I. Echt en goed #°t IP N* fceke ƒ501 ten. orzit stie in dei ibaar ils de en. et t uit vet dol i b wei hel il, dl wai gerhand verboden {3 den veldwachter geregeld nachtdienst te laten doen. I bepaalde omstandigheden gebrurt hr echter wel. Spr Is zeer tevreden ovt de activiteit der vtldwachters. De heer Brokx acht het gewensch z.l geen tweeden veldwachter meer aai te stellen, maar een nachtwacht. De vergadering wordt daarna g' sloten. - GEERTRUIDENBERG. De gemeentebegrooting. Bil jartbelasting. Steunuitkeerin- gen. Electriciteitspr\}zcn. Grondverkoop bü de Sted. Gods huizen. Nogmaals de steen- aankoop. De Raad der gemeente Geertruidenberg vergaderde Vrijdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester Biancbi. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden na voorlezing on veranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Voorstel van B. en W. tot het voe ren van een rechtsgeding. De Voorzitter licht toe, dat v. Suilekom te R'veer een civiele procedure had te gen Lodewikus alhier. Deze laatste hou voor de gemeente eenige werken uitge voerd, en nu is beslag gelegd op hetgeen hij van de gemeente te vorderen had. 'je Burgemeester is nu gedagvaard om voor den procureur te verklaren wat de gemeente aan Lodewikus schuldig was Volgens de gemeentewet moet de Raad toestemming geven tot het voeren van dit geding. Ook de rechtskundige advi seur adviseert voor den procureur te ver schijnen. Hiertoe wordt besloten. Bouwterrein. 2. Aanvraag aankoop terrein door: a. Fr. van Gils; b. M. J. Lodewikus. v. G. vraagt een strook grond naast zijn woning aan den Emmaweg, om daar een uitweg te behouden. B. en W. willen eerst onderzoeken of hier misschien me' een gemeenschappelijken uitweg kan vol staan worden, waarom zij voorstellen het verzoek aan te houden. Daartoe wordt besloten. Lodewikus vraagt een strook grond van 2 M. breedte voor zyn pas gebouw de woningen aan het einde van de Koe straat om daar voortuintjes aan te leg gen. Voor 3.50 per M2 wordt hem de ze grond verkocht. Op een vraag van dhr. Jansen zegt de Voorzitter, dat de afsluiting moet ge schieden in overleg met het gemeente bestuur. 3. Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben hunne goedkeuring gehecht aan de begrootingswijziging. Grondverkoop. Enkele vergaderingen geleden is een algemeen verkoopbesluit voor gronden genomen. Ged. Staten schrijven naar aanleiding daarvan, dat zij bezwaar hebben tegen de goedkeuring van dit besluit, daar een vastgestelde pry's wellicht later te laag zal blijken. Het lijkt G. S. beter dat de Raad de bevoegdheid geeft aan het col lege van B. en W., de besluiten van dal college moeten dan eveneens door G. S. worden goedgekeurd. De heer Timmermans vindt het jam mer, dat Ged. Staten niet met dit voor stel accoord gaan. Al jaren lang is er op gehamerd voor de verschillende blokken vaste prijzen te stellen. Ged. Staten ge ven een ander idee aan de hand, doch spr. is er in principe tegen deze bevoegd heid van den Raad over te brengen op B. en W., niet daar hij B. en W. niet be voegd acht, maar daar dergelijke belang rijke dingen door den Raad behooren te worden behandeld. Het is meermalen voorgekomen, dat men door uitwisseling van gedachten een ander inzicht in der gelijke kwesties ging krijgen. Dhr. Jansen stemt met deze woorden in. De Voorzitter zegt, dat B. en W. er ook zoo tegenover stonden, ook zij zouden liever zien, dat de bevoegdheid aan den Raad bleef. Het voorstel-Timmermans, om te trach ten het raadsbesluit alsnog goedgekeurd te krijgen, wordt goedgekeurd. Voetbalterrein. De R.K. Voetbalclub „S.N.P." verzoekt het terrein achter de Koestraat te mogen gebruiken als voetbalveld en het daartoe waar noodig bij wedstrijden te mogen af sluiten. De Voorzitter zegt, dat het veld dat tot nog toe gebruikt werd, is afgekeurd. B. en W. hebben reeds voorloopig toe stemming gegeven om van het gevraagde terrein gebruik te maken, en hebben er geen bezwaar tegen het terrein tot we deropzegging af te staan tegen een recog nitie van 50 cent per jaar. De Raad gaat daarmede accoord. Begrootingen 1933. 