Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. OJ FEUILLETON \r ruid vise- raa! .00 .50 .50 .75 .00 fUtfMER 65e JAARGANG, 3RUZi >0. dlegem ooitg nbeve GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Dussen, gehouden op Maandag 17 Oct. n.m. 4 uur ten raad- huize. Voorzitter de E.Achtb. heer Snijders. Aanwezig alie leden. De notulen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: Begrooting van den Warenkeurings- dienst te Breda; deze wordt ter in- zage gelegd. Idem van de Gezondheidscommissie te Waalwijk; uit de bijgaande staat blijkt dat de bijdrage van Dussen ge raamd is op f 140.06, betrekkelijk hoog omdat hier ook toezicht wordt gehouden op het bouwen van wonin gen. Raamsdonk draagt f 143 bij, Waspik f 129. Waalwijk f 202, Sprang- Capelle f 185, Loon—op—Zand f 208, ngen f 180. Subsidie A. N. W. B. De A. N. W. B. verzoekt om gel- delljken steun in zijn werk in het algemeen belang. De sterk uitgebreide werkzaamheden van den bond op het gebied van wegverbetering, het plaat- len van naamborden en wegwijzers, het bevorderen der veiligheid van het verkeer door het plaatsen van waar schuwingsborden, het verkeersonder- rlcht enzhebben de kasmiddelen danig doen sluiten. Daarom wordt aan de gemeente verzocht zich te iaten inschrijven ais lid voor een bedrag van f 125, of eventueel een subsidie te verstrekken tot een geringer bedrag. van „De Echo van het Zuiden". Het nuttige werk van den bond zal slechts kunnen worden voortgezet als allen bijdragen die daartoe in staat zijn. B. en W. stellen voor een jaarlijk- sche bijdrage te geven van f 10 om den bond gelegenheid te geven ook In deze moeilijke omstandigheden zijn werk voort te zetten. Aldus wordt besloten. Een subsidie-verzoek van de A L A.D. wordt aangehouden in verband met de onderhandelingen tot verkoop van dit bedrijf. Subsidie—verzoek van de Vereeni- ging voor Ziekenverpleging en tot bestriding der T. B. C. te Almkerk, afd. van het Qroene Kruis, ten be hoeve van het consultatie-bureauvoor zuigelingen. Ook uit Dussen wordt dit bureau druk bezocht, en daardoor is een verlaging van het sterftecijfer van kinderen in die gemeente merkbaar. Het vervoer per auto naar en van het bureau kost voor Inwoners van ge meenten die een bijdrage geven 50 cent, voor inwoneis van andere gemeenten f 1. Blijkens de bijgevoegde begrooting zijn de totale kosten f 675. De voor zitter herinnert eraan dat de gemeente Dussen vorig jaar bijdroeg in verhou ding tot hei aantal behandelde kin deren. De subsidie bedroeg toen f 75. Voorgesteld wordt thans weer in dezelfde verhouding bij te dragen, waarmede de raad accoord gaat. 2. Aanbieding Gemeente-rekening 1931. De heeren Koekoek, Smink en van Dael worden door den voorzitter aan gewezen om deze te onderzoeken. De rekening sluit met een batig slot in den gewonen dienst van f 1734.97 en in den kapitaaldienst van f 4314 88, 3. Vaststelling kohier Hondenbelas ting. Het kohier wijst een totaal bedrag van f 18 aan. B. en W. hebben over wogen of de belasting op honden niet verhoogd dient te worden; daartoe is echter geen aanleiding gevonden, in een gemeente ais deze is het voor sommige menschen nu eenmaal on mogelijk om zonder waakhond te zijn. De raad gaat hiermede accoord. 4. Verlaging rechten voor het ver voer van lijken per lijkwagen. Blijkens de door B. en W. opge- stelde verordening zullen de volgende rechten worden geheven Voor het vervoer vanwege de ge meente met 2 paarden f 12 (vroeger f 16), met 1 paard f 8; voor het gebruik maken van de lijk- koets met toebehooren met 2 paarden f 6, (vroeger f 12). met 1 paard f 4; het gebruik maken van dekkleeden wordt afzonderlijk berekend op f 2 of f 1 naar gelang met 2 of 1 paard(en) gereden wordt. De heer Koekoek vraagt of het in de ve Ra bedoeling ligt om steeds paarden van de gemeente te nemen. De Voorzitter zegt dat dit moet worden vrijgelaten, want cp het oogen- blik heeft de gemeente nog geen paar den. Dit zou echter nog nader gere- geld kunnen worden. De heer Koekoek wil dit verplich tend stellen. Als men werkelijk een voerman kan krijgen is het een prach tige regeling. De Voorzitter zegt nog dat voor vervoer buiten de gemeente XU deel extra moet betaald worden. Voor elk uur of gedeelte daarvan dat men de wagen langer dan 6 uur in gebruik heeft moet eveneens deel extra be taald worden. De raad gaat met deze verordening accoord. 