.De Echo van hel Zuiden" Luxor-Bioscoop. reme ÜDE DOCHTER VAN DEN DRAAK". HET blad voor Waalwijk en de Langstraat. Woensdag 2 Nov. 1932. 55e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk, 1 Nov. 1032. Ons Feestnummer. gij deze deelen wij mede dat ons itnammer, uitgegeven ter gelegen- jj van de officieele opening van het .„we Raadhuis, en waarvoor wij i^ics van tal van zijden blijken waardeering ontvangen, is ultver- zoowel de luxe ais de gewone [ave. De Administratie, Belangrijke kwesties. y/[j vestigen de bijzondere aandacht er lezers op de beide artikelen dit nummer betreffende de haven belasting-aangelegenheden, twee esties die op 't oogenblik in het ndpunt der belangstelling staan in gemeente. [Men zie ons Eerste Blad. Avond-Ambachtsschool. |pe vereeniging „Avond—Ambachts voor Waalwijk en Omstreken dezer dagen eene vergadering üden ter bespreking harer houding ir aanleiding van het Besluit van Minister van Onderwijs waarbij de ichtlng van een Avond—Ambachts- onder de huidige omstandig- en vooralsnog niet wordt goedge- rd en subsidieering daarvan thans kan worden bevorderd. Taptoe. De laatste taptoe in de Attraciieweek winkeliers heeft Zaterdagavond de ymonie St. Crispijn voor hare reke- -ig genomen en met groot succes. was 't andere deel der gemeente p de beurt als Stationsstraat, St. iioniusstraat, St. Crlspljnstraat, Mr. Coothstraat enz. Ondanks het eigende weer hosten honderden en jnderden met de muziek mee en de :mming gaf wel te kennen dat zoo'n izikale wandeling door het publiek er wordt gewaardeerd. De harmonie gaf aan 't slot van iar rondgang op de schitterend ver- chtte kiosk eenige nummers ten beste, zeer werd op prijs gesteld. Wjj mogen de harmonie wel een rd van hulde brengen voor dezen Izamen, doch prettigen tocht en aan aaiwijks Belang", dat behalve de dhuisfeesten ook deze twee taptoe's niseerde. Ten slotte bij 't einde van de festi- iten aan de directie der Lichtbe den een woord van lof voor de erende feestverlichting der Markt de feeërieke verlichting van het we raadhuis gedurende deze week. eeft inwoner en vreemdeling on- nzeggelijk zeer geboeid. htstvergadering R.K. Werklieden, vereeniging. De R. K. Werkliedenvereeniging ft Zondag j.I. haar jaarlijkschen tdag gehouden, 's Morgens ver- igden zich de leden in den Gilden- om gezamenlijk naar de parochië le van „St. Jan" te trekken om de htige H. Mis bij te wonen, zeer K leden naderden tot de H. Tafel Om zes uur 's avonds vereenigden leden zich in de groote zaal van Gildenbond, die als gewoonlijk een dergelijke feestvergadering pvol was. nder meer waren aanwezig de geerw. heer Deken van Riel, vele lere H.H. Geestelijken en de burge ter en diens echtgenoote, bijeenkomst werd geopend door heer F. Passier, die een welkomst- rd sprak tot alle aanwezigen en er in het bijzonder tot den Hoog w. heer van Riel, de andere H H. stelijken en den burgemeester. Hij pte dat deze avond naar wensch mogen slagen en dankte de leden dezen morgen in zoo grooten Ie de Tafel des Heeren genaderd ren. Spr. moest er op wijzen dat nog ds zoo talloos velen buiten de anisatie blijven. Wanneer we onze ken werpen naar Mexico, Spanje zoovele andere landen, aldus spr, moesten wij ons eigenlijk schamen dingen konden immers ook in erland gebeuren. Spr. spoort vooral moeders aan om haar kinderen laten toetreden tot de organisatie, als die kinderen doelloos blijven loopen dan moet dat toch wel en tot ongerusthetd geven, want gemakkelijk raken ze dan niet trikt in de netten van socialisme communisme. [Hij wekt allen op om goede en Ige propagandisten te zijn en veel mogelijk nieuwe leden aan te rven. Een ernstig punt is ook de