4. Vaststelling Gemeentebegrooting 1933 en daarbij behoorende Bedrijfsbc- grootingen. Namens de Commissie van Onderzoek brengt de rapporteur, de heer Timmer mans, het volgende verslag uit: Genoemde commissie wenscht, alvorens zij haar rapport uitbrengt, omtrent de gemeentebegroo ting dienst 1933 en de daarbij behoorende be drijf sbegrootingen, den samenstellers der begruo- ting, zoowel die der gemeente als van hare be drijven, dank te zeggen voor het vele en nauw keurige werk door haar verricht. Wel nimmer toch is er zooveel hoofdbrekens voor noodig geweest dan thans om een sluitende bcgrootlng daar te stellen. Het geheel staat ln het crislsteeken, Is sober gesteld en maakt met het oog op de toekomst een somberen Indruk. De belastingen zijn, zooals straks zal blijken, om ecne sluitende begrooting te krijgen, vrijwel tot het maximum opgevoerd. Waar het gemeentebestuur voor onze werkloo- een doet zooveel als ecnigszins mogelijk is, is bet gevolg, dat deze crisisjaren van de gemeente meerdere uitgaven voor steunverlecnlng vragen, terwijl tegelijkertijd de belastingopbrengst daalt, zoodat om alle kosten te kunnen dekken, de op centen hoog moeten worden opgevoerd, hetgeen voor de meesten, gezien de tijdsomstandigheden, moeilijk te dragen is. De begrooting voor het dienstjaar 1933 vangt aan met een gedeelta van 't voordoellg saldo 1931. Dit batig saldo bedroeg in totaal 15.578,81. Bij besluit van den raad dato 210ctobcr 1932, goedgekeurd door H. H. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, bij hun besluit van 2 November 1932 G. no. 155, werd 6300,— van genoemd batig saldo bestemd voor den dienst 1932, zoodat de begrooting 1933 aanvangt met een batig slot van 15.578,61 6300,— is 9,278,61. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 143.047,47. De commissie kon zich met de ingediende be grooting véreenigen. Op enkele punten wenscht zij dc aandacht te vestigen. Zoonis reeds werd opgemerkt, zijn belangrijke wijzigingen in de belastingen noodzakelijk om deze bcgrootlng sluitend te krijgen. Op de hoofd som der Grondbelasting worden naar de gebouw de en ongebouwde eigendommen respectievelijk SO en 20 opcenten geheven, waarvan de opbrengst wordt geraamd op 3600,en 300, De hoofdsom der personecle belasting komt op de begrooting voor met 7500,terwijl 180 op centen 13,500 opbrengen. Het vorig Jaar werden 90 opcenten geheven, een stijging dus ln deze be grooting van 90 opcenten. Op dc vermogensbelasting wordt het maximum van 50 opcenten geheven met een opbrengst van 557,50. De opcenten op de gemcentefondsbelas- Ing zijn voor het belastingjaar 1933/34 van 80 op 100 verhoogd. In hoofdsom wordt de opbrengst van dc gemeentcfondsbelasting geraamd op 13,000,—. Voor het belastingjaar 1932/33 wordt door den heer Inspecteur der Directe Belastingen de op brengst der gemeentefondsbelasting in hoofdsom geraamd op 14,500,terwijl voor het bclastlng- iaar 1931/32 dit bedrag 17,000,— was, waaruit luldelijk blijkt de achteruitgang van het belast baar inkomen. De ultkeering per inwoner uit het gemeente- 'onds bedraagt voor onze gemeente 4,2361. De kortingen, door Ged. Staten opgelegd, bc- I ra gen 3% van do «Jaarwedde van Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, Wethouders en Ambtena ren van Burgerlijken Stand. Voor