i ia el Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON irii ER. Uw wensc-h terne 9176 -UK. ber 12.50 6.A0 3.00 6.50 6.50 3 50 8.09 mei graal >urg derd, DIT nummer bestaat uit GEMEENTERAAD. BR 85. WOENSDAG 26 OCTOBER 1932. 65e JAARGANG. Dit blad verschijnt OENSDAG en ZATERDAG. :rieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, ^nnementsprijs per 3 maanden 1.25. ranco p. post door 't geheele rijk 1.40 e Echo van het Zuiden, aalwjjksclie en Langstraatsche Courant, UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur tn oni bezit zijn. TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEERTRUIDENBERG. De begrooting 1933. De steunuitkeeringen. Radio-distributie. raad der gemeente Geertruiden- p kwam Vrijdagmiddag ten 2 uur ipenbare vergadering bijeen, onder irzitterschap van den Edelachtb. r Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering 'EIT, Men na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde: Procesverbaal van kasopname bij a gemeente-ontvanger. De kas is door den verificateur in ie bevonden. De Gemeentebegrooting. Aanbieding gemeentebegrooting nlrijfsbegrootingen voor 1933. voorzitter maakt hierbij de op- iing dat deze begrooting sterk af- •t van die van voorgaande jaren, .ral wat betreft bet hoofdstuk he iligen. Geertruidenberg kan even als andere gemeenten ontkomen neen zeer groote verbooging van den istingdruk. Dit jaar zijn de belas sen nog lager gebleven, aanmerke- lager zelfs dan in andere gemeen- ulank zij bet feit dat er nog eenige >erves waren waarover beschikt kon irden. Bij de behandeling der begroo- is er dan ook op gerekend dat de stand in 1933 verbeterd zou zijn. In ïverwaebting is het gemeentebestuur ter teleurgesteld en daarom is thans ft aan belaslingverhooging te ont- :n. Of verschillende posten der begroo- g is bekrompen, ofschoon er op een rooting van een gemeente als deze Tan „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). - Yes 1 am. Ze sloeg achter elkaar ballen, die ze in de linkerhand had, 'iter bepaald doel weg. Daarna liet ze racket zakken. Hebt l' gezien, wie en bij mij in de loge zat? - Viktor ilo. Ja, ik hem hem gezien. En was U niet verbaasd? Hij was kwaad op mij. Ik dacht bij mezelf: hij schijnt zeker r goed te zijn. Wat hebt U toch een combinatie ogen, Mr. Gabb! Dan weet u zeker wel, waarom hij kwaad was? Neen, Mrs. Rettberg. Jaloezie. Ja en raad eens op wie? erd vreeselijk over gepraat, dat juf- tv Lutz den man, waar ze in stilte verloofd is, mee uit Engeland had wacht. Mr. Gabb had zijn racket onder den genomen. Wijdbeens stond hij ach- r het net en stak zijn handen in de lfpe zakken van zijn witte ten-nisbroek. L- Ik persoonlijk zou het erg prettig iJ,len, als het praatje waar was. Maar >r juffrouw Lutz zou het me spijten, kir de gentleman, die het zou vertellen Jar ik bij was, kon zeker zijn van een op zijn gezicht. That's all. Hij zei het niet zooveel te bezuinigen valt, daal de zuinigheid steeds betracht is. De steun vergt groote offers van de ge meentekas. Tot 1 October was dit jaar voor dat doel reeds 15.000 uitgekeerd en bet bedrag zal in de maanden No vember en December nog wel oploo- pen, zoodat dit jaar op een totaal be drag van 20,000 gerekend kan wor den. Daarbij komt dat de draagkracht dei- belastingbetalers sterk is achteruit ge gaan, zoodat opcentenheffing veel min der opbrengt als in vorige jaren. 10 op centen op de G.F.B. brengen thans slechts 300 opl en 10 opcenten op de P.B. slechts 750. In de begrooting is voorgesteld om te lieffen 100 opc. G.F.B. (vorig jaar 80) en 180 opc. P.B. (vorig jaar 90). De Kegrooting wordt gesteld in han den der commissie van onderzoek. 