Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Galorifèrekachels met binnenwiel vanai Fl. 15.- Vulkachelsvanaf Fl. 22.- GeëmailMe haardkachels .....Fl. 40.- Fa. P. T. Bierlaagh-v. d. Heijden Anton Holtgrefe RUMMER 88. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1032. 55e JAARGAN( Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden em. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40, UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prfls der AdvtrUntiën: 20 cent per regel; minimam 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag eu yrijdag des morgens om niterlük 0 uur In ons besit stjn. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Nov. 1932. Ie Winterconcert „Oefening en Vermaak". Met het intreden van het wintersei zoen is wederom de tijd van uitvoe ringen aangebroken. I)e liedertafel zal, zooals reeds vernield, op Maandag 14 Nov. e.k. haar winter-programma ope nen met een schitterend concert, zoo wel wat betreft de hiervoor geënga geerde soliste, als het mannenkoor zelve. Mejuffrouw Hans Gruys name lijk, hoewel voor Waalwijk nog onbe kend, staat in de muziekwereld aange schreven als een der eerste Nederland- sche zangeressen. Zij zal ons, als we het programma bezien, vergasten op een keur van werken. Wij noemen hier alleen „Standchen" van Schubert, waarin het geheele mannenkoor haar begeleidt. Van het mannenkoor zelve verwach ten wij, dank zij de ijverige studie on der den bekwamen leider, den heer Gerritsen, veel goeds. De te zingen nummers, zeer varieerend gekozen, waarborgen ons een avond van waar kunstgenot. O.m. staat naast het for- sche, machtige „Zegepraal" het rag fijne koor „Het Hazegrauwt" vermeld, twee, hoewel zeer uiteenloopende, ju weeltjes op mannenkoorgebied. Wij vertrouwen dat een talrijk pu bliek op deze eerste winteruitvoering der liedertafel zal aanwezig zijn, niet alleen om het gebodene, doch ook als een moreelen en financieelen steun voor onze haast 75-jarige vereeniging, die ook, zooals welhaast elke vereeni ging, de gevolgen ondervindt van den slechten economischen toestand. Wij zouden de zangliefhebbers in Waal wijk, en dat zijn er velen, willen aan sporen, donateur te worden van „Oe fening en Vermaak". Het luttele be drag geeft de liedertafel U voor meer dan 100 terug. Kynol ogen-Vereeniging. A.s. Maandagavond zal de Kynolo- gen-vereeniging Waalwijk en Omstre ken, hare jaarvergadering houden in N.V. de Twee Kolommen. Waar er zeer belangrijke punten op de agenda voorkomen, vertrouwt het bestuur dat alle leden op 't aangegeven uur present zullen zijn. Een A. N. W. B.-avond. Naar wij vernemen zal op Donder dag 17 November a.s. de A.N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, alhier in Musis Sacrum, een Bondsavond or- ganiseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel- en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de vertooning van een mooie serie lan taarnplaatjes. De Bondsavond is, zoo wel voor niet-leden als voor, leden, kosteloos toegankelijk. Wij verwachten, dat de velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het geheele Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aan grijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voor werpen voor weggebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te verne men van den voortreffelijken, baan- brekenden Bondsarbeid. R. K. TOONEELVEREENIGING „Ons Onderling Genoegen". Nu het winterseizoen wederom is aangebroken, maken onze diverse too- neelclubs zich weer op om met hunne eerste winteruitvoeringen het publiek tot zich te trekken. Ook onze Waal wij ksche O.O.G.'ers hebben na maan