onderhoud straten en pleinen is 1000, geraamd. Hiermede kan volstaan worden, omdat Ie laatste Jaren zeer veel uit eigen middelen is gednan, zoodat het grootste gedeelte onzer stra- 'en en pleinen in een toestand verkceren, welke •edelijke eischen van het verkeer bevredigen. Voor vakonderwijs (het bezoeken der ambacht school te Oosterhout) is 1000,uitgetrokken. De -ommlssic is van oordeel, dat een dergelijke post illeszins gemotiveerd is, omdat, hoe slecht de MJden ook mogen zijn, toch nan de jeugd als le ien van een toekomstige maatschappij, de ge- 'egenheld moet worden gegeven zich te bekwa men om in die samenleving een behoorlijke riants te kunnen innemen. Het bezoeken der H. B. S., Gymnasium, Lyceum enz., hoewel noodig, vraagt voor een kleine ge meente als de onze zeer groote offers, zoodat 'nderdaad van een drukkende last gesproken kan worden. Woningbouw. In 1931 zijn verschillende nieuwe woningen ioor de bouwvereenlging met gemeentelijken steun tcbouwd. Aangezien momenteel verschillende an- lere woningen leeg staan, is er thans, in verband net de tijdsomstandigheden, geen behoefte aan neerderen aanbouw. Werkverschaffing en Steun. Niemand zal wel ooit het vermoeden geopperd hebben, dat in een gemeente als de onze, werk- 'oozen-steun een bedrag zou vertegenwoordigen \ls thons ln de begrooting is genoemd. Voor steun nan werkloozen is geraamd een be trag van 15,000,terwijl aan subsidie van het rijk in deze kosten 5100,is geraamd. Voor werkverschaffing 2000,(zonder RIjkssteun) en voor ultkeering aan werkloozenkassen 4000, De commissie dringt er bij B. en W. op aan, zooveel mogelijk te trachten werk te verschaffen m zoq weinig mogelijk steun uit te reiken, waar teen productieve arbeid tegenover staat. Het kweeken van immoreele menschen, waar het trekken van steun zonder meer zoo gemakke- Ijk aanleiding toe geeft, moet zooveel eenlgszlns nogelijk is, vermeden worden. Als bijdrage van het Nationaal Crisis-comité, ifdeeling Geertruidenbcrg, is vermeld een bedrag van 563,waarvan teruggave van het Rijk I 281,50 (tien cent per inwoner). G. E. B. Wat de bedrijven betreft, zag de commissie ln de eerste plaats na, de begrooting van het GE.B. De inkomsten en uitgaven zijn in totaal ge- -aamd op een bedrag van 27.893,55. Stroomverbruik 22.213,75. Straatverlichting 2460, Het vermoedelijk aan de gemeente uit te kee- -en winstbedrag bedraagt 1300, Het tarief zal dit jaar hetzelfde blijven als iver 1932, nl. voor het licht ƒ0.30 per K.W.U.( en voor kracht 0,15 per K.W.U, Voor extra afschrijving is een bedrag gereser veerd van 500.wat met het reeds aanwezige en bedrag vormt waaruit de kosten voor gelei delijken ombouw van 't bovengrondseh in een on- lergrondsch net, wat in 1933 eene belangrijke uit breiding zal ondergaan, bestreden kunnen wor den. Met genoegen constateert de commissie, dat dit bedrijf in een zeer gezonden toestand verkeert. Grondbedrijf. De begrooting van dit bedrijf sluit met ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van 9500. De pachten zijn voor het komende Jaar ge- aamd op ƒ750 Het geraamde tekort bedraagt voor den gewonen dienst 1500.en voor den kaplaaldlenst 5500. Voor bewerking gronden is een bedrag ultge- 'rokken van ƒ350.i Bijschrijving van dc waarde der terreinen is ge raamd op 5400. In het vorig rapport werd door de commissie de verwachting geuit, dat nu een groot gedeelte der gronden van erfpacht ln eigendom aan de gemeente overgegaan waren, gemakkelijker tot aankoop van gronden door particulieren zou wor den overgegaan. Deze verwachting is juist geble ken, want in dit Jaar zijn verschillende gronden door particulieren voor bouwdoeleinden gekocht. WIJ hebben, aldns eindigt het