3. Begrotingswijziging 1932. Ook dit betreft den werkloozensteun. Toen deze begrooting werd opgemaakt was er nog maar weinig werkloosheid, waarom slechts 5000 werd uitgetrok ken. Van bet batig saldo van 1931 kon 6300 worden afgenomen voor bet loopende jaar, meer van dit batig saldo afnemen kon niet. daar dan de begroo ting voor '33 niet sluitend kon worden gemaakt. Reeds in April zijn de op centen G.F.B. gebracht van 60 op 80, ook deze belastingverbooging moet in deze wijziging verwerkt worden, dit zal 1400 opleveren. In totaal moet de post steunverleening met 12.000 ver hoogd worden, zoodat nog 4300 ter dekking overblijft, (lil bedrag kan ge vonden worden uit een verhoogde rijks subsidie. De raad gaat met de voorgestelde wijziging accoord. 4. Wijzigingen begrootingen 1931 en 1932 van de Stedelijke Godsbuizen. I)e raad keurt deze wijzigingen goed. 5. Kohier bondenbelasting. Wordt vastgesteld conform concept met 17 aanslagen. Beroep op art. 7 en 9 der Woningwet. Vorig jaar November werd een ver ordening die het beroep regelde vast gesteld, doch thans wordt door Ged. 1 Staten een uniforme regeling vereischt. Wordt vastgesteld. VeldwachterNachtwaker. 7. Verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den gemèente-veldwachter. Ook voor deze materie wordt door Ged. Staten een uniforme regeling ver eischt, waarin ook de regeling voor de nachtwakers is opgenomen. De nacht wakers ontvangen 300 en wanneer zij tevens den veldwachter assistentie verleenen 600.Zoowel veldwach ter als nachtwaker hebben recht op vrije kleeding en vrij schoeisel, dat echter eigendom der gemeente blijft. Dhr. Jansen vraagt of ook het uni form van den nachtwaker door de ge meente moet betaald worden. De voorzitter zegt dat dit bet geval is. Ook vroeger was (lat zoo. Het ge heel komt er op neer dat de bestaande toestand gehandhaafd wordt. Bebouwing Stationsweg. 8. Aanvrage van den beer W. C. Hage om bouwterrein. De beer Hage wil aan den Stations weg bouwen en vraagt daartoe een ter rein van 128 M2, gelegen naast Lode- wikus. De woning komt met het front naar den Emma weg. Dhr. Timmermans vraagt of de wo ning zal aansluiten bij de reeds be staande of dat er een open ruimte zal blijven. De voorzitter antwoordt dat er geen ruimte meer zal overblijven. De grond wordt tegen, 3.50 per M2 verkocht. In dit verband wijst de voorzitter op de bepaling dat gekochte bouwgrond binnen 1 jaar moet bebouwd zijn. Het is wenschelijk dat voor den beer Lode- wikus, die grond beeft gekocht voor een zestal woningen, daarvan wordt af geweken en voor hem de bouwtijd op 2 jaar wordt gesteld. Daartoe wordt besloten. Distributie-bedryf. 9. Ingekomen stukken. Van de N.V. „Renata" is een verzoek ingekomen om toestemming voor den aanleg van een radio-distributie-net. Ook in Oosterbout, Oisterwijk en Kaatsheuvel exploiteert deze maat schappij distributie-bedrijven. De voorzitter maakt de opmerking dat deze firma zich abusievelijk tot den raad heeft gericht, daar een tbestem- ming als bedoeld door B. en W. wordt gegeven. Het college moet n.l. vergun- j ning geven tot het spannen van draden op den openbaren weg. De laatste 3 jaren zijn talrijke aan vragen gedaan, waarop echter steeds afwijzend is beschikt. In bet begin kwamen er b.v. aanvragen van men- schen die geen vaklui waren en er dik wijls op speculeerden later de conces sie aan een groot bedrijf te verkoopen. Voldoet bet bedrijf niet dan is bet de gemeente die de schade lijdt. B. en \V. meenen in deze afwijzend te moeten beschikken, daar zij van een dergelijk bedrijf in deze kleine ge meente niet veel verwachten, temeer daar vele inwoners toch al radio heb ben. Bovendien mag bet gemeentebe stuur niet bevorderen dat aan vele menschen die toch reeds een moeilijken tijd meemaken, gelegenheid tot nieuwe geregelde lasten gegeven wordt. In an dere gemeenten immers heeft de erva ring geleerd dat de betaling der radio distributie voorgaat bij de betaling der huishuur. Dhr. Timmermans gaat accoord met bet laatste deel van bet betoog van den Voorzitter. Waren de tijden minder slecht dan was er echter z.i. niets op tegen. Daarom wil spr. de zaak thans nog niet geheel van de baan schuiven, temeer daar er ook voor de gemeente een voordcel inif.it. Als de menschen wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"-Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. zonder