KLDMPERS last D geld verdienen Stikster - e» oi ai iijKscng tannery mm ui In Klumpers' Winkel J. Mutsaers, Kleermakerij gevraagd Gevraagd DIT BLAD is DE Drukkerij uit Waalwijk en de Langstraat. De Drukkerij op ELK gebied, van 't gewoonste tot 't beste aan billijke prijzen. Klumpers9 Winkel, Bredascheweg 102, Tilburg Abonneert U op Waalwijksche en Lar straatsche blad, dat oi voor Uwe adverteni het aangewezen gaan is, omdat 'tindi plaats en streek al meen gelezen woi i door bij hem te koopen Uw Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding. KLUMPERS KLEEDINGMAGAZIJN Bredascheweg 102 De prijzen werden behaald als volgt: 1 -Leo Klijn 93 punten. 2 P. van Huiten 93 p. 3 Andre Kempenaars 91 p. 4 Mart. Klijn 89 p. 5 Adr, v. d. Wiel 89 p. 6 Gerrit Pulles 88 p. 7 Corn. Pelders86 p. 10 Corn. Klijn Az 83 p. 11 Ant. van Beek 76 p. 12 Corn. Klijn Jz. 75 p. 13 Henri Klijn 75 p. 14 Henri Muskens 72 p. 15 Th. v. d. Besse- laar 59 p. 16 Henri v. d. Besselaar 42 p. Na afloop bleef men nog enkele uren gezellig bijeen. In de loop dezer week zullen de prijzen worden uitgereikt door de heer v. Agt, secretaris van den Qe- westelijken B V. L. Paardensport te Berkdijk. Men deelt ons mede, dat men in den Berkdijk wil komen tot het op richten van een paardensportvereeni- ging. Om tot dit doel te geraken is een vergadering uitgeschreven op a s Donderdagavond bij den heer P. Wa- gemakers, Berkdijk. MARKTBERICHTEN. KOST SLECHTS per BINNENLAND. De begrooting van Cura^ Bij de Tweede Kamer is een mij, ingekomen van den Minister van loniën, houdende mededeellng, de Koningin de door den Qouvem van Curasao voorioopig vastgeui Cura^aoscne begrooting voor i zoodanig als deze door den Kolonl Raad aangenomen is, niet goedke Eerlang mag een wetsontwerp terv stelling van die begrooting won tegemoet gezien. 6144.— bij respectievelijk 3 en 2 3/15V2 x 18315 (bedrag der pensioenkosten) is 3545. 2 van 12197 (salarissen ongehuwden) 244. 3789.— Buiten de kleine rectificatie betref fende post 47, moet de Commissie nog de opmerking maken, dat, gezien het hooge bedrag uitgetrokken voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, uitgevoerd in eigen be heer, redelijkerwijze mocht worden verwacht, dat deze in beteren staat verkeerden. Wij zijn Van oordeel, dat bij aanbe steding van het onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen deze mogelijk beter onderhouden zouden worden, terwijl de post zou kunnen worden ver laagd. Winkelsluitingswet en sluitingsuur café's. Met het oog op de raadhuis-feeste- lijkheden en de daaraan verbonden Winkelweek is bepaald dat de winkels op Zaterdag 22, Zondag 23 en Zondag 30 October den geheelen dag tot des avonds 11 uur mogen geopend zijn, de tusschenliggende dagen tot 's avonds 10 uur. Voor de café's geldt alleen op Zater dag 22 en Zondag 23 October dat zij tot 1 uur 's nacht9 geopend mogen zijn. Provinciale bijdragen voor het beheer der wegen. Het Provinciaal Blad bevat het bft sluit der Ged, Staten tot bepaling van de bedragen, uit te keeren aan behee- rende gemeenten van op de provinciale wegenlijst voor 1931 voorkomende wegen. Aan Sprang-Capelle f 276 29 voor den weg *9.Hertogenbosch—Raams donksveer (traverse). Aan Raamsdonk f 4430 16 voor den weg '9-Hertogenbosch—Raamsdonks- veer (traverse). Aan Heusden f 156 85 voor den weg Oprit Maasdijk. Aan Waalwijk f 108 61 voor den weg De Besoijensche Steeg. Aan Oosterhout f 1193.44 voor den weg Oosterhout—Made (traverse). Aan Geertruidenberg f 369 03 voor den v Brug Donge—Westkant Leert- hou~ rsstraat. .i de Nederlandsche Spoorwegen t 5.61 voor den weg Station Geer- tr idenberg en Westkant Leenhouwers 9traat tot ongeveer 33 M. voorbij den sooorwegovergang in de weg Geer truidenberg—Made. Aan Waalwijk