Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wie mill Until inter? i i W in kei nieuws. FEUILLETON Voor. Mm EP 91. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932. 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden en* franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertcntien: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiên moeten Woensdag en Yrjjdag des morgens om uiterlijk 9 uur 1c ons besit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. De begrooting 1933 vastge. steld. Winkelsluiting Het Burg Armbestuur. De heer Kamp Armmeester. De raad der gemeente Waspik kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bfleen order voorzitterschap var. bur emeester P. N. Dekkers. De raad was voltaliig. De notulen werden goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeellngen. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger. Alles werd n orde bevonden. Idem bij den secr.—penningmeester van het Burg. Armbestuur. Over de aren 1931 1932 werd totaal ontvan gen f38252 22 en uitgegeven f 370 29 42 :oodat er een batig saldo is van 11222 80. De achterstallige rekeningen bedragen ongeveer f 1100 De heer van Dongen meent dat deze kasopneming, die op 29 Sept, is gtbouden, geen zuiver beeld geeft van tfen toestand op 'i oogenblik.Aangezien •rvoor'i armbestuur een controleur is aangesteld vindt spr. het best moge dat voortaan voor elke raadsver- jjadering de stand der kas wordt op genomen om den raad een zuiver in zicht te geven. Hetzelfde geldt voor de Woningbouwvereniging. De Voorzitter wijst erop dat het reglement bepaalt dat de kasopnamé om de 3 maand m moet geschieden. Voor elke vergadering de kas laten opnemen vindt spr. moeilijk uitvoer, baarhaar, aangazien de secr.-penning meester dan juist zou weten op welk lijdstip men zou komen om de kas op Ie nemen. Volgens voorschrift van Ged Staten moet de kasopname echter op een willekeurig tijdstip worden gehouden. De heer Brokx merkt op dat *an de achterstallige pachten reeds f 900 is binnengekomen. In d<'ti raad ifttrn HOL geeft dit jaar zijn Speel goederen cadeau. Voor iedere gulden bij ons be steed kan men vanaf heden gratis speelgoederen uitzoeken. MOL blijft goedkooper. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). 30. Nog één vraag, juffrouw Lutz. Waarom probeert U niet met de firma lot overeenstemming te komen, door haar uw nieuwe bloem aan te bieden? Tegen een behoorlijken prijs, wel te verstaan, fat ze er wat voor voelen, bewijst het bod van den agent. Nietwaar? Als U pas over een paar weken met den verkoop hoeft te beginnen, krijgt U waarschijn- een hoogeren prijs. Maar die U nu aangeboden is, is de vogel in de hand. Och neen, Excellentie, met die lui liaar is niet te onderhandelen. Die is het tenvoudig er om te doen om het kind te mineeren. Om haar dood te maken, mors dood. De heer Erck dacht na. Hebt u hier telefoon? vroeg hij plot seling. Alle drie .sprongen op, om het hem te wijzen. Hij liet zich met de Bloemen-Troilo's verbinden en wenschte mevrouw Troilo "f mijnheer Rispeter persoonlijk te spre ken. Deze laatste kwam spoedig. En nu begon het merkwaardigste ge- tyrek, dat ooit een telefoondraad tus- schen twee vijandelijke kampen had overgebracht. De naam en de beteekenis van den heer Erck, oud-rijksweerminister, waren Alfons Rispeter voldoende bekend. De Geheimraad sprak op zyn ministerstoon correct, kort, gedecideerd, een beetje uit de hoogte. - Ik ben hierheen gekomen om de 3 leden van het Armbestuur, dus als men den stand van zaken wil welen, kan men het wei van deze leden hooren. Het armbestuur is voldoende capabel om geregeldtoezicht te houden. De heer van Dongen zegt dat het hem niet zoozeer te doen is om dc contiöie ais wel om een inzicht te krijgen in den toestand bij het Arm bestuur. Al tweemaal is aan den voor. zitter van het Armbestuur de vraag gesteld hoe het met de betaling der pachten gaat, doch hij wist er geen antwoord op te geven. De heer Verscnure raadt de heeren die hierin belang stellen aan zelf bij den notaris te Informeeren, we.ke pach ten zijn binnengekomen. Spr. zeit hoeft dit a s voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur niet eiken dag te doen, want het