5 Uitloting van Obligaties. Van de ieening van 15 Maart 1920 groot f 10 000 loot uit no. 9 f 500, en van de ieening van 12 Jan. 1918 groot f 35000 de nos. 6 en 19 a f 500. 6 Verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van veldwachters. De verordening moest eenigszins worden uitgebreid doch wijziging on dergaan de oude bepalingen niet. De veldwachters genieien een jaar- geld van f 1400 tot f 1600 met jaar- üjksche verhoogingen van f 100, bo vendien kindertoeslag, toeslag voor politie—diploma f 25 en voor diploma met aanteekening i 50, vrije woning of huurtoelage van f 154.25 per jaar, kostelooze geneeskundige behandeling, bewapening, rijwtelioelage f 45, klee- dingtoelage f 125, politiehonütoelage f 25wegens zeer bijzondere omstan digheden kunnen B. en W. nog een extra belooning toestaan. In de oude verordening was ook een toeslag van f 25 voor deurwaar dersdiensten door de politie genoemd, dit moet thans bij afzonderlijk besluit worden geregeld. De verordening wordt goedgekeurd. De agenda is hiermede afgewerkt en de raad gaat in geheime vergade. ring waar de voorzitter nog enkele mededeelingen heeft te doen. HERPT. Openbare vergadering van den raad der gemeente Herpt c.a. gehouden op Vrijdag 14 Oct. 1932 des v m. 11 uur. De notulen worden vastgesteld. De Voorzitter spreekt enkele woorden over den ramp die het medelid van Herpt getroffen heeft. Ingekomen stukken; Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente.ontvanger en bij den secr..penn. van het Burg. Armbestuur. Beide kassen zijn in orde. Van Qed. Staten, inzake de verorde ning gemaakt voor het in beroep komen inzake de Woningwet. De verordening zal worden gewijzigd in dezen zin. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1933. Het lid v. d. Broek vraagt subsidie voor de blindenvereenlglng St. Odilia. Het lid v. Herpt vr2agt om te willen bevorderen dat de klok van de ge. raeentetoren gelijk loopt met de klok van de R.K. Kerk, De Voorzitter zegt met de opmer kingen rekening te zullen houden. Hierna wordt de begrooting vastge steld op 1 16 574.71 in ontvangst en uitgaaf, terwijl de kapitaaldienst geen inkomsten of uitgaven heeft. De begrooting van het Burg. Arm- bestuur wordt goedgekeurd op het eindcijfer f4380 Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt met algemeene stemmen herko zen de heer A. J. J. v. Bokhoven. Voorstel van Burg. en Weth. tot heffing van 100 opcenten op de Pers. Wordt vervolgd. 83. WOENSDAG 19 OCTOBER 1932. De Echo van het Zuiden, Sffaalwyksclie en Langstraatsche Courant, m Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons besit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). 22. Uit de verte, van de sloot, klonk ge kwaak van kikkers. De toren van Son- nenberg sloeg half 2. I)e afnemende maan kwam te voorschijn en verlichtte haar weg. Tusschen haar terrein en dat van den ouden man was een hek, waarvan re allebei een sleutel hadden. Ze voelde zich zoo lekker, alsof ze nog in geen uren zou kunnen slapen. En om 5 uur moest ze weer op. Er moesten stek ken geplant worden, planten worden ver pot, en de bloemen in de bedden moes ten bijgesneden worden. Er was nu weer voor weken ononderbroken arbeid. Als ze maar wist, waar ze menschen vandaan halen moest, die te vertrouwen waren. De gedachte, dat Eva misschien ziek zou worden, vervulde haar met nieuwe zorg. Wie is daar in de struiken, hé? De kraaistem van den ouden Troilo klonk scherp door den nacht. Ik ben het, meneer Troilo. Maar Katrientje, het is toch nu tyd om te slapen? U slaapt toch ook niet, Grootpapa? I)e