Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. t FEUILLETON I 1 (1 55e JAARGANG. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG HEDIKHU1ZE. Onder voorzitterschap van burge meester J. van Heereveld kwam de gemeenteraad Donderdag in voltallige openbare vergadering bijeen. Aan de orde: Ingekomen stukken/ Van den Commissaris der Koningin Is bericht ontvangen, dat de vastge stelde verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeente-veldwachters, eenige wijziging behoeft. Overeenkomstig deze aanwijzigingen wordt de verordening opnieuw ge wijzigd vastgesteld. in de vergadering van 27 October 1932 is een verordening vastgesteld ter uitvoering var. art. 7 en 9 der Woningwet, regelende het beroep. Oed. Siaten stellen voor die verorde. ning in te trekken wijl zij die materie niet geheel regelt en bovendien is het (jewenscht. ter bevordering der uni ormitelt. Besluit overeenkomstig voor stel van Oed. Staten. Bijdrage streekplan „de Meierij". De voorzitter licht toe, dat kde stichting van dit streekplan ten doel heeft kaarten te doen vervaardigen met den geheelen opbouw van de streek, dus ook de natuur- en industrie gebieden. Voor gemeenten zonder uit breidingsplan treedt zulk een streek plan automatisch in plaats daarvan in werking tegenover particulieren. Dan mag b.v. grond, bestemd voor land. bouwdoeleinden, niet worden bebouwd, maar wel beboscht. Het nut van het streekplan zal meer bestaan in het geven van leiding en raad dan in het verstrekken van krachtige hulp. iedere gemeente, hoe klein ook, heeft belang bij zulk een plan. De kosten per inwoner bedragen 2'/2 cent of rond (36—. De voorzitter adviseert om toe te treden. Weth. v d Water vraagt of de van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van gemeente er voordeel bij heeft. Volgens de voorzitter zal dit de tijd moeten leeren. Het lijkt hem echter van belang, dat de gemeente mede- zeggingsschap verkrijgt in de te maken plannen, speciaal ten aanzien van het wegennet. Na eenige discussie wordt deze zaak aangehouden tot de volgende ver gadering. Wederom is bericht ontvangen, dat Ged. Staten en de Inspecteur bezwaar hebben tegen de vaststelling der ver. goeding ingevolge art. 101 L.O.-wet over 1931 aan de bijzondere scholen en van het voorschot over 1933. De vaststelling der vergoeding wordt tot nader datum uitgesteld. Het voor schot wordt berekend naar het kosten, bedrag per leerling in de gemeente Helvoirt, volgens de goedgekeurde rekening over 1930 en gesteld op 80°/0 van f8 58 ergo f 6 781 2 DU bedrag nadert zeer dicht lot de oorspronke lijk vastgestelde vergoeding van f 7 Vaststelling van het bedrag der zekerheid voor den te benoemen ge meente ontvanger. De ontvangsten heb ben over de laatste vijf jaren gemiddeld f 38464.85'/a bedragen. Het bedrag der zekerheid wordt mitsdien gesteld op f 4000 Weth. v. d Water zou den nieuwen functionaris 8Va°/o pensioen laten be- telen doch dit wordt afgewezen, wijl het voor de gemeente geen voordeel is. Er zijn 8 sollicitaties ingekomen. - B. en W hebben de voordracht op gemaakt: No 1 N. J. v. d. Water, no. 2 A v, d. Dobbelsteen. Bij de eerste stemming verkrijgt A. v. d. Dobbelsteen 1 St., A. v Beurden 2 St.. N. v. d. Water 1 St., W. v. d. Brandt 1 sf., G. de Wtlt 1 st. en A. C van Helvoirt 1 St. Er volgt een 2e vrije stemming. Wederom uitgebracht 7 st. als volgt A v. d. Dobbelsteen 4 stA. v. Biurden 2 st en G. de Wilt 1 at. Gekozen is dus A. v. d. Dobbelsteen. De Voorzitter feliciteert de benoemde en vraagt of hij de benoeming aan neemt. De heer v. d. Dobbelsteen brengt dank voor het genoten vertrouwen en verklaart