den ijverig studeeren thans hun eerste stuk gereed om het nieuwe seizoen in te luiden. Reeds verleden jaar was de keuze gevallen op het nieuwe, moderne dra ma „de Anarchist" in vier bedrijven van Reinier Ysabie, in de Hollandsche bewerking van Gerard Nielen. Doch door verschillende omstandigheden, welke wij vroeger reeds opsomden, was het O.O.G. niet mogelijk het zware stuk op te voeren, wilde men althans dit werk een volledige vertolking doen we dervaren. Doch nu de vereeniging we- deromi de beschikking had over al ha- j re krachten werd geen moment meer geaarzeld en na vier maanden van harde studie en intense oefening onder j leiding van den regiseur H. van En- j gelen, zal O. O. G. dan vandaag en Zondag in hare zaal, bij den heer P. van Daelen, met dit boeiende drama voor 't voetlicht treden. Een mooiere keuze had O.O.G. al moeilijk kunnen doen. Immers dit dra ma van den bekenden Vlaamschen schrijver en bekeerling Reinier Ysabie, is een machtig mooi brok, tooneel, dat tevens behandelt een onderwerp dat momenteel over de geheele wereld in het brandpunt der belangstelling staat en wel het Communisme. De toeschouwers die dit drama zul len aanschouwen, de tragedie die zich Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED. VAN TILBURG Groo'estr 142. Huisbrand. Wilhelmina Antr. 2%0 f2.30 p. H.L. Wilhelmina Antr. 12/22 f 1.60 p. H.L. Hendriknootjes 2%o f 1-30 p. H.L. Essnootjes 20/3o f 1.60 p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij: ED. VAN TILBURG GR.STRAAT 142 en GR. STRAAT 154 B^"" Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. 49107 gaan op 2(j Mei, als daar de Koningin komt en Musch wel weet dat Fred, hier doelt op een aanslag op de vorstin. In het tweede bedrijf bevinden wij ons in het huis van den ouden dr. Beersen, van waaruit pas enkele da gen geleden de vrouw des huizes, dus Fred.'s moeder, is grafwaarts gedra gen. Pas is de oudste der twee zoons van dr. Beersen thuis gekomen. Hij was missionaris van de orde der Pa ters van Scheut en als zoodanig werk zaam geweest in China. Hij is echter naar Holland teruggekeerd, omdat hij blind is geworden en wel onder de vreeselijkste omstandigheden. Zijn missiepost is n.l. overvallen door com munisten en deze hebben hem de oogen uitgebrand. Een dubbel zware slag trof de oude dokter dus. is aan de verspreiding en de propagee ring van de leer zijner trawanten uit Moskou, in gezelschap van een zekeren Musch. En dan leeren we in het eerste bedrijf twee verschillende types com munisten kennen, en wel de jonge dr. Beersen, als de vurige strijder ervoor, die z'n geheele persoon geeft om het communisme te dienen en in zijn blind fanatisme hierdoor denkt de mensch- J heid gelukkig te maken en de beste zaak ter wereld meent te dienen. Daar tegenover is Musch 'n communist, die alleen het communisme dient ten eigen voordeele op de eerste plaats en om Zoekt Uwr voordeel, maar ook kwaliteit 1 Ziet onze étalage, ziet bij om binnen I Oe iJzer- en Verfhandel GROOTESTRAAT 261-263. TEL. 72. Naast het nieuwe Raadhuis te Waalwilk. Wi| lasschen autogenlsch, smeden, repareeren en vernieuwen in onze EIGEN WERKPLAATS. Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED VAN TILBURG Grootestr. 142, Breckcokes M/6o 80 ct. p. H.L. Breckcokes 4%o 85 ct. p. H.L. Breckcokes 30/w 80 ct. p. H.L. Voor Huisbrand en Keulcenkachels. Parelcokes 75 ct. p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij: ED. VAN TILBURG GR. STRAAT 142 en GR. STRAAT 154 BW" A He kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. 