Burg. Armb. k.'ijgtelk kwar taal zija afrekening van den notaris Spr. acht bet voldoende als driemaan delijks wordt gecontroleerd en kan met begrijpen dat men den secretaris- penningmeester zoo wantrouwt. De heer v. Dongen zegt dat dit geenszins zijn bedoeling was. De heer Verscüure heelt zijn woorden niet begrepen. De Voorzitter heeft uit de woorden van dhr. van Dongen niet kunnen op maken dat er argwaan gekoesterd wordt. De heer Brokx mei kt op dat de be doeling van de kasopname is condole uit te oefenen en niet om inzicht te geven in den toestand. De heer v. d. Rijken is van meening financieele moeilijkheden van mijn jonge vriendin juffrouw Lutz te regelen. Kan ik u daarover spreken? Ik kan in tien mi nuten by u zijn. Heel graag, Excellentie. Alleen ik moet uw aandacht er op vestigen, dat we zelf groote verplichtingen hebben, die het ons onmogelijk maken van directe betaling in contanten af te zien. Andere termijnen zijn uitgesloten, Excellentie. We zouden den wissel moeten laten pro testeeren, als hij niet prompt op den ver- valdag betaald werd. Hy zal prompt op den vervaldag wor den betaald, mijnheer Rispeter. En de rest van de vordering is ook al sinds maanden vervallen. Het incasso bureau adviseert om te dagvaarden. Meneer Rispeter, uw firma heeft de vordering toch alleen maar opgekocht om juffrouw Lutz te verhinderen de vruchten van haar werk te plukken, niet waar? Maar Excellentie, ik moet U verzoe ken Nu krijgt U van juffrouw Lutz het aanbod Pardon, Excellentie, een onderhoud met juffrouw Lutz wil mijn nicht onder geen omstandigheden. Goed. Dan bied ik U persoonlijk aan U van de nieuwe bloem 10.000 stuks te leveren voor 10.000 Mark. Voor hetzelfde bedrag zijn ons gis- teren' al 80.000 stuks aangeboden, maar we hebben het aanbod van de hand ge- j wezen. We wenschen betaling in contan ten. Goed, U zult ze hebben. De Geheimraad hing den hoorn op en bleef een poosje, strak voor zich uitkij kend, zitten denken. Niemand durfde 'n woord zeggen. Alle drie hielden ze den adem in. Eindelijk wenkte hij zijn nichtje, om met hem mede te gaan en met het vluch tig excuus „een oogenblikje" verliet hij de kamer met haar. Ivatarina's hart bonsde. Krampachtig hield ze met haar rechterhand den pols van den ouden man vast. Door het ven ster zagen zij den ouden minister met zijn nichtje den tuin op en neer wandelen. Zij liepen aan den zonkant van de groote kas. Af en toe bleef Erck stilstaan en boog zich naar haar toe. Eva kwam nau- dat het Armbesfuüf niet verplicht kan worden telkens deze cijfers te ver strekken het hoeft toch slechts de kasconhóie toe té staan. De Voorzitter meent dat een arm. bestuur dat zijn zaken consciëntieus beh ndell daartegen geen bezwaar kan hebben. De heer Verschure acht het onmo. gelijk daar men niet altijd weet welke i pachten bij den notaris betaald zijn j De heer Brokx zou het beter vinden dat de notaris elke week afrekende, dan had men steeds een juist inzicht. De heer v. Dongen acht het ge- wenscht dat de raad weet hoe de zaken er bij staan^ Laatst was er b.v. geen cent in kas. 1 De Voorzitter acht het een ongezonde toestand als het Armbesluur zonder geld zitin dat ggval zal de gemeente graag de helpend? hand reiken zooals de gemeente ook dikwijls door het armbestuur geholpen wordt. De heer v. d. Rijken acht de kas. contsö'e voldoende, voor de rest heeft de raad er niets mee te maken. De heer Brokx blijft bij zijn meening dat het voldoende is ais de leden van het Armbestuur in de raadsvergadering den siand van zaken meedeelen. Het voorstel—van Dongen, om den controleur te veiplichten voor elke raadsvergadering de cijfers mee te deelen wordt met 5-6 stemmen ver worpen; tegen de heeren Rubbens, Brokx, W. Pruissers, v.d. Rijken. Ver- schure en Sinus. Van Ged. Staten is nog ingekomen de goedkeuring van het besluit rege- lende net Deroep op de Woningwet. 2. Vaststelling begrooting 1933. Deze begrooting is reeds door den raad in comité besproken en wordt vastgesteld op de eindcijfers van f 81464 74 In den gewonen dienst en f 74 721.28 In den kapnaaldient. 3. Vaststelling opcenten gemeente- fondsbela8ling. De opcenten stijgen tot 100. De raad gaat daarmede accoord. 