaal verklaren de verschil lende spreuken en symbolen daar aange bracht, terwijl de menschen, die een veilig plekje hadden gevonden op de britsen in de cachotten, met den hesten wil niet het verband tusschen de gegeven verklaring en hun omgeving konden ontdekken. Het resultaat van ons beraad is dan ook geweest, dat we de redactie moesten mee deden, geen kans te zien, om aan haar ver zoek te voldoen, waarop de redactie op het idee kwam, het via „De Echo" te doen. Ik stel u dus voor, na u te hebben ont vangen op de plaats, waar eens de bouw vallige garage der beroemde Waalvyijksche motorbrandspuit stond, mij te volgen door het hek, dat toegang geeft tot den binnen hof. Aan uw rechterhand verrijst dan het eigenlijke raadhuis, dat door zijn dominee- renden vorm u aanstonds verkondigt, dat het van dit gebouwencomplex het voor- naamste is. Immers daar zetelt de plaatse lijke overheid, daar klopt de hartslag van de Waalwijksche gemeenschap. Het gebouw met gesloten wanden en diep terugliggende lichtopeningen, waardig be schermd door een statig oprijzend dak, be vredigt onzen zin van eerbied voor de over heid. Omdat de overheid tot taak heeft, te re- geeren, moet ook zijn huisvesting zijn sta tig, waardig, deftig. De qualificaties aardig, vroolijk, vriende lijk, enz., lijken o.i. meer op hun plaats bij b.v. een landhuis of een kleuterschool. De onderste verdieping, half in en halt hoven den grond, ziet er met z'n zwaar ge traliede vensters zeer ontzagwekkend uit en is in staat den braven burger een rilling te bezorgen. Geen wonder! Daar zetelt de po litie en daar zijn de cachotten! Aansluitend aan het hoofdgebouw strekt zich zeer bescheiden de zijvleugel uit, die de diensten huisvest, die speciaal voor vei ligheid en orde waken. Op den beganen grond de brandweer garage en het archief, daarboven het kan tongerecht en het hoogst de Kamer van Koophandel. Dat inplaats van een conciërgewoning de woning van den Inspecteur van politie het complex voltooit, demonstreert den ernst van onzen woeligen tijd. Daar nu reeds dank zij de groote mede werking van den aannemer van sloopwer ken, den heer De Wit, een groote opening in den marktwand is gebroken, hebben we een betere gelegenheid om den monumen talen voorgevel te zien met het beeldhouw werk van den heer L. Zijl te Bussuin. Het overdekte trapbordes trekt al zoo de aandacht. Op de granieten hoeken ligt links een os en rechts een koe. Humoris tisch aangelegde critici, hebben al opge merkt, dat de koe wel zou symboliseeren de gemeente-automaat. De bek zou dan het loket van den ontvanger zijn en de uier zou beteekenen de weldoende hand der over- heidsbemoeifng. Met den os wisten ze dan evenwel geen raad. We ineenen evenwel te weten, dat deze heide heesten enkel willen symboliseeren de Waalwijksche lederindustrie, in welke zij zeker wel de meeste aandeelen hebben. Op de hoeken van de overdekking houden twee leeuwen het rijks- en provinciewapen, terwijl boven in den gesloten topgevel het Waaiwijksche wapen prijkt. Daar de overheid vooral in dezen tijd zich meer en meer met de klok gaat bemoeien (denk aan de uniforme winkelsluiting, enz.) is in den voorgevel boven de loggia een groote uit tegels gevormde wijzerplaat aangebracht. De cijfers zijn geglazuurd. Na de ingebruikneming van het raadhuis zal ook 's avonds, door den stand der ver lichte wijzers, de tijd af te lezen zijn. 