tuur, de giftige lectuur die dagelijks er de arbeiders verspreid wordt rom spoort spr. allen aan om zich abonneeren op de Volkskrant, dat h het blad is voor den katholieken elder. Üe Voorzitter deed nog de mede- Hng dat de tooneelclub Maandag r 14 dagen zal optreden met het ooneelwerk „Het vierde Gebod" 'aarmede zij ook naar het concours hl gaan. Spr, vroeg nog de aandacht voor e jonge Werkman", die groote gezichtspunten opent voor de toekomst. Daaruit immers zullen de mannen voortkomen, die de Roomsche zaak zullen voortzetten als de huidige be stuurders ten grave gedaald zijn. Door alle aanwezigen werd daarna het Roomsche strijdlied aangeheven. De Harmonie „St. Crispijn" vergastte de aanwezigen op een drietal nummers die vlot werden vertolkt. Nadat de Voorzitter nog eenige mededeelingen had gedaan betreffende het St. Nicolaasfeest was het woord aan den geestelijken adviseur. Deze bedankte de leden voor de groote deelname aan de H. Mis en aan de Communiebank. Met voldoening leeft hij kunnen constateeren dat de belangstelling grooter was dan ooit tevoren. Toch kan het nog beter. Spr. zette de bedoeling der R.K.W.V. nog eens kort en duidelijk uiteen de behartiging van de godsdienstige en zedelijke belangen van de arbeiders als stand. Daarvoor is noodig de belang, stelling en medewerking van alle arbeiders. De bestuursleden doen wat zij kunnen, doch zij kunnen moeilijk ets bereiken als ze niet de medewer- cing van alle leden hebben. Vooral op godsdienstig gebied spreekt dit sterk. De priesfers kunnen niet alleen het apostolaat uitoefenen, op de eerste plaats moeten daartoe de arbeiders zelf meewerken. Spr. komt daarna op 't onderwerp de Jonge Werkman." De oorzaak dat zoovele jongelui bedorven worden is de arbeids-omgeving waarin zij komen te staan, zonder voldoende voorbereid e zijn en zonder den noodigen moed te lebben om op te treden wanneer zij hun eigen godsdienstige en zedelijke belangen te verdedigen hebben. Voor de jongelui uit middenstand of hoogeren stand zijn de toestanden geheel anders, deze verkeeren in bevoorrechte positie, Kennende die gevaren voor de jeugd moeten de ouderen de jongere arbei ders in de fabriek bijstaan. Met ge noegen kon spr. zeggen dat de op richting van de J. V. thans in voor bereiding is, ongeveer half Januari zal tot de officieele oprichting worden overgegaan. Daarvoor vraagt Z.Eerw. aller belangstelling en steun, vooral van de ouders. Een enkel woord wijdde spr. nog aan de actie der socialisten, die pas weer een circulaire versprtid hebben. Spr. heeft deze niet gelezen, doch hij veronderstelt dat er wel weer in zal staan dat de Roomsche beweging niet genoeg voor de arbeiders gedaan heeft. Spr. raadt allen aan dergelijk propa ganda—werk direct te vernietigen, laat men het slingeren en verspreiden dan zal de tegenstander zijn doel bereiken. Spr. vraagt ieder hem persoonlijk of 't bestuur steeds direct ervan in kennis te stellen als dergelijke circulaires verspreid worden. Ten slotte spoort Z.E. de aanwezigen aan den K.R.Ó.-avond op 7 November a.s. te bezoeken, waar men een beter inzicht zal krijgen van dit groote katholieke belang. Gezamenlijk zongen de aanwezigen daarna het lied „de Nieuwe Dag", en de harmonie werkte haar programma af met een tweetal nummers. Er werd vervolgens gepauzeerd. Het tweede deel van den avond werd verzorgd door de tooneelclub D.V S.Vdie de aanwezigen hartelijk heeft doen lachen met de 2.bedrljvige klucht „Het rare Kosthuis". Er kwamen herhaaldelijk de meest komische situa ties voor die het nummer tot een succes maakten. Vooral de hoofdrolvertolkers M. Berkelmans en J. v. Riel, resp. als de kamerverhuurder en