zijn functie te aanvaarden. Tegeliik neemt hii ontslag ah wethouder en raadslid. Hij belooft behartiging der gemeentebelangen en hoopt op een verdere goede samenwerking met het gemeentebestuur en het personeel ter secretarie. De voorzitter brengt nu den schei denden wethouder ook dank voor den fiver waarmede hij steeds de gemeente belangen heeft voorgestaan. Vaststelling begrootingen. De Voorzitter geeft een algemeene beschouwing Was het vorig jaar aldus spreker zeer moeilijk een sluitende begrooting voor 1932 te maken, dan kan het niet anders dan ons blijde te stemmen, dat zich gelukkig üie moeilijkheden nu niet dermate voordoen. Uiteraard mag hieruit niet de conclussie getrokken worden, dat gunstiger tijden voor onze gemeente zijn aangebroken. Integendeel, onze gemeente deelt het volle pond in de huidige, heiaas nog algemeen drukkende crisis. Het sluitend maken der begrooting 1933 is betrekkelijk gemakkelijk gegaan omdat dit jaar kan begonnen worden met een nadeeiig saldo van slechts f70 Geraamd wordt ongeveer f 3000 minder aan pachtopbrengsten, waar. door een billijke restitutie kan plaats vinden. Zij, die zich hiermede niet willen vereenigen, moeten zich dan maar wenden tot den Kantonrechter. Deze f3000.— mindere opbrengst kunnen gevonden worden op belas- tingen. In 1932 werden deze geraamd op f6949.58, ihans kunnen wij, dank zij de tijdige invoering der personeele belasting op wettelijke basis, deze ramen op f9866.32. Echter heeft nog een andere factor er toe bijgedragen, dat hoofdstuk Xll een hoogeren ont vangst kan aanwijzen. Óver 1933 mogen en moeten voor het eerst ge raamd worden de z.g.n. B posten, althans ten aanzien der gemeente fonds belasting. Deze belasting loopt van Mei tot Mei. O/er de vooraf gaande jaren mocht daarop slechts 3U der opbrengst geraamd worden. Thans ontvangt de dienst 1933 drie kwart der raming 1933 plus het laaiste kwartaal der raming 1932, uitgedrukt in de B-posten. Hierdoor zal 1933 tegenover 1932 een meerdere opbrengst verkrijgen van f 1500 Inkomsten en uitgaven bedragen gewonen dienst f39728.94, kapitaal- dienst f2075 97. Besproken wordt de werking der crisispachtwet. Eerst zal getracht wor- den met de pachters een accoord te treffen. De pachters moeten hun ver langens dienaangaande kenbaar maken aan B. en W. Verder worden de diverse subsidie aanvragen behandeld. De in het loopende jaar ioopende subsidies blijven gehandhaafd, geen nieuwe worden toegestaan. De begrooting 1933 wordt daarna overeenkomstig voorstel van B. en W. vastgesteld. De begrooting van het G.E.B. wordt vastgesteldGewonen dienst inkom sten en uitgaven f9064 13, kapitaal- dienst f 1711.75. Het garantie-bedrag voor straatver lichting vervalt als zijnde doelloos nu de gemeente haar eigen garantie tegenover de PNEM overschreidt, terwfil de stroomprijs voor licht ge bracht wordt op 40 cent. Tegen deze verhooging stemden wethouder v. d. Water en H. v. d. Heijden. De heeren Winkel en van Hemert bepleiten bijplaatsing van lichtpunten te Hedikhuizen. Aan de PN E.M.za prijsopgave worden gevraagd De begrooting 1933 van het B. A. wordt in inkomsten en uitgaven vast gesteld op 12666.10. Voorts wordt goedgekeurd eenewfi- zing der begrooting 1932. Bij de rondvraag verzoekt de heer Winkel het aanbrengen van een riool- putje bij Jac. van Leeuwen. Ook de dijk behoeft weer verbetering. Een en ander wordt toegezegd. Ten slotte volgt een uitvoerige be spreking der werkverschaffing aan het fort. De heer van Hemert wijst er op, dat de gemeente alle zegglngsschap mist. Van der Heijden vindt verwijzing van werkloozen naar het armbestuur ver keerd. De