rapport, aan de hand der begrooting een beknopt overzicht ge geven over den financleelen toestand der gemeen te en hare bedrijven. De begrooting draagt, zooals wij reeds aan het begin opmerkten, het stempel van den tijd, is sober en uiterst zuinig gesteld. Niettegenstaande het uiterst zuinig economisch beheer, mag niet verheeld worden dat, blijft de crisis aanhouden, zoodat de steun aan werkloo zen blijft, de financieele toekomst voor onze ge meente donker is Dank zij een voorzichtig en zuinig beleid, behoeven than9 pas de belastingen opgevoerd te worden tot een hoogte, die andere gemeenten reeds 1 of 2 Jaar geladen bereikt haddentoch zal het vertrouwienswaardlge fi nancieele beheer onzer gemeente ons, bij voort during van deze tijdsomstandighevien niet kun nen vrijwaren van te zullen gaan behooren tot die groep van gemeenten, zooals we in het Oosten des lands tlinns reeds verschillende# aantreffen. Laten we hopen dat 1933 dit sombere toekomst beeld niet verwezenlijkt. De Commissie adviseert U de begrooting der gemeente, die van het G.E.B. en van het Grondbedrijf nju te nemen. De Voorzitter dankt de Commissie voor haar uitvoerig verslag. Bij het indienen der begrooting heeft htf hieraan al eenige woorden gewijd, waarom hij nu wil vob staan met erop te wijzen, dat de gemeen te er zeer krab voor komt te staan. Door de steunregeling moeten de belastingen worden opgevoerd tot zulk een hoogte, dat ze voor velen haast niet meer te dra gen zijn, temeer daar men ook in zaken de nadoelen der slechte tijdsomstandig heden terdege ondervindt. Spr. hoopt dat het bedrag voor steun totaal 21.000 dit jaar voldoende zal zijn; dit zal afhangen van den loop der om standigheden, die het wellicht noodzake lijk zullen maken om gedurende de zo mermaanden de steunverleening stop te zetten. Biljartbelasting. De heer Jansen bepleit verlaging der biljartbelasting. Op het oogenblik wordt voor een biljart 38.betaald, nu er echter volgend jaar 180 opcenten wor den geheven, zal dal bedrag 56.wor den. Dan vreest spr., dat er zeker 10 café-houders zullen zijn die hun biljart zullen opdoeken. Als het bedrag op 38 blijft en de caféhouders laten allen hun biljart staan, gelooft spr., dat de gemeen te voordeeliger uit zou zijn. Dat zou ze ker een verschil van 280.uitmaken. Spr. begrijpt, dat het aantal opcenten ge lijk moet blijven met dat van andere grondslagen, maar de hoofdsom die thans 20.bedraagt, zou best 15.omlaag kunnen. Verschillende caféhouders hebben het toch reeds hard te verantwoorden en spr. vreest, dat dit nu nog erger zal wor den en dat vele gezinnen zonder verdien sten zullen komen en van den steun zul len moeten gaan leven. Daarom wil spr. de biljarts niet zoo zwaar belasten dat ze moeten verdwijnen, en daarmede de café's alle bestaansmogelijkheid wordt ontnomen. I)e Voorzitter zegt, dat deze kwestie ook door B. en W. besproken is. De be rekening van dhr. Jansen is niet juist, want als een hoofdsom van 20 ƒ15 is 5 zou worden geheven, zou het totaal bedrag slechts 9 zijn, inplaats van 38. Jansen. Dan kunnen we toch wel een andere berekening opstellen, waarbij het zelfde bedrag geheven wordt. Voorzitter. Ik voel het bezwaar wel aan, maar volgens de rijksregeling moet op alle grondslagen eenzelfde aantal op centen geheven worden. De eenige moge lijkheid zou dus zijn in afwijking van de rijksregeling een plaatselijke regeling in het levende roepen. Evenwel gelden de zelfde bezwaren voor landbouwers die een paard hebben en voor al diegenen die een dienstauto hebben. Wij zouden de belasting op vermaak gaan verminde ren, terwijl we die on paarden en auto's hooger maken. Dit alles is echter theo retisch, want practisch kan het