dienstknecht, gaven een goede vertolking van hun lang niet gemakkelijke rollen. De overige spelers waren naar evenredig* heid. Alles bijeen een uitvoering waar over we zeer tevreden kunnen zijn. De R K. Werkliedenvereeniging heeft daarmede haren jaarlijkschen feestdag op waardige wijze gevierd. Dit geweldig Duitsch sprekend filmwerk met in de hoofdrollen ANNA MAY WONG, WARNER OLAND, SESSUE HAYAKAWA, wordt deze week vertoord in de Vanaf hedenavond voor-verkoop van kaarten bij Wed. J v. d. BROEK v. REE. reu, giadharlg mël witte borst en dito voorpooten. N.V, Gebrs. Btschojf. in het winkelpand aan de Groote straat nabij de Markt, waar vroeger de Slnger-Mij. gehuisvest was heeft de N.V. Gebrs. Bischoff een Confectie- magazijn voor Heeren- en Kinderklee ding ingericht. Dat is wel echt op z'n Amerikaansch gegaan. L.l. Maandag werd het pand ge huurd en Zaterdag was alles voor mekaar en werd deze nieuwe zaak jeopend. Het smaakvolle geheel, de ceurige etalage en dito artikelen trokken zeer veel belangstelling en terecht. De ondernemers mochten ter gele genheid dezer opening tal van bloem- stukken en andere bewijzen van belang stelling ontvangen. Deze bekende Bischoff.zaak,waarvan men er hier te lande meer dan 25 telt is zeker wederom een aanwinst voor onze plaats en de Langstraat. De ondernemende firma met haar nieuw filiaal gaarne alle succes. Tooneelclub .0.0.6'." De Tooneelclub „0.0 G.", gevestigd in café „de Lindeboom", zal Zaterdag en Zondag het winterseizoen inzetten met het moderne drama „De Anarchist" in de Nederlandsche bewerking van Gerard Nielen. A.s. Zaterdag zullen wij uitvoerig op deze belangrijke tooneelgebeurtenis terugkomen. Rijks Postspaarbank. Gedurende de maand October 1932 werd Ingelegd f 69593 80, terugbetaald f71148 08. Laatst uitgegeven boekje no. 15100. N. V.V.-S.D.A.P. Wij vonden in onze brievenbus een enveloppe, waarin de bekende oproep voor 't Roode front op 8 November a.s. in den Haag, meteen bijgevoegd briefje„Op hoop van overdrukking" namens het bestuur der S D.A.P. afd. Waalwijk. Wij moeten den onbekenden hopende en ook de aid, der S.D.A.P. zTcïï jpgeven oq den penningmeester den heer J v. Heesb'een. Door den voorzitter werden nog eenige nadere mededeelingfn gedaan over de verhooging van den afsluitdijk en de ophooging van een si/ook van 10—15 M aan de voorzqde om daar gelegenheid te hebben tot het maken van een fietsenbergplaats en het plaat sen van een consumptietent. Met een dankwoord werd de ver gadering door den voorzitter gesloten in de hoop dat de winter 1932—'33 weer volop gelegenheid tot qsvermaak zal geven. Sportterrein W.S.C. We hebben reeds bericht dat het nieuwe consumptie- en verecnigings- gebouw op het sportterrein "van W.S. C. gereed gekomen is. Het is geplaatst aan de Westzijde van het terrein tus- schen tribune en de oude kleedloka len. Zoowel in- als uitwendig geeft dit nieuwe gebouw een keurigen indruk, die aan de verfraaiing van het sport terrein niet weinig ten goede komt. Het inwendige bevat een zeer ruim consumptielokaal met uitstekend in gericht buffet, een keuken, kleedka mer voor den scheidsrechter en clo set. Het consumptielokaal biedt een gezellig interieur en een mooi uitzicht op het speelveld. Onder de vele foto's aan de wanden die aan de oude jaren van W.S.C. doen terugdenken, is een gropt portret van den ouden en helaas te vroeg overleden clubmakker Toon van Draanen. Voorts een groot portret van het elftal dat dit jaar het tweede klasserschap behaalde. De accomodate van het W.S.C.