merkbare opwinding. U bent een goed bokser, Mr. Gabb? T think so. In Duitschland daagt men elkaar uit op de sabel of op pistolen. Buitengewoon omslachtig, meende de Engelschman en nam het racket weer in de hand. Are you ready? Nog iets, Mr. Gabb. Tk moet u nog even vertellen, waarom meneer Troilo zich zoo opgewonden heeft over (lat ge rucht. Hij is namelijk verscheiden jaren verloofd geweest mei juffrouw Lutz. Voor de eerste maal, sedert zij hem kende, verried het het gezicht van Mr. Gabb iets als verbazing. Het leek me vrouw Rettberg zelfs, alsof zijn mager gebruind gezicht verbleekte. Oh indeed? Hij was verloofd met juffrouw Lutz? Heeft zij zelf daarover nooit zelfs een toespeling tegen U gemaakt? Nooit. Ook niemand uit haar omgeving? Ook niet de oude heer Troilo? Die weet het toch zeker. En U spreekt hem zoo vaak? Wat zou hem weerhouden hebben? Waarschijnlijk zijn aangeboren fijn gevoel. Hij zei het zoo droog, zoo snijdend- scherp, dat mevrouw Troilo het als een zweepslag voelde. Ik ben vandaag heelemaal niet in de stemming om te spelen, zei ze zoo ongedwongen mogelijk, zullen we er maar mee ophouden? Hij vond het best. Good-bye, Mrs. Rettberg. Good-bye. Mevrouw Rettberg gaf het thans defi nitief op om te probeeren Mr. Gabb bij haar aanbidders in te lijven. Ze gebruikte hem alteen nog maar als trainer. Als zoo danig was hij onvergelijkelijk, onbetaal baar en zijn lessen waren kosteloos. Maar ze kon toch niet nalaten te po gen om haar zwijgzamen partner er toe te verleiden allerlei dingen, die zij be. treffende zijn jonge vriendin weten wil de, te vertellen. Zij vroeg hem, hoe juf frouw Lutz de verbreking van de verlo ving opgenomen had, of ze er erg onder te doen had gehad, of ze niet naar een nieuwen vriend uitzag, of het waar was, dat de oude Troilo zijn testament had veranderd, zijn kleinzoon alleen maai de legitieme portie had toebedeeld ck Katarina universeel erfgenaam had ge maakt. Mr. Gabb wist nooit iets. Door zijn on verstoorbaarheid bracht hij haar soms tot vertwijfeling. Op een fijn-geestige manier wist hij de vraagster af te weren. Bij zijn dagelyksche ten nisoefeningen ontmoette hij ook Viktor Troilo weer en de beide jongelui keken elkaar aan op de vriendelijke manier van twee vijan delijke patrouilles aan weerszijden van de grens. Hun aanwezigheid werkte zoo verkillend op de algemeene stemming, dat het vroolyke gepraat ophield, als zij er waren. Kort voor de wedstrijden in het Kurpark, waarhij Mr. Gabb met me- vouw Rettberg in single-matches zouden uitkomen, wipte de Engelschman ook op den dag wel eens een halfuurtje over om te spelen. Bij die gelegenheid vooral trof hij Viktor vaak en dan was de atmosfeer als geladen met electriciteit. teder oogen- hlik kon het onweer losbarsten! Voor mevrouw Rettberg, met haar verlangen naar sensatie, was het overigens een ge noegen, om met dit vuur te spelen. Ze be oefende het als een soort sport, om de vijandige stemming aan te wakkeren. Steeds duidelijker, steeds stekeliger werden haar toespelingen op zijn afhan kelijke positie op de kweekery van juf frouw Lutz. Ze wisten allemaal wel, dat hij de toekomstige eigenaar was van een groote onderneming in Engeland en niet op het tuinmansloon in Sonnenberg was aangewezen. Maar de gasten hadden er schik in, met haar plagerijen mee te doen, terwijl zy en de Engelschman aan het spelen waren. Deuce! It's my turn tot serve first. Play! Take Care. In!" Run, run. Good shot! Wonderful indeed, stemden alle aan wezigen in. - Alleen al om uw prachtig tennissen verdient u uw schitterende positie op de kweekerij, plaagde de gastvrouw. Hoe lang blijft u nog „jongste be diende" in Sonnenberg, vroeg Fcustell, terwijl hij zijn monocle in liet oog klem de. Bent U van plan hel altijd te blijven; denkt U heelemaal niet aan bevordering? Past u maar op, Mr. Gabb, dat U niet gepasseerd wordt. Anders staat U op uw vijftigste jaar nog hij de radijs- bedden en