tarief niet meer verlaagd worden, daar dit 4 maanden voor het belastingjaar had moe ten gebeuren. Jansen. Wat de noodzakelijkheid be treft, daarover zijn we het allen eens. geloof ik. Dit is niet over eenzelfden kam te scheren als auto of paard. Ik ben er van overtuigd dat verschillende café's de zaken gerust gesloten kunnen houden als ze geen biljart meer bebben. Maar uw tactiek om zoo te spreken is heel goed, dan hebt U al direct enkele leden van den Raad vast. Voorzitter. Dergelijke dingen moet U niet aan mijn adres lanceeren. Jansen. De landbouwer zal voor die ge ringe lasten zijn bedrijf niet behoeven stop te zetten, maar ik ben er van over tuigd, dat de caféhouders het wel zullen moeten en dat het anders wel door het publiek gedaan zal worden. Zelfs in de groote café's kan men nu nog niet uit met de biljarts, hoe moet het dan in de kleine gaan? Ik wil in overweging ge ven om die 10 menschen, die misschien hun zaak zouden moeten sluiten, tege moet te komen door de belasting op de hoogte van thans te houden. Weth. Sassen. Ook in B. en W. zijn de bezwaren overwogen. Per slot van reke ning zou kunnen blijken, dat er nog min der binnenkomt. Maar wanneer men wij ziging wenscht, had men enkele maan den geleden daarvoor al actie moeten voeren. Nu kan niet meer worden inge grepen. Er wordt wel gesproken over belas tingopbrengst, maar reken eens wat een automobilist betaalt. In den benzineprijs zit 5.5 cent per liter belasting, als men dus 200 liter per week gebruikt, komt dat op een belasting van 500 per jaor. Hoe men die belasting opbrengt, doet niets ter zake, ze wordt toch betaald. Ten opzichte van de P. B. sta ik ook niet sympathiek, maar het is nu eenmaal zoover. Als een goede oplossing wordt aan de hand gedaan, ben ik er voor te spreken, maar op het oogenblik zie ik er geen kans voor. Voorzitter. Niet alleen voor de kaste leins, maar algemeen is de druk ondra gelijk. Jansen. U spreekt wel van 4 maanden eerder komen, maar vorige vergadering werd nog gesproken over batig saldo, daarom dacht ik, dat het zoo'n vaart niet zou loopen. Waar is dat saldo zoo ineens gebleven? Voorzitter. De steun hadden we be groot op ƒ5000.maar we hebben in totaal 20.000.moeten betalen. Geen wonder dus, dat het saldo gebruikt is. Als er betaald moet worden, gaat het geld natuurlijk uit de kas. Jansen. Als het geld weg is, kan men toch niet meer spreken van een saldo. Dirven. Het spijt mij, dat er geen mid del op gevonden kan worden. Als er ver schillende biljarten zullen verdwijnen, zullen de grooten er goed mee zijn, ter wijl de kleinen de dupe worden. Voorzitter. Het heeft mij verwonderd, dat de Bond van Kasteleins in deze niets gedaan heeft. Jansen. Als Voorzitter van dien Bond ben ik goed georiënteerd en weet ik hoe het er met verschillende kasteleins bij staat. Verschillende menschen hebben mij gezegd, dat het niet doenbaar is. Voorzitter. Als wij een oplossing wis ten zouden wij met beide handen ingrij pen. Jansen. U zegt dat wij 4 maanden vroe ger hadden moeten komen, maar ik zou zeggen: hadden B. en W. dat maar ge daan. Voorzitter. Wij zijn geen helderzienden en konden toch moeilijk voorzien, dat op 11 November een verzoek zou worden in gediend om iets te doen, wat maanden geleden had moeten gebeuren. Steunuitkeering. De heer Jansen spreekt vervolgens over de steunuitkeeringen. Hij heeft gehoord, dat de menschen die eenige dagen werk vinden by het lossen van een steenkool schip, twee weken geen steun krijgen. Spr. vindt dit onbillijk, daar de menschen ontzettend de dupe worden, wegens slij tage aan hun kleeren e.d. I)e Voorzitter zegt, dat verschillende gemeenten hun declaraties van het rijk hebben teruggekregen De