-ter- rein is, wanneer de oude consumptie- gelegenheid geheel tot kleedkamers is ingericht, hiermede een flink stuk vooruit gegaan en de vereniging kan wat dit betreft, thans wedijveren met alle tweede klassers en misschien ook met vele eerste klassers. Wij mogen het actieve bestuur der vereeniging hiermede dan ook feliciteeren. Dinsdagmiddag is het nieuwe ge- I, bouw geopend met een gezellig onder- teleurstellen en voor hen mededeelen, 7 i"i j i onsje van leden, waar het woord ge- dat zij natuurlijk op onze medewerking in geen enkel opzicht kunnen rekenen. Integendeel ft' werkt zacht en weldadigUw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. R.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond heeft weer een aardige avond op haar programma. Op Donderdag 10 November a s. zal n.l. in de zaal van den Gildenbond het alom bekende Marionetten.theater optreden. Elders had deze attractie overal uitbundig succes en waar het voor Waalwijk iets nieuws is geiooven wij dat er voor deze uitvoering een zeer groote belangstelling zal bestaan. De prijzen zijn voor deze gelegen, heid extra laag gesteld n.l. 50 ct. en 25 ct. In het Sigarenmagazijn van Wed Pulles wordt voorverkoop van plaatsbewijzen gehouden. Wij kunnen elk aanraden daarvan gebruik te maken. Inlichtingen. De gemeente-politie alhier verstrekt inlichtingen omtrent een zwarte hond, Binnenbrandje. Maandag ontstond bij v. G. in de Goudmqn een binnenbrandje doordat een bed te dicht bij een schoorsteen geplaatst was. Door de ijlings ge waarschuwde politie werd het vuur met behulp van snelblusschers gedoofd Waalwijksche IJsclub. De Waalwijksche IJsclub hield Maandagavond in Hotel „De Twee Kolommen" een vergadering van aan deelhouders. Na opening der bijeenkomst, de heer Noib. van Loon, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De secretaris, de heer A vanHilstJr. bracht verslag uit over het afgeloopen seizoen. Wij stippen daaruit aan dat net aantal deelnemers steeg van 91 tot 95 zoodat het maximum van 100 bijna bereikt is. Een terugblik op het laatste jaar leert dat dit het besie is dat de ver eeniging tot nog toe heeft meegemaakt. Gedurende 4 dagen kon de baan voor het publiek worden opengesteld terwijl de conditie van het ijs zeer goed was. Ook uit financieel oogpunt is het laatste seizoen een succes geweest. Tevens zijn verschillende tekortkomingen aan het licht gekomen, waartegen dan ook reeds maatregelen genomen zijn. Zoo bestaat het plan om het voorste deel van het terrein op te hoogen. Het water dat wordt opgepompt zal voortaan op de baan worden gebracht zoodat men daarvan bij den ingang geen last ondervindt. Ook moest het bestuur enkele tegen, vallers noteeren. Het rijksproefveldje werd wegens bezuiniging opgeheven, waardoor een vaste inkomste verloren ging. Ook de pachten brachten minder op. De kade verkeert in goeden toe. stand doch zal een weinig verhoogd worden, waarmede reeds begonnen is. De toestand van den duiker geeft even eens reden tot tevredenheid, evenals die van de pomp, weike echter haar bruikbaarheid gedurende langere vorst periodes nog zal moeten bewijzen. De aanschaffing van een eigen con sumptie-tent moest nog worden uitge steld tot de financiën dit beter toelaten. Met vertrouwen, aldus eindigt het verslag, gaan wij het nieuwe seizoen tegemoet In de hoop dat het een goed ijsseizoen zal zijn. De voorzitter bracht den secretaris een dankwoord, waarna de penning meester de heer J. v. Heesbeen gele genheid kreeg finantieel verslag uit te brengen. Daaruit bleek dat het seizoen gesloten kon worden met een batig saldo van f357.59 en een totaal bezit van f881.53. De penningmeester werd onder dank zegging voor zijn beheer gedechar geerd. De aftredende bestuursleden de heeren J. van Heesbeen en G. van Loon werden herkozen, terwijl