't Kan misschien geen kwaad, alvorens we u uitnoodigen binnen een kijkje te ne men, eerst nog op enkele punten van het exterieur uw belangstelling te bevredigen. Deze betreffen dan wel speciaal de toege paste vormen en materialen. DE GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK IN 1932. U zult tevergeefs op veel plaatsen hebben gezocht naar assen van symetrie. Hoe dat komt? Architect Kropholler zoekt steeds in zijn bouwwerken de binnenruimten naar bui ten te doen spreken. Hij maakt dus de indeeling der platte grond-en zoo, dat ze het meest beantwoor den aan het doel, waarvoor ze bestemd zijn en plaatst de benoodigde lichtopeningen, zoo, dat ze voor de bepaalde ruimte zoo nut tig mogelijk effect leveren. Daarom krijgt dan ook een kantoorruim te een andere raamvorm, dan b.v. een trap penhuis en een diepe kamer een hooger raam, dan één, waarbij het licht minder ver behoeft te vallen. Het groote formaat der handgevormde baksteen van de gevels heeft allicht uw aandacht getrokken. Hierdoor is voor de groote gevelvlakken een gunstige verhou ding ontstaan tusschen het warme steen rood en de lichtgrijze voegen. De wijze van afwerking van het metsel werk vereischte goede vakmensch-en, om dat het metselen „af" moest zijn, wijl niet, zooals nogal eens gebruikelijk is, de voeger later de voegen kwam voltooien. bewondering wekken voor den knappen smid, die dit harde materiaal in de ge- wenschte vormen wist te brengen. Op het bordes geeft een kleine verhoo ging den burgervader gelegenheid zich tot zijn volk te richten, 't zij bij blijde plechtig heden, of ook, wat God verhoede, om het in tijden van onrust, tot kalmte en orde te manen. In de hoofdentrée, die van de hal afge sloten wordt door tochtdeuren, is rechts een nis, bestemd voor de beeltenis van Her tog jan II van Brabant, van welke Waal wijk de stedelijke rechten verkreeg. Dit beeld i s een geschenk van de kegelclub Hannibal en komt van de hand van den heer Theo van Delft. De entrée, gemetseld in minder ruwe reu zenmoppen, geeft een goede overgang van buiten naar binnen. De hal is gemetseld in genuanceerde roode handvormsteen op blauwgroen ver glaasde lambrizeering. Dit metselwerk vindt ge in het meest voorname gedeelte. De kamer van den bode vindt u links in den hoek, met een uitkijkraam naar de hoofdentrée. De bode wijst u aan den overkant de ka- De baksteen der gevels wordt gestoffeerd door blokken grijsgele zandsteen, die da&r toepassing vond, waar de oplossing in bak steen minder voor de hand lag. EveneenS zijn de goten in dit materiaal uitgehouwen. Om uw ongeduld niet langer te prikke len, noodig ik u uit, om den granieten trap te bestijgen, die toegang geeft tot de hoofd entree. Op het bordes boven uw hoofd geeft het kruisgewelf in reuzenmoppen u een staaltje van knap metselwerk, zooals het zware beslag op de teakhouten deuren uw mer van den burgemeester en secretaris. Alvorens u hier binnentreedt, kunt u, als het nog de moeite waard is, uw sigaar de- poneeren in een daarvoor bestemde groote aschbak. Tegenover de entrée vindt u de tijd (een in brons gedreven klok) aan den overkant de eeuwigheid (een tegel, voorstellende een slang met den staart in zijn bek, hetzelfde symbool als de trouwring). Voortgaande komen we op de hal voor 't publiek, waar de loketten zijn, die verbin- ding geven met de afdeelingen algeineene zaken en bevolking en met de kamer van den gemeente-ontvanger. Twee banken noo- den u hierbij tot rusten. Ge ontvangt dan in den aangebrachten tekst: „Draagt elkan ders lasten" een herinnering aan den gees telijken achtergrond van uw stoffelijke of fers aan den gemeentelijken fiscus. Nog