Voorzitter hoopt deze heele aan- gelegenheid spoedig nader te bespre ken en zoo mogelijk te bewerken, dat normaal 22 cent per uur kan verdiend worden ongeacht of In uurloon of in aangenomen arbeid gewerkt wordt. De Raad zal hier krachtig op blijven aandringen. Hierna wordt de vergadering gesloten SPRANG-CAPELLE. De werkverschaffing. Een zwaatgüt in de Labbegatsche haven. De raad van Sprang-Capelle hield Vrijdagmiddag een spoedeischende ver gadering onder voorzitterschap van den E.A. heer burgemeester Meijer. Afwezig met kennisgeving de heer Kerst. De Voorzitter deelt mede dat deze spoedeischende vergadering belegd Is met het oog op de bespreking in de voorgaande vergadering over aankoop van gronden. Spr. schorst de openbare vergadering om hierover eerst met gesloten deuren mededeelingen te doen. Na heropening der vergadering doet de Voorzitter namens B. en W. een voorstel tot aankoop van den heerW. B. Rijken van een perceel weiland kadastraal gemerkt C. 186 voor de som van f 6000dit bedrag te vinden uit verkoop van f 2500 Obligaties Nederland 1917 4'/, pCt. en de rest uit verkoop Inschrijving Grootboek N.W S. 3 pCl en tot het maken van 87. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932. De Echo van het Zniden, aalwpsche en Langstraatsehe Courant *W Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentifin: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentie n moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons besit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). X. Mevrouw Re tl berg haalde spottend- glimlachend de schouders op. Maar beste \Ir. Gabb, als uw aanklacht niets anders isIk weet natuurlijk niets van de verhouding van de beide firma's. Het zou te ver gaan, dat ik inzage zou moeten ne men van de boekhouding van mijn vrien den, om te voorkomen, dat zij zaken doen die Mr. Gabb niet aanstaan. Als ik Vik tor Troilo vertel, waarom U niet wil meespelen, zal hij er hartelijk om lachen. Misschien zal Mr. Troilo niet lachen misschien zal hij zich schamen! Prachtig. Mevrouw Rettberg from melde zenuwachtig aan een paar draden van haar zijden manteltje. Ik zal het hem meedeelen. En ik zal er bijvoegen: als de firma Troilo zich verplicht haar concurrente op 1 October geen moeilijkheden in den weg te leggen, dan zal Mr. Gabb misschien zoo genadig zijn met mij te willen spelen. Is het zoo goed? Nearly. Vrijwel, zei Mr. Gabb dood kalm. Hij was allang weer met zijn werk doorgegaan. De jonge vrouw lachte zenuwachtig. Op stuk van zaken was het voor mij een kleine moeite geweest, om aan juf frouw Lutz de paar stuivers voor te schieten, waar het om te doen zal zijn! Maar dan had ik een verzoek van haar zelf verwacht, geen bedreigingen van iar vriend. Geenafperserij! Met voldoening zag mevrouw Rettberg de uitwerking van het scherpe woord. Katarina was doodsbleek geworden. De Engelscliman, die naast haar was komen staan, legde snel zijn hand op haar arm, als wilde hij haar van iets onnadenkends terughouden. Met vlugge passen verliet mevrouw Rettberg de kas. De beide achterblijvenden spraken lan gen tijd geen woord. Mr. Gabb nam een arbeidster een bloempotje uit de hand en toonde haar zwijgend, hoe ze de aarde moest ophoopen en aandrukken. Eindelijk vroeg Katarina halfluid en bedeesd: „Hoe wist U het dan?". De oude heer had het gehoord. Hel heeft hem ook erg verbitterd. Katarina moest gaan zitten, haar knieën trilden. Dat is het einde. Ik was juist bij mijn advocaat. De bank, waarover hij on langs gesproken heeft, heeft de hypo theek geweigerd. En uw Berlijnsche Geheimraad? Heeft nog niet geantwoord. Hij heeft den brief