oude lachte. Ja, maar ik houd er een bijzondere manier van slapen op na. Dat kan een man op mijn leeftijd zich permitteeren. Ik heb al drie uur vast op een canapé geslapen. Meer dan 3 uur achter elkaar houd ik het nooit vol. Toen heb ik nog een beetje gelezen en een paar appeltjes gegeten. Nu denkt de machine van bin nen: Zie zoo, al weer een dag om. En dan ga ik in mijn bed liggen en slaap weer mijn drie uur. Versta je? Katarina trad binnen. Hij wilde met alle geweld, dat zij iets zou gebruiken. Een glaasje bessenwijn, een bord yog hurt, een peer. Die nam ze dan maar. Overdag kom je er niet toe een ver standig idee te hebben, zei ze een beetje verlegen. En als je er 's nachts een hebt, dan moet je het vasthouden, anders vliegt het zoo weer weg. Kom er dan maar mee voor den dag, Katchen! Ze zat op de doorgezakte, oer-oude canapé en wipte een beetje op en neer. Ze draalde, want ze wist eigenlijk niet goed, hoe ze beginnen moest. Ze had al vaak op dit plaatsje haar geldzorgen met den ouden man besproken. Maar nu voel de zij zich gegeneerd. Hij keek glimlachend naar haar. Kom je me weer aanpompen, kwaje meid? Ze maakte een afwerend gebaar. Hij schudde het hoofd. Neen, Katrientje, ik heb zelf ook niets meer waar ik geld op kan krijgen. Het spijt me erg. Het is ook een beroerde geschiedenis. Als je eerst maar over den berg bent, dan gaat alles vanzelf. Ik weet werkelijk niet, waar ik het dezen keer vandaan moet halen. En toch moet ik een middel vinden, om geld te krijgen voor den Octoberwissel. En nu had ik gedacht, of we het niet aan Mr. Gabb zouden vragen. Als die zich tot zijn oom in Leicester zou willen wenden. Hij is altijd zoo vriendschappelijk geweest. Waarom kijkt U me zoo eigenaardig aan, Grootpapa? Neen, meisje, zet je dat maar direct uit je hoofd. Hij nam het zwarte sigaren- stompje, dat op den rand van de aschbak lag, op en stak het aan. Hij deed drie trekken en legde het dan weer hoofd schuddend weg. Je Engelschmannetje heeft eergis teravond bij mij gegeten. Balthazar knip oogde. Ik had hem gezegd, dat, als hij 't weer waagde in avondtoilet te komen, dan liet ik hem niet binnen. En dat hij alleen maar roggebrood met kaas kreeg. Maar toen zijn schrik: ik had voor een echt souper gezorgd. Uit het logement. Eerst visch, daarna biefstuk. Keurig. En hoe was liet? Verschrikkelijk. Den heelen nacht heb ik een zwaar gevoel in mijn maag gehad. Katarina glimlachte. Dan begrijp ik, hoe het komt, dat Mr. Gabb gisteren den heelen dag zoo stil en gedrukt was. Ik heb hem nog nooit zoo gezien. Neen, meisje, dat heeft een andere oorzaak gehad. Want dat joingmensch heeft een struisvogelmaag: die zou stee- nen kunnen eten zonder er last van te hebben. Hij heeft hier zijn hart eens uit gestort. Als je denkt, dat hij een stokvisch is, dan vergis je je erg, juffertje. Ik heb toch nog nooit gezegd Maar hij denkt, dat jij denkt, dat hij er een is. En dat hindert hem verschrik kelijk. Hij is ernstiger geworden, geslote- ner, zei Katarina. 's Avonds is hij nooit meer geweest en dat was toch in liet be gin zoo gezellig. En sedert hij op den Amselberg tennist, spreken wij alleen nog maar over zakelijke aangelegenheden. Hm. Zoo. Verder over niks. De oude sloeg op tafel. Wat je iemand maar wijs wilt maken, kleine aap. Hij lachte Daar heeft hij gezeten, waar jij nu zit en hij heeft mij alles verteld. Hij heeft je gevraagd en jij hebt hem een blauw tje laten loopen. Ze werd doodsbleek. Met groote oogen staarde zij hem aan. Mij gevraagd? Maar daar is geen woord van aan, groot vader. Als je me dat met zoo'n doodschrik verzekert, Katchen, moet ik het wel ge- looven. Maar ik zie hem daar nog op het zelfde plaatsje zitten, terwijl hij zijn hart bij mij uitstdrt.Ja, dan weet ik er maar één verklaring voor: dat zijn aan zoek niet erg duidelijk was. Ik bezweer U, grootpapa, ik heb er niets van gemerkt. Je bent toch een komiek exemplaar van een meisje, Katrientje. Van louter botanische gedachten, heb