f 2345.91 voor den weg 's-Hertogenbosch—Waalwijk (tra verse). ELSHOUT. Zondagnamiddag had alhier in den tuin bij den heer H. van Hoorn de onderlinge schietwedstrijd plaats van de leden van den Bijzondere Vrijwillige Landstorm. En waarom t Omdat men daar voor prijzen koopt die onge looflijk laag Zijn. Omdat men daar kwaliteiten ontvangt, zooals er geen betere te vinden zijn. En omdat de pasvorm en afwerking zeker zoo goed is als maatwerk. Vergelijk daarom onze prijzen Heeren Overjassen in de nieuwste dessins met zijden-voering vanaf 111.50 tot 21 gulden, jongeheeren Overjassen vanaf f 6.50 en niet duurder dan 17 gulden. Jongens Overjassen vanaf 3 gulden en niet duurder dan 18.50 en toch de allerbeste kwaliteit. Jekkers prima kwaliteit Marengo vanaf 16.50 tot 111.50. Qummi Regenjassen voor Heeren in de beste kwaliteit niet duurder dan f9.50 enz. enz. Komt zien en overtuigt U in het goedkoopst en meest gesorteerd Nijverstraat 16 bij de Molenstraat - TILBURG# P. S. Komt U per autobus of tram Wilhelminapark afstappen Fa. O. A. DONKERS. tegen 1 Nov. a.s door juffrouw met pension te Waalwijk. Brieven met prijsopgaaf onder No. der advertentie Bureau van dit blad. 49160 koopt men QOEDKOOPER en toch BETERE KWALITEIT. Heeren»OverJassen met zijden voering vanal 112 50 Jongeheeren-OverJassen I 6.00 Kinder-OverjasjesI 6.00 Jekkers, Donker Grijs Marengo I 6.50 Regenjassen waterdicht 6.50 Manchester Jongenspakjes i 3 50 Manchester Jassen, beste kwaliteit f 6.00 Ook onze prima KAMGAREN HEERENCOSTUUMS met z IJ d e n voering ln blanw en zwart vlscbgraat slechts 121.— Nergens beter, nergens goedkooper, dan in Aanbevelend, Alles wordt gratis en vakkundig veranderd. Wij betreuren het ten zeerste, dat de voorgenomen verbetering der ontwate ring in het Zuidelijk gedeelte der ge meente vermoedelijk geen doorgang kan vinden. De voorbereiding van het regu- lariseeren van de Burgemeester Smeele- laan en van de Eerste en Tweede Zeine juichen wij ten zeerste toe, terwijl de be langstelling der commissie in hoofdzaak is uitgegaan naar de voorgenomen ver hooging der havenkade in overleg met de polderbesturen en wel in verband met het belangrijke bedrag, dat binnenkort weer zal moeten worden gevoteerd voor het uitbaggeren der haven. Voor de goede orde meenen wij er op te moeten wijzen, dat het bedrag van 10.000.eigenlijk eerst 111 19.5.5 aan- wezig is, zoodat practisch het jaarlijks uit te trekken bedrag van 2o00.—on voldoende is gebleken en bij bestendiging van den bestaanden toestand moet wor den verhoogd tot pl.m. f 3350 per jaai Op deze kwestie komen wij ondertus- schen later weer terug. Aan de hooge uitgaven voor de Armbe sturen is onder de huidige omstandighe den niet te ontkomen. Van het hoofdstuk belastingen moet zonder meer worden erkend, dat de voor gestelde percentages hoog zijn en dit hoofdstuk heeft derhalve, zooals nader zal blijken, een ernstig punt van bespre king uitgemaakt. Wij zijn van oordeel, dal het diepste punt van de crisis reeds werd bereikt, dat meerdere teekencn beginnen te wij zen op een verbetering in den olgemee- iien toestand, weshalve naar onze mee ning het bedrag van 6700.meerdere raming voor onvoorziene uitgaven zeer ruim genomen is. Behoudens enkele uitzonderingen heett de Commissie zich kunnen bepalen tot het bestudeeren van de voornaamste pos ten en de daarmede samenhangende kwesties, namelijk: a. belastingen; b. steun werkloozen; c. uitbaggeren der haven en werkver schaffing; d. armenzorg; e. onvoorziene uitgaven; f. salarissen en loonen. a. Belastingen. Indeeling in de derde klasse der Gein. Fondsbelasting. De overgang van de eerste naar de der de klasse der Gem. Fondsbelasting maak te allereerst een punt van bespreking uit. Deze overgang beteekent