49108 Bekendmaking van de prijzen van het BALLEN WERPEN» Haandag a.s. op de Etalageruit; in de week van 7 12 November 1932 moeten de prijzen worden afgehaald. Allen, die 390 of hooger in hun serie hebben geworpen, hebben prijzen. gaat afspelen ten huize van dokter Beersen, zullen, als het doek voor het slotbedrijf is gevallen geen geleerde verhandeling in zware boeken of geen ellenlange redevoeringen meer noodig hebben, om de allervreselijkste ge volgen te leeren kennen, waartoe het communisme het menschdom brengen kan. Zij zullen zien hoe 't niet alleen de zoogenaamde menschen uit het „volk", uit de onderste lagen der maatschap pij, maar ook de meest beschaafde en geleerde personen tot excessen voert, waarvan men gruwt. Even, in het kort, willen wij den in houd van dit werk nagaan. In het eerste bedrijf maken wij ken nis met den zoon van Dr. Beersen, een algemeen geacht en geroemd genees heer uit Nijmegen, welke zoon com munist is en zich heeft geyestigd in een armzalige buurt van, de wereldstad Rotterdam. Hij werkt daar met alle macht en kennis en energie die in hem een zeker deel zijner medemenschen in de maatschappij, van alles wat zij, zoowel geestelijk als stoffelijk, bezit ten, te berooven. Wat Fred. Beersen bedoelt! met daden en wat Musch bier mede bedoelt, is een hemelsbreed ver schil en als zij beiden na een heftigen woordenstrijd elkaar niet hebben kun nen overtuigen, meent Fred, aan Musch het best de overtuiging van zijn juiste opvatting van communistische daden bij te brengen door twee vreeselijke daden te stellen, n.l.: als eerste daad weigert hij op aandringen van zijn vader, de oude dokter, die hem komt opzoeken in Rotterdam, niettegen staande hij al jaren met hem in onmin leeft, naar Nijmegen te komen om daar te voldoen aan den laatsten wensch van zijn stervende moeder, die hem nog gaarne nog éénmaal wil zien, hem, die eens haar troetelkindje was. De tweede daad welke hij stelt is de belofte dat hij wel naar Nijmegen zal 't Is 26 Mei, de d^g van het bezoek der Koningin aan de stad Nijmegen. Plotseling, als de oude dr. Beersen weg is, komt Fred, in 't ouderlijk huis, waar hij niemand denkt thuis te treffen als de oude huisknecht. Hij is even diep getroffen als hij echter z'n blinde broer thuis treft en hij dan moet vernemen, hoe deze door z'n geestverwanten is verminkt. Ondanks alles blijft hij z'n plan en z'n doel waarvoor hij in 'tou- derhuis gekomen is, n.l. een aanslag op de Koningin, zoodat 't communisme van hem zelfs een anarchist maakte. Na een ernstig onderhoud met zijn broer de missionaris, die hem de ge weldige gruwelen van de communisten op eenvoudige wijze heeft geschilderd aan de hand van eigen ondervinding, komt eindelijk de Koninklijke stoet langs 't huis. Fred, is gereed voor den aanslag, de revolver is reeds gericht, doch op 't critieke moment weet de blinde broer 't schot van richting te veranderen en in de worsteling treft de kogel den missionaris in den rug. Door zijn broer te verhinderen een moord op de vorstin te plegen wordt hij zelf hierdoor lam geschoten en brengt hij thans 't tweede offer aan 't communisme; hij is nu geheel geknakt, 'n menschel ijk wrak: blind en lam. Het derde bedrijf schildert de gewel dige tragedie die 't huis Beersen ge troffen heeft in al zijn diepte. Deernis wekkend de missionarisfiguur in al de ellende die een mensch kan treffen, huiveringwekkend de tooneelen die zich afspelen tusschen den ouden dok ter in al z'n beproeving en den ramp zaligen zoon in z'n wroeging van wat hij daden noemde, terwijl de vader op heftig aandringen van den priester toch Fred, nog uit handen van de po litie houdt. Toch komt langzamerhand de reac tie over den Anarchist. In 't vierde