gemeente moet zich houden aan de rijksvoorschrif- ten, die bepalen dat 2/3 van het verdien de loon moet worden gekort op den steun. Iemand die dus 10 steun geniet en voor 2 dagen werk 6 verdiend heeft, krijgt dus slechts een steun van 6. Lichtbedrdl- De heer Jansen hoorde uit het rapport dat het lichtbedrijf er buitengewoon goed voorstaat. Volgens hem is dat heel begrij pelijk: als een caféhouder 50 cent per glas bier rekent en de inwoners zyn ver plicht bij hem te komen drinken, dan kan dat zaakje wel rendeeren. Zoo kijkt spr. ook tegen het lichtbedryf, dat zijn stroom van de Centrale krygt voor nog geen 9 cent per K.W.U. en deze weer verkoopt voor 30 cent. Spr. gelooft, dat de Ver. van Ned. Gemeenten wil protes teeren tegen den hoogen prijs die door de PNEM gerekend wordt, maar voor Geertruidenberg behoeft dat z.i. niet te worden gedaan. Spr. acht zich in deze materie niet goed ingewyd en vindt het gewenscht goed op de hoogte te komen. Daarom wil hij eenige heeren der PNEM uitnoodigen om een toelichting te geven. Mocht dan blijken, dat het voordeeliger is het be drijf aan de gemeente te houden, dan kan dit gedaan worden, in het andere ge val kan het beter worden overgegeven aan de PNEM. Het bedrijf staat er goed voor, maar de stroom levert men dan ook nog altijd voor 30 cent. Door dien hoogen prijs wordt winst gemaakt en kan de belasting lager blijven. Verschillende menschen nrofiteeren zoodoende van het groote lichtverbruik dat sommigen moeten heb ben. Spr. acht het daarom gewenscht, dat de Raad zich ook van andere zijde, laat voorlichten. De Voorzitter kan deze zaak niet in enkele woorden bespreken. Groote wo ningen verbruiken allicht meer stroom dan kleine, zoodat de bewering van dhr. lansen, als zouden de groote belasting betalers hiervan profiteeren, niet opgaat. Van het verschil in aankoop en verkoop prys moeten de distributiekosten betaald worden. In deze gemeente zijn de prijzen over het algemeen niet duur. Er zijn wel voorbeelden dat de exploitatie door de PNEM in sommige plaatsen goedkooper is, maar daarbij neemt men dikwyls niet in aanmerking, dat het oude bedrijf ver beneden.de waarde aan de PNEM is over gegeven en dus ook kapitaals- en rente verlies berekend moeten worden. De heer Timmermans gelooft, dat het bedrijf in gunstige omstandigheden ver keert, vooral als hij nagaat welk een groot bedrag reeds is afgelost op de aanvan kelijke leening voor het G.E.B. Als de leiding van het bedrijf zoo blijft als thans vindt spr. geen reden om het aan de PNEM over te geven en wil hij liever baas in eigen huis blyven. Jansen. Als we maar geen baas in eigen huis blijven ten koste van de verbruikers. Ik durf erkennen dat ik in dit bedrijf niet voldoende ben ingewerkt en ik ge loof dat meer collega's dat zullen moeten toegeven. Zou het daarom zoo bezwaar lijk zijn een dergelijke bespreking te houden. De Voorzitter merkt op, dat deze kwestie buiten de begrooting om gaal. Hy raadt daarom aan het in beraad te houden om er nader over te beslissen. Dhr. Jansen gaat daarmede accoord. De Voorzitter doet nog een mededee- ling betreffende de subsidies, welke tot gelijke bedragen zijn uitgetrokken als verleden jaar. De heer Jansen betuigt er zijn spijt over, dat de gemeente niet bezuinigt op personeel, zooals dat in andere plaatsen wel kan, ook al moet meer werk worden gedaan, in verband met de uitvoering van verschillende nieuwe wetten. De Voorzitter wijst erop, dat verschil lende andere gemeenten een tijdelijk ambtenaar hebben moeten nemen, terwijl deze gemeente het nog steeds met een zelfde aantal doet. De heer Jansen heeft nog een aanmer king betreffende de subsidie aan de Zwemyereeniging. Hij gelooft, dat deze