voor de ge meente voor het dienstjaar '33 een meer dere inkomst van pl.m. ƒ11.100.n.l.: Post 347 sub a 6166 en onder Post 346 sub,a (80 opc.) 4934 11100 De commissie moet dc noodzakelijk heid van dezen stap erkennen, doch was aanvankelijk van meening, dat de over gang meer geleidelijk moest plaats vin den en wilde derhalve voorstellen dit jaar over te gaan naar de 2e klasse. Bij nader onderzoek is echter geble ken. dat een gehuwde arbeider zonder kinderen, met een inkomen van 20. per week of 1040 per jaar, rekening houdende met hieronder voorgestelde verlaging der opcenten, slechts pl.m. 6 cent per week meer belasting betaalt dan bij indeeling in de 2e klasse, hetgeen, de gegeven omstandigheden, die een alge- meene versobering noodzakelijk maken, in aanmerking genomen, alleszins billijk werd geacht. 80 Opcenten Gem. Fondsbelasting. Met het voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders om de op centen te verhoogen van 65 tot 80, is de uiterste grens der normale mogelijkhe den bereikt. Onze gemeente heeft noodgedwongen geld moeten leencn bij het rijk en heefi dientengevolge zeer veel van hare auto nomie ingeboet, een toestand, waarin zoo spoedig mogelijk verandering moet wor den gebracht, hetgeen echter alleen dan mogelijk is, indien een leening kan wor den afgesloten bij derden. Met het oog op de toekomstige pro spectus achten wij het derhalve ge- wenscht bovenbedoelde uiterste grens te vermijden en stellen wij derhalve voor, de opcenten op de Gem. Fondsbelasting te brengen op 75 inplaats van 80. De opbrengst der Gein. Fondsbelasting wordt dan als volgt: Raming f 66000 Bij: 14% (bij indeeling in de 3e klasse 9250 75.250 75 opcenten bedragen dus 56.437 Aan de begrooting 1933 komt ten goede wegens opcenten: 2/3 van 56.437 is 37.625 Verder komt aan de begrooting 1933 ten goede 2/3 van 9250 is 6.166 43.791 In de ontwerp-begrooting is op genomen 40.133 plus ƒ6166 is 46.299 zoodat elders te bezuinigen zal zijn 2.508 op welke bezuiniging wij nader terug ko men bjj de behandeling der havenkwes tie en van den post onvoorziene uitgaven. Verhooging der opcenten Pers. belasting van resp. 77-87-97 tot 140-150-160. De verhooging der opcenten op* de Personeele belasting met pl.m. 72.5% is buitengewoon ingrijpend. Ook hier kan met recht worden ge zegd, dat, *in verhouding tot de opcenten op de Gem. Fondsbelasting, de uiterste grens niet alleen is bereikt, doch zelfs ovprschreden. Wij stellen derhalve voor, de opcenten op de Personeele belasting te brengen op resp. 125-135-145, waarvoor bezuinigd moet worden 1/10 van 41.700 is ƒ4170, op welke bezuiniging wfl eveneens nader terugkomen. b. Steun aan werkloozen. Het hiervoor uitgetrokken bedrag ad. 40.000, is zeer vermoedelijk gebaseerd op de uitkeeringen van enkele maanden terug, toen werkloosheid haar hoogte punt had bereikt. Hoewel wij van oordeel zijn, dat deze uitkeeringen geleidelijk zullen verminde ren, tengevolge van eenige verbetering in den gang van zaken, terwijl bovendien indien een goed geleide werkverschaf fing in het leven wordt geroepen, zeer waarschijnlijk op dit bedrag te bezuini- gen valt, meenen wij toch voorzichtig heidshalve hierop geen vermindering te moeten voorstellen. Met genoegen hebben wij mogen ver nemen, dat gedurende den laatsten tyd zeer strenge maatregelen worden getroi- fen teneinde het maken van misbruik te voorkomen. Het uitbaggeren der haven. Werkverschaffing. Zooals wij reeds hierboven opmerkten, moet naar ons oordeel het bedrag van 2500, dat jaarlijks voor dit doel wordt uitgetrokken, worden verhoogd tot pl.m. 3350.