je de natuur lijke historie van het hart verleerd. Zoo iets niet gemerkt! Hij zal toch in elk ge val wel een toespeling gemaakt hebben. Ze hield het hoofd in de handen. Ik practiseer me suf. Neen, grootpapa, zelfs van een toespeling weet ik me niets te herinneren. Hij heeft je op een keer gevraagd, Katrientje, hoe lang je hem nog bij je wou houden en je hebt hem geant woord: zoolang, tot je zaak op streek was. Oh, toen! riep Katarina uit. En had hij toen verwacht, dat ik Herinner je je het nu? Daar had ik nooit een aanzoek ach ter kunnen zoeken. Andere meisjes zouden het vlugger hebben gemerkt. Ja, als je zoo iets al een beetje verwacht. En je eigen hart ook een woordje meespreekt. O zoo. En dat is by jou niet het ge val? Neen, grootpapa, zei ze openhartig. Ik hen buitengewoon gesteld op Mr. Gabb. Zoo iets als op een broer, in wien men veel vertrouwen heeft. Maar ik zou my hem niet als mjjn man kunnen voor stellen. Dat is jammer, Katchen. Dat spijt me voor jullie allebei. Ik had me jullie zoo graag als een paartje voorgesteld. Katarina leunde achterover tegen de leuning van de canapé. Zij hield haar handen voor de oogen. Wat loopt dat nu allemaal ongelukkig samen, riep ze op verdrietigen toon. Het is alsof alles tegen I me samenspant. De oude Balthazar stak nogmaals zijn zwart sigarenpeukje aan en wierp haar, teiwijl de opvlammende lucifer zijn ma ger gezicht verlichtte, een schalkschen blik toe. En de schade is niet te repareeren, Katrientje? Och, grootpapa Het kwam er zoo troosteloos, zoo ont moedigd uit, dat hij direct een afwerend gebaar maakte. Wees maar niet bang, ik wil je geen pijn doen. Hy heeft me ook geen opdracht gegeven, om je \iit te hooren. Hij heeft me alleen maar een beetje zijn nood wil len klagen. Zijn nood. Arme jongen. Is hij er zoo naar aan toe? Ik hen bang, dat hij heel erg veel van je houdt. En het heeft hem hitter verdriet gedaan, dat je hem een blauwtje hebt laten loopen. Maar na zoo iets kun je hem toch niet met fatsoen aanpompen, vind je ook niet? Katarina was zuchtend opgestaan. En wil hij nu weg, vroeg ze aarze lend. Neen. Zijn woord heeft hij je ge geven, zei hij en daarvan kan hem nu eenmaal niets afbrengen. Buitengewoon, buitengewoon. Ik kan me er nog steeds niet goed indenken. Katrientje, zeg me eens eerlijk: waarom wil je hem niet hebben? Is er iemand anders? Och, neen, grootpapa. Zoo'n wis pelturige natuur ben ik niet. Ik geloof niet, dat ik ooit weer van een man zal kunnen houden. Zoo, meen je dat in ernst, Kalchen? Zeker. Dan zal ik je eens wat vertellen, kindje. Dan hou je nog altijd van Viktor, van dien kwajongen. 'De wat ruwe toon van den ouden Bal thazar kwetste haar niet. Geen spier in haar gezicht vertrok. Het was, alsof zij diep binnen in zich zelf, in haar hart, haar innigste gedachten beluisterde. Dan gleed er iets als een schaduw van diepe hekomihering voor haar oogen. Misschien hebt u gelijk, grootpapa. Maar het is geen zonnige liefde, die wil kussen en omhelzen. Ze haalde zwaar adem en balde de vuisten. Neen, ik zou hem bij de schouders willen pakken en hem door elkaar rammelenHij heeft mijn heele leven bedorven. Een paar seconden stond ze zoo 't hoofd naar voren gebogen en met gebalde vuisten.... Toen verslapte de spanning en ze drukte haar gezicht in de handen Arme meid, zei de oude Balthazar en maakte een welsprekende beweging met de rechterhand. Over de knie nemen moest men den kwajen aap en hem vijf en twintig op zijn broek geven. Eindelijk kwam Katarina tot bedaren. Ze gaf den ouden man de hand en vroeg hem of hij niet hoos wilde zijn, dal zy hem zelfs midden in den nacht met haar zorgen kwam lastig vallen. Hou je maar kalm, het komt wel weer in orde, zei hij sussend en klopte haar op den schouder. Het komt er al leen maar op aan te zorgen, dat de ca- roussel op het goede plaatsje bij je stil staat. En dan al je moed by elkaar nemen en hopsa, je springt er maar in.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1