vereeniging in den afgeloopen zomer flink wat geld ontvangen heeft en zou daarom inzage in de boeken wenschen. Misschien kan deze subsidie eenigszins verlaagd worden. De Voorzitter wyst erop, dat dit niet zoozeer als een subsidie moet worden opgevat, dan wel als een betaling voor het kostelooze baden door minvermogen den. Als de gemeente daarvoor zelf een inrichting moest exploiteeren, zou het veel duurder zijn. De heer Timmermans vestigt de aan dacht op de kolossale uitgaven die de vereeniging moet doen voor het onder houd der inrichting; hy gelooft dat de gemeente hier zeer voordeelig mee uit is. De Voorzitter zal inzage der boeken vragen. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming en ongewijzigd vastgesteld. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van a. Verordening tot het heffen van 100 opcenten op de Gem. Fondsbelasting (be- lastingiaar 1933-'34). b. Verordening op de invordering van opcenten op de Gem. Fondsbelasting. c. Verordening tot het heffen van 180 opcenten op de Personeele belasting (be lastingjaar 1933). d. Verordening op de invordering van opcenten op de Personeele Belasting. De Raad gaat daarmede accoord. Rondvraag. De Voorzitter doet mededeeling van de verhuring van het schietterrein Sluive- zand. De heer Staal vraagt of er nog geen landbouwers hebben verzocht om een renteloos voorschot in natura. De Voorzitter antwoordt, dat 1 ]an(j bouwer om inlichtingen gevraagd heeft" doch een verzoek is nog niet ingekomen De heer Staal heeft hooren zeggen, dat geen inlichtingen gegeven waren. De Voorzitter bestrijdt dit. Dhr. v. d. Loo vraagt of het streekplan ook voor deze plaats beteekenis heeft. De Voorz. weet slechts, dat er 'n streek, plan „de Meierij" bestaat. Wellicht komt er t.z.t. nog 'n tweede plan, waarbij ook Geertruidenberg is betrokken. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handtee. kening dragen van den fabrikant a. Mij - hardt Vtaagpoeders, Hoofopiinpoeders.Kietpijnpc,e, Iers, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist Grondverkoop door de Stedelijk Godshuizen. [jal. I jeflote (fD- etb- raaf1 (i- jorzi' «aren ;sen- ;ök I i! is I pers Pr( B- e sen. jorzit jaan insen. tjjn tot teleft fom met 1 eft. E 50 Sl< heb rouw tan i rom V finer De heer Jansen wil een en ander zeg- gen betreffende een grondverkoop bij de Sted. Godshuizen. In Mei j.l. is reeds een bod op deze gronden gedaan, doch toen vroeg het College van Regenten teveel. Thans zijn de perceelen 843 en 702 vep kocht. Spr. vraagt, wat deze thans heb- ben opgebracht. De Voorzitter antwoordt, dat de grond voor 5000.verkocht is. Jansen. Het komt mij vreemd voor, dat de perceelen, eerst aangeboden voor 7000.nu voor 2000 minder gegeven worden, nu de Voorzitter der Sted. Gods. huizen de kooper is. De Voorzitter be. hoeft toch niet met een andere schaal te worden gewogen dan een ander. De Voorzitter gelooft niet, dat er een andere aanvraag geweest is. Jansen: Voor de Centrale was een prijs op<*P£?even van 7000. Weth. de Kroon. Dat is hetzelfde ter. rein waar nu 5000 voor gegeven is. Jansen. Dus krygt de Voorzitter der Sted. Godshuizen het 2000 minder. Ik ben goed ingelicht en ga niet van mijn standpunt af. Weth. de Kroon. Indertijd is er met de PNEM over gesproken, toen is 7000 ge vraagd. Het is eigenlijk geen land. maar een put. De bovengrond is indertijd reeds verkocht voor 8000.de ondergrond bleef in eigendom der Godshuizen. Dooi r"J twee deskundigen is de waarde van dezen put geschat op ƒ3 000. Indertijd ging de verkoop aan de PNEM niet door, omdat de prijs te hoog was. Nu is de erond ver kocht aan Mr. Allard voor 5000. Dat is een prijs die wellicht nooit meer gemaakt had kunnen