—. Door het College van Burg. en Weth. wordt thans overwogen een verhooging der havenkade, noodzakelijk geworden in verband met diverse maatregelen, ge troffen door naburige polderbesturen. Indien wij goed zijn ingelicht, zou te gelijkertijd worden overwogen de ver legging der havenkom in verband met de voorgenomen verhooging der kade. Een dergelijk werk zou een belangrijke kapitaalsuitgave eischen, doch bovendien geen verbetering brengen in den bestaan- den toestand. Een eventueele schutsluis, door het Rijk aan te brengen bij de uit monding van het Oude Maasje, een plan, dat wel besproken wordt, doch vermoe delijk nog jaren van voorbereiding vraagt in verband met de vele en uiteen lopende belangen, zou evenmin een de finitieve oplossing brengen, daar naar het oordeel van werkelijk deskundigen het aanslibben en het rioolvuil voor vrij wel een gelijk percentage verantwoorde lijk zijn voor den desolaten toestand, waarin de Waalwijksche haven nagenoeg regelmatig verkeert. Het laten verrichten van het uitbagge- ringswerk door werkloozen wil ons min der gewenscht voorkomen, omdat onder de Waalwijksche werkloozen vrijwel geen grondwerkers worden aangetroffen, die voor dergelijk werk meer geschikt zijn, terwijl voor niet-grondwerkers deze soort werkzaamheden niet zonder gevaar kun nen worden geacht. Het vorenstaande is voor onze commis sie aanleiding geweest om te trachten 'n globaal voorstel te formuleeren, dat zou kunnen leiden tot een definitieve oplos sing der havenmisère. Indien werkelijk de kom der haven zou moeten worden verplaatst, dan wil het de commissie voorkomen, dat, gezien de tegenwoordige middelen van vervoer, er niet het minste bezwaar tegen bestaa', deze verplaatsing zoo radicaal en af doend mogelijk te doen zijn, door op pl.m. 2 K.M. afstand de kom te brengen in directe verbinding met de Bergsche M ci cis Ten Oosten van den oprit van het Drongelsche veer bestaat een vluchtha- ven, welke echter verwaarloosd is, doch zich bij uitstek hiervoor leent en ver moedelijk tegen zeer voordeelige voor waarden van het Rijk zou zijn over te nemen. De kosten van het uitgraven van een kom op deze plaats, behoeven in geven geval hooger te zijn, dan de kos ten van verlegging der bestaande haven kom 200300 Meter meer Noordwaarts. Het uit te graven zand kan worden aan gewend tot verhooging van de kaden West, Zuid en Oost. Een gebiedende eisch echter is, dat een flinke, in uitstekenden staat te bren gen verkeersweg de verbinding tusschen Waalwijk en de nieuwe haven onder houdt. Wij stellen derhalve voor, naast ver legging van de kom naar de Maas, tege lijkertijd over te gaan tot verhooging van de Westerhavenkade met pl.m. 40 c.M., zoodat deze 3 M. boven peil komt (2.80 M. is in vel band met den te verwachten toekomstigen waterstand reeds veilig), terwijl een klein gedeelte op dezelfde breedte zou moeten worden gebracht, die het overgroote gedeelte der kade reeds heeft. Zeer zeker zou dit werk onder behoor lijk deskundig toezicht kunnen worden uitgevoerd door de werkloozen, terwijl, zood,ra de weg op breedte en hoogte ge reed ligt, vanzelfsprekend voor een be hoorlijk wegdek moet worden gezorgd. Tegelijkertijd zou hiermede het voor Waalwijk niet te onderschatten voordeel worden bereikt van een geregelde ver binding met een groot achterland, het Land van Heusden en Altena. Vooral de Waalwijksche middenstand zou hiervan de voordeelen ondervinden. De wegaan leg wordt in eerste instantie een goed en belangrijk werkverschaffingsobject waar in het rijk zeer zeker 75% zal bijdragen, zoodal evenmin als de verlegging van de kom de wegaanleg extra kapitaalsuit gaven eischt. Indien de jaarlijksche reserveering voor baggeren, te stellen op 3350. bestemd wordt voor annuiteitsaflossing van een leening, aan te gaan voor ver harding van den nieuwen weg, dan zou dit bedrag voldoende zijn voor rente en aflossing van een leening, groot 