in de vacature wijlen den heer J. Verwiel gekozen werd de heer Th. van Delft. Besloten werd de prijzen der sei„ zoenkaarten genomen voor 1 December te stellen op f 1, (kinderen f 0.50) en daarna op f 2 50 (kinderen f 1). Die genen die vorig jaar lid waren zullen in den loop dezer maand de kaarten gepresenteerd krijgen, anderen kunnen onsje van lenen, waar net woord ge voerd werd door de heeren Spijker man, voorzitter, C. Verwiel, vice-voor- zitter en H. Robbers, gérant van Ho tel De Twee Kolommen, de „Heimat" der W.S.C.ers. uRUNbiN. Zondag j.I. speelde „De Sporters" een comp.wedstrqd tegen „H.B.SSt. Oedenrode. Tien minuten voor de pauze was de stand 1 1, doch door het slechte weder werd het spel gestaakt. De wedstrijd „Sporters II" tegen „H.V.V." Haaren werd eveneens om het slechte weer afgelast. Voor den darnwedstrijd die ge- louden wordt op de |ongenscongregatie lebben zich 20 deelnemers opgegeven. Zondag 30 Oct. had de eerste wed strijd plaats; gespeeld werd aan 10 tafels. Woensdag a.s. zal een alge- meene vergadering worden gehouden door de bestuursleden der St. Elisabeth- vereeniging die deze maand 25 jaar bestaat, ter bespreking van dit jubileum. De biljartclub B.J.C. alhier zal op Zondag 6 Nov. met een vijftal harer beste spelers uiikomen voor 't jubileum- concours van D.O.S. gevestigd bij den heer van Sirien te Heusden. De wed- strijd vangt aan om 5 uur. DRUNdN. Zaterdagavond 6 uur had op het gemeentehuis op uitnoodiging van den Edelachtbare Heer Burge meester Mr. R. v. d. Heijden een ver- gadering plaats van het huldigings comité voor het feest vanDr. A. W.A. v. Seters, Deze week is door de leden van het comité in de gemeente een collecte gehouden welke ongeveer f 300 heeft opgebracht. Het programma werd vastgesteld. Op den feestdag 12 Nov. zat Dr. v. Seters 's middags om 2 uur op het gemeentehuis gehuldigd worden. De Burgemeester zal met eenige dames en heeren van het comité in overleg met de familie v. Seters het huidebiqk kiezen. De heer Sikkers bood de program ma's gratis aan. welk aanbod in dank werd aanvaard. ELSHOUT. In de Zaterdagavond geqouden vergadering van het bestuur der R.K. Werkliedenvereeniging is be noemd tot bode H. Tabbers. De WelEerw. heer kap. Giü ideman geeft dezen winter een cursus voor de leden dei R.K W.V. Deze zal geopend worden op Woensdagavond 2 Nov. in de zaal der Jongenscongregatie. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Het bestuur van den Chr. Besturen bond Sprang-Capelle kwam j.I. Vrq. dagavond tn de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vergadering bqeen. Na opening op gebruikelijke wijze en notulen, werden verschillende inge komen stukken behandeld en mede deelingen gedaan. Besloten werd op 7 December dhr. J. Schipper, Secretaris van het C.N V. te laten optreden in eene algemeene vergadering, om te komen tot oprichting van een Studieclub. Tevens werd besloten dhr. G. J. v. Rtet, bestuurder van den Chr. Werk- meesterbond uit te noodigen alhier een spreekbeurt te houden, on te komen tot oprichting van een afdeeling Sprang Capelle van genoemden bond. Op de 10 Nov. te houden propa- gandavergadering zullen als sprekers optreden de heeren H Wetselaar van Dordrecht en J. v. d. Steen van Den Haag, terwijl de Eerw. predikanten Hagen en Keizer bereid gevonden werden resp. een openings- en slot woord te spreken. Verschillende huishoudeiqke zaken werden nog afgehandeld, o.a. werd de begrooting voor 1933 vastgesteld, waarna dhr. W. M. Dalmaijer met dankgebed sloot. De Koleninkoopvereen onder- afdeeling van de afdeeling Sprang van 't Ned. Werkt. Verbond „Patrimonium" kwam j 1. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond In jaarver gadering bqeen, onder presidium van haar Voorzitter dhr. J. C. de Roon. Na opening deed de Voorzitter enkele mededeeiingen. o a. dat het ledental dit jaar van 155 tot 175 was gestegen. De kolenomzet was gestegen van 3300 H.L. tot ca. 4000 H L. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan inkomsten een bedrag van f 4980.88, aan uitgaven f 4976 78, batig slot f4.10 De commissie lot het nazten der boeken bracht bij monde van dhr. Jac Ophorst verslag uit, waaruit bleek dat de boeken in orde waren. De kolenloods werd dit jaar ver groot besloten werd tot aanschaffing van een wagen. De aftredende bestuursleden de heeren J. C. de Roon, J Molegraaf en H. M. Zwart werden btj acclamatie herbenoemd. De vergadering werd gesloten met dankgebed. CAPELLE. De afd. Sprang Capelle en omstreken van Volksonderwqs hield j.t. Vrqdagavond 7 uur onder leiding van haar voorzitter den heer E. Colet, in de zaal van den heer L. F. v. Don- gen, alhier een algemeene ledenver gadering. - Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige verga dering door den secretaris, den heer J. Kraak voorgelezen en goedgekeurd, waarna de ingediende voorstellen voor de op 5 en 6 Nov. a.s. te Haarlem te houden algemeene vergadering van Volksonderwqs werden behandeld. Tot afgevaardigde naar deze verga dering werd benoemd de heer H. J. Spierings, terwijl als plaatsvervangend afgevaardigde werd aangewezen de heer j. Kraak. Beiden namen onder dankzegging voor het In hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan. Nadat de huishoudeiqke aangelegen heden waren afgehandeld hield de heer J. v. Mourik, onderwqzer te Leerdam een causerie, toegelicht met lichtbeelden over„Romantiek en wijs heid in Nederlandsche sagen en legen- den." Aan het einde zqner rede bracht de voorzitter van Volksonderwqs den spreker in hartelijke bewoordingen dank, waarna ongeveer 10 uur de ver gadering op de gebruikeiqke wqze gesloten werd. De heer Verduyn, pontwachter bij het Rqksvervoer den Nieuwen Maasmond alhier is ingaande 1 Nov. 1932 overgeplaatst naar Oosterhout (N.—Br.) bq de brug over het Wil- helmtnakanaal. Het 2e elffal. der voetbalvereni ging „Excelsior" speelde j.I. Zondag namiddag een thuiswedstrijd voor de le klasse B. v. B, tegen juliana 1 uit Heusden, welke wedstrqd door Juliana met 1 0 werd gewonnen. Het plaatselijk comifé ter behar tiging der belangen van den militairen dienst is voornemens in den loop van dezen winter een spreker te laten op treden in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse. Mej. v. d. Velden te Hatert heeft haar benoeming tot wqkverpleegster van de afd. Sprang—Capelle van het Groene Kruis aangenomen. Gedurende de maand October werd in de Rqksposlspaarbank op het hulp—postkantoor alhier Ingelegd f 4374 34 en terugbetaald f 11106 79. Het aanial inlagen bedroeg 76, dat der terugbetalingen 44. Naar we vernemen hoopt ds. H. v. Ametde te Ouddorp, beroepen pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse a.s. Donderdag een be zoek aan deze gemeente te brengen. Maandagmorgen j 1. had de echt genoote van den bakker C alhier het ongeluk te struikelen over een matje met het noodlottig gevolg, dat zq kwam te vallen en zich derma e bezeerde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Dr. R. achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Raamsdonksveer voor nader onderzoek gewenscht. De echtelieden j de Groot en E. Sprangers alhier hopen a.s. Maan dag hun 25—jarig huwelijksfeest te vieren. Aan belangstelling zal het hier op dien dag voorzeker niet ontbreken. echo hi het mm

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5