hebben ze voor de rozen een jongere kracht genomen. Mr. Gabb gaf bal op hal. Geen letter antwoordde hij vandaag op al de plage rijen. Alleen hij de korte spelroepen hoorde men zijn stem. Tn de korte oogen- blikken tusschen de partijen nam hij den jongen Troilo scherp op. I)ie stond met een hoos gezicht op den achtergrond, de armen óver elkaar geslagen en volgde meer het onbehouwen woordenspel dan het heen en weer vliegen van de ballen. Once marc. Are you ready? Fault. Play. Double! Hurrah! Game and set! Good gracieus, that was a had en ding. Why did not you serve better? Still it was amusing, was n't it? Het spel was uit. Mr. Gabb haastte zich om weg te komen. Er was ontzettend veel te doen. Sedert Eva in het sanatorium lag haar maag en ingewanden waren geheel van streek en ze had liooge koorts ging Katarina eiken dag naar haar toe. Die tijd moest ingehaald worden. En 1 ook Max Krause, de oudste van de twee leerjongens was ontslagen onder verden- i king brieven fe hebben verdonkeremaand om de postzegels te verkoopen. Hij had direct een haantje gekregen bij de Troilo's. I U hebt vandaag ook maar alles over uw kant laten gaan, zei mevrouw Rett- berg, toen Mr. Gabb afscheid nam. Waar om hebt U niets teruggezegd? i De hatelijkheden van de ladies and 1 gentlemen raakten niet mij, maar juf- worden in de gelegenheid gesteld van de radio te profiteeren, dan is er z.i. ook geen bezwaar tegen dat er een kleine belasting op geheven wordt. De voorzitter zegt dat als er nog iets van komt, men ook rekening dient te honden met de firma's die reeds vroe ger een dergelijke aanvraag hebben in gediend. Dhr. v. d. Loo is er ini principe niet tegen, doch kun er in de gegeven om standigheden ook niet aan meewerken. Dhr. Jansen vraagt of het voorstel om afwijzend te beschikken van B. en W. uitgaat. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. Jansen zegt dat door sommige heeren steeds geschermd wordt met de bewering dat de arbeiders meer ver maak! moeten hebben. Daarom valt dit voorstel van B. en W. hem tegen. Het is treurig genoeg als men zelf niet'fi nancieel sterk genoeg is om een radio toestel aan te schaffen, daarom dient men die menschen tegemoet te komen door hen van deze uitkomst te laten frouw Lutz. En om haar te verdedigen, heb ik geen recht daar Mr. Troilo er toch was. Maar die hield zijn mond tot mijn groote verwondering. Zegt U geen kwaad van Viktor Troi lo, zei ze, terwijl ze koket het hoofd in den nek gooide. Het is heel wel mogelijk, dat hij gegronde hoop op een verbinte nis met een ander heeft en er daarom niets voor Voelt van rechten uit vroeger tijd gebruik te maken. Ziet U eens, Mr. Gabb, een ridder kan wel twee dames na elkaar dienen, maar niet tegelijk. Ik vind, dat hij nooit vergeten mag, dal zijn liefde en vereering eenmaal aan die andere hebben behoord. Als hij er tenminste prijs op steil een ridder te zijn. Good-bye, Mrs. Rettberg. Het was mevrouw Rettberg zelf, die deze opmerkingen aan Viktor over bracht. Er was in deze weken waarschijnlijk niemand in Sonnenberg, die zich meer onbevredigd en ongelukkiger voelde dan Viktor. Hij was weer naar het huis van de jonge weduwe toegedreven, deels door den onaangenamen toon thuis, veroor zaakt door de gespannen verhouding met oom Rispeter, deels door hot gevoel van haloorige woede, die hij nog steeds tegenover Katarina had. De kletspraatjes over haar verloofd-zijn met den Engelsch man waren algemeen verbreid. Iedereen, ook die er niets mee te maken had, had het er over. Niemand kon zich voorstel len, dat Mr. Gabb dit leven van liefheb-, berij-tuinknecht verkoos, als de liefde niet de machtige drijfveer was. Viktor had 't praatje ook geloofd, hij had zich zelf gedwongen om het te geloovcn, om zijn medelijden met haar te overwinnen. Want dit medelijden voerde hem op ro mantische doolpaden, die hij moest ver mijden wilde hij liet niet heelemaal tot een breuk met zyn familieleden laten komen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1