van grootvader Troilo waar schijnlijk niet eens gekregen. Eva heeft telegrafisch geïnformeerd en heeft als antwoord gekregen, dat hij met een stu die-commissie naar Argentinië is. What a shame. Ze stond voor de groote werktafel in het middenpad tusschen de bedden met de mooie, groote exemplaren van de bloeiende „Vlammende Katchen", waar van de bloemen nu verwijderd werden, omdat de planten nu alleen voor verdere vermeerdering werden gebruikt. Welk een verwachtingen had ze op de nieuwe bloem gebouwd! Hoeveel arbeid, hoeveel tijd, hoeveel geld was er niet aan gewijd! En nu! De data van de aanteekeningen, ge deeltelijk in het onleesbare gekriebel van Mr. Gabb, gedeeltelijk in haar eigen stijl schoolmeisjesschrift, eindigden op 23 September. Vandaag! Ze liet haar oogen gaan over de open vakken in de agenda tot 1 October. Wat zou er wel op dien dag-van-schrik gebeuren, als ze het ac cept niet kon betalen? Haar advocaat had haar niet in twijfel gelaten over de gevolgen van het protesteeren van een wissel. Beslag. Executoriale verkoop. Zou het werk in den komenden winter een even-toegewijden, even-enthousiasten voltooier vinden? Of zou er den nieuwen eigenaar niets aan gelegen zijn, om haar bloem tot bekendheid te brengen? Z011 hij misschien uit nijd al haar moeizaam werk vernielen? Over Katarina's bruingebrande wan gen druppelden heete tranen. Zelfs al zou ze zoo snel mogelijk al haar voorra den aan de Frankforter firma van de hand doen, dan zou de opbrengst niet voldoende zijn. De zaak was niet te hou den. Want wat voor moordprijs zou die haar bieden? Ze perste haar lippen, haar tanden op elkaar. Ze had een prop in de keel; voor haar oogen kwam een sluier van tranen. Ze kon niet eens de omtrekken van de gestalten herkennen, die bij de bloem bedden omhoog rezen. Het had zes uur geslagen. Langzaam ging ze op de deur toe. Toen ze langs Mr. Gabb ging, bleef ze •even stilstaan en greep zijn met aarde en stof besmeurde hand. Ik dank U, zei ze heesch-fluisterend. U hebt het zoo goed bedoeld. Zij wachtte niet af, of hij wat zou ant woorden. Hoofdschuddend ging zy ver der. Avond. Het werk afgeloopen. Buiten hij He regenton stond Reuss en waschte zijn handen. Een troepje arbeidsters ver liet de kas. De oude leerjongen en zijn nieuwe collega liepen fluitend over he^ terrein. Zij namen niet de moeite de han den uit de zakken te halen, toen zy langs de ramen van de woonkamer gingen, waar juffrouw Stuckradt stond uit te kij ken. Max Krause, de weggejaagde leer jongen, die 1111 bij de Bloemen-Troilo werkte, had hun onderricht, dat 'n vrou welijke volontair geen haar meer was dan een mannelijke leerjongen. Met acht dagen komen ze van den overkant en laten ze op alles beslag leg gen, ging het door Katarina's hoofd. Terwijl ze nog met Eva aan de thee zat, kwam de boy van den Amselberg met een kort briefje van mevrouw Rettberg; ze verzocht om een afrekening voor het werk in haar tuin en deelde mede op de verdere bemoeiingen van juffrouw Lutz geen prijs te stellen. Katarina zette zich met haar boeken en loonlijsten aan de schrijftafel en rekende Een nietig bedragje kwam haar nog toe na aftrek van het ontvangen voorschot. Eva, die nog erg zwak was, had zij naar bed gestuurd. Ze sloot de rekening af en deed haar in een enveloppe, adres- seerde die en plakte er een postzegel op. Buiten was het stil. Alleen op het aan- j grenzende terrein ging Frickt, de huidog van mevrouw Dora Troilo te keer. Ze hoorde ook lachen en schreeuwen. De dienstmeisjes waren zeker aan het pret- maken met den hond. Een teeken, dat de gevreesde huisvrouw niet thuis was. In Wiesbaden was