bedrijf is Fred, al op den terugkeer van z'n dwaalwegen. Alles heeft hem zoo aangegrepen dat een lang onderhoud met z'n broer hem tot in keer brengt, doordat hij zelf beleeft hoe de priester al z'nj smart met blijd schap draagt in de kracht van zijn heerlijk groot geloof. En na een gewel digen innerlijken tweestrijd keert hij tot het oude katholieke geloof terug, ter wijl hij de plaats gaat innemen van zijn broer, in de missie in China, om aan Christus zoo te vergoeden voor 't geen 't communisme in zijn priester-broer had ontnomen. Ziehier in 't kort de inhoud. Men zal nu kunnen nagaan, dat dit tooneelwerk door meesterhand ge bouwd, van een aangrijpende schoon heid is. In de schoonste tooneelen vol gen de gebeurtenissen elkander op, ter wijl de spanning van tooneel tot tooneel stijgt en de toeschouwers van 't begin tot 't einde boeit. Men zal tevens echter kunnen na gaan dat O.O.G. zich voor een zeer zware taak heeft geplaatst. Dit werk stelt zoowel aan de leiding als aan de vertolkers zeer hooge eischen. Wij ho pen echter met algeheele samenwer king en door langdurige studie er in geslaagd te zijn, het veeleischende werk zoodanig onder de knie te hebben ge kregen, dat het Zaterdag en Zondag een goede vertolking zal ten deel vallen. Rest ons ten slotte nog te vermel den dat aan de decors eveneens veel zorg is besteed en de meubileering zal worden verzorgd door de Waalwijk sche firma Snoek en de grimeering in handen is gesteld van dhr. Scheefhals uit 's Bosch. Wij vertrouwen tevens dat vele Waalwijksche tooneelvrienden hun Zaterdag of Zondagavond zullen vrij houden om de O.O.G.'ers in dit prach tige, moderne werk bezig te zien, om door hun belangstelling deze club te steunen in haar streven om steeds be ter tooneelwerk te brengen. Men gelie ve er op te letten dat precies op tijd zal worden begonnen met 't oog op den langen speelduur van 't werk en van plaatsbespreking vooral voor Za terdagavond gebruik te maken, daar 't dan zeer druk zal loopen, naar wij hopen. Voor verdere bijzonderheden leze men de affiches. Alle tooneellief- hebbers dus Zaterdag- en Zondag avond naar de zaal „de Lindeboom". Brabants Provinciale Begrooting. Geen belastingverhooging. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben de thans aangeboden provinciale begrooting voor 1933 sluitend weten te maken zonder verhooging der belas tingen, welke, naar zij opmerken, in de huidige tijdsomstandigheden dient ver meden te worden. De gewone ontvangsten zijn geraamd op 1,257,663,67, de uitgaven op 1,212,029,19. Daaronder zijn niet be grepen de ontvangsten en uitgaven voor de wegen. Voor onvoorziene uit gaven is een bedrag beschikbaar van 45.634,48. Verschillende factoren beinvloeden deze begrooting ongunstig. Eerstens is het batig saldo als openingspost slechts 64.521 of 45.000 minder dan op de vorige begrooting, verder moesten de opcenten der belastingen 63,000 la- ger geraamd worden. Andere inkom- sten zijn 4600 lager, zoodat in totaal de vermindering der inkomsten be- i draagt 112.600. Daarvoor moet dek- king gevonden worden, want de uit- j gaven zijn nagenoeg dezelfde gebleven als op de vorige begrooting. Op de begrooting komen jaarlijks j voor bedragen voor het gewone onder houd van wegen en voor reconstructie j van wegen. Deze laatste kosten zijn buitengewone uitgaven, die door lee- ning worden gedekt. Echter wordt daarin jaarlijks 200.000 uit de gc- i wone middelen gesuppleerd. Dat is al dus vastgesteld in het financierings- i Plan. e Echo van het Zuiden, W»«li|)lisrtt en Langstraatscbe Courant» Centrale Verwarming,

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9