4. Besiuii kasgeldleentrig 1933. De Bank van Ned. Gemeenten heeft medegedeeld dat zij op de gewone voorwaarde bereid is een rekening courant aan te gaan iot een maximum van f 10 000 voor gewone uitgaven. De raad gaat da rmede accoord. 5. Wijziging beg!outing 1932. Enkele administratieve overschrij vingen worden goedgekeurd. 6. Verordening winkelsluiting. De heer v. d. Rijke brengt namens de commissie rapport uit. Üe commis sie wil er bij den Minister op aan dringen om terwiiie van deaigtmeene gelijkheid aiie winkels Zondags 4 uur open te laten Üe vorige maal was gevraagd van 11 3 uur, de commissie meent dat als deze uren worden ver anderd in van 8—12, de minister geen bezwaar meer zal maken. Dit voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van dhr. W. Pruissers wclijks tot den bovensten knoop van zijn vest. „Als Fallstaf met de Page", zei grootvader Troilo, die langzamerhand, terwijl hij de gelaatsuitdrukking van zijne Excellentie nauwkeurig bestudeerde, zijn humor terugvond. Waarover ze het nu hadden? Een paar maal lachte Eva. „Wat die brutale aap nu ook nog te lachen heeft?", zei de oude Balthazar, maar hij keek bijna liefkozend naar haar. Toen zij weer op het huisje toekwamen hoorde Katarina ze over Mr. Gabb spre ken. Eva gaf een geestdriftige schilde ring van zijn ijver, zijn karakter, zijn manlijke persoonlijkheid Geheimraad Erck bleef staan en nam Eva's kin in zijn hand en hief haar hoofd omhoog. Het lijkt me toe, dat je hier een beetje partijdig begint te worden, kind, lachte hij. Maar oomHet meisje was vuur rood geworden. Tn elk geval ga je in Londen by nie mand anders wonen dan hij Mrs. Scar- duff in Kensington. Daarop moet ik kun nen rekenen. Die zal goed voor je zor gen. Het is ook dicht bij de tentoonstel ling. In een paar korte zinnen vatte de heer Erck zijn hulp samen. Door bemiddeling van de Deutsche Bank zou hij binnen 3 dagen aan Katarina het geld overmaken, dat ze nog te kort kwam. Kon ze het voor schot direct na de tentoonstelling in Lon den terugbetalen, dan verlangde hy geen rente. Anders wilde hij een hypotheek als onderpand hebben. Hoe moet ik U toch danken, meneer Erck?, zei Katarina, die groote tranen in de oogen had. Hij had al weer hoed en stok in de hand. Het is van my een uiting van dank- j baarheid, kind, zei hij afwerend. Met een krachtigen handdruk nam hy afscheid I van Balthazar Troilo. Daarop ging hij j naar den auto die anderhalf uur had moe ten wachten. Hij stak twee hoofden bo ven de jonge meisjes uit, die hem tot aan den wagen brachten. Als een held, mompelde grootpapa ontroerd in zichzelf. Maar op datzelfde oogenblik zei de heer Erck buiten tegen de beide meisjes: Hoor es, kinderen, het is maar het beste dat myn vrouw van deze heele affaire niets te weten komt. Afgesproken? Ze beloofden het hem allebei. Daarop stapte liij in, de auto zette zich in beweging en meneer Erck wuifde nog eens vriendelijk met de hand de achter- blijvenden toe. v X. Dien avond was er een groot feestmaal in „Chateau Balthazar". Eerst had de oude heer aan de uitnoo- diging de voorwaarde verbonden, dat Mr. Gabh onder geen omstandigheden in „dress" mocht verschijnen. Maar hy had toch aan de beide jonge meisjes, die langzamerhand in de echte feeststem ming waren geraakt, een paar conces sies moeten doen. Katarina wilde de ka mer en de tafel met haar mooiste anjers versieren en dan konden ze toch niet in hun daagsche kleeren komen! En als zij in hun mooie witte japonnen kwamen, dan moest' Mr. Gabb toch minstens in smoking verschijnen! De oude heer liet zich bepraten. Maar toen zij 's avonds in gezelschap van Mr. Gabb, op Balthazar's kasteel ver schenen, bleven zij sprakeloos van ver bazing in de deur staan;'Balthazar Troilo was in rok. En in wat voor een rok! Het leek wel een exemplaar uit een historische col lectie! Hij had een kinderlijk plezier in hun verbluftheid. Aan de tafel staand, tikte hy tegen zyn glas: „Come in, ladies and gentlemen! There we shall have a splen did festival! I wil make he speech of the day. It is the day.... (Kom binnen, da mes en heeren. We zullen nu eens een schitterend feestje hebben; Ik zal de feestrede houden. Het is de dag Verder kwam hij niet, want ze omring den hem en voerden een soort jubeldans rondom hem uit. Mr. Gabb hief daarbij het lied aan: „He a jolly good fellow" en de beide meisjes stemden met hun heldere stemmen mee in. Het feestmaal muntte meer uit door de vreugde van de aanzittenden dan door de kwaliteit van het menu. Ondanks zyn sombere ervaringen had Balthazar de le verantie toch weer opgedragen aan den gerant van het dorpsetablissement. Maar de producten van diens kookkunst wa ren zelfs niet in staat de feestvreugde ook maar in het minst te bederven. Zij tegen. 