meer moeite is hier gedaan, oin u toch maar te behoeden voor somber gemoi Boven één der banken is een voorstelling van de beide bekende Patroons der lederin dustrie ingemetseld. De in Regouttegels ge bakken voorstelling, is geschilderd door den bekenden Vlaamschen schrijver en illustra tor Felix Timmermans. In het glas in lood zijn door een kraaiende haan en duttende vogeltjes, de morgenstond en de avond uitgebeeld. Hier wordt uw oog verder gestreeld door het frissche baksteenmetselwerk, het prach tige eikenhout der deuren en de sprekende vloer van comblanchien met zijn forsche indeeling. Willen we meteen het eigenlijke raadhuis maar afwerken? Volgt u me dan op den mo numentalen granieten trap, die ons brengt op de ruime hal voor de raadzaal. In de buitenwand is het glas in lood versierd met de 12 feekens van den dierenriem, die te- samen dus een uitbeelding van het heelal geven. Deze voorstellingen, alsmede de ove rige teekeningen in glas in lood of terra cotta, zijn van de hand van Mej. Krophol ler te Den Haag. Op den hoek der trapbalustrade ligt een gebeeldhouwde waakhond, aan den wand is een kraaiende haan in tegels aangebracht, terwijl de beteekenis van deze dieren dui delijk wordt door de spreuk: „Vigilate Deo Confidentes" (Waakt en vertrouwt op God), eveneens in tegels uitgevoerd. Een en ander wil dus steeds den vroeden vaderen herinne ren aan hun plicht tegenover de gemeente naren. Aan den overkant boven de trap prijkt de spreuk: „Concordia Res Parvae Crescunt" (Eendracht maakt kleine zaken groot). Boven de deftige toegangspoort lot de raadszaal de roos, het symbool der zwijg zaamheid, met de spreuk: „Salus publica, suprema lex esto" (Het heil van het volk is de hoogste wet). Het doorkruippoortje in den voorgevel geeft toegang tot de loggia. Van daar uit hebben we een prachtig overzicht over de nieuwe oppervlakte der markt en zien zelfs bij de ontbladerde hoornen de Stationsstraat uit, tot aan den watertoren toe. In de nis naast den raadzaaltoegang noodt een gemakkelijke bank tot rusten. Deze is geschonken door de gezamenlijke georganiseerde Waalwijksche bouwvakpa troons. Deze is geheel gelijk aan de hank op de henedenhal bij den bode, die aangeboden is door de R.K. Werkliedenvereeniging. Boven de traphal hangt een in brons ge- smeede lantaarn, geschenk van de Midden- standsvereeniging. Om meteen maar de hal af te werken, gaan we eenige treden op en vinden links twee wethouderskamers, tusschen welks deuren, aan de halzijde de garderobe voor de raadsleden een plaats heeft gevonden. De kapstokken, alsmede de afsluithekken, geven een staaltje van knappe smeedkunst, terwijl de parapluiestandaard, geschenk van de N.V. „De Amstel" een schitterende pres tatie in koperdrijfwerk te zien zal geven. De deur voor den kop van den breedeii gang, waarboven in het glas een Venusfi- guur is afgebeeld, geeft toegang tot de log gia aan den achtergevel. HET NIEUWE vADHUIS. Hiernaast een foto van den gemeenteraad van Waalwijk in z'n tegenwoordige samen stelling en zooals hij 30 September j.l. in laatste zitting in liet oude raadhuis bijeen was. Van links naar rechts: Ir. H. van der Waerdcn, Frans Pas sier, Jan van der Geld, Jacq Spijker man, Fr. Smolders (wethouder), W. Ei bers (wethouder), E. C. Moonen (burge meester), J. v. Mier- lo (secretaris), Jos. J. Klijberg, J. Nuy- ten, C. Pullens, F. Rox en M. van Drlel. Afwezig de heeren J. C. Spapens (inzet rechts) en C. van Haren (inzet links).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 10