55000 a 4.5% af te lossen in 30 jaren. Indien dit plan met bekwamen spoed zou kunnen worden uitgevoerd, wil het de Commissie voorkomen, dat uitbagge ren dan achterwege kan blijven en dat de thans aanwezige 7500 mede kunnen worden bestemd voor het voorgestelde werk, terwijl post 160, groot 2500, op de begrooting 1933 kan vervallen, waar door een bezuiniging wordt verkregen van 2500. Zeer zeker zal worden betoogd, dat 't onmogelijk zal blijken, op dit oogenblik te leenen. Wij vragen ons echter af, of het dubbele belang, dat door dit voorstel wordt gediend, namelyk de definitieve oplossing der havenkwestie en de tot standkoming van een geregelde goede verbinding met het achterland, niet groot genoeg zou zijn om het overgroote gedeelte dezer leening ter plaatse onder te brengen. d. Armenzorg. Zooals wy hiervoor reeds opmerkten, hebben wij, gezien de gedane uitgaven in 1932, ons zonder meer bij dat bedrag neer te leggen. Het toezicht op de Armbesturen is naar het oordeel der Commissie bij het College van Burg. en Wethouders in zoodanige goede handen, dat wij ons van elke aan wijzing in de richting van strenge con trole kunnen onthouden. e. Onvoorziene uitgaven. Post 47, huur kantongerecht, moet, in verband met het raadsbesluit van 30 September 1932 worden verlaagd met f 200.— De Personeele belasting zou tengevolge van ons voorstel minder opbrengen aan 'op- centen 4170.— De opcenten op de Gem. Fondsbelasting brengen min- der op -J 2o08. Totaal 6878.— Post 160 vervaltf 2500. Resteert 4378. Wij stellen U voor den post onvoor ziene uitgaven met dit bedrag te vermin deren en te brengen van 15828.93 op 11450.93. Tot dit voorstel zijn wij niet alleen ge komen, omdat naar het oordeel der com missie het dieptepunt der crisis werd bereikt, zoodat de toestand zich geleide lik zal verbeteren, hetgeen een gunstigen invloed zal uitoefenen op de rekening 1933, doch vooral mede op grond van de hierna volgende uiteenzetting. f. Salarissen en loonen. Bij de rijksbegrooting wordt door den betrokken Minister voorgesteld een nieuwe korting van 2 op de sa larissen van het ongehuwd overheids personeel en een meerdere bijdrage van allen in de pensioenlasten van 5%. Naar verluidt zou de Minister in ge organiseerd overleg een verlaging van bovengenoemde 5% hebben toegezegd, stel tot 3 Het wil de Commissie niet onlogisch voorkomen, dat, gezien het streven van den betrokken Minister tot algemeene en noodzakelijke versobering, dat even als in het afgeloopen jaar ook in het volgend jaar op de een of andere wijze de gemeenten zullen worden aange spoord een gelijkwaardige verminde ring van de bezoldigingen van ambte naren en personeel in dienst der ge meente toe te passen. Voor onze gemeente zou dit een min dere uitgave beteekenen van; bij respectievelijk 5 en 2 5/15Vs x 18316 (bedrag der pensioenkosten) is 5900. 2 van 12197 (salarissen ongehuwden) is 244. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 18 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 137 paarden, 9 Veulens, 1346 magere runderen, 825 vette runderen, 201 vette kalveren, 657 nuchtere kalveren, 747 graskalveren, 221 schapen of lammeren, 21 bokken of geiten en 4 over- looper. De prijzen waren: Koeien 13—16 ct., 23 —26 en 30—32 ct., ossen 14—171, 21—23 en 26—29 ct., stieren 13—15, 18—20 en 22 j -23 ct., kalveren 271-321. 371-421 en 50- 521 ct., graskalveren 12—15 ct., alles per 1 kg., melkkoeien f 120—205, stieren f 60— 250, graskalveren f 20—40, paarden f ICO— 280, slachtpaarden f 110—160. hitten f 60— 120, veulens f 40—70, fok nuchtere kalveren f 8—16, slacht nuchtere kalveren f 4—7. kalfkoeien f 130—245, pinken f50—85, vaar zen f 80—125, alles per stuk. a

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 8