7. Besluit tot toetreding streekplan de Meljerlj. De Voorzitter wil de behandeling van dit punt uitstellen om de leden nog gelegenheid te geven om de ter inzage gelegen stukken in te zien. In de vergadering van over 14 dagen kan het punt dan wel besproken worden. De heer Brokx acht eenigen uitleg yan den voorzitter wel gewentch». De Voorzitter vindt het echter beter daarmee te wachten, daar nog bijna geen enkel lid de stukken heeft in* gezien. Wordt uitgesteld. 8 Benoeming armmeester. De Voorzitter wil ook dit punt uitstel len, om het Armbestuur te hooren over de opgemaakte voordracht. Op voorstel van den heer Brokx wordt de vergadering even onderbro ken om het armbestuur gelegenheid te geven van de voordracht kennis te nemen. De aanwezige leden van het armbestuur gaan met de volgende voor dracht accooid 1. A. Kamp. 2. G Akkermans. 3. P. de Winter. De heer Kamp wordt met algemeene stemmen gekozen en houdt zijn be. noemlng in beraad. Rondvraag. De heer jac. Smits brengt het zgn. „venten" ter sprake. In Wasplk-Boven trekken de venters met groepen tege lijk binnen, soms ondervinden de hulsmoeders er zelfs last van. Spr. vindt het vreemd dat de politie nooit naar een ventbewijs vraagt. De Voorzitter zegt dat de raad in dertijd besloten heeft slechts op Woens dag te laten venten. De politie heeft toe te zien of men een ventbewijs heeft. Spr. zal voor strenger toezicht zorg d'agen. De heer v. d. Rijken meent dat het ventverbod niet wettelijk in orde is en dat daarom het venten niet verbo den kan worden. De heer v. Dongen vraagt of de veldwachters geen nachtdienst meer verrichten. De Voorzitter zpgt dat h^t van hoo- vierden immers niets minder dan de redding. Met het glas in de hand.de oude heer schonk een bessenwijn, waar wat in zat, zooals hij zei toastte Mr. Gabb op de jonge firma Lutz. Het was een fijne rede, vol zinrijke toespelingen. Alleen, die goed luisterde en alles wist, kon hoo ren, dat zij een weemoedigen grondtoon had. Die grondtoon was: afstand doen van iets heel liefs. Eva merkte van die verborgen melancholie niets. Voor haar bestond er niets dan vreugde en geluk. Zij mocht met Mr. Gabb mee naar Lon den! Ze zou daar wekenlang met hem samen zyn! En hy had haar al beloofd'- hij zou ook zijn intrek nemen in het hoardinghouse van Mrs. Scarduff in Ken sington. Katarina's wangen begonnen te gloeien hy zijn speech. Dat stond haar goed. Haar heele uiterlijk had vanavond iets aparts en buitengewoon aantrekkelijks. In haar groen-weerschijnende oogen schemerde iets dieps en donkers, maar de rood-blonde, aan de ooren opgenomen vlechten gaven aan haar lief, ernstig, verdroomd gezicht het geestige en leven dige, dat daar zoo aantrekkelijk mee con trasteerde. En toen aan het eind van zijn woorden Mr. Gabb dronk op de gezond heid van zijn jonge leermeesteres, hoog Katarina, nog dieper blozend, 't hoofd. Vlammende Katchen, zei de oude Balthazar, hehagelijk lachend. In het geluid van de by het klinken zacht-rinkelende glazen mengde zich ech ter een ander geluid van glasgerinkel. Zou het beginnen te waaien?, vroeg Eva. Katarina was naar het venster geloo- pen. Het klonk, of er een ruit in de kas rinkelde.Of niet? Mr. Gabb was de laatste, die de kas verlaten had. Hy verzekerde, dat hy geen enkel raampje vergeten had te sluiten. Weer luisterden ze. Een oogenblik stilte., toen opnieuw gekletter van glas. Er wordt ingebroken! riep de oude Troilo. En haastig ijlde hij op de lan taarn toe, die naast de deur stond. Mr. Gabb had de stok van den ouden heer gegrepen en was al naar buiten ge rend Katarina volgde hem op den voet. Eva bleef een beetje bangelijk naast Groot papa loopen. (Wórdt vervolgd). I'aaiwpsclie en Langstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1