worden. Jansen. Over die schatting wil ik niet uitweiden, daar mag ieder van denken wat hij wil. Weth. de Kroon. Dat mag hij niet. Het is door twee deskundigen gedaan, n.l. de heeren Stoor) en Blijlevens. Jansen. Ik wil geen verdenking koeste- j;1' ren tegenover de schatters. Weth. de Kroon. Het blijkt toch van wel. Jansen. Als men eerst 7000 vraagt, vind ik het niet op zyn plaats dat hel een tweede gegadigde voor ƒ5000.ge- '*e(l'? geven wordt, zonder dat men den eerste "y, vraagt of hij voor dat bedrag wil koopen Temeer is dit het geval, waar de tweede aanvrager de voorzitter der Sted. Gods huizen is, dat zegt voor mij heel vee). Weth. de Kroon. Voor mij zegt dal niets. j_ Jansen. Ik hoop dat de Burgemeester ;r^f en Weth. Sassen deze zaak indachtig zul len zijn en zullen opletten of geen gron den verkocht worden aan iemand, waa minder van komt dan van een ander. Voorzitter. Daarin hebben wij niets te zeggen. Jansen. Als wij protesteeren bij Ged, Staten hebben wij heel wat te zeggen. Voorzitter. Ieder kan dat bij Ged. Sta ten aanhangig maken, daarvoor behoef! men geen lid van den Raad te zijn. Jansen. Er ligt hier iets in wat abso luut oneerlijk is. Voorzitter. Deze zaak wordt op het oogenblik weer met beide handen aan gegrepen om persoonlijk te zyn. Als wij de zaak objectief beschouwen komt het er op neer dat 1.30 H.A. grond heeft op gebracht 13000 en dan geloof ik dat niemand, tenzij men persé een blaam op den kooper wil werpen, kan zeggen, dat dit te weinig is. Ik hoop, dat de Gods huizen nog veel perceelen zoo kunnen verkoopen. Jansen. Dat is geen gezonde redenee- f ing. Per slot van rekening hebben de l L rijt h d. is len. nsen genie jorzit geme va a m- insen W. nen. *gé?ei »pga -ten jorzi het ie wij i den. insen de sf irvcn dat nsen jen c irven Als loopt jnsen ion d- itrietic lelijk le di insen dt? e Vo tafel, ind, 1 eraa beha We gee no daa en juls wat aats ring. regenten der Sted. Godshuizen niet het recht om zoo met het geld te morsen. Er zit hier een groote onbillijkheid in. al heeft de grond nog zooveel opgebracht, Het gaat er over of de Godshuizen niet verplicht waren te vragen of de eerste aanvrager nog trek had. Dan was mis schien nog wat meer geboden, dan had men zakelijk gehandeld. Ik protesteer er met kracht tegen dat u mijn woorden persoonlijk opneemt. Ik heb het slechts over de financiën van de Godshuizen en over het recht van den eersten bieder tegenover den tweeden. Weth. de Kroon. Er is hier geen on billijkheid geschied. Jansen. Ik zal er hier niet verder over spreken, maar bij den Commissaris der Kon. of bij Ged. Staten een onderhoud aanvragen. Weth. d« Kroon. Ik zou U aanraden, dat vlug te doen, want de zaak wordt morgen behandeld. Jansen. Dan zal ik vanavond nog een telegram wegdoen. Dirven. Ik heb wel eens met een kor op de markt gestaan, die ik aan een eer sten bieder voor 300 kon verkoopen. deed dat echter niet en moest ze aan een volgend bieder voor 275 geven. Jansen. Dat is niet hetzelfde. Met deze gronden hebben ze niet op de markt ge- a,s~ staan. Er zit hier nog meer achter en er moet een oogje in het zeil gehouden wor den om aan die vetmesterij een einde te maken. Hoe ging het met het terrein naast Kommers? Weth. de Kroon. De grond die daar gekocht is, is een uitweg voor den P°l*~ der. De oude uitweg is niet goed meer Milt en daaraan zou zeker 2000 moeten wor den ten koste gelegd. Daarom moest een uitweg gekocht worden. Staal. Ik vind het vreemd, dat die oude uitweg vervallen is. Weth. de Kroon. Die is al wel 50 J»tf li wij at tctiei bout jare leen luw huli arlg 'aller e et nscti he nsch lidd a Ito hee mens hom )et

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2