nu iederen dag wat te doen. Bij het zachte weer waren er iede ren avond nog concerten in het Kurpark met illuminatie en vuurwerk. Morgen be gonnen de groote tennismatches, waar- bij de bekendste spelers werden "er- wacht en waarbij mevrouw Rettberg had gehoopt met haar goed-getrainden part ner een of anderen mooien prijs machtig te worden. Het was misschien heel^maal over bodig, zei Katarina bij zichzelf, dat Mr. Gabb het op deze krasse manier tot een breuk heeft laten komen. Misschien ook onrechtvaardig. En in elk geval kort zichtig. Maar wat hij gedaan had, was een ge volg van zijn door en door gentleman like levensopvatting. Daarom wilde zij zelfs in haar innerlijkste gedachten zijn gedrag niet afkeuren. Alleen: het einde heeft het bespoe digd. Ze begon haar dagelijksche ronde om de kas. Alle deuren waren volgens voor schrift gesloten. In den kelder der cen trale verwarming stak ze hel licht aan en ging naar beneden om het vuur 11a te kij ken. Daarna kwam ze weer op het ter rein. De wassende maan de maan was bijna vol gaf zoo'n helder licht, dat ze haar lantaarn niet eens noodig had. Ze deed hem uit en zette hem bij den ingang van het huis neer. Onder het slaapkamer raam, dat op een kier stond, bleef ze een oogenblik staan en luisterde. Ze meende de rustige, regelmatige ademha ling van Eva te hooren. Naar bed gaan kon ze nog niet. Daar voor was ze innerlijk te onrustig. Daarom besloot ze, den brief van mevrouw Rett berg nog maar naar de bus te gaan bren gen. Echte dorpsche stilte heerschte overal in de buurt. Hier en daar honden geblaf, kikkergekwaak, het slaan van de torenklok. In de takken van de vrucht- boomen, voor zoover die nog niet afge plukt waren, zaten lijsters en wiegden zich heen en weer terwijl zij af en toe 'n paar tonen lieten hooren. In de verte het loeteren van een auto, die zich verwij derde. Nadat ze den brief gepost had, wandel de ze verder. Eerst om de groote terrei nen van de Bloemen-Troilo's heen, dan naar de Dietenmuhle. Verschillende ven sters van het sanatorium waren verlicht. Daar lagen de zenuwzwakken in bed en probeerden zich in slaap te lezen. Kata rina had graag met elk van deze luxe patiënten geruild. Direct. Tegen haar onnoemelijke hoeveelheid zorg en angst kwamen de kwaaltjes van de verwende rijke menschen nauwelijks in aanmer king. Een minnend paartje liep fluisterend en kozend langs haar heen. Zij keek niet naar hen. Daarna verscheen een man midden op den weg. Naar zijn kleeding te oordeelen, was het een veehandelaar. Hij zwaaide een beetje. En zong zoo een beetje voor zich heen: „Ik zing een droe vig, smachtend lied: Vergeet mij niet, vergeet mij niet". Zijn gezang werd herhaaldelijk door een hik onderbroken. Katarina bleef in de schaduw van den tuinmuur staan, tot hy voorbij was. De aangeschoten zanger merkte haar niet op. Nog lang droeg de wind de smachtende dronkemansklacht naar haar toe: Vergeet mij niet, vergeet mij niet Toen ze weer by het terrein van de Troilo's was gekomen, bleef ze stilstaan. I Het heele gedeelte aan haar linkerhand, tot den hoek, die door den muur ge- 1 vormd werd, had van haar vader ge hoord. Als hij wist arme man hoe het met zijn dochter gesteld was en hoe de familie Troilo zich tegenover haar gedragen had Nu pas bemerkte zy, dat by den hoek van den muur, in de schaduw van den poortboog, een man stond. Hij scheen haar met aandacht gade to slaan. Hij stond daar, als was hy plotse ling uit den grond op gerezen. Ze vond het eigenlijk een beetje